Gdzie stosuje się wyłączniki termiczne?

Wyłącznik termiczny to proste urządzenie elektromechaniczne, które w wielu sytuacjach ratuje nas przed sporymi kłopotami, a nawet poważnym niebezpieczeństwem. Umieszcza się go zarówno w urządzeniach codziennego użytku, jak i skomplikowanych maszynach przemysłowych – wszędzie tam chroni sprzęt przed działaniem nadmiernej temperatury, zapobiegając jego uszkodzeniu lub trwałemu zniszczeniu. Zobaczmy, gdzie można znaleźć wyłączniki termiczne.

Do czego służy i jak działa wyłącznik termiczny?

Podstawowym zadaniem wyłącznika termicznego jest ochrona odbiorników elektrycznych i instalacji przed przegrzaniem w momencie, gdy natężenie prądu staje się zbyt wysokie, a temperatura otoczenia nadmiernie wzrasta, zagrażając sprawnemu funkcjonowaniu danego sprzętu. Wyłącznik reaguje na ściśle określoną temperaturę w zakresie od 72 do 257 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od bezpiecznika termicznego, który jest jednorazowego użytku, wyłącznik działa wielokrotnie, za każdym razem rozłączając dany obwód, gdy temperatura osiągnie ustaloną wartość.

Dzięki wyłącznikom termicznym możemy więc uniknąć wielu zagrożeń – od chwilowego przerwania pracy, przez trwałe uszkodzenie sprzętu, po najgorsze scenariusze: pożar, porażenie prądem lub wybuch.

W jakich urządzeniach znajdziemy wyłączniki termiczne?

Dzięki swojej uniwersalności i niezwykle ważnej roli w wyłącznik termiczny wyposaża się powszechnie różnego rodzaju urządzenia elektryczne, między innymi:

 • sprzęty gospodarstwa domowego,
 • grzejniki, kominki,
 • zasilacze, przedłużacze,
 • oprawy oświetleniowe,
 • mikroprocesory,
 • maszyny przemysłowe.

Wyłącznik termiczny znajdziemy zatem w wielu sprzętach, których używamy codziennie: lodówce, odkurzaczu, mikrofalówce, suszarce do włosów i suszarce do ubrań, czajniku, tosterze, dystrybutorze wody, a także w farelce czy bojlerze.

Warto wiedzieć, że wyłącznik termiczny stosuje się w różnego rodzaju oprawach oświetleniowych. Gdy temperatura wzrasta do określonego poziomu, wyłącznik odcina dopływ prądu, a światło gaśnie. Ten efekt wykorzystuje się chociażby w migających żarowych lampkach choinkowych – tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu internetowego ElStat.

W zasilaczach wyłączniki montuje się, by zapobiegać ich przeciążeniu. Pełnią one również z powodzeniem rolę termostatów, chroniąc przed przegrzaniem systemy grzewcze lub chłodnicze. Z kolei w komputerach wyłączniki termiczne znajdują zastosowanie przy ochronie mikroprocesorów. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, obniżają częstotliwość sygnału zegarowego do zera, a jednocześnie utrzymują zasilanie pamięci podręcznej. Dzięki temu nie tracimy danych, nawet gdy praca zostanie przerwana aż do momentu, w którym temperatura spadnie do bezpiecznego poziomu.

Jakie mundury noszą przedstawiciele kolei?

Przedstawiciele kolei, tak jak każdej innej służby mundurowej, muszą nosić odpowiednio zaprojektowane mundury. Zazwyczaj każdy pracownik otrzymuje po kilka sztuk każdego obowiązkowego elementu ubioru, który musi być w pełni zgodnym z wytycznymi. Dodatkowo mundury są dopasowywane do różnych okazji, na których często pojawiają się przedstawiciele służb oraz do różnych warunków atmosferycznych. Sprawdź, jakie mundury noszą przedstawiciele kolei.

Jakie elementy składają się na mundur przedstawiciela kolei?

Każdy mundur składa się z wielu różnych elementów, które pomagają wyróżnić pracownika kolei od policjanta czy żołnierza. Mężczyźni najczęściej ubrani są w dwu lub trzyczęściowy garnitur, czyli spodnie, marynarkę i kamizelkę.

Pod spodem musi znaleźć się też odpowiednia koszula, której również nie omijają sztywne wytyczne. Jest to jeden z tych elementów, które pomagają kolejarzom schłodzić się podczas letnich uroczystości lub dogrzać w trakcie trzaskających mrozów. Ważne jest też, aby krój koszuli, spodni czy marynarki nie powodował deformacji całego stroju. Dlatego każdy z tych elementów musi być idealnie dobrany do pracownika pod kątem rozmiaru i określonego przez wytyczne kroju.

Ważnym elementem munduru przedstawiciela kolei jest też czapka rogatywka z orzełkiem znajdującym się w w logo Polskich Kolei Państwowych oraz stosowany zamiennie filcowy toczek. Symbole PKP oraz kolei regionalnych mogą pojawiać się również w formie haftowań, broszek i przypinek, a także dobranych kolorystycznie pasów, znajdujących się u dołu rękawów marynarki.

Kobiety noszą mundury podobne do męskich, jednak panie otrzymują dodatkowo spódnice, zamiast marynarek dopasowane żakiety, a także ozdobne apaszki, które tak jak pasy znajdujące się na rękawach, reprezentują kolory danych kolei.

Mundury posiadają również stosowne dodatki, jak paski oraz ozdobne, charakterystyczne dla galowych strojów duże guziki, a także jeden z najważniejszych elementów, który określa stopień kolejarski, czyli dystynkcję. Najczęściej umieszcza się je na kozerce lub klapach marynarki, skąd są doskonale widoczne dla wszystkich uczestników uroczystości.

Gdzie można kupić mundury przedstawicieli kolei?

Obowiązek przekazania pracownikom pełnego i zgodnego z wytycznymi umundurowania, zazwyczaj spoczywa na samej kolei, która powinna zadbać o prawidłowy wygląd swoich przedstawicieli. Uszycie mundurów jest następnie zlecane zaufanej firmie, takiej jak Hero Collection, która ma doświadczenie w szyciu umundurowania spełniającego wszystkie oficjalne wytyczne.

Warto jest jednak wiedzieć, skąd pochodzą mundury, ponieważ w przypadku konieczności doszycia któregoś z elementów stroju lub kolejnego kompletu, można mieć gwarancję otrzymania dokładnie takiego samego i odpowiedniego umundurowania.

 

Właściwości i zastosowania szkła hartowanego

Proces hartowania szkła polega na poddaniu go działaniu bardzo wysokiej temperatury (przez krótki czas), a następnie bardzo szybkiemu ochłodzeniu go sprężonym powietrzem. Takie działania powodują większe naprężenia na szkle, w wyniku czego zyskuje ono większą wytrzymałość na uszkodzenia. Ze względu na swoje dobre właściwości, szkło hartowane znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i wykończeniu wnętrz. Gdzie można wykorzystać szkło hartowane?

Zastosowanie szkła hartowanego

Elementy wykonywane przy pomocy szkła hartowanego są wykorzystywane zarówno jako cenne elementy konstrukcyjne, jak i przy dekoracji wnętrz. Wiele architektów ceni właściwości szkła hartowanego i wykorzystuje je jako przezroczyste ścianki działowe. Jest to nie tylko trwałe rozwiązanie. Pozwala ono także na podział przestrzeni, przy jednoczesnym zapewnieniu kontaktu wzrokowego z pozostałymi mieszkańcami. Ściany wykonane przy użyciu szkła hartowanego – w przeciwieństwie do tradycyjnych ścian działowych – zapewniają stały dopływ światła. W rezultacie przekłada się to na mniejsze zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do doświetlenia pomieszczenia.

Właściwości hartowanego szkła oraz duża wytrzymałość materiału sprawiają, że jest on również bardzo chętnie wykorzystywany w przeszkleniach drzwi oraz bezramowych witrynach. Kolejną cechą, która wyróżnia szkło hartowane to właściwości izolujące. Dzięki temu można zastosować je np. przy budowie zimowego ogrodu – ścian bocznych oraz dachu.

Poza zastosowaniem jako element konstrukcyjny oraz wykończeniowy w procesie budowlanym szkło hartowane jest chętnie wykorzystywane jako element wewnętrzny pomieszczeń. Najlepszy przykład stanowi kabina prysznicowa oraz sprzęt gospodarstwa domowego, który wymaga dużej odporności mechanicznej oraz termicznej. Materiał ten można także spotkać jako element stołu, regału oraz w aranżacjach nowoczesnych wnętrz, gdzie szkło stanowi wykończenie schodów lub balustrad.

Dlaczego warto stosować szkło hartowane?

Dzięki swoim właściwościom, szkło hartowane znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach. Jest to materiał łatwy, który łatwo utrzymać w czystości. Gwarantuje on też ponadczasowy wygląd oraz elegancję wnętrza. Szkło hartowane to bezpieczniejsza oraz trwalsza wersja klasycznego materiału i stwarza nieograniczone możliwości wykorzystania.

Jak mówi szklarz z firmy Alstal oferującej obróbkę szkła hartowanego: Elementy wykonane ze szkła hartowanego cieszą się dużą popularnością. Cechują je przede wszystkim bardzo wysokie walory użytkowe, świetne właściwości oraz ogromne możliwości zastosowania. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy korzystają dziś z elementów wykonanych ze szkła hartowanego.

Decydując się na obróbkę lub zakup szkła hartowanego zaleca się wybór jedynie sprawdzonych firm, które oferują takie usługi. Jedynie doświadczony szklarz jest w stanie wykonać elementy ze szkła hartowanego w taki sposób, aby były one trwałe i bezpieczne.

Jak umeblować wnętrze w stylu klasycznym?

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym są eleganckie i wytworne. Cieszą oko pięknymi formami i naturalnym wykończeniem. Klasyka jest zawsze modna, wnętrza w takim stylu cechują starannie dobrane materiały, stylowe formy i eleganckie wzory. Klasyczne wnętrza powinny być spójne, a odpowiednio dobrane meble, oświetlenie i dodatkowe elementy dekoracyjne mają tworzyć kompletną całość.

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz

Obecnie występuje 11 najbardziej popularnych stylów w urządzaniu wnętrz: nowoczesny, skandynawski, klasyczny, industrialny (loftowy), eklektyczny, rustykalny, glamour, vintage, boho,  hampton i art deco. Z nich wszystkich wyróżnia się styl klasyczny, ze względu na swoją ponadczasowość.

Styl klasyczny to styl z tradycjami, o bogatej historii, który rozwija się już od starożytności. Charakteryzuje się spokojnym i stonowanym wystrojem o jasnych kolorach – dominują barwy ziemiste, marmurowe i beżowe. Meble oraz dekoracje stanowią spójną całość i są kupowane lub zamawiane zazwyczaj w komplecie. Łączy je ten sam kolor drewna, obić oraz zasłon, a materiały używane do takiej aranżacji są zawsze wysokiej jakości, używa się najczęściej skóry, drewna, marmuru i jedwabiu – jak wyjaśnia przedstawiciel z firmy Warsztat Pomysłów, zajmującej się m.in. produkcją mebli na zamówienie.

Aranżując wnętrze w stylu klasycznym, można to uczynić w dwojaki sposób:  albo w tradycyjnej, niezmienionej wersji, lub z delikatnymi naleciałościami z nowoczesnych trendów. Sam styl kojarzy się często ze stylem pałacowym, aczkolwiek jest to skojarzenie błędne, ponieważ, chociaż elegancki i wytworny, w przeciwieństwie do wystroju pałacowego nie ma tu miejsca na przesadny przepych.

Meble w stylu klasycznym

Umeblowanie w stylu klasycznym to przede wszystkim meble z historią, niedostępne w nowoczesnych salonach meblowych. Stawiając na tego typu wystrój wnętrz, warto sprawdzić sklepy z antykami i aukcje internetowe. Niektóre mogą wymagać renowacji i skorzystania z usług profesjonalnego zakładu stolarskiego, ale często dzięki niewielkiemu nakładowi pracy można uzyskać wspaniałe efekty, odtwarzając stylowe wzory i piękne linie. Najczęściej w kolorach drewna, z którego zostały wykonane, meble klasyczne są masywne i mocne, mają grube, gięte lub proste nogi. Obicia na meblach wypoczynkowych wykonane są najczęściej z aksamitu lub atłasu, w pasy lub o wzorach ornamentowych. Należy przy tym uważać, by nie przesadzić ze zdobieniami, zestawiając ze sobą ozdobne meble z innymi dekoracjami. Dobór wszystkich elementów i dodatków powinien być wyważony.

Dodatki we wnętrzach klasycznych

Charakter klasycznych wnętrz podkreślają wszelkie ozdobne wykończenia mebli i dodatkowe elementy dekoracyjne. Powinny się tu znaleźć profilowane fronty, eleganckie uchwyty, dekoracyjne krzesła. Jako dodatki doskonale się sprawdzą duże obrazy, wiszące nad sofą czy kominkiem. Nie powinno także zabraknąć luster. Obrazy i lustra doskonale wyglądać będą oprawione w bogato zdobione, reprezentacyjne ramy, dobrze, by były rzeźbione oraz dodatkowo złocone i nieco spatynowane, co doda powagi całemu wystrojowi. Pomieszczenia wypoczynkowe powinny być zwieńczone zdobionymi żyrandolami. Nie muszą mieć pełnych przepychu kryształowych kloszy, dobrze się sprawdzą tu żyrandole świecznikowe, doskonale wpisujące się w tego typu wnętrza. Natomiast w kuchni warto stosować dużo przeszkleń, a za szkłem postawić i wyeksponować zastawę stołową i inne porcelanowe elementy.

Czy warto się zdecydować na meble klasyczne i klasyczne wnętrza?

Odpowiedź brzmi – warto! Moda przychodzi i odchodzi. Coś, co niedawno było ostatnim krzykiem mody, dziś może być niechcianym reliktem z przemijającej epoki. Dobrym przykładem mogą być tu przestarzałe wnętrza rodem z PRL-u. Ale wnętrza i meble klasyczne są ponadczasowe. Takie aranżacje oparte są o nieśmiertelne kanony i z pewnością przeżyją jeszcze wiele nowopowstałych kierunków i trendów wnętrzarskich. Wybierając klasyczne aranżacje można mieć pewność, że stylowe wnętrza będą zachwycać swoją estetyką niezależnie od panujących aktualnie trendów i mody.

Wybór odblasków dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo dziecka jest sprawą najważniejszą dla każdego rodzica. Wybór i zakup odblasków jest tanim i skutecznym sposobem na to, by było ono widoczne po zmroku na ulicy. Niestety, piesi są szczególnie narażeni na drodze, przy ograniczonej widoczności nawet przejście przez pasy czy poruszanie się po chodniku może być ryzykowne. W takiej sytuacji odblaskowy gadżet przy ubraniu może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka – zarówno malucha, jak i nastolatka.

Dobre odblaski, czyli jakie?

Rodzice, którzy kupują pierwszy raz w życiu odblaski dla swojej pociechy, mogą stanąć przed nie lada wyzwaniem, bowiem w sprzedaży jest wiele takich produktów. Nie warto kierować się przy zakupie pierwszym wrażeniem, ale raczej należy zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z produktem solidnie wykonanym, o odpowiedniej jakości. Gadżet z odblaskiem powinien być też łatwy w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli będzie zdejmowany samodzielnie przez dziecko. Bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla malucha, będzie odblask na trwale umocowany do kurtki czy tornistra. Szukając niedrogich produktów z tej kategorii, pamiętajmy, że dobry odblask powinien posiadać stosowne atesty i być dopuszczony do użytku, dlatego cena przy jego wyborze nie może być dla rodzica najważniejszym kryterium. Warto też sprawdzić, czy dany odblask będzie dobrze widoczny: na pewno im będzie większy, tym większa szansa, a dziecko zostanie zauważone na drodze przez rowerzystów i kierowców. Ma to znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok i samodzielny powrót dziecka ze szkoły może już być związany z zagrożeniami.

Najbardziej popularne gadżety odblaskowe

Popularnym gadżetem dla dzieci i dorosłych jest kamizelka odblaskowa. Taki dodatek doskonale sprawdzi się na wszelkie wyjścia po zmroku – jazdę na rowerze, spacery, przedszkolne i szkolne wycieczki, i tym podobne okazje. Kamizelki takie powinny odpowiadać wymogom normy EN 1150 oraz posiadać wystarczająco szerokie pasy tkaniny fluorescencyjnej, istotna jest też ich trwałość i odporność, w końcu użytkowane będą w różnych warunkach atmosferycznych. Wybierając kamizelkę odblaskową dla dziecka, warto zwrócić uwagę na dogodny dla niego sposób jej zakładania i zapinania. Dotyczy to zwłaszcza maluchów. Dzięki dostępnym rożnym kolorom kamizelek można łatwo wybrać taką, która się spodoba dzieciom – i dziewczynkom, i chłopcom. Innym popularnym rozwiązaniem są opaski odblaskowe – wygodne w codziennym używaniu i niekrępujące ruchów. Po przyjściu do szkoły czy do domu można je schować do plecaka. Do kurtki czy tornistra można przypiąć też zawieszkę odblaskową, które sprawi, że dziecko będzie widoczne po zmroku. Są to produkty tanie, więc nawet zakup kilku takich zawieszek nie będzie dużym wydatkiem dla rodzica. Dla młodszego dziecka lepiej wybrać zawieszkę z miękkiego materiału, natomiast dla starszaka – twardą. Ciekawe, ładne wzory zawieszek dostępnych m.in. w kształtach ulubionych zwierzątek czy pojazdów z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Bardzo praktycznym gadżetem są czapki z daszkiem wyposażone w elementy odblaskowe. Nie tylko chronią one przez jesiennym czy wiosennym chłodem, ale zapewniają też dzieciom lepszą widoczność w czasie, gdy mrok zapada wcześniej. Jakie jeszcze ciekawe propozycje znajdziemy wśród odblasków dla najmłodszych?  Warto jeszcze wspomnieć o chustach odblaskowych, które – podobnie jak czapka – zabezpieczą przed chłodem. Z kolei worek odblaskowy może być świetnym zakupem dla przedszkolaka. Wygodnie pomieści on w nim wszystkie swoje przydatne na co dzień przybory. Ciekawym i praktycznym artykułem są również szelki odblaskowe. To łatwe w zakładaniu i wygodne w noszeniu elementy stroju, w asortymencie sklepów takich jak kamizelkaodblaskowa.pl dostępne są zarówno miniszelki dla najmłodszych dzieci, jak i większe szelki bez gumek dla uczniów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Ortodoncja zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz skrzywionymi i stłoczonymi zębami. Wykorzystuje się w tym celu między innymi aparaty ortodontyczne, które mają za zadanie przywrócić prawidłowe ustawienie zębów oraz piękny uśmiech. Leczenie ortodontyczne wymaga odpowiedniego podejścia oraz przygotowania pacjenta. Jakie wyróżniamy typy aparatów ortodontycznych?

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest indywidualnie dobranym planem leczenia, które ma na celu skorygowanie wad zgryzu oraz przywrócenie ładnego uśmiechu.  Proces jest wieloetapowy i długi. Pierwszym krokiem jest wizyta u ortodonty, który dokładnie przebada zęby oraz zleci badania obrazowe, na przykład zdjęcie RTG lub tomografię komputerową. Na podstawie tych danych lekarz specjalista ustala plan leczenia i informuje o jego przebiegu, kosztach oraz przewidywanych efektach.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego lekarz wykonuje wszystkie konieczne zabiegi stomatologiczne. Jest to niezbędne, aby uzupełnić ubytki oraz wyleczyć zęby przed jego założeniem. Następnie lekarz zakłada aparat ortodontyczny oraz wyjaśnia wszystkie podstawy zasad higieny i postępowań.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

W leczeniu ortodontycznym wyróżniamy kilka rodzajów aparatów. Dwa podstawowe typy to aparaty ortodontyczne stałe oraz ruchome.

Jak mówi specjalista z Kliniki Specjalistycznej SteczkoAparaty ortodontyczne stałe są najczęściej wykorzystywane w leczeniu wad zgryzu. Wymagają długiego czasu noszenia, ale przynoszą bardzo dobre efekty. Aparat ortodontyczny stały składa się z zamków, które są przyklejone specjalnym klejem stomatologicznym do powierzchni zębów. Mogą znajdować się na przedniej lub tylnej stronie. Są połączone ze sobą, dzięki czemu wpływają na ustawienie łuków. Dostępne są rożne rodzaje aparatów stałych, między innymi metalowe, porcelanowe i szafirowe.

Aparaty ortodontyczne ruchome nosi się kilkanaście godzin dziennie, więc są dedykowane do korekcji wad o małym nasileniu. Nie jest on na stałe przytwierdzony do zębów, dlatego należy go zdejmować do jedzenia lub na dzień, chociaż to zależy od zaleceń ortodonty. Na wizycie lekarz daje pacjentowi specjalny kluczyk do aparatu, ponieważ wymaga on co pewien czas przykręcenia. Najczęściej trzeba go regulować co 7 – 10 dni. Dzięki temu można osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny. O aparaty ortodontyczne należy odpowiednio dbać i po każdym zdjęciu trzeba go wyczyścić szczoteczką i pastą do zębów.

Czy stal nierdzewna rzeczywiście nie rdzewieje?

Stal nierdzewna to materiał, który może być wykorzystywany na wiele sposobów. Są z niej wykonywane nie tylko balustrady wewnętrzne i zewnętrzne, ale też akcesoria do wyposażenia pomieszczeń np. baterie prysznicowe czy umywalkowe. Jak sama nazwa wskazuje – surowiec ten powinien być odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i nie rdzewieć. Czy rzeczywiście stal nierdzewna nie koroduje?

Stal nierdzewna a rdza

Zgodnie z nazwą, stal nierdzewna jest odporna na rdzę. Wynika to z faktu, że w stopie materiału znajdują się także chrom i nikiel – substancje chroniące surowiec przed pojawieniem się korozji. Wspomniane metale są wykorzystywane do stworzenia na powierzchni nierdzewki cienkiej warstwy tlenku chromu – to ona zabezpiecza konstrukcję przed niszczeniem pod wpływem niekorzystnych czynników.

– Warto zwrócić uwagę, że utrzymanie wspomnianych efektów jest możliwe tylko i wyłącznie przy zachowaniu odpowiedni procedur podczas procesu produkcji – wyjaśnia ekspert z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Rostal”. Dodaje, że najczęstszym powodem doprowadzającym do wystąpienia rdzy jest zanieczyszczenie powierzchni stali nierdzewnej. Chcąc uniknąć problemu, warto stosować inne narzędzia do cięcia i jeszcze inne do szlifowania. Na rynku są dostępne urządzenia wykorzystywane tylko i wyłącznie do obróbki nierdzewki. Wówczas ryzyko przedostania się np. fragmentów żelaza na powierzchnię, jest dużo niższe. Materiał nie powinien być również magazynowany i transportowany w towarzystwie innych metali np. stali czarnej. Co więcej, jego właściwości sprawiają, że nie może być poddawany działaniom silnych substancji chemicznych.

Czy można zabezpieczyć stal nierdzewną przed korozją?

Każde tworzywo czy powierzchnia, w celu utrzymania pierwotnych właściwości, wymaga przeprowadzania regularnych czynności pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. To samo dotyczy stali nierdzewnejW zależności od sposobu jej wykorzystania może one ulegać mniejszym bądź większym zanieczyszczeniom. Warto regularnie usuwać z niej wszelkiego rodzaju nieczystości i zabrudzenia. Do tego celu należy stosować tylko specjalistyczne środki, wyprodukowane na bazie alkoholu. Czyszczenie mechaniczne przy użyciu np. szczotek drucianych może tylko doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, ale przede wszystkim szybszego pojawienia się rdzy.

Pojawienie się plam czy innego rodzaju brudów nie jest równoznaczne z rozpoczęciem procesu rdzewienia. Ważne jest natomiast szybkie reagowanie, gdyż ich zbyt długa obecność na powierzchni może przyczynić się do wystąpienia korozji.

hydraulika siłowa

Rola sprzęgła elastycznego w układach hydraulicznych

W wielu branżach przemysłowych wykorzystuje się układy hydrauliczne, które są stosowane m.in. w budowie napędów maszyn budowlanych. Głównym zadaniem układów jest minimalizowanie powstawania udarów oraz drgań, które powstają podczas pracy silnika. Elementami konstrukcyjnymi układów napędzających maszynę są sprzęgła elastyczne. Sprzęgła łączą ze sobą czynny wał napędzający oraz bierny wał, który jest napędzany. Celem połączenia jest przeniesienie momentu obrotowego z pierwszego wału na drugi. Sprzęgła elastyczne posiadają więc taką samą funkcję, jak sprzęgła używane w samochodach. Jakie jest zastosowanie sprzęgła elastycznego?

Sprzęgło elastyczne – charakterystyka

Sprzęgło elastyczne stanowi część osprzętu i jest odpowiedzialne za przenoszenie napędu. Tłumi drgania skrętne wywołane przez maszynę poprzez przenoszenie momentu obrotowego z jednego wału do drugiego. Obecnie, dzięki korzystaniu ze sprzęgieł elastycznych, maszyny optymalizują wydajność swojej pracy.

Montaż oraz demontaż sprzęgieł jest niezwykle łatwy dzięki temu, iż są one małymi i lekkimi elementami. Mają również bardzo prostą budowę. Zapewniają także wydłużoną żywotność całego układu poprzez dużą wytrzymałość, a także dobrą odporność na zużycie. Dodatkowo, bardzo dobrze tłumią drgania oraz kompensują niewspółosiowość wałów.

Kiedy zastosować sprzęgła elastyczne?

Sprzęgła elastyczne najlepiej jest stosować w maszynach, w których często dochodzi do drgań i wibracji, a praca silnika jest nierównomierna.

Jak mówi specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą i produkcją urządzeń z zakresu hydrauliki siłowej Megahydral PHUSprzęgła kłowe doskonale poradzą sobie z tłumieniem drgań wywołanych przez maszynę. Takie sprzęgła będą doskonałym rozwiązaniem dla układów, które wymagają wysokiej precyzji podczas przenoszenia momentu obrotowego. Skuteczne tłumienie drgań przełoży się również na mniejsze zużywanie się mechanizmu i zaowocuje w konsekwencji wydłużeniem okresu eksploatacyjnego. Dzięki temu, napęd będzie pracował znacznie ciszej, a silnik działał bezawaryjnie.

Jak wybrać sprzęgło elastyczne?

Sprzęgło elastyczne powinno być dostosowane przede wszystkim do danej maszyny bądź urządzenia, które wymaga zastosowania precyzyjnych elementów, dobranych jak najlepiej do warunków pracy oraz wymagań. Odpowiednie sprzęgło powinno pracować bezproblemowo nawet przy najwyższych momentach obrotowych i wysokich prędkościach. Wybierając sprzęgło, dobrze jest zwrócić uwagę m.in. na moment obrotowy przenoszony przez sprzęgło, średnicę połączonych wałów, a także temperaturę pracy i prędkość obrotową.

Sprzęgło elastyczne to jeden z głównych elementów układu hydraulicznego. Służy ono przede wszystkim do przenoszenia momentów obrotowych z jednego wału na drugi, czego skutkiem jest tłumienie drgań oraz wibracji wywołanych pracą maszyny.

 

Przegląd akcesoriów do kos

Kosy mechaniczne są nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z różnego rodzaju zaroślami i trawą w miejscach trudno dostępnych i na nierównym terenie. Sprawdzają się zarówno w profesjonalnych zastosowaniach, jak i domowym użytku. By koszenie było lekkie, łatwe i przyjemne, warto regularnie konserwować kosę i zadbać o dobór właściwych akcesoriów. W tym artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

Głowice tnące

Głowice tnące należą do akcesoriów podlegających najszybszej eksploatacji, w związku z czym dla zapewnienia optymalnej pracy kosy należy systematycznie je wymieniać. Do wyboru mamy oryginalne głowice Stihl, producenta zapewniającego odpowiednią jakość i trwałość swoich wyrobów oraz idealne dopasowanie do poszczególnych kos spalinowych, produkowane w Chinach zamienniki – tanie, ale o wątpliwej wytrzymałości, oraz głowice uniwersalne.

Wybierając głowicę, trzeba zwrócić uwagę na jej dopasowanie do modelu kosy. Kluczowy jest tutaj rodzaj trzpienia w przekładni kątowej: w małych i średnich kosach występuje trzpień 10, a w dużych kosach dla zawodowców przeznaczony do dużych głowic trzpień 12 – wyjaśnia ekspert z firmy PRO-TECH.

Żyłki i noże do kos spalinowych

W głowicach tnących stosuje się żyłkę lub specjalne noże z tworzywa sztucznego. Żyłka, wykonana zwykle z wytrzymałego nylonu, świetnie nadaje się do koszenia trawy, ale poradzi sobie również z twardszymi chwastami, o ile zostanie dobrana odpowiednio do planowanego zastosowania. Żyłki różnią się od siebie grubością (od 1,4 do 4 milimetrów średnicy) oraz kształtem. Im grubszy sznur tnący, tym wyższe trawy i większe zarośla będzie w stanie wykosić, oczywiście pod warunkiem że kosa ma wystarczająco dużą moc, a głowica jest na tyle duża, że grubsza żyłka tnąca się do niej zmieści.

Jeśli chodzi o kształt, wyróżniamy żyłki o przekroju:

 • okrągłym – najpowszechniej stosowane, wytrzymałe, świetne do cięcia traw;
 • kwadratowym – gwarantują mocniejsze cięcie, ale szybciej się zużywają. Idealne do twardszych zarośli;
 • wielokąta – najostrzejsze, a przy tym wytrzymałe, o uniwersalnym zastosowaniu.

Głowice wyposażone w polimerowe, wymienne nożyki (dwa lub trzy) doskonale radzą sobie z twardszymi zaroślami i chwastami. Jeśli zamierzamy kosić trudny, nierówny i usiany kamieniami teren, lepiej wybrać wyprofilowane noże uchylne. Takie rozwiązanie stosuje się w podkaszarkach, w których zamontowanie metalowych części tnących nie jest możliwe.

Metalowe narzędzia tnące

W kosach mechanicznych o średniej i dużej mocy można zainstalować stalowe piły tarczowe, stanowiące prawdziwe narzędzie do zadań specjalnych. Pozwalają one wyciąć splątane zarośla, chwasty o zdrewniałych łodygach, krzewy, a nawet cienkie pnie młodych drzew. Ponadto taką piłę można wykorzystać również do karczowania terenu.

Z kolei do pielęgnacji kolczastych żywopłotów oraz tak zwanego prześwietlania i wykaszania różnych zarośli doskonale nada się nóż rozdrabniający. Należy jednak pamiętać, by używać do wyłącznie w połączeniu z osłoną.

Tarcza tnąca również pozwoli na wykoszenie bardziej opornych roślin, szczególnie suchej i twardej trawy, trzcin, rosnących gęsto chwastów czy pokrzyw. Tarcze produkuje się z odpornej na zużycie stali i wyposaża w ostrza – dwa, cztery, a nawet osiem – lub zęby ukośne. Im więcej ostrzy, tym grubsze i twardsze zarośla możemy za pomocą takiej tarczy wykosić.

Osłony twarzy, rękawice i szelki

By koszenie było czynnością zarówno bezpieczną, jak i komfortową, warto zainwestować w przeznaczone specjalnie do tego celu akcesoria. W sprzedaży znajduje się ich całe mnóstwo – od tych najbardziej profesjonalnych, stworzonych dla zawodowców, po przystosowane do prywatnego, niezbyt intensywnego użytku.

Osłony twarzy chronią przed pryskającą wkoło trawą i twardszymi elementami, np. kamykami czy kawałkami gałęzi, które mogą poważnie zranić lub uszkodzić wzrok, dlatego są niezbędne podczas operowania kosą. Warto zadbać również o swoje uszy, chroniąc się przed nadmiernym hałasem za pomocą specjalnych nauszników przeciwhałasowych.

Konieczne jest również zakładanie rękawic ochronnych. Wybierając je, zwracajmy uwagę na ich wytrzymałość i przyczepność – nie chcemy przecież, by sprzęt wysuwał nam się z rąk. Rękawice muszą też być wygodne i dostosowane do pory roku: te zimowe powinny zapewnić dłoniom ciepło, a letnie pozwalać na skuteczną wentylację i chronić przed przegrzaniem.

Jeśli używamy kosy często i długo, nieocenioną pomocą będą szelki podtrzymujące kosę. Do wyboru jest wiele modeli. Szelki powinny być wygodne, lekkie i łatwo się zakładać. Dobrze dobrane i dopasowane pozwalają na długotrwałą pracę bez zmęczenia.

 

Do czego służą tzw. samozamykacze?

Jeżeli nie chcesz, aby przez twoje drzwi zbyt szybko uciekało ciepło, zdecyduj się na montaż samozamykaczy. Znacznie ułatwiają one życie domownikom, ale sprawdzają się także w sklepach i w punktach usługowych. Ich mechanizm jest tak opracowany, aby umożliwiał automatyczne zamknięcie się skrzydła drzwiowego. Dowiedz się, czym są praktyczne samozamykacze i dlaczego warto postawić na ich montaż.

W jaki sposób działają samozamykacze?

Samozamykacze to mechanizmy, które montuje się w ościeżnicy, na lub w skrzydle drzwiowymi, a także w posadzce. Wykonuje się je z solidnych materiałów – z żeliwa, mosiądzu, stali.

Istnieje ich duży wybór, jeżeli chodzi o kolorystykę. Wykańczane są najczęściej malarskimi powłokami proszkowymi. Bogatą ofertę tych urządzeń można znaleźć m.in. na stronie firmy METALPLAST.

Ich zadaniem jest automatyczne zatrzaskiwanie skrzydeł drzwiowych, furtek, bram. Oznacza to, że wychodząc z pomieszczenia, nie trzeba pamiętać o zamykaniu drzwi. Dzieje się tak, gdyż podczas otwierania skrzydła wytwarzana jest energia, która gromadzi się w sprężynie. Następnie jest ona uwalniania, czego efektem jest jego samoczynne zamknięcie się.

Samozamykacze występują w wielu wariantach. Można spotkać się między innymi z modelami:

 • sprężynowymi;
 • hydraulicznymi;
 • umożliwiającymi regulację prędkości zamykania;
 • zamykającymi drzwi w kilku fazach.

Wybierając mechanizm, trzeba zwrócić uwagę na wymiary oraz wagę drzwi. Każdy model samozamykacza ma inne parametry w tym zakresie.

Jakie zastosowanie mają samozamykacze?

Mechanizmy te są przeznaczone zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warto przemyśleć ich montaż w domu, sklepie, w punkcie usług. Sprawdzają się przy drzwiach wejściowych do klatek schodowych, a także w przypadku bram oraz furtek.

Samozamykacze cieszą się sporą popularnością, gdyż:

 • ograniczają ucieczkę ciepła z pomieszczeń – niedomknięte drzwi to bardzo częsta przyczyna wychładzania się wnętrza;
 • podwyższają standardy bezpieczeństwa – dzięki mechanizmowi drzwi zamykają się samoczynnie, dlatego nie ma obaw, że kiedykolwiek pozostaną otwarte, co mogłoby stanowić zaproszenie dla intruzów;
 • zapewniają ciche i płynne domykanie się drzwi – skrzydła nigdy nie uderzają w ścianę lub w fasadę budynku, gdyż podczas zamykania stopniowo wyhamowują.

Mechanizmy samozamykające pasują do niemal każdego rodzaju drzwi lub bramy. Są wytrzymałe oraz stosunkowo tanie. Stanowią dziś niemal niezbędny element montowany w drzwiach wejściowych do klatek schodowych, budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu