A może limuzyna? Wybieramy samochód weselny

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych i najbardziej stresujących dni w życiu każdej Młodej Pary. Do tej chwili Młodzi zazwyczaj przygotowują się przez wiele miesięcy, podczas których zajmują się organizacją wielu spraw. Jednym z najistotniejszych pytań, jakie stoją przed nowożeńcami jest, czym jechać do ślubu i jakie auto wybrać, gdyż będzie ono główną atrakcją na wielu fotografiach i filmach. Jaki samochód do ślubu będzie więc najlepszy?

Dlaczego warto wypożyczyć samochód do ślubu?

Oczywiście wiele Młodych Par decyduje się na wybór własnego samochodu, jednak taka decyzja wbrew pozorom wcale nie zmniejszy poniesionych kosztów. Trzeba pamiętać, że auto musi być czyste i udekorowane, a to wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi. Na ślub i przyjęcie weselne lepiej sprawdzi się więc wynajęty samochód, który będzie już przygotowany.

Profesjonalne firmy oferują wynajem limuzyn, SUV – a lub zabytkowych aut, a ich usługi są rzetelne i gwarantują korzystne warunki współpracy oraz pełne zadowolenie z pojazdu. Dzięki temu można bez żadnych przeszkód pojechać do ślubu samochodem, który zachwyci nie tylko nowożeńców, ale i gości. W przypadku par, które nie do końca wiedzą, jakie auto wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na targi ślubne. W ich trakcie prezentowane są pojazdy nowoczesne, sportowe i zabytkowe. Należy mieć na uwadze, że wybrany model samochodu powinien pasować do klimatu i stylu, w jakim organizowana jest uroczystość.

Limuzyną do ślubu

Limuzyna często kojarzy się z luksusem, dlatego z pewnością przyciągnie spojrzenia wszystkich gości weselnych. Podczas jazdy samochodem tego typu Państwo Młodzi mogą poczuć się jak gwiazdy filmowe.

Według eksperta z wypożyczalni limuzyn Limuzyna 77 z Wrocławia: Samochód ten jest także niezwykle przestronny i wygodny, dlatego Para Młoda może w komfortowych warunkach dotrzeć na ślub i przyjęcie weselne. Stylowe ozdoby z kompozycji kwiatowych dodają limuzynie charakteru, dzięki czemu w tym wyjątkowym dniu będzie prezentowała się świetnie.

Nowoczesny czy zabytkowy?

Gusta są różne, jedni wolą jechać do ślubu nowoczesnym samochodem wyposażonym w różnorodne technologie, a pozostali wybierają raczej zabytkowe i klimatyczne pojazdy, które pomimo znacznego upływu czasu, nie tracą na swojej atrakcyjności i potrafią urzec niepowtarzalnym wyglądem. Wybór powinien paść jednak na tę markę, która najlepiej wpisze się w gust Państwa Młodych i w charakter organizowanego wydarzenia. Przykładowo nowoczesne samochody idealnie wkomponują się w huczną uroczystość na świeżym powietrzu i w wytworne, eleganckie przyjęcie na sali weselnej.

 Niektóre pary decydują się także na wybór sportowego samochodu wyposażonego w mocny napęd i silnik. Sprawdzi się idealnie dla miłośników szybkich, efektownie prezentujących się pojazdów. Takie auto uświetni weselne przyjęcie i z całą pewnością zwróci uwagę każdego gościa na weselu. Ponadto, auta sportowe będą pasować do przyjęć zarówno w eleganckim charakterze, jak i wtedy, gdy organizowane wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni i jest raczej swobodne.

 

rozliczanie ryczaltu zasady rachunkowosc

Zasady rozliczania ryczałtu

Myślisz o założeniu działalności gospodarczej? A może już prowadzisz własną firmę? W biznesie jedną z fundamentalnych decyzji jest wybór formy opodatkowania przychodów. Jeśli ten problem spędza Ci sen z powiek, to dobrze trafiłeś. Sprawdź, jakie są podstawowe zasady rozliczania ryczałtu. Dzięki nim określisz, czy zryczałtowany podatek jest korzystny dla Twojej działalności.

Co z poniesionymi kosztami?

Przychód, dochód – tym dwóm wyrazom dość często (błędnie!) przypisuje się jedno znaczenie. Tymczasem przychód jest łączną wartością sprzedaży produktów, usług, ogólnie wszelkich dóbr oferowanych przez konkretnego przedsiębiorcę. Dochód natomiast to wypracowany zysk,  pieniądze, które zostają do dyspozycji po odjęciu kosztów uzyskania przychodu, choćby kwoty wynajęcia biura i zakupu sprzętu komputerowego. Owo rozróżnienie jest sednem rozliczania ryczałtu – tutaj podstawę opodatkowania pozarolniczej działalności osób fizycznych stanowi przychód, a nie dochód. Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji poniesionych kosztów, inaczej mówiąc: nie odejmuje się firmowych wydatków jako kosztów uzyskania przychodu. Kiedy zatem ryczałt jest korzystny? Upraszczając: wtedy, gdy podatnik uzyskuje wysokie dochody, a ponosi niskie koszty.

Proporcjonalnie odliczane składki

Wysokość ryczałtu zależy m.in. od rodzaju działalności, a ściślej zawodu. Dla przykładu: lekarz, tłumacz czy nauczyciel udzielający korepetycji są przypisani do stawki 17%, która dotyczy wolnych zawodów. Programista, fotograf i przewodnik turystyczny zapłacą ryczałt w wysokości 15%. Osoba fizyczna wynajmująca komuś nieruchomość – 8,5% lub 12,5% (większa stawka – jeśli przychód przekracza 100 tysięcy złotych). Z kolei usługi budowlano-wykończeniowe to stawka 5,5%. A co z działalnością gastronomiczną? Jeśli przedsiębiorca nie ma w swej ofercie napojów przekraczających 1,5% zawartości alkoholu, podlega stawce 3%. Poza tym mamy jeszcze ryczałty 10% i 2%, które – kolejno – odnoszą się do działalności w zakresie kupna oraz sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, ale przemysłowo nieprzetwarzanych.

Podsumujmy: każdy podatnik przy każdym rozliczeniu ryczałtowym osiąga inną kwotę opodatkowania ze względu na zmieniający się przychód.

Kto nie może rozliczać się ryczałtowo?

Jakim podatnikom nie przysługuje prawo do podatku ryczałtowego? Są to – by podać tylko kilka przykładów – osoby fizyczne prowadzące apteki czy lombardy, handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzające produkty opodatkowane akcyzą (nie dotyczy pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł) oraz osoby, których przychód w poprzednim roku podatkowym przekroczył 2 miliony euro.

Bądź na bieżąco, czyli zasada zasad

Jak mówi ekspert z Biura Rachunkowego BUFiK w Zielonej Górze oferującego usługi m.in. w zakresie podatków, księgowości, a także doradztwa biznesowego, z podatkami trzeba być przede wszystkim na bieżąco. Od początku 2021 roku w ryczałtowym rozliczeniu nastąpiły zmiany. Jedynie podstawowa ewidencja ryczałtu, mniej wyłączeń w zakresie rodzaju działalności czy wyższy limit przychodów – to tylko niektóre z nich. Poszczególne zmiany dotyczące zryczałtowanego opodatkowania znajdują się w ustawie o ryczałcie 2021 (Dz. U. 2020 poz. 2123). Warto zajrzeć do tego dokumentu, mając pod ręką ustawę z 1998 roku (Dz. U. 1998 nr 144 poz. 930).

operat szacunkowy nieruchomosci

Czym jest operat szacunkowy nieruchomości?

Czasami konieczne okazuje się wyliczenie dokładnej wartości nieruchomości. Wówczas należy skorzystać z usług osoby, która dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Jest ona nazywana rzeczoznawcą majątkowym. Taki specjalista ma uprawnienia do stworzenia operatu szacunkowego dotyczącego konkretnej nieruchomości. Czym jest taki dokument i co powinien zawierać?

Czym jest i do czego służy operat szacunkowy?

Operat szacunkowy to dokument określający wartość konkretnej nieruchomości. Jest on niezbędny podczas różnych sytuacji formalnych, w tym podziału majątku, dążeń do uzyskania odszkodowania oraz zabezpieczania kredytu hipotecznego. Czasami sporządzenie takiego dokumentu może okazać się korzystne również przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Od klasycznej opinii na temat wartości nieruchomości operat szacunkowy różni się tym, że ma moc prawną. Stanowi on dokument akceptowany przez sąd, podczas gdy określenie wartości przez inną osobę niż rzeczoznawca majątkowy może służyć jedynie do prywatnych celów. Operat szacunkowy mogą stworzyć jedynie specjaliści pracujący w takich firmach, jak na przykład Arkada-8 Nieruchomosci.

Co powinien zawierać operat szacunkowy?

Operat szacunkowy nie może przyjmować dowolnej formy. Prawidłowo sporządzony dokument składa się z takich elementów, jak:

 • szczegółowe informacje o nieruchomości,
 • zakres i cel wyceny,
 • podstawa formalna wyceny,
 • daty ważne dla nieruchomości,
 • stan i przeznaczenie obiektu,
 • analiza i charakterystyka rynku,
 • wskazanie metody wykorzystanej do określenia wartości obiektu,
 • dokładne obliczenia wykonane podczas wyceny wraz z uzasadnieniem.

Prawidłowa wycena nieruchomości wymaga dysponowania konkretną wiedzą i umiejętnościami. Z tego powodu całością procesu zajmuje się rzeczoznawca majątkowy, czyli osoba uprawniona do sporządzania operatów szacunkowych.

Kiedy operat szacunkowy jest niezbędny?

Operat szacunkowy jest wymagany głównie w sytuacjach prawnych. Jeśli chcesz upewnić się co do ogólnej wartości swojej nieruchomości, potrzebujesz jedynie opinii. Stworzenie operatu jest droższe i wymaga znacznie więcej czasu, dlatego przygotowuje się go jedynie w konkretnych sytuacjach.

Przypadki, w których konieczne jest stworzenie operatu szacunkowego:

 • zabezpieczenie kredytu hipotecznego,
 • dochodzenie odszkodowania,
 • aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste,
 • podział majątku,
 • ustalenie wartości spadkowej lub darowizny,
 • ustalenie ceny sprzedaży,
 • egzekucja komornicza.

Cel stworzenia operatu szacunkowego powinien zostać zawarty w dokumentacji. Z tego powodu należy określić go już podczas pierwszego kontaktu z rzeczoznawcą majątkowym.

Pręty nie tylko do zbrojenia betonu

Pręty ciągnione kojarzą się głównie z konstrukcjami do zbrojenia betonu, podnoszącymi jego wytrzymałość. Okazuje się jednak, że to niejedyne ich zastosowanie. Stalowe pręty są uniwersalnym materiałem, który można wykorzystać na wiele sposobów, jak udowodnili to chociażby twórcy słynnej wieży Eiffla. Sprawdźmy, do czego jeszcze używa się prętów i gdzie można znaleźć te elementy.

Jak powstają pręty i jakie mają właściwości?

Pręty wykonuje się ze stali różnego rodzaju lub aluminium na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest walcowanie, polegające, jak sama nazwa wskazuje, na modelowaniu kawałka stali poprzez specjalne walce, co nadaje mu pożądany kształt i grubość. Druga metoda to ciągnienie – stal przesuwa się przez otwór ciągadła, kształtując pręt o przekroju i średnicy określonym przez wymiar zastosowanej matrycy. Pręty ciągnione dzielą się na okrągłe, kwadratowe, prostokątne i sześciokątne. Ponadto mogą być gładkie lub żebrowane. Metalowe pręty charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dużą sztywnością.

Pręty – niezastąpione na budowie

Podstawowym przeznaczeniem prętów stalowych jest zbrojenie betonu. Dzięki ich zastosowaniu powstaje żelbet, z którego wykonuje się elementy konstrukcyjne lub całe obiekty powszechnie stosowane w budownictwie. Pręty doskonale sprawdzają się również w roli elementów wsporników i instalacji przemysłowych. Najbardziej znaną budowlą stworzoną w dużej mierze ze stalowych prętów łączonych w większe zespoły metodą pudlarską jest wieża Eiffla.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się pręty?

Pręty metalowe mają jednak znacznie szerszy zakres zastosowań. Niektóre z nich wymienia nasz rozmówca, specjalista z częstochowskiej firmy Metal-Bernat zajmującą się między innymi produkcją prętów:

Pręty prostokątne stosuje się między innymi do produkcji maszyn przemysłowych oraz przeróżnych konstrukcji stalowych: ogrodzeń, bram, balustrad, kratownic. Takie ogrodzenie czy balustrada ciekawie się prezentuje i samo w sobie może być elementem ozdobnym.

Kowalstwo artystyczne

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale po pręty ciągnione czy walcowane w różnych kształtach chętnie sięgają artyści. Dzięki charakterystycznej dla metalu plastyczności surowiec ten można dowolnie kształtować, a pręty stanowią świetny materiał do eksperymentów na polu sztuki użytkowej i nie tylko. Powstają z nich nowoczesne rzeźby i instalacje artystyczne, jak ta Łukasza Bergera zainspirowana rojem szpaków stworzona z 560 prętów o różnej długości i umieszczona na wrocławskim Nowym Targu.

uslugi ksiegowe ksiega przychodow i rozchodow

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców, wprowadza ona jednak pewne udogodnienia. Dzięki niej można ustalić zobowiązania podatkowe firmy lub osoby fizycznej. Uwzględnia ona przede wszystkim ewidencję oraz rozliczenia ze wszystkich zobowiązań firmy. Jak należy prowadzić księgę przychodów i rozchodów? A może jej prowadzenie najlepiej zlecić księgowej?

Jak powinno się prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Księgę przychodów i rozchodów zakłada się 1 stycznia każdego roku podatkowego lub w dniu rozpoczęcia działalności. Obecnie można ją prowadzić w wersji papierowej albo elektronicznej. Jeżeli prowadzi się ją elektronicznie, trzeba określić instrukcję obsługi programu komputerowego, w którym się ją przechowuje. Najlepiej stosować sprawdzoną aplikację umożliwiającą szybki wgląd do treści oraz wydruk danych w porządku chronologicznym. Informacje koniecznie muszą być przechowywane tak, aby nie uległy zniszczeniu, dlatego warto mieć zawsze kopię zapasową. Pliki można zapisać w wersji PDF. Obecnie nie ma obowiązku drukowania jej całości w wersji papierowej.

Ważne jest, aby tworzyć KPiR na bieżąco. Musi być ona prowadzona w języku polskim i z uwzględnieniem polskich walut. Nie mogą się w niej znaleźć żadne błędy formalne. Za nierzetelną księgę uznaje się tą, która będzie:

 • posiadała wpis o zdarzeniu niemającym miejsca,
 • nie posiadała wpisu o zaistniałym zdarzeniu,
 • posiadała kwoty niezgodne ze stanem rzeczywistym.

Należy pamiętać, że nierzetelność jest uznawana za przestępstwo skarbowe, za które grozi kara grzywny lub dopłata podatku.

W KPiR powinny się znajdować przede wszystkim:

 • faktury VAT, dokumenty celne, rachunki,
 • inne dokumenty, które wskazują na fakt dokonania transakcji (np. raporty fiskalne, dowody opłat pocztowych i bankowych czy dowody przesunięć).

Jak wygląda prowadzenie KPiR przez księgowych?

Firmy pełniące usługi z zakresu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oferują m.in.:

 • bieżące ewidencjonowanie operacji gospodarczych,
 • przygotowanie rozliczeń z podatków od towarów i usług oraz podatku dochodowego,
 • przygotowanie danych dla ubezpieczyciela,
 • reprezentowanie klienta w czasie kontroli.

– Dla wielu firm czy osób fizycznych zlecenie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów doświadczonemu pracownikowi księgowemu jest bardzo korzystne. Wtedy ma się pewność, że wszystko zostanie przygotowane właściwie i żadne niechciane błędy w trakcie się nie pojawią

 – tłumaczy przedstawiciel LMB OFFICE SP Z O.O.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymaga rozeznania się w prawie, a szczególnie w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie jest to łatwa czynność, poza tym wymaga dużo czasu – szczególnie gdy robi się to pierwszy raz. To dlatego warto zlecić prowadzenie KPiR doświadczonej firmie.

Uprawnienia poszkodowanych w wypadkach związanych z pracą

Niezależenie od tego, czy pracujesz w biurze, za kółkiem, czy na budowie, możesz ulec wypadkowi podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jeżeli martwisz się, że możesz przez to stracić środki do życia, uspokajamy – w takiej sytuacji przysługują ci specjalne uprawnienia. Dowiedz się, co robić, jeżeli zostaniesz poszkodowany na skutek wypadku związanego z pracą.

Kiedy możesz ubiegać się o świadczenie z tytułu wypadku przy pracy?

Wypadki chodzą po ludziach i zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach – również podczas pracy. Dlatego powinieneś być świadomy tego, kiedy możesz skorzystać z uprawnień gwarantowanych przez obowiązujące przepisy.

Zgodnie z nimi za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie, do którego doszło w związku z wykonywaniem przez pracownika jego zwykłych obowiązków oraz poleceń wydanych przez przełożonych. Może mieć on miejsce nie tylko w siedzibie firmy. Jeżeli w godzinach, w których zatrudniony jest do dyspozycji pracodawcy, dojdzie do wypadku – na przykład w drodze do miejsca wykonywania powierzonych obowiązków – również będą mu przysługiwały specjalne świadczenia.

Takie świadczenia pieniężne przysługują zarówno samemu pracownikowi, jak i jego rodzinie – w przypadku, gdy dojdzie do śmierci zatrudnionej osoby. Bywają jednak sytuacje, kiedy kwota pozyskana z ubezpieczenia społecznego może okazać się zbyt niska, aby pokryć koszty leczenia.

Pracownikom, którzy ulegli wypadkowi w czasie wypełniania obowiązków zawodowych, przysługują świadczenia wypłacane z ZUS. Oprócz tego zatrudniony może starać się o odszkodowanie od samego pracodawcy. Sprawy takie są jednak zwykle trudne i wymagają czasu. Dlatego najczęściej trzeba zgłosić się po pomoc do prawnika – tłumaczy specjalistka z Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Musiał.

Jakie świadczenia przysługują osobom poszkodowanym w wypadkach podczas pracy?

Zatrudniony, który został poszkodowany w takim wypadku, może ubiegać się o:

 • zasiłek chorobowy – zasiłek ma zapewnić środki do życia w czasie niezdolności do pracy;
 • świadczenie rehabilitacyjne – środki te wypłaca się, jeżeli okres pobierania zasiłku chorobowego już minął, a stan zdrowia pracownika wymaga dalszego leczenia;
 • rentę – może być ona wypłacana zatrudnionemu z tytułu utraty zdolności do pracy lub jego rodzinie, w przypadku jego śmierci;
 • dodatek pielęgnacyjny i pokrycie kosztów zakupu artykułów ortopedycznych, szczepień oraz leczenia stomatologicznego.

Wypłata tych świadczeń leży po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku kiedy pozyskane środki okażą się niewystarczające i nie pokryją kosztów leczenia, rehabilitacji, zatrudniony może zgłosić się o odszkodowanie do pracodawcy. Tak zwane świadczenie uzupełniające może być wypłacone także członkom rodziny pracownika.

Halogen kontra LED. Wielkie starcie – kto górą?

Prawidłowo dopasowane oświetlenie daje możliwość wykonywania prac wymagających nawet bardzo dobrej widoczności oraz ułatwia wszystkie codzienne czynności. Co więcej, sprzyja kreowaniu odpowiedniej atmosfery w domu i daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Oświetlenie to jeden z głównych elementów dekoracyjnych każdego wnętrza. Do uzyskania światła o odpowiednich parametrach najczęściej wykorzystuje się żarówki LED lub tradycyjne halogeny.

Różnice między halogenem a światłem ledowym

Żarówki halogenowe niewiele różnią się od tradycyjnych żarówek i działają na podobnej zasadzie. Halogeny to rozwinięcie tradycyjnej lampy żarowej, w której dzięki zastosowaniu innych rozwiązań konstrukcyjnych udało się osiągnąć wyższą skuteczność świetlną, a także uzyskać dwukrotnie dłuższą trwałość.

Co więcej, charakteryzują się niskim kosztem wytworzenia oraz niezbyt skomplikowaną technologią niezbędną do ich produkcji. Mimo niskiej ceny, halogeny nie są jednak energooszczędne i generują olbrzymie straty energii. Ich używanie często prowadzi do przegrzewania oprawy, czy oparzeń korzystających z nich użytkowników – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca ze sklepu internetowego z oświetleniem LED Koloreno.

LED-y natomiast wytwarzają światło na zupełnie innej zasadzie – energia elektryczna służy tutaj do wykorzystania efektu działania dwóch warstw półprzewodnika. Podczas działania diody tylko niewielka część energii jest emitowana w postaci promieniowania cieplnego, dlatego możliwe jest uzyskiwanie bardzo wysokiej efektywności. Plusem oświetlenia LED jest również fakt, że nie ma potrzeby odprowadzania tak dużej ilości ciepła, jak przy oświetleniu tradycyjnym. Warto dodać, że każda dioda LED musi być zasilana prądem stałym, dlatego źródło światła LED musi być osadzone w oprawie, która jest wyposażona w odpowiedni transformator. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzenia wbudowanego. LED-y świecą bardzo długo, dlatego nie ma potrzeby ich częstej wymiany, co w rezultacie powoduje, że produkuje się mniej odpadów.

Dlaczego LED jest lepszym wyborem?

Od czasu pojawienia się żarówek LED na rynku tradycyjne halogeny tracą swoją popularność. Nowoczesność, energooszczędność i długa żywotność sprawiają, że coraz więcej użytkowników decyduje się na wymianę źródła światła, nie tylko w domach mieszkalnych, ale także w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Poza wieloma praktycznymi zaletami, oświetlenie LED posiada także walory estetyczne. Doskonały przykład stanowią żarówki LED GU10  stosowane w oprawach nastawnych, które mogą być stosowane jako główne światło górne i dodatkowe światło boczne.

Bardzo dobra jakość emitowanego światła, krótki czas reakcji przy włączaniu, bezpieczeństwo oraz widoczna oszczędność (nawet do 80% w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi) sprawiają, że wszystkie żarówki LED – bez względu na rodzaj – cieszą się ogromnym powodzeniem. LED-y oznaczają możliwość wielokrotnie jaśniejszego światła przy takim samym poziomie zapotrzebowania na prąd. Zwykle osiągają około 70–120 lm/W, a żarówki halogenowe – około 12–33 lm/W.

W przypadku żarówek LED warto także wspomnieć o czasie ich pracy. Średni czas pracy LED-ów bez problemu osiąga 50 tysięcy godzin, a dla ich trwałości nie ma znaczenia ilość cyklów włączania i wyłączania, ani to, czy pracują z pełną lub niską mocą. Dla porównania, tradycyjny halogen to, co najwyżej od 2 do 5 tysięcy godzin pracy. Jak widać, różnica jest bardzo zauważalna.

Co ciekawe, LED-y wyróżniają się także szerokim zakresem temperatur barwowych. W zależności od wyboru nasze pomieszczenie może zyskać odcień ciepły, zimny lub neutralny. Sterować można również natężeniem światła. Oświetlenie ledowe najczęściej wykorzystywane jest, jako główne lub dodatkowe źródło światła. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko we wnętrzu, ale również na tarasie i w ogrodzie. Jest to dobry wybór, jeżeli chcemy zadbać o środowisko, również z tego powodu, że podczas produkcji ledów nie wydzielają się szkodliwe substancje, tj. ołów, kadm, czy rtęć. Oznacza to, że produkcja LED-ów jest przyjazna dla środowiska. Co więcej, nie ma co do nich wymogów specjalnej utylizacji i mogą być w 100% poddane procesowi recyklingu.

 

Morze kontra góry. Odwieczny dylemat który pomożemy rozstrzygnąć

Wybierając miejsce na wypoczynek w Polsce, turyści mają niemal nieograniczone możliwości. Większość podróżnych bierze jednak pod uwagę dwa najbardziej uczęszczane kierunki, które dają na ogół dużą satysfakcję związaną z atrakcjami oraz relaksującymi pejzażami. Mowa tutaj o wakacjach nad Morzem Bałtyckim lub w bajkowym otoczeniu malowniczych polskich gór. Który z regionów ma turystom więcej do zaoferowania i gdzie wypoczywa się najlepiej?

Dlaczego warto wybrać niezapomniane wakacje nad morzem?

Wczasy nad morzem mają wielu zwolenników. Powietrze bogate w jod oraz szum morskich fal to ważne atuty tamtejszych okolic. Wypoczynek nad Bałtykiem jest możliwy niemal o każdej porze roku. Jednak to latem można liczyć na atrakcje związane z opalaniem się na słonecznych plażach oraz chrupiące i smakowite ryby wprost z lokalnych smażalni.

Co ciekawe, wakacje nad morzem z dziećmi dają naprawdę dużo radości i satysfakcji. Niezliczone atrakcje wodne w postaci rejsów oraz specjalnie przygotowanych warunków do uprawiania sportów wodnych – znajdują wielu fanów zarówno podczas wczasów rodzinnych jak też wypadów ze znajomymi.

Popularne nadmorskie kurorty to m.in.:

 •   atrakcyjne turystycznie Trójmiasto,
 • kameralne Chałupy,
 • rozrywkowe Sarbinowo,
 • przytulna Krynica Morska,
 • pełne młodzieży Władysławowo,
 • uniwersalna Łeba,
 • legendarny Kołobrzeg.

Aby spędzić naprawdę niezapomniany czas nad morzem, warto skorzystać z bogatej oferty komfortowego hotelu Orle w Gdańsku.

Podróż w góry dla miłośników aktywnego wypoczynku i sportów zimowych

Polskie góry mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji związanych z pieszymi wędrówkami, malowniczymi pejzażami oraz sportami zimowymi. Decydując się na ten region, można z pewnością liczyć na rześkie powietrze, wyśmienitą góralską kuchnię oraz widok uśmiechniętych turystów. Niewątpliwą atrakcją górskich terenów są też Parki Narodowe oraz niezliczone zbiorniki wodne ulokowane u podnóża przepięknych i majestatycznych widoków.

Popularne górskie miejscowości to m.in.:

 • kochane przez turystów Zakopane,
 • malownicza Białka Tatrzańska,
 • odległy i magiczny Karpacz,
 • uzdrowiskowa Szklarska Poręba,
 • popularna Szczawnica,
 • bajkowa Bukowina Tatrzańska.

Dlaczego warto wybrać właśnie wakacje w polskich górach?

Decydując się na wakacje lub weekend w górach, warto mieć świadomość, że są to tereny dające ukojenie oraz wytchnienie od codzienności. Jest to szczególnie istotne, kiedy na co dzień turysta mieszka w odległych zakątkach kraju, które są nizinne i nieco monotonne. 

W takiej sytuacji warto wybrać właśnie góry, które z każdym spojrzeniem odmieniają nastrój. Zaś otwarte przestrzenie pozwalają poczuć dużą wolność i zew przygód na mniej lub bardziej wymagających ścieżkach przygotowanych dla wypoczywających wędrowców.

Najważniejszą zaletą gór jest jednak przyjazna atmosfera panująca zarówno w restauracjach jak też hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Energia bijąca od górali jest niesamowicie inspirująca i pozwala poczuć się jak w domu. Góry są atrakcyjne o każdej porze roku i oferują sporty zimowe zimą oraz komfortowe wędrówki i pikniki podczas lata.

Cena wakacji nad morzem i w górach

Rozważając wybór miejsca na wakacje, wielu turystów bierze pod uwagę ceną pobytu. Warto wspomnieć, że w sezonie turystycznym ceny w obu regionach kształtują się bardzo podobnie.

Średnia cena pobytu w górach na 2020 rok to około 50 złotych. Wczasy nad morzem także osiągają podobną cenę. Wszystko jest jednak uzależnione od warunków, jakie chcesz wybrać oraz stopnia popularności miejscowości.

Turyści liczący na oszczędności mogą więc skorzystać z oferty licznych domków i pensjonatów, a  podróżni o wyższych wymaganiach – po prostu zarezerwować bardziej komfortowy nocleg w hotelach i willach u podnóża gór lub też z zapierającym dech w piersiach widokiem na Bałtyk.

Na czym polega zgrzewanie kondensatorowe?

Blachy metalowe to powszechne spotykany półprodukt – wykorzystuje się je między innymi w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, a także w budownictwie. Łączenie blach z innymi elementami konstrukcji – lub z innymi blachami odbywa się bardzo często przy pomocy elementów takich jak sworznie czy kołki gwintowane. Aby zapewnić najwyższą jakość takiego połączenia bez utraty wytrzymałości blachy stosuje się tak zwane zgrzewanie kondensatorowe. Na czym ono polega?

Czym jest zgrzewanie kondensatorowe?

Zgrzewanie kondensatorowe, nazywane również niekiedy przypawaniem kondensatorowym to prosta i skuteczna metoda łączenia blach z elementami łącznymi, takimi jak kołki gwintowane czy sworznie. Na czym polega ta procedura?

– Ogólna zasada zgrzewania jest bardzo prosta, przypomina ono nieco powszechnie znane spawanie – wyjaśnia przedstawiciel firmy Partner – W obu przypadkach mamy do czynienia z wykorzystaniem łuku elektrycznego, którego wysoka temperatura przyczynia się do powierzchniowego stopienia materiału obu łączonych ze sobą elementów. W przypadku zgrzewania elementami tymi są blacha metalowa oraz łącznik, na przykład kołek. W zgrzewaniu wykorzystuje się urządzenia nazywane zgrzewarkami – łuk elektryczny wytwarzany jest przy pomocy baterii kondensatorów. Zgrzewarki wyposażone są w specjalne pistolety, w których umieszcza się łącznik, a następnie przykłada do blachy. W momencie wytworzenia łuku, końcówka łącznika oraz fragment powierzchni z którą się styka ulega stopieniu w zaledwie kilka milisekund. Metoda ta może być wykorzystana do łączenia ze sobą elementów wykonanych z różnych metali.

Zalety zgrzewania kondensatorowego

Technologia zgrzewania kondensatorowego jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle i to z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim jest bardzo wydajna – jak wspomnieliśmy, uzyskanie trwałego połączenia między dwoma elementami zajmuje kilka milisekund, dzięki czemu wykonywanie całej serii takich operacji trwa zdecydowanie krócej, niż tradycyjne spawanie. Szczególnie, że zgrzewanie może zostać zautomatyzowane. Druga zaleta wynika bezpośrednio z pierwszej – jest nią bezpieczeństwo materiału. Krótki czas działania łuku elektrycznego powoduje, że zgrzewanie może być wykonywane na nawet bardzo cienkich arkuszach blachy bez ryzyka ich uszkodzenia, które mogłoby mieć wpływ na trwałość ostatecznego produktu. Trzecia zaleta – dzięki zgrzewaniu możliwe jest zachowanie integralności powierzchni blachy, jej wytrzymałości oraz szczelności, co może odgrywać bardzo  istotną rolę w dalszej produkcji.

Czy do hotelu można zabrać psa lub kota?

Wyjazd z kotem albo psem wymaga starannej organizacji, jednak jak najbardziej jest możliwy. Przed podróżą należy dużo uwagi poświęcić głównie wyborowi hotelu – ważne, by noclegi były przyjazne zwierzętom. Nie w każdym hotelu można przebywać z pupilem, natomiast niektóre obiekty ustalają dla czworonożnych gości specjalne zasady pobytu. Jak więc wdrożyć w życie pomysł zabrania psa lub kota do hotelu?

Hotele przyjazne zwierzętom

Hotelarze sami określają wytyczne związane z pobytem zwierząt w pokojach, dlatego tak istotne jest sprawdzanie wszystkich informacji otrzymywanych podczas składania rezerwacji. Właśnie na tym etapie należy upewnić się, że dany hotel jest przyjazny zwierzętom. W tego typu obiektach pupile mogą liczyć na specjalne traktowanie, np. dostęp do misek z wodą na terenie całego budynku, powitalny zestaw przysmaków, odpowiednio przygotowane miejsce do spania. Ponadto już na etapie rezerwowania noclegu właściciele powinni zapoznać się z regulaminem bądź dopytać w recepcji, czy ze zwierzęciem można wejść do restauracji, strefy sportowej albo SPA przy hotelu. Najczęściej w tych zakresach obowiązują ograniczenia, które jednak w każdym hotelu mogą wyglądać inaczej.

W regulaminach często pojawia się również informacja, że zwierzę nie może przebywać w pokoju bez nadzoru właściciela (zwłaszcza jeśli będzie hałasować). Czasem hotele wymagają także przedstawienia książeczki zdrowia potwierdzającej, że kot lub pies jest pod stałą opieką weterynaryjną, przeszedł niezbędne szczepienia i został odrobaczony. Poza tym trzeba liczyć się z koniecznością wyprowadzania zwierząt na smyczy, w kagańcu i zawsze pod opieką osoby dorosłej.

Czy do pobytu z pupilem trzeba dopłacić?

Psy bądź koty są traktowane przez właścicieli jak pełnoprawni członkowie rodziny, natomiast przez hotelarzy jak pełnoprawni goście. W związku z tym w wielu hotelach do pobytu ze zwierzęciem należy dopłacić. Opłaty mogą być różne, ale generalnie wahają się od kilkudziesięciu złotych za dobę do jednorazowej płatności mogącej wynosić nawet kilkaset złotych. Hotel może również obciążyć właściciela za szkody wyrządzone przez pupila, takie jak np. uszkodzony materac, zniszczony dywan, podarte firanki.

Pracownik Hotelu Amber z Gdańska wyjaśnia: Zabranie ze sobą pupila na wakacje generuje dodatkowe wydatki, ale pozwala uniknąć dylematu, co zrobić z kotem lub psem podczas urlopu. Wiele osób nie wyobraża sobie podróży bez towarzystwa ukochanego zwierzęcia i na szczęście są hotele, które to szanują. Przy odrobinie dobrej woli hotelarzy i właścicieli zwierząt można sprawnie zaplanować pobyt czworonogów w hotelu, bez narażania żadnej ze stron na jakiekolwiek straty finansowe czy problemy organizacyjne.

Osoby chcące wyjechać na urlop z pupilem mogą więc bez większych przeszkód zrealizować swój plan. Co prawda podczas pobytu w hotelu konieczne będzie dostosowanie się do pewnych zasad oraz – ewentualnie – uiszczenie opłat dodatkowych, lecz możliwość spędzenia wolnego czasu w pełnym rodzinnym składzie jest bezcenna.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu