Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Antyrefleks - rodzaje uszlachetnień na soczewkach okularowych

Nowoczesne soczewki okularowe mają zapewniać najwyższy komfort widzenia. Doskonale znany antyrefleks to jedno z wielu uszlachetnień stosowanych w czasie produkcji korekcyjnych szkieł okularowych oraz okularów przeciwsłonecznych. Dzięki uszlachetnieniom możliwa jest zmiana zwykłej soczewki okularowej w soczewkę, która zostanie idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz zyska dodatkowe właściwości.
Po co uszlachetnia się soczewki okularowe?
Nowoczesne soczewki okularowe pozwalają na odczuwanie wyjątkowego komfortu podczas noszenia okularów i gwarantują skuteczną korekcję wad wzroku. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że na powierzchni szkieł okularowych może znajdować się nawet kilka powłok o specjalnych właściwościach, które dbają o to, aby korzystanie z okularów wiązało się z jak najmniejszym dyskomfortem. Jedną z najbardziej znanych powłok o właściwościach uszlachetniających soczewki okularowe jest antyrefleks, czyli uszlachetnienie pozwalające na redukcję pogarszających komfort widzenia odblasków, które pojawiają się np. podczas korzystania z komputera.
- Powłoki uszlachetniające szkła okularowe stosowane są zarówno w przypadku szkieł korekcyjnych, jak i okularów przeciwsłonecznych. Gwarantują one najwyższy komfort korzystania z okularów poprzez redukcję odbić i redukcję zmęczenia oczu oraz cechują się dodatkowymi właściwościami, np. zabezpieczają przed parowaniem soczewek i chronią przed ich zabrudzeniem – wyjaśnia ekspert z firmy Salon Optyczny „Do zobaczenia” z Warszawy.
Jak działają powłoki antyrefleksyjne?
Powłoki antyrefleksyjne mają za zadanie skutecznie redukować odbicia światła, które nie tylko zaburzają normalne widzenie, ale także mogą wpływać na szybkie męczenie się wzroku np. podczas korzystania z komputera lub smartfona. Odbicia światła mogą być też bardzo niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu, bo nagłe oślepienie kierowcy to jeden z częstszych powodów wypadków. Aby zapobiegać odbiciom światła od soczewek okularowych, stosuje się nowoczesne powłoki antyrefleksyjne, które nie tylko znacząco zmniejszają odbicia, ale także blokują fale świetlne o wyjątkowo niekorzystnym działaniu na mózg i narząd wzroku człowieka. Oprócz powłok antyrefleksyjnych soczewki okularowe mogą zostać pokryte także innymi powłokami uszlachetniającymi o właściwościach:
- antystatycznych (ograniczających osiadanie drobinek kurzu na powierzchni soczewki),
- oleofobowych (ograniczających przywieranie cząsteczek tłuszczu do powierzchni soczewki),
- hydrofobowych (ograniczających osadzanie się cząsteczek wody na powierzchni soczewki).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana