Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Atrakcje turystyczne Krynicy-Zdrój. Co warto zobaczyć?
Rutyna i kłopoty dnia codziennego – co oczywiste – nie mają na nas zbyt dobrego wpływu. Przemęczenie wraz z kumulujących się w całym ciele stresem, pozostawione samym sobie, mogą doprowadzić do naprawdę ciężkich stanów. Dlaczego wiec raz na jakiś czas – nie tylko w okresie wakacji – nie zdecydować się na chociażby krótki wypad, który pozwoli nam się zrelaksować? Naszą wyjazdową propozycją będzie dziś, znana wszystkim, Krynica-Zdrój. Artykuł traktować będzie więc, nie tyle o przeciwdziałaniu złemu samopoczuciu, co o atrakcjach, na jakie możemy się natknąć w tym pięknym mieście.
Malownicze położenie na tle gór, czyni z Krynicy-Zdroju, prawdziwą osobliwość na mapie Beskidu Sądeckiego i całego województwa małopolskiego. To wprost wymarzone miejsce na rodzinny urlop, a także aktywny wyjazd w gronie przyjaciół. Za sprawą wyjątkowo szerokiej oferty turystycznej, z pewnością każdy członek wyprawy znajdzie tu coś dla siebie.
Hotele i pensjonaty
Unikatowa, chwalona przez podróżnych, baza noclegowa, jaką może się poszczycić owa okolica, to gwarancja udanego noclegu w komfortowych warunkach. Na szczególną uwagę zasługują tradycyjne obiekty, działające od wielu lat, czego wyjątkowo dobrym przykładem może być Art Pensjonat Urocza, kojarzony z niepowtarzalnym wystrojem. To powiedziawszy, możemy zaczynać nasz krótki przewodnik po najważniejszych miejscach Krynicy.
Deptak
Ten urokliwy, niedostępny dla ruchu samochodowego, wręcz kultowy trakt zachwyca przede wszystkim architekturą. Znajdziemy tam Stary Dom Zdrojowy, muszlę koncertową, zabytkowe drewniane wille, a także liczne pomniki, w tym ten – odsłonięty w 1906 roku – przedstawiający Adama Mickiewicza.
Muzeum Nikifora
Jeden z domów z dawnych lat – willa "Romanówka" – pełni funkcję muzeum poświęconego wybitnemu artyście, będącemu wizytówką Krynicy. Mowa o Epifaniuszu Drowniaku, czyli Nikiforze, popularnym malarzu prymitywiście. W swych pracach, tworzonych czasem na skrawkach papieru bądź pudełkach zapałek, doskonale oddawał klimat galicyjskich miasteczek. Mimo ogromnego talentu, miewał jednak spore problemy ze sprzedażą swych prac. Dziś możemy je podziwiać w wyżej wzmiankowanym budynku, wraz z pamiątkami, jakie po sobie pozostawił.
Pijalnie wód
Jak przystało na wysokiej klasy kurort, miasto nazywane perłą polskich uzdrowisk, posiada bogatą ofertę wód leczniczych, z których chętnie korzystają kuracjusze w przeróżnym wieku. Pijalnia Główna, będąca monumentalną – jej powierzchnia wynosi przeszło 4500 metrów kwadratowych – nowoczesną budowlą na skalę europejską, przez cały rok przyciąga ogromne rzesze ludzi. W jej wnętrzach można skosztować większości krynickich zdrojów, z których wypada wymienić "Zubera", "Tadeusza", jak również "Słowika".
Przestrzeń ta wykorzystywana jest oczywiście, także w inny sposób. Zawiera w sobie miedzy innymi mieszcząca 350 osób salę koncertową, gdzie dedykowana jej orkiestra daje koncerty przez cały rok. Prócz samej konstrukcji obiektu, zachwyca znajdująca się wewnątrz oranżeria, eksponująca wyjątkowe okazy plam, rzadkich krzewów i innych roślin ozdobnych.
Góra parkowa
Miejscem wprost wymarzonym na krótsze i dłuższe przechadzki, wydaje się osiągająca 741 metrów nad poziomem morza, Góra Parkowa, wraz ze zlokalizowanym na jej zboczach parkiem. Obszar ów, założony już w 1810 roku, do dnia dzisiejszego charakteryzuje się pierwotnym układem traktów. Zachodni stok wzniesienia to miejsce, gdzie odnajdziemy cztery osuwiskowe zbiorniki wodne, zwane Czaplimi Stawami. Właśnie tam – za wyjątkiem zimy – natknąć się można różnorodne ptaki.
Kolejka linowo-terenowa, oddana do użytku w roku 1937, która w tym czasie była drugim tego typu przedsięwzięciem w Europie, stanowi swoistą wisienkę na torcie, dla każdej, odwiedzającej Krynicę, osoby. Obie stacje, początkowa i końcowa – osadzona na szczycie masywu - stanowią wyjątkowy wzór awangardowego modernizmu, zaś różnica poziomów pomiędzy nimi wynosi aż 148 metrów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana