gdzie na wakacje w październiku

Wakacje minęły, a Ty nigdzie nie byłeś? Na urlop nigdy nie jest za późno

Każdy z nas musi wypocząć. Nikt nie może żyć samą pracą, ponieważ skończyłoby się to naprawdę źle. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na wakacjach jesteśmy w stanie naładować akumulatory na dalsze obowiązki zawodowe. Skoro nie zdążyliśmy wypocząć w lipcu i sierpniu, to wydaje się, że już wszystko stracone. Nic bardziej mylnego. W październiku również znajdziemy miejsca, w których jest przyjemnie cieplutko. Gdzie można się wybrać? Pora to sprawdzić.

Niższe ceny niż w sezonie, a nadal ciepło

Nie wyobrażamy sobie wypoczywać w miejscu, w którym nie ma zbyt ciepło. Lubimy podczas swojego urlopu zażywać kąpiele i się opalać. Niestety w Polsce nie będzie to możliwe. U nas temperatura jest już nieprzyjemna, a na pewno nie będziemy mogli wypoczywać w bikini, czy też szortach. Musimy zatem wybrać nieco dalszy kierunek wakacyjny.

Gdzie na wakacje w październiku (czytaj na https://www.polisaturystyczna.pl/)Na pewno jedną z pierwszych pozycji zajmuje Turcja. Turcja jest krajem, w którym sezon panuje aż do listopada. Nawet w listopadzie można liczyć w okolicach Antalyi na temperatury powyżej trzydziestu stopni Celsjusza. Nie możemy także zapominać o tym, że w Turcji jest tanio. Tygodniowy wypoczynek okaże się tańszy od tygodniowych wakacji w naszym kraju, a pogodę mamy pewną.

Druga propozycja to kraj, do którego możemy podróżować przez cały rok. O jakim kraju mowa? Jest to Egipt. Nurkowanie w rafach koralowych, obserwowanie delfinów, czy też zobaczenie piramid na własne oczy, to przeżycia nie do opisania. Należy uważać, ponieważ w Egipcie można się zakochać i wówczas co roku będzie właśnie w tym miejscu spędzać swój urlop. Nie mamy nic przeciwko temu.

Pozostałe propozycje to:

 • Wyspy Kanaryjskie,
 • Tunezja,
 • Maroko,
 • Wyspy Zielonego Przylądka

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Na pewno nie powinniśmy w ferworze przygotowań do wakacji zapomnieć o najważniejszym. Co mamy na myśli? Chodzi o ubezpieczenie podróżne. Wybór różnego rodzaju polis mamy naprawdę szeroki. Ubezpieczenie dostosujemy pod swoje indywidualne podstawy. Innego ubezpieczenia będą potrzebować osoby, które podczas wakacyjnego wypoczynku chcą uprawiać sporty ekstremalne, a inne osoby wylegujące się tydzień nad basenem. Jest to już kwestia indywidualna.

Wciąż nie możemy zapomnieć o koronawirusie. Wirus wciąż panuje i możemy go złapać. Należy być czujnym. Czujność jednak nie wystarczy. Przyda się także stosowne ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje właśnie potencjalne zarażenie koronawirusem. Taką polisę znajdziemy, chociażby tutaj https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/koronawirus-a-ubezpieczenie-turystyczne.

Polisę możemy wykupić dosłownie na dzień przed planowym wyjazdem. Możemy tego dokonać bezpośrednio u ubezpieczycieli (stacjonarnie), ale możemy także skorzystać z możliwości zakupu w sieci. Ten drugi sposób wydaje się prostszy oraz wygodniejszy. Po co mamy gdziekolwiek jeździć, skoro możemy zrobić to z poziomu naszej kanapy, prawda?

 

przetwórnia ryb na statkach

Jak przebiega budowa linii technologicznych przetwórni na statkach dalekomorskich?

Trawlery, czyli dalekomorskie statki rybackie stanowią kluczowe wyposażenie przemysłu rybackiego. Te ogromne jednostki to ruchome fabryki, które są w stanie samodzielnie dokonywać połowu ryb, a następnie przetwarzać je do postaci produktów, które ostatecznie lądują w sklepowych chłodniach. Aby mogły spełniać swoje funkcje, trawlery muszą być wyposażone w odpowiednie linie technologiczne. Jak one powstają?

Etap pierwszy – zbieranie informacji

Prace nad przygotowaniem linii technologicznej na trawlerze rozpoczynają się od dokładnego rozpoznania potrzeb klienta. W tym celu specjaliści odpowiedzialni za realizację zbierają informacje na temat m.in. wielkości statku, specyfiki pracy, docelowej wydajności produkcji, liczebności załogi pracującej na linii, a także szczególnych wymogów. Dane te są niezbędne do przygotowania projektu.

Etap drugi – projektowanie

Projektowanie linii technologicznej dzieli się na dwa pomniejsze etapy. Pierwszy z nich to projektowanie koncepcyjne. Na podstawie zebranych informacji architekci przygotowują ogólny zarys linii – określają między innymi jej wielkość i przebieg, rozmieszczenie niezbędnych sprzętów, ilość stanowisk pracowniczych. Projekt ten przedstawiany jest do akceptacji klienta. Jeśli klient nie zaakceptuje zaproponowanych rozwiązań, wykonawca pracuje nad kolejnym – w przeciwnym przypadku możliwe jest przystąpienie do praca nad projektem wykonawczym, który zawiera wszystkie szczegóły techniczne linii. Na podstawie projektu wykonywany jest również kosztorys całej inwestycji.

Etap trzeci  – realizacja

Po zaakceptowaniu projektu i kosztorysu, wykonawca może przystąpić do realizacji inwestycji. Na tym etapie dokonuje się zakupu lub prefabrykacji niezbędnych maszyn i elementów systemu, które następnie są łączone ze sobą w jedną linię technologiczną. Ważny jest odpowiedni dobór urządzeń, które powinny być dostosowane do specyfiki pracy na statku oraz w kontakcie z produktami żywnościowymi – konkretne elementy powinny być między innymi zabezpieczone przed korozją od kontaktu z wody morskiej i nie mieć żadnych toksycznych właściwości. Szeroki wybór maszyn do budowy linii technologicznych dla przemysły rybnego oferuje firma Eco-Constructions.

Etap czwarty – wdrożenie odpowiednich systemów zarządzania

Aby linia technologiczna działała z optymalną wydajnością, konieczne jest odpowiednie zarządzanie procesem produkcji. W tym celu stosuje się zaawansowane systemy komunikacyjne, takie jak MES czy Batch.

Etap piąty – uruchomienie

Po wdrożeniu systemów zarządzania linia jest gotowa do pracy. Ostatni etap prac nad nią to przeprowadzenie rozruchu, testy sprawności oraz sporządzenie finalnej dokumentacji.

podnośnik hydrauliczny

Najczęstsze awarie podnośników hydraulicznych

Podnośniki hydrauliczne są bardzo przydatne podczas pracy między innymi w zakładach produkcyjnych czy w warsztatach samochodowych – dzięki nim można podnosić nawet elementy o dużym ciężarze. Z jakimi awariami dotyczącymi tych urządzeń można się spotkać najczęściej? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać przykłady oraz dowiedzieć się więcej na temat ich naprawy.

Na czym polegają awarie podnośników hydraulicznych?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, co szkodzi podnośnikom hydraulicznym, tak żeby uniknąć ich awarii. Jednym z czynników są zabrudzenia, które mogą pogarszać stan urządzeń. W tym przypadku niebezpieczna jest również woda – powoduje ona często powstawanie korozji, która prowadzi do osłabienia działania podnośników hydraulicznych. Urządzenia mogą również stracić szczelność. Konsekwencją różnego rodzaju awarii jest także zmniejszenie udźwigu, co znacznie utrudni pracę w danym zakładzie. To jeden z przypadków, w których konieczna może być naprawa podnośników hydraulicznych. Oczywiście urządzenia mogą ulegać usterkom również w wyniku zwykłego zużycia, warto zwracać zatem uwagę na niepokojące sygnały. Szybka reakcja pozwoli uniknąć poważniejszych uszkodzeń, a naprawa będzie łatwiejsza.

Jak radzić sobie z awariami podnośników hydraulicznych?

Jeśli uszkodzenie podnośnika nie jest poważne ani rozległe, jego naprawa również nie powinna być wymagająca. Czasem wystarczy zregenerować urządzenie, dzięki czemu może ono wrócić do dawnej sprawności, co w dodatku nie będzie się wiązało ze zbyt dużym kosztem. W trudniejszych przypadkach może być konieczna wymiana poszczególnych elementów albo nawet całego podnośnika. Zajmują się tym pracownicy specjalistycznych firm, przykład stanowi Siłovex. Zdecydowanie warto pamiętać o regularnych przeglądach podnośników hydraulicznych. W ten sposób łatwiej będzie zauważyć ewentualne usterki zanim zdążą się one pogłębić. Sprawność urządzeń jest ważna nie tylko ze względu na efektywność pracy, ale również bezpieczeństwo wykonawców. Bez nich podnoszenie ciężkich elementów stanowiłoby duży problem. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się z fachowcami ze specjalistycznej firmy, którzy dysponują nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale także potrzebnym zapleczem technicznym.

domy drewniane

Jak przygotowywane jest drewno do budowy domu prefabrykowanego?

Budowa domów z drewna jest popularna w większości krajów położonych na północy, ponieważ są one znakomicie przystosowane do panujących tam warunków klimatycznych, a przy tym okazują się zdrowe z uwagi na panujący w nich mikroklimat oraz niezwykle trwałe. Wśród popularnych odmian budynków tego typu znajdują się domy szkieletowe, a zwłaszcza wznoszone z elementów prefabrykowanych, co pozwala na szybkie ukończenie inwestycji.

Co wyróżnia domy prefabrykowane?

Drewniane domy prefabrykowane powstają z elementów, które są przygotowywane w hali fabrycznej, a następnie montowane na miejscu przez odpowiednio przeszkoloną ekipę. Dzięki stosowaniu takiej technologii można uniknąć błędów wynikających z niedociągnięć pojawiających się podczas wznoszenia poszczególnych fragmentów konstrukcji, wad materiałowych oraz zastosować odpowiednią kontrolę jakości. Części, z których powstaje budynek, są w dużym stopniu wystandaryzowane, co również sprzyja uzyskiwaniu lepszych rezultatów niż przy wykonywaniu ich dopiero na placu budowy. Proces montażu jest dokładnie zaplanowany, co sprawia, że w praktyce nie występuje ryzyko wystąpienia istotnych niedokładności czy zastosowania niesprawdzonych rozwiązań. Największymi korzyściami dla inwestora poza precyzją realizowanych prac i wynikającymi z tego świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, wysoką trwałością oraz odpornością na wszystkie czynniki zewnętrzne będzie możliwość szybkiego przeprowadzania koniecznych robót, a więc krótszy czas oczekiwania na oddanie budynku. Zaletą gotowych domów drewnianych są też cechy tego materiału – dobra wytrzymałość, zdolność do tworzenia zdrowego mikroklimatu o właściwej wilgotności, a także korzystna cena.

Jak zabezpiecza się drewno?

Drewno wykorzystywane przy budowie domów prefabrykowanych musi być odpowiednio przygotowane. By uzyskało odpowiednią wytrzymałość i stałość wymiarową oraz w przyszłości nie ulegało deformacji, należy je sezonować albo skorzystać z możliwości suszenia wspomaganego. Drewno składa się w przeważającej mierze z celulozy i ligniny, które przyciągają owady żerujące na drewnie, a także mogą stać się podłożem do wzrostu grzybów. Wszystkie elementy muszą więc zostać poddane impregnacji, która zapobiegnie inwazji szkodników. Drewno to również materiał, który bez właściwego zabezpieczenia jest łatwopalny. Konieczne okaże się więc ciśnieniowe nasączenie używanych belek preparatami zmniejszającymi palność.

Firmą specjalizującą się w budowie domów prefabrykowanych jest ITS z Koszalina. Oferuje ona budowę energooszczędnych domów w technologii szkieletowej o dowolnej powierzchni i według rozmaitych projektów.

Lasery przemysłowe

Właściwości laserów przemysłowych

Lasery przemysłowe mają szereg zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Ich właściwości pozwalają na wykorzystywanie ich m.in. do cięcia, znakowania, spawania, nadtapiania czy hartowania. Te nowoczesne urządzenia są wprost niezastąpione do powierzchniowej obróbki materiałów. Poznaj właściwości laserów i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.

Lasery przemysłowe – właściwości

Wszystkie lasery wykorzystują zjawisko wymuszonej emisji promieniowania. Emitują zwarte wiązki światła, które charakteryzuje:

 • bardzo niski poziom rozbieżności,
 • wysoka spójność,
 • równoległość,
 • określona długość fali.

W przeciwieństwie do zwykłej żarówki laser emituje tylko jedną falę, jest więc monochromatyczny. Lasery różnią się między sobą długością emitowanych fal, mocą i wielkością. Obróbka laserem jest możliwa dzięki temu, że skupiona wiązka światła padając na daną powierzchnię, ogrzewa ją. W efekcie topi się ona, odparowuje, zostaje wypalona lub zarysowana. W zależności od tego, jaki rezultat chce się osiągnąć oraz na jakiej powierzchni się pracuje, można wybrać inny rodzaj lasera.

Cięcie i grawerowanie laserowe

Jednym z najczęstszych zastosowań laserów przemysłowych jest cięcie lub grawerowanie powierzchni. Lasery przemysłowe mogą pracować na takich materiałach jak:

 • metal,
 • szkło,
 • kamień,
 • ceramika,
 • drewno,
 • tworzywa sztuczne,
 • skóra,
 • filc,
 • papier,
 • korek.

W obróbce takich materiałów specjalizuje się firma Pastel Technologies. Wykorzystując laser CO2, realizuje zlecenia na grawery, wycinanie i cięcie laserowe. Obrabia nie tylko powierzchnie płaskie, ale też walcowate, np. butelki, kubki, kieliszki.

Zalety stosowania laserów przemysłowych

Tradycyjne narzędzia nie są w stanie działać z taką precyzją i szybkością jak nowoczesne lasery. Warto je stosować, ponieważ:

 • dzięki współpracy ze specjalistycznym oprogramowaniem umożliwiają 100% powtarzalności grawerowanych wzorów – niezależnie od tego, jak skomplikowane by były, za każdym razem zostaną wykonane perfekcyjnie;
 • działają szybko – zdecydowanie szybciej niż ludzkie ręce; nie męczą się też i nie popełniają błędów;
 • lasery przemysłowe pozostawiają idealnie równe krawędzie, więc nie trzeba ich potem dodatkowo obrabiać;
 • są precyzyjniejsze niż jakiekolwiek inne maszyny i urządzenia.

Obróbka laserem jest więc inwestycją wartą swojej ceny.

hermetyczne oprawy przemysłowe

Czym charakteryzują się hermetyczne oprawy przemysłowe?

Hermetyczne oprawy LED to popularny rodzaj oświetlenia przemysłowego. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki pracy. Wykorzystuje się je w halach produkcyjnych, przetwórniach czy też w roli zewnętrznego oświetlenia obiektów. Podobnie jak inne lampy LED, również te pozwalają na oszczędność energii. W artykule opisujemy, czym jeszcze charakteryzują się hermetyczne oprawy.

Co wyróżnia lampy hermetyczne?

Oprawy hermetyczne są odporne na wnikanie różnych czynników. Charakteryzują je wysokie wartości współczynnika IP mówiącego o przepuszczalności pyłów oraz wilgoci. Jak tłumaczą eksperci producenta oświetlenia Perfand LED, hermetyczne oprawy LED to najczęściej te opatrzone współczynnikiem IP65 lub wyższym. Wyróżniają się maksymalnym poziomem pyłoszczelności w siedmiostopniowej klasie określanej numerami od 0 do 6. Druga cyfra informuje o odporności na działanie wody i może przyjmować wartości od 0 do 9. Klasa 5 określa oprawę odporną na strumień wody, która może być stosowana nawet w miejscach o dużej wilgotności.

Oprócz doskonałej szczelności ledowe oprawy hermetyczne mają także wiele innych zalet. Pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną, ponieważ zużywają jej znacznie mniej niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu sprawdzają się nawet w obiektach wymagających wielu źródeł światła. Co więcej, są łatwe w czyszczeniu, co umożliwia ich zastosowanie w kuchniach czy przetwórniach spożywczych oraz innych miejscach, gdzie obowiązują rygorystyczne normy sanitarne. Wiele modeli wyróżnia się wysokimi wartościami współczynnika oddawania barw CRI. Hermetyczne oprawy przemysłowe charakteryzują się też długą żywotnością, co ogranicza częstotliwość ich wymiany.

Gdzie można wykorzystać oprawy hermetyczne?

Jak wspomnieliśmy, hermetyczne oprawy LED znajdują szerokie zastosowania w przemyśle.  Wykorzystuje się je między innymi w branży spożywczej. Ze względu na dużą odporność na wnikanie cząstek stałych nadają się do oświetlania kotłowni, zakładów produkcyjnych czy warsztatów samochodowych. Z uwagi na niezawodność i doskonałe parametry techniczne hermetyczne oprawy znajdują zastosowanie w wielu obiektach użyteczności publicznej. Spotkać je można w szkołach, szpitalach czy obiektach sportowych. Dzięki odporności na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych z powodzeniem można wykorzystać je nie tylko w budynkach, ale również na zewnątrz.

styl glamour

Styl glamour w salonie – co warto wiedzieć?

Styl skandynawski oraz boho na dobre zagościły w naszych domach. Dołączył do nich również styl glamour, który dzięki swojej oryginalności, nie wpasuje się w trendy i oczekiwania wszystkich. Mimo swoich charakterystycznych cech, które nie zadowolą wszystkich, w ostatnich latach zyskał naprawdę wielu zwolenników. W jaki sposób urządzić salon w stylu glamour i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Styl glamour w pomieszczeniach – co warto wiedzieć?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że styl glamour nie jest dla każdego. Odpowiednio zaaranżowane mieszkanie potrafi być pełne blasku i wdzięku, jednak jeśli za mocno przesadzimy z dodatkami, możemy uzyskać całkiem odwrotny efekt, który będzie odstraszał, a nie zapraszał do środka. Pamiętajmy o tym, że ówczesny styl glamour nieco odbiega od form reprezentowanych w wieku XX. Mniej przepychu i bardziej nowoczesne formy sprawiły, że na aranżację w tym stylu może pozwolić sobie niemalże każdy z nas.

Styl glamour jest z pewnością dedykowany wszystkim osobom, które robią klasyczną elegancję z odrobiną dodatków, tworzącą efekt pełen blasku oraz wyrazistego wnętrza.

Glamour obficie czerpie inspiracje ze stylów minionych epok, czego nie można nie zauważyć. Drobne elementy wyposażenia bardzo mocno nawiązują do baroku. Kluczowym rozwiązaniem są firany do salonu. W tym przypadku warto postawić na firany przeplatane błyszczącą nicią oraz zwiewne zasłony, które wprowadzą do otaczającej elegancji, odrobinę lekkości.

Styl glamour w salonie – na co warto postawić?

Aranżacja wnętrza potrafi być świetną zabawą, zwłaszcza jeśli za cel obierzemy styl glamour. W salonie warto postawić na mały, kawowy stolik, który będzie idealnym dopełnieniem dużej kanapy. Bardzo ciekawe w przypadku stylu glamour jest łączenie mebli prostych z tymi nowocześniejszymi. Dzięki temu, idealnie będzie współgrał ze sobą barokowy fotel z pluszem wraz ze szklanym stołem.

Zasłony do salonu powinny zostać zachowane w stonowanych kolorach. Warto postawić na biel, bądź beż. Dzięki takiemu rozwiązaniu styl glamour nie jest nad wyraz i bardzo dużo czerpie z klasycznych rozwiązań. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie barw neutralnych z nieco bardziej wyrazistymi. Coraz częstym zabiegiem stosowanym przy tworzeniu wnętrz galmour są np. białe ściany z dużą, zieloną kanapą na środku pomieszczenia.

Warto postawić na złote dodatki, np. ramek na zdjęcia, lamp czy wazonów. Styl glamour obfituje w przywiązanie do szczegółów i zdecydowanie warto pamiętać o tym, aranżując swój salon.

odzież zimowa Nessie

Odzież na zimę — modne stylizacje w stylu casual

Styl casualowy łączy w sobie elegancję i swobodę. Umożliwia także podkreślanie swojego charakteru i indywidualności. Z tego powodu jest bardzo popularny na całym świecie. Zimą szczególnie ważne są wygodne ubrania, które zapewnią nam komfort cieplny. Muszą być one jednak ładne i powinniśmy móc je łatwo zestawić z pozostałymi elementami naszej garderoby. Jaką odzież na zimę warto kupić, aby przy jej pomocy móc stworzyć modne stylizacje w stylu casual? Podpowiadamy.

Odzież outdoor jako element stylizacji w stylu casual

Do stworzenia stylizacji w stylu casual idealnej na zimę sprawdzi się odzież outdoor, czyli teoretycznie przeznaczona do uprawiania sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Warto jednak docenić jej doskonałe parametry techniczne, które znacznie przewyższają możliwości standardowych ubrań. Dlatego, jeżeli czeka nas długi, zimowy dzień, w którym będziemy dużo się przemieszczać pieszo lub komunikacją miejską, powinniśmy postawić na ubrania termoaktywne, które z jednej strony mogą wyglądać bardzo stylowo, a z drugiej zapewniają nam optymalny komfort cieplny.

Jakie ubrania warto mieć w swojej zimowej garderobie?

W swojej zimowej garderobie warto mieć tak zwane basicowe ubrania a także te, które mogą nieco ożywić stylizację. Warto więc stawiać na odzież w neutralnych kolorach: bieli, beżu, szarości, czerni, granatu, która może być doskonałą bazą do innych, wzorzystych ubrań, takich jak na przykład bluzy trekkingowe. W naszej szafie powinny znaleźć się też klasyczne spodnie, czarne jeansy, a także legginsy z wysokim stanem. Warto postawić również na dzianinową sukienkę i tzw. małą czarną. Dobrze jest posiadać w swojej garderobie chociaż kilka basicowych t-shirtów w neutralnych kolorach, koszul i marynarek. Dodatkowo warto mieć chociaż kilka ubrań sportowych, których można używać zarówno na co dzień, jak i na przykład podczas wyjazdu w góry czy na narty ze znajomymi.

Na jakie okrycie wierzchnie warto stawiać zimą?

Żeby stworzyć modną stylizację w stylu casual, zwłaszcza zimą, czasami wystarczy tylko właściwie dobrać okrycie wierzchnie, buty, a także czapkę i szalik. Warto w swojej garderobie mieć więc zarówno kurtki puchowe, które ogrzeją nas nawet w najchłodniejsze dni ale i ciepły wełniany płaszcz, który doskonale sprawdzi się na przykład na wieczorne wyjście. Na co dzień jednak do zwykłych casualowych stylizacji, gdzie liczy się przede wszystkim nasza wygoda, ta pierwsza opcja jest znacznie częściej wybierana zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

smarowanie łożysk

Wszystko, co musisz wiedzieć o smarowaniu i uszczelnianiu łożysk

Łożysko jest częścią maszyny, która odpowiada za jej ruch obrotowy. Z tego powodu niezwykle istotne jest jego właściwe smarowanie. Tylko wtedy element ten zachowa swoje właściwości i będzie odporny na zużycie, korozję i odkształcenia. W niektórych przypadkach konieczne jest również uszczelnianie łożysk. Zabieg taki minimalizuje ryzyko przenikania do tego elementu zanieczyszczeń i wilgoci. Co trzeba wiedzieć o tych dwóch czynnościach?

Jak dobrać smar do łożysk?

Smarowanie łożysk ma na celu zredukowanie tarcia ślizgowego w tym elemencie, a także jego ochronę przed zużyciem. Zapobiega również wielu różnego rodzaju uszkodzeniom i  zapewnia niezawodność eksploatacji tej ważnej części. W zależności od wyboru smar może zapewniać także właściwości antykorozyjne, tłumienie szumów, a także wspomaganie uszczelek łożyska. Podczas jego doboru należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • klasę NLGI,
 • temperaturę kroplenia,
 • wartość VKA,
 • współczynnik obrotów,
 • wartość SKF-Emcor.

Żeby łożysko działało niezawodnie, musi być stale zaopatrywane w smar, który powinien być aplikowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Rodzaje uszczelnień łożysk 

Dodatkową czynnością, nie zawsze stosowaną w tego typu układach, jest uszczelnianie łożysk. Jej zadaniem jest zabezpieczenie urządzenia przed utratą, a także migracją środka smarnego. Zazwyczaj uszczelki wykonywane są z różnego rodzaju elastomerów. Ich parametry dobierane są do konkretnych wymagań maszyny. Do najpopularniejszych modeli uszczelnień zalicza się:

 • stykowe,
 • bezstykowe,
 • statyczne.

Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, dotykają swoją powierzchnią elementów ruchomych. Drugie z kolei mają małą szczelinę, która jest zlokalizowana między częścią ruchomą a  nieruchomą. To powoduje, że znacznie wolniej się zużywa. Trzecie zaś przeznaczone są do montażu między elementami nieruchomymi. Szeroką ofertę łożysk i podzespołów oferuje firma WAMA-SERVICE. Proponuje swoim klientom uszczelnienia hydrauliczne i  pneumatyczne, a także oringi i simeringi. Wybierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę czynniki środowiskowe mające wpływ na łożysko, niewspółosiowość i uginanie się wału, a także temperaturę pracy. Dodatkowo ważny jest też rodzaj zastosowanego środka smarnego, a także występujących zanieczyszczeń.

Koła zębate stożkowe

Koła zębate stożkowe – charakterystyka

Układy mechaniczne różnego typu maszyny obróbczych składają się z wielu podzespołów i części. Wśród nich bardzo ważną funkcję pełnią stożkowe koła zębate. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego muszą wykazywać się one dużą odpornością,  wytrzymałością, a także jakie jest zastosowanie oraz charakterystyka kół zębatych stożkowych.

Czym są stożkowe koła zębate?

Koła stożkowe są rodzajem kół uzębionych, które charakteryzują się przekrojem stożkowym. Przeznaczone są do pracy w przekładniach mechanicznych składających się z kół zębatych o przecinających się osiach. Służą najczęściej do przenoszenia momentu obrotowego w kierunku prostopadłym do układu napędowego, ale mogą także pracować pod innymi kątami. Gwarantuje to specjalna, skośna budowa zębów, która umożliwia osadzenie kół zębatych stożkowych na wale lub dystansie oraz zdolność do przyjmowania dużych obciążeń mechanicznych.

Jak produkuje się koła zębate stożkowe?

Zębate koła stożkowe wykonuje się z reguły z wykorzystaniem specjalnych frezów kształtowych lub za pomocą specjalistycznych dłutownic. Można je także produkować  poprzez wykorzystanie technologii nacinania lub elektrodrążenia, najlepiej na obrabiarkach sterowanych CNC, które zapewniają doskonałą jakość obróbki oraz pełną precyzję odtwarzania wymiarów i parametrów. Należy podkreślić znaczenie precyzji w wykonywaniu kół zębatych, szczególnie tych przeznaczonych do wysokoobrotowych przekładni. W takich sytuacjach zęby kół stożkowych poddaje się obróbce termicznej, a następnie szlifowaniu. Produkcją kół zębatych, jak również innych elementów i części do maszyn obróbczych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Jedną z firm w tej branży jest Zakład Wielobranżowy MIX z miejscowości Gola koło Bralina w Wielkopolsce, który wykonuje   modernizację maszyn, ostrzenie noży gilotynowych, a także sprzedaje części i akcesoria do frezarek i tokarek.

Cechy stożkowych kół zębatych

Koła zębate stożkowe muszą wykazywać się dużą odpornością i wytrzymałością mechaniczną. Wykonane są w zależności od potrzeb z różnego typu materiałów, między innymi z żeliwa, staliwa, aluminium, mosiądzu, miedzi, tworzyw sztucznych oraz stali stopowych i niestopowych. Ze względu na najlepsze właściwości oraz wysoką wytrzymałość te ostatnie wykorzystywane są do produkcji zębatych kół stożkowych stosowanych w maszynach obróbczych.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu