Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnej drukarni?

To, w jakiej formie prezentowane są treści, ma ogromne znaczenie. Mawia się, że książki nie ocenia się po okładce, ale w rzeczywistości tak właśnie jest. Na samym początku poznawania rzeczy ludzie najpierw patrzą i oceniają, a dopiero później przechodzą do odkrywania szczegółów. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnej drukarni, wiedzą, że wysoka jakość materiałów jest kluczowa.

Jaka jest oferta współczesnych drukarni?

Z usług profesjonalnej drukarni korzystają ci, którzy potrzebują wydrukować rozmaite materiały, przede wszystkim takie wydania jak:

 • książki i czasopisma,
 • katalogi,
 • bloczki konferencyjne,
 • notesy,
 • plakaty,
 • foldery,
 • ulotki,
 • wizytówki,
 • teczki reklamowe.

We współczesnych drukarniach wykonuje się niemal wszystko to, co jest możliwe przy użyciu profesjonalnych maszyn drukujących. Wiele z nich realizuje też nietypowe zlecenia poligraficzne, między innymi druk katalogów, druki na płyty CD-R, naklejki, magnesy na lodówkę czy różnego rodzaju karnety, na przykład ślubne bądź inne okolicznościowe. Z usług drukarni nie korzystają więc jedynie wydawcy, chcący opublikować książkę lub czasopismo – podpowiada ekspert z drukarni i introligatorni PWP Interdruk w Warszawie.

W jakich sytuacjach skorzystać z usług drukarni?

Wielu osobom trudno jest podjąć decyzję, czy wydrukować materiały samodzielnie, czy powierzyć to zadanie drukarni. Pamiętajmy, z usług profesjonalistów należy skorzystać wtedy, kiedy oczekujemy, że nasze materiały będą miały maksymalnie zadowalającą jakość. W związku z tym z oferty drukarni korzystają przede wszystkim wydawcy książek i czasopism. Tego typu publikacje muszą być dobrze wydrukowane, by zachęcały czytelników do zapoznawania się z ich treścią.

Drukarnie nie obsługują jednak wyłącznie firm czy instytucji. Świadczą usługi także dla klientów prywatnych. Jeśli drukowane mają być na przykład ulotki, różnego rodzaju foldery, plakaty, katalogi czy teczki reklamowe, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zawsze wtedy, kiedy materiały mają być upubliczniane, powinny być one jak najwyższej jakości pod względem nie tylko treści, ale także formy.

Natomiast jeśli drukowane mają być materiały przeznaczone wyłącznie na użytek prywatny, czyli na przykład różnego rodzaju materiały edukacyjne, wówczas można się zastanowić, czy samodzielne zajęcie się wydrukiem nie będzie dla nas opcją korzystniejszą. Warto mieć jednak na uwadze, że dobrze, czyli przejrzyście wydrukowane notatki, są zawsze milsze dla oka, dzięki czemu zachęcają do nauki.

 

Suszarki stosowane w przemyśle farmaceutycznym

Jednym z urządzeń wykorzystywanych w farmacji są suszarki do suszenia rozpyłowego. Ze względu na wyśrubowane wymogi muszą być to urządzenia niezawodne i precyzyjne, a zarazem dobrane po potrzeb danego zakładka produkcyjnego czy laboratorium. Więcej o działaniu suszarek oraz ich zastosowaniu w farmacji w poniższym artykule.

Suszenie rozpyłowe w farmacji

Pod nazwą to kryje się proces odwadniania produktów w postaci roztworu lub zawiesiny, za sprawą którego zyskują one postać proszku. Metoda ta zaczęła być stosowana w przemyśle w 2 połowie XX wieku. W farmacji wykorzystuje się ją dziś m.in. do uzyskiwania ekstraktów. Za jej stosowaniem przemawia jej skuteczność, elastyczność oraz wydajność. Nieodzowne są w niej suszarki rozpyłowe pozwalające uzyskiwać substancje w sproszkowanej formie, z zachowaniem wymaganych dla przemysłu farmaceutycznego sterylnych warunków pracy. Korzystając z takich urządzeń, wytwarza się m.in. antybiotyki, szczepionki oraz inne wyroby. Dla osiągnięcia oczekiwanego efektu niezbędna jest pełna kontrola nad procesem suszenia rozpyłowego – najnowocześniejsze urządzenia z tej kategorii ją zapewniają. Dlatego inwestycja w nie szybko się zwraca. Otrzymujemy dzięki nim produkty o wymaganej gęstości i kształcie.

Suszarki próżniowe

Do grupy suszarek wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym, ale też chemicznym i spożywczym, zaliczamy suszarki próżniowe. Urządzenia te wymagają sterylnych warunków. Próżnia jest tu kluczowym elementem procesu, pozwalającym na bezpieczne odparowanie rozpuszczalnika, bez konieczności zastosowania wysokiej temperatury. Dzięki temu zachowuje się pierwotne cechy danej substancji. Jakie produkty można suszyć próżniowo?  Mogą to być m.in. substancje wilgotne, krystaliczne czy w formie past, w tym również te wymagające specjalnego traktowania. Kluczowe parametry techniczne dla suszarek próżniowych to: objętość, temperatura suszenia, ciśnienie oraz materiał (np. stal nierdzewna).

Suszenie sublimacyjne

Systemy suszenia sublimacyjnego pozwalają na uzyskanie produktów, które będą mogły być długo przechowywane np. kapsułek. Ten rodzaj suszarek jest wykorzystywany przy produkcji nutraceutyków. Jak mówi nam ekspert z firmy „ZUGIL-Projekt”:

Często są to urządzenia o dużym stopniu automatyzacji, a modułowa budowa ułatwia ich stosowanie na liniach produkcyjnych.

Suszarka sublimacyjna może zostać zaprojektowana i skonstruowana na zamówienie, dzięki czemu uzyskuje się maksymalną wydajność jej pracy w danym układzie. Gwarantuje ona pełne zachowanie wartości leczniczej danego produktu. Suszarki sublimacyjne stosuje się m.in. w przygotowaniu enzymów, probiotyków oraz ekstraktów z alergenów. Do ich zalet zalicza się to, że można w nich suszyć jednocześnie kilka produktów, a także niskie koszty eksploatacji oraz zachowanie najwyższych standardów higienicznych.

Jak ważyć duże gabaryty?

Kontrola masy obiektów o dużych gabarytach jest niezbędna między innymi w przemyśle oraz transporcie i logistyce. Do ważenia ciężkich przedmiotów używa się różnego typu urządzeń pomiarowych, których budowa jest dostosowana do rodzaju ładunku. Wagi do dużych gabarytów można spotkać w centrach logistycznych, portach, magazynach czy zakładach zajmujących się recyklingiem odpadów.

Rodzaje wag do dużych gabarytów

Wagi do kontroli masy obiektów o dużej objętości i masie muszą być skonstruowane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zakres ich działania powinien być dopasowany do ciężaru ładunku, który ma być ważony. Ponadto konstrukcja urządzeń musi umożliwiać maksymalnie wygodne umieszczanie obiektu na wadze.

Takie narzędzia występują w wielu różnych wariantach.

Mogą mieć formę platform wbudowanych w podłogę, pomostów, na które najeżdża pojazd z ładunkiem lub mogą być to wagi wbudowane w wózki widłowe lub podwieszone na dźwigu czy suwnicy – wymienia ekspert z firmy Tamtron.

Jakie wagi do dużych gabarytów są najpopularniejsze?

Wagi platformowe

Ten rodzaj urządzeń służy między innymi do ważenia odpadów w centrach recyklingu. Wag platformowych można używać również do kontroli masy innych materiałów w formie sypkiej, szczególnie podczas ich przemieszczania z jednego obiektu do innego. Urządzenia występują w formie platform umieszczanych na poziomie podłogi.

Niektóre warianty można instalować także w fundamentach, przy czym górna część wagi znajduje się na poziomie gruntu. Materiał waży się poprzez bezpośrednie ułożenie, wysypanie go na szalę lub można wjechać na wagę np. wózkiem widłowym w celu kontroli masy danego ładunku.

Wagi samochodowe

Są to urządzenia niezbędne w branży transportowej i logistycznej. W tej dziedzinie precyzyjne określanie ciężaru ładunku jest kluczową kwestią. Ponadto dla sprawnego przebiegu procesu transportowania ważne jest, by ważenie odbywało się maksymalnie szybko. W tym celu stosuje się różnego typu wagi samochodowe, które umożliwiają kontrolowanie masy ładunku bez konieczności wypakowywania go z pojazdu.

Do tego celu służą różnego typu wagi instalowane bezpośrednio w gruncie. Najbardziej popularnymi typami są urządzenia najazdowe oraz zagłębione, a także mobilne wagi samochodowe.

 

Zalety kotłów automatycznych

Ogrzewanie wnętrz jest niezbędne w okresie jesiennym oraz zimowym. W celu ogrzania budynku zarówno mieszkalnego, jak i biurowego i przemysłowego wykorzystuje się różne surowce będące źródłem energii cieplnej. Nowoczesna technologia oraz ekologiczne surowce umożliwiają na uproszczenie całego procesu związanego z utrzymaniem komfortowej temperatury we wnętrzach. Na szczególną uwagę zasługują kotły automatyczne, które posiadają wiele zalet.

Najważniejsze cechy kotłów automatycznych

Kotły automatyczne pozwalają na uproszczenie ogrzewania budynku. Jednak nie tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne są cechami charakterystycznymi kotłów zautomatyzowanych.

Jak mówi pracownik Zakładu Urządzeń Grzewczych PolSpaw Sawiccy:

Zautomatyzowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać normy  PN – EN  303 – 5 dotyczące emisji zanieczyszczeń oraz ogólnej sprawności kotłów. Dzięki temu kotły automatyczne podczas spalania paliw nie emitują tyle szkodliwych substancji, co tradycyjne kotły i są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Kotły automatyczne mogą być montowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i nieco większych budynkach. Swoją popularność zyskują z roku na rok i są coraz częściej wybierane, jako główny system ogrzewania.

Łatwość utrzymania czystości

Oprócz ważnych kwestii ekologicznych kotły automatyczne są niezwykle czyste w użytkowaniu. Podczas spalania surowców wytwarza się bardzo niewielka ilość popiołu. Dzięki temu czyszczenie komory kotła konieczne jest mniej więcej raz na tydzień, a nie jak w przypadku kotłów tradycyjnych – przed każdym rozpalaniem.

Ponadto w większości modeli czyszczenie palnika oraz wymiennika w kotle odbywa się automatycznie. Takie rozwiązania sprawiają, że użytkowanie kotła automatycznego ogranicza do minimum udział człowieka w utrzymaniu odpowiedniej czystości.

Podajnik oraz sterownik

Kotły automatyczne dostosowane są przede wszystkim do spalania ekogroszku i pelletu. Ich niewielkie rozmiary pozwoliły na opracowanie automatycznego podajnika paliwa do komory kotła. Oznacza to, że surowiec jest automatycznie pobierany ze zbiornika i dostarczany do paleniska. W ten sposób nie trzeba pamiętać, aby co kilka godzin uzupełniać paliwo w kotle.

Elektryczny sterownik, w który wyposażony jest kocioł automatyczny pozwala na zaprogramowanie częstotliwości włączania i wyłączania podajnika z paliwem. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jednakowej temperatury we wnętrzu przez cały dzień.

Jak często należy przeprowadzać przeglądy kotłowni?

Przegląd kotłowni, a konkretniej pieca gazowego przeprowadza się zgodnie z wytycznymi producenta urządzenia grzewczego. Co nieco na ten temat mówią też przepisy prawa budowlanego. Artykuł 62 jasno wskazuje na obowiązek przeglądu stanu technicznego kotła. Jak zatem postępować w praktyce? Co ile miesięcy wzywać fachowców, by ocenili sprawność urządzenia?

Przegląd kotłowni – serwisowanie urządzenia grzewczego

Prawie wszyscy producenci popularnych dziś kotłów olejowych i gazowych wskazują na konieczność corocznej ich konserwacji oraz kontroli. Jeśli i Ty stoisz przed koniecznością zamówienia tego rodzaju usługi, zdecyduj się na nią poza sezonem grzewczym. W miesiącach jesiennych i zimowych obłożenie jest bowiem ogromne, a czekanie na wizytę fachowca dłuży się w nieskończoność. Decydując się na skorzystanie z jego usług późnym latem, oszczędzasz czas i nerwy.

Pamiętaj, że przeglądu kotłowni powinien dokonać specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia. Samodzielny serwis kotłów gazowych jest bardzo ryzykowny, bo nieprawidłowy demontaż urządzenia powoduje kosztowne uszkodzenia. Poza tym w trakcie kontroli trzeba sprawdzić wiele elementów pieca, choćby jego część spalinową, palnik czy filtry wody i gazu.

Korzyści wynikające z okresowych przeglądów kotła 

Regularne przeglądy kotłowni pozwalają uniknąć niespodziewanych awarii. Systematyczne kontrole diagnozują ewentualne problemy na bieżąco, wskazując jednocześnie na zużyte już części urządzenia albo zanieczyszczenia elementów kotła.

Regularnie przeprowadzane przeglądu kotłowni gazowych i olejowych i prawidłowa ich konserwacja, to pewność bezawaryjności wykorzystywanych sprzętów. Dzięki systematycznym przeglądom poprawia się ekonomia użytkowania urządzeń. Jako specjaliści możemy potwierdzić, że okresowe przeglądy kotłów są znacznie tańsze, niż ich ewentualne naprawy związane z awariami. Rekomendujemy więc regularne kontrolowanie stanu domowych instalacji – podkreśla przedstawiciel firmy Demar, która oferuje usługi serwisowe gwarancyjne i pogwarancyjne.

Wniosek? Mimo że wydatki związane z serwisowaniem pieca wydają się dość wysokie, są nieporównywalnie niższe do kosztów związanych z usunięciem ewentualnych awarii. Poza tym systematyczne przeglądy urządzeń grzewczych gwarantują całkowity komfort ich użytkowania i zwiększają bezpieczeństwo wszystkich domowników. Dbałość o kocioł zapewnia mu też dłuższą żywotność. Co jednak najważniejsze – regularna i dokładna konserwacja wpływa na sprawność urządzenia. A sprawny piec to o wiele mniejsza emisja szkodliwych substancji spalania.

Właściwości i zastosowania szkła zbrojonego

Szkło jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie, dekoracji wnętrz oraz do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Tak szerokie zastosowanie szkła jest możliwe dzięki wielu jego rodzajom. Na szczególną uwagę zasługuje szkło zbrojone, które charakteryzuje się niezwykłą odpornością na uszkodzenia i obciążenia. Jakie jeszcze ma właściwości oraz gdzie je można spotkać najczęściej?

Czym jest szkło zbrojone?

Do produkcji szkła wykorzystuje się najczęściej piasek krzemionkowy, sodę, wapień, dolomit oraz dodatki, które wpływają na specyficzne właściwości danego rodzaju szkła. W zależności od proporcji użytych składników oraz dodatków uzyskuje się szkło mniej lub bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne lub czynniki atmosferyczne.

Jak tłumaczy ekspert z firmy oferującej różne rodzaje szkła oraz ich obróbkę Glass Market:

Szczególną cechą charakterystyczną szkła zbrojonego jest to, że posiada wtopioną w strukturę siatkę metalową. Posiada ona kwadratowe oczka najczęściej o wielkości 12,7 mm. Szkło zbrojone zaliczane jest do szkła budowlanego ze względu na większą odporność na uszkodzenia. Zastosowane zbrojenie pozwala na wykorzystanie szkła w konstrukcjach oraz elementach budynków wymagających szczególnej trwałości.

Właściwości szkła zbrojonego

To, że szkło zbrojone posiada wtopioną siatkę metalową wpływa nie tylko na jego trwałość, ale również bezpieczeństwo. Zastosowane zbrojenie w przypadku zbicia szyby zapobiega rozsypaniu się szkła na drobne kawałki. Pozostaje ono w jednym miejscu i nie rozsypuje się.

Ponadto szkło zbrojone jest odporne na działanie ognia. Dzięki temu zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia i wytrzymuje wysoką temperaturę przez około 60 minut. Jego grubość w najpopularniejszym wariancie wynosi 6mm. Co więcej, szkło zbrojone dostępne jest w dwóch wariantach – wersji w kolorze mętnym, matowym oraz polerowanej, czyli całkowicie przejrzystej.

Gdzie wykorzystuje się szkło zbrojone?

Wtopiony w szkło metalowy drut znacznie zwiększa jego odporność na obciążenia. Dlatego też szkło zbrojone najczęściej wykorzystywane jest do przeszkleń dachów oraz świetlików, ponieważ wytrzymuje duże obciążenie spowodowane śniegiem, deszczem lub wiatrem.

Montowane może być również w drzwiach oraz witrynach, ponieważ posiada cechy antywłamaniowe. Dodatkowo szkło zbrojeniowe chętnie wykorzystywane jest w aranżacji wnętrz, szczególnie w stylu industrialnym oraz surowym. Jak więc widać znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, stanowiąc ważny element konstrukcji lub dekoracji wnętrza.

Żaluzje drewniane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Regulacja natężenia światła w pokoju jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zadbać o większy komfort użytkowników budynku. Aby przyciemnić pomieszczenia lub, w razie potrzeby, wpuścić do środka więcej promieni słonecznych, stosuje się między innymi żaluzje. Są one dostępne w wielu rodzajach, dlatego łatwo je dopasować do różnych aranżacji. Przykładem są żaluzje drewniane. Jakie zalety ma ich stosowanie?

Nowoczesność blisko natury

Drewno to naturalny materiał, dlatego żaluzje z niego wykonane na pewno znajdą uznanie wśród tych, którym zależy na ekologii. Z reguły są one trwałe i wytrzymałe, szczególnie te stworzone z egzotycznych gatunków, takich jak basswood czy abachi. Charakteryzują się również odpornością na zmiany temperatur.

Żaluzje drewniane wprowadzają nutę ciepła i przytulności do aranżacji pomieszczenia – podpowiada pracownik firmy Never.

Jednocześnie są one rozwiązaniem nowoczesnym. Obecnie można je znaleźć w postaci wielu modeli różniących się na przykład kolorami. Najczęściej są to odcienie brązu, ale spotyka się też produkty czarne, białe czy w innych barwach. Dzięki tak wielu opcjom bardzo łatwo dopasować żaluzje do danego pomieszczenia.

Funkcjonalne rozwiązania

Drewniane żaluzje z reguły świetnie się prezentują, ale to nie wszystko – są one również bardzo funkcjonalne. Pozwalają na łatwe regulowanie poziomu światła w pokoju, między innymi poprzez ustawienie kąta nachylenia lamelek. Trzeba pamiętać jednak o tym, że po podniesieniu w całości żaluzji drewnianych, kilkanaście procent okna i tak pozostaje zasłonięte ze względu na grubość poszczególnych elementów. Dlatego sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach słonecznych do skutecznego zaciemniania wnętrza.

Jak steruje się żaluzjami?

Żaluzjami drewnianymi można sterować między innymi w sposób manualny, na przykład za pomocą sznurków, łańcuszka czy pokrętła. To rozwiązanie jest tańsze, ale mniej komfortowe i wymagające więcej wysiłku niż sterowanie automatyczne. Drugi typ jest dużo wygodniejszy. Za pomocą sterowania elektrycznego można zmienić ustawienie żaluzji jednym przyciskiem. Jest to o wiele szybsze i bardziej komfortowe. To rozwiązanie wiąże się niestety z większymi kosztami, ale ma niewątpliwie wiele zalet. Kolejną z nich jest estetyka takiego systemu.

Czy są jakieś wady?

Żadne rozwiązanie nie jest idealne, zatem żaluzje drewniane również mają swoje wady. Przykładowo, mogą one mieć niewystarczającą odporność na wilgoć. W zależności od sposobu montowania, utrudnione może również być otwieranie okna. Poza tym, żaluzje z drewna to dosyć droga opcja. Mają one jednak wiele zalet, dlatego mimo kilku niedogodności, są z reguły uznawane za bardzo dobre rozwiązanie.

 

Zasady jazdy z przyczepą samochodową

Jazda z przyczepą samochodową nie należy do łatwych czynności i wymaga nie tylko umiejętności jazdy i koordynacji, ale również znajomości przepisów ruchu drogowego. Kluczowa będzie również troska o elementy techniczne pojazdu oraz o zachowanie bezpieczeństwa na drodze przy jeździe z obciążeniem. Jakie są najważniejsze zasady jazdy z przyczepą? O czym trzeba bezwzględnie pamiętać?

Po pierwsze: odpowiednie uprawnienia

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może ciągnąć samochodem przyczepę lekką bez hamulca o dopuszczalnej masie całkowitej (d.m.c.) 750 kg lub przyczepę o wyższej d.m.c., ale z hamulcem najazdowym, przy czym d.m.c. przyczepy nie może być wyższa od d.m.c. pojazdu holującego. Ponadto, zestaw pojazdów nie może przekroczyć wartości 3,5 ton. Jeśli natomiast kierowca decyduje się na wyrobienie prawa jazdy B + E, może on dodatkowo kierować traktorem oraz traktorem z przyczepą lub przyczepami.

Trzeba mieć na uwadze, że jeśli zestaw pojazdów będzie ważył ponad 3,5 tony, to na dłuższej trasie należy skorzystać z systemu ViaToll.

Po drugie: dopuszczalna prędkość

Nie można zapominać o ograniczeniach prędkości dla pojazdów ciągnących przyczepę. Kierowca musi mieć świadomość, że wiezie za sobą dodatkowe obciążenie, które może znacząco wpływać na kierunek, prędkość i styl jazdy – wyjaśnia specjalista z firmy Autox ze Skalmierzyc.

Dopuszczalne prędkości maksymalne dla takich zestawów wynoszą:

 • 30 km/h: w przypadku przyczep podłodziowych i pozostałych bez tablicy rejestracyjnej, które są niehamowane i nie mają resorów,
 • 40 km/h: w przypadku przyczep niehamowanych, których masa całkowita przekracza połowę masy własnej samochodu osobowego.,
 • 80 km/h: w przypadku przyczep lekkich (o maksymalnej masie całkowitej 750 kg) hamowanych lub niehamowanych oraz przyczep ciężkich.

Po trzecie: poruszanie się z przyczepą

Dla wielu kierowców jazda z przyczepą to sztuka, która wymaga wprawy. O ile jazda przed siebie zazwyczaj nie powoduje problemów, to na przykład zakręty lub zmiana prędkości bywają już kłopotliwe.

Dlatego warto pamiętać o tym, by zawsze wykonywać na drodze płynne, mało gwałtowne ruchy. Trzeba też absolutnie wyeliminować z „repertuaru” jakiekolwiek manewry (np. skręcanie, wymijanie, zmiany kierunku ruchu) wykonywane z dużą prędkością, bo łatwo o poślizg lub utratę równowagi. Przyczepka samochodowa może wówczas gwałtownie przesunąć się na zewnętrzną stronę jezdni. Dodatkowo, zakręty musza być obierane szerzej niż zwykle, aby uniknąć „cięcia” szczytu.

Manewr cofania najlepiej przećwiczyć jeszcze przed właściwą jazdą – najlepiej na zamkniętym placu. Zresztą dotyczy to także wszelkich innych czynności nietypowych, których dopiero trzeba się nauczyć. Chodzi przecież o bezpieczeństwo.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Jeśli ładunek w przyczepie został rozłożony, a większa masa nie jest osadzona na osi, to może dochodzić do wibrowania i przechylania się na boki. W takiej sytuacji unikaj instynktowego hamowania! Lepiej sprawdzi się zdecydowane przyspieszenie.

 

 

Dlaczego w samochodach francuskich marek należy szczególnie dbać o tylną belkę?

Francuskie samochody to nierzadki widok na polskich drogach. Chociaż auta te mają oczywiście swoje plusy, kupując je, trzeba mieć świadomość, jakie mają różnice w budowie. Pojazdy produkowane we Francji są wyposażone w tylną belkę skrętną, której nie znajdziemy w innych samochodach. Ten charakterystyczny element zawieszenia szybko się zużywa, dlatego trzeba odpowiednio o niego dbać.

Dlaczego tylna belka jest problematyczna?

W przeszłości francuskie auta były uznawane za awaryjne i faktycznie, często pojawiały się w nich usterki. Chociaż aktualnie samochody produkowane we Francji są nowej generacji i cieszą się większą popularnością, nadal krążą o nich różne stereotypy i mity. Często spotykaną awarią jest problem z tylną belką skrętną. Jest to element zawieszenia tylnego, który francuscy inżynierowie wykorzystali m.in. do aut marki Peugeot, Renault, czy Citroen.

„Problem polega na tym, że tylna belka skrętna jest przystosowana do zachodnioeuropejskich dróg. W Polsce często mamy do czynienia z nierównościami i złymi warunkami na drodze ze względu na pogodę. Przez te czynniki belka powoduje dyskomfort w jeździe i szybko się zużywa”. – mówi ekspert z Serwisu Auto Układ.

Skąd wiadomo czy belka jest zużyta?

Zaletami tylnej belki skrętnej jest to, że jest łatwa w użyciu i ma niskie koszty produkcji. Dodatkowo dzięki niej, bagażnik jest większy i głębszy, ponieważ zajmuje mało miejsca. Niestety dużym minusem jest szybkie zużycie belki. Dobrym nawykiem jest częste sprawdzanie stanu belki, zanim będzie za późno. Objawy pojawiają się w późniejszych etapach popsucia. Podczas jazdy można czuć dyskomfort i  zaczyna się alarmujące piszczenie. Problematyczne i niebezpieczne jest też to, że z czasem trudniej zapanować nad pojazdem na zakrętach. Objawy te są szczególnie zauważalne podczas jazdy po wyboistych drogach. Zaniedbywana awaria, może doprowadzić do zmiany geometrii tylnych kół. Warto regularnie korzystać z usług serwisu samochodowego. Naprawa belki jest ekspresowa i niedroga. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybciej, wymiana będzie dotyczyła tylko poszczególnych części, a nie całego elementu zawieszenia.

Regeneracja francuskich belek tylnych

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim aucie doszło do awarii belki tylnej lub chcesz dokonać kontroli, udaj się do renomowanego serwisu. Na miejscu specjaliści zaczną od przeglądu zawieszenia i zdiagnozowania problemu. Jeśli belka faktycznie jest uszkodzona, zaczyna się jej demontaż, a następnie rozbiera się ją na części. Regeneracja belek polega na wymianie zużytych elementów takich jak:

 • Czopy,
 • łożyska,
 • uszczelniacze,
 • zbieraki drążka stabilizatora,
 • elementy zawieszenia osi.

Taka naprawa odbywa się dosyć szybko, bo już w około godzinę. Jeśli belka była zaniedbana i jest bardzo zniszczona, niestety trzeba wymienić cały element zawieszenia tylnego.

Jak uzyskać efekt metalizacji na opakowaniu do kosmetyków?

Kiedy klient staje przed półką z produktami, w pierwszej chwili najważniejszy jest design produktu, dopiero później jego działanie. Żeby przyciągnąć uwagę klienta, opakowanie kosmetyku musi być estetyczne i wyróżniać się na tle innych. Ludzkie oko najbardziej przyciągają kolory, a konsument chce, aby produkt prezentował się dobrze na półce. Właśnie dlatego, najczęściej wybierane są opakowania kolorowe lub metalizowane.

Czym jest metalizacja?

Nakładanie na gotowy produkt cienkiej warstwy metalu – to właśnie metalizacja. W efekcie opakowanie jest błyszczące, gładkie i wygląda jak wypolerowane. Dzięki metalizacji opakowań kosmetycznych otrzymujemy luksusowe i eleganckie produkty, które pięknie prezentują się na półce w łazience. Dodatkowo zdobiony przedmiot jest odporny na ścieranie i korozję, więc nie trzeba się martwić o to, czy za jakiś czas kosmetyk będzie wyglądał niechlujnie. Plastikowe opakowanie, które jest tańsze w produkcji, zyskuje odporność na wilgoć, światło i działanie czynników chemicznych. Kosmetyki w opakowaniach metalizowanych wyróżniają się na półce sklepowej i budzą w konsumentach zaufanie do marki ze względu na ekskluzywny wygląd. Ta estetyka sprawdza się m.in. przy opakowaniach kremów, perfum, czy kosmetyków kolorowych.

Jak przebiega proces metalizacji produktu?

Metalizacja, a dokładnie metalizacja próżniowa polega na rozprowadzaniu na opakowaniu cząsteczek aluminium w próżni. Metal ten musi osiągnąć wysoką temperaturę, aby mógł stopnieć, a następnie równomiernie pokryć opakowanie lub nakrętkę produktu. Jeśli chodzi o zabarwienie, najczęściej wybierany jest kolor złoty lub srebrny. Te barwy kojarzą się z elegancją, nowoczesnością i luksusem. Możliwe jest również metalizowanie na inne kolory. Specjalista z firmy Novo-Pak tłumaczy:

„Żeby zdobienie na opakowaniu było trwałe, warstwę aluminium trzeba utwardzić specjalnym lakierem. Proces ten odbywa się przy pomocy promieni UV. Dzięki temu, aluminium na stałe pozostaje na opakowaniu, które wygląda profesjonalnie. Metalizowany próżniowo produkt jest odporny na wodę, ścieranie czy inne uszkodzenia mechaniczne”.

Czy metalizowane opakowania są ekologiczne?

Ochrona środowiska to istotna kwestia dla wielu osób. Klienci podczas zakupów spożywczych, czy kosmetycznych kierują się nie tylko ceną i wyglądem, ale również wpływem na środowisko. Proekologiczne firmy cieszą się większą popularnością i nie tracą klientów. Wśród marek kosmetycznych coraz więcej mniejszych i większych firm zmienia swoje opakowania na bardziej ekologiczne. Metalizowanie, a w tym lakiery utwardzane światłem UV, nie sprawia, że opakowania biodegradowalne przestają być eko. Żaden z tych czynników nie wpływa negatywnie na środowisko, co jest kolejnym powodem, dlaczego warto kupić kosmetyk w tak zdobionym opakowaniu.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu