profilaktyka ginekologiczna

Zasady profilaktyki ginekologicznej 

Profilaktyka ma za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób, w tym także tych onkologicznych. Pozwala na wykrycie problemu odpowiednio wcześnie, gdy nie jest on jeszcze w zaawansowanym stadium. Wizyty u lekarza powinny być jednak regularne i obejmować konkretne badania. Co uwzględnia profilaktyka ginekologiczna? Jakie są jej najważniejsze założenia?

Na czym polega profilaktyka ginekologiczna? 

Profilaktyka ginekologiczna pozwala na wykrycie chorób w bardzo wczesnym stadium. Z tego powodu obejmuje ona konkretne badania i regularne wizyty u lekarza. Dzięki temu można zauważyć niepokojące zmiany na etapie, gdy ich wyleczenie jest możliwe i zwykle bardzo proste. Podczas profilaktycznych wizyt u ginekologa wykonuje się takie badania, jak:

 • cytologia,
 • USG,
 • USG piersi,
 • mammografia.

Zazwyczaj wizyta polega na wykonaniu standardowego badania ginekologicznego. W razie konieczności lekarz może zlecić również inne kontrole. Jest to wskazane, szczególnie w przypadku cytologii, która pozwala na wykrycie zmian nowotworowych.

Profilaktyka ginekologiczna jest skuteczna jedynie w sytuacji, gdy wykonuje się ją regularnie. Z tego powodu warto pamiętać o odwiedzaniu lekarza co kilka miesięcy. Warto wykonać wspomniane badania, by upewnić się, że przez kolejny rok nie dojdzie do drastycznego pogorszenia Twojego stanu zdrowia.

Kiedy pierwszy raz udać się do lekarza?

Profilaktyka ginekologiczna zakłada konieczność udawania się do lekarza regularnie. Należy zacząć to już w okolicach 16 roku życia. Warto wybrać przyjaznego specjalistę, takiego jak lek. med. Danuta Kardzis w Gdańsku. W ten sposób nie zrazisz się do pierwszych wizyt, a profilaktyka ginekologiczna stanie się codziennością.

W okolicach 18 roku życia należy zgłosić się do ginekologa nawet w sytuacji, gdy pacjentka nie rozpoczęła jeszcze aktywności seksualnej. Wiele chorób nie ma bowiem związku z tą sferą życia, a badania pozwalają na ich wczesne zauważenie.

Do ginekologa należy udawać się co najmniej raz na rok, chyba że wystąpiły niepokojące dolegliwości. Uznaje się, że trzeba realizować takie badania aż do 80 roku życia. Z tego powodu warto wybrać zaufanego specjalistę, którego będziesz odwiedzać regularnie przez kilkadziesiąt lat swojego życia. To bardzo dobry nawyk, pozwalający na zapobieganie wystąpieniu różnego rodzaju chorób.

Wynajem jachtu na wakacje

Wakacje na jachcie – dlaczego to dobry pomysł?

Wśród osób planujących wakacyjny wypoczynek można wyróżnić dwie grupy – tę, która lubi wypoczywać aktywnie oraz tę, która preferuje spokojny odpoczynek, najlepiej z nutą luksusu. Część osób nie może zdecydować się, jaki rodzaj wakacji wybrać. Na szczęście istnieje sposób, by połączyć obie formy wypoczynku. Mowa o spędzeniu wakacji na jachcie. Dlaczego jest to dobry pomysł? Sprawdźmy!

Kontakt z naturą

Wypoczynek na jachcie przede wszystkim pozwala całkowicie oderwać się od codzienności – miejskiego zgiełku, ciągłego pędu, braku czasu. Przebywając w tak odmiennym otoczeniu, pośrodku jeziora, widząc otaczającą go zieleń, nie sposób pamiętać o pracy, piętrzących się obowiązkach czy troskach.

Nawet wakacje wśród lasów czy bezpośrednio nad jeziorem nie zapewniają aż tak bliskiego kontaktu z naturą. Spędzając czas na jachcie na środku jeziora, możemy podziwiać wschody i zachody słońca, obserwować dzikie ptactwo czy wsłuchiwać się w szum wody i pobliskich drzew. To wszystko z kolei pozwoli nam na maksymalne wyciszenie się i pełen relaks.

Wypoczynek na łonie natury to doskonała okazja do tego, aby oczyścić umysł z natłoku myśli, zyskać nową energię do pracy czy zacieśnić więzi z bliskim osobami. To wszystko umożliwi rejs jachtem po pięknym regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Wynajem jachtów oferuje tam między innymi firma Flow Czarter.

Wypoczynek przy odrobinie luksusu

Wakacje na jachcie to nie tylko okazja do obcowania z naturą, ale także podarowania sobie i swoimi bliskim odrobiny luksusu. Wynajmowane jachty są bowiem najczęściej łodziami nowymi, bardzo dobrze wyposażonymi, wręcz przypominającymi pływające apartamenty. Będzie to więc połączenie dwóch form wypoczynku w jedną.

Na jachcie znajdziemy wszystko, co będzie nam niezbędne do tego, aby rejs był w pełni komfortowy. Posiłki przygotowywać możemy w specjalnie zaaranżowanej części kuchennej. Najczęściej wyposażona jest ona w kuchenkę gazową, zlewozmywak, szafki i niezbędny sprzęt kuchenny. Łodzie mają również wydzieloną część wypoczynkową z dużym stołem, w której możemy zjeść wspólny obiad.

Jachty wyposażone są także w część sypialnianą. Znajdują się w niej wygodne łóżka, najczęściej dwuosobowe. W części łodzi sypialnie połączone są z oddzielnymi łazienkami. W przeciwnym razie na pokładzie znajduje się jedna ogólnodostępna łazienka dla całej załogi. W bardziej luksusowych modelach jachtów można korzystać z dodatkowych udogodnień, np. takich jak taras kąpielowy czy taras do opalania.

Tradycyjna kuchnia śląska

Czym charakteryzuje się tradycyjna kuchnia śląska?

Tradycyjna kuchnia śląska wyróżnia się na tle innych specjalności kulinarnych. Wiele osób uważa, że śląskie potrawy są pełne tłuszczu i kalorii. To kwestia sporna. Śląskim specjałom nie można jednak odmówić niepowtarzalnego smaku, który na długo zostanie w pamięci. Tradycyjna kuchnia ze Śląska posiada kilka ważnych cech, świadczących o jej wybornym smaku.

Cechy kuchni śląskiej

Tradycyjna kuchnia śląska to przede wszystkim potrawy sycące i niejednorodne. Nietypowość dań ze Śląska wiąże się z uwarunkowaniami kulturalnymi tych ziem. Na kształtowanie się kuchni śląskiej miały wpływ smaki okolicznych ziem – w szczególności niemieckiej, austriackiej i czeskiej. W potrawach pojawia się również domieszka wpływów góralskich, obfitej kuchni wiejskiej czy wykwintnej kuchni mieszczańskiej i myśliwskiej. Ponadto kucharze chętnie wykorzystują wiele przypraw, dzięki którym potrawy zyskują wyjątkowy i niepowtarzalny smak.

Jakie są najpopularniejsze dania kuchni śląskiej?

Menu restauracji reprezentujących kuchnię śląską składa się z kilku podstawowych potraw. Bardzo ważna jest obecność klusek śląskich, modrej kapusty, karminadli czy rolad. Wśród zup pojawiają się rosół, żurek czy wodzionka. Nie może zabraknąć także hekele (pasty ze śledzi), szałotu (sałatki jarzynowej), krepli (pączków), krupnioka (kaszanki) czy moczki (wykorzystywanej jako potrawę wigilijną).

Restauracja Dworek „Pod Lipami” na życzenie gości może zaserwować dania z tradycyjnej kuchni śląskiej. Będzie to doskonałe urozmaicenie przyjęć weselnych, chrzcin czy uroczystych bankietów. Restauracja organizuje również catering na imprezy firmowe czy przyjęcia okolicznościowe.

Kuchnia śląska a podział na regiony

Kuchnię śląską można podzielić na regiony. W każdym dominuje nieco inna kultura kulinarna, ale wszystkie łączą w sobie elementy tradycyjnej kuchni śląskiej. Częstochowa i okolice stawiają na zalewajkę, złotopotockiego pstrąga i chleb na zakwasie. Zagłębie Dąbrowskie kojarzy się już z innymi potrawami, a mianowicie porębskimi pieczonkami, prażuchami z ziemniaków czy zacierką z mąki na mleku.

Górny Śląsk wiąże się ściśle z tradycyjnymi potrawami. Do oryginalnych dań można zaliczyć galert śląski (galaretę), panczkraut (potrawę z kapusty kiszonej), szpajzę (deser śląski z jajek), apfelmus (mus jabłkowy), kopę (inny rodzaj deseru), kołocz (ciasto drożdżowe z jabłkami, makiem lub serem).

Beskid i Śląsk Cieszyński stawiają na tłuste, góralskie dania – kwaśnicę, żeberka w modzie, kiszkę swojską, bryję, palacki z blachy, ule z kremem.

domki letniskowe nad Soliną

Domek letniskowy jako dobry pomysł na nocleg w Bieszczadach

Bieszczady stanowią popularny punkt wycieczkowy podczas wakacji. Da się tu spokojnie wypocząć, pływać w pięknych jeziorach, a także rozkoszując się przyrodom na szlakach górskich. Przed wyjazdem trzeba odnaleźć odpowiednią bazę noclegową. Doskonały wybór stanowią domki letniskowe, posiadające pełne wyposażenie. Warto wybierać szczególnie takie, które są położone blisko szlaków i punktów obserwacyjnych.

Dlaczego warto wybrać się w Bieszczady?

Wypoczynek w Bieszczadach to dobry pomysł na wakacyjny wyjazd z rodziną lub weekendową wycieczkę. Lokalizacja charakteryzuje się różnorodnością atrakcji i pięknymi krajobrazami. Większość turystów wybiera się w Bieszczady z powodu wypraw górskich. Ta okolica posiada także wiele zabytków i malowniczych, ciekawych budowli. Znajduje się tu Bieszczadzki Park Narodowy, w którym można doświadczyć bliskiego kontaktu z przyrodą. Warto zobaczyć różne rezerwaty, skanseny, a także zapory wodne.

Jednym z ciekawych miejsc w Bieszczadach jest Jezioro Solińskie, które kusi walorami przyrodniczymi i bliskością stoków. Można się tu zrelaksować i popływać. Warto wybrać domki letniskowe położone blisko owego jeziora. Domki w Zawozie nad Soliną to doskonała baza noclegowa. Położone są blisko Jeziora Solińskiego, z dala od miejskiego zgiełku i hałasu.

Zalety domków letniskowych nad Soliną

Domki letniskowe powinny być komfortowo wyposażone, a także charakteryzować się jasną i przestronną aranżacją. Konieczna jest łazienka i aneks kuchenny lub kuchnia, czyli miejsca, w których można przeprowadzić codzienną toaletę i przygotować pyszne posiłki. W ścisłych górach są problemy z odnalezieniem restauracji i lokali gastronomicznych, dlatego turyści często decydują się na samodzielne gotowanie. Domki letniskowe umożliwiają taką opcję – w przeciwieństwie do namiotów.

W pobliżu domków letniskowych powinien także znajdować się przestronny, prywatny i bezpłatny parking. O ośrodkach noclegowych dobrze świadczą place zabaw i miejsca do grillowania.

Jakie atrakcje turystyczne są dostępne nad Soliną?

Okolice Jeziora Solińskiego są bogate w wiele atrakcji krajobrazowych, architektonicznych i turystycznych. Turyści mogą wypożyczyć sprzęty wodne, a miłośnicy wycieczek górskich – wybrać się w piesze podróże po szlakach. Popularne jest kolarstwo górskie i szosowe. Kilkadziesiąt kilometrów od Soliny znajduje się basen kryty. W pobliżu można spotkać rezerwaty przyrody i zapory wodne. Istnieje opcja lotu szybowcem lub przejażdżki wąskotorową kolejką bieszczadzką. Okolice są pełne zabytkowych cerkwi.

resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Jak przebiega resuscytacja krążeniowo-oddechowa?

Prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa może uratować ludzkie życie, dlatego każda osoba powinna wiedzieć, w jaki sposób pomóc poszkodowanemu. Należy pamiętać, że podczas takich działań należy zachować spokój i podejmować zdecydowane kroki. Kilka sekund może zadecydować o zdrowiu człowieka. Warto poszerzać swoją wiedzę o pierwszej pomocy. Jak przebiega resuscytacja krążeniowo-oddechowa?

Istota resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Większość osób poznaje przebieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej w szkole, dość szybko zapominając o ważnych informacjach. Niektórzy nie potrafią wyjaśnić, czym właściwie jest resuscytacja, a proces może uratować ludzkie życie. Jeżeli podejmiesz odpowiednie działania, przywrócisz poszkodowanemu funkcje życiowe. Z tego względu istotną rolę odgrywa nauka przebiegu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Osoby, które dążą do rozpoczęcia kariery pielęgniarza czy lekarza, powinny wykorzystywać w tym celu nowoczesne metody kształcenia.

Zanim przystąpisz do RKO, upewnij się, że Ty oraz poszkodowany jesteście bezpieczni. Jeżeli zyskałeś pewność, że osoba nieprzytomna nie oddycha, wezwij odpowiednią pomoc i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Przebieg RKO można podzielić na 30 ucisków oraz 2 oddechy ratownicze. Aby wykonać ucisk, umieść splecione dłonie pośrodku klatki piersiowej. Uciskać należy nasadą dłoni na głębokość 5 cm z częstotliwością dwóch uciśnięć na sekundę. Podczas tej czynności powinieneś mieć wyprostowane ręce.

Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?

Jak prawidłowo wykonać ucisk? Po każdym ucisku pozwól sobie wrócić do pozycji wyjściowej, nie odrywając rąk od poszkodowanego. Jeżeli powtórzyłeś uciski trzydzieści razy, przystąp do wykonania dwóch oddechów ratowniczych. W tym celu odchyl głowę osoby nieprzytomnej do tyłu, jednocześnie unosząc jej żuchwę. Ściśnij nozdrza i wykonaj wdech trwający sekundę. Podczas tej czynności klatka piersiowa poszkodowanego powinna się widocznie unieść.

Podczas dziesięciosekundowej przerwy między oddechami, sprawdź, czy osoba nieprzytomna odzyskała funkcje życiowe. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa może uratować ludzkie życie. Z tego względu przyszli pielęgniarze powinni zdobywać wiedzę praktyczną od doświadczonych specjalistów, np. w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych w Kutnie. Eksperci wykorzystują  wyspecjalizowane sale symulacji, aby poprawić jakość kształcenia młodych ludzi. Każda osoba powinna poznać przebieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Olej silnikowy

Jak dobrać właściwy olej silnikowy?

Olej silnikowy jest kluczowym elementem pracy każdego silnika, który trzeba regularnie wymieniać. Bez niego samochody nie mogą poprawnie i bezpiecznie jeździć. Często kierowcy nie wiedzą jednak, jak go odpowiednio dobrać. Trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. lepkość. Warto też wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać i korzystać z oleju silnikowego.

Znaczenie oleju silnikowego

Oleje silnikowe umożliwiają poprawną pracę wszystkich pojazdów (nie tylko samochodów osobowych, ale też skuterów, motocykli, quadów). Jeżeli kierowca dobierze nieprawidłowo olej, a także doda zbyt małą jego ilość, w silniku mogą pojawić się nieodwracalne zmiany.

Oleje silnikowe wpływają na zmniejszenie tarcia w silniku, jego uszczelnianie i chłodzenie. Nie są uniwersalne – inne oleje są przeznaczone do samochodów i ciężarowych, a inne do motocykli i skuterów. Przykładowo olej do pojazdu osobowego nie jest przystosowany do mokrego sprzęgła, a także mocy i obrotów charakteryzujących nowoczesne motocykle.

Klasa lepkości oleju silnikowego

Lepkość jest jednym z parametrów, który określa klasę oleju silnikowego. Przede wszystkim opisuje ona opór płynięcia jednej warstwy oleju do drugiej. Istnieje podstawowa zasada: im bardziej lepki olej, tym wolniejszy przepływ. Eksperci polecają korzystanie ze specjalnej skali (od 0 do 60), ustalonej przez SEA (stowarzyszenie amerykańskich inżynierów przemysłu samochodowego). W tej stali 0 to olej najrzadszy, a 60 – najgęstszy.

Klasa lepkościowa oleju umieszczona jest na każdym opakowaniu. Oznacza się ją kombinacją cyfr z literą W.

Olej silnikowy powinno się zakupić u sprawdzonego producenta. Sklep Buwar zajmuje się sprzedażą olejów silnikowych, przeznaczonych do różnorodnych pojazdów: samochodów osobowych, ciężarowych, skuterów, motocykli. Każdy kierowca znajdzie tu coś dla siebie.

Mieszalność olejów silnikowych

Czasami podczas podróży pojawia się problem – zbyt mały poziom oleju w samochodzie. W takim wypadku kierowcy mogą nie mieć dostępu do pierwotnej butelki z olejem i muszą użyć innej substancji, często gorszej jakości. Przyjęło się, że lepiej uzupełnić pojazd olejem niższej jakości aniżeli jeździć ze zbyt małą ilością oleju.

Przechowywanie olejów silnikowych

Oleje silnikowe są w stanie przetrwać do pięciu lat (w oryginalnie zamkniętych pojemnikach). Wersje w otwartych opakowaniach powinny być wykorzystane w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia.

Oleje silnikowe powinno się przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych. Musi panować tam stała temperatura i niska wilgotność.

Żaluzje fasadowe

Najpopularniejsze osłony okienne i ich charakterystyka

Osłony okienne powoli stają się alternatywą dla firan i zasłon. Są one coraz chętniej wybierane przez wielu użytkowników. Nic dziwnego, skoro są dużo łatwiejsze w czyszczeniu i nie trzeba ich często zmieniać. Wśród popularnych osłon okiennych znajdują się przede wszystkim żaluzje, rolety i markizy. Każda z nich na swój sposób chroni pomieszczenia przed dopływem promieni słonecznych. Czym wyróżniają się poszczególne produkty? O tym poniżej.

Rolety – wewnętrzne czy zewnętrzne?

Jeśli chodzi o rolety, użytkownicy mają do wyboru ich dwie wersje: wewnętrzną i zewnętrzną. To, na jaką się zdecydują, zależy wyłącznie od osobistych upodobań i gustu. Jedne i drugie chronią przed dopływem promieni słonecznych, jednak ich działanie jest nieco inne. Poza ochroną przed słońcem, zadaniem rolet zewnętrznych jest także zabezpieczenie przed włamaniem.

Rolety wewnętrzne zazwyczaj są wykonane z miękkiego i łatwego w utrzymaniu czystości materiału. Montuje się je na rolce tuż nad otworem okiennym lub bezpośrednio do ramy. Ich działanie opiera się na mechanizmie sznurkiem, który pozwala rozwijać i zwijać roletę w prosty sposób. Wystarczy pociągnąć za przeznaczony do tego koniec sznurka i wybrać odpowiednie ustawienie. Rolety można podzielić na kilka rodzajów, wśród których wyróżniają się:

 • rolety plisowane,
 • rolety rzymskie,
 • wspomniane wyżej rolety zewnętrzne,
 • rolety dzień-noc.

Wybór konkretnego modelu zależy wyłącznie od potrzeb i upodobań użytkownika. Ważne jest, aby rolety jak najlepiej odgrywały swoją rolę, a przy tym nienagannie się prezentowały.

Żaluzje – szeroki wybór rozwiązań

Podziału żaluzji można dokonać przede wszystkim pod względem materiału zastosowanego do produkcji. Do oferowanych przez firmę Budtrans ze Szczecina osłon tego rodzaju należą:

 • żaluzje aluminiowe,
 • żaluzje drewniane,
 • verticale.

W przeciwieństwie do rolet żaluzje zapewniają możliwość sterowania kierunkiem padającego światła. Nawet przy maksymalnym zasłonięciu do wnętrza mogą dostawać się promienie. Jednocześnie pomieszczenie nie będzie widoczne z zewnątrz.

Żaluzje dostępne są także w wersji sterowanej elektronicznie. Jest to niezwykła wygoda dla użytkowników, ponieważ nie trzeba za każdym razem ręcznie ustawiać wysokości osłon.  Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku coraz chętniej stosowanej technologii Smart Home. Regulując ustawienie żaluzji na odległość, można zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów osłon doskonale radzi sobie z ochroną przed promieniami słonecznymi, a przy tym nadaje wnętrzom oryginalnego wyglądu.

odżywka do rzęs

Jak działają odżywki do rzęs?

Piękne i długie rzęsy wymagają regularnej i właściwej pielęgnacji. Wiele kobiet decyduje się na stosowanie odżywek, choć tak naprawdę nie wszystkie wiedzą, jak preparaty tego typu działają. Warto zatem dowiedzieć się nieco o właściwościach odżywek i sposobie ich nakładania. Z jakich preparatów najczęściej korzystają kobiety i jakie jest ich działanie? Na pytanie odpowiadają eksperci.

Rodzaje odżywek do rzęs

Każda odżywka do rzęs ma określone działanie. Większość preparatów przyspiesza wzrost włosków i wzmacnia ich strukturę. Obecna kosmetologia daje nieograniczone możliwości w kwestii wyboru właściwej odżywki. Kobiety stosują je nie tylko w celu regeneracji, ale przede wszystkim upiększania. Jaki preparat wybrać dla konkretnego rodzaju rzęs? Jak go aplikować? Oto kilka podpowiedzi.

Wśród najczęściej wybieranych produktów przez kobiety znajdują się przede wszystkim odżywki do rzęs różniące się sposobem aplikacji i działaniem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dokonując podziału odżywek ze względu na sposób nakładania, wyróżnia się:

 • odżywki w formie maskary,
 • odżywki do rzęs w olejku,
 • odżywki z pędzelkiem,
 • odżywki w tubce.

Wiele kobiet wśród wad odżywek w formie maskary wymienia przede wszystkim niewygodny sposób aplikacji płynnego olejku za pomocą szczoteczki. Rozwiązanie to może także wyczesywać rzęsy, powodując ich wypadanie i przerzedzanie. Niewygodne okazują się także odżywki w tubce. Najchętniej wybieranym produktem jest odżywka z pędzelkiem, która umożliwia nałożenie serum u nasady, a tym samym szybsze wnikanie do cebulek. Podobnie działają także wszelkiego rodzaju olejki.

Właściwości odżywek do rzęs

Jak informują pracownicy sklepu internetowego Bodetko Lash, odżywki do rzęs charakteryzują się wieloma cennymi właściwościami. Preparaty te składają się ze specjalnie dobranych, drogocennych składników przeciwdziałających przede wszystkim wypadaniu włosków. Wnikając głęboko w cebulki, pobudzają je do szybszego i intensywniejszego wzrostu, dzięki czemu rzęsy są gęstsze i zdrowsze. Odżywki mają także działanie wzmacniające i regenerujące. Sprawiają, że włoski są mocniejsze i rzadziej wypadają.

Preparaty przeznaczone do rzęs mają zazwyczaj lekką i łatwo przyswajalną konsystencję. Dzięki temu nie obciążają ich, lecz nadają zdrowy wygląd. Włoski nie sklejają się i wyglądają naturalnie. Jest to efekt pożądany przez wiele kobiet. Wybierając odżywkę do rzęs, warto zwrócić uwagę na jej skład i działanie. Szeroki wybór produktów pozwala na dopasowanie preparatu do indywidualnych potrzeb klienta.

deska snowboardowa

Jak przygotować deskę snowboardową do sezonu?

Sezon zimowy to doskonały czas na powrót do ulubionych sportów zimowych. Jednym z nich jest snowboard, który wymaga nie tylko przygotowania kondycji fizycznej, ale też zadbania o sprzęt, który umożliwi komfortową i bezpieczną jazdę. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przygotować deskę snowboardową do sezonu zimowego i jak powinna wyglądać odpowiednia jej pielęgnacja. Zachęcamy do lektury.

Przegląd deski snowboardowej i usuwanie zanieczyszczeń

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto zrobić przegląd sprzętu, który będzie wykorzystywany podczas zjazdów ze stoku. W przypadku snowboardu należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny deski snowboardowej. W tym celu należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy i znaleźć dobrze oświetlone miejsce, gdzie z łatwością będzie można obejrzeć sprzęt snowboardowy.

Niekiedy zdarza się, że deska jest mocno zabrudzona i zakurzona. W takiej sytuacji można samodzielnie usunąć z deski wszelkie zabrudzenia, używając do tego specjalnej szczotki. W przypadku, gdy deska snowboardowa ma większe uszkodzenia i pojawiły się na niej pęknięcia, warto oddać ją do profesjonalnego serwisu. Jednym z takich miejsc jest sklep Boardslide, który oferuje kompleksowe usługi serwisu snowboardowego i umożliwia przygotowanie sprzętu zimowego do sezonu.

Ostrzenie krawędzi deski snowboardowej i smarowanie

Deska snowboardowa powinna umożliwiać płynne pokonywanie zakrętów i zapewniać stabilność podczas zjazdów ze stoku. W tym celu warto zwrócić uwagę na stan jej krawędzi. W przypadku, gdy deska ma stępione krawędzie, należy oddać je do ostrzenia. Ostrzenia najczęściej wymaga zarówno dolna, jak i górna krawędź deski. Ostrzenie bocznej płaszczyzny krawędzi znacznie ułatwia pokonywanie ostrych zakrętów, natomiast mocniejsze wyostrzenie dolnej krawędzi zapewni większą stabilność podczas jazdy.

Kolejnym etapem przygotowującym deskę snowboardową do sezonu zimowego jest jej smarowanie. Przed wykonaniem smarowania należy usunąć z deski wszelkie zabrudzenia i dokładnie ją odtłuścić. Następnie kostkę smaru należy rozgrzać i wsmarować w deskę specjalnym żelazkiem. Ostatnim etapem jest odczekanie do momentu, aż deska przestygnie oraz usunięcie smaru poprzez cyklinowanie.

Ważne jest też, aby cały proces był wykonywany przed doświadczonych serwisantów, którzy starannie nasmarują sprzęt, nie niszcząc przy tym powłoki deski. Smarowanie wpływa na lepszy poślizg deski snowboardowej na stoku, ale też zabezpiecza ją przed uszkodzeniami i wysuszeniem.

Meble tapicerowane

Kilka powodów, by kupić wygodne meble tapicerowane

Meble tapicerowane są w ostatnim czasie coraz chętniej wybierane przez osoby urządzające mieszkanie. Ich ogromną zaletą jest możliwość wyboru rodzaju tkaniny oraz kształtu, który będzie najlepiej pasował do danego pomieszczenia. Meble tapicerowane mają znacznie więcej zalet, które sprawiają, że warto je kupić. Sprawdź sam, jakie są najważniejsze powody, by kupić wygodne meble tapicerowane. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Niepowtarzalny wygląd i indywidualnie dobrany rozmiar mebli tapicerowanych

Podczas urządzania mieszkania warto zwrócić uwagę na rodzaj mebli, które będą się znajdować w pomieszczeniach. Ciekawym wyborem mogą się okazać wygodne meble tapicerowane. Mogą być one wykonane z dowolnie wybranych tkanin, takich jak na przykład:

 • skóra ekologiczna,
 • welur,
 • szenil,
 • żakard,
 • tkanina pikowana,
 • tkanina dekoracyjna.

Co więcej, meble tapicerowane mogą mieć też różny rozmiar, kształt, a nawet kolor dopasowany do indywidualnych wymagań każdego klienta. Meble tapicerowane są to najczęściej kanapy, sofy oraz narożniki z funkcją spania. Często mają one możliwość rozłożenia i zwiększenia ich powierzchni. Sprawia to, że ten rodzaj mebli doskonale sprawdzi się w pokojach przeznaczonych do wypoczynku, takich jak salon, czy też pokój dzienny.

Decydując się na zakup mebli tapicerowanych, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, takiej jak Meble Kępno. Sklep oferuje wysokiej jakości meble tapicerowane do salonu, w tym także meble od znanych producentów, np. BRW, Forte.

Nowoczesny styl i wysoka jakość mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane są uznawane za jedne z najbardziej stylowych mebli, które świetnie sprawdzą się w salonie. Mogą być one wykonane z różnych rodzajów tkanin, mających odmienną fakturę oraz wzory. Ogromny wybór mebli tapicerowanych sprawia, że można je dopasować niemal do każdego stylu wnętrza.

Wybierając meble od firmy, takiej jak Meble Kępno można też liczyć na wysoką jakość wykonania mebli tapicerowanych. Są one wykonywane z trwałych materiałów, które są odporne na zniszczenia. Ponadto można też znaleźć meble nowoczesne, z możliwością spania, które często są wyposażone w pojemnik do przechowywania pościeli.

Warto dodać, że meble tapicerowane wyróżniają się też łatwością w czyszczeniu. Często wystarczy je przetrzeć mokrą szmatką z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego, aby przywrócić uch dawny wygląd. Dodatkowo meble tapicerowane są hipoalergiczne, co sprawia, że korzystnie oddziałują na ludzkie zdrowie i nie wywołują reakcji alergicznej.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu