Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa implantów zębowych
Jak działają implanty zębowe i czemu służą?
Implanty zębowe to imitacje naturalnych zębów, które pozwalają uzupełniać braki w uzębieniu pacjentów. Jest to ważne nie tylko z powodów estetycznych. Jakie jeszcze funkcje spełnia implant?Szczęki i uzębienie to delikatna konstrukcja – mówi specjalistka z Unimedex Dental Clinic. – Wystarczy, że zabraknie jednego zęba, aby doszło do zachwiania równowagi, bo sąsiadujące zęby tracą oparcie. Zaczyna się wykrzywianie, chwianie zębów, zmiany w tkance kostnej. Aby żucie i mówienie pozostawały swobodne, a wygląd twarzy młodzieńczy, potrzebny jest komplet zębów. Dlatego braki należy uzupełniać.Obecnie, dzięki różnorodności materiałów i technik, możliwe jest zakładanie rozmaitych implantów. Czasem wystarczy jedna wizyta, czasem pełne zamocowanie implantu jest podzielone na etapy. Istotą tego, że implanty nie są odrzucane jako ciało obce, jest to, że wykonuje się je z tytanu, który ma wyjątkową właściwość – integruje się z tkanką kostną. Aby wzmocnić ten efekt, część umieszczaną w kości pokrywa się niekiedy dodatkowo plazmą tytanową, która nadaje powierzchni chropowatości i ułatwia ten proces.
Jak zbudowany jest implant zębowy?
Implanty zębowe składają się z trzech części. Pierwsza, ta, którą umieszcza się w kości zębodołowej, ma imitować korzenie zęba. Obecnie stosuje się w tym celu śruby o kształcie walca lub ściętego stożka. Te ostatnie najlepiej imitują anatomiczne kształty korzeni zębowych. Śruby te mają za zadanie zintegrować się z tkanką kostną. Gdy już tkwią w niej pewnie, na śrubę nakręca się łącznik, czyli element wystający ponad dziąsło. Na nim zaś umieszcza się koronę, czyli część implantu, która udaje widoczną część zęba. Korony są wykonywane z różnych materiałów. Obecnie za najtrwalsze i najpiękniejsze uważa się korony z porcelany. Wygląd tego materiału, jego kolor i przepuszczalność światła dobrze oddają to, jak wygląda prawdziwy ząb. Niemniej także implanty wykonane z innych materiałów pozostają nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Różnica tkwi w ich wytrzymałości i twardości. Implant będzie musiał przejąć wszystkie funkcje zęba – radzić sobie z pokarmem, pomagać przy mówieniu i stanowić podparcie dla pozostałych zębów. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie jego parametry były zbliżone do tych, jakie ma naturalny ząb.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana