Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Aplikacja farb proszkowych a ekologia

Malowanie różnego rodzaju produktów zawsze powinno być jak najdokładniejsze i staranne, ponieważ będzie to stanowić najważniejszy, bo wizualny, efekt całej pracy. Oprócz tego ważne jest użycie farb najwyższej jakości. W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma także ekologia i właśnie z tego powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie farby proszkowe. Podpowiadamy więc, dlaczego wykorzystanie tego typu farb jest rozwiązaniem ekologicznym oraz co takie produkty charakteryzuje.
W jaki sposób powstają farby proszkowe?
Farby proszkowe to nic innego, jak termoutwardzalne substancje, które wyprodukowane zostały z wykorzystaniem dużej ilości polimerów. Zasadniczym składnikiem w farbach proszkowych są żywice. Właśnie dzięki nim proszkowe farby charakteryzują się tak znaczącą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i te, które powstają na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Frankowski Coating:
Najbardziej charakterystyczne w składzie takich farb jest to, że nie ma w nich żadnych rozpuszczalników. Według przeprowadzonych badań są one niezwykle szkodliwe nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego.
Wspomniane rozcieńczalniki są najbardziej niebezpieczne w momencie, kiedy ulatniają się do atmosfery, więc ich brak w farbach proszkowych jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Kolejnym, ważnym składnikiem w każdej farbie są niezaprzeczalnie pigmenty. W produktach tego rodzaju możemy znaleźć także szereg dodatków i wypełniaczy, które są w stanie nadać im nowych, ciekawych właściwości.
Jak przebiega proces aplikacji farb proszkowych?
Malowanie z wykorzystaniem metody proszkowej jest możliwe dzięki profesjonalnym urządzeniom, takim jak pistolety i spryskiwacze. Wśród technik natrysku możemy wyróżnić: natrysk elektrostatyczny, elektrokinetyczny lub z użyciem sprężonego powietrza. Warto zaznaczyć, że farby proszkowe zazwyczaj nanosi się w specjalnych kabinach do tego przeznaczonych, choć wiele produktów może być z powodzeniem używanych nawet na zewnątrz. Jest to możliwe właśnie dzięki temu, że proszkowe farby nie emitują do środowiska szkodliwych substancji. Specjalne pomieszczenia pozwalają również na odzyskanie i ponowne użycie części farb, które nie zostały wykorzystane. Sprawia to, że zniwelowana zostaje ilość odpadów w środowisku naturalnym. Co istotne, farby proszkowe dostępne na rynku posiadają atesty, które gwarantują ich przyjazność dla otoczenia. Po pomalowaniu powierzchni konieczne jest utwardzenie farby pod wpływem wysokiej temperatury. Może wynosić ona od 140 do 200 stopni Celsjusza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana