kamienne balustrady

Kamieniarstwo jako branża balansująca na pograniczu sztuki i rzemiosła

Wiele jest zawodów, które czerpią tradycję z wielowiekowego dziedzictwa. Z pewnością jedną ze starszych umiejętności, jaką posiadł człowiek, jest obróbka kamienia. Przez stulecia kamieniarstwo było jedną z ważniejszych specjalności, które w tak dużym stopniu wpłynęło na kształt współczesności i pozostawiło po sobie znaczne dziedzictwo materialne. Czy dzisiaj kamieniarstwo jest sztuką, czy rzemiosłem?

Zaczęło się od prostego narzędzia z krzemienia

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że od zdolności obróbki kamienia rozpoczęła się nasza cywilizacja. Pierwsze bowiem narzędzia wykonane były ze specjalnie obrobionego krzemienia. Przez wieki kamieniarstwo z prostej czynności przeobraziło się w sztukę stawiania potężnych konstrukcji kamiennych i umiejętność zdobienia ich elementami wykonanymi z różnorodnych kamieni naturalnych. Potwierdzeniem tej tezy są niezwykłe, przepełnione kunsztem architektonicznym budowle, które stały się kamieniami milowymi w historii kultury materialnej. Wszystkie te obiekty mają odciśnięte piętno tytanicznej pracy wielu pokoleń specjalistów od obróbki marmurów, granitów, czy piaskowców.

Kamieniarstwo – pogranicze sztuki i rzemiosła

Kamieniarstwo jest jedną z kilku dziedzin, które balansują na pograniczu sztuki i rzemiosła. Obróbka kamieni naturalnych wymaga bowiem od kamieniarza niezwykłego wyczucia i wyobraźni, jakie są jedynie domeną artystów. „Czucie” materiału i praca twórcza związane są z wyjątkowymi zdolnościami, które mają duży wpływ na końcowy wygląd dzieła. Warto w tym miejscu podkreślić słowo „dzieło”, gdyż wiele prac kamieniarza to wykonania jednorazowe i niepowtarzalne w swojej formie.

Praca w kamieniu to także bardzo odpowiedzialne rzemiosło. Wymaga ogromnych zdolności manualnych oraz umiejętności posługiwania się całym spektrum specjalistycznych narzędzi. W pracy kamieniarza ważna jest dokładność i umiejętność przewidywania. Liczy się doświadczenie oraz znajomość wszystkich tajników branży, takich jak cechy poszczególnych rodzajów kamieni, ich właściwości i przydatność w budownictwie i dekoratorstwie wnętrz.

Renesans zawodu kamieniarza

Kamień jest produktem naturalnym, dziełem przyrody o niezwykłych walorach estetycznych i praktycznych. Nic więc dziwnego, że w dobie mody na materiały ekologiczne wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Chętnie wybierany jest jako materiał wykończeniowy na blaty kamienne do kuchni i łazienek oraz na inne elementy ozdobne do wnętrz i na zewnątrz budynków. Dobre firmy kamieniarskie zatrudniają wysokiej klasy specjalistów, którzy potrafią wyczarować z kamieni fascynujące elementy dekoracyjne, łączyć różne gatunki i wydobywać ich naturalne piękno. Jedną z takich firm jest przedsiębiorstwo Kamieniarstwo Bagomar z Gdyni.

wózek widłowy

Widły jako ważny element konstrukcji wózków widłowych

Wózek widłowy to niezwykle przydatny pojazd używany w transporcie bliskim i magazynowaniu. Jako że służy on do przewozu towarów o znacznej masie, znacznie usprawnia pracę magazynów, hal produkcyjnych czy placów budowy. Aby jego działanie było w pełni efektywne, wyposażony jest w wymienny osprzęt. Jego najlepszym przykładem są widły, będące najważniejszym elementem konstrukcji wózków widłowych.

O tym, że widły są ważnym elementem wózka widłowego świadczy już sama nazwa pojazdu. Ta stalowa konstrukcja służy do unoszenia, utrzymywania i rozmieszczania ładunków. Musi być zatem nie tylko niezwykle solidna i trwała, ale także dopasowana zarówno do rodzaju wózka, jak i ciężaru przenoszonych elementów. Jakie są najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze wideł, wyjaśnia przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW.

Aby dobrać odpowiednie widły do wózka widłowego, trzeba skupić się na trzech najistotniejszych parametrach. Należy do nich udźwig wózka widłowego, klasa karetki, a także długość wideł. Warto także wiedzieć, że widły różnią się od siebie sposobem montażu. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto zasięgnąć porady sprzedawcy wózków widłowych i osprzętu.

Jak dobrać widły do wózka widłowego?

Aby dobrać widły do wózka widłowego powinieneś określić:

 • udźwig wózka widłowego – każdy rodzaj wózka widłowego ma określony udźwig. Aby dobrać właściwe widły, trzeba pamiętać o tym, aby suma udźwigu dwóch wideł wynosiła tyle samo, co udźwig wózka. Inaczej mówiąc, podzielenie udźwigu wózka przez 2 da nam informację, jaki powinien być udźwig jednej widły,
 • klasa karetki – karetka to jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych wózka widłowego. Jest to płyta czołowa, która służy do mocowania wideł lub innego osprzętu. Aby dobrać właściwe widły, należy poprawnie określić jej klasę. Można to zrobić mierząc odległość od spodu górnego zaczepu na widle aż do samego dołu widły. Dodatkowo każdą klasę karetki dzieli się na typy A i B. Zaczep dolny wideł klasy B jest położony wyżej od dolnej krawędzi widły. Najczęściej spotykanymi klasami wideł są klasy II i III,
 • długość wideł – widły mogą się różnić od siebie zarówno długością, jak i grubością. Parametry te należy dobrać do rodzaju najczęściej wykonywanych zadań. W razie potrzeby zawsze można bowiem posiłkować się przedłużkami do wideł. Są to specjalne nakładki, które pozwalają zwiększyć ich długość bez konieczności montażu i demontażu na karetce.

Aby widły były bezpieczne w użytkowaniu, powinny być przede wszystkim stabilne. Wśród wielu rodzajów wideł można znaleźć widły przykręcane, z zaczepem sworzniowym typu PIN, bez zaczepów, widły do pozycjonerów, a także najpopularniejsze ze względu na łatwy i szybki montaż widły standardowe, czyli zawieszane na karetce.

Widły do wózków widłowych podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Podstawowym dokumentem informującym o ich parametrach jest Świadectwo Zgodności. Widniejące na nim trzy pierwsze cyfry to kolejno szerokość, grubość oraz długość wideł. W następnej kolejności podany jest maksymalny udźwig widły przy danym środku ciężkości. Na końcu oznaczenia znajduje się numer seryjny wideł.

Podsumowując, widły to jeden z najważniejszych elementów wózka widłowego. To właśnie one umożliwiają podnoszenie i przewożenie palet. Aby praca przebiegała w sposób efektywny, a przede wszystkim bezpieczny, muszą być one właściwie dobrane do rodzaju wózka. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę zarówno sposób montażu, jak i istotne parametry, do których należą: udźwig wózka, klasa karetki oraz długość wideł. Ponadto powinny one posiadać odpowiednie certyfikaty, co będzie gwarancją ich wysokiej jakości.

kominiarz

Czym zajmuje się kominiarz?

Regularne kontrole, które przeprowadzają kominiarze służą bezpieczeństwu. Kominiarze czyszczą kominy i przewody wentylacyjne z sadzy i innych zanieczyszczeń. Sprawdzają ich drożność za pomocą aparatu fotograficznego lub lustra. Ponadto kontrolują zawartość tlenku węgla. Jakie obszary odpowiedzialności wchodzą w zakres obowiązków kominiarza?

Dbanie o bezpieczeństwo podstawowym zadaniem kominiarza

Do zadań kominiarzy należy troska o bezpieczeństwo. Niesprawny lub niedrożny system kominowy stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia i życia domowników. Instalacje kominowe podlegają okresowym przeglądom pod kątem ich stanu oraz bezpiecznej eksploatacji. Kominiarz dokładnie sprawdza również zgodność z przepisami przeciwpożarowymi i dba o przestrzeganie ogólnych przepisów budowlanych. Działania te sprawiają, że systemy grzewcze i kominowe działają prawidłowo.

Żeby wszystkie procesy spalania w domowych systemach grzewczych przebiegały bezpiecznie, kominiarz analizuje poziom emisji zanieczyszczeń. Jeśli dane nie są zgodne z wartościami granicznymi określonymi przez prawo, należy podjąć działania w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Ponadto kominiarz usuwa sadzę z kominów, żeby cały system działał wydajnie. Czyszczenie kominów zmniejsza emisję zanieczyszczeń. Jeśli istnieją systemy wentylacyjne, kominiarz również je sprawdzi i zlikwiduje wszelkie osady.

Ważny jest przede wszystkim poziom dwutlenku węgla. Tlenek węgla jest bardzo trującym gazem, który w wysokich stężeniach może zagrażać życiu. Ryzyko jest tym większe, ponieważ dwutlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny. Jeżeli wynik pomiaru jest wyższy od maksymalnej dopuszczalnej wartości, kominiarz musi poinformować właściciela i powtórzyć pomiar po wykonaniu konserwacji lub naprawy.

Kominiarz ekspertem w dziedzinie ekologii

Praca kominiarza polega także na nauczaniu oszczędnego korzystania z energii i promowania ochrony środowiska. Oszczędzanie energii ściśle wiąże się z umiejętnością prawidłowego obchodzenia się z piecem, na przykład jego rozpalania. W ramach działań proekologicznych kominiarz może zbierać dane dotyczące emisji za pomocą czułych przyrządów pomiarowych. Zebrane dane są następnie przesyłane do rejestru emisji, gdzie – w razie potrzeby – proponowane lub nakazywane są działania służące oszczędzaniu energii.

Warszawki kominiarz z Zakładu Usług Kominiarskich Janusza Mitasa jest ekspertem i może również służyć swoją wiedzą jako doradca. Jest to szczególnie przydatne w przypadku instalacji lub wymiany kominka albo pieca. Jeśli występuje konieczność dokonania zmian konstrukcyjnych, przebudowy, rozbiórki lub ponownego uruchomienia istniejących systemów, kominiarz pomoże i zasugeruje rozsądne inwestycje.

Kominek z granitu

Obudowy kominkowe z różnych materiałów. Przegląd popularnych rozwiązań           

Kominki to elementy aranżacji wnętrz, które pozwalają na nadanie każdemu pomieszczeniu ciepłego i przytulnego klimatu. Nie bez powodu duże znaczenie ma obudowa kominkowa, która oprócz tego, że wpływa na wystrój pokoju i dodatkowo zdobi dom, musi odznaczać się właściwościami wpływającymi na jej funkcjonalność. Czym powinna charakteryzować się obudowa kominkowa i z jakich materiałów najczęściej powstaje? Sprawdźmy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy kominkowej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że obudowa kominkowa ma na celu ochronę wkładu kominkowego przed przegrzaniem, dlatego też musi być niepalna, a co za tym idzie odporna na wysokie temperatury. Jeśli materiał nie będzie się nadmiernie nagrzewać, będzie to również stanowić ochronę domowników przez przypadkowym poparzeniem się.

Obudowy kominkowe to także bardzo ważny element aranżacji wnętrz. Z racji tego, że kominki najczęściej znajdują się w głównej części salonu, obudowa musi być odpowiednio dobrana tak, aby efektownie zdobić najbardziej reprezentacyjny punkt w domu. Najczęściej na obudowy kominkowe wybierane są materiały z kamienia naturalnego, które odznaczają się nie tylko wysokimi walorami wizualnymi, ale również funkcjonalnością. – mówi przedstawiciel firmy Kominki-Pałka z Oleśnicy oferującej obudowy kominkowe.

Kominki z granitu

Granit to jeden z najtwardszych i jednocześnie najczęściej wybieranych materiałów na obudowy kominkowe. Przede wszystkim granit charakteryzuje się wysoką odpornością na temperatury, a także na zabrudzenia i zaplamienia, dzięki czemu utrzymanie kominka w czystości nie należy do skomplikowanych czynności. Kominki z granitu występują w różnych odcieniach oraz fakturach, co sprawia, że bez problemu można dopasować je zarówno do własnych preferencji, jak i niemal do każdej aranżacji wnętrz. Co więcej, granit na obudowie kominkowej iskrzy się drobnymi kryształkami, co z pewnością podkreśla jego gustowny wygląd.

Marmur na obudowę kominkową

Marmur, dzięki swojemu niepowtarzalnemu i szlachetnemu wyglądowi już od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykorzystanie marmuru na obudowę kominkową daje wyjątkowe efekty wizualne, z racji czego świetnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. W szczególności marmurowe obudowy kominkowe polecane są do większych salonów, w których będą stanowić najważniejszy punkt wnętrza. Marmur podobnie, jak granit wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury, a także świetnie przewodzi i utrzymuje ciepło. Jeśli chodzi o pielęgnację, marmur powinien być impregnowany specjalnym środkiem, niemniej jednak uznawany jest on za długowieczny i bardzo wytrzymały kamień naturalny.

Kominki ze spieku kwarcowego

Obudowy ze spieku kwarcowego to nowoczesna i zarazem lekka alternatywa dla ciężkiego kamienia naturalnego, która wykazuje podobną odporność, jak kamień naturalny. Spieki kwarcowe to materiał w postaci płyt, który powstaje m.in. ze zmielonego granitu połączonego z glinkami oraz topnikami skleinowymi. Kominki ze spieku kwarcowego nie odbarwiają się, nie ścierają się ani nie ulegają zarysowaniem, a co więcej do ich czyszczenia można używać środków chemicznych stosowanych na co dzień. Podobnie, jak inne kamienie naturalne może on występować w różnych barwach oraz fakturach, dzięki czemu dobrze wpasuje się przestrzenie w różnym stylu.

dodatki krawieckie

Przegląd ciekawych dodatków krawieckich

Jak wyglądają ciekawe dodatki krawieckie? To z pewnością urokliwe koronki, guziki lub oryginalne naszywki. Co jeszcze warto przyszyć do ulubionych i naprawdę bliskich sercu ubrań? W gonie popularnych ozdób są także cekiny, ozdobne sznureczki, ćwieki lub napy i kółka do torebek. Co ciekawe, z takim zestawem można także stworzyć biżuterię. Przeczytaj, jak używać wymienionych elementów!

Koronki, sznureczki, gumki i guziki, czyli kobiece dodatki krawieckie

Kobiece i ciekawe dodatki krawieckie nadają ubraniom oraz akcesoriom bardzo nietuzinkowego wyglądu. Przykładowo, eleganckie i cieniutkie koronki można naszyć na krawędzie rękawów w kurtkach, bluzach oraz koszulach. Z takimi dodatkami łatwo także odmienić wygląd skarpetek, torebki lub klasycznej bielizny i poduszek.

Popularne dodatki krawieckie to także wielokolorowe guziczki oraz gumki, które zmodyfikują styl wybranych elementów garderoby. Warto wiedzieć, że często wymieniając w starym płaszczu tylko kilka guzików, można sprawić, że jego wygląd będzie nie do poznania. Wspomniane wyżej gumki służą natomiast jako element do estetycznego marszczenia materiału przy rękawach lub też tworzenia kobiecych falbanek w talii. Dzięki takim dodatkom krawieckim można również w prosty sposób uszyć sakiewkę lub mini torebkę.

Cekiny, błyszczące ćwieki i oryginalne naszywki na ubrania

Używając cekinów, da się ozdobić nawet najbardziej klasyczny i prosty sweter. Fani mody wiedzą także, że kilkuletnia bluza jeansowa z nową naszywką zyskuje świeży i bardziej współczesny wygląd. Dodatki krawieckie w postaci ćwieków idealnie sprawdzą się na jeansach lub ulokowane w tylnej części ulubionego obuwia. W taki sposób klasyczne trampki staną się z pewnością bardziej interesujące.

Naszywki i inne akcesoria krawieckie są popularne niezależnie od epoki. Tego typu elementy miały swoich miłośników zarówno 20 lat temu, jak i obecnie. W celu zakupu ciekawych i estetycznych dodatków warto wybrać np. Pasmanterię z Warszawy, która oferuje także usługi krawieckie.

Tasiemki, kółka do torebek i ozdobne łatki na łokcie

Dzięki ozdobnym łatkom na łokcie z łatwością można odmienić i odświeżyć wygląd prostej marynarki. Posiadając takie dodatki, nie trzeba także wyrzucać ulubionego swetra, który przetarł się na łokciach. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci. Najmłodsi przez swój aktywny tryb życia często intensywnie eksploatują posiadane ubrania.

Wspomniane tasiemki krawieckie mogą być używane do dekorowania rękawów, kołnierzyków, koszul oraz prostych bluzek. Błyszczące kółka odmienią wygląd torebek, które już nieco utraciły swoją świeżość i estetykę. Mogą one także posłużyć do stworzenia całkowicie nowych i autorskich projektów.

technik masażysta

Kiedy warto udać się do technika masażysty?

Zbawienny wpływ masażu zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną, często jest niedoceniany, a wiedza na temat jego technik i rodzajów wciąż nie jest powszechna. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy warto udać się do technika masażysty, na jakie dolegliwości może pomóc regularny masaż i jakich efektów możemy się spodziewać. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zalecany jest profesjonalny masaż?

Masaż, jako metoda relaksacyjna czy rehabilitacyjno-profilaktyczna, często jest traktowana nieco po macoszemu, jednak zupełnie niesłusznie. Odpowiednio wykonany masaż może mieć zbawienne właściwości, szczególnie jeśli jego rodzaj zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb pacjenta. Masaż świetnie wpływa na odżywienie skóry i pobudzenie krążenia, może pomóc uśmierzyć ból czy skorygować wady postawy. Oprócz tego masaż wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie, pomaga się zrelaksować i odpocząć. Jest zalecany w przypadkach zmagania się z chronicznym stresem i zmęczeniem, brakiem energii, a także bezsennością.

Zdecydowanie warto udać się na masaż, kiedy borykamy się z dolegliwościami związanymi z siedzącym trybem życia lub z dolegliwościami  bólowymi różnego pochodzenia. Do takich dolegliwości należą np. bóle lędźwi, kręgosłupa i szyi. Masaż może pomóc także w walce z cellulitem i w kuracjach odchudzających. Do efektów masażu można zaliczyć:

 • szybszą regenerację stawów i mięśni,
 • zwiększanie mobilności ciała,
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych i ułatwienie poruszania się,
 • zwiększenie odporności i polepszenie krążenia,
 • stymulację układu limfatycznego,
 • poprawę wyglądu skóry i postawy,
 • złagodzenie dolegliwości związanych ze stresem i poprawę snu,
 • obniżenie ciśnienia i zmniejszanie napięcia mięśniowego.

Masaż potrafi stać się prawdziwą pasją osoby, która go wykonuje. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można rozpocząć profesjonalną pracę w zawodzie masażysty.

Jak można zostać masażystą?

Żeby zostać technikiem masażystą, należy zdać zawodowy egzamin państwowy, a wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę i kompetencje, potrzebne do wykonywania zawodu. O zdobycie takiej wiedzy i odpowiednie przygotowanie do egzaminu państwowego może zadbać kadra nauczycielska z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni, placówki gwarantującej bezpłatną naukę, dużo zajęć praktycznych i wyposażenie w umiejętności niezbędne dla odnalezienia się na rynku pracy.

Aby rzetelnie wykonywać swoją pracę, technik masażysta powinien posiąść niezbędną wiedzę z zakresu:

 • anatomii, fizjologii i teorii podstaw masażu,
 • pierwszej pomocy,
 • komunikacji personalnej i społecznej,
 • etyki pracy masażysty i warsztatu pracy zawodowej.

Te oraz inne zagadnienia związane z wykonywaniem zawodu masażysty są poruszane na kierunku Technik Masażysta. Kierunek ten uwzględnia kompetencje i wiedzę niezbędne do wykonywania zawodu masażysty. Technik masażysta uczy się zarówno masażu leczniczego, jak i sportowego czy relaksacyjnego. Każdy z nich ma swoje zalety. Masaż leczniczy koryguje wady postawy i uśmierza ból, natomiast masaż relaksacyjny pozwala zmniejszyć poziom stresu, odciążyć mięśnie i psychikę. 

rehabilitacja powrot do formy

Rehabilitacja jako sposób na powrót do zdrowia po urazie.

Rehabilitacja jest zespołem działań prowadzonych przez wyspecjalizowane osoby. Wszystkie te czynności mają za zadanie przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności po doznanym urazie. Czasem nie jest to w pełni możliwe. Wtedy to działania rehabilitacyjne mają za zadanie optymalnie poprawić stan pacjenta w taki sposób, by mógł on w miarę dobrze funkcjonować na co dzień. Priorytetem jest wówczas uzyskanie przez niego większego komfortu egzystowania.

Najważniejsza jest szybkość działania

Zabiegi rehabilitacyjne najlepiej rozpocząć wtedy, gdy tylko lekarz wyda decyzję w tej sprawie. Czekanie tylko może pogorszyć sprawę. Rehabilitacja to najlepszy sposób na powrót do pełnej sprawności.

Najważniejsze w rehabilitacji to prawidłowe ukierunkowanie czynności, które mają prowadzić do pełnej sprawności. Mogą tego dokonać lekarze we współpracy z doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą rehabilitantów

mówi specjalista z placówki, jaką jest Klinika Zdrowia. Nie bez znaczenia są również najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt potrzebny w leczeniu pacjenta. Takie połączenie środków może skutkować pełnym powrotem do zdrowia.

Wywiad lekarski jest konieczny

Skuteczne leczenie zaczyna się od wywiadu lekarskiego, który ma przed sobą całą historię choroby, potrzebne wyniki badań i ewentualne zdjęcia RTG. To właśnie on podejmuje decyzję o konieczności poddania pacjenta zabiegom rehabilitacyjnym. Obowiązkiem lekarza jest również podać powód, dla którego wskazane są te wszystkie czynności, jak też ich rodzaj i ilość. Fizjoterapeuci oraz rehabilitanci po zapoznaniu się z tymi wytycznymi, opracowują szczegółowy plan zabiegów. Dobra współpraca tych specjalistów z lekarzami to podstawa sukcesu.

Jakiego rodzaju zabiegi mogą być niezbędne po urazie?

Jeśli chodzi o fizyczne urazy to najczęściej stosowany typ zabiegów to wszystkie czynności związane z kinezyterapią, czyli leczeniem ruchem. Jednak to nie wszystko. Niektóre zabiegi rehabilitacyjne polegają na stosowaniu profesjonalnych masaży, w których zakres mogą wchodzić zarówno masaże klasyczne, jak i limfatyczne.

Istnieje również wiele zabiegów, które dają ulgę przy bólach i wytworzonych na skutek urazu stanach zapalnych. Można tutaj wspomnieć o jonoforezie, która aplikuje leki przy pomocy prądu o niskim napięciu, lub leczenie ultradźwiękami, gdzie czynnikiem leczącym jest fala dźwiękowa o wysokiej częstotliwości. Natomiast krioterapia polega na leczniczym działaniu na tkanki zimnym gazem. Zimno w tym przypadku dotlenia chore miejsca w organizmie.

Ostatnio docenia się rolę wodolecznictwa w terapiach przywracających sprawność. Chodzi tutaj przede wszystkim o masaże prądami wodnymi. Nieco inną odmianę hydroterapii jest gimnastyka w basenie, która świetnie wpływa na usprawnienie narządów ruchu.

Przygotowanie terenu pod trawnik

Niwelacja terenu. Jak przygotować teren pod trawnik?

Idealny trawnik powinien mieć płaską powierzchnię, która nie jest nachylona z żadnej strony. Przynajmniej taka jest teoria, bo w praktyce podłoża ogrodowe nie są wypoziomowane. To przeszkadza wielu właścicielom ogrodów, ponieważ nierówny trawnik jest często trudny w utrzymaniu. Na szczęście odpowiednia metoda np. niwelacja terenu może rozwiązać ten problem. Jak osiągnąć zamierzony efekt wymarzonego, równego ogrodu? Sprawdź!

Dlaczego warto mieć równy trawnik?

Trawnik bez nierówności i zagłębień jest ważny, ponieważ zapewnia dużo bardziej użyteczną powierzchnię. Każda aktywność (sportowa lub inna) będzie bezpieczniejsza i przyjemniejsza na równej powierzchni – od piłki nożnej po zwykłą zabawę w berka – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Równy trawnik przyczynia się również do łatwiejszego utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Skutkuje to lepszą jakością koszenia, gdyż kosiarka nie będzie skalpować trawnika. Dodatkowo pozwala także kosić szybciej, ponieważ urządzenie nie podskakuje na nierównościach. Poza tym koszenie na wyboistej powierzchni jest po prostu niewygodne.

Ostatnią zaletą równego terenu jest jego prawidłowy drenaż. Dziury i niskie wgłębienia mają tendencję do gromadzenia wody, co zwiększa ryzyko chorób trawnika. Niwelacja terenu sprawia, że powierzchnia zostaje wyrównana i odpowiednio zabezpieczona przed zalewaniem.

Przygotowanie terenu pod trawnik

Początkiem procesu wyrównywania ogrodu jest zaznaczenie całego obszaru, który będzie przeznaczony pod trawnik. Ważnym krokiem jest sprawdzenie podłoża pod kątem następujących materiałów i przedmiotów, które trzeba usunąć:

 • kamienie,
 • korzenie, gałęzie, inne części rośliny,
 • śmieci,
 • materiały budowlane (np. gruz, kawałki drutu itd.).

Im mniej obiektów lub części roślin przeszkadza, tym łatwiej jest przeprowadzić niwelację terenu. Poza tym trzeba zadbać o zasypanie wgłębień i wypełnienie otworów, w których zbiera się woda.

Sam proces wyrównania wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego prace najlepiej powierzyć specjalistom np. rodzinnej firmie ogrodniczej Leon Ogrody z Krakowa. Niezależnie od tego, czy wyrównany obszar dotyczy dużej działki, czy małego ogródka, eksperci w zakresie ogrodnictwa zrobią to profesjonalnie z zastosowaniem niezbędnych czynności dodatkowych (np. rozwiążą problemy z nawadnianiem).

Najlepszą porą roku na rozpoczęcie niwelacji terenu jest wiosna, ponieważ na wyrównanym podłożu można zasiać trawę, która urośnie, zanim nadejdą letnie upały. Warunki pogodowe wiosennych miesięcy jednocześnie zapewnią odpowiednią temperaturę i wystarczającą wilgotność gleby do wzrostu nasion. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po kilku tygodniach można cieszyć się pierwszymi kępkami równego trawnika.

jedzenie z dowozem

Jedzenie z dowozem jako świetne rozwiązanie na czas pandemii

Dawno temu, jak chodziliśmy do restauracji… W czasie lockdown’u wzdychałeś tak Ty, ja i jeszcze kilka milionów ludzi. Nawet w okresie poluzowania obostrzeń, swobodne chodzenie do restauracji przestało być lekkie i proste. W czasie pandemii dobrym rozwiązaniem okazało się zamawianie jedzenia z dowozem do domu. Jeśli przypatrzysz się temu bliżej, to jest po prostu dobre rozwiązanie. W każdym czasie.

Zalety epidemiologiczne

Jeżeli w pandemii zamawiasz jedzenie z dowozem, eliminujesz jedną z możliwych dróg zakażenia się wirusem Covid-19. Zarówno robiąc zakupy w dużym hipermarkecie, do którego podjeżdżasz samochodem, jak i wędrując po osiedlowych sklepikach, możesz się zakazić. Nie chodzi o to, by popadać w nadmierny lęk. Owszem, są sytuacje, gdy po prostu trzeba wyjść do ludzi. Jednak zakupy na obiad to nie jest ten przypadek. Można zamówić jedzenie z dowozem.

Zamawiając jedzenie, dbasz również o bezpieczeństwo innych. Możesz tak uregulować formę płatności, by nie narazić osób dowożących na bezpośredni kontakt. To szczególnie ważne, jeśli przebywasz na kwarantannie. Jeżeli wedle swojej świadomości jesteś zdrowy i tak możesz ograniczyć kontakt z kurierem do minimum.

To dobre rozwiązanie także wówczas, gdy – chcąc nie chcąc – jesteś uziemiona w domu wraz z całą rodziną. Sytuacja jest trudna dla wszystkich: Ciebie, partnera i dzieci. Ułatwisz życie sobie i im, gdy zamówisz domowy obiad dla całej rodziny, np. w restauracji Elida w Kutnie. Gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie koszty, zamówienie okaże się ekonomicznym rozwiązaniem. Zapewne w każdym mieście znajdziesz lokal, który przyjdzie Ci z gastronomiczną pomocą.

Zalety odżywcze

Jeżeli nie chcesz lub po prostu nie możesz pozwolić sobie na spędzanie długiego czasu w kuchni, skorzystanie z opcji jedzenie z dowozem stanowi idealne rozwiązanie. Pomyśl przez chwilę: zadbanie o to, by regularnie jeść smaczne i zbilansowane posiłki jest zasadne nie tylko dlatego, że nastały czasy pandemii.

To reguła, do której zachęca zdrowy rozsądek dietetyczny. Zjedzenie domowego obiadu, składającego się z dwóch dań oraz – nie bójmy się tego słowa – deseru, da Ci siły, aby zmierzyć się z wyzwaniami całego dnia. Pozwoli skupić się na pracy, nauce czy zmaganiach z dziećmi. Zamówiony posiłek możesz zjeść na kolację, czy o dowolnie pasującej Ci porze. Na dobrą sałatkę wege, ciepłą zupę czy smaczną tortillę zawsze jest czas.

Pamiętaj, że jeśli zdrowo się odżywiasz, wzmacniasz swoją odporność. A ta przydaje się zarówno w czasach epidemii, jak i wówczas, gdy nie zagraża nam żaden wirus. Zatem: smacznego!

bursztyn

Co warto wiedzieć o bursztynie?

Bursztyn to szlachetny surowiec, który przyciąga nad morze wielu turystów. Jakie ma zastosowanie? Urokliwe kamienie są wykorzystywane do wyrobu biżuterii, ale nie tylko. Ich estetyka inspiruje artystów do tworzenia wyjątkowych dzieł oraz przedmiotów codziennego użytku. Bursztyn skrywa niejedną tajemnicę i ciekawostkę wartą poznania. Sprawdź, czego nie wiesz o szlachetnym surowcu.

Czym jest bursztyn i jak go rozpoznać?

Bursztyn jest dla wielu osób głównym powodem, aby urlop spędzić nad morzem. Piękny kamień, nazywany złotem Północy, można znaleźć m.in. u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Nie każdy wie, że surowiec jest tak naprawdę kopalnianą żywicą pochodzącą z drzew iglastych. Mimo że kojarzy nam się głównie ze złotymi, pomarańczowymi i brązowymi odcieniami, bursztyn może mieć również inne barwy, np. niebieskie, zielone, a nawet czarne.  Co oznacza jego nazwa? W tłumaczeniu z języka niemieckiego bursztyn to kamień, który się pali.

Złoto Północy ma wielu wielbicieli, którzy wykorzystują go m.in. jako sposób na udekorowanie wnętrz. Ozdoby i bursztynowe dodatki do domu przykuwają uwagę, wzbogacając aranżację różnych pomieszczeń. Zakupując takie przedmioty, trzeba zachować ostrożność. W jaki sposób rozpoznać prawdziwy bursztyn? Jeżeli chcesz zyskać pewność, że kamień nie jest podróbką, wystarczy go wrzucić do wody z solą. Szlachetny surowiec pozostanie na jej powierzchni.

Zastosowania bursztynu. Do czego warto go wykorzystać?

Złote kamienie kojarzą się dla większości z nas z piękną biżuterią, jednak nie jest to jedyny sposób na wykorzystanie ich piękna. Bursztyn inspiruje artystów do tworzenia wyjątkowych obrazów, ale też niepowtarzalnych przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób powstają bursztynowe klamki, baterie umywalkowe czy korki do wina. Takie produkty ma w swoim asortymencie m.in. sklep Amber Decor oferujący wysokiej jakości, oryginalne przedmioty. Artyści podkreślają piękno kamieni w nowoczesny sposób.

Niektórzy ludzie wierzą w lecznicze działanie bursztynu. Wiele lat temu stosowano go jako lek na bezsenność, kładąc go pod pościelą. Poza tym uznawano, że złote kamienie działają uspokajająco. W medycynie naturalnej wiele schorzeń leczy się nalewką z bursztynu, nazywaną bursztynówką. Rozdrobniony surowiec należy zalać spirytusem, aby otrzymać napój, który podobno wzmacnia organizm. Mimo wszystko nie ma naukowego dowodu potwierdzającego, że bursztyn ma lecznicze właściwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że złoto Północy skrywa niejedną tajemnicę, inspirując artystów do tworzenia wyjątkowych dzieł.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu