znamię na skórze

Czy znamiona skórne mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Znamiona skórne, takie jak pieprzyki, brodawki na skórze, które mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym, budzą wiele różnych emocji. Zmiany na skórze są bezpieczne, jednak nie można ich bagatelizować. Każde nowe znamię lub stare, ale zmieniające się, powinno być skontrolowane przez lekarza. Dlaczego? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Które znamiona mogą być niebezpieczne?

Zmiany na skórze przybierają różnorodne wielkości, kształty i kolory. Te, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem, nie zmieniają się, a należą do nich między innymi naczyniaki, płaskie lub wypukłe brodawki łojotokowe, znamiona barwnikowe zwane potocznie pieprzykami oraz włókniaki. Jak wyjaśnia gabinet laseroterapii Lasermedica, jeśli zmiany skórne przeszkadzają, można je usunąć w bezpieczny sposób laserem Erbowo-Yagowym, który w odróżnieniu od lasera CO2 nie powoduje blizn, natomiast skraca okres rekonwalescencji i przyspiesza gojenie się skóry.

Niezwłocznej konsultacji z dermatologiem wymagają atypowe znamiona o nieregularnym kształcie, których rozmiar i kolor zmieniają się z upływem czasu. Wizyta u specjalisty pozwoli wykluczyć wystąpienie groźnego nowotworu – czerniaka, lub raka podstawnokomórkowego. Zmiany w wyglądzie znamion nie zawsze świadczą o wystąpieniu niebezpieczeństwa. Niektóre z nich mogą zmieniać się przez całe życie bez negatywnego oddziaływania na zdrowie, jednak muszą być pod stałą kontrolą dermatologiczną.

Jak postępować ze znamionami?

Podstawą jest samokontrola. Obserwacja swojej skóry i zmian, jakie na niej zachodzą to ważny element profilaktyki. Dermatolodzy zalecają regularne oglądanie ciała, w tym również słabiej widocznych miejsc, takich jak ramiona, plecy, pachwiny, a nawet podeszwy stóp, i konsultację każdej niepokojącej zmiany. A jak mogą zmieniać się znamiona? Przekształceniu może ulec nie tylko ich rozmiar, ale też kształt, kolor i struktura. Mogą stać się bardziej wypukłe, ciemniejsze i nieregularne.

Skóra bez znamion – czy to możliwie?

Osobom, którym przeszkadzają niegroźne formy znamion, zaleca się bezpieczne i bezbolesne laserowe usuwanie zmian skórnych. Zabiegi wykonywane są w kilku seriach, których ilość dopasowuje się indywidualnie. Nie jest to jednak metoda prewencyjna ani zapobiegająca powstawaniu kolejnych znamion. W zmniejszeniu liczby nowych znamion może pomóc zastosowanie działań ochronnych, takich jak unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, ograniczenie bądź wyeliminowanie korzystania z solarium oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem.

badania lekarskie

Jakie badania musi odbyć kandydat na kierowcę?

Każdy przyszły kierowca stoi przed obowiązkiem wykonania badań lekarskich. Również w przypadku odnawiania uprawnień do prowadzenia pojazdów wizyta u lekarza jest konieczna. Dotyczy to kierowców zawodowych oraz osób, które utraciły prawo jazdy lub ich dokument wystawiony jest terminowo. Badania lekarskie kierowców są częścią medycyny pracy. Jakie badania musi odbyć kandydat na kierowcę?

Co wchodzi w zakres badania do prawa jazdy?

Badania lekarskie kierowców mają na celu sprawdzenie, czy stan zdrowia badanego pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdów. Lekarz kontroluje zmysły: wzrok i słuch. W skład badania wzroku wchodzi badanie pola widzenia i widzenia po zmroku. Tak zwana kurza ślepota jest przeciwwskazaniem do uzyskania prawa jazdy. Testowany jest ponadto zmysł równowagi przyszłego kierowcy. Lekarz kontroluje także funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i układu ruchu.

Podczas badania sprawdza się funkcjonowanie nerek. Wynik poziomu cukru we krwi ma pokazać, czy badany nie ma cukrzycy. Celem kontroli układu nerwowego jest wykluczenie padaczki oraz schorzeń neurologicznych, mogących stwarzać niebezpieczeństwo na drodze. Lekarz zwraca uwagę nie tylko na organizm kandydata na kierowcę. Równie ważny jest stan psychiczny, a szczególnie objawy nadużywania alkoholu lub substancji psychoaktywnych. W przypadku wątpliwości badany otrzyma skierowanie na dalszą diagnozę do specjalisty.

Kierowcy zawodowi i ubiegający się o prawo jazdy kategorii C lub C+E muszą dodatkowo przejść badania psychologiczne. Jarocin jest miastem, w którym wszystkie testy można przejść w tej samej placówce medycznej. Do badań nie trzeba się przygotowywać, ale warto być wypoczętym.

Co to jest badanie psychotechniczne dla kierowców?

Podczas badania psychotechnicznego kierowca przechodzi szereg specjalnie opracowanych testów. Sprawdzają refleks, reakcję na stres, zdolność logicznego myślenia i przewidywania. Częścią badania jest test w ciemni, mający wykazać predyspozycje do prowadzenia pojazdów nocą oraz badania na przyrządach. Odwiedzający Przychodnię Specjalistyczną Medan mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń, a wyniki skonsultować na miejscu ze specjalistą.

Psychotechnika obejmuje trzy części, a całość trwa około dwóch godzin. W pierwszej bada się osobowość oraz takie zdolności jak koncentracja uwagi, znoszenie presji i reakcje na stres. Testy określają również sprawność intelektualną. W drugiej części stosuje się przyrządy, mierzące szybkość reakcji i koordynację wzrokowo-ruchową. Badanie psychotechniczne kończy podsumowująca rozmowa.

przygotowanie maszyny rolniczej do sezonu

Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu?

Wysokie obciążenia oraz praca w trudnych warunkach sprawiają, że maszyny rolnicze narażone są na różnego rodzaju usterki. Ryzyko ich wystąpienia można jednak skutecznie zredukować poprzez odpowiednie przygotowanie sprzętów do sezonu. Nie jest to zadanie trudne, a z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy już po rozpoczęciu prac w gospodarstwie.

Kiedy zacząć przygotowywania do sezonu?

Tak naprawdę przygotowania do sezonu prac rolniczych powinny rozpoczynać się od razu po zakończeniu sezonu. Innymi słowy – zanim ciągnik oraz inne maszyny na wyposażeniu gospodarstwa zostaną zamknięte na zimę, należy skrupulatnie zadbać o ich stan. Nie należy odkładać tego na wiosnę, ponieważ przez kilka miesięcy stan nieużywanych maszyn rolniczych może się znacznie pogorszyć. A to oznacza wydatki na naprawy i stratę cennego czasu.

Czyszczenie maszyna

Pierwszym krokiem w przygotowaniu maszyn do zimowania i pracy w kolejnym sezonie jest dokładne oczyszczenie ich z pozostałości ziemi, błota, pozostałości pożniwnych i innych zanieczyszczeń. Można do tego użyć wody lub sprężonego powietrza – w pierwszym przypadku należy jednak pamiętać, by nie dopuścić do zalania wrażliwych elementów, takich jak elektronika czy łożyska. Zanieczyszczenia nie tylko sprzyjają rozwijaniu się korozji, ale również mogą przyciągać szkodniki, które będą uszkadzać delikatne komponenty.

Smarowanie i kontrola płynów

Smary nie tylko zapobiegają nadmiernemu tarciu, ale też stanowią zabezpieczenie przed korozją. Po myciu może dojść do wypłukania smaru, dlatego w newralgicznych punktach maszyny powinno się z powrotem nasmarować. Smarowanie warto powtórzyć również przed rozpoczęciem sezonu. Jednocześnie należy skontrolować stan innych płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn chłodniczy, hamulcowy.

Wymiana części

W toku pracy części maszyn mogą ulec wyeksploatowaniu lub uszkodzeniu. Przed rozpoczęciem sezonu warto skontrolować stan komponentów najbardziej narażonych i dokonać ich wymiany na nowe. Szeroki wybór niezbędnych części znajdziemy w ofercie firmy Agroprzem.

Przechowywanie maszyn

Na czas zimy niewskazane jest przechowywanie maszyn pod gołymi niebem – opady śniegu i deszczu powodują wdawanie się korozji. Jeśli zapewnienie zadaszenia nie jest możliwe, należy co najmniej zadbać o to, by maszyny nie stały na gołej ziemi, lecz na podłożu z betonu lub palet drewnianych. W przypadku maszyn ogumionych warto ustawić je na kobyłkach, które zapobiegną styczności kół z podłożem i ich deformacji pod wpływem dużego nacisku. Z ciągników i kombajnów, które nie będą używane przez zimę warto wyjąć akumulatory i przechowywać je w ciepłym pomieszczeniu – to zapobiegnie ich rozładowaniu. Przed zamontowanie akumulator z powrotem przed rozpoczęciem prac należy skontrolować poziom elektrolity oraz napięcie w urządzeniu.

kabina prysznicowa

Jakie szkło wykorzystuje się do zabudowy kabin prysznicowych?

Dobór odpowiedniego szkła do kabiny prysznicowej jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Każdy z dostępnych materiałów wyróżnia się wyjątkowymi parametrami, co wpływa na jego wygląd, kształt, a także prostotę utrzymania czystości czy przejrzystość. Właściwie dobrane szkło będzie wyróżniało się estetyką oraz dopasowaniem do pozostałej części łazienki. Dodatkowo umożliwi dobranie szkła do praktycznie każdej kabiny.

W jaki sposób dopasować szkło do kabiny prysznicowej?

W celu dobrania szkła do kabiny prysznicowej należy skontaktować się z firmą, która oferuje takie usługi. Wynika to z faktu, że są możliwe do uzyskania różne warianty otwierania się drzwi do miejsca kąpieli. Szkło do kabiny z pewnością sprawdzi się przy konstrukcjach wykonanych zarówno w klasyczny sposób, jak i bardziej złożony.

Specjaliści między innymi z firmy Alu-Glass dokonają wszelkich pomiarów, które umożliwią dopasowanie szkła do kabiny. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne zakamuflowanie niektórych stałych elementów, takich jak rury, lub specjalne docięcie szkła do skosów w pomieszczeniu.

Jakie szkło jest stosowane do kabin prysznicowych?

Do kabin prysznicowych wykorzystuje się szkło hartowane o grubości pomiędzy 8 a 10 mm. Gatunek ten świetnie nadaje się do pomieszczeń, gdzie temperatura otoczenia zmienia się nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Gorąca woda z jednej strony, a zimne powietrze z drugiej może spowodować pęknięcia w przypadku zwykłego szkła.

Dodatkowo sam rodzaj szkła jest już indywidualnym wyborem klienta. Możliwe jest między innymi zastosowanie klasycznego floata, czyli powierzchni pokrytej zielonkawą barwą. Często także stosowany jest opti white, który charakteryzuje się wysoką transparentnością. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru szkła typu timeles, pokrytego powłoką antykorozyjną lub materiału satynowego lub antisole.

Czemu wybór szkła jest istotny?

Początkowo wybór szkła do kabiny prysznicowej może wydawać się mało istotny. Jednak po dłuższym czasie może okazać się, że woda zaczyna przeciekać lub powstają odbarwienia, które szpecą pomieszczenie. Może się zdarzyć, że warstwa ochronna znajdująca się na powierzchni przestaje pełnić swoje funkcje i zaczynają pojawiać się widoczne rysy, a nawet pęknięcia.

Dodatkowo szkło do kabiny prysznicowej dostosowane indywidualnie pozwoli postawić miejsce do kąpieli bez konieczności instalacji brodzika. Obecnie coraz modniejsze stają się rozwiązania z otwartą przestrzenią, zabezpieczoną właśnie jedynie przez szkło.

Audyt środowiskowy przedsiębiorstwa

Jak wygląda audyt środowiskowy?

Odpowiedzialne prowadzenie firmy to nie tylko dbanie o pracowników i płacenie podatków, ale też troska o środowisko. Każde przedsiębiorstwo musi przestrzegać określonych prawem norm w kwestii emisji szkodliwych gazów, hałasu i wszelkich toksycznych odpadów. Aby sprawdzić, czy firma rzeczywiście trzyma się tego rodzaju norm, albo co powinna poprawić, żeby działać bardziej proekologicznie, prowadzi się audyt środowiskowy. Jak on wygląda?

Jak wygląda audyt środowiskowy?

Audyt środowiskowy obejmuje:

 • dokładnego zapoznania się z obszarem działania firmy, oferowanymi usługami i produktami;
 • obejrzenie jej obiektów;
 • wnikliwą analizę dokumentacji, która dotyczy przepisów związanych z ochroną środowiska;
 • utworzenie raportu z wynikami przeprowadzonych badań środowiskowych.

Badania dobierane są zawsze indywidualnie pod kątem profilu działalności przedsiębiorstwa i zakresu jej działań. Kto powinien przeprowadzić audyt środowiskowy?

Kto powinien prowadzić audyt środowiskowy?

Audyt środowiskowy może przeprowadzić każda firma, której działalność ma wpływ na gospodarkę wodno-ściekową i odpadową. Jest ono szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw:

 • zajmujących się produkcją albo przetwórstwem toksycznych substancji,
 • emitujących w procesie produkcji duże ilości szkodliwych gazów cieplarnianych,
 • produkujących sprzęt elektroniczny,
 • wytwarzających podczas pracy duży hałas,
 • transportujących odpady.

Jakie korzyści przynosi prowadzenie audytu środowiskowego?

Audyt środowiskowy prowadzony przez profesjonalną firmę, posiadającą odpowiednie zaplecze badawcze jak firma EKOLAB Sp. z o.o, ma ogromną wartość. Jaką?

 • Pomaga funkcjonować w sposób zgodny z prawem i bezpieczny. Co za tym idzie, minimalizuje ryzyko ponoszenia strat finansowych np. karnych odsetek, mandatów.
 • Przyczynia się do kreowania pozytywnego proekologicznego wizerunku, a przekłada się dodatkowo na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Prowadzenie audytów środowiskowych to dziś istotny element mądrego i odpowiedzialnego zarządzania firmą.

Nitownica ręczna

Do czego służy i jak działa nitownica ręczna?

Współczesna branża introligatorska i poligraficzna w codziennej pracy wykorzystuje nowoczesne maszyny, np. nitownicę ręczną. Używają jej zarówno profesjonalni monterzy, budowlańcy, domowi majsterkowicze, drukarnie, jak i introligatornie. Nitowanie sprawnie zastępuje klejenie, skręcanie, zszywanie, spawanie czy zgrzewanie. Dowiedz się, jak przebiega proces nitowania oraz do czego możesz wykorzystać nitownicę ręczną!

Czym jest nitownica ręczna i gdzie znajduje zastosowanie?

Nitownica służy do nitowania, czyli łączenia mechanicznego określonych elementów za pomocą nitów. Umożliwia montaż nitów i zaciskanie oczek na trudno dostępnych powierzchniach. Dzięki niej istnieje możliwość połączenia ze sobą różnego rodzaju materiałów w sposób trwały. Najczęściej są to metalowe elementy w konstrukcjach budynków czy pojazdach. Stosuje się je także z powodzeniem w przypadku tworzyw sztucznych, płyt kartonowo-gipsowych, tkanin i skór, w pracach modelarskich oraz artystycznych.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Kakado: zaletą nitownicy ręcznej jest sprawność działania oraz precyzyjne, stabilne i trwałe zamocowanie nitów. Należy pamiętać, aby każdy nit zaciskać jednym, sprawnym ruchem. Wówczas uzyskane łączenie trudno będzie rozerwać.

Jak przebiega proces nitowania?

Nitownica ręczna do działania nie potrzebuje żadnego źródła zasilania, co daje dużą swobodę i mobilność, gdyż możesz skorzystać z niej w każdym miejscu i o każdej godzinie. Aby wprowadzić w ruch nitownicę, wystarczy użyć siły nacisku rąk. Jednak nie poleca się stosowania jej w pracach wymagających mocowania nitów lub nitonakrętek w ilościach hurtowych. Tutaj dużo lepiej sprawdzi się model pneumatyczny czy akumulatorowy.

Nitownica ręczna jest bardzo łatwa w obsłudze, jednak każdy nit należy nacisnąć osobno, robiąc to ręcznie. Na materiale kładzie się nit, następnie wystarczy docisnąć dźwignię nitownicy. Nie ma konieczności wykonywania wcześniej otworu, ponieważ nit przechodzi przez materiał, jednocześnie mocując się w danym miejscu.

przyprawy

Jakich przypraw nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni?

Każdy kucharz z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w kuchni odgrywają przyprawy. To dzięki nim dania nabierają niezwykłego, niepowtarzalnego charakteru. Używa  się ich nie tylko w restauracjach, ale również i w domach. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakich przypraw nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Zapraszam do lektury.

Dlaczego przyprawy są tak ważnym składnikiem wielu potraw?

To, że przyprawy nadają określony, wyrazisty smak wielu potrawom, wie każdy. Wiele osób zapomina jednak o ich prozdrowotnym działaniu. Warto w umiejętny sposób wykorzystywać przyprawy podczas przyrządzania codziennych posiłków, aby móc cieszyć się nie tylko walorami smakowymi przygotowanych dań, ale również zdrowiem. Obecnie niemal każdy ma świadomość, jak ważna jest odporność organizmu, dlatego warto wzbogacić dietę o dobrej jakości przyprawy, które ją wspierają. Jedną z nich jest bazylia, w której znajduje się mnóstwo witaminy C. Ponadto bazylia, dzięki zawartości witaminy A, dobrze wpływa na wzrok.

Które z przypraw każdy powinien mieć w kuchni?

Obecnie istnieje powszechny dostęp do ogromnej różnorodności przypraw, nawet z najdalszych zakątków świata. Dzięki temu potrawy przyrządzane zarówno w restauracji, jak i w domu, mogą być wzbogacane o jeszcze bardziej niezwykłe walory smakowe. Tak duża różnorodność sprawia jednak, że niektórym osobom ciężko jest zdecydować, które przyprawy powinny znaleźć się w ich kuchni. O pomoc w wyborze warto zapytać ekspertów, pracujących w doświadczonej firmie, takiej jak np. Internetowa Hurtownia Spożywcza MaDar. U dobrego dostawcy warto zaopatrzyć się zarówno w podstawowe przyprawy, takie jak chociażby pieprz i sól, jak i w te bardziej egzotyczne.

Ciekawą, aczkolwiek coraz bardziej popularną przyprawą, której nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni, jest również kurkuma. Pikantna w smaku potrafi doskonale wzbogacić smak wielu potraw, a przy tym jest niezwykle zdrowa. Jej główny składnik, kurkumina, ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu nie tylko wspiera zdrowie, ale pomaga również zachować młodość. Zawiera również wiele cennych składników mineralnych. Bardzo cenną przyprawą jest również rozmaryn, który wspiera organizm w walce zarówno z grzybami, wirusami, jak i bakteriami. Poprawia odporność, działa przeciwzapalnie, a także chroni przed wieloma nowotworami.

Przyprawy doskonale wzbogacają smak i aromat wielu dań. W swojej kuchni warto mieć zarówno te podstawowe, jak i nieco bardziej egzotyczne.

Dach blaszany

Na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj blachy na pokrycie dachowe w klasycznym rąbku stojącym?

Blacha na rąbek stojący to jeden z klasycznych rozwiązań dekarskich na stworzenie trwałego i szczelnego pokrycia dachowe, które będzie cechowała się satysfakcjonującym efektem wizualnym. Jednakże, istnieją różne rodzaje blachy, które mogą być wykorzystane w trakcie prac. Od wykorzystanych materiałów uzależniony jest nie tylko wygląd dachu, ale również wytrzymałość samego pokrycia. Co wziąć pod uwagę, wybierając blachę na pokrycie w rąbku stojącym?

Jakie materiały wykorzystuje się w pokryciu dachowym na rąbek stojący?

Stal obustronnie cynkowana – przez długi czas był to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do tworzenia pokryć dachowych na rąbek stojący. Aktualnie coraz rzadziej jest stosowany, ponieważ stal jest znacznie droższa od konkurencyjnego aluminium, a dodatkowo jest znacznie bardziej podatna na wystąpienie korozji.

Aluminium – jest to materiał, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Przede wszystkim taśmy aluminiowe są znacznie tańsze od taśm innych materiałów. Co więcej, materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Łatwo też można dokonać jego obróbki przy pomocy narzędzi dekarskich. Na rynku dostępne są również lakierowane produkty aluminiowe, dzięki czemu możliwe jest stworzenie z ich udziałem wyjątkowych aranżacji.

Tytan-cynk – blacha tytanowo-cynkowa należy do jednych z najwytrzymalszych materiałów dostępnych na rynku. Wysokiej jakości materiał charakteryzuje wysoki udział cynku (do 99%) z udziałem tytanu oraz miedzi. Taki skład sprawia, że jest to materiał w pełni odporny na działanie korozji.

Miedź – blacha miedziana charakteryzuje się wysoką estetyką. Co więcej, ma ona właściwości bakteriostatyczne. Jest również niezwykle plastyczna, co przykłada się na szybszy i efektywniejszy montaż. Dużym atutem miedzi jest jej wysoka tolerancja temperatura, dzięki czemu nie dochodzi do jej uszkadzania. Jest to też materiał, który wyjątkowo dobrze znosi upływ czasu.

Dystrybucją materiałów wykorzystywanych do pokryć dachowych na rąbek stojący zajmują się wyspecjalizowane sklepy, takie jak EKRO.

Na który z materiałów warto się zdecydować?

Wybór odpowiedniego materiału uzależniony jest od wielu czynników. Blacha miedziana ze względu na swoją wysoką cenę wykorzystywana jest głównie w domach jednorodzinnych. Obiekty przemysłowe oraz usługowe najczęściej pokrywane są blachą aluminiową. Natomiast blacha tytanowo-cynkowa wykorzystywana jest głównie w przypadku budynków szczególnie narażony na negatywne skutki działania czynników atmosferycznych.

Leczenie kanałowe zęba

Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zęba, czyli endodoncja, to jedno z najbardziej nielubianych i przerażających każdego pacjenta zabiegów. Przyczyną tego są przede wszystkim krążące opinie, według których leczenie kanałowe jest bardzo nieprzyjemne, długotrwałe, a czasami nawet może się wiązać z poważnymi dolegliwościami bólowymi. Ten ostatni element nie jest prawdą, ponieważ obecnie standardowo przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego pacjentowi podawane jest odpowiednie znieczulenie, ale i tak zabieg ten jest bardzo skomplikowany i nieprzyjemny. A w jakich przypadkach konieczne jest jego wykonanie?

Leczenie kanałowe jako ostatni sposób na uratowanie zęba przed usunięciem

Konieczność wykonania leczenia kanałowego zęba następuje w momencie, gdy zęba nie można uratować stosując inne metody leczenia zachowawczego. Jest to związane z dokładnym przebiegiem choroby próchnicowej zęba. Jak tłumaczy w rozmowie z nami lekarz stomatolog z Kliniki Dentystycznej S Dental Clinic na warszawskich Bielanach:

Przebieg choroby próchnicowej zęba jest zawsze taki sam. Na początku nie ma możliwości samodzielnego wykrycia powstałych w jamie ustnej bakterii próchnicowych. Ich obecność nie powoduje bowiem powstania żadnych charakterystycznych objawów. Widoczne są jedynie niewielkie przebarwienia, które są możliwe do wykrycia tylko w trakcie rutynowej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.

Z czasem jednak wskazane przez naszego rozmówcę przebarwienia nie będą już jedynymi objawami. Bakterie zaczną bowiem atakować szkliwo i zębinę i przedostawać się w głąb zęba, doprowadzając tym samym do powstania ubytku. Na tym etapie pacjent nadal nie będzie odczuwał żadnych poważnych objawów. Samo leczenie natomiast będzie już nieco bardziej skomplikowane, ponieważ oprócz oczyszczenia powierzchni zębów, konieczne stanie się także wypełnienie powstałego ubytku materiałem kompozytowym, czyli wstawienie plomby. To jednak nie jest jeszcze ostatni etap rozwoju próchnicy. W następnym etapie nieusunięte w porę bakterie próchnicowe  pokonają kolejną przeszkodę i przez zębinę uda im się dotrzeć znajdującej się w kanałach zęba miazgi. Na tym etapie próchnicy pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego już nie na wizytę kontrolną, tylko z silnym bólem.

Czym może grozić zakażenie miazgi zębowej?

Silny ból jest związany z tym, że bakterie próchnicowe zdołały dotrzeć do unerwionej i ukrwionej miazgi zębowej. Powstały na tym etapie choroby ból jest bardzo silny i w zasadzie uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Żeby go pokonać i przywrócić pacjentowi dobre samopoczucie, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

W tym momencie tak naprawdę jest to też jedyny sposób na to, żeby uratować bardzo chory ząb przed ekstrakcją. Samo leczenie endodontyczne jest nie tylko nieprzyjemne, ale też drogie. Jeżeli jednak ktoś zastanawia się, czy warto je przeprowadzić, to na pewno tak. Utrata nawet jednego naturalnego zęba może się bowiem później łączyć z wieloma problemami, a jego odbudowa z użyciem implantów zębowych lub jednej z metod protetycznych na pewno będzie nie tylko równie kłopotliwa, ale też będzie się wiązała z dużym wydatkiem finansowym.

uzależnienie

Dlaczego ludzie się uzależniają?

Czy wiadomo, dlaczego ludzie się uzależniają? Zazwyczaj odpowiedzi na to pytanie poszukują bliskie osoby chorego, który stracił kontrolę nad swoim życiem. Niezależnie od tego czy uzależnienie dotyczy alkoholu, narkotyków czy hazardu, choroba jest tak samo niebezpieczna. W każdym przypadku uzależniony ukierunkowuje swoje działania wyłącznie na zdobywanie i zażywanie konkretnych substancji lub wykonywanie pewnych czynności.

Najczęstsze przyczyny uzależnień

Uzależnienie zmusza chorego do nieustannego zażywania szkodliwych substancji lub wykonywania konkretnych czynności. Taka osoba odczuwa ciągłą potrzebę doświadczania przyjemnego stanu i traci kontrolę nad swoim działaniem. Choroba prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, a leczenie nie jest proste ani szybkie. Specjaliści oferują profesjonalne leczenie uzależnień w Krakowie, jednak efekty terapii zależą od postawy chorego. Wiele osób zastanawia się, co jest przyczyną uzależnień.

Należy mieć świadomość, że uzależnienie może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy pozycję społeczną. W wielu przypadkach przyczyną choroby jest sposób wychowania oraz wzorce, które towarzyszą dziecku od zawsze. Za uzależnieniem może stać również trudna sytuacja rodzinna, tj. przemoc domowa, śmierć rodzica czy rozwód rodziców. W takich sytuacjach młodzież szuka wsparcia w innych środowiskach, a część z nich trafia na złe towarzystwo.

Dlaczego ludzie się uzależniają i jak można im pomóc?

Częstą przyczyną uzależnień jest chęć ucieczki od problemów i ciągłego stresu. Osoby chore wykorzystują pewne środki lub podejmują działania, dzięki którym poprawiają sobie nastrój. Uzależnienie może mieć również podłoże psychologiczne, gdy osoba wykorzystuje różne substancje do poradzenia sobie w trudnych sytuacjach. W ten sposób walczą z nieśmiałością, strachem czy niskim poczuciem własnej wartości. Możliwych przyczyn uzależnień można wyróżnić wiele. Jednak w każdym przypadku choroba stanowi poważne zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia człowieka.

Z tego względu istotną rolę odgrywa skorzystanie z profesjonalnej pomocy i rozpoczęcie leczenia u specjalistów, np. w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Attente k. Krakowa. Doświadczeni eksperci zapewniają pacjentom pełne wsparcie na każdym etapie terapii oraz możliwość wyciszenia w przyjaznych warunkach. Jednak należy pamiętać, że osoby uzależnionej nie można zmusić do podjęcia odpowiednich kroków. Niezależnie od przyczyny choroby, taka osoba powinna samodzielnie zadecydować o rozpoczęciu leczenia.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu