chiptuning

Fakty i mity o chiptuningu

Czym jest chiptuning pojazdu, każdy entuzjasta motoryzacji wie od dawna. Tym, którzy po raz pierwszy spotykają się z tym angielsko brzmiącym pojęciem, wytłumaczymy, na czym polega i spróbujemy wyjaśnić jakie korzyści przynosi. Jeśli zainteresowałeś się modyfikacją samochodu, przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie fakty i mity krążą wokół chiptuningu.

Na czym polega chiptuning?

Chiptuning jest modyfikacją oprogramowania komputera odpowiedzialnego za sterowanie jednostką napędową. Tuning elektroniczny można przeprowadzać w różnego typu pojazdach, od samochodów osobowych, poprzez auta typu SUV i VAN, aż po pojazdy użytkowe takie jak pickupy, auta dostawcze czy ciągniki siodłowe. Podstawowym celem chiptuningu jest poprawa efektywności pracy silnika i polepszenie osiągów pojazdu. Chipowanie silnika jest ingerencją w ustawienia elektronicznego modułu sterującego ECU. Jest on odpowiedzialny za prawidłową pracą silnika i współpracuje z sondą lambda i czujnikami temperatury, obrotów silnika, ciśnienia w kolektorze ssącym itp. Dane z czujników analizowane są poprzez mikroprocesor ECU i wykorzystywane do sterowania parametrami pracy silnika. Modyfikacja oprogramowania poprawia pracę silnika i optymalizuje ją pod względem ekonomii, ekologii, dynamiki i trwałości.

Fakty

Poprzez modyfikację programu sterującego silnikiem można zmienić charakterystykę jego pracy i osiągnąć:

 • większą mocy silnika,
 • większy moment obrotowy silnika,
 • większą prędkość maksymalną,
 • mniejsze średnie spalanie,
 • poprawę elastyczności,
 • lepsze wykorzystanie potencjału silnika.

Chiptuning jest bezpieczny pod warunkiem, że modyfikacja przeprowadzona zostanie przez doświadczoną firmę i poprzedzona będzie badaniem pojazdu na hamowni. Dobrym przykładem jednej z firmy spełniających najwyższe standardy jest działająca w okolicach Staszowa i Buska Zdrój Performance Lab.

Mity

 • Gotowe oprogramowanie zakupione w Internecie, tzw. gotowiec jest skuteczne i bezpieczne. To nie prawda! Tylko indywidualnie przygotowany program dla konkretnego samochodu zapewni efektywną poprawę osiągów pojazdu i nie narazi właściciela auta na awarie silnika.
 • Można przeprowadzić chiptuning bez badania na hamowni. To także informacja nieprawdziwa. Skuteczna modyfikacja musi być poprzedzona pomiarem mocy na hamowni. Wyniki testu pozwolą na przygotowanie optymalnego oprogramowania sterownika.
 • Chiptuning można przeprowadzić w każdym warsztacie. To twierdzenie jest fałszywe. Jedynie chiptuning przeprowadzony przez profesjonalistów może zapewnić pełne bezpieczeństwo i spełnić oczekiwania właściciela pojazdu.
rozdzielacz RJ45

Do czego służy rozdzielacz RJ45?

Podczas tworzenia sieci można napotkać różne trudności. Niezbędne może okazać się na przykład zastosowanie rozdzielaczy RJ-45, zwanych także rozdzielaczami LAN. Choć wiele osób spotkało się z takim określeniem, nie każdy zdaje sobie sprawę, do czego służą takie urządzenia. Jakie funkcje pełni rozdzielacz RJ-45 i jak wygląda prawidłowy schemat jego podłączenia?

Zastosowanie i zasada działania rozdzielacza RJ-45

Rozdzielacz RJ-45 jest niewielkim, ale bardzo przydatnym urządzeniem. Nazywany jest również splitterem i pozwala na rozgałęzienia przewodu sieciowego. Przydaje się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie dodatkowego kabla lub zastosowanie switcha. Standardowe rozdzielacze RJ-45 umożliwiają podłączenie dwóch urządzeń – takich jak komputery stacjonarne, laptopy czy drukarki – przy pomocy jednego kabla UTP/FTP. Są kompatybilne z ADSL, koncentratorami, przełącznikami i urządzeniami sieciowymi. Rozdzielacze są najczęściej ekranowane.

Rozgałęzienie sygnału jest możliwe dlatego, że skrętka komputerowa składa się z czterech par przewodów po dwie żyły (4×2). Do osiągnięcia przepustowości 10/100 Mbps wykorzystywane są z kolei jedynie dwie pary. Dzięki zastosowaniu wykorzystujących tę zależność rozdzielaczy, dostępnych na przykład w ofercie firmy S-Cabling, możliwe jest przesyłanie dwóch strumieni danych za pomocą jednego kabla sieciowego. Urządzenia te mogą także pełnić funkcję przedłużaczy do połączenia dwóch przewodów sieciowych.

Prawidłowy sposób podłączenia rozdzielacza RJ-45

Każda osoba, która kupi rozdzielacz RJ-45 i podłączy do niego dwa urządzenia, szybko się zorientuje, że dostęp do Internetu ma tylko jedno z nich. Nie oznacza to jednak, że rozgałęziacz jest wadliwy. Dzieje się tak dlatego, że rozdzielacz RJ-45 to splitter pasywny, który nie jest wyposażony w funkcję router/switch. Aby zachowane zostały zasady działania sieci Ethernet, rozgałęziacz nie może więc funkcjonować samodzielnie, a wyłącznie w parze z drugim takim samym urządzeniem. Krótko mówiąc, do wykonania prawidłowego połączenia konieczne są dwa rozdzielacze RJ-45.

Schemat połączeniowy powinien wyglądać następująco. Najpierw za pomocą kabli sieciowych trzeba podłączyć dwa gniazda RJ-45 jednego rozgałęziacza do dwóch portów LAN w routerze lub switchu Ethernet. Następnie z zastosowaniem łączników RJ-45 oraz kabla sieciowego należy połączyć ze sobą wtyki obu rozgałęziaczy. Dopiero wtedy przy użyciu kabli sieciowych można podłączyć dwa gniazda RJ-45 drugiego rozgałęziacza z portami LAN w dwóch różnych urządzeniach. Taki sposób podłączenia rozdzielaczy RJ-45 umożliwi korzystanie z Internetu na dwóch sprzętach jednocześnie.

Książki do angielskiego

Możliwości zawodowe po filologii

Mimo że język angielski od lat jest najpowszechniej nauczanym językiem obcym w polskich szkołach, jego znajomość w społeczeństwie wciąż stoi na raczej niewygórowanym poziomie. Tymczasem dobrze opanowany język może stanowić bardzo poważny atut na rynku pracy. Dowiedz się, jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed absolwentami filologii angielskiej i czy warto zdecydować na ten kierunek rozwoju.

Czym jest filologia angielska? Charakterystyka kierunku

Wbrew powszechnemu przekonaniu, filologia angielska to nie jedynie nauka języka. Studenci, który decydują się na ten kierunek w trakcie zajęć uczą się również o literaturze, sztuce oraz historii krajów anglojęzycznych. W ten sposób poznają szeroki kontekst kulturowy, co jest niezbędne do funkcjonowania w nim. Po pierwszym semestrze studiów studenci dokonują wyboru profilu, co determinuje dalszy rozwój ich kształcenia. Absolwenci profilu nauczycielskiego uzyskują po zakończeniu studiów uprawnienia do nauczania języka angielskiego w szkołach podstawowych i przedszkolach. Absolwenci profilu biznesowego posiadają z kolei kwalifikacje przydatne w pracy w takich branżach, jak marketing, technologia czy medycyna. Filologia angielska to jeden z kierunków oferowanych przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą.

Co można robić po anglistyce?

Ścieżki rozwoju kariery absolwentów filologii angielskiej w dużej mierze uzależnione są od wybranej na studiach specjalizacji. Nie oznacza to oczywiście, że osoby, które wybrały profil nauczycielski skazane są na rolę nauczyciela (choć i tutaj istnieją duże możliwości rozwoju kariery), zaś te wyspecjalizowane w języku branżowym muszą pracować w ściśle określonej dziedzinie. Możliwości jest bardzo wiele, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że osoby biegle mówiące językiem angielskim oraz znające kulturę krajów anglojęzycznych są wciąż bardzo cenione na rynku pracy. Dlatego dyplomowani filolodzy często znajdują zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach jako specjaliści od HR oraz PR. Inną chętnie wybieraną ścieżką kariery jest praca w prasie oraz w kulturze – absolwenci filologii angielskiej mają kwalifikacje do pracy w roli tłumaczy, a także redaktorów. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, że warto posiadać wykształcenie filologiczne jest fakt, że wiele firm oferuje swoim pracownikom atrakcyjne dodatki za potwierdzone umiejętności językowe. Studiowanie filologii może więc zaprocentować wyższym wynagrodzeniem, niż u osób bez znajomości języka.

płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne – więcej niż imitacja

Płytki drewnopodobne są glazurą, która doskonale imituje naturalne drewno. Co ciekawe, płytki mają dobre walory użytkowe, co sprawia, że są coraz częściej wybierane do wykańczania wnętrz. Płytki drewnopodobne mogą też mieć różny wygląd i rozmiar, dzięki czemu można je kłaść w wielu pomieszczeniach. Sprawdź sam, jakie są najważniejsze zalety płytek drewnopodobnych i w jakich wnętrzach się sprawdzą. Zachęcamy do lektury.

Charakterystyka płytek drewnopodobnych

Podczas urządzania mieszkania należy szczególnie zwrócić uwagę na materiały, które będą użyte do wykończenia wnętrza. Jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych jest glazura. Są to płytki ścienne, które występują w różnych kształtach i barwach. Glazurą, która w ostatnim czasie jest coraz chętniej wybierana przez osoby urządzające mieszkania, są płytki drewnopodobne.

Płytki drewnopodobne swym wyglądem łudząco przypominają naturalne drewno, jednak są pozbawione jego cech. Jak wiadomo, naturalne drewno wymaga systematycznej konserwacji, aby mogło być odporne na wilgoć i różnice temperatur. Doskonałą alternatywą są deski drewnopodobne, które produkowane są na gresie, dzięki czemu są odporne na mróz i wodę.

Płytki drewnopodobne charakteryzują się też wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Co więcej, łatwo jest je utrzymać w czystości i nie trzeba ich regularnie zabezpieczać. Warto dodać, że płytki drewnopodobne mogą występować w odmiennych fakturach i odcieniach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. Jedną z zaufanych firm, która zajmuje się importem materiałów wykończeniowych, w tym również płytek imitujących drewno, jest firma Grespol.

Gdzie sprawdzą się płytki imitujące drewno?

Naturalny wygląd płytek drewnopodobnych sprawia, że doskonale będą one pasować niemal do każdego stylu wnętrz. Płytki są uniwersalnym materiałem wykończeniowym, który z pewnością sprawdzi się w kuchni, a także we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Co więcej, płytki drewnopodobne można też użyć do wnętrz utrzymanych w klimacie rustykalnym bądź industrialnym.

Płytki imitujące drewno dobrze komponują się zarówno z ciemną, jak i jasną kolorystyką wnętrz i pasują do wielu dodatków. Można je łączyć z masywnym betonem, a także z ceglanymi płytkami. Ogromną zaletą płytek drewnopodobnych jest też dobre przewodnictwo cieplne. Oznacza to, że sprawdzą się też w łazienkach, gdzie jest zamontowane ogrzewanie podłogowe. Ponadto płytki drewnopodobne można układać w dowolny wzór, a ich powierzchnia może być dostosowana do indywidualnych wymagań każdego klienta.

pizza American Pan

Czym charakteryzuje się pizza American Pan?

American Pan to jedna z najpopularniejszych i najchętniej jedzonych pizz pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Tajemnica jej smaku tkwi w unikatowej recepturze, która zawiera szczegółowe zalecenia dotyczące wypieku ciasta i sposobu przygotowywania pizzy. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać przy pieczeniu Pan Pizzy oraz jakie składniki się do niej dodaje.

Ciasto musi być chrupiące i soczyste

Nie sposób pomylić amerykańskiej pizzy z włoską. Podczas, gdy Włosi robią pizzę na cienkim placku, American Pan, podobnie jak Deep Dish pizza, ma ciasto grube, puszyste, miękkie, soczyste i niezwykle chrupkie. Aby uzyskać taki efekt, trzeba trzymać się kilku zasad podczas jego przyrządzania. Oczywiste jest to, że ciasto musi być rozwałkowane grubiej niż w klasycznych pizzach. Pieczenie American Pan pizzy może trwać krócej, ale zarazem musi przebiegać w zdecydowanie wyższej temperaturze. Soczystość i chrupkość tej odmiany pizzy to zasługa również tego, że jest pieczona na patelni lub tortownicy obficie polanej olejem. W Polsce istnieje wiele miejsc, w których przygotowuje się pizzę w taki sposób, na przykład w pizzerii Big Adriano zlokalizowanej na warszawskim Ursusie. Serwowana tam pizza jest obfita i zapewniająca uczucie sytości. Taka właśnie powinna być pizza amerykańska!

Amerykańska pizza „na bogato”

Grube ciasto to nie jedyna tajemnica popularności American Pan pizzy. Jest nią również duża liczba składników kojarzonych z amerykańską kuchnią, takich jak sos BBQ czy ananas. Włosi mają niepisaną zasadę, że nie dodają więcej niż trzy składniki na pizzę, ale już Amerykanie podchodzą do tego o wiele bardziej liberalnie. To dlatego istnieje wiele wariacji American Pan Pizzy. Bardzo popularna jest między innymi pizza z wołowiną na ostro z papryczkami jalapeno i sosem BBQ, jak też wersja skierowana do smakoszy preferujących łagodniejsze smaki i mięso wołowe. Pewne rzeczy są jednak niezmienne, więc podstawą Pan pizzy musi być ser, natomiast osoby lubiące ten składnik w nadmiarze mogą skosztować Grand Cheese wypełnioną nim po brzegi. Wiele pizzerii oferuje też hawajską wersję American Pan, pizzy tyleż smacznej, co budzącej skrajne emocje i dzielącej amatorów pizzy w kwestii przekonań dotyczących łączenia słonego i słodkiego smaku. Amerykanie jednak ją pokochali, mimo że w zasadzie pochodzi ona z Kanady, a nie z Hawajów, jak wskazywałby nazwa. W menu amerykańskich pizzerii można też znaleźć American Pan carbonarę i pepperoni.

kwas hialuronowy

Różnice między kwasem hialuronowym usieciowanym a nieusieciowanym

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego to bardzo popularna praktyka, stosowana głównie w celu pozbycia się oznak starzenia. Trzeba jednak pamiętać, że taki preparat może różnić się w zależności od dokładnej budowy cząsteczek. Istnieją dwa rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany. Kiedy stosuje się poszczególne typy? Jakie są największe różnice pomiędzy nimi?

Czym różni się kwas hialuronowy usieciowany od nieusieciowanego? 

Różnice pomiędzy kwasem hialuronowym usieciowanym a nieusieciowanym objawiają się głównie w budowie cząsteczek. Pierwszy wariant zawiera łańcuchy hialuronianu połączone ze sobą krzyżowo. Metabolizuje się dłużej, dlatego efekt jego wstrzyknięcia jest widoczny nawet po kilku miesiącach. Ten preparat jest najczęściej stosowany podczas wypełniania zmarszczek i modelowania ust czy nosa, co ma wpływ na utrzymanie rezultatów zabiegu na dłużej.

Nieusieciowany kwas hialuronowy składa się natomiast z cząsteczek o krótkich łańcuchach. Rozpada się on bardzo szybko – trwa to nawet 2 dni. Nie jest więc stosowany do wypełniania zmarszczek. Znajduje swoje zastosowanie natomiast podczas wszelkich zabiegów odmładzających i rewitalizujących, np. jako składnik koktajlów wykorzystywanych w trakcie mezoterapii. Pozwala bowiem na poprawienie nawilżenia, napięcie skóry i pobudzenie komórek do szybszej odnowy. To dobry wybór w przypadku skóry zmęczonej, potrzebującej rewitalizacji.

Jaki kwas hialuronowy warto wybrać? 

Poszczególne rodzaje kwasu hialuronowego różnią się od siebie przeznaczeniem, dlatego wybór odpowiedniego typu zależy od tego, jaki zabieg chcesz przeprowadzić. Wariant nieusieciowany nie sprawdzi się np. w celu usuwania zmarszczek. Wówczas jedyną opcją pozostaje kwas hialuronowy usieciowany. Oba warianty tego preparatu znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Ciba Cosmetics oferującego profesjonalne półprodukty wykorzystywane w medycynie estetycznej. Warto pamiętać, by te preparaty cechowały się wysoką jakością i były odpowiednio przebadane. Trafiają bowiem bezpośrednio do ciała, dlatego muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła.

Kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczny, ponieważ pojawia się on naturalnie również w ludzkim organizmie. Jego podanie musi jednak przeprowadzić odpowiednio wykwalifikowana osoba, o czym trzeba pamiętać przed zdecydowaniem się na zabieg z wykorzystaniem tego preparatu.

projekt ogrodu

Projekt ogrodu vs koncepcja – czym się różnią?

Wielu właścicieli nieruchomości marzy o tym, by stworzyć wokół nich piękny ogród. Nie wszyscy potrafią zaplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin samodzielnie, dlatego popularnością cieszą się usługi profesjonalnych firm. Przygotowują oni zarówno projekty, jak i koncepcje takich aranżacji. Czym różnią się od siebie obie te formy planowania terenów zieleni?

Czym jest koncepcja ogrodu? 

Koncepcja ogrodu to luźne ustalenia, polegające na przekazaniu firmie lub klientowi, jak mniej więcej będzie wyglądać konkretny teren. Najczęściej tworzy się ją już podczas omawiania pierwszych szczegółów z wykonawcą. Mowa tu o potrzebach właściciela nieruchomości dotyczących stref w ogrodach, dominujących kolorów czy wymagań dotyczących gatunków roślin. Dopiero na podstawie koncepcji może zostać opracowany szczegółowy projekt, obejmujący wymiary, dokładny dobór roślin, a także rozmieszczenie poszczególnych elementów na terenie działki.

Czym jest projekt ogrodu? 

Projekt ogrodu jest znacznie bardziej szczegółowy. Obejmuje dokumentację techniczną, a także wiele rysunków. Obecnie niektóre firmy tworzą wizualizacje 3D, pozwalające na jeszcze lepsze zapoznanie się z planowaną aranżacją przestrzeni. Dokumentacja ta obejmuje również gatunki roślin, ich liczbę czy wielkości. To bardzo szczegółowe informacje, na podstawie których można zrealizować gotową aranżację ogrodu. Są one bazą dla późniejszych wykonawców, bez której nie da się stworzyć ogrodu zgodnego z ustaleniami poczynionymi z klientem.

Projekt powinien być jak najbardziej szczegółowy. Musi uwzględniać poszczególne sekcje ogrodu, kształty rabat, tarasów czy ścieżek, dokładne położenie konkretnych gatunków roślin czy rozmieszczenie oświetlenia. Znaczenie ma też wspomnienie o rodzaju światła, wymaganiach roślin dotyczących gleby czy kolorystyce dominującej w konkretnym ogrodzie. Jest to więc bardzo dokładna dokumentacja, bazująca na uprzednio stworzonej koncepcji. Tworzeniem projektów zajmują się profesjonaliści, m.in. Pracownia Projektowa Magdalena Loose z Gdańska. To doskonały sposób na przygotowanie pięknej aranżacji ogrodu zarówno wokół prywatnych domów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Projektowanie ogrodów jest bowiem popularną praktyką także w przestrzeniach miejskich, gdzie tereny zieleni powinny być odpowiednio reprezentatywne.

odśnieżony chodnik zimą

Skuteczna ochrona przed zalodzeniem. Czym charakteryzuje się ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe wykonamy za pomocą specjalnych kabli grzewczych rezystancyjnych, samoregulujących lub mat grzewczych. Możemy w ten sposób zabezpieczać przed zalodzeniem podjazdy, schody, chodniki, rynny i rury spustowe. Kable grzejne idealnie sprawdzą się także w ochronie rur z wodą przed zamarzaniem. Zastosowanie specjalnych systemów grzewczych pozwala uzyskać komfort i bezpieczeństwo użytkowania urządzeń oraz powierzchni w trakcie niesprzyjających warunków zimą. Na czym polega działanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego?

Zastosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe sprawdza się przede wszystkim w usuwaniu śniegu i lodu z zewnętrznych powierzchni. To jedna z efektywniejszych, trwalszych i przyjaźniejszych dla środowiska metod. Odpowiednia automatyka sprawia, że ogrzewanie przeciwoblodzeniowe jest całkowicie automatyczne i ekonomiczne w eksploatacji. Można je zamontować pod większością typowych nawierzchni, takich jak kostka, beton, płyty chodnikowe oraz terakota. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe jest stosowane zarówno na całych powierzchniach, jak i wybranych częściach – np. pasach jezdnych pod koła samochodu itd.

Jak działa ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe wykonywane jest za pomocą kabli grzejnych lub mat grzejnych. Stosując kable grzewcze, ma się do dyspozycji moc 25 lub 30 W/mb w zestawach o mocy 200 – 6800 W. Maty grzejne to natomiast moc 300 W lub 400 W/m2 o powierzchniach 0,9 – 16,2 m2. Maty lub kable grzejne układa się zazwyczaj na utwardzonym podłożu w podsypce piaskowej pod kostką brukową.  Może być także stosowane na powierzchniach z wylewanego betonu. W takiej sytuacji kable montuje się bezpośrednio do warstwy zbrojenia. Tego typu systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego znajdziemy w ofercie firmy  Tom-El, która oferuje dobór systemu i sprawdzone na rynku produkty wybranych firm. Dzięki temu każdy system wyróżnia się trwałością i wytrzymałością na wiele lat.

Zalety ogrzewania przeciwoblodzeniowego

Odpowiednio wykonane ogrzewanie przeciwoblodzeniowe gwarantuje zimą bezpieczeństwo korzystania z nawierzchni zewnętrznych. Dzięki niemu mamy bezpieczny chodnik i wjazd do garażu – bez niebezpiecznego lodu czy zalegającego śniegu.  Poza tym nie ma konieczności stosowania soli oraz piasku. Prawidłowo dobrane sterowanie systemem sprawia, że jest on bezobsługowy. Dzięki temu redukuje się koszty związane z dodatkową pracą ludzkich rąk. Koszt zainstalowania ogrzewania przeciwoblodzeniowego i jego eksploatacja nie są wysokie, a pozwalają cieszyć się sprawnym systemem na wiele lat.

laserowe fotoodmładzanie skóry

Dlaczego warto zdecydować się na laserowe fotoodmładzanie skóry?

Zabiegi, dzięki którym można poprawić wygląd swojej skóry, cieszą się obecnie niemałym uznaniem wśród klientów gabinetów medycyny estetycznej i laseroterapii. Jedną z popularniejszych usług oferowanych przez kliniki piękna jest laserowe fotoodmładzanie skóry. W dzisiejszym tekście opowiemy nieco szerzej o tym zabiegu. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, na czym polega i jakie daje efekty.

Czym jest laserowe fotoodmładzanie skóry?

Laserowe fotoodmładzanie skóry to tak naprawdę zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2. Zaliczane jest do jednej z metod laseroterapii, która w ostatnich latach niewątpliwie zyskuje na popularności, a jego celem jest polepszenie kondycji skóry. Jak podają przedstawiciele gabinetów specjalizujących się w laserowym fotoodmładzaniu skóry, takich jak gabinet laseroterapii „Bez Skalpela”, wskazaniami do przeprowadzenia opisywanego zabiegu są:

 • blizny potrądzikowe,
 • rozszerzone pory,
 • zmarszczki,
 • zmiany pigmentacyjne,
 • nierównomierny koloryt skóry.

Podczas przeprowadzania laserowego fotoodmładzania skóry dochodzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń w strukturze skóry, co w efekcie powoduje jej całkowitą przebudowę. Te fotouszkodzenia powodowane są działaniem na skórę odpowiednią ilością światła ablacyjnego lasera frakcyjnego, które doprowadza do pogrzania zawartej w komórkach wody i jej odparowania, czyli ablacji, a wraz z nią zawartej w niej tkanki. Co ważne, podczas tego zabiegu nie uszkadza się całej powierzchni skóry. Laser CO2 powoduje na skórze jedynie mikroskopijnej wielkości ubytki, na 1 cm³, przy czym powstaje ich ok. 100.

Efekty laserowego fotoodmładzania skóry

Istnieje wiele powodów, dla których klienci gabinetów medycyny estetycznej i laseroterapii, takich jak wspomniany przez nas wcześniej gabinet „Bez Skalpela”, decydują się na laserowe fotoodmładzanie skóry. Zdaniem osób, które miały okazję sprawdzić, jak działa opisywany przez nas zabieg, zastosowanie fotoodmładzania pozwala na uzyskanie widocznej poprawy kolorytu skóry, wygładzenie jej, a nawet skorygowanie owalu twarzy. Zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 doceniany jest dlatego, że jego efekty są wielokierunkowe. Oznacza to, że za pomocą jednej metody laseroterapii można uzyskać kilka pożądanych rezultatów.

Dla wielu osób równie istotne jest to, że laserowe fotoodmładzanie skóry nie wymaga rekonwalescencji. Co ważne, podczas jego przeprowadzania nie ma konieczności użycia skalpela. Nie bez znaczenia jest także fakt, że taka laseroterapia umożliwia pobudzanie naturalnych procesów skórnych.

Meble do kuchni na wymiarMeble do kuchni na wymiar

Jak urządzić małą kuchnię, aby była funkcjonalna?

Niewielkie wnętrza mają swój urok i niewątpliwie, również inne zalety, jednak faktem jest, iż ich projektowanie może przysparzać trudności. Niewielka kuchnia to mniej ruchów, by przygotować posiłek, a także mniej sprzątania. Mała kuchnia to z kolei także mniej miejsca do przechowywania i mniej blatów roboczych, co bywa sporym utrudnieniem dla użytkowników. Jak zatem stworzyć kuchnię, będącą połączeniem estetyki i funkcjonalności? Na to oraz na inne pytania, odpowiemy w artykule.

Funkcjonalna kuchnia powinna umożliwiać nam swobodne przygotowywanie posiłków, sprawiając jednocześnie, by wszystko, czego potrzebujemy, było w zasięgu naszych rąk. Niewątpliwy wpływ na funkcjonalność kuchni ma odpowiednie ustawienie mebli kuchennych oraz sprzętu AGD. O ile w przypadku dużych i średnich kuchni organizacja zabudowy kuchennej nie sprawia problemu, oferując nam szeroki wachlarz przeróżnych aranżacji, o tyle w przypadku małych pomieszczeń, trzeba się sporo natrudzić, by stworzyć wnętrze nie tylko piękne, ale i funkcjonalne.

Jakie meble kuchenne wybrać do niewielkiego wnętrza?

Nie jest tajemnicą, iż w każdej kuchni to zabudowa zajmuje najwięcej miejsca, dlatego też powinna ona być ergonomiczna i dobrze rozplanowana. Projekt kuchni powinien zapewniać maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu, gwarantując jednocześnie dostateczną powierzchnię użytkową.

W niewielkich wnętrzach, w przypadku których każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, świetnym rozwiązaniem są meble na wymiar, które pozwolą na perfekcyjne zagospodarowanie dostępnej powierzchni. Godną polecenia firmą, oferującą solidne, wysokiej klasy meble na wymiar – od rzetelnego i szczegółowego projektowania mebli, po profesjonalny montaż, jest MEBLOX.

Wybór mebli na wymiar to same korzyści! Dzięki meblom robionym na zamówienie, można cieszyć się niepowtarzalnym wnętrzem, w 100% dopasowanym do swoich potrzeb i upodobań. Meble na wymiar umożliwiają doskonałe zagospodarowanie dostępnej przestrzeni – co do centymetra, bez tworzenia zbędnych zakamarków i bez usilnego zapełniania pustych miejsc.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również możliwość dopasowania wyposażenia szafek kuchennych oraz szuflad do swoich preferencji. Szeroki wybór materiałów oraz kolorystyki – zarówno mebli kuchennych, jak i blatów roboczych sprawia, że można z powodzeniem dopasować je do wyglądu pozostałego wyposażenia – co ma szczególne znaczenie w przypadku kuchni otwartej, która powinna tworzyć harmonijną i spójną całość z resztą pomieszczenia.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu