wędki

Szczytówki do wędek – rodzaje

Wybór odpowiedniej szczytówki zależy od kilku czynników. Między innymi od tego, jakiej wielkości ryby będziemy łowić, warunków na łowisku oraz osobistych preferencji. Szczytówki wykonuje się zwykle z włókna szklanego lub węglowego, a ich moc określa parametr krzywej ugięcia – wyrażany w uncjach i informujący, ile gramów obciążenia wygnie szczytówkę o 90 stopni.

Im więcej uncji na oznaczeniu, tym większą rybę będziemy mogli wziąć na hol. Jeśli łowimy feederem, należy uwzględnić wagę koszyczka i dobrać do niego odpowiedni rodzaj szczytówki. Dzielą się one na:

 • Puste – używane do łowienia większych lub średnich okazów. Niezalecane jest używanie ich do łowienia małych ryb, bo ten rodzaj jest dość sztywny, co grozi utratą holu, który przez swoją sztywność nie jest dobrze amortyzowany.
 • Z wklejką, czyli tzw. pełne – na wędkę z taką szczytówką bez trudu wyłowimy mniejsze ryby, nie ryzykujemy też zerwania przyponu. Wadą może być dłuższy czas holu i trudność z pochwyceniem ryby wyciągniętej nad wodę.
 • Z amortyzatorem – to dość kontrowersyjne dla wielu rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy kończą się możliwości bata z tradycyjną szczytówką. Jest ono jednak ryzykowne ze względu na możliwość połamania wędki oraz potencjalną trudność z wyjęciem ciężkiego przyłowu.

Szczytówka z włókna węglowego czy z włókna szklanego?

Szczytówki wykonane z włókna węglowego zapewniają szybką akcję, zaś ze szklanego – wolną. Trzeba więc pamiętać o tym, że szybkie szczytówki wracają do pierwotnej pozycji prędzej, więc sprawdzą się przy okazach wykonujących drobne skubnięcia, a wolne szczytówki węglowe będą lepszym wyborem do stanowczych brań.

Jak dostosować parametr krzywej ugięcia szczytówki do warunków połowu?

Do połowu drobnego białorybu (płotki, małe leszcze, karasie, wzdręgi) na spokojnym akwenie wystarczy szczytówka o krzywej ugięcia 1/2 – 3/4 oz. W przypadku pojawienia się wiatru należy zastosować nieco cięższą – podpowiada ekspert z firmy Fishkon.

Na średnie ryby (liny, średnie leszcze, małe karpie itp.) polecamy szczytówkę ok. 1,5 oz., a jeśli zerwie się wiatr, możemy zastosować twardszą szczytówkę o parametrze 2 oz. Na większe ryby oraz trudniejsze warunki atmosferyczne warto zabrać szczytówkę o krzywej ugięcia od 2,5 oz.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości, innymi słowy korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego, to dla wielu firm z różnych branż jedyne wyjście. O ile prowadzenie uproszczonej księgowości nie wymaga wiedzy z zakresu prawa podatkowego, o tyle księgowość pełna jest już bardzo skomplikowana. Bez rzetelnej wiedzy, profesjonalnego podejścia i znajomości przepisów, błędy w zakresie takiej księgowości są wręcz pewne.

Outsourcing księgowości – kontakt z biurem rachunkowym

Martwisz się, że kontakt z zewnętrznym biurem rachunkowym może być utrudniony? Zupełnie niepotrzebnie. Profesjonalne i dobrze przygotowane firmy proponujące outsourcing księgowości dbają o to, by współpraca z nimi miała bezproblemowy charakter.

Usługi księgowe świadczymy posługując się nowoczesnymi systemami informatycznymi. To dzięki nim właściciel firmy, która z nami współpracuje ma pełen dostęp do danych finansowo-księgowych działalności, wszystkich raportów oraz sprawozdań. Dane dotyczące jego pracowników i samej firmy są jednak bezpieczne, bo dbamy o poufność takich informacji. Prowadząc księgowość uproszczoną albo pełną, proponujemy trzy warianty współpracy do wyboru. Pierwszy stanowi tradycyjną obsługę księgową. W jego ramach klient dostarcza nam dokumenty, a my przechowujemy je w naszym biurze. Przy współpracy drugiego rodzaju, nasz pracownik zostaje oddelegowany do firmy klienta i zajmuje się kwestiami rachunkowymi na miejscu. Trzeci wariant obejmuje księgowość wirtualną. Taką usługę świadczymy dla firm w całej Polsce – mówią właściciele szczecińskiego Biura Rachunkowego Galant.

Co ważne, profesjonalne biura rachunkowe, które świadczą szeroki wachlarz usług doradztwa księgowego i podatkowego, służą pomocą także w innych aspektach prowadzenia działalności. Z ich wsparciem można też założyć firmę, dokonać rejestracji nowych podmiotów gospodarczych i wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania. Jakie korzyści płyną z takiej współpracy?

Korzyści wynikające ze współpracy z biurem rachunkowym

Biuro rachunkowe, które świadczy usługę prowadzenia pełnej księgowości danej firmy, minimalizuje jej problemy kadrowe. Właściciel nie musi zatrudniać pełnoetatowych pracowników, co finalnie przekłada się na generowanie oszczędności przedsiębiorstwa. Poza tym, zlecając zewnętrznemu podmiotowi kontrolę nad księgowością firmy, zyskuje pewność poprawnego prowadzenia skomplikowanych ksiąg. A wszelkie udogodnienia w zakresie komunikowania się, na które stawiają dziś nowoczesne biura, tylko upewniają go w podjęciu słusznej decyzji.

Doradztwo rachunkowe i podatkowe w przypadku niektórych branż i przedsiębiorstw jest wręcz koniecznością. Mniejsze firmy, zazwyczaj te prowadzące uproszczoną księgowość na co dzień doskonale radzą sobie bez wsparcia biura rachunkowego. Przychodzi jednak taki moment, w którym i one szukają pomocy. Coroczne rozliczenie PIT czy jednorazowa pomoc ze strony biura na szczęście też jest możliwa!

okulary pogresywne soczewki oprawki salon optyczny

Jak działają okulary progresywne?

Nowoczesne rozwiązanie wykorzystywane w okulistyce dają obecnie wiele możliwości osobom zmagającym się z wadami wzroku. Wybór okularów progresywnych pozwala na zastąpienie dwóch par, jedną, która zapewnia odpowiednią jakość widzenia z bliska oraz z daleka. Na jakiej zasadzie działają okulary progresywne? Czy jest to model, który będzie odpowiedni dla każdego? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to nowoczesne rozwiązanie dla osób z wadami wzroku. Umożliwiają one użytkownikowi wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Jest to doskonała opcja dla każdej osoby, która na co dzień musi korzystać z dwóch par okularów

– do standardowego noszenia i do czytania – tłumaczy specjalista z Zakładu Optycznego M&M MAZURKIEWICZ.

 

Konstrukcja szkieł w okularach, oparta jest na wydzieleniu w nich stref widzenia, które odpowiadają za odpowiednią jakość widzenia z różnych odległości. Są one szczególnie polecane osobom borykającym się z problemem:

 • krótkowzroczności,
 • dalekowzroczności,

 

Zastosowanie okularów progresywnych zaleca się także osobom po ukończeniu 40 roku życia. To właśnie wtedy mogą pojawić się pierwsze problemy ze wzrokiem. Głównym utrudnieniem jest tak zwana starczowzroczność, która w znacznym stopniu zaburza prawidłowe widzenie. Jest ona związana z naturalnym procesem starzenia się oka – soczewki w oku tracą na sprężystości, a to przyczynia się do jego zaburzonej akomodacji.

 

W jaki sposób działają okulary progresywne?

 

Soczewki progresywne podzielone są na trzy podstawowe strefy, które zapewniają odpowiednią widoczność z każdej odległości. Każda soczewka dodatkowo podzielona została na cztery obszary, które mają różne właściwości.

 • Tak zwany obszar dali – znajdujący się w górnej części – odpowiedzialny jest za wyraźne widzenie z dużych odległości. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie samochodu, oglądanie filmów w kinie, czy zwyczajne codzienne funkcjonowanie.
 • Drugi obszar nazywany pośrednim został umieszczony w centralnej części soczewki – jest to tak zwana strefa progresji. Dzięki niej możliwe jest łagodne przejście z korekty w dal do korekty z bliska, co pozwala między innymi na swobodne patrzenie na deskę rozdzielczą w samochodzie, czy na ekran komputera.
 • Obszar bliży odpowiedzialny za widzenie przedmiotów znajdujących się bardzo blisko. Znajduje się on w dolnej części soczewki.
 • Ostatni obszar peryferyjny to miejsce po bokach soczewek w okularach. Aktualnie nie jest jeszcze możliwe korzystanie z niego w pełni. Cały czas trwają jednak badania i testy, mające na celu jego udoskonalenie i tym samym podniesie funkcjonalności okularów progresywnych.

 

Dlaczego warto korzystać z okularów progresywnych?

 

Użytkowanie okularów progresywnych zwiększa komfort oraz swobodę osób, które wcześniej korzystały z dwóch par, zmieniając je w zależności od sytuacji. Jest to szczególnie ważne dla kierowców samochodów, którzy nie muszą się obawiać tego, że podczas jazdy pewne elementy będą dla nich mniej lub bardziej widoczne. Początkowo należy jednak przyzwyczaić się do nowej formy okularów, ponieważ pierwsze wrażenia po założeniu mogą być niestandardowe.

Mezoterapia mikroigłowa

Kiedy stosuje się zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg całkowicie bezpieczny, dość szybki i nieinwazyjny. Chociaż polega na nakłuwaniu wybranych okolic twarzy lub ciała, jest też zupełnie bezbolesny. Dzięki mezoterapii skóra poddawana jest intensywnej regeneracji. Jakie są najważniejsze wskazania do przeprowadzenia zabiegu? Między innymi profilaktyka przeciwstarzeniowa czy likwidacja cellulitu. Na tym lista zaleceń się jednak nie kończy…

Mezoterapia mikroigłowa  i jej efekty

Fachowo na temat mezoterapii mikroigłowej wypowiada się właścicielka Instytutu Urody Casolla. – W trakcie mezoterapii mikroigłowej na skórę oddziałuje fala ultradźwiękowa i bodziec elektroterapeutyczny. W obszarze twarzy lub ciała poddawanego zabiegowi dochodzi do wnikania substancji leczniczych do tkanek podskórnych. Pod wpływem intensywnego, ale krótkiego działania pola elektrycznego następują też zmiany w błonie komórkowej. Wbrew temu, jak brzmi opis zabiegu – cały proces jest bezbolesny i bezpieczny. Nie uszkadza błon komórkowych, tylko wprowadza w nie lecznice preparaty.

Stosowana zarówno na twarzy, szyi, dekolcie, grzbietach dłoni, brzuchu czy pośladkach mezoterapia mikroigłowa, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Może być przeprowadzona przy każdym rodzaju skóry, nawet jeśli ta jest bardzo wrażliwa. Po zaczerwienieniu i opuchnięciu, które jest widoczne natychmiast po zabiegu, skóra w naturalny sposób zaczyna się regenerować. Zwiększa się jej napięcie, poprawia elastyczność, blizny po trądziku zostają zniwelowane, a drobne zmarszczki zredukowane. Skóra odzyskuje swój młodzieńczy wygląd.

Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli na mezoterapię mikroigłową zdecydujesz się kilka razy – zaleca się przeprowadzenie około 4 – 6 zabiegów. Serie są konieczne, by cieszyć się widocznymi efektami. Pamiętaj jednak o zachowaniu co najmniej dwutygodniowych odstępów czasu między kolejnymi wizytami w gabinecie.

Wskazania i przeciwskazania do wykonania mezoterapii mikroigłowej

Na zabieg regenerujący skórę możesz zdecydować się w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Z jego pomocą skutecznie usuniesz też cellulit, pobudzisz krążenie, wygładzisz blizny i rozstępy, a nawet wymodelujesz sylwetkę.

Pamiętaj jednak o kilku ważnych przeciwskazaniach. Mezoterapia mikroigłowa jest zabroniona w trakcie ciąży i karmienia piersią oraz w przebiegu chorób nowotworowych. Nie należy jej wykonywać w gorączce, stanach niewydolności krążenia, stanach osłabienia organizmu lub po stwierdzeniu alergii na substancje wykorzystywane w trakcie zabiegu.

 

 

 

Plac zabaw dla dzieci

Jak urządzić plac zabaw? Porady i wskazówki

Plac zabaw to miejsce, którym wielu osobom nieodłącznie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. Kto z  nas nie spędzał długich godzin na budowaniu zamków z piasku, huśtaniu się na huśtawce czy przechodzeniu przez tory przeszkód? Urządzenie placu zabaw wymaga jednak pomyślenia o kilku istotnych kwestiach. O czym warto pamiętać podczas organizowania takiej przestrzeni?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Miejsce, w którym ma znaleźć się plac zabaw, powinno być przede wszystkim bezpieczne. Z tego powodu odpadają przestrzenie znajdujące się bardzo blisko ulicy oraz wszelkiego rodzaju nieogrodzone tereny w ruchliwej okolicy. Właściwie zlokalizowany plac zabaw musi być oddzielony od głównej drogi szerokim pasem zieleni lub budynkami. W innym przypadku istnieje ryzyko, że podczas zabawy piłka wypadnie poza ogrodzony obszar i trafi na ulicę.

Bezpieczeństwo dotyczy również wyboru atrakcji typowych dla placów zabaw. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z ostrych krawędzi, wysokich, niezabezpieczonych konstrukcji i innych rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do potencjalnego wypadku. Warto zainwestować również w kosze na śmieci ograniczające liczbę butelek i innych przedmiotów rozrzuconych po terenie placu zabaw.

Inwestycja w odpowiednie atrakcje

Czym jest plac zabaw bez piaskownicy, zjeżdżalni czy huśtawki? Im więcej podobnych atrakcji, tym lepszy odbiór terenu przez najmłodszych użytkowników. Obecnie na rynku znaleźć można wiele ciekawych propozycji łączących w sobie kilka konstrukcji jednocześnie. Szczególną popularnością cieszą się zjeżdżalnie z drabinkami, tunelami i ściankami do wspinaczki. Czasami takie atrakcje obejmują również huśtawki dla jednej lub kilku osób.

Obecnie projektowanie placu zabaw staje się banalnie proste. Istnieją bowiem liczne firmy, takie jak Mała Architektura, które zajmują się zagospodarowaniem podobnych terenów w sposób bezpieczny i funkcjonalny. Dzięki nim znika konieczność samodzielnego planowania placów zabaw, co wpływa na zwiększenie atrakcyjności takich miejsc.

Miejsce dla dorosłych

Małe dzieci odwiedzają plac zabaw w towarzystwie dorosłych, dlatego obowiązkowym wyposażeniem takich miejsc są ławki i inne przestrzenie pozwalające na przyjemne spędzenie czasu w oczekiwaniu na powrót do domu. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie terenu w taki sposób, by rodzice mogli odpoczywać, nie tracąc swoich podopiecznych z oczu. W tym celu sprawdzą się ławki i stoliki ustawione przodem do atrakcji umieszczonych na placu zabaw. Warto pomyśleć także o zacienieniu takich miejsc poprzez umieszczenie parasolek lub posadzenie drzew.

 

przestrzeń hali stalowej

Jak zorganizować przestrzeń hali stalowej?

Hale stalowe wpisują się w kategorię budownictwa przemysłowego. Są to prefabrykowane konstrukcje zbudowane z gotowych ram i profili stalowych. Znakomite właściwości wytrzymałościowe stali pozwalają na budowę obiektów o dużych rozpiętościach bez konieczności ustawiania dodatkowych podpór. Duża dowolność w zagospodarowaniu przestrzeni hal stalowych umożliwia inwestorom wykorzystanie ich do różnych celów. Przeczytaj, jak można gospodarować wnętrzem hali.

Jakie są walory i zastosowania hal stalowych?

„Hale stalowe – opowiada przedstawiciel firmy Profix, która specjalizuje się w budowie hal stalowych – to budowle o prostej konstrukcji, parterowe, jedno lub wielonawowe, bez przegród działowych. Pokrycia dachu oraz ścian nie tylko wyznaczają przestrzeń użytkową hal i chronią przed wpływem zjawisk atmosferycznych, ale również usztywniają całą konstrukcję. Podstawowym walorem hal stalowych jest ich stosunkowo prosta konstrukcja, dzięki której wznoszenie obiektów jest szybkie i relatywnie tanie. Są trwałe i ekologiczne. Dużym atutem tego typu budownictwa jest również jego uniwersalność, wynikająca z możliwości dowolnego zagospodarowani wnętrza hali. W razie konieczności można szybko dokonać reorganizacji przestrzeni w zależności od potrzeb”.

Nic więc dziwnego, że hale stalowe wykorzystywane są powszechnie w budownictwie przemysłowym do różnych celów. Najczęściej znajdują zastosowanie jako hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne i handlowe. Znakomicie sprawdzają się również jako hale sportowe.

Dowolne zagospodarowanie hal stalowych

Walory hal stalowych przesadzają o ich popularności. Przestrzeń hali stalowej można w szybki i łatwy sposób zagospodarować według potrzeb inwestora.  Nic więc dziwnego, że znajdują one zastosowanie jako hale produkcyjne, magazynowe i logistyczne. Wykorzystywane są powszechnie w wielu branżach przemysłu i w rolnictwie. Doskonale sprawdzają się również jako obiekty handlowe i sportowe.

Brak ścian działowych, duże powierzchnie i znaczna wysokość hal pozwalają na budowę obiektów magazynowych i przemysłowych. Łatwa organizacja dróg do transportu bliskiego, możliwość ustawienia regałów magazynowych i wydzielenie przestrzeni biurowo-administracyjnej sprawiają, że hale stalowe znakomicie nadają się na centra magazynowo-logistyczne wysokiego składowania.

Konstrukcja jedno i wielonawowa hal umożliwia organizację dowolnej produkcji przemysłowej i spożywczej. We wnętrzach hal stalowych bardzo łatwo ustawić maszyny produkcyjne i linie technologiczne oraz zamontować takie urządzenia jak suwnice, chłodnie, suszarnie i doki przeładunkowe. Możliwe jest też wydzielenie przestrzeni na biura i pomieszczenia socjalne.

Hale stalowe często wykorzystywane są do celów rolniczych. W zależności od zapotrzebowania można je przystosować do magazynowania płodów rolnych lub przechowywania maszyn i pojazdów rolniczych.

Obiekty handlowe lub wystawiennicze w halach można w dowolny sposób zabudować, a przestrzeń podzielić na boksy, stanowiska lub sklepy. Można również wydzielić przestrzeń na obiekty gastronomiczne i pomieszczenia sanitarne. Hale stalowe przeznaczone do celów sportowych wymagają specjalnej infrastruktury sportowe oraz zaplecza z szatniami i sanitariatami.

Hale stalowe to obiekty uniwersalne, które doskonale sprawdzają się w swoich funkcjach. Łatwo można poddać je modernizacji, rozbudowie lub zmienić sposób ich eksploatacji. Hale stalowe to obiekty przemysłowe, które swoją popularność zawdzięczają wyjątkowym walorom konstrukcyjnym i użytkowym.

Mata gimnastyczna

Jakie materace najlepiej nadają się do ćwiczeń?

Wybierając materac do ćwiczeń, warto kierować się pewnymi wskazówkami. W zależności od praktykowanej aktywności fizycznej należy bowiem zdecydować się na określoną jego grubość, twardość czy wypełnienie. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany produkt ma odpowiednie certyfikaty. Nieumiejętnie dobrany, a co gorsza źle wykonany materac nie tylko nie ułatwia wykonywania ćwiczeń, ale w większości powoduje też problemy zdrowotne.

Gdzie zamówić dobry jakościowo materac do ćwiczeń?

Mata gimnastyczna powinna mieć certyfikat PN. Profesjonalne produkty można znaleźć w dedykowanych sklepach.

Produkowane przez nas materace gimnastyczne i sportowe spełniają wysokie normy jakości i posiadają certyfikaty zgodności z Polską Normą – między innymi Certyfikat PN. Dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości w produkowanych przez nas matach, cechuje je wieloletnia trwałość i brak podatności na uszkodzenia. W naszej ofercie znajdują się materace sportowe i rehabilitacyjne o zróżnicowanej grubości oraz twardości, zależnej od wypełnienia. Obok nich, listę uzupełniają materace zeskokowe o trzech podstawowych grubościach – 40, 45 i 50 cm, przeznaczone do dyscyplin lekkoatletycznych oraz akrobatyki – tłumaczy właściciel sklepu SPORT PLUS.

Czym się kierować podczas wyboru materaca do ćwiczeń?

Materiał wykonania to pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na określony rodzaj produktu do ćwiczeń. Najtańsze są materace wykonane ze skóry syntetycznej. Nowoczesne materace treningowe z dobrej jakościowo skóry syntetycznej są jednak na tyle wytrzymałe, że świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Trzeba tylko pamiętać, by nie ćwiczyć na nich w obuwiu. Gdy chodzi zaś o materace, które mają służyć w miejscach publicznych, to poleca się modele wykonane z odpornego na przetarcia czy pęknięcia plawilu.  Wypełnienie materaca gimnastycznego powinno bazować na piance poliuretanowej wtórnie spienianej, która jest odporna na odkształcenia.

Materace miękkie są świetne w przypadku dzieci i codziennych, lekkich ćwiczeń. Osoby uprawiające sporty walki i intensywne treningi powinny zdecydować się na materac twardy, który zapewni im stabilne podłoże. Jeśli chodzi natomiast o standardowy rozmiar materaca do ćwiczeń, to wynosi on 200 x 120 cm. Jest to rozmiar optymalny, wystarczający do wykonywania większości ćwiczeń sportowych oraz rehabilitacyjnych. Ostatni kluczowy parametr, czyli typowa grubość materaca do ćwiczeń waha się z kolei w granicach od 5 do 10 cm.  W przypadku materacy miękkich grubość jest większa. Materace o średniej i dużej twardości na ogół mają mniej więcej 5 cm.

wypożyczalnia samochodów

Czym jeździć, gdy dopiero odkładamy na zakup samochodu?

Zakup własnego samochodu to czasami spora inwestycja, zwłaszcza gdy odkładamy pieniądze na wymarzony model. Jeżeli kupimy w tym czasie inny samochód, to odłożymy zakup upatrzonego auta w czasie i będziemy musieli martwić się jego późniejszą sprzedażą na rynku wtórnym. Czym więc jeździć, gdy dopiero odkładamy na zakup samochodu? Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?

Transport publiczny i taksówki

Oczywistym rozwiązaniem staje się w takiej sytuacji wybór komunikacji miejskiej. Możemy dostać się w wyznaczone miejsce przy pomocy różnego rodzaju środków transportu – autobusu, tramwaju czy pociągu. Całkowity koszt takiego sposobu przemieszczania się to jednorazowy bądź miesięczny bilet, które w dodatku można kupić korzystając z przysługujących nam ulg, np. jeśli studiujemy. Wystarczy zapoznać się z rozkładem jazdy – godziny przyjazdu i odjazdu środków transportu publicznego są stałe, więc nie ma obaw, że jeżeli stawimy się na przystanku lub na dworcu w wyznaczonym czasie, nie będziemy mieli jak przedostać się do domu, na uczelnię czy do pracy. Wygodniejszą opcją jest zamówienie taksówki. Wystarczy jeden telefon, a taksówka zjawi się w miejscu i czasie, które dla nas będą odpowiednie. Ponadto nie musimy się martwić o komfort podróżowania jak w przypadku korzystania z komunikacji publicznej, gdzie podróżującym zdarza się stać przez całą trasę. Rozwiązanie to jest jednak potwornie drogie i nie wszystkich na to stać. Szczególnie gdy mamy do pokonania dłuższy odcinek drogi.

Wynajem samochodu

Na szczęście transport publiczny i taksówki to nie jedyne opcje przemieszczania się, gdy nie mamy własnego pojazdu. Samochód możemy po prostu… wynająć i korzystać z niego zgodnie z naszymi potrzebami. To rozwiązanie jest zdecydowanie najwygodniejsze, zwłaszcza gdy przemieszczamy się z dziećmi i musimy codziennie dostać się w kilka różnych, oddalonych od siebie miejsc. To także szczególnie atrakcyjna opcja dla młodych osób, które niedawno zdały egzamin na prawo jazdy i nie dysponują jeszcze wystarczającą ilością środków na zakup własnego pojazdu, ale też nie chciałyby zapomnieć umiejętności nabytych na kursie.

Wystarczy udać się do wypożyczalni, a tam obsługa wybierze dla nas rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Możemy wynająć auto długoterminowo i użytkować je nawet przez 5 lat lub skorzystać z krótkoterminowego wynajmu, jeżeli samochód potrzebny nam jest na krótki, wakacyjny wypad lub, żeby odwiedzić rodzinę – dodaje nasz rozmówca z wypożyczalni samochodów Tanie Auto 24 w Łodzi.

Dlaczego wynajem samochodu to najlepsze rozwiązanie?

Wynajem samochodu to rozwiązanie wygodne i korzystne – możemy dowolnie się nim przemieszczać, jak własnym samochodem, nie nadwyrężając budżetu. Za wynajęcie samochodu, w przypadku długoterminowego najmu, płacimy niewielkie, miesięczne raty, a wszelkie koszta związane z naprawą, serwisowaniem, ubezpieczeniem czy eksploatacją pojazdu spoczywają na wypożyczalni. Nie musimy także martwić się o stan techniczny samochodu – aby móc nim jeździć, musimy go jedynie zatankować. Ponadto możemy wybierać spośród wielu różnych modeli we flocie wypożyczalni, dzięki czemu znajdziemy dokładnie taki samochód, jakiego potrzebujemy. Warto pamiętać także o tym, że wynajem samochodu to nie to samo, co leasing i nie wiąże się z wpłaceniem wkładu własnego, więc jest to rozwiązanie, na które można sobie pozwolić bez naruszania oszczędności.

Doniczki ogrodowe imitujące beton

Donice imitujące beton w aranżacjach ogrodowych. Gdzie i kiedy najlepiej się sprawdzają?  

Elementy z betonu architektonicznego to ostatnio hit w wykończeniach wnętrz. Materiał ten idealnie wpisuje się w koncepcję minimalistycznego i surowego stylu urządzania mieszkań. Moda na dekoracje z betonu zawitała też do ogrodów. Doniczki imitujące beton architektoniczny to nie tylko solidne pojemniki na rośliny, ale też oryginalne dekoracje. Wyjaśniamy, do jakich aranżacji ogrodowych pasują takie doniczki i jak dobrać pojemnik do ogrodu.

Funkcjonalność doniczek imitujących beton 

Doniczki imitujące beton wyglądają niemal identycznie jak te z naturalnego surowca, a ponadto są bardziej praktyczne. Pojemniki wykonywane są z odpornego tworzywa sztucznego i w przeciwieństwie do betonowych – łatwo jest utrzymywać je w czystości. Do innych zalet doniczek imitujących beton można zaliczyć:

 • odporność na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV,
 • niewielką wagę,
 • nowoczesny design,
 • możliwość wykorzystania zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Jakie rośliny sadzić w doniczkach imitujących beton?

Surowy i nowoczesny beton wymaga odpowiedniego doboru aranżacji ogrodowych. Ten materiał nie komponuje się dobrze ze wszystkimi roślinami. Co więc posadzić w doniczkach imitujących beton? Najpiękniej będą się w nich prezentowały różnego rodzaju krzewy, takie jak:

 • kosodrzewina: niewymagający krzew iglasty, do donic zaleca się sadzenie odmian karłowatych;
 • bukszpan: zimozielony krzew o drobnych listkach, lubi cięcie i formowanie (bardzo ładnie wygląda cięty w kulach);
 • irga: niewielki, zimozielony krzew o skórzastych listkach i czerwonych owocach;
 • berberys: w zależności od odmiany może mieć różnobarwne kwiaty, owoce oraz liście.

Do innych rodzajów roślin, które pasują do doniczek imitujących beton można zaliczyć np. jałowiec chiński, rozchodnik okazały czy cyprys. Najmniejsze doniczki sprawdzą się do sadzenia ziół.

Jakie doniczki imitujące beton do ogrodu?

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Sklep Kwiecisty: Zarówno naturalny beton, jak i elementy imitujące ten materiał sprawdzą się w ogrodach minimalistycznych i nowoczesnych. Wybierając doniczkę do ogrodu warto dopasować ją do rozmiarów budynku. Dobrze jest też kierować się zasadą – im więcej przestrzeni, tym większa powinna być doniczka. Beton kojarzy się bowiem z masywnością, dlatego ustawienie sporych rozmiarów doniczki przy małym domku jednorodzinnym nie jest najlepszym pomysłem. Bardzo duże donice pasują raczej do budynków użyteczności publicznej – hoteli czy ośrodków wypoczynkowych. W prywatnych domach lepiej postawić na niewielkie lub średnie pojemniki na rośliny tego typu. 

Przygotowanie do przeprowadzki zagranicznej

5 rad jak przygotować się do przeprowadzki zagranicznej

Zastanawiasz się, jak zorganizować przeprowadzkę zagraniczną? Czym różnią się przygotowania od tych, które trzeba wykonać przed transportem mebli w obrębie jednego miasta czy kraju? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad, które ułatwią przeprowadzenie w uporządkowany sposób operacji przewiezienia wyposażenia z mieszkania zagranicą do Polski lub w drugą stronę.

1. Zdaj się na profesjonalistów

Przeprowadzki zagraniczne to poważne wyzwanie. Nawet jeśli przewiozłeś kiedyś meble w obrębie miasta z pomocą przyjaciół, to kurs międzynarodowy jest dużo większą operacją logistyczną.

Zdecydowanie odradzamy transport na własną rękę, zwłaszcza że wynajęcie profesjonalnej firmy, wcale nie oznacza wysokich kosztów operacji – zapewniają fachowcy Kengo Przeprowadzki Kraków, firmy z wieloletnim doświadczeniem w przejazdach na trasach międzynarodowych. – Tylko profesjonalni przewoźnicy mogą zagwarantować, że powierzone sprzęty dojadą bezpiecznie pod wskazany adres.

2. Zadbaj o formalności

Przeprowadzki w ramach Unii Europejskiej nie wymagają specjalnych pozwoleń. Z doświadczeń specjalistów wynika, że o takich sprawach jak ważny dokument tożsamości, prawo jazdy czy ubezpieczenie nie trzeba nikomu przypominać.

Zdarza się jednak, że ludzie zapominają dopełnić formalności dotyczących zwierząt i spotykają ich kłopoty na granicy. Zwróć więc uwagę, że zwierzęta muszą mieć wyrobiony paszport weterynaryjny, wszczepiony mikroczip i posiadać dokument potwierdzający szczepienie przeciw wściekliźnie. W internecie łatwo sprawdzić, które kraje wprowadziły dodatkowe ograniczenia np. zakaz wwożenia określonych ras psów.

3. Pomyśl wcześniej o roślinach

Transport ulubionych roślin wymaga wcześniejszych przygotowań. Najpóźniej miesiąc przed przeprowadzką powinno się je przesadzić do nietłukących doniczek, aby mogły przed podróżą zaadoptować się do nowych warunków.
Przed jazdą należy je obficie podlać. W wypadku, gdy czas przeprowadzki zagranicznej trwa dwa dni lub więcej, kierowcy powinni opiekować się roślinami według wskazówek właściciela.

4. Zrób selekcję rzeczy

Przed podróżą należy dobrze zastanowić się, czy wszystkie sprzęty przydadzą się w nowym mieszkaniu? Czy każdy mebel będzie miał dla siebie odpowiednie miejsce? Przeprowadzka to dobry moment na selekcję wyposażenia. Najgorsze co może Cię spotkać, to przekonać się w nowym miejscu, że szafa nie przechodzi przez drzwi, albo łóżko nie mieści się z innymi meblami w pokoju.

5. Przygotuj ładunek do kontroli granicznych

Na granicach poza Unią Europejską trzeba wciąż być gotowym na kontrolę ładunku. Może nawet dojść do sytuacji, że przewoźnik będzie zmuszony wyciągać przewożone przedmioty na zewnątrz.

Dlatego należy zwracać uwagę na pakowanie rzeczy do pojemników i kartonów, które łatwo wyciągnąć i otworzyć. To skraca czas postoju na granicy i lepiej chroni sprzęty przed uszkodzeniami, które mogliby spowodować celnicy.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu