Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Bezbolesne leczenie zębów. Z jakich znieczuleń korzystają stomatolodzy?

Zabiegi stomatologiczne nie są zazwyczaj przyjemnym doznaniem. Bolesne bóle zębów da się uśmierzyć znieczuleniami miejscowymi i ogólnymi, stosowanymi chętnie przez dentystów. Bezbolesne leczenie zębów jest możliwe – wystarczy tylko dobrać odpowiednie znieczulenie do danego pacjenta i operacji. Jakie znieczulenia są najpopularniejsze wśród stomatologów?
Znieczulenia miejscowe
Znieczulenia miejscowe wykonuje się na życzenie danego pacjenta. Na ich korzyść przemawia niska cena i większy komfort leczenia dla pacjenta. Istnieje kilka rodzajów znieczulenia stomatologicznego miejscowego: znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe, śródwięzadłowe, przewodowe.
Znieczulenie powierzchniowe stosuje się zazwyczaj przy małych zabiegach. Polega na smarowaniu przez lekarza miejsca wkłucia (na błonie śluzowej) specjalnym żelem znieczulającym (ewentualnie sprayem). To idealne rozwiązanie dla osób, które boją się zastrzyków.
Znieczulenie nasiękowe stosuje się już przy nieco bardziej bolesnych i skomplikowanych zabiegach stomatologicznych, np. usuwaniu zębów górnych. Lekarz wstrzykuje substancję znieczulającą w dziąsło (w pobliżu zakażonego zęba i jak najwyżej jego wierzchołka). Używa się do tego jedynie cienkich igieł, dzięki czemu pacjent czuje jedynie lekkie ukłucie.
Znieczulenie śródwięzadłowe stosuje się najczęściej w leczeniu kanałowym, usuwaniu zębów stałych i mlecznych. Dentysta wykorzystuje strzykawkę ciśnieniową, za której pośrednictwem podaje małą ilość środka znieczulającego do ozębnej. Najczęściej znieczula się tak pojedyncze uzębienie.
Znieczulenie przewodowe jest bolesne, acz skuteczne. Stosuje się je przy zabiegach na górnych i dolnych zębach. Jego celem jest objęcie znieczuleniem większego obszaru zabiegowego – nie tylko pojedynczego zęba. Lek wstrzykuje się w okolice nerwu.
Znieczulenia ogólne
Znieczulenie ogólne wykorzystuje się przy większych i poważniejszych zabiegach chirurgicznych. Wykonuje je zespół anestezjologiczny, który musi być obecny podczas całej procedury. Pacjent jest wtedy nieświadomy przebiegu leczenia.
Znieczulenie komputerowe
Obecnie coraz popularniejsze są nowoczesne znieczulenie komputerowe, czyli tzw. technologia The Wand. Dzięki tej metodzie pacjent nie odczuwa drętwiejącego policzka, napięcia sztywności. Znieczulenie komputerowe działa szybciej i ma mniejsze ryzyko powikłań. Nowoczesne urządzenia posiadają czujniki wstrzykiwanego płynu. Taką technologię wykorzystuje się w klinice dentystycznej Platinum Dental w Bełchatowie. W przychodni wykonywane są różne zabiegi stomatologiczne – od wyrywania zębów po protetykę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana