Krojenie mięsa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze noży kuchennych?

Krojenie, szatkowanie, obieranie, filetowanie – żadnej z tych czynności nie wykonalibyśmy bez noża. Jest to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni czy to tej profesjonalnej w restauracji, czy domowej. Oczywiście nie może być to byle jaki nóż. Każdy kucharz wie, że narzędzie pracy ma wpływ na przygotowywanie posiłku, a tym samym smak i wygląd potrawy. Jak więc wybrać dobrej jakości nóż kuchenny? Na co zwracać uwagę?

Zakup noża kuchennego – na co zwrócić uwagę?

Kupując nóż kuchenny, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego jakość. Noże kupowane w supermarketach może i są tanie, ale jak się z czasem okazuje, są mało wydajne i tępe. Warto więc zainwestować w dobrej jakości noże np. od producenta artykułów kuchennych Kassel, który oferuje noże kuchenne w bloku. Są to noże z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, o twardym i ostrym ostrzu. Blok noży nie dość, że efektownie prezentuje się w kuchni, to na dodatek jest wygodny w użyciu. Po noże bardzo łatwo się sięga i odkłada je na miejsce, co usprawnia gotowanie. Niektóre z nich są nawet wyposażone w miejsce na tablet lub książkę do gotowania.

Noże kuchenne – jakie powinno być ostrze?

Ostrze to kolejny element, którym powinniśmy się kierować przy użyciu noża kuchennego. To od niego będzie zależało, jak nóż będzie się sprawował w kuchni. Najlepszym wyborem są noże ze stali nierdzewnej, które są odporne na korozję. Charakteryzują się  niesamowitą wytrzymałością i trwałością. Przy wyborze noży musimy także zwrócić uwagę na zakończenie ostrza, które wskazuje, do jakich prac kuchennych jest on przeznaczony. Dobrym wyborem będzie zakup noży kuchennych w bloku, ponieważ znajdziemy tam kilka rodzajów ostrzy. W zestawie znajdziemy m.in. nóż szefa, którego ostrze ma zazwyczaj ok. 20 cm, jest najbardziej wszechstronny i najczęściej używany w kuchni oraz nóż uniwersalny, którego ostrze ma 12-15cm. Oprócz tego wśród noży w bloku znajdzie się nóż do pieczywa o długiej klindze i ząbkowanym ostrzu. Typowa dla niego długość to 22 cm. Pozostałe noże służą do obierania i filetowania. Ostrze tego pierwszego jest znacznie krótsze od pozostałych i ma ok. 10 cm. Natomiast nóż do filetowania waha się między 15 a 30 cm.

Jaką rękojeść powinny mieć dobrej jakości noże kuchenne?

Nie tylko rodzaj ostrza decyduje o ergonomiczności noża, ale także jego rękojeść. Ta powinna być wykonana z surowca, który będzie trwały. Jednocześnie musi być dobrze wyprofilowana, aby używanie noża nie było uciążliwe i aby dobrze leżał w dłoni. Rękojeść noży kuchennych może być wykonana np. z ze stali. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli będziesz mieć mokre ręce, te mogą się ślizgać. Lepszym wyborem będą noże z rękojeścią  drewnianą. Najlepsze do tego okazuje się drewno akacjowe, które jest giętkie i elastyczne. Co więcej, jest bardzo trwałe i nie ulega uszkodzeniom. Wystarczy od czasu do czasu olejować je olejem jadalnym, aby zakonserwować drewno.

Lokal biurowy

Kiedy zdecydować się na zakup lokalu biurowego?

Obiekty biurowe mogą mieć liczne zastosowania, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Może być to zarówno miejsce codziennej pracy jak i dodatkowa przestrzeń do wykorzystania w innym celu. Dzięki uniwersalności takich obiektów można z łatwością dostosować je do konkretnego celu biznesowego i wykorzystać z zyskiem dla prowadzonej działalności.

Zakup lokalu biurowego – dlaczego warto?

Firmy poszukujące dodatkowej przestrzeni do rozwoju swojej działalności mogą zdecydować się na kupno lub wynajem lokalu biurowego. Dla przedsiębiorstw o stabilnych dochodach i rozwiniętej działalności zdecydowanie lepszą opcją będzie jednak zakup powierzchni biurowej, gdyż wiąże się to z uniknięciem stałych kosztów wynajmu i wpływa na powiększenie kapitału biznesowego. Nawet jeśli lokal nie będzie już użyteczny dla firmy, zawsze można zyskać na jego wynajmie lub sprzedaży.

Z kolei wynajem lokalu biurowego to praktyczne rozwiązanie dla firm rozpoczynających swoją działalność na rynku. Dlatego z oferty biur do wynajęcia  na terenie Kielc najbardziej mogą skorzystać rozwijające się przedsiębiorstwa. Z kolei zakup obiektu biurowego musi być przemyślaną decyzją, gdyż oferta tego rodzaju nieruchomości na rynku jest bardzo szeroka. Wybrany lokal musi być doskonale dopasowany do potrzeb danej firmy i celów jej działalności. Zakup odpowiedniej siedziby to dobra inwestycja w rozwój firmy. Dodatkowa przestrzeń może rozszerzyć obszar działalności lub umożliwić bardziej swobodną pracę, co konsekwentnie wpłynie na większą efektywność prowadzenia biznesu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem lokalu biurowego?

Najważniejszym aspektem przy wyborze powierzchni biurowej jest jej lokalizacja. Niekoniecznie obiekt musi znajdować się w centrum miasta, ale kluczową kwestią jest z pewnością wygodny dojazd i dostęp do docelowej grupy odbiorców produktów lub usług danej firmy. Duży wybór lokali biurowych dostępny jest w serwisie internetowym Paleta Biur, który dysponuje bogatą ofertą zarówno obiektów na sprzedaż, jak i do wynajęcia.

Kolejną istotną kwestią w lokalach biurowych jest dostęp do miejsc parkingowych, co może mieć kluczowe znaczenie szczególnie wtedy, gdy lokal ma być miejscem codziennej działalności firmy. Lokal biurowy musi charakteryzować się także metrażem odpowiednim do stopnia działalności przedsiębiorstwa. Jeżeli spodziewany jest dynamiczny rozwój firmy, warto zainwestować w miejsce o większej powierzchni. Ponadto przed kupnem warto poddać dokładnej ocenie jego stan techniczny i ewentualne koszty remontu.

Uszczelki i podkładki

Z jakich materiałów wykonywane są uszczelki i podkładki?

Chociaż uszczelki i podkładki mają niewielkie rozmiary, spełniają bardzo ważną rolę w różnego rodzaju połączeniach materiałowych. Aby okazywały się skuteczne, muszą być dopasowane do wymiarów podzespołów i być wykonane z odpowiedniego dla danego przedmiotu materiału. Dzięki temu są wytrzymałe, nie odkształcają się i nie ścierają. Z czego zrobione są te produkty? Możliwości jest wiele, sprawdź, jakie są najpopularniejsze materiały!

Kauczuk etylenowo–propylenowo–dienowy, czyli guma EPDM

Guma EPDM to wyjątkowo odporny materiał, któremu nie szkodzą skrajne temperatury oraz ściskanie mechaniczne. Jak wskazuje właściciel sklepu gumapoint.pl Maciej Zięba, guma EPDM zachowuje swoje właściwości podczas pracy w temperaturze od -40°C do +110°C. Poza tym uszczelki wykonane właśnie z tego materiału są odporne na działanie związków chemicznych, takich jak ozon i kwasy nieorganiczne. Nie straszne jej też są warunki atmosferyczne. Uszczelki z gumy EPDM nie wykazują starzenia się podczas użytkowania, nie odkształcają się i nie barwią stycznych z nimi materiałów. Mogą być też użytkowane w częściach ruchomych maszyn, ponieważ nie są podatne na ścieranie ze względu na niską elastyczność.

Kauczuk butadienowo – akrylonitrylowy, czyli nityl

Guma NBR, czyli nityl to materiał stosowany do produkcji uszczelek i podkładek wykorzystywanych zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. Płyty gumowe stosowane do ich wycinania są bardzo odporne na działanie olejów. Guma NBR zalicza się do bardzo wytrzymałych materiałów, które nie są podatne na zerwanie. Może pracować w obecności olejów, smarów, paliw, propanu, butanu i płynów hydraulicznych. Nie straszne jest jej również wysokie ciśnienie medium roboczego oraz wysoki nacisk. Należy jednak uważać, by nie wykorzystywać jej w towarzystwo silikonów czy płynu hamulcowego, ponieważ w jego składzie znajduje się glikol. Zakres temperaturowy pracy w zależności od zastosowanych mieszanek materiałowych waha się między -30°C a +100°C.

Kauczuk butadienowo – styrenowym, czyli guma SBR

W produktach niewymagających zastosowania tworzyw odpornych na oleje czy paliwa wykorzystuje się gumę SBR. Swoimi właściwościami przypomina naturalny kauczuk, dlatego też często jest jego zamiennikiem. Uszczelki i podkładki z gumy SBR świetnie sprawdzają się w pracy z płynem hamulcowym na bazie glikolu, alkoholami, czy wodą. Zakres temperaturowy pracy waha się między -20°C a +70°C. Nawet w skrajnych temperaturach SBR wykazuje odporność na ściskanie, rozrywanie i ścieranie. Należy jednak unikać jej stosowania w towarzystwie benzyny, olejów i smarów.

Uszczelki i podkładki wykonane z gumy EPDM, NBR i SBR znajdują zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu. Dla obniżenia kosztów produkcyjnych najlepiej jest skorzystać z możliwości wielkoseryjnej produkcji tych elementów na zamówienie.

kupno samochodu a oc

Kupujesz samochód? Pamiętaj o OC!

Jeśli chcemy jeździć po polskich drogach, nasz samochód musi posiadać ważne OC. Tego wymagają przepisy i w przypadku niedostosowania się do nich, mogą nam grozić kary finansowe. Warto o tym pamiętać podczas kupowania samochodu.

Obowiązki kupującego i sprzedawcy

Podczas dokonywania transakcji sprzedaży auta, zarówno nabywający, jak i sprzedający mają swoje zobowiązania. Sprzedawca musi powiadomić w ciągu 30 dni wydział komunikacji o zbyciu samochodu. Jeśli tego nie zrobi w wyznaczonym terminie, będzie grozić mu kara od dwustu do tysiąca złotych. Oprócz tego musi także powiadomić agencję ubezpieczeniową, u której wykupił OC na dany pojazd. Na to ma 14 dni.

W przypadku kupującego do jego obowiązków należy powiadomienie starosty o zawarciu umowy kupna-sprzedaży i zmianie właściciela pojazdu. Na to ma 30 dni, a jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, to grozić mu będzie od dwustu do tysiąca złotych kary. Ważne jest również przerejestrowanie pojazdu. Do tego będą nam potrzebne następujące dokumenty:

 • Umowa kupna-sprzedaży
 • Dowód tożsamości
 • Dowód rejestracyjny i kartę pojazdu
 • Polisę OC
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne

Jeśli chodzi o kupno samochodu a OC (czytaj na https://najtaniejuagenta.pl/), to najlepiej będzie, jeśli dobrze przygotujemy się do tego tematu jeszcze przed zakupem auta. Wówczas unikniemy niepotrzebnych błędów.

Ubezpiecz używany samochód zaraz po zakupie

Zwróćmy uwagę na to, że polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie jego właściciela. Z tego powodu podczas sprzedaży auta jego poprzedni właściciel powinien przekazać nabywcy ubezpieczenie. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji jesteśmy zobligowani do korzystania właśnie z tej polisy po zakupieniu pojazdu. Tak jednak nie jest, choć mamy oczywiście taką możliwość.

Możemy jednak równie dobrze zrezygnować z OC zbywcy i zakupić ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto również wiedzieć, że nawet jeśli zdecydujemy się na kontynuowanie polisy po poprzednim właścicielu, to możemy zostać wezwani do dopłacania za ubezpieczenie. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciel może wykonać rekalkulację składki w oparciu o nowego właściciela. Musimy być więc na taką ewentualność przygotowani.

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy jeździć po agencjach ubezpieczeniowych i załatwiać wszystkiego stacjonarnie. Żyjemy w czasach Internetu, dzięki czemu polisę możemy nabyć za jego pośrednictwem. Jeśli kupujemy samochód, warto skorzystać z kalkulatora OC. Dzięki niemu szybko sprawdzimy, jaka oferta będzie dla nas najlepsza. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC zawsze jest takie samo, więc tak naprawdę warto kierować się jedynie jego ceną. Nie warto kupować pierwszej polisy z brzegu, ponieważ najprawdopodobniej wówczas przepłacimy. Różnice w cenie ubezpieczenia potrafią sięgnąć nawet kilkuset złotych, więc warto poświęcić chwilę na znalezienie najlepszej oferty.

Dodatkowo nadmieńmy, że możesz uznać za przydatne informacje zawarte w tym artykule: https://najtaniejuagenta.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-samochodu/.

mężczyzna robiący watę cukrową

Jak powstaje wata cukrowa?

Wata cukrowa kojarzy się głównie z festynami lub różnymi imprezami plenerowymi. Jest to przysmak uwielbiany nie tylko przez dzieci, ale również przez osoby dorosłe. Dodanie do niej barwnika sprawia, że możliwe jest uzyskanie praktycznie dowolnego koloru. Zastanawiasz się, jak powstaje ta słodka chmurka? Sprawdź i przekonaj się, że jest to skomplikowana sprawa.

Produkcja waty cukrowej – krok po kroku

Produkcja waty cukrowej polega przede wszystkim na wykorzystaniu cukru, dlatego wiele osób uważa, że taki przysmak jest bardzo kaloryczny. Warto jednak podkreślić, że standardowa porcja waty cukrowej to tylko około 100 kalorii. Przygotowaniem takiej przekąski zajmują się tacy producenci jak np. Bartpol. Dzięki temu jest ona dostępna nie tylko podczas wydarzeń plenerowych, ale można znaleźć ją na sklepowych półkach – w kubeczkach lub wiaderkach. Proces powstawania waty cukrowej nie jest skomplikowany. Przewiduje kilka łatwych czynności:

 • podgrzanie cukru,
 • ruch obrotowy,
 • schłodzenie.

Maszyna do produkcji waty cukrowej osiąga wysoką temperaturą i sprawia, że wsypany do niej cukier się rozpuszcza. Następnie ruch obrotowy głowicy zamontowanej w jej wnętrzu powoduje wyrzucenie roztopionego cukru na zewnątrz poprzez małe otwory. Ten w kontakcie z chłodniejszym powietrzem obniża swoją temperaturę, dzięki czemu powstają długie i cienkie nitki cukrowe. W przypadku produkcji masowej wata cukrowa po schłodzeniu jest porcjowana i pakowana do pojemników, aby zachowała swoją świeżość przez długi czas. Jednak jest to ten sam produkt, który pojawia się na różnych uroczystościach i powstaje na bieżąco. Jedyna różnica to wielkość urządzenia, którego używa się do produkcji.

Historia powstania waty cukrowej

Wata cukrowa jest przysmakiem, po który chętnie sięgają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Maszynę do jej produkcji została wynaleziona już w 1897 roku. Od tamtego czasu wata cukrowa zdobyła ogromną popularność i jest serwowana praktycznie na wszystkich wydarzeniach plenerowych np. na festynach czy w cyrkach. Ciekawym rozwiązaniem są także mniejsze urządzenia, przy pomocy których miłośnicy tej słodkiej przekąski mogą samodzielnie przygotować watę cukrową w domu. Jeżeli jednak po przysmak sięga się sporadycznie, to lepiej kupić gotowy produkt.

rejs statkiem po rzece

Rejs statkiem wycieczkowym jako sposób na spędzenie popołudnia z rodziną

Rejsy statkiem wycieczkowym to świetna atrakcja dla całej rodziny. Aby skorzystać z takiej opcji, nie trzeba rezerwować wiele czasu. Wystarczy wolne popołudnie. Jakie atrakcje mogą na nas czekać na pokładzie statku? Gdzie warto wypłynąć w okolicach Szczecina? Dowiedz się więcej!

Co wyróżnia rejsy wycieczkowe?

Statek wycieczkowy, zwany również wycieczkowcem, to  statek kursujący po określonej trasie, na którego pokładzie realizowany jest określony program rozrywkowo-turystyczny. Statki wycieczkowe mogą się od siebie bardzo różnić. Najmniejsze przewożą kilkanaście osób, a „Wonder of the Seas”, światowy rekordzista, w 2867 kabinach może pomieścić aż 6800 pasażerów i 2400 członków załogi. Rejsy wycieczkowe zyskały dużą popularność po drugiej wojnie światowej. Żegluga pasażerska przechodziła wówczas duży kryzys, gdyż na długie dystanse znacznie łatwiej było podróżować samolotem. Wiele statków pasażerskich przerobiono wówczas na wycieczkowce, które szybko stały się symbolem luksusowych wakacji.

Rejsy wycieczkowe zwykle kojarzą się nam z kilkutygodniowymi podróżami, w trakcie których można zawitać do portów znajdujących się w różnych częściach świata. Biura podróży obecnie oferują rejsy, które odpowiadają na różnorodne potrzeby wczasowiczów. W trakcie takiego rejsu możemy zwiedzić różne miasta, spróbować sportów wodnych lub skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej na pokładzie statku, który de facto jest luksusowym nawodnym hotelem. Nie jest to jednak jedyna opcja. Coraz większą popularność zyskują także krótsze rejsy, które trwają jeden dzień lub nawet kilka godzin. Łódź wypływa z portu, dociera wraz z pasażerami w interesujące miejsce, a następnie wraca tam, skąd przypłynęła. Pozwala to poczuć klimat życia na statku bez konieczności rezerwowania na to całego urlopu. Taki rejs to świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest to zatem świetny sposób na spędzenie popołudnia w rodzinnym gronie.

Atrakcje dla całej rodziny

W trakcie rejsu statkiem wycieczkowym dzieci mogą poznać smak morskiej (lub śródlądowej) przygody, a dorośli mogą cieszyć się pięknymi widokami, które roztaczają się wokół. Dla najmłodszych największą atrakcją może być sam statek. Opcji dodatkowych jest jednak całkiem sporo. Na pokładzie takiej jednostki można przykładowo rozpalić grilla. Zazwyczaj można tam także znaleźć bufet i mini bar. Rejsy turystyczno-krajoznawcze mają duże walory edukacyjne. Dzieci w trakcie takiej wycieczki mogą zobaczyć różne zwierzęta w ich naturalnym środowisku oraz podziwiać ważne obiekty historyczne i unikatową florę.

Zwolennicy nieco mniej aktywnego wypoczynku mogą z kolei wygodnie rozłożyć się na pokładzie i łapać popołudniowe promienie letniego, wiosennego lub jesiennego słońca, popijając swój ulubiony trunek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Krótkie rejsy wycieczkowe mają także taką zaletę, że najmłodsi nie znudzą się taką formą spędzania czasu, co może mieć miejsce w trakcie dłuższych, kilkudniowych lub kilkutygodniowych wypraw. Gdy szukamy sposoby na miłe spędzenie czasu w rodzinnym gronie, zdecydowanie powinniśmy wziąć taki rejs pod uwagę. Jest to fajna opcja zarówno dla urlopowiczów, jak i dla mieszkańców.

Rodzinne świętowanie na pokładzie

Aby wybrać się z rodziną na popołudniowy, rejs nie potrzebujemy żadnej okazji. Gdy jednak jakaś okazja się nadarzy, wynajęcie wycieczkowca może być świetnym i niezwykle oryginalnym sposobem na jej uczczenie. W zależności od budżetu i wielkości imprezy możemy zarezerwować całą jednostkę lub tylko jej część. Na pokładzie statku wycieczkowego można zorganizować m.in. chrzciny, urodziny czy przyjęcie komunijne. Większość jednostek tego typu pozwala na zorganizowanie całego zaplecza gastronomicznego i animacyjnego. Dla młodego wilka morskiego z pewnością będzie to dzień, który zapamięta do końca życia. Nie tylko dzieci mogą być zadowolone z takiej atrakcji. Na wycieczkowcach można przecież organizować również wspaniałe przyjęcia urodzinowe i imieninowe dla dorosłych. Oferowane rozrywki są wówczas nieco inne, lecz satysfakcja gości jak najbardziej może być podobna lub nawet większa. Co ciekawe, wycieczkowce mogą gościć także znacznie większe rodzinne uroczystości. Organizuje się tam wieczory panieńskie i kawalerskie, a także zjazdy rodzinne, zaręczyny, poprawiny czy nawet całe wesela.

Gdzie na rejs w okolicach Szczecina?

Rejsy wycieczkowe organizowane są w wielu miejscach w Polsce. W Szczecinie rejsy statkami „Sedina”, „Kapitan Cook” i „Dziewanna” umożliwia armator SECCO. W okolicach tego miasta jest co najmniej kilka miejsc, które warto zobaczyć. Jedną z największych atrakcji jest oczywiście szczeciński port, czyli największy port rzeczny na Odrze. Fani techniki z pewnością będą zainteresowani również stocznią, która znana jest przede wszystkim z wielkich strajków z grudnia 1970 roku i sierpnia 1980 roku. Z pokładu wycieczkowca bardzo dobrze widać także Wały Chrobrego oraz Wieżę Bismarcka.

Gdy wypłynie się nieco dalej od miasta można poobcować z naturą. Statki wycieczkowe kursują po takich rzekach jak Święta czy Regalica. W trakcie wycieczki można zobaczyć także siedlisko kormoranów, a przy odrobinie szczęście jest szansa, aby dostrzec orła bielika, który ma w tych rejonach swoje tereny łowieckie. Bardzo piękne widoki oferuje także jezioro Dąbie, czyli czwarte co do wielkości jezioro w Polsce. Co ciekawe, jest to także jedyne jezioro w naszym kraju, które dostępne jest dla statków pełnomorskich. Co więcej, jezioro w całości znajduje się na obszarze specjalnej ochrony ptaków „Dolina Dolnej Odry”. Jedną z większych atrakcji jeziora Dąbie jest także wrak niemieckiego betonowca „Ulrich Finsterwalder”, który został zniszczony w 1945 roku. Latem na jego pokładzie organizowane są różne eventy, np. koncerty jazzowe.

płótno żeglarskie

Jakie właściwości ma płótno żeglarskie?

Dawniej płótna żeglarskie produkowano z bawełny – dzisiaj są to materiały syntetyczne, takie jak kevlar, dacron, akryl, czy tergal. Dzięki nim materiał żeglarski jest wodoodporny, świetnie zatrzymuje promieniowanie UV i jest wytrzymały na działanie silnego wiatru. Dlatego płótna żeglarskie są nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej łajby. Poznaj zastosowanie tego praktycznego materiału również w Twoim domu!

Jakie cechy posiada płótno żeglarskie?

Aby materiał z płótna żeglarskiego spełniał swoje zadanie, musi być wykonany w splocie płóciennym z odpowiednich materiałów. Stosowanie płócien naturalnych czy syntetycznych wykracza dzisiaj daleko poza bezkresne wody mórz. To dlatego, że płótna żeglarskie są wodoodporne, nie pleśnieją, chronią przed wiatrem i promieniowaniem UV, można je wybielać i zachowują swoje właściwości nawet po wielu latach użytkowania. Niektóre płótna żeglarskie są wykonane w taki sposób, by nie przepuszczały wiatru. Inne charakteryzuje przewiewność, dzięki czemu są dobre do wykonywania delikatnych osłon uprzyjemniających przebywanie w ich bliskim otoczeniu. Materiały te można również barwić, co wpływa na możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni, gdy płótno żeglarskie wykorzystywane jest np. jako osłona na tarasie.

Gdzie i w jaki sposób można zainstalować płótno żeglarskie?

Absolutnym hitem aranżacyjnym przestrzeni zewnętrznej jest stworzenie zadaszenia z płótna żeglarskiego. Jak wskazują specjaliści z firmy ARTBEGSTUDIO ze Strzelina k. Wrocławia, materiał ten sprawdza się rewelacyjnie do stworzenia stałych lub ruchomych zadaszeń. Poza wszystkimi opisanymi wyżej cechami materiału, płótno żaglowe świetnie komponuje się z lekkim stylem morskim. Zapewnia również wspaniałe zwieńczenie aranżacji klasycznej i nowoczesnej, zapewniając odpoczywającym pod nim domownikom wspaniałe warunki. Płótno żaglowe jest cenione na pergole i tarasy również ze względu na swoją rozciągliwość i elastyczność. Jest przy tym bardzo wytrzymałe i nie poddaje się zniekształceniu. To materiał, który bardzo trudno jest zmiąć, co zapewnia wyjątkowo eleganckie wykończenie stylistyczne.

Dlaczego warto postawić na zadaszenie z płótna żaglowego?

Zadaszenie w formie żagla to nie tylko elegancja i zwiewność. Tkanina wykonana w splocie płóciennym stanowi świetny materiał do trwałego zadaszenia przestrzeni przed domem i na balkonie. Można dzięki niej zapewnić sobie najwyższą jakość w połączeniu z naturalnym charakterem produktu. Wytrzymałość i prostota to jedne z ważniejszych cech, jakie ma płótno żeglarskie.

mieszanka do tynkowania

Jaki piasek wybrać do tynkowania?

Tynkowanie jest bardzo ważnym rodzajem prac wykończeniowych, będących końcowym etapem budowy bądź remontu domu. Skutecznie zabezpieczają zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne przed niekorzystnym działaniem takich czynników jak m.in. wilgoć czy promieniowanie UV, ale też stanowią bazę pod późniejszą elewację lub malowanie. Kluczowy w tym przypadku jest prawidłowy dobór piasku do tynkowania. Który zatem wybrać?

Tynkowanie a rodzaj i uziarnienie piasku

Do tynkowania wykorzystuje się dwa gatunki piasku. Piasek pierwszego gatunku różni się od piasku drugiego gatunku swoją czystością. Przed użyciem materiał ten poddaje się sianiu i płukaniu celem usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Tym samym w piasku pierwszego gatunku jest ich nie więcej niż 0,1%, natomiast w piasku drugiego gatunku – 0,2%. Piasek także dzieli się na naturalny (zwykły i kruszony), czyli pochodzenia rzecznego lub polodowcowego oraz piaski łamane, np. ze skał granitowych.

Wybierając piasek do tynkowania, pod uwagę należy wziąć też jego ziarnistość. Tutaj sprawdzi się wyłącznie piasek drobnoziarnisty, którego średnica ziaren nie przekracza 1 mm lub 2 mm, w zależności od potrzeb. To właśnie uziarnienie piasku do tynkowania ma decydujący wpływ na to, jaki efekt można uzyskać. Na rynku dostępny jest nawet piasek, którego ziarna mają średnicę nieprzekraczającą 0,2 mm.

Czym się kierować, wybierając odpowiedni piasek do zaprawy?

Przede wszystkim uwzględnić należy jakość piasku. Na nią składa się nie tylko proces czyszczenia, ale też prawidłowego zabezpieczenia, magazynowania czy transportowania. Warto więc wybierać piasek do tynkowania od sprawdzonego producenta, takiego jak np. suszarnia piasku Anmar. Dowodem wysokiej jakości piasku może być np. deklaracja zgodności, która gwarantuje, że jego pochodzenie jest znane, a parametry zgodne z deklarowanymi przez producenta.

Bardzo ważny jest także rodzaj prac, jakie będą wykonywane oraz jakiej w związku z tym potrzeba zaprawy. Istotna jest też powierzchnia, która będzie tynkowana – im jest ona bardziej chropowata, tym większa powinna być ziarnistość piasku i odwrotnie. Różne ziarnistości stosuje się też w poszczególnych warstwach tynku – od największej do najmniejszej frakcji. Pamiętać należy również o prawidłowych proporcjach zaprawy, aby miała ona pożądane właściwości.

Zielone dachy

Czym charakteryzują się tzw. zielone dachy?

Zielone dachy to specjalnie przygotowane wykończenia budynku stworzone po to, by sadzić na nich różne rośliny. W ten sposób można przygotować mały ogród dla mieszkańców nowoczesnych osiedli, zapewniając im miejsce do wspólnej pracy i odpoczynku. Zielone dachy charakteryzują się specyficzną budową, która musi być wykonana w sposób przyjazny sadzonym na nich roślinom.

Jak zbudowany powinien być zielony dach?

Zielone dachy konstruuje się w nieco inny sposób niż tradycyjne zadaszenia. Rośliny mogą być posadzone tylko na specjalnie przygotowanej powierzchni. Dlatego wykorzystuje się do tego inny układ, złożony z:

 • izolacji przeciwwilgociowej,
 • izolacji termicznej,
 • warstwy przeciwkorzennej,
 • warstwy drenażowej,
 • warstwy filtrującej,
 • warstwy wegetacyjnej.

Konstrukcja musi być przygotowana tak, żeby z jednej strony dom był chroniony przed wiatrem czy wilgocią, a z drugiej na ogród nie wpływała temperatura z wnętrza budynku. Dlatego stworzenie zielonych dachów musi być dobrze przemyślane i dokładnie wykonane, dzięki czemu będą się pięknie prezentować przez wiele lat.

Dlaczego zielony dach to dobry wybór?

Zielone dachy mają wiele zalet, szczególnie cenionych przez mieszkańców dużych miast, gdzie przestrzeń jest coraz częściej oddawana do zabudowy, na czym tracą naturalne tereny zielone. W centrach coraz rzadziej można znaleźć miejską zieleń, zamiast niej stawia się wielopoziomowe parkingi czy nowe place handlowe. Zielone dachy to rozwiązanie, które pozwala roślinom rosnąć w miejscach, w których wcześniej nie było to możliwe. W ten sposób włodarze miast i właściciele budynków walczą z postępującymi zmianami klimatu, ożywiając przy tym przestrzeń publiczną. Zależnie od wykorzystanej mieszanki roślin można tworzyć, stworzyć przeróżne kwiatowo – ziołowe ogrody.

Wprowadzenie roślinności do miast, nawet w postaci zielonych dachów, jest nieocenionym rozwiązaniem. Eksperci z firmy Przedsiębiorstwo Nasienne TORAF zwracają uwagę, że dzięki ich mieszankom:

 • miasta walczą ze zmianami klimatycznymi,
 • zwiększa się estetyka przestrzeni miejskiej,
 • temperatura w centrach obniża się wiosną i latem,
 • zmniejsza się ilość zanieczyszczeń w powietrzu,
 • rośliny magazynują więcej wody opadowej, poprawia się bilans wody.

Zielone dachy są korzystne również dla samego budynku, na którym są zamontowane. Rośliny skutecznie tłumią hałas i obniżają temperaturę w wyjątkowo słoneczne dni.

Czyszczenie domowej klimatyzacji

W jaki sposób czyścić klimatyzację w domu?

Domowe systemy klimatyzacji w ostatnich latach są coraz częściej wybierane przez klientów w Polsce. Dzięki nim mogą po prostu zapewnić w swoich domach i w mieszkaniach optymalne warunki cieplne przez cały rok, nawet w trakcie największych letnich upałów. Żeby jednak stosowany system klimatyzacji mógł być w pełni sprawny i nie stanowił dla swoich użytkowników żadnego zagrożenia, powinno się o niego właściwie dbać i przede wszystkim regularnie czyścić. W naszym artykule dokładniej tłumaczymy, w jaki sposób powinno się czyścić klimatyzację i z jakich elementów składa się taka operacja.

Dlaczego czyszczenie elementów klimatyzacji jest ważne?

Właściwe zadbanie o stan czystości stosowanego systemu klimatyzacji jest tak bardzo ważne ze względu na ich sposób działania oraz ewentualne zagrożenia dla ich użytkowników. Działanie klimatyzatorów opiera się na wymianie powietrza w pomieszczeniu. W trakcie działania klimatyzator zabiera za bardzo nagrzane i zanieczyszczone powietrze z wnętrza pomieszczenia i zastępuje je oczyszczonym powietrzem, które zostaje też odpowiednio schłodzone. W przypadku nadmiernego zanieczyszczenia lub uszkodzenia elementów systemu, nawiewane do wnętrza pomieszczenia powietrze mogłoby stanowić realne zagrożenie da przebywających w nim osób.

Jakie środki czystości można wykorzystać do czyszczenia klimatyzacji?

W trakcie czyszczenia systemu klimatyzacji powinno się stosować wyłącznie przeznaczone do tego celu środki czystości, które nie mają w składzie wielu środków chemicznych. Niewielkie, świeże zabrudzenia na wlocie i wylocie powietrza wystarczy przetrzeć miękką i suchą szmatką. Nie można przy tym stosować żadnych mocnych środków chemicznych czy rozpuszczalników. Nie można także stosować żadnych środków polerujących.

Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista z firmy Everest Investment z Piaseczna, która specjalizuje się w sprzedaży, w montażu oraz w serwisowaniu systemów klimatyzacji i wentylacji:

Wybierając środki czystości, którymi wyczyścimy poszczególne elementy systemu klimatyzacji, koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, że znajdujące się w nich składniki będą miały stały kontakt z przechodzącym przez system klimatyzacji powietrzem. W pewnym momencie mogą się więc przedostać do dróg oddechowych użytkowników klimatyzacji bądź być przyczyną jej uszkodzenia.

Odpowiednie czyszczenie filtrów oraz kontrola skraplacza i parownika

Żeby mieć pewność, że domowy system klimatyzacji zostanie na pewno dokładnie wyczyszczony i przygotowany do dalszej pracy, najlepiej jest to zadanie powierzyć firmie, która specjalizuje się w serwisie klimatyzacji domowej. Przynajmniej część prac można i powinno się jednak także wykonywać samemu.

Przede wszystkim istotne jest regularne czyszczenie filtrów w klimatyzatorze oraz wymienniki ciepła. To przez nie przechodzi powietrze wraz z pyłem i innymi zanieczyszczeniami, dlatego, jeżeli chcemy mieć pewność, ze podczas użytkowania klimatyzacji, nie będzie nam groziło żadne niebezpieczeństwo, powinniśmy regularnie te elementy oczyszczać. W pierwszej kolejności powietrze zawsze natrafia na filtr klimatyzacyjny, który można oczyścić wykorzystując odkurzacz lub przemywając go ciepłą, lecz nie wrzącą, wodą. Zalecane jest także zastosowanie w czyszczeniu środka o działaniu bakteriobójczym. Wyczyszczenie filtrów będzie miało wpływ nie tylko na czystość powietrza, ale również na wydajność całego systemu. Zanieczyszczone filtry nie będą bowiem już przepuszczały tak samo dużo powietrza. Nowoczesne klimatyzatory posiadają nawet sygnalizację zabrudzenia filtrów, która daje znać od razu, gdy zaistnieje potrzeba jego oczyszczenia lub wymiany.

Bardzo ważne jest także utrzymanie w należytej czystości skraplacza i parownika w klimatyzacji. Ze względu na to, że skraplacz znajduje się na zewnątrz pomieszczenia, zadanie jego oczyszczenia najlepiej jest powierzyć specjalistom.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu