Komin do uszczelnienia

Jak uszczelnić komin?

Prawo nakłada obowiązek przeprowadzenia kontroli kominiarskiej raz do roku. Decydowanie się na nią nie powinno być jednak uzależnione tylko od tego wymogu. W czasie inspekcji może okazać się, że niezbędne jest uszczelnianie komina. Jeśli zaniedba się tę kwestię, można doprowadzić do sytuacji, w której cała konstrukcja będzie do wymiany. Zwlekanie z naprawą może także zagrozić życiu i zdrowiu domowników. Sprawdź, jak uszczelnić komin.

 

Jak uszczelnia się kominy?

 

Kominy można uszczelniać od zewnątrz i od wewnątrz. Do najpopularniejszych metod zabezpieczania konstrukcji od środka należy:

 • szlamowanie,
 • stosowanie wkładów kominowych,
 • frezowanie.

 

Pierwsza metoda uszczelniania komina jest tymczasowa. Szlamowanie polega na rozprowadzeniu specjalnej zaprawy. Przed przystąpieniem do pracy komin musi zostać dokładnie wyczyszczony, często przez zatrudnionych do tego specjalistów. Znacznie trwalszym rozwiązaniem jest umieszczenie w kominie wkładów ze stali kwasoodpornej. Ten materiał jest niezwykle cenny, ponieważ to przez wodę o kwaśnym odczynie dochodzi do pojawianie się usterek i uszkodzeń. Frezowanie stosuje się wówczas, kiedy komin jest za wąski, żeby umieścić w nim wkłady i trzeba go poszerzyć.

 

Uszczelnianie komina od zewnątrz stosuje się, kiedy problem dotyczy jego łączenia z dachem. W tym przypadku można skorzystać z jednego spośród kilku materiałów dostępnych na rynku. Są to:

 • specjalistyczne płynne membrany,
 • blachy tytanowo-cynkowe,
 • blachy miedziane.

 

Czasami można spotkać się także z obórką papy albo podcięciem ścian komina. Przeważnie jednak regularne kontrole zapobiegają konieczności inwestowania w uszczelnianie od zewnątrz. Jeśli jednak musi dojść do takich prac, blachę przymocowaną do komina i dachu dodatkowo się zabezpiecza, ponieważ nie jest ona w pełni stabilna i może stanowić spore utrudnienie w czasie uszczelniania.

 

Komu zlecić uszczelnianie komina?

 

Prac związanych z uszczelnianiem komina nie powinna podejmować się osoba, która nie ma w tym zakresie doświadczenia. Samodzielnym usuwaniem usterek można doprowadzić komin do gorszego stanu. Lepiej zlecić to zadanie specjalistom, którzy dysponują wiedzą i materiałami. Firmy takie jak Komin-MS nie tylko dopasują właściwą metodę uszczelniania do uszkodzeń, ale także dokładnie zabezpieczą teren i nie narażą niczyjego zdrowia. Do tego wynajęcie profesjonalnej ekipy zmniejsza ryzyko przeoczenia drobnych uszkodzeń. Ich pominięcie może doprowadzić do rozwinięcia się w poważny problem, którego naprawa będzie sporo kosztować.

usługi transportowe

Usługi logistyczne polecane dla firm

Logistyka jest jednym z najważniejszych elementów składających się na sprawne funkcjonowanie współczesnej gospodarki światowej. To skomplikowany proces obejmujący planowanie, realizowanie i kontrolowanie efektywnego przepływu surowców, materiałów oraz gotowych wyrobów. Dzięki usługom logistycznym mieszkańcy różnych krajów mogą korzystać z wyrobów powstających nawet w odległych zakątkach świata. Celem tego typu usług jest zaspakajanie wymagań klientów na całym świecie.

Czym są usługi logistyczne i jakie działania obejmują?

Usługi logistyczne to transport i magazynowanie produktów zorganizowane przez zewnętrzną firmą, która zajmuje się także ich pełną obsługą formalno-prawną (np. celną). Usługi logistyczne dzielą się na: spedycję, transport, magazynowanie oraz usługi dodatkowe. Część z nich wymaga posiadania odpowiedniego zaplecza i wyposażenia technicznego, gdyż są to usługi fizyczne z zakresu rozporządzania zasobami, a część opiera się głównie na umiejętnościach, doświadczeniu i wiedzy pracowników firm logistycznych, ponieważ obejmuje takie procesy, jak planowanie, organizowanie czy nadzorowanie transportu.

Wszystkie usługi logistyczne muszą być realizowane na najwyższym poziomie. Najważniejsza jest terminowość, zagwarantowanie krótkich terminów dostaw, a także wysoki standard świadczonych usług. Transportowane towary muszą być przewożone bezpiecznie i szybko, żeby trafiały na sklepowe półki pełnowartościowe i świeże. Aby móc spełnić wymagania swoich klientów, firmy logistyczne muszą więc zatrudniać wyszkolonych i wyspecjalizowanych pracowników.

Jakie usługi logistyczne są polecane dla firm?

Usługi logistyczne dla firm to kompleksowe usługi spedycyjne i przewozowe. Dzięki nim zarówno firmy produkujące, jak i dystrybutorzy różnych towarów mogą skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, nie muszą bowiem martwić się i stale nadzorować wszystkich etapów drogi produktu od producenta do odbiorcy. Logistyka powierzona ekspertom gwarantuje najwyższą jakość oraz szybkość transportu.

Usługi logistyczne skierowane do firm, które oferuje swoim klientom m.in. firma Polcat Trans, to:

1. Transport krajowy
Transport krajowy to przewóz przesyłek o różnych gabarytach na terenie całej Polski. Dostawy są realizowane z najwyższą starannością, dzięki czemu towar zawsze trafia na wyznaczone miejsce w nienaruszonym stanie i na czas. Nasza firma zajmuje się przewozem takich towarów, jak: napoje i żywność (długoterminowa oraz wymagająca kontrolowania temperatury), materiały budowlane, wyroby przemysłowe, środki farmaceutyczne, sprzęty AGD oraz meble.

2. Transport międzynarodowy
Transport międzynarodowy to przewóz towarów na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to złożony proces wymagający dokładnej znajomości przepisów prawnych obowiązujących w różnych krajach. Klienci mogą zdecydować się na wynajęcie całego pojazdu albo tylko jego części.

3. Spedycja
Spedycja to organizowanie przewozu towarów. Nasza firma oferuje swoim klientom spedycję drogową, czyli zajmuje się organizowaniem przewozu specjalistycznymi pojazdami określonych ładunków. Nasi pracownicy zajmują się zarówno czynnościami prawnymi, jak i logistycznymi, dzięki czemu transport samochodowy towarów odbywa się sprawnie. W ramach spedycji zajmujemy się: załadunkiem, bezpiecznym przewozem na wskazanie przez klienta miejsce oraz rozładunkiem. Wystawiamy także listy przewozowe, zapewniamy ubezpieczenie ładunku, sporządzamy dokumentację transportową, zgłaszamy przesyłki do odpraw celnych, a także opracowujemy protokoły o stanie przesyłki.

4. Przewóz towarów ADR
Jest to przewóz ładunków niebezpiecznych takich, jak: oleje, benzyna, nafta, metanol, wyroby łatwopalne, chemia, nawozy sztuczne, baterie, akumulatory czy chemia przemysłowa. Są to produkty, które mogą stać się zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego, jeżeli będą transportowane w nieodpowiednich warunkach. Z tego względu są zawsze przewożone w specjalistycznych opakowaniach, z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa.

5. Dodatkowe usługi logistyczne
Dodatkowe usługi logistyczne obejmują np. magazynowanie towarów, ich przeładunek, a nawet przepakowywanie.

 

Druk podatkowy niemiecki

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec lub Holandii?

Płacenie podatków to obowiązek każdej osoby, która wykonuje pracę zarobkową na terenie innego kraju. Po przyjeździe do Polski wielu pracowników chce jednak uzyskać przysługujący im zwrot z podatku. Ponieważ kwoty pochodzą zza granicy, a organy administracyjne działają na innych zasadach i w różnych językach, czasem jest to problematyczne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zwrot podatku z Niemiec – kto może się ubiegać?

Tak zwany „niemiecki PIT” obowiązuje w przypadku podatników, którzy pracowali legalnie w Niemczech i uzyskali dochód przekraczający 10 700 euro, a w ich karcie podatkowej wpisane są kwoty w pozycjach 17. lub 20. Z niemieckim urzędem skarbowym muszą rozliczyć się również emeryci i renciści, a także ci, którzy na terytorium tego kraju mają więcej niż jednego pracodawcę w ciągu roku podatkowego.

Zwrot podatku za pracę w Niemczech przysługuje wszystkim tym, którzy wykonywali działania zawodowe w sposób legalny. Dotyczy to takich osób, których podatek od wynagrodzenia (zaliczki na podatek), czyli tzw. Lohnsteuer odprowadzany w ciągu danego roku podatkowego był wyższy niż kwota zakładana przez niemiecki urząd skarbowy.

Warto również pamiętać o tym, że rozliczenia z podatku w kraju zachodniego sąsiada można dokonywać nawet do 4 lat wstecz.

Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje?

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki zawodowe w Holandii muszą rozliczać się z holenderskim fiskusem, Belastingdienst.

Zwrot podatku obowiązuje w odniesieniu do ulg podatkowych, na przykład do ulgi na dziecko powyżej 12. roku życia. Żeby się o nią starać, należy wykazać w danym roku podatkowym dochód wyższy niż 4993 euro.

W Holandii rozliczenia obowiązują do 5 lat wstecz – o rok dłużej niż w Niemczech. Praktykowane są tam również wspólne rozliczenia z partnerem fiskalnym.

Gdzie zgłosić się po pomoc w rozliczaniu podatku z Niemiec lub Holandii?

Nie wiesz, czy w Twoim przypadku obowiązuje odliczenie od podatku lub zwrot zza granicy? Zgłoś się do odpowiedniego biura podatkowego w Polsce, które specjalizuje się w tego typu rozliczeniach. Odpowiednio dobrany doradca podatkowy na pewno rozwieje wiele wątpliwości i pozwoli Ci odzyskać należne Ci pieniądze.

Taką pomocą służy na przykład Interlud Edyta Ludwicka. To miejsce, w którym przeprowadzana jest kompleksowa weryfikacja podatkowa. Klient otrzymuje rzetelną informację na temat tego, czy przysługuje mu zwrot podatku z Niemiec lub z Holandii.

Rezultatem takiej współpracy jest legalne otrzymanie możliwie najwyższego zwrotu fiskalnego.

malowanie motocykli aerografem

Malowanie aerografem – sposób na personalizację motocykla

Aerograf to urządzenie, które umożliwia malowanie z pomocą strumienia farby o różnym natężeniu i rozmiarach. Malowanie aerografem to możliwość personalizacji nie tylko motocykla, ale również kasku, a nawet roweru czy laptopa, zatem jest świetnym sposobem na stworzenie rzeczy, które będą wyjątkowe. To idealna opcja do wykorzystania na przedmiotach codziennego użytku lub takich, które chcemy wręczyć komuś w prezencie. Dlaczego warto wykorzystać aerograf w malowaniu motocykla?

Dlaczego warto korzystać z malowania aerografem?

Aerograf można wykorzystywać nie tylko w pracach związanych ze zwykłym malowaniem, ale również wykonywaniem bardzo precyzyjnych dekoracji, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Ponieważ urządzenia, jakimi są aerografy, bywają stosunkowo drogie, a także trzeba umieć je wykorzystywać, malowanie motocykli aerografem najczęściej zleca się firmom zewnętrznym. Na motocyklu może znaleźć się praktycznie wszystko – bardzo szczegółowe obrazki czy realistyczne sceny rodem z filmów lub gier. Z malowania w taki sposób korzystają nie tylko właściciele jednośladów, ale również ciężarówek i karuzeli.

Jak wygląda malowanie aerografem motocykla?

Malowanie rozpoczyna się od doboru odpowiednich farb przeznaczonych specjalnie do konkretnego celu. Dzięki temu nadruk na motorze nie złuszczy się, będzie odporny na zmienne warunki pogodowe, zarysowania czy odpryśnięcia. Następnie konieczne jest ustawienie parametrów urządzenia, które pozwolą osiągnąć wymarzony efekt. Malowanie motocykli aerografem wykonuje między innymi Pracownia Artystyczna Perspektywa. Takie zadanie warto zlecić profesjonalistom, ponieważ to właśnie oni będą w stanie uniknąć plam, zacieków czy innych problemów estetycznych na malowanych przedmiotach. Dzięki temu, że zaczynają od odtłuszczenia, dokładnego umycia i oczyszczenia powierzchni, dekoracje będą prezentować się perfekcyjnie. Po zakończonych pracach specjaliści zabezpieczają lakier i nakładają środki, które gwarantują jego wysoki połysk.

Zalety malowania motocykli aerografem

Malując aerografem można szybko i równomiernie nałożyć kolory bazowe, a także wykonać perfekcyjne cieniowanie, co ma duże znaczenie dla finalnego efektu malowania. Farba nałożona za pomocą tego urządzenia jest idealnie równa – bez śladów pędzla, zatem wygląda praktycznie jak nadruk. Dzięki aerografowi łatwo można stworzyć światłocienie i bardzo ciekawe łączenia kolorów. Da się z niego korzystać na najróżniejszych powierzchniach – drewnie, tkaninach, tworzywach sztucznych czy metalu, co sprawia, że możemy pomalować w ten sposób każdą część motocykla.

inspekcja karoserii samochodowej

Co zrobić, jeśli na samochodzie pojawią się uszkodzenia chemiczne powstałe przy piaskowaniu lub malowaniu?

Zdarza się, że zaufanie do wykonawców usług motoryzacyjnych zostaje nadszarpnięte. Najczęściej z przyczyn zawinionych przez warsztaty samochodowe i ich nieprofesjonalizm, rzadziej przez niefortunne okoliczności. Jeśli poczułeś się ofiarą braku kompetencji pracowników warsztatu blacharskiego, bo na Twoim aucie pojawiły się uszkodzenia chemiczne powstałe przy piaskowaniu lub malowaniu i nie wiesz co zrobić. Przeczytaj artykuł!

Reklamacje po naprawie blacharsko-lakierniczej

Jeśli Twój samochód wrócił po naprawie blacharsko-lakierniczej, z której nie jesteś zadowolony, masz prawo reklamować usługę u wykonawcy. Musisz wiedzieć, że wszelkie niedociągnięcia, nierówności lakieru, a również zauważalne uszkodzenia chemiczne powstałe podczas piaskowania i malowania podlegają reklamacjom. Musi ona zostać przyjęta przez wykonawcę usługi, który zobowiązany jest do ponownego przeprowadzenia naprawy i wyeliminowania skutków uszkodzeń chemicznych karoserii pojazdu. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć szkodę chemiczną można rozpoznać po oględzinach samochodu, to jednak przyczyny wielu z nich są trudne do określenia.

Rola rzeczoznawców w ocenie szkód chemicznych

Jeżeli napotkałeś trudności w wyegzekwowaniu naprawy gwarancyjnej po uszkodzeniu chemicznym powstałym przy piaskowaniu lub malowaniu, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej zespołu rzeczoznawcaonline.pl, doświadczeni rzeczoznawcy pomogą w ocenie zniszczenia i po oględzinach pojazdu wydadzą opinię. Będzie ona podstawą do roszczeń w stosunku do nierzetelnego warsztatu, a w razie konieczności do ubiegania się o odszkodowanie na drodze sądowej.

Czym jeszcze zajmują się rzeczoznawcy motoryzacyjni?

Pole działań rzeczoznawcy motoryzacyjnego jest bardzo szerokie i obejmuje porady techniczne oraz prawne. Rzeczoznawcy zajmują się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i innych odszkodowań, szczególnie w przypadku, gdy wskutek działania osoby prawnej lub osoby fizycznej wyrządzona została szkoda materialna. Podejmują się likwidacji szkód komunikacyjnych poprzez weryfikację dokumentacji.  Dopilnują uzyskanie wyższego odszkodowania oraz wyegzekwują od ubezpieczyciela wszystkie należne form pomocy. Rzeczoznawcy wystawiają opinie i ekspertyzy techniczne oraz wykonują kosztorysy napraw zarówno na zlecenie poszkodowanych, jak i warsztatów samochodowych. Można także na nich liczyć przy rejestracji samochodów jako zabytkowe i rejestracji motocykli jako zabytkowe oraz przy wielu innych czynnościach prawnych i administracyjnych.

Pompa ciepła

Jak wybrać dobrą pompę ciepła?

Pompa ciepła to sposób na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu. Energia pozyskiwana ze środowiska naturalnego dystrybuowana jest do pomieszczeń pod postacią ciepła, a to oznacza, że pompy wykorzystują wyłącznie odnawialne źródła energii. Rynek OZE wciąż się rozrasta, dostarczając coraz nowocześniejszych rozwiązań – sprawdźmy zatem jakie są kryteria wyboru pompy ciepła.

Wybieramy pompę ciepła

Na wybór pompy ciepła wpływa wiele czynników. Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań, a mianowicie:

 • Do czego ma służyć pompa ciepła? – może być to urządzenie wykorzystywane tylko do ogrzewania domu lub także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wiele modeli wyposażonych jest również w moduł chłodzenia;
 • Jakie źródło ciepła wybrać? – pompy mogą pozyskiwać energię z gruntu lub z powietrza. W przypadku gruntowych pomp konieczne jest przygotowanie odwiertu pionowego na działce;
 • Jaka moc jest potrzebna? – przy obliczeniach należy uwzględnić między innymi metraż budynku oraz sposób konstrukcji ścian.

Mając wątpliwości co do wyboru odpowiedniego urządzenia, warto skonsultować się ze specjalistami od pomp ciepła. Internetowa hurtowania instalacyjna Swatt.pl oferuje szeroki wybór urządzeń grzewczych i zapewnia pełne wsparcie serwisowe oraz doradztwo techniczne.

Dobra pompa ciepła, czyli jaka?

Jak wspomniano wcześniej, na samym początku należy określić, czy pompa ciepła ma służyć tylko do ogrzewania domu, czy także wody użytkowej. W tym drugim przypadku konieczny będzie zakup zasobnika o odpowiedniej pojemności.

Kolejna kwestia to ustalenie źródła ciepła – warto bowiem wiedzieć, że pompy gruntowe ze względu na konieczność wykonania odwiertu generują wyższe koszty początkowe, co przekłada się z kolei na wydajność i niezawodność instalacji. Niemniej jednak w domach o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło dobrze sprawdzają się pompy powietrzne, które są łatwe w montażu.

Kluczowym parametrem podczas wyboru pompy ciepła jest współczynnik COP, określający efektywność i sprawność urządzeń. Jest to stosunek ilości energii oddanej do budynku do ilości energii pobranej z sieci. Im lepsza pompa, tym wyższy współczynnik COP. Przykładowo, COP 4 oznacza, że na każdy kW mocy pobranej pompa oddaje 4 kW ciepła.

Oprócz współczynnika COP należy wziąć także pod uwagę moc urządzenia. Wskaźnik Pg określa energię, jaka dostarczana jest do systemu grzewczego – błędnie dobrana pompa będzie działać nieefektywnie, co z kolei spowoduje większe zużycie prądu. A zatem moc pompy ciepła to stosunek metrażu domu do zapotrzebowania na ciepło.

dach pokryty blachodachówką

Czy blacha na dach to rozwiązanie ekologiczne?

Blacha na dach ze stali nierdzewnej to jedno z najbardziej eleganckich materiałów pokryciowych. Nie tylko jej oryginalny wygląd sprawia, że należy ona do bieżących trendów architektonicznych. Blachodachówki i blachy trapezowe wpisują się również w modę na ekologiczny styl życia. W porównaniu do dachówek betonowych i gontów bitumicznych mają najmniejszy wpływ na środowisko. 

Recyklingowalna blacha na dach

W końcowej fazie cyklu życia blacha na dach ze stali nierdzewnej nadaje się do recyklingu w 100%. W przeciwieństwie do wyrobów z mieszanek kruszywa mogą w całości zostać powtórnie wykorzystane do wytworzenia nowych pokryć dachowych lub innych produktów. Warto zaznaczyć, że montaż blachodachówki modułowej nie generuje dużej liczby odpadów, ponieważ obliczenie niezbędnej ilości materiału jest bardzo proste. Dotyczy to również skomplikowanych konstrukcji. Przy użyciu modułów z łatwością można pokryć dach z dużą liczbą skosów, załamań i niewielkich powierzchni, np. wokół okien dachowych. Dachówka blaszana jest też lekka i nie obciąża konstrukcji, zatem nie wymaga masywnej więźby dachowej (jak dachówki ceramiczne i betonowe). Zmniejszenie zużycia drewna i metali do wzniesienia dachu to nie tylko oszczędność dla inwestora, lecz także racjonalna gospodarka surowcami.

Wytrzymała blacha na dach z gwarancją na 30 lat

Blacha na dach ze stali nierdzewnej to trwałe pokrycie dachowe, które nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Do utrzymania konstrukcji w bardzo dobrym stanie technicznym przez kilkadziesiąt lat wystarczy systematyczne czyszczenie i okresowe kontrole pod kątem ewentualnych usterek. Ze względu na wysoką wytrzymałość, blachodachówki i blachy trapezowe rzadko ulegają uszkodzeniom. Przez długi czas nie wymagają napraw lub wymiany. Producent pokryć dachowych HANBUD oferuje blachodachówki i blachy trapezowe o wzmocnionej odporności na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz promieniowanie UV. Wyroby objęte są gwarancją co najmniej na 30 lat. Za sprawą zastosowania innowacyjnych powłok ochronnych żywotność produktów marki HANBUD jest jeszcze dłuższa – przy regularnych przeglądach dachy stalowe zachowują estetyczny wygląd i bardzo dobry stan techniczny nawet ponad 50 lat. Jeśli zależy Ci na tym, aby przy budowie domu wykorzystać jak najwięcej zrównoważonych materiałów, zamów blachę w jednym z punktów sprzedaży firmy lub skontaktuj się bezpośrednio z producentem.

kuchnia grecka

Czym charakteryzuje się kuchnia grecka?

Czy wiesz już, czym jest słynne greckie mezedes? Czy kiedykolwiek słyszałeś o likierze Masticha? Nie pytamy, czy znasz smak tzatzików, bo jesteśmy niemal pewni, że już dawno ich spróbowałeś. Kuchnia grecka składa się z licznych smakołyków. Jest obfita i nieoczywista. I choć tkwi w niej absolutna prostota, bogactwo charakterystycznych dla niej smaków czyni ją szczególną na tle innych kuchni świata.

Jakie smaki są najbardziej cenione przez Greków?

Kuchnia grecka jest uznawana przez wiele osób za jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych kuchni świata. Idealnie wpisała się w gusta licznych Europejczyków, ale nie tylko: dania typowe dla greckich stołów są znane również poza granicami Europy. To, co ją wyróżnia, to wspomniana przez nas prostota, która w subtelny, niemal niedostrzegalny sposób łączy się z obfitością smaków i wysoką jakością produktów. Relacja pomiędzy tymi cechami jest absolutnie naturalna. Prostota receptur, bogaty smak i wysoka jakość składników – właśnie te zalety czynią kuchnię grecką wyjątkową i to właśnie one sprawiają, że miejsca takie jak Słony Spichlerz w Gdańsku, czyli najlepszy Restaurant Market w Trójmieście, są tak chętnie odwiedzane przez wielbicieli greckiego mezedes oraz wielu innych dań typowych dla greckiej kuchni.

Jeżeli myślisz, że Grecja to tylko sałatka grecka i gyros, to wizyta w greckim lokalu będzie dla Ciebie miłym zaskoczeniem. Kuchnia grecka, choć prosta, bazuje na pełnych smaku składnikach, dzięki którym powstają wyborne kulinarne dzieła sztuki. Z czego słyną stoły Greków, które są przygotowywane na typowe dla nich uczty? Przede wszystkim z tego, że są obficie zastawione: przystawki, dania główne i desery bardzo często są przez nich serwowane jednocześnie – po to, by można było jeść nie tylko w tradycyjny sposób, dla zaspokojenia swojego głodu i dopieszczenia swoich kubków smakowych, ale i oczami. Do smaków, które są najbardziej cenione przez Greków, należy smak świeżych warzyw, ryb, oliwek, oliwy z oliwek, owoców morza, a także aromatycznych mięs i dojrzałych w pełnym słońcu winogron.

Jakie dania królują w knajpach z grecką kuchnią?

No właśnie – czym jest wspomniane przez nas mezedes, które rozsławiło kuchnię grecką niemal na całym świecie? Jeśli nie miałeś dotąd okazji, by go spróbować, koniecznie musisz nadrobić swoje zaległości. Mezedes to inaczej przekąski, które są podawane przy każdym większym posiłku przygotowywanym przez Greków. Meze to perfekcyjne preludium do bogactwa smaków typowych dla greckich potraw. Składa się z różnych zakąsek, w zależności od tego, co mieści się w karcie dań wybranego lokalu.

Na przykład w jednej z knajp na Starym Mieście w Gdańsku, a dokładnie w jednym z dziewięciu boksów znajdujących się w Słonym Spichlerzu, mezedes składa się między innymi z takich pyszności jak tzatziki, czyli gęstego, greckiego jogurtu połączonego ze świeżym ogórkiem, oliwą, czosnkiem i oliwkami. Tzatziki podawane są tam z pitą, czyli okrągłym, pszennym, płaskim plackiem. Greckie meze to także rozmaite sałaty greckie, składające się na przykład z greckiej fety, oliwek kalamata, pomidorów malinowych, papryki, świeżego ogórka, czerwonej cebuli, świeżego oregano i sosu winegret. Należą do niego również tak proste przystawki, jak miks oliwek, fety, pomidora malinowego, oliwy i oregano.

Tylko pamiętaj – mezedes to nie wszystko, co oferuje Ci kuchnia grecka. Również gyros i suwlaki zaliczane są do najbardziej popularnych dań, które serwowane są w greckich restauracjach. Jeśli grillowany szaszłyk z udka kurczaka, jagnięciny lub karkówki połączony z tartą fetą, pomidorem malinowym, czerwoną cebulą, tzatzikami, frytkami i pitą wpisuje się w Twoje preferencje smakowe, sprawdź koniecznie, co go wyróżnia w tradycyjnym greckim wydaniu.

Nie zapominaj o tym, że kuchnia grecka to także przepyszne ryby i owoce morza. Co powiesz na grillowanego okonia morskiego, z dodatkiem sosu tzatziki i pikantnego dipu, skropionego aromatyczną cytryną i podanego w towarzystwie chrupiących frytek? A może chcesz sprawdzić, jak smakują kalmary w tempurze z perfekcyjnie przygotowanym sosem tzatziki lub sosem koktajlowym, miksem sałat, pomidorem malinowym, tartą fetą, oliwą cytrynową, frytkami i cytryną? Czy takie pyszności rozpieszczą Twoje kubki smakowe? Jesteśmy tego pewni!

Z jakich alkoholi słynie Grecja?

Skoro mowa o greckiej kuchni, nie sposób nie wspomnieć o winach, które są w niej popularne. Grecja słynie z win słodkich i półsłodkich, choć warto mieć na uwadze standaryzację produkowanych tam trunków na wzór europejski. Sekret greckich alkoholi tkwi nie tylko w idealnym wyważeniu zawartej w nich słodkości. O ich wyjątkowości przesądza przede wszystkim wysoka jakość owoców, z których powstają. Jednym z win, które można spróbować w greckich lokalach, takich jak na przykład Great Greek w Słonym Spichlerzu, jest Mostra. Trunek ten występuje zarówno w wersji białej, jak i czerwonej.

Gdzie w Polsce serwowane są najlepsze dania kuchni greckiej?

To jak, gotowy na spróbowanie mezedes, tradycyjnego greckiego gyrosa i grillowanych szaszłyków z karkówki? Czy chcesz przekonać się o tym, dlaczego wina greckie wpisały się w gusta tak licznej grupy osób, nie tylko samych Greków? Jeżeli zależy Ci na tym, by wziąć udział w prawdziwej uczcie, którą będziesz mógł wpisać na listę niezapomnianych wrażeń, sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Great Greek zlokalizowany we wspomnianym przez nas wcześniej obiekcie typu Food Hall – Słonym Spichlerzu. Sprawdź, czym mogą zaskoczyć Cię smaki kuchni greckiej i daj się ponieść prawdziwie greckiej kulinarnej przygodzie!

awaria instalacji elektrycznej w budynku

Jak postępować w razie awarii instalacji elektrycznej w budynku?

Energia elektryczna jest na co dzień bardzo potrzebna. Większość podstawowych urządzeń w domu jest nią zasilana i dlatego nawet kilkugodzinna przerwa spowodowana awarią w znaczny sposób dezorganizuje życie. Tak się składa, że większość instalacji elektrycznych zapewnia dosyć wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego, jednak nie ma systemów całkowicie niezawodnych. Awarie zasilania zawsze mogą się zdarzyć. Co wtedy robić?

Jaki obszar obejmuje awaria?

W przypadku nagłej awarii elektryczności pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dotyczy ona tylko jednego mieszkania, czy całego budynku. Jeżeli prądu nie ma tylko w jednym mieszkaniu czy domu, a u sąsiadów wszystko jest w porządku, to warto sprawdzić we własnym zakresie bezpieczniki. Niekiedy wysadzenie bezpieczników spowodowane jest włączeniem kilku urządzeń, które potrzebują większej mocy.

Jeżeli awaria ograniczona jest do jednego mieszkania i nie jest to sprawa bezpieczników, trzeba wezwać fachowe siły z firmy takiej, jak FUNK SOLUTIONS, które między innymi zajmują naprawą awarii w instalacjach elektrycznych. Jeżeli jednak w całym budynku nie ma prądu, to ten fakt należy zgłosić telefonicznie do odpowiedniego dystrybutor energii. Stosowne numery telefonów najlepiej mieć zawsze z zasięgu ręki tak, aby ze świeczką czy latarką w ręku nie szukać zbyt długo.

Awarię można zgłaszać również na ogólnopolski numer alarmowy 991. Bezwzględnie trzeba z niego skorzystać, gdy wyłączenie prądu zagraża zdrowiu lub życiu ludzi.

Czy można samodzielnie ponownie włączyć bezpiecznik?

Samodzielne wymienienie bezpiecznika w instalacji jest nietrudne i dopuszczalne. W starszych instalacjach trzeba wymienić korek, a w nowych podnieść plastikową dźwigienkę, aby przywrócić ciągłość obwodu elektrycznego. Absolutnie niedopuszczalne jest samodzielne naprawianie bezpiecznika za pomocą wstawiania nowego drucika na miejsce przepalonego. Może to grozić pożarem.

Kiedy wezwać elektryka?

Jeżeli awaria ma większy zasięg, to po zgłoszeniu przyjeżdżają ekipy, które mają umowę z konkretnym dostawcą prądu. Jednak gdy problemy dotyczą tylko jednego domu lub mieszkania, należy wezwać pogotowie elektryczne. W ramach takiej usługi problem prędzej czy później zostanie zlokalizowany i naprawiony. Aby ułatwić elektrykom pracę, warto jeszcze przed ich przyjazdem dokonać oglądu instalacji i sprawdzić, czy nie ma śladów osmaleń lub większej ciepłoty przy przewodach. Warto też przygotować dokumentację dotyczącą instalacji elektrycznej.

Sprzątanie mieszkania po remoncie

Jak wysprzątać mieszkanie po remoncie?

Remont to duża inwestycja zarówno pod kątem finansów, jak i czasu, który trzeba na ten cel przeznaczyć. Prace renowacyjne mogą pozostawić ogromny bałagan w mieszkaniu, przez co po ich zakończeniu pozostaje jeszcze bardzo ważny element remontu – sprzątanie po nim. Kurz, pył, odpady budowlane, resztki kleju czy farb to bardzo uporczywe zabrudzenia, z którymi niełatwo się uporać. Poznaj sprawdzony sposób na wysprzątanie mieszkania po remoncie!

Jak ograniczyć ilość sprzątania po remoncie?

Zanim przejdziemy do kwestii samego sprzątania, warto, abyś się dowiedział, w jaki sposób można ograniczyć ilość zanieczyszczeń i brudu pozostałego po remoncie. Przed rozpoczęciem wszystkich prac pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania i przygotowaniu go do renowacji. Kontaktu z kurzem i pyłem nie da się uniknąć, jednak materiały ochronne na meblach i podłogach pomogą zniwelować ich rozprowadzanie się. Pozwolą one także zmniejszyć szansę na powstanie rys i innych zniszczeń od odłamków czy przesuwanej drabiny. Do tego celu wykorzystaj tekturę i grubą folię malarską, a także filc ochronny do zabezpieczania najbardziej podatnych na uszkodzenia miejsc.

Skorzystaj z firmy sprzątającej po remontach

Jak wspomnieliśmy, sprzątanie po remoncie często okazuje się trudniejsze, niż może się to wydawać. Pozbycie się pyłu pozostałego po budowie jest bowiem znacznie bardziej uciążliwe niż standardowe, codzienne sprzątanie czy odkurzanie lekko zakurzonych pokoi. Trwa dłużej, a podstawowe metody i środki czystości bywają niewystarczalne, szczególnie w przypadku resztek farby, kleju czy silikonu w niechcianych miejscach. Dlatego w tym celu warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy sprawnie uporają się z wszelkimi zanieczyszczeniami pozostałymi po remoncie. Ty natomiast zaoszczędzisz dzięki temu mnóstwo czasu i będziesz mógł szybko cieszyć się swoimi odświeżonymi, lśniącymi wnętrzami.

Jakie prace wykonują firmy sprzątające po remoncie?

Profesjonalne firmy sprzątające po remontach, takie jak Green Point doskonale wiedzą, w jaki sposób poradzić sobie z zanieczyszczeniami pozostałymi po renowacjach mieszkań. W zakres ich kompleksowych usług wchodzi:

 • usuwanie folii ochronnych i pozostałych zabezpieczeń,
 • pranie wykładzin i dywanów,
 • dokładne mycie okien,
 • czyszczenie podłóg i mebli,
 • mycie kuchni i łazienek,
 • usuwanie i wywóz gruzu oraz innych odpadów budowlanych.

Wynajęcie doświadczonej agencji porządkowej jest dobrym pomysłem po remoncie zarówno małego mieszkania, jak i apartamentu o dużym metrażu.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu