Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka wyrobów hutniczych z brązu

Brąz należy do metali kolorowych, które są często wybierane na elementy maszyn, urządzeń, a także różnego rodzaju instalacji. Dla zoptymalizowania czynności związanych z obróbką – ograniczenia liczby potrzebnych operacji technologicznych, zmniejszenia ilości powstających odpadów oraz skrócenia czasu niezbędnego do realizacji zdań, zwykle korzysta się z wyrobów hutniczych w formie najbardziej zbliżonej do geometrii gotowego wyrobu.
Czym wyróżniają się brązy?
Brązy to stopy wytwarzane z miedzi i pierwiastków innych niż cynk – w takim przypadku mamy bowiem do czynienia z mosiądzem – albo nikiel, który tworzy miedzionikiel. Jako pierwiastki stopowe do miedzi dodawane są w ilości stanowiącej przynajmniej 2% materiału cyna, aluminium, ołów, krzem, mangan, beryl, tytan albo kobalt. Możliwe jest też tworzenie stopów zawierających mieszankę większej liczby składników. W zależności od zastosowanych pierwiastków materiał może zyskiwać nieco inne właściwości. Najpopularniejsze brązy cynowe są używane zarówno do przygotowywania odlewów, jak i do obróbki plastycznej oraz skrawaniem, zwłaszcza jeżeli są wzbogacone ołowiem. Obecność fosforu może wpływać korzystnie na zwiększenie ścieralności i twardość. Przy obróbce plastycznej pożądana jest zwiększona zawartość cyny. Brązy cynowe takie jak np. CuSn7ZnPb (brąz Rg7 – cynowo-cynkowo-ołowiowy) są odporne na wodę morską i mają dobre parametry, jeżeli chodzi o podatność na ścieranie, mając twardość na poziomie przynajmniej 70 HB. Często używa się ich na elementy ślizgowe, łożyska i wyroby przemysłu motoryzacyjnego oraz narzędziowego. Są przydatne w przemyśle chemicznym np. do produkcji armatury. Stosowane są też brązy aluminiowe wykorzystywane jako materiał do tworzenia m.in. korpusów przekładni, a także brązy krzemowe, sprawdzające się na części pomp i łożysk, czy brązy ołowiowe, niezastąpione przy wytwarzaniu łożysk ślizgowych oraz brązy berylowe niepowodujące iskrzenia. Większość stopów jest dostępna w szerokiej gamie wyrobów hutniczych z brązu, które mogą być dostarczone w rozmaitych specyfikacjach, jeżeli chodzi o wymiary.
Jakie wyroby hutnicze z brązu wykorzystuje się najczęściej?
Wyroby hutnicze z brązu obejmują blachy w zwojach albo arkuszach, przeznaczone zwykle do obróbki plastycznej, a także płaskowniki o rozmaitych grubościach, szerokościach i długościach, pręty o różnych średnicach wykorzystywane z reguły do obróbki skrawaniem, jak również rury i tuleje okrągłe. Szeroki asortyment brązów można znaleźć wśród wyrobów dostarczanych przez firmę MTM Stal z Tarnowskich Gór. Poza metalami kolorowymi sprzedaje ona stal jakościową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana