Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Animaloterapia dla dzieci. Na czym to polega?

Czym jest animaloterapia?
Animaloterapia to metoda, która wspomaga leczenie jak i rehabilitację osób niepełnosprawnych z zaburzeniami w sferze psychoruchowej. Są to przede wszystkim dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, porażeniem kończyn, autyzmem, zespołem Downa czy opóźnione w rozwoju intelektualnym i motorycznym. Animaloterapia kierowana jest nie tylko do dzieci chorych, ale również do dzieci zdrowych. Dziecko w kontakcie ze zwierzęciem uczy się zasad odpowiedzialności i wychowania. Zwierzęta są nieodłącznym elementem życia człowieka, są to nasi przyjaciele, obrońcy i wierni towarzysze. Badania wskazują, że zwierzęta potrafią niesamowicie oddziaływać na zdrowie psychiczne człowieka. Ich nieoceniona pomoc w rehabilitacji, spotkała się z wielką aprobatą i zaczęła przynosić same pozytywne efekty. Dzieci niepełnosprawne, bądź borykające się z zaburzeniami rozwojowymi, po bliskim kontakcie ze zwierzęciem odczuwają relaks, zmniejsza się napięcie ich mięśni, poprawia równowaga, uspokajają się nerwy a dodatkowo dziecko takie otwiera się na świat zewnętrzny. Animaloterapia dzieli się na:- AAA – działania edukacyjno-rekreacyjne przy udziale zwierząt.
- AAT– terapia indywidualna przy udziale zwierząt, dopasowana do konkretnego pacjenta. Wspomagająca terapię główną.
Formy animaloterapii
Najczęściej spotykane zajęcia:- onoterapia – zajęcia z udziałem osłów. Te zwierzęta pomagają dzieciom zachować równowagę przy nauce jazdy na grzbiecie,
- kozoterapia – zajęcia z udziałem kóz. Niewielką kózkę można przytulić i objąć,
- dogoterapia – terapia z udziałem psów ras łagodnych, tj. owczarki niemieckie, labradory, golden retriewery, nowofundlandy, owczarki szkockie, bernardyny czy husky. Ten rodzaj terapii rozwija koncentrację i stymuluje zmysły,
- felinoterapia – terapia z udziałem kotów. Subtelna, delikatna i nienarzucająca się osobowość kota odpowiada osobom wrażliwym, a tulenie koi nerwy i ból,
- hipoterapia – konie przyczyniają się do poprawy symetrii ciała, polepszają wydolność oddechową i przekazują odpowiedni wzorzec chodu.
Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na obecność zwierząt w domu. Kot czy pies wymaga poświęcenia dużej uwagi i opieki, dlatego warto wybrać się na zajęcia z animaloterapii ze swoimi pociechami. Mamy sporo zwierząt i wielu doświadczonych terapeutów, organizujemy również wycieczki edukacyjne i przyrodnicze dla dzieci – dodaje rozmówca z ośrodka terapeutycznego Fundacja Dzieci Wuja Toma.
W Fundacji możemy poznać m.in. klacz o imieniu Zakrętka, kuca Wiesię, owczarka niemieckiego Korka, czy słodką ośliczkę o imieniu Tosia. Podopieczni mogą wykonywać w ich obecności odpowiednie ćwiczenia i przełamywać bariery. Zwierzęta są odpowiednio wyszkolone i doskonale sprawdzają się w animaloterapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana