Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badania diagnostyczne w jaskrze

Wszelkie problemy ze wzrokiem wymagają tego, aby oczom przyjrzał się specjalista. Mogą być one oznaką poważnych chorób – na przykład jaskry. W przypadku tej choroby duże znaczenie ma czas. Im szybciej zostaną wykonane badania i rozpocznie się leczenie tym większa szansa na zatrzymanie postępu choroby i uchronienie chorego przed ślepotą, którą wywołuje jaskra. W jaki sposób przeprowadza się diagnostykę jaskry?
Pierwszy etap diagnostyki jaskry
Tylko postawienie prawidłowej diagnozy gwarantuje wdrożenie właściwego rodzaju leczenia. W przypadku jaskry równie ważne jest sklasyfikowanie jej rodzaju – różne typy tego schorzenia wymagają podjęcia innych działań.
Pierwszym etapem mającym na celu zdiagnozowanie pacjenta jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Podczas tej procedury specjalista ocenia ryzyko wystąpienia choroby u pacjenta. Bierze pod uwagę między innymi takie okoliczności jak występowanie jaskry w rodzinie pacjenta, jego wiek, ciśnienie wewnątrzgałkowe, to, czy dolegają mu migreny lub nadmiernie marzną dłonie i stopy. Podczas pierwszej wizyty zbiera on także informacje na temat dolegających lub przebytych chorób nerek, schorzeń neurologicznych, oczu i choroby Reynauda.
„Dokładny wywiad lekarski to dopiero początek profesjonalnej diagnostyki jaskry. Aby potwierdzić lub wykluczyć jaskrę konieczne jest wykonanie szeregu dodatkowych badań specjalistycznych” – mówi specjalista z Centrum Okulistycznego Jaskra w Warszawie.
Profesjonalne badania w kierunku jaskry
Podczas diagnostyki jaskry bada się szerokość kąta tęczówkowo-rogówkowego i wykonuje gonioskopię. Niekiedy konieczne jest wykonanie tomografii przedniego odcinka oka, czyli AS-OCT. Dzięki temu możliwe jest zobrazowanie tej części gałki ocznej, a także określenie grubości rogówki, głębokości komory przedniej i szerokości otwarcia kąta przesączania.
Sprawdza się również, czy w polu widzenia pojawiły się ubytki. Służy temu badanie perymetryczne HFA na aparacie Humphrey, podczas którego wykorzystuje się specjalistyczne urządzanie zwane polomierzem. W diagnostyce jaskry wczesnej i średniozaawansowanej wykonuje się alternatywnie badanie na polomierzu FDT Matrix.
Aby ocenić obraz tarczy nerwu wzrokowego, przeprowadza się tomografię. Wykonuje się też pomiar warstwy włókien nerwowych oraz bada się komórki zwojowe siatkówki.
Mimo nowoczesnych metod i sprzętu, diagnostyka oraz interpretacja wyników nie są łatwe. Dlatego procedury te powinny być wykonywane przez doświadczonych okulistów i to z wykorzystaniem jak najszerszego spektrum badań. O tym, które z nich będzie trzeba wykonać, musi zadecydować specjalista.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana