projekt łazienki

Modne aranżacje łazienek. Co jest teraz na czasie?

Zaaranżowanie na nowo łazienki nie musi wiązać się z kosztownym i uciążliwym kapitalnym remontem. Czasami wystarczą niewielkie, zgodne z trendami zmiany, żeby łazienka nabrała nowoczesnego sznytu. Zarówno odświeżając pomieszczenie, jak i konfrontując się z budową warto wiedzieć, jakie obowiązują kierunki w aranżacji. Co jest najbardziej pożądane w projektowaniu łazienek?

Jakie kolory są najmodniejsze w nowoczesnych aranżacjach łazienek?

Nowe meble łazienkowe coraz częściej prezentowane są w chłodnych, ciemnych odcieniach, takich jak antracyt i czerń. Ich powierzchnie kontrastują z rustykalnymi elementami z drewna. Mile widziane są wyeksponowane słoje, sęki i faktura części drewnianych. Wszechobecny mat dodatkowo pokrywa powłoka chroniąca przed uszkodzeniami i odciskami palców. Czarna może być nawet armatura łazienkowa. Oprócz czerni modnym kolorem do łazienki są wszystkie odcienie zieleni. Barwy lasu w połączeniu z antracytowymi meblami, wystrojem drewnianym lub białym nie tylko prezentują się nowocześnie i elegancko, ale również zapewniają sporą dawkę przytulności.

Każdy, kto chciałby stworzyć w łazience bezpieczny i komfortowy naturalny klimat, może wybierać z ogromnego asortymentu eleganckich płytek podłogowych i ściennych imitujących drewno. Na rynku dostępna jest szeroka gama wariantów, z których wszystkie są antypoślizgowe i łatwe w pielęgnacji. Dodatkowo zawsze warto wzbogacić wystrój, nawet na małej przestrzeni, o niewielkie meble. Drewniana ławka zachęcająca do odpoczynku lub kredens, który można ozdobić świecami sprzyjają relaksowi.

Jak powinna wyglądać kabina prysznicowa i wanna w łazience?

Współczesna kabina prysznicowa nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale również łatwiej utrzymać ją w czystości. Całkowite lub częściowe otwarcie zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Ktoś, kto nie lubi chłodu powinien raczej wybrać kabinę zabudowaną, ale osoby mniej wrażliwe mogą się zdecydować na prysznic otwarty, zintegrowany z podłogą. Zaletą jest to, że nie trzeba już polerować ścianek.

Najlepiej, kiedy centralnym punktem strefy wellness jest wolnostojąca wanna. To rozwiązanie, poza estetyką, ma również praktyczne zalety. Znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości, ponieważ nie ma fug. Kwestią gustu pozostaje wybór modelu nowoczesnego lub retro. Klienci kompleksowo wyposażającej  łazienki firmy Duet korzystają  z wizualizacji, żeby ocenić efekt. W przypadku braku przestrzeni można zastosować wannę przyścienną. Innym, sprzyjającym zachowaniu higieny i nowoczesnym rozwiązaniem jest toaleta bez rantów. Wygląda futurystycznie i ułatwia sprzątanie.

czyszczenie działki

Jaki sprzęt jest potrzebny, aby skutecznie oczyścić działkę?

Oczyszczanie działki to trudne i czasochłonne zajęcie, które warto zlecać profesjonalistom. Taka usługa obejmuje kompleksowe pozbycie się z terenu różnego rodzaju zanieczyszczeń, głównie pozostałości po roślinach, ale także śmieci czy nadmiaru gruntu. Jakich narzędzi się dziś używa do czyszczenia działek? Które maszyny i akcesoria okazują się niezbędne? I komu zlecać takie zajęcie?

Oczyszczanie a karczowanie

Niekiedy jest tak, że oprócz czyszczenia, zleca się również karczowanie działki. To dwie różne usługi, choć mają ze sobą dużo wspólnego. Często łączy się obydwie te metody w celu kompleksowego przygotowania terenu pod nowe przedsięwzięcie.

Czyszczenie działki to przede wszystkim:

 • usuwanie uszkodzonych drzew i krzewów,
 • pozbywanie się wszelkiego rodzaju niechcianej roślinności,
 • redukowanie odpadów, takich jak plastikowe butelki, reklamówki czy puszki aluminiowe.

Z kolei karczowanie działki to dużo bardziej zaawansowana usługa. Polega ona na mechanicznym usunięciu drzew wraz z korzeniami. Proces wymaga doświadczenia oraz zastosowania ciężkiego sprzętu. Do karczowania używa się między innymi koparki i glebogryzarki.

Czego używa się do oczyszczania działki?

Do oczyszczania działki zazwyczaj używa się podstawowych narzędzi ogrodniczych i porządkowych, które jednak muszą wykazywać odpowiednią trwałość. Liczy się też niezawodność.

To na przykład grabie, grabki, sekatory, nożyce. Ważne, by zawsze mieć ze sobą po kilka sztuk takich „wspomagaczy”, ponieważ oczyszczanie rzadko kiedy jest wykonywane przez jedną osobę, a poza tym niektóre narzędzia mogą ulegać usterkom podczas intensywnej pracy.

Między innymi dlatego warto korzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami. Tym samym gwarantują, że zlecenie zostanie zrealizowane szybko, sprawnie i w fachowy sposób. Takim przedsiębiorstwem jest na przykład Mar-Trans Michał Maroszek.

Żeby oczyścić działkę, trzeba ponadto wyposażyć się w odpowiednią odzież ochronną. Ostre gałęzie mogą uszkodzić ubranie, a nawet prowadzić do skaleczeń. Dlatego bardzo ważne jest to, by zadbać o odpowiednie kombinezony, spodnie robocze, obuwie z grubą podeszwą i rękawice z wytrzymałego materiału.

Co robić z zanieczyszczeniami?

Kolejna kwestia to składowanie i wywożenie odpadów po oczyszczaniu działki. Może się okazać, że będzie ich całkiem sporo, dlatego trzeba dysponować odpowiednim kontenerem lub workiem, a następnie zadbać o wywóz.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy zleca się czyszczenie firmie, która zajmuje się tym w sposób kompleksowy.

kredyt franki szwajcarskie

Co zrobić z kredytem we frankach?

Stale rosnące raty kredytów we frankach szwajcarskich i „stojące w miejscu” – w najlepszym razie – zadłużenie z tytułu kredytu to bolączka wielu osób, które kilkanaście lat temu zdecydowały się na sfinansowanie zakupu wymarzonego mieszkania czy budowy domu takim kredytem. Co zrobić z tym problemem? Koniecznie trzeba przyjrzeć się umowie i zwrócić do kancelarii adwokackiej o poradę i interpretację zapisów umowy. Kredyt przecież trzeba spłacić, ale czy faktycznie wszystko jest w porządku z umową, skoro po wielu latach wyrzeczeń i regularnych spłat, zadłużenie wciąż jest tak trudne do udźwignięcia?

Kiedy warto wszcząć sprawę sądową?

Sprawy frankowe są od strony prawnej dosyć skomplikowane i często trwają długo, ale to może okazać się jedynym rozwiązaniem. Jeśli Twój bank nie widzi możliwości, by dokonać zmian w umowie, umorzyć część zobowiązania, czy rozliczyć się z Tobą na zupełnie innych zasadach, być może proces będzie konieczny. Przed podjęciem tej decyzji upewnij się u prawnika, że Twoja umowa

 • Zawiera postanowienia niedozwolone
 • Nie była istotnie zmieniana dotychczas
 • Przygotuj historię spłaty kredytu (zwróć się do banku z wnioskiem o zaświadczenie, z którego będzie wynikać, jakie raty już spłaciłaś)
 • Podsumuj, ile bank otrzymał już od Ciebie pieniędzy

Decydując się na rozpoczęcie postępowania w sądzie, dobrze jest polegać na wsparciu profesjonalnego prawnika. Kancelaria adwokacka Maria Zipser w Elblągu oferuje swoim klientom rzetelną pomoc prawną z zakresu spraw dotyczących kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich. Specjaliści w swojej dziedzinie pomogą z dokładnym sprawdzeniem umowy kredytowej oraz podjęciem dalszych kroków.

Czy warto walczyć?

To chyba najczęściej zadawane pytanie. W kancelarii prawnej dowiesz się, ile możesz zyskać na podjęciu sprawy o kredyty we frankach, a ile negocjując z bankiem ugodę. Niewątpliwie warto przyjrzeć się umowie i zwrócić o poradę. Procesy o kredyty frankowe są naprawdę liczne, a uzbrojeni w cierpliwość i dobrą argumentację kredytobiorcy już bardzo często je wygrywają. Co nie znaczy, że nie jest z nimi związane pewne ryzyko. Dotyczy ono zarówno sprawy sądowej, jak i późniejszych rozliczeń z bankiem, gdy wygrasz już proces.

Pamiętaj, że ugoda z bankiem również może okazać się korzystnym rozwiązaniem, nie rezygnuj z góry z żadnej możliwości. Masz szansę także wtedy, gdy kredyt został już w całości spłacony – to nie wyklucza żądania od banku zwrotu części spłaconych przez Ciebie pieniędzy.

Maszyny wyburzeniowe

Zasady działania młotów wyburzeniowych

Młoty wyburzeniowe przydają się na placach budowy oraz w wielu gałęziach przemysłu. Montuje się je najczęściej do koparek. Praca z nimi nie jest trudna, ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Nie bez znaczenia będzie także znajomość działania takiej maszyny. Nie powinien operować nią ktoś, kto nie ma przeszkolenia. Operator ma wyrobione wyczucie i wie, czego może się spodziewać po młocie.

 

Jak działa młot wyburzeniowy?

 

Młot hydrauliczny jest mocowany do koparki za pomocą specjalnych płyt montujących. Musi być dokładnie zabezpieczony. Schemat jego pracy jest dość prosty:

 • ciśnienie wytworzone w maszynie dostarcza olej do młota hydraulicznego,
 • olej wprowadza w ruch bijak,
 • bijak uderza o narzędzie robocze kruszące materiał,
 • przy uderzeniu powstaje energia, która niszczy znajdującą się pod bijakiem konstrukcję.

Ciśnienie wytwarzane przez przewód ciśnieniowy zapewnia powrót oleju do zbiornika tak, aby cały proces mógł zostać powtórzony. Młoty wyburzeniowe pracują więc na stosunkowo prostych zasadach. Producenci wyraźnie wskazują, w jakich warunkach można z nich korzystać i czego unikać podczas ich użycia.

 

Jak powinna wyglądać praca z młotem wyburzeniowym?

 

Operator przed użyciem sprzętu powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy z młotem hydraulicznym. W ten sposób zapewnia sobie bezpieczeństwo i dba o stan maszyny. Najważniejsze wytyczne to:

 • ustawienie młota pod kątem prostym do powierzchni, która ma być wyburzana,
 • ustawienie właściwego ciśnienia hydraulicznego przed rozpoczęciem pracy,
 • unikanie zanurzania młota w wodzie lub innych płynach,
 • unikanie pracy w jednym miejscu dłużej, niż przez pół minuty,
 • rozkruszanie materiału od jego krawędzi, do środka, a nie na odwrót.

Jeśli maszyna nie będzie odpowiednio używana, może się złamać. Takie uszkodzenie trudno jest naprawić, a młot często jest niezbędny, żeby praca szła sprawnie.

 

Podczas pracy z młotami wyburzeniowymi trzeba zadbać o ich otoczenie. Specjaliści z firmy Przedsiębiorstwo Sprzętu i Transportu eM-Tech Sp. z o.o. podpowiadają, żeby przed rozpoczęciem wyburzania przygotować miejsce do składania odpadów oraz wyposażyć operatora i innych pracowników w materiały ochronne. Dobrze jest także sprawdzić, czy maszyna jest gotowa do pracy i nie ma usterek, takich jak wyciek płynów czy pęknięcia. Powinna być także dobrze przymocowana do koparki. Przed rozpoczęciem pracy z nowym sprzętem trzeba koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta. Może być w niej zawarte coś, czego nie uwzględniono w starszych modelach.

Jaki rodzaj ogrzewania jest najlepsze pod względem kosztów i wydajności?

Przygotowaliśmy dla Was przegląd różnych rodzajów ogrzewania wraz z ich zaletami i wadami. Niezdecydowanym powinien pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej systemu, który przez lata będzie ogrzewać ich dom (np. niektórzy decydują się na kotły).


Ogrzewanie gazem ziemnym

Zalety:

– niskie koszty inwestycji.

– dojrzała technologia, niezawodna i wydajna.

– możliwość łączenia z energią odnawialną (słoneczną energię cieplną).

Wady:

– nie dla każdego (jeśli nie masz przyłącza gazowego).

– wykorzystanie energii z paliw kopalnych.

– rozwój cen gazu jest nieprzewidywalny (zwłaszcza teraz, gdy panuje wojna).

Ogrzewanie olejem opałowym

Zalety:

– bezpieczna i wydajna technologia.

– możliwość łączenia z energią odnawialną (słoneczną energię cieplną).

– niezależność od dostawców energii, co jest równoznaczne z potencjalnymi oszczędnościami.

Wady:

– to wciąż paliwa kopalne.

– gorszy bilans CO2 niż w przypadku gazu.

– duże wahania cen.

– wymagana przestrzeń na zbiornik oleju.

Ogrzewanie LPG

Zalety:

– ciekawa alternatywa w przypadku braku przyłącza gazowego.

– większa niezależność od dostawców energii.

Wady:

– LPG jest droższe od gazu.

– wymagane jest miejsce na zbiornik LPG.

Ogrzewanie pelletem / drewnem

Zalety:

– neutralne pod względem emisji CO2 i przyjazne dla środowiska.

– surowiec odnawialny.

– w perspektywie dłuższego używania, ceny surowca (paliwa) są wyjątkowo niskie.

Wady:

– początkowo droższa inwestycja.

– wymagane miejsce do przechowywania drewna/pelletu.

– wymagane regularne usuwanie popiołu.

Ogniwo paliwowe

Zalety:

– wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

– wysoka efektywność.

– możliwość skorzystania z dotacji unijnych / państwowych.

– duży potencjał oszczędności dzięki produkcji energii elektrycznej.

Wady:

– konieczność posiadania połączenia gazowego.

– drogie w zakupie.

– konieczne regularne prace konserwacyjne.

Energia słoneczna

Zalety:

– źródłem energii jest słońce, a te jest w 100% odnawialne.

– darmowa energia.

– ekologia.

Wady:

– niezbędne warunki (np. wystarczająco dużo miejsca na dachu).

– nie ma słońca = brak energii.

– system sam w sobie niewystarczający do zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło dla dużego domu.

Jaki rodzaj ogrzewania polecamy w przypadku kotła?

Polecamy kocioł zasilany gazem. Kocioł gazowy jest popularnym urządzeniem grzewczym, ponieważ pracuje bardzo wydajnie i dzięki temu optymalnie wykorzystuje paliwo. Nowoczesne kotły gazowe wykorzystują technologię kondensacyjną, która w porównaniu do techniki grzewczej wykorzystuje również ciepło ze spalin. W ten sposób możesz obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 procent. Daje to mocny argument za zakupem nowego kotła gazowego.

Oprócz oszczędności kosztów zmniejszasz również emisję CO2 podczas ogrzewania. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony klimatu, który możesz zwiększyć jeszcze bardziej, jeśli połączysz kocioł z energią słoneczną. Kotły gazowe z technologią kondensacyjną, jak i systemy solarno-termalne możesz kupić na stronie https://euroterm24.pl/.

Wiertła – jak je prawidłowo dobierać?

Każdy specjalista dobrze wie, że często gwarancją dobrze wykonanej pracy jest dobranie odpowiedniego wiertła. To właśnie ona ma duży wpływ na skuteczność czy komfort naszej pracy. Dlatego dziś postanowimy przyjrzeć się temu przedmiotowi nieco bliżej.

Zacznijmy od tego, że istnieją różne rodzaje wierteł, każde z nich ma inne przeznaczenie. Wyróżniamy wiertła do betonu, do metalu do drewna, a także do gresu. Doradzimy wam, jak najlepiej jest je dobrać.

Wiertła do betonu

W przypadku tych wierteł będzie zależało nam na tym, aby bez problemu poradziły sobie one z materiałami budowlanymi. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy na etapie budowy mieszkania, czy też w trakcie remontu. Najlepiej sprawdzą się wiertła widiowe, cechują się one uchwytem cylindrycznym, a do tego sprawdzą się także podczas wwiercania się w cegły. Miejmy na uwadze to, że wiertło powinno wytrzymać ewentualny kontakt z prętem zbrojeniowym, dlatego powinno być ono wysokiej jakości.

W teorii do pracy na betonie można użyć też zwykłych wierteł, jednak tutaj musimy liczyć się z tym, że ulegną one uszkodzeniu, a w dodatku efekt końcowy może nie być dla nas zadowalający. Dlatego też zdecydowanie bardziej zalecamy używanie dedykowanych wierteł.

Rodzaje wierteł do betonu

Możemy wyróżnić trzy rodzaje wierteł, które dobrze sprawdzą się podczas pracy z betonem:

Wiertła udarowe – używa się ich w połączeniu z wiertarkami udarowymi. Ich głowice pokryte są węglikiem spiekanym.

Wiertła widiowe – te wiertła stosuje się zdecydowanie najczęściej. Przede wszystkim są one wytwarzane z wysokiej jakości stali narzędziowej albo ze stali z domieszką kobaltu bądź tytanu. Ich głowica jest dosyć duża, a spirala posiada pojedynczy rowek. Ich zastosowanie sprawdza się szczególnie przy pracach montażowych.

Wiertła diamentowe – jak sama nazwa wskazuje, ich głowice są wykonane z diamentu. W sklepach znajdziemy je w dwóch wersjach. Klasyczna sprawdzi się w przypadku wywiercania małych otworów, natomiast wersja koronowa ma zastosowanie, gdy potrzebujemy otworów o większych średnicach.

Wiertła do drewna

Jeśli chodzi o wiertła do drewna, to tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim wiele będzie zależeć od tego, jaki efekt chcemy ostatecznie osiągnąć. Mamy bowiem do wyboru różne typy wierteł, a każde z nich przyda się przy innym rodzaju prac. Na przykład wiertła spiralne charakteryzują się spiczastym wierzchołkiem. Dzięki nim możemy z łatwością ustawić wiertło w pożądanym przez nas miejscu. Z kolei wiertła kręte przydadzą nam się w sytuacji, gdy będziemy chcieli wykonać głębokie otwory.

Wiertła do metalu

Tutaj najlepiej sprawdzą się uniwersalne wiertła HSS. Posiadają one zeszlifowane ostrza, które nadadzą się do pracy z miedzią, cynkiem, aluminium czy mosiądzem. Może się również okazać, że przydatne będą wiertła powleczone tytanem. Gdy zamierzamy pracować z metalami szlachetnymi, to powinniśmy postawić na wiertła z serii HSS-E.

Pamiętajmy również o tym, że wiertło musi dobrze współpracować z naszą wiertarką. Aby ocenić, czy dane wiertło będzie pasować, zwróćmy uwagę na rodzaj mocowania.

tabliczka mnożenia

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Znajomość tabliczki mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności matematycznych, jakie musi opanować dziecko już na początku szkoły podstawowej. Niestety, wielu dzieciom sprawia ona dość sporo problemów, co utrudnia dalsza naukę matematyki. Jak wobec tego można pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia? O tym przeczytasz w tym artykule.

Tabliczka mnożenia – kluczowa umiejętność matematyczna

W czasach kalkulatorów i smartfonów część dzieci może sądzić, że tabliczka mnożenia nie jest im tak bardzo potrzebna, ale zarówno w życiu codziennym, jak i podczas sprawdzianów matematycznych okazuje się, że bez jej znajomości nie jest ławo sobie poradzić. Dlatego zadaniem rodzica jest zachęcić dziecko do nauki tego ważnego zagadnienia. Jedną z metod opanowania tabliczki mnożenia jest oczywiście nauczenie się jej na pamięć. Metoda ta nie jest jednak zbyt prosta, gdyż nie wszystkim dzieciom „wkuwanie” na pamięć idzie jak z płatka.

Jak pomóc dziecku opanować tabliczkę mnożenia?

Tym, co może pomóc w przyswojeniu tabliczki mnożenia, są specjalne pomoce, takie jak np. karty edukacyjne. Karta edukacyjna do nauki tabliczki mnożenia przedstawia ją na dwa sposoby: podziału na poszczególne działania w zakresie do 100 oraz tabelki z wynikami działań na przekątnych. W ten sposób każde dziecko może wybrać odpowiednią formę nauki. Karta taka jest też bardzo praktyczna, gdyż można powiesić ją na ścianie, jak również zabierać na lekcje. Inną ciekawą pomocą, która można zakupić np. w sklepie internetowym z materiałami edukacyjnymi Kujonek, może być podkładka na biurko przedstawiająca działania i ich wyniki nie tylko w formie liczbowej, lecz także ilustrowanej – w postaci czekoladek. Podkładka taka na pewno spodoba się wszystkim łasuchom! Korzystając z podkładki dziecko będzie mogło policzyć czekoladki, aby przekonać się, czy wynik jest prawidłowy

Innym sposobem jest zaproponowanie dziecku zabaw pomocnych w zapamiętaniu wyników mnożenia. Jedną z takich zabaw jest matematyczne Memory, które polega na przygotowaniu kartoników z działaniami matematycznymi, na których po jednej stronie zapisuje się działanie, a po drugiej stronie – jego wynik. Wówczas dziecko nie tylko ma okazję zapamiętać wynik w sposób wzrokowy, lecz także dobrze się przy tym bawić. Gra taka polega na tym, że jeden gracz pokazuje drugiemu zapis mnożenia, a sam widzi jego wynik i jeśli osoba odpowie prawidłowo, wówczas przekazuje jej swój kartonik. Wygrywa ten gracz, który zgromadzi największą ilość kartoników.

drewniana podłoga w mieszkaniu

Z czego wynika popularność podłóg drewnianych?

Podłogi drewniane wiele lat temu zastąpiły kamienne i zimne posadzki. Wpłynęło to na ocieplenie wnętrz i stworzenie przytulnej atmosfery. Pomimo tego, że styl aranżacji  pomieszczeń co chwilę ulega zmianom, to wciąż wiele osób wybiera drewniane deski zamiast paneli podłogowych. Chcesz wiedzieć dlaczego? Czytaj dalej!

Solidność i trwałość przez wiele lat

Wzrastająca popularność podłóg drewnianych wynika z jej bardzo dużej wytrzymałości na zarysowania czy wgniecenia. Panele imitujące wygląd drewna nie są w stanie zagwarantować wysokiej jakości naturalnych desek, które odpowiednio zakonserwowane mogą posłużyć wiele lat. Wzrasta również świadomość społeczna dotycząca ekologii, co sprawia, że wiele osób decyduje się na podłogi drewniane. Dlaczego? Deski podłogowe można poddawać renowacji lub cyklinowaniu, przywracając im dawny i świeży wygląd. Dzięki temu wszelkie uszkodzenia znikają i nie zachodzi potrzeba wymiany desek na nowe.

Naturalna izolacja w Twoim domu!

Drugim równie istotnym powodem, dla którego chętniej wybierane są drewniane deski podłogowe zamiast laminowanych paneli, to doskonała izolacja zarówno termiczna, jak i akustyczna. Drewno dzięki swoim właściwościom pochłania dźwięki, a także zatrzymuje ciepło, przez co domownicy mogą cieszyć się komfortową ciszą i temperaturą.

Czy można zastosować ogrzewanie podłogowe w przypadku drewnianej posadzki? Oczywiście! Najlepiej sprawdzają się deski barlineckie, dobrze przewodzą ciepło, a także są odporne na zmiany temperatury. Tego typu wyrób różni się konstrukcją od tradycyjnych desek drewnianych, ponieważ składa się z trzech warstw naturalnego drewna połączonego ekologiczną spoiną. Pomorskie Składy Drewna z Koszalina oferują wysokiej jakości deski barlineckie, które z łatwością można zamontować i poddać demontażowi.

Drewniana podłoga – doskonałe rozwiązanie dla alergików

Drewno jest naturalnym surowcem, który nie uczula, a wykonana z niego podłoga jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Wszystko to dzięki właściwościom antystatycznym, dzięki czemu kurz osadza się wolniej. Dobrze zabezpieczone drewniane deski są odporne na działanie wilgoci, przez co pleśń czy grzyby nie powstają na posadzce. Warto zwrócić uwagę przed wykończeniem podłogi na dobór lakierów ochronnych, ponieważ niektóre z nich mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Drewniana podłoga to nie tylko trwałość na lata, doskonała izolacja czy zdrowy mikroklimat w domu. To również estetyczne dopełnienie wykończonej przestrzeni. Drewniane deski podłogowe doskonale wkomponują się w każdą aranżację zarówno nowoczesną, jak i rustykalną, tworząc tym samym przytulny i ciepły dom.

pizza z szynką parmeńską i rukolą

Po czym poznać prawdziwą włoską pizzę?

Pizza to jedno z najpopularniejszych włoskich dań mających wielu fanów na całym świecie. Obecnie jest ona podawana w bardzo wielu krajach, dlatego też receptury poszczególnych wykonawców różnią się od siebie. Jak jednak rozpoznać prawdziwą włoską pizzę, zbliżoną jak najbardziej do tej przygotowywanej według oryginalnego przepisu? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Ciasto we włoskiej pizzy

Rozpoznanie włoskiej pizzy może nie być takie proste dla niewtajemniczonych. Jak mówi przysłowie – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego czasem trzeba być wyczulonym na niuanse związane ze smakiem i aromatem. O wiele łatwiej jest jednak, jeśli pozna się charakterystykę prawdziwej włoskiej pizzy. Niezwykle ważną rolę odgrywa w niej ciasto. Niezależnie od grubości, powinno być ono delikatne. Sekretem jest dokładne wyrobienie ciasta – tradycyjnie robi się to ręcznie.

Prawdziwą włoską pizzę piecze się również w specjalnym piecu, dzięki czemu osiąga ona pożądane właściwości. Klucz do sukcesu to krótki czas w wysokiej temperaturze. Ciasto powinno być miękkie w środku i chrupiące na brzegach. Warto zwracać również uwagę na dobór składników. Powinny charakteryzować się one wysoką jakością, niektóre półprodukty są przeznaczone konkretnie do pizzy. Niewątpliwie ulepszają one smak dania przygotowywanego zarówno w lokalu, jak i w domowych warunkach.

Jakie dodatki znajdują się na włoskiej pizzy?

Oczywiście poza ciastem kluczową rolę odgrywają dodatki. Różnią się one w zależności od upodobań danej osoby. Ważne jest jednak to, aby nie było ich zbyt wiele. Często prosty skład pozwala najlepiej rozsmakować się w ciągnącej się mozzarelli i świeżych pomidorach. Dodatki powinny charakteryzować się również wysoką jakością, zarówno jeśli chodzi o ser, jak i o mięso oraz warzywa. Ogromne znaczenie mają także aromatyczne przyprawy. Kolejną ważną różnicą jest to, że Włosi nie polewają swojej pizzy sosem. Co więcej, nie mają oni również w zwyczaju używać owoców jako dodatków. Tradycyjnej włoskiej pizzy można spróbować też w polskich restauracjach, przykład stanowi lokal No To Smak.

Niewątpliwie warto raz na jakiś czas skusić się na ten przysmak. Pyszna włoska pizza, kieliszek wina i odpowiedni klimat pozwolą poczuć się niemal jak w słonecznej Italii. Można dokonać wyboru co do grubości ciasta, bazy i dodatków, dlatego to włoskie danie może smakować inaczej za każdym razem. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieją charakterystyczne cechy, przez które tradycyjnej pizzy nie da się pomylić z żadną inną.

nowoczesna łazienka

Nowoczesne urządzanie łazienki. Rozwiązania na czasie

Łazienka stanowi jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu, dlatego powinna spełniać wszystkie oczekiwania i potrzeby jej użytkowników. Z czasem rola pokoju kąpielowego zmieniła się i coraz powszechniej stosuje się go jako miejsce odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu. Wiąże się to z zastosowaniem wielu różnych udogodnień, co sprawia, że łazienki są bardziej nowoczesne i komfortowe. Jakie najnowsze rozwiązania stosuje w aranżacji tego typu przestrzeni? Czytaj dalej!

Energooszczędna łazienka w Twoim domu!

Wraz z rozwojem technologii i świadomości w zakresie ekologii coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie zużycia wody czy energii świetlnej. Ciekawym udogodnieniem jest elektroniczna bateria wyposażona w czujnik ruchu, który uruchamia się w momencie, gdy dłonie zbliżone są do kranu.

Nowoczesne łazienki wyposażone są również w cyfrowe panele obsługowe, dzięki którym można ustawić zarówno ciśnienie i temperaturę wody, jak i czas trwania kąpieli. Kolejnym innowacyjnym patentem jest połączenie umywalki z toaletą, które polega na tym, że zużytą wodę wykorzystuje się ponownie do spłukiwania. Taki sposób gospodarowania wodą pozwala ją zaoszczędzić, a także przekłada się na wysokość rachunków. Połączenie umywalki i toalety powinno być uwzględnione na etapie projektowania łazienki.

Następnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w nowoczesnych łazienkach i przekłada się na mniejsze zużycie energii świetlnej, to niskonapięciowe diody LED. Oprócz tego, że są energooszczędne, stanowią niezwykle dekoracyjny element łazienki i nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat. Można zainstalować je zarówno pod wanną, kabiną prysznicową, jak i przy lustrze lub suficie.

Nowoczesny „biały montaż” w łazience

Tradycyjny „biały montaż” różni się od tego, który stosowany jest w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Kiedyś wanny umieszczano przy ścianie lub w rogu, natomiast od niedawna popularność zyskują wanny wolnostojące. Takie rozwiązanie jest niezwykle efektowne i doskonale sprawdza się w przypadku dużych łazienek.

Kolejny trend, który często realizuje się w trakcie urządzania pokoju kąpielowego, stanowi zastosowanie odwodnień liniowych, co sprawia, że nie zachodzi potrzeba montażu tradycyjnego brodzika. W tym przypadku warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, np. Wnętrza VIP z Poznania, która zajmuje się nowoczesnym wykończeniem łazienek. Należy wspomnieć, że takie wnętrza charakteryzują się dużym minimalizmem, a wszelkie rury czy spłuczki powinny być ukryte pod tynkiem. Dlatego wiele osób decyduje się na podwieszane sedesy i bidety.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu