Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Alkoholizm - choroba cywilizacyjna?

Czym są choroby cywilizacyjne?
Zanim przejdziemy do rozważań nad tym, czy alkoholizm można nazwać chorobą cywilizacyjną, warto przywołać cechy charakterystyczne tego rodzaju chorób. Choroby cywilizacyjne są związane z rozwojem społeczeństwa: nowymi technologiami, zmieniającym się stylem życia, udogodnieniami i tym wszystkim, co postrzegamy jako postęp. Choroby cywilizacyjne szybko opanowują daną populację i stają się jedną z głównych przyczyn zgonów. Do chorób cywilizacyjnych zaliczają się m.in.: cukrzyca typu II, otyłość, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, astma, alergie i nowotwory. Do tej listy należy włączyć także choroby psychiczne, takie jak m.in. depresja i nerwica.Do występowania chorób cywilizacyjnych przyczynia się wiele elementów życia w rozwiniętym społeczeństwie. Nie sposób wskazać jedną przyczynę. Znajdują się wśród nich: zmiana trybu życia na siedzący, wysoko przetworzone jedzenie o znikomej wartości odżywczej, zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, przewlekły stres, niedostateczna ilość snu i jego niska jakość i wiele, wiele innych - mówi specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość.
Czy alkoholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną?
Ludzie sięgają po alkohol od zarania dziejów, a alkoholizm towarzyszy nam od zawsze. Nigdy nie był jednak tak nasilony, żeby nie powiedzieć: powszechny. Fakt, że wzrost spożywania alkoholu i przypadków alkoholizmu jest skorelowany z rozwojem cywilizacyjnym, może sugerować, iż jest to choroba cywilizacyjna. Należy też zwrócić uwagę na to, że współczesny styl życia skłania do sięgania po alkohol i je ułatwia. Alkohol jest często wybieranym sposobem na łagodzenie skołatanych nerwów. Sprawia, że przez jakiś czas nie odczuwamy stale towarzyszącego nam stresu, pozwala się rozluźnić szybko i łatwo. Wiele osób nie jest w stanie zasnąć bez jednego piwa czy lampki wina. Alkohol na krótko koi obawy o pracę, kredyt, bliskich. Ponadto w naszej kulturze towarzyszy wszelkim możliwym okazjom: imprezom rodzinnym, świętom religijnym, spotkaniom towarzyskim. Wybór trunków jeszcze nigdy nie był tak duży, podobnie jak jego dostępność. Alkohol jest praktycznie w każdym sklepie, na każdej stacji benzynowej i w każdym lokalu gastronomicznym. W związku z powyższym alkoholizm należy uznać za chorobę cywilizacyjną. Prowadzi to do smutnej refleksji, że stanowi on cenę postępu i problem będzie się pogłębiał w miarę rozwoju społeczeństwa. Na szczęście przybywa też ośrodków terapii uzależnień i metod pracy z osobami uzależnionymi. Trwają też badania nad środkami farmakologicznymi, które mogłyby być pomocne w profilaktyce i leczeniu alkoholizmu. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana