Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka usług wulkanizacyjnych

Współcześnie bardzo ciężko wyobrazić sobie życie bez samochodu. Jednak każdy, kto korzysta z auta, doskonale wie, że użytkowanie pojazdów związane jest z ich usterkami. Jedną z najczęściej wykonywanych usług jest wulkanizacja, czyli nic innego jak naprawa opon. Zakres prac wulkanizacyjnych może być różny – w zależności od tego, czego dokładnie dotyczy naprawa. Jakie czynności najczęściej wykonuje specjalista?
Wykrycie usterki to podstawa
Wydaje się, że ustalenie przyczyny awarii w przypadku opony jest bardzo prostą sprawą, która trwa kilka minut. Oczywiście jest tak w momencie, kiedy uszkodzenie widoczne jest już na pierwszy rzut oka. W jakich sytuacjach można je od razu zdiagnozować? W przypadku dużych:
- pęknięć,
- przecięć,
- innych ubytków.
Jednak w sytuacji pojawienia się niewidocznych uszkodzeń konieczne jest zastosowanie odpowiedniej aparatury. Najczęściej sprawdza się kompresor ze sprężonym powietrzem. Po wykryciu przyczyny usterki jest ona usuwana – o ile jest to możliwe.
Czy usługi wulkanizacyjne to tylko naprawa opon?
Wiele osób błędnie uważa, że zadaniem wulkanizatora jest wyłącznie usuwanie uszkodzeń opon. Tymczasem podstawową usługą wulkanizacyjną jest przede wszystkim ich konserwacja.
Jak wygląda tego typu zabieg? Specjalista z firmy PIT STOP Serwis ogumienia wyjaśnia: W momencie, kiedy w warsztacie zjawia się klient zainteresowany usługą konserwacji opon, podstawową kwestią jest ich wyczyszczenie. Wówczas można zaważyć, w jakim są stanie, czy konieczna będzie naprawa lub bieżnikowanie. Ustalany jest także plan działania i wstępny kosztorys. Klient na bieżąco informowany jest o wykonywanych czynnościach, które są niezbędne, aby przedłużyć okres użytkowania opon – dodaje.
Bieżnikowanie opon – to się opłaca
Wspomniane wcześniej bieżnikowanie to jedna z usług często wykonywanych przez wulkanizatorów. Dzięki niej można zregenerować zużyte już częściowo opony, wówczas nie ma konieczności ich wymiany na nowe. Wymaga ona jednak sporo nakładu czasu oraz specjalistycznych środków, co wiąże się także z kosztami. W zależności od rodzaju opon oraz zakładu wulkanizacyjnego należy liczyć się z ceną na poziomie 70% kwoty nowej opony. Warto jednak zauważyć, że nowoczesne metody bieżnikowania sprawiają, że zregenerowany element ma niemal identyczne właściwości, co nowy. Jest to spora oszczędność.
Pozostałe usługi wulkanizacyjne
Oprócz naprawy opon czy ich bieżnikowania, do usług wulkanizacyjnych można zaliczyć przede wszystkim ich montaż oraz demontaż. Wulkanizatory zajmują się zmianą kół w okresach przejściowych – na zimę i wiosnę, a co za tym idzie także ich wyważaniem. Świadczą także usługi naprawy felg. W dużych zakładach wulkanizacyjnych można także przechowywać opony letnie i zimowe poza sezonem. Zakres usług w dużej mierze zależy od wybranej placówki. Im większa, tym tak naprawdę większe możliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana