montaż instalacji fotowoltaicznych

Montaż instalacji elektroenergetycznych w praktyce

Montaż instalacji elektroenergetycznej to kwestia, która w przypadku odnawialnych źródeł energii m.in. paneli fotowoltaicznych, odgrywa kluczową rolę. Nieprofesjonalne podejście do tematu może skutkować problemami w trakcie użytkowania systemu np. niska efektywność, czy duża awaryjność. W konsekwencji instalacja taka generuje koszty, zamiast zysków. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu instalacji elektroenergetycznych?

Od czego zacząć montaż instalacji elektroenergetycznej?

Jeśli chcemy, aby inwestycja w instalację elektroenergetyczną, opartą na odnawialnych źródłach energii, np. panelach fotowoltaicznych, przyniosła oszczędności w rachunkach za prąd, a także zyski ze sprzedaży nadwyżki energii, wyprodukowanej przez naszą instalację, trzeba przeanalizować które rozwiązanie OZE będzie dla nas najlepsze. To z kolei zależy od wielu czynników m.in. ukształtowania terenu, pewnych ograniczeń architektonicznych, czy dostępności do zewnętrznej sieci elektrycznej, z którą nasza instalacja będzie połączona.

Wstępnych szacunków w tym zakresie możemy dokonać sami, ale o bardziej szczegółowe najlepiej poprosić firmę, mającą doświadczenie w montażu instalacji OZE. Jedną z nich jest ALFA ELECTRIC, która nie tylko przeprowadzi analizę, ale także zaprojektuje i zamontuje kompletną instalację. Co więcej, obejmie ją pełną opieką serwisową, więc w przypadku ewentualnych awarii nie będziemy musieli martwić się poszukiwaniem fachowców, którzy usuną usterkę.

Które instalacje OZE są najbardziej wydajne?

Odnawialne źródła energii wykorzystują siły natury, więc ich wydajność zależna jest od słońca, wiatru i wody. W praktyce efektywność robocza rozwiązań OZE jest podobna. Jednak o tym, jakie rozwiązanie wybierzemy, najczęściej decydują czynniki techniczne. Obecnie największy udział w instalacjach OZE montowanych u osób prywatnych zajmują panele fotowoltaiczne. Wynika to przede wszystkim z ich konstrukcji oraz faktu, że mogą być montowane np. na dachach budynków lub bezpośrednio na ziemi.

Zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii elektrycznej w dni o umiarkowanych temperaturach i wysokim stopniu nasłonecznienia, a takich w ciągu roku jest najwięcej. Dlatego w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych wskaźnik generowanej energii utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Oznacza to, że spośród dostępnych rozwiązań OZE panele fotowoltaiczne zajmują pierwsze miejsce.

 

obsługa kadrowa

Kiedy warto zdecydować się na outsourcing obsługi kadrowej?

Na outsourcing obsługi kadrowej decyduje się coraz więcej firm, które chcą zaoszczędzić pieniądze i czas. Powierzając istotne zadania profesjonalistom, zyskują gwarancję bezpieczeństwa. Mimo że oznacza to wiele korzyści, decyzja o outsourcingu obsługi kadrowej powinna być dobrze przemyślana. Na czym dokładnie to polega? W jakich sytuacjach warto się na to zdecydować?

Zalety outsourcingu obsługi kadrowej

Prowadzenie firmy wiąże się ze sporządzaniem obowiązkowej dokumentacji. Czynności związane z obsługą kadr i płac bez doświadczenia czy odpowiedniej wiedzy, zajmują dużo czasu. Przedsiębiorstwa często decydują się na outsourcing, aby szybciej osiągać postawione cele. Outsourcing obsługi kadrowej polega na nawiązaniu współpracy z firmą zewnętrzną, która przejmie obowiązki związane z obsługą kadrową swojego klienta. Wśród tych czynności można wyróżnić m.in. sporządzanie deklaracji dla Urzędu Skarbowego czy przygotowywanie niezbędnych dokumentów.

Poza tym firma zewnętrzna zajmie się sporządzaniem różnych instrukcji, a także przejmie kontrolę nad szkoleniem pracowników. Decyzja o outsourcingu obsługi kadrowej ma wiele zalet. Jedną z największych korzyści z tym związanych jest współpraca z ekspertem, który dysponuje specjalistyczną wiedzą opartą na wieloletnim doświadczeniu. Powierzając pewne zadania wykwalifikowanej osobie, zyskujesz pewność, że każda z przeprowadzonych przez niego czynności jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Kiedy outsourcing obsługi kadrowej będzie opłacalny?

Na outsourcing obsługi kadrowej warto się zdecydować, jeżeli chcesz zyskać spokój i bezpieczeństwo. Profesjonaliści śledzą zmienne przepisy, dlatego dopilnują, aby Twoja firma funkcjonowała zgodnie z prawem. Przy tym zachowają pełną dyskrecję, chroniąc dane pracowników. Outsourcingu obsługi kadrowej powinny podjąć się firmy, które chcą obniżyć koszty związane z zatrudnieniem dodatkowych pracowników obsługi kadr. Dzięki temu zaoszczędzą pieniądze, ale też czas, który musieliby przeznaczyć na skomplikowany proces rekrutacyjny.

Outsourcing obsługi kadrowej będzie opłacalny, jeżeli zdecydujesz się na współpracę z doświadczonym ekspertem, np. biurem rachunkowym z Mogilna prowadzonym przez Teresę Kozłowską. Specjalista wykorzysta swoją wiedzą, aby pomóc Ci osiągnąć jak najwięcej korzyści. Zanim zdecydujesz się na outsourcing obsługi kadrowej, powinieneś dokonać analizy ewentualnych zalet i wad rozwiązania. Skorzystanie z usług ekspertów jest często opłacalne, ponieważ umożliwia to skierowanie całej uwagi na osiągnięcie głównych celów firmy.

spółki funduszu Venture Capital

Czym charakteryzują się spółki funduszu venture capital?

Venture Capital to kapitał pieniężny, który stanowi niejako długoterminową inwestycję ze strony dużych przedsiębiorstw w inne firmy. Przede wszystkim fundusz jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod pozyskiwania finansów, takich jak kredyty i pożyczki bankowe, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, których biznes wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Czym charakteryzuje się fundusz Venture Capital i dla jakich spółek jest przeznaczony? Wyjaśniamy.

Fundusz Venture Capital – czym jest?

Venture Capital to inaczej kapitał wysokiego ryzyka, który jest jedną z form finansowania dedykowaną dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Firmy działające w zakresie funduszu VC, takie jak Millennials Venture Capital Asi S.A. zbierają środki finansowe od inwestorów, którymi mogą być zarówno osoby indywidualne, programy unijne, jak i duże firmy, które pragną zainwestować w nowe i nastawione na sukces spółki. Zebrany kapitał jest następnie przeznaczany na inwestycje kapitałowe w firmy, które charakteryzują się potencjalnym wzrostem dochodów.

Tego typu inwestycje nazywane są ryzykownymi, ponieważ umożliwiają zrealizowanie nawet wysoce niebezpiecznych projektów, które dzięki niezbędnym środkom mogą zakończyć się sukcesem. W zamian za udziały procentowe w konkretnym przedsiębiorstwie fundusz dostarcza firmom finansowanie, które może być przeznaczone na realizację innowacyjnych pomysłów oraz na wprowadzenie na rynek produktów na szeroką skalę. Co więcej, fundusz VC cechuje się długoterminowym horyzontem wynoszącym od około 2 do 7 lat.

Jakie spółki mogą skorzystać z funduszu Venture Capital?

Fundusze VC w głównej mierze skupiają się na małych i średnich firmach, które szukają szansy na rozwój, a tym samym są w stanie dostarczyć na rynek nowatorskie produkty oraz usługi. Najczęściej z VC korzystają przedsiębiorstwa, które specjalizują się w nowych technologiach, takich jak e-commerce, sztuczna inteligencja oraz spółki zajmujące się rozwiązaniami technologicznymi dla marketingu. Fundusze Venture Capital są również dedykowane dla spółek działających w zakresie nowoczesnych technologii w medycynie, farmacji, edukacji oraz w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Nie bez znaczenia pozostaje także potencjał rozwoju konkretnego przedsiębiorstwa. W związku z wysokim ryzykiem finansowym, firmy zajmujące się pozyskiwaniem finansowania zwracają uwagę tylko na niektóre start-upy. Przede wszystkim duże znaczenie ma to, czy dana firma jest w stanie wprowadzić na rynek oryginalne i innowacyjne produkty, które wyróżnią się na tle konkurencji, a co za tym idzie, przyniosą sukces oraz zysk obu stronom.

laweta

Wynajem autolawety jako najkorzystniejszy sposób na odholowanie pojazdu

Wynajem autolawety to rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne odholowanie uszkodzonego lub nowo zakupionego pojazdu. Ciągnięcie z wykorzystaniem linki holowniczej jest ryzykowne i wielu sytuacjach zabronione przez przepisy drogowe. Autolaweta jest zatem najlepszym wyjściem w razie wypadku lub konieczności zawiezienia niesprawnego samochodu na serwis.

Kiedy wynająć autolawetę?

Na lawecie mogą być holowane pojazdy osobowe, dostawcze, motocykle, maszyny przemysłowe oraz motocykle. Wynajem autolawety może być konieczny, jeśli istnieje potrzeba przetransportowania uszkodzonego pojazdu do serwisu lub na złomowisko. Aby móc wynająć i prowadzić lawetę o masie nieprzekraczającej 3.5 ton, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak pojazd z ładunkiem jest cięższy, niezbędne jest wykazanie się odpowiednimi uprawnieniami.

Wynajem autolawety może być jedynym wyjściem z sytuacji, gdy w trasie zepsuje się auto. Nie wszystkie usterki uda się naprawić w drodze, wówczas konieczne jest bezpieczne przetransportowanie pojazdu na serwis. Jest to także najpewniejsze rozwiązanie po wypadku drogowym lub stłuczce. Uszkodzonym autem lepiej nie podróżować i odstawić je na lawecie do domu.

Wynajem autolawety jest także pomocne dla kupujących samochody za granicą. Chcąc dojechać nowo zakupionym samochodem do domu, wymagane jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia oraz załatwienie spraw formalnych związanych z rejestracją. Jak podkreślają specjaliści z firmy Flota Podlasie, w takich sytuacjach najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest odholowanie pojazdu na lawecie.

Holowanie pojazdu na autolawecie – jak przygotować pojazd?

Aby wprowadzić pojazd na lawetę, należy powoli najeżdżać przodem. Auto powinno być ustawione w sposób, który pozwoli na największe obciążenie środka naczepy. Do zamocowania pojazdu używane są specjalne pasy, za pomocą których mocuje się koła pojazdu. Dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego autolaweta powinna mieć włączony sygnalizator świetlny i światła awaryjne, a kierowca założoną kamizelkę odblaskową. W czasie umieszczania pojazdu na naczepie należy ustawić pachołki oraz trójkąt ostrzegawczy.

Korzystając z autolawety, konieczne jest dopilnowanie, aby masa rzeczywista przyczepy nie przekraczała masy ciągnika. Ważne jest także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, które ograniczają prędkość poruszania się lawety do 70 km/h poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na dwupasmówkach.

Radionadajniki

Znaczenie radioprzemienników w dziedzinie radiokomunikacji

Jak wiemy radiokomunikacja, to przesyłanie informacji głosowych lub innych danych energią fali elektromagnetycznej. Nieobcy jest nam widok policjantów, pracowników ochrony, żołnierzy, strażaków, pilotów, marynarzy czy ratowników medycznych posługujących się radiotelefonami. Dodajmy w tym miejscu, że radiokomunikacja jest wykorzystywana nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez hobbystów zajmujących się tzw. krótkofalarstwem.

Od nadajnika do odbiornika

Skuteczność porozumiewania się przy pomocy systemów radiokomunikacyjnych wbrew pozorom nie zależy wyłącznie od samych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Radiotelefony i inne krótkofalówki z natury rzeczy są od siebie zazwyczaj dość znacznie oddalone, a pomiędzy nimi mogą znajdować się liczne przeszkody, które mogą sygnał radiowy znacznie osłabiać, a nawet całkowicie uniemożliwiać jego przekazanie. Może to być niekorzystna rzeźba terenu, zabudowania, a także przy bardzo dużych odległościach również sama krzywizna sfery kuli ziemskiej. Tego typu przeszkody sprawiają, że sygnał radiowy ulega wielokrotnym odbiciom i jeśli w ogóle dotrze do celu to najczęściej bardzo osłabiony.

Problem ten rozwiązuje  retransmisja danych przy zastosowaniu tzw. radioprzemienników. O tych nad wyraz pożytecznych urządzeniach opowiadali nam specjaliści z przedsiębiorstwa Abekom Plus ze Szczecina. Rzeczona firma świadczy szeroko pojmowane usługi związane z radiokomunikacją, w tym doradztwo razem ze sprzedażą, wynajmem i serwisowaniem radiotelefonów, radiostacji lotniczych oraz morskich, anten, systemów lokalizacji, konsoli dyspozytorskich i wielu innych akcesoriów.

Radiokomunikacyjny pośrednik – radioprzemiennik

Omawiane radioprzemienniki to pośredniki między nadawcami sygnału radiowego a jego odbiorcami. Urządzenia te z zasady umieszczane są w wysokich miejscach, często na masztach, kominach fabrycznych, wielopiętrowych budynkach, wieżach, na dużych wzniesieniach, a czasem nawet na krążących wokół orbity ziemskiej satelitach. Działanie radioprzemiennika, mówiąc w bardzo wielkim skrócie, polega na odbiorze słabego sygnału z urządzenia nadającego i jego wzmocnieniu, a następnie wyemitowaniu go ponownie w eter i „przesłaniu go w kierunku odbiornika”. Oczywiście umieszczone w cudzysłowie słowa to określenie czysto umowne. Jak wiemy, każda fala elektromagnetyczna rozprzestrzenia się kuliście, niemniej odpowiednie usytuowanie urządzenia retransmisyjnego sprawi, że jakaś część owej elektromagnetycznej sfery dotrze wprost do naszego odbiornika, nie napotykając po drodze na żadne przeszkody. Dodajmy jeszcze, że przy pomocy radioprzemiennika można retransmitować nie tylko głos i wizję, ale także wszelkie inne dane.

Straty przedsiębiorców

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za szkody wynikające z ograniczeń pandemicznych?

Okres pandemii przyniósł ze sobą wiele przeszkód i poważnych utrudnień dla przedsiębiorców, np. w branży gastronomicznej czy hotelarskiej. Nowe restrykcje i obostrzenia wpłynęły na życie milionów Polaków i sposób funkcjonowania poszczególnych firm, które obecnie mają prawo ubiegać się o odszkodowania za doznane szkody. Jak można tego dokonać?

Wpływ restrykcji na funkcjonowanie firm

Polskie władze starały się walczyć ze skutkami pandemii na różne sposoby. Wiele osób zostało pozbawionych pracy na kilka miesięcy, a niektórzy przedsiębiorcy nie zdołali utrzymać swoich biznesów w ciężkich warunkach, co spowodowało upadek tysięcy firm.

Niewiele osób jest jednak świadomych, że mogą złożyć pozew przeciwko państwu za szkody wynikające z pandemii, np. z powodu utraty pracy, ograniczenia możliwości działalności zarobkowej z powodu restrykcji. Odszkodowanie od Skarbu Państwa może znacząco zrekompensować liczne straty, poniesione w wyniku pandemii.

Nie wszystkie kancelarie prawnicze zajmują się takimi sprawami. Przykładem miejsca, w którym prawnicy pomagają dochodzić rekompensaty za skutki pandemii, jest Kancelaria Adwokacka Olga Zubrzycka-Staniczek. Sprawiedliwości mogą dobiegać się zarówno osoby prywatne, jak i właściciele upadłych bądź słabo funkcjonujących firm. Kancelaria adwokacka zajmuje się również klasycznymi sprawami prawnymi z zakresu prawa pracy, karnego, administracyjnego, cywilnego, handlowego i gospodarczego.

Inne usługi kancelarii adwokackich

Odszkodowania od państwa za COVID nie są jedyną formą pomocy, o jaką mogą prosić poszkodowani pracownicy i przedsiębiorcy. Wielu obywateli cierpi z powodu dotkliwych kar finansowych, nakładanych przez sanepid (mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych). Dotyczy to szczególnie właścicieli firm z zamkniętych branż, np. restauracji, klubów, siłowni, którzy i tak zostali wystarczająco skrzywdzeni z powodu licznych restrykcji i obostrzeń. Niektórzy z nich nie zgadzają się z wysokimi karami i czują się pokrzywdzeni przez państwo. Wiele kancelarii adwokackich pomaga odwoływać się od owych kar. Doświadczeni prawnicy umożliwiają przejście przez cały proces i uzyskanie pozytywnych decyzji zwrotnych.

Wózek inwalidzki

Co trzeba zrobić, aby otrzymać wózek inwalidzki na NFZ?

Wózek inwalidzki jest drogim elementem. Jego otrzymanie wymaga najczęściej refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiąże się to z wieloma formalnościami i kryteriami, które musi spełnić potrzebujący. Jak skutecznie zrealizować zapotrzebowanie na wózek inwalidzki? Jakie kroki należy podjąć i ile one zajmują?

Wystawienie zlecenia na wózek

Pierwszym krokiem na dofinansowanie z NFZ jest otrzymanie zlecenia na wózek inwalidzki – bez odpowiedniego skierowania otrzymanie sprzętu medycznego nie będzie możliwe. Takie zlecenie może wystawić tylko lekarz, który ukończył określoną specjalizację, np. ortopedię i traumatologię, pediatrię, medycynę rodzinną, geriatrię, chirurgię onkologiczną i ogólną, neurologię, rehabilitację, podstawową opiekę zdrowotną (im bardziej szczegółowa specjalizacja, tym większe uprawnienia na specjalistyczny sprzęt i akcesoria).

Duże znaczenie ma również rodzaj wózka inwalidzkiego (ręczny, lekki, specjalny). Lekarze o podstawowej specjalizacji, czyli medycyny rodzinnej, mogą wystawić zlecenie tylko na wózek ręczny, nie specjalny. Zlecenie na wózek inwalidzki jest ważne 12 miesięcy od wystawienia.

Dostarczenie wózka do oddziału NFZ

Lekarz na wizycie potwierdza zlecenie w NFZ. Wtedy pacjent od razu otrzymuje zlecenie z potwierdzonym prawem do refundacji. Może otrzymać albo formę papierową albo numer zlecenia do pobrania przez uprawionego realizatora z serwera NFZ.

W dalszej kolejności Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikuje sytuację zdrowotną danej osoby. Sprawdza, czy zainteresowany jest ubezpieczony. Weryfikacja odbywa się za pośrednictwem tzw. Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy. Jeżeli dana osoba nie widnieje w systemie, a mimo to jest ubezpieczona, musi przedstawić dokument potwierdzający opłacanie składek.

W razie pomyślnego rozpatrzenia NFZ potwierdza zlecenie.

Realizacja zlecenia

Potwierdzone zlecenie trzeba zabrać ze sobą do dowolnego sklepu z artykułami medycznymi, który ma podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń. Można je zrealizować nie tylko w hurtowniach stacjonarnych, ale też internetowych. Najważniejszy jest wybór sprzętu dla niepełnosprawnych dobrej jakości. Centrum Adaptacji do Niepełnosprawności PARTNER Szmidt-Banyś jest autoryzowanym i jedynym w Polsce przedstawicielem wózków inwalidzkich marki Kuschall. Firma posiada wyspecjalizowanych pracowników, którzy chcą poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych.

Sklep medyczny musi posiadać podpisaną umowę z NFZ, która zobowiązuje do posiadania w ofercie przynajmniej jednego produktu (np. wózka inwalidzkiego), który mieści się w limicie finansowania.

Naczynia ceramiczne

Naczynia ceramiczne czy porcelanowe – które wybrać?

Wybór zastawy obiadowej: talerzy głębokich na zupę, talerzy płytkich, misek, kubków, dzbanków oraz filiżanek jest nie lada zadaniem. Szczególne trudności może przynieść odróżnienie poszczególnych rodzajów ceramiki – każdy jej typ ma bowiem inne parametry, zastosowanie i wytrzymałość. W tym artykule wyjaśnimy, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje ceramiki: porcelana i kamionka oraz co je od siebie różni. Zapraszamy do lektury!

Porcelana – kwintesencja piękna i elegancji

Porcelana to rodzaj ceramiki, wytwarzanej z glinki kaolinowej, kwarcu oraz skalenia. Niewątpliwie, porcelana kojarzona jest w szczególności z luksusem, pięknem i elegancją. Wyróżnia się dwa jej rodzaje: porcelanę twardą, odporną na ściskanie, działanie czynników chemicznych, gładką i nienasiąkliwą oraz porcelanę miękką – bardziej kruchą i delikatną. Ze względu na rodzaj produkcji oraz szlachetność materiału, porcelana jest wyrobem luksusowym, więc jej cena jest dość wysoka.

Naczynia ceramiczne – funkcjonalność, wysoka jakość, niebywała trwałość

Naczynia ceramiczne wytwarzane są z gliny. Ze względu na łatwiejszy dostęp do surowca, są one nieco tańsze, niż wyroby z porcelany. Produkcja kamionkowych naczyń ceramicznych odbywa się w manufakturach, zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jednym z miejsc, w których po dziś dzień wytwarza się naczynia ceramiczne, jest Manufaktura Ceramiki w Bolesławcu. Talerze, kubki, dzbanki, misy czy cukiernice ceramicznewytwarzane i malowane ręcznie, każde naczynie jest więc wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Warto wspomnieć również o wyjątkowej trwałości, która wyróżnia naczynia ceramiczne – bez obaw można stosować je w piekarniku, kuchence mikrofalowej, a nawet myć w zmywarce. Naczynia ceramiczne są bowiem odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, a co ważne – także na wpływ czynników chemicznych. Szkliwienie, któremu poddaje się ceramikę w końcowym etapie produkcji sprawia, że naczynia nawet po wielu latach prezentują się, jak nowe.

Naczynia ceramiczne, a porcelanowe – które warto wybrać?

Podsumowując, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność oraz trwałość – tu bezapelacyjnie wygrywają naczynia ceramiczne, charakteryzujące się nie tylko oryginalnymi, niepowtarzalnymi formami oraz wyszukanym wzornictwem, ale też wyjątkową odpornością i trwałością. Nie bez znaczenia jest również cena – naczynia ceramiczne są tymi, na które więcej osób może sobie pozwolić, bez obaw o nadmierne nadszarpnięcie domowego budżetu.

kolagen

Dlaczego tak ważne jest uzupełnianie kolagenu u sportowców?

Intensywne uprawianie sportu wiąże się z licznymi profitami, ale i wyzwaniami wynikającymi z potrzeb organizmu. Doskonale o tym wiedzą wszyscy sportowcy, którzy poza spożywaniem wartościowych posiłków bardzo często stosują suplementację. Jedynym z działań, które podejmują w tym zakresie, jest uzupełnianie kolagenu. Sprawdź, na czym to dokładnie polega i dlaczego uwzględnianie kolagenu jest ważne szczególnie w diecie sportowca.

Uzupełnianie kolagenu u sportowców – na czym polega?

Czy wiesz o tym, że kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym organizmu człowieka? Stanowi aż 30% wszystkich białek zawartych w organizmie i 70% białek tkanki łącznej. Jak więc można się domyślać, jego rola jest ogromna. Jeśli będzie go w organizmie zbyt mało, może dojść do poważnych konsekwencji natury zdrowotnej. Dlatego właśnie osoby uprawiające sport stosują specjalny  kolagen dla sportowców – by nie dopuścić u siebie do znacznych spadków opisywanego białka i zachować pełną sprawność.

Na czym polega suplementacja kolagenu? Poza właściwą dietą sportowcy bardzo często stosują specjalne suplementy diety stanowiące bogate źródło kolagenu. Na rynku dostępne są obecnie liczne preparaty tego typu. Nie każdy kolagen jest jednak taki sam, a nowoczesne techniki łączenia peptydów kolagenu umożliwiają uzyskanie specjalnych typów kolagenu o specjalistycznym zastosowaniu i wysokiej skuteczności. Najlepiej przyswajalne i łatwe do użycia są kolageny w formie płynu nadającego się do spożycia bez dodatkowego rozcieńczenia z wodą lub z innym napojem. Kolagen występuje też w postaci żelu lub kremu, jednak głównie w zastosowaniach kosmetycznych, a badania pokazują, że zewnętrzne stosowanie nie ma dużej skuteczności. Działanie kolagenu polega na jego pracy po spożyciu, co pozwala mu na dotarcie do miejsca docelowego i aktywowanie dodatkowej produkcji kolagenu o takim samym typie. Jeśli interesuje Cię zakup specjalnego kolagenu do uzupełniania swojej diety, możesz go kupić między innymi w  sklepie z artykułami dla sportowców @Workout.

Jakie znaczenie ma kolagen w diecie sportowca?

Kolagen odpowiedzialny jest za budowę kości, więzadeł, chrząstek i ścięgien. Jest zawarty w stawach, naczyniach krwionośnych, mięśniach i skórze. Dzięki niemu także skóra jest sprężysta, jędrna i odpowiednio nawilżona. Kolagen odgrywa też niemałą rolę w odnowie komórek. Dzięki utrzymaniu go na odpowiednim poziomie zyskuje się zdrowe stawy, skórę, włosy i paznokcie. Co ważne, kolagen usprawnia też proces beztłuszczowego budowania mięśni.

Z biegiem lat poziom kolagenu zawartego w organizmie ulega obniżeniu. Jego produkcja spada zazwyczaj już około 25 roku życia. W konsekwencji tego może dojść między innymi do osłabienia tkanki łącznej, co przekłada się na stale słabnącą kondycję stawów. Ilość kolagenu obniża się także wtedy, kiedy dana osoba w sposób intensywny uprawia wybraną aktywność fizyczną. Właśnie dlatego sportowcy powinni szczególnie dbać o utrzymanie kolagenu na odpowiednim poziomie. Dbając o dietę i stosując odpowiednią suplementację, realizacja tego zadania nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

DVD w samochodzie

Jak zamontować DVD w samochodzie?

DVD w samochodzie może stać się elementem wyposażenia, które znakomicie uprzyjemni pasażerom długą podróż. Pozwoli cieszyć się interesującymi filmami lub programami, urozmaici monotonię jazdy, a jednocześnie umożliwi pożyteczne spędzanie czasu. Warto więc zainteresować się tego typu rozwiązaniem i dowiedzieć się, jak najlepiej przeprowadzić montaż odtwarzacza DVD w samochodzie.

Nowoczesne systemy multimedialne – rozrywka i informacja dla całej rodziny

Współczesne rozwiązania pozwalają na dostęp do multimediów nie tylko poprzez mobilne urządzenia takie jak telefony, tablety czy laptopy, ale także dzięki samochodowym stacjom multimedialnym z funkcją DVD. Montowane są one w zagłówkach pojazdów i umożliwiają wygodne oglądanie filmów i programów nie tylko z płyt, ale również online. Odtwarzacze z systemem Android umożliwiają dowolną konfigurację oraz korzystanie z wielu aplikacji, możliwych do zainstalowania. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie na ekranie filmów i muzyki z YouTube, map Google, czy też aplikacje społecznościowych. Odtwarzacz może zostać połączony z Internetem za pośrednictwem zewnętrznego modułu lub hotspotu WiFi utworzonego na telefonie użytkownika.

Odtwarzacze DVD do zagłówków samochodowych

Jeszcze do niedawna korzystanie z DVD w samochodzie kojarzone było z komfortem aut najwyższej klasy. Dzisiaj takie rozwiązanie jest dużo bardziej dostępne. Już za niewiele ponad tysiąc złotych można zakupić DVD zagłówkowe i zamontować w swoim pojeździe. Większość dostępnych urządzeń, zwłaszcza u profesjonalnych dystrybutorów akcesoriów montażowych do car audio to produkty wysokiej jakości, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Jedną z takich firm jest sklep motoryzacyjny Stopol Group z Pruszkowa.

Szybki i łatwy montaż

Nowoczesne DVD do samochodu nie wymagają dokonywania przeróbek w zagłówkach, gdyż można je stabilnie i jednocześnie stosunkowo łatwo przymocować. Montaż DVD zagłówkowych nie niszczy tapicerki samochodu. Dobrym przykładem samochodowego DVD jest NEXT BASE CLICK 9 DUO DELUXE. Jest to inteligentny system, który umożliwia szybki montaż w pojeździe. Wystarczy wpiąć odtwarzacz w zagłówki i rozpocząć oglądanie. Zestaw składa się z 2 kolorowych ekranów o przekątnej wyświetlacza LCD 9 cali i 2 odtwarzaczy DVD. Dzięki takiej konfiguracja wyświetlane treści mogą jednocześnie oglądać dwie osoby. Dostępne są gniazda USB, wejścia i wyjścia AV, wejścia słuchawkowe oddzielne w obydwu urządzeń oraz wbudowany dekoder Dolby Digital. Odtwarzacz zasilany jest z  gniazda zapalniczki samochodowej 12 V lub sieci 230 V.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu