Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Aparaty do tlenoterapii. Charakterystyka

Aparaty do tlenoterapii są specjalistycznymi urządzeniami medycznymi, których używa się w wielu schorzeniach płuc, takich jak na przykład przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, czy w przypadku chorób nowotworowych. Wspomniane aparaty dostarczają pacjentowi powietrze o podwyższonej zawartości tlenu, dzięki czemu możliwe jest bezwysiłkowe i swobodne oddychanie. Koncentratory tlenu można kupić lub wypożyczyć. Podpowiadamy więc, czym charakteryzują się oraz w jaki sposób działają aparaty do tlenoterapii.
Krótki opis koncentratorów tlenu
Stacjonarne aparaty do tlenoterapii znajdują zastosowanie zarówno w szpitalach, jak i w domu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pracują tylko w warunkach stałego dopływu prądu. Wynika z tego, że mobilność użytkownika jest ściśle związana z długością kabla zasilającego oraz przewodów doprowadzających powietrze (może to być nawet kilkanaście metrów). Większość koncentratorów tlenu tego typu jest wyposażona w kółka, które znacznie ułatwiają ich transport. Waga typowego koncentratora waha się w przedziale od 15 do 25 kg, a wyglądem przypomina on małą walizkę. Użytkując urządzenie jesteśmy w stanie samodzielnie regulować przepływ tlenu za pomocą pokrętła. Dodatkowymi funkcjami koncentratora są wbudowane czujniki: stężenia tlenu (informuje nas, gdy stężenie tlenu w podawanym powietrzu spadnie poniżej 80%), braku zasilania oraz naprawy serwisowej.
Na jakiej zasadzie działają koncentratory tlenu?
Wszystkie aparaty do tlenoterapii działają na podstawie tego samego mechanizmu. Pobierają one powietrze z otoczenia przetłaczając go przez specjalne sita molekularne, co powoduje oddzielenie cząsteczek tlenu od cząsteczek azotu. W procesie tym uzyskujemy stężenie tlenu w zależności od ustawionego przepływu na poziomie 90-93%.
Jak tłumaczą fachowcy z firmy Medicus: ,,Ogromną zaletą koncentratorów jest to, że pacjenci mogą z powodzeniem używać ich w domu. Warto wspomnieć też o tym, że mimo tego, że dostarczane powietrze jest w wysokim stopniu nasycone tlenem, pozostaje ono całkowicie bezpieczne, a dodatkowo – nawilżone, dzięki obecności nawilżacza z wodą destylowaną.’’
Wysycenie podawanego powietrza tlenem o takim stężeniu jest możliwe dzięki obecności zeolitu w wyżej wymienionych filtrach molekularnych. Dodatkowo aparaty do tlenoterapii posiadają zestaw filtrów, które zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki tego typu rozwiązaniom pacjent otrzymuje dokładnie oczyszczoną i bezpieczną mieszaninę gazów, którą może oddychać przez maskę lub kaniulę nosową. Dużym udogodnieniem jest fakt, że koncentratora nie trzeba w żaden sposób "napełniać", jak ma to miejsce w przypadku butli tlenowych. Jedynym naszym obowiązkiem jest regularne uzupełnianie wody destylowanej, dbanie o czystość akcesoriów oraz systematyczne wietrzenie pokoju, w którym pracuje koncentrator, w celu zmniejszenia stężenia azotu w pomieszczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana