Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Botox w leczeniu zmarszczek mimicznych

Botox to słynna substancja o znakomitych właściwościach w zakresie usuwania nieestetycznych bruzd. Wiele pacjentów decyduje się na zabieg wstrzyknięcia tej toksyny w najbardziej newralgiczne miejsca na twarzy. Czy rzeczywiście warto rozważyć taką opcję? Jaka jest charakterystyka wspomnianego preparatu? Czy każdy może poddać się iniekcji botoxu? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest botox (botoks)?
Botox to anglojęzyczna nazwa handlowa toksyny botulinowej typu A, zwanej również jadem kiełbasianym. Jest to produkt pochodzenia bakteryjnego, wytwarzany w naturalnym środowisku przez laseczki jadu kiełbasianego.
Słowo „toksyna” może niepokoić lub nawet odstraszać niektóre osoby, ale warto wiedzieć, że w niewielkich stężeniach jad kiełbasiany jest niegroźny.
Jak działa botox?
Botox jest wykorzystywany w szeroko pojmowanej medycynie estetycznej w celu zredukowania zmarszczek, zwłaszcza mimicznych. Są to niedoskonałości, które pojawiają się na skórze najwcześniej (nawet około 25. roku życia) i są efektem częstego ruchu mięśni w obrębie czoła, oczu i ust.
Toksyna botulinowa silnie oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową. Oznacza to, że czasowo, uszkodzenie zakończeń nerwowo-mięśniowych, blokuje ruch mięśni. W zależności od stopnia zaawansowania procesów starzenia się, bruzdy stają się mniej widoczne lub nawet całkowicie wygładzone.
Kiedy iniekcja botoxu jest wskazana?
Istnieje wśród pacjentów różny stopień tolerancji na zmarszczki mimiczne. Nie ma więc jednoznacznego kryterium kwalifikującego do zabiegu wstrzyknięcia botoxu. Do kliniki medycyny estetycznej Estimed, gdzie wykorzystuje się również toksynę botulinową. mogą się zgłosić pacjenci, którzy zauważyli u siebie:
- zmarszczki na brodzie,
- zmarszczki na szyi,
- tzw. lwie zmarszczki (pomiędzy brwiami),
- zmarszczki poprzeczne na czole,
- widoczne bruzdy nosowo-wargowe,
- „kurze łapki”,
- zmarszczki na dolnej powiece.
Jak wygląda zabieg z użyciem botoxu?
Zabieg usuwania zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej jest krótkotrwały, choć może być nieco nieprzyjemny. Wynika to z samej jego specyfiki, gdyż wkłuwanie się igłą w skórę samo w sobie bywa niekomfortowe dla pacjenta. W nowoczesnej medycynie estetycznej stosuje się natomiast bardzo cienkie igły, więc nie jest wymagane żadne znieczulenie miejscowe. Od pacjenta nie wymaga się żadnego specjalnego przygotowania się do zabiegu.
Pierwszym etapem jest konsultacja ze specjalistą. Na tej podstawie lekarz ustala ilość preparatu oraz dokładne miejsce wstrzyknięcia. Sam zabieg trwa zaledwie kwadrans.
Po wyjściu z gabinetu mogą pojawić się niezbyt uciążliwe dolegliwości w postaci zasinień lub drobnych podrażnień skóry. Powinny ustąpić po kilku dniach. Pierwsze rezultaty botox daje po około 2-3 dniach, choć na właściwy rezultat należy poczekać do 10-14 dni.
Czy istnieją przeciwskazania?
Nie każdy kwalifikuje się do zabiegu. Przeciwwskazaniami mogą być:
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- nieprawidłowości w zakresie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- ciąża i karmienie piersią,
- stosowanie określonych leków rozkurczowych i antybiotyków.
W razie wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą z zakresu medycyny estetycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana