Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badania szczelności. Rola i znaczenie

Szczelność połączeń spawanych to bardzo istotna kwestia w kontekście funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania różnych elementów. Ze względu na duże wyzwanie techniczne takiego przedsięwzięcia, opracowano różne metody i techniki kontrolno-badawcze. Wyniki analiz pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych nieszczelności, czyli nieciągłości materiałowych na wskroś kontrolowanego obiektu. Która metoda badania szczelności sprawdza się najlepiej?
Charakterystyka kontroli szczelności
Badania szczelności przewodów i innych materiałów przeprowadza się coraz częściej i zajmują się tym profesjonalne firmy. Dużym błędem jest natomiast to, że takie obserwacje wdrażane są już po zakończeniu prac, gdy niemożliwe jest już wprowadzenie poprawek konstrukcyjnych i nie tylko.
Także w projektach nie zawsze zawiera się wymagania odnoszące się do klasy szczelności instalacji. Projektanci niesłusznie zakładają, że przewody zawsze są szczelne. Tymczasem własność ta ma szczególne znaczenie w kontekście sprawności instalacji i strat ciepła. Szczelna instalacja przyczynia się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Właśnie w tym celu wykonuje się specjalistyczne badania.
Podczas przeprowadzania czynności badawczych wykorzystuje się detektor przecieku oraz podciśnienie. Niewielkie wahania poziomu ciśnienia wraz z podciśnieniem umożliwiają wykrycie każdej nieciągłości na wskroś materiału. Badania tego rodzaju przeprowadzane są na wszystkich tych zbiornikach, podzespołach i rurociągach, które muszą cechować się nienaganną szczelnością. Tylko właściwa klasa szczelności dopuszcza dany obiekt do użytku.
Metoda pęcherzykowo-próżniowa – czy warto?
Najbardziej rekomendowaną obecnie metodą badania szczelności jest ta pęcherzykowo-próżniowa. Wdrażają ją renomowane laboratoria techniczne, takie jak Palab. Wykorzystanie tej techniki maksymalnie skraca czas testowania, więc można ją wdrażać bez konieczności zakłócania pozostałych czynności produkcyjnych. Wykorzystuje się ją m.in. do badania szczelności instalacji (dla medium płynnego lub gazowego) oraz zbiorników.
Istnieje wiele różnych przyssawek, więc bez problemu można badać różne rodzaje spoin. Metoda pęcherzykowo-próżniowa ma wiele zalet, a do najważniejszych zaliczają się:
- łatwość wdrożenia,
- niewielkie wymagania w zakresie dostępu (badaniu podlega tylko jedna powierzchnia spoiny),
- czystość operacji,
- natychmiastowe wskazanie nieszczelności bezpośrednio na wskazanej powierzchni.
Badanie przy wykorzystaniu tej techniki sprawdza się zwłaszcza w tych przypadkach, gdy diagnostyka spoin techniką RT jest niemożliwa, a ta z wykorzystaniem ultradźwięków wiąże się dla firmy ze zbyt dużymi kosztami.
Jak wygląda badanie szczelności?
Podczas testów jest wykorzystywana specjalna komora próżniowa w formie przyssawkowej wyposażona w gumowe uszczelki. Wybrany fragment spoiny powleka się roztworem pianotwórczym. Na ten odcinek nakłada się następnie komorę, wewnątrz której wytwarza się podciśnienie o niewielkiej wartości.
Jeśli w kontrolowanej spoinie rzeczywiście zachodzi nieszczelność, wówczas przechodzi przez nią do wnętrza komory powietrze. Znakiem tego zjawiska są pojawiające się na jej powierzchni pęcherze mydlane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana