Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka nawozów krystalicznych

Do czego stosowane są nawozy w rolnictwie?
Nawozy to środki chemiczne, które stosuje się w różnych celach. Mogą one przyspieszać wzrost, wspierać odporność roślin na niepogodę, chwasty, insekty i grzyby czy też zwiększać plon. Wszystko to sprowadza się do jednego – podnoszenia wydajności upraw. Jednocześnie, stosując nawozy rolnicze, nie można tego robić krótkowzrocznie. Gleba ma przecież zapewniać wysokie plony i równie wysokie zyski przez wiele lat.Nawozy oddziałują na rośliny nie bezpośrednio, ale przez glebę – mówi specjalista z firmy Biostyma. Stymulacja upraw. – Dostarczają do niej składników niezbędnych roślinom do prawidłowego, szybkiego i bujnego wzrostu. Mogą także modyfikować jej odczyn. Zasobność gleby w substancje odżywcze jest warunkiem koniecznym. Trzeba jednak pamiętać o zrównoważonym nawożeniu, aby grunt przez wiele sezonów nadawał się pod uprawy. Jednostronne nawożenie może się skończyć np. nadmiernym zakwaszeniem gleby, a przy tym niedoborem składników zasadowych.Stymulacja upraw przez nawożenie pozwala zaspokoić zapotrzebowanie rynku na płody rolne, które cały czas rośnie. Dlatego należy się spodziewać, że nawozy będą rozwijane, a ich kolejne formy coraz lepiej przyswajane przez rośliny.
Czym cechują się nawozy krystaliczne?
Nawożenie roślin polega na równomiernym rozpylaniu nawozu na polu. Wsiąka on w glebę, a stamtąd jest pobierany przez systemy korzeniowe roślin. Niektóre nawozy są także stosowane dolistnie, ponieważ liście także mają właściwości chłonne. Nawozy rolnicze można podzielić na dwa rodzaje: nawozy płynne i nawozy krystaliczne. Ta druga postać pojawiła się znacznie później – do pewnego czasu wszystkie stosowane nawozy były w postaci płynnej. Nawozy krystaliczne mają postać drobnych kryształów. Są one rozpuszczalne w wodzie. Różnice między nawozami płynnymi a krystalicznymi nie kończą się na postaci fizycznej. W nawozach krystalicznych substancje odżywcze są mocniej skoncentrowane, co oznacza, że w takiej samej dozie będzie ich więcej. Przyspiesza to nawożenie i zwiększa podaż nawozu. Dzięki suchej, sypkiej i skondensowanej formie nawozy krystaliczne są nie tylko skuteczniejsze i łatwiejsze w przechowywaniu, ale też w magazynowaniu i transporcie. To zaleta nie tylko dla nabywców, ale też sprzedawców i dystrybutorów. Należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości nawozy krystaliczne będą przeważały nad płynnymi. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana