Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badania lekarskie do pracy. Gdzie można je wykonać?

Jaki lekarz wykonuje badania do pracy?
Częstotliwość, a także zakres badań określone są ustawowo. Z tego też względu można je wykonywać jedynie u lekarza medycyny pracy. Są one przeprowadzone w poradniach medycyny pracy, które mogą być zlokalizowane zarówno w dużych przychodniach, jak i centrach medycznych. Mogą także stanowić jedną z podjednostek szpitali. Przeprowadzenie badań u lekarza niewskazanego przez pracodawcę za pomocą umowy jest niezgodne z prawem. Co za tym idzie, wyniki jego badań mogą być zakwestionowane. Wyjątkiem od tej reguły są badania marynarzy i osób pracujących w tropikach. Nie ma tam konieczności zawarcia umowy pracodawcy z lekarzem, lecz podobnie jak w przypadku innych badań wchodzących w zakres medycyny pracy niezbędne jest skierowanie na badanie, pochodzące od pracodawcy. Najczęściej lekarze specjalizujący się w medycynie pracy przyjmują w poradniach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. To zapewnia możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty na terenie danej placówki.Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje badań?
Obowiązujące na terenie naszego kraju przepisy pozwalają pracodawcy na wybór jednego z trzech rodzajów badań profilaktycznych. Typ zależy od potrzeb, a często także od charakteru pracy i wymagań stanowiskowych. Wśród rodzajów badań profilaktycznych można wyróżnić badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Na badania wstępne kierowani są pracownicy rozpoczynający pracę w danej firmie, a także stali pracownicy w momencie, gdy zmienia się charakter wykonywanej przez nich pracy lub zyskują nowe stanowisko. Z kolei badania okresowe wykonywane są na wniosek pracodawcy, jeśli zakończy się ważność poprzedniego zaświadczenia.Jak podkreśla ekspert reprezentujący NZOZ Centrum Medycyny Pracy: Badania kontrolne wykonywane są przez pracowników, którzy przebywali na zwolnieniu powyżej 30 dni. Pracownik, który nie wykona tego badania, zostanie zwolniony z pracy ze skutkiem natychmiastowym.
Jak długo ważne są badania profilaktyczne?
Wśród okresów ważności badań profilaktycznych wykonywanych do pracy można wyróżnić 4 różne przypadki. Jeśli pracownik narażony jest na wdychanie szkodliwych pyłów oraz oparów, musi wykonywać badania co 2 lata. Jeśli w firmie występuje gorący mikroklimat termin wykonywania badań wypada co 3 lata, chyba że pracownik ukończył już 45. rok życia. W takiej sytuacji badania do pracy musi wykonywać co 2 lata. Jeśli pracownik podczas wykonywania obowiązków zawodowych stale korzysta z pomocy komputera, badania profilaktyczne muszą odbywać się co 4 lata. W przypadku, gdy pracownik biurowy nie korzysta stale z komputera, mogą być przeprowadzane co 5 lat. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana