upaly w domu system klimatyzacji

Jak radzić sobie w domu podczas upałów?

Letnie upały niekiedy mogą okazać się bardzo problematyczne, szczególnie gdy okna konkretnego pokoju są zwrócone w stronę słońca. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawienie komfortu życia w trakcie wysokiej temperatury. Jak radzić sobie w domu podczas uciążliwych upałów? Które rozwiązania są najskuteczniejsze i kiedy sprawdzają się najlepiej?

 

Instalacja klimatyzacji

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak radzić sobie w domu podczas upałów jest zamontowanie klimatyzacji. Takie systemy pozwalają na łatwe manipulowanie temperaturą w danym pomieszczeniu w zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców. Jest to inwestycja wymagająca regularnej konserwacji i czyszczenia, jednak w sezonie letnim nie da się znaleźć skuteczniejszych rozwiązań.

 

Systemy klimatyzacyjne można zamontować wszędzie, od niewielkich mieszkań, przez domy jednorodzinne, aż po biurowce dużych korporacji. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w takie rozwiązania, zapewniając komfortowe warunki pracy i życia osobom przebywającym w danym budynku.

 

Klimatyzacja pozwala nie tylko na ustawienie konkretnej temperatury w pomieszczeniu, lecz także zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza, co ma ogromne znaczenie w przypadku suchych, upalnych miesięcy. Z tego powodu jest to rozwiązanie wybierane przez wiele osób, w tym właścicieli dużych firm i zwykłych domów jednorodzinnych

– mówi specjalista z firmy JLM w Rzeszowie.

 

Pozostałe sposoby radzenia sobie z upałem

Istnieją również inne, nieco mniej skuteczne metody radzenia sobie z uciążliwymi upałami w domu. Opierają się one głównie na rozwiązaniach bezpłatnych, które pozwalają na ograniczenie wzrostu temperatury lub jej obniżenie.

 

Metody radzenia sobie z upałami w budynku:

 • zasłonięcie nieprzepuszczalnych żaluzji antywłamaniowych,
 • wywołanie przeciągu,
 • powieszenie mokrego prania na suszarce,
 • ograniczenie gotowania i smażenia,
 • kupno wentylatora.

 

Zasłonięte żaluzje sprawdzają się dobrze w sytuacji, gdy rano opuszczasz mieszkanie i nie chcesz, by w trakcie dnia zostało ono nagrzane przez promienie słoneczne. W innym przypadku takie rozwiązanie może być uciążliwe i ograniczać dopływ naturalnego światła. Uważać należy również na przeciągi, które często przyczyniają się do przeziębień w okresie letnim.

 

Dobrym rozwiązaniem może natomiast okazać się zamontowanie nie tylko klimatyzacji, lecz także dodatkowego systemu wentylacji zapewniającego ciągły przepływ świeżego powietrza. Jest to doskonała opcja w przypadku pomieszczeń, w których regularnie pojawiają się zanieczyszczenia, takie jak dym papierosowy lub opary substancji chemicznych. Wentylacja może sprawdzić się również w kuchni.

kupowanie ekologicznych produktów spożywczych

Skąd się wzięła moda na żywność ekologiczną?

I czy to na pewno tylko moda? Zainteresowanie konsumentów ekologicznymi produktami spożywczymi dynamicznie wzrasta już od ponad 20 lat. Obecnie rynek żywności eko jest najszybciej rozwijającym się sektorem produkcji żywności na świecie i szacuje się, że do 2025 roku jego wartość osiągnie ponad 230 miliardów dolarów. Gdzie upatrywać przyczyn utrzymującego się trendu?

W Polsce osoby, które propagują ekologiczny styl życia, wciąż dosyć często posądza się o snobizm, a z największą krytyką spotykają się weganie i wegetarianie. Tymczasem główną motywacją do stosowania określonej diety czy sięgania po żywność organiczną nie jest chęć imponowania innym, ale poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne i własne zdrowie.

Zrównoważona produkcja żywności

Nie jest tajemnicą, że masowa produkcja żywności stanowi poważne obciążenie dla środowiska. Intensywna produkcja rolnicza odbywa się kosztem ekosystemów, które cierpią w wyniku zanieczyszczeń pochodzących z upraw. Żywność ekologiczna jest efektem zrównoważonej produkcji rolnej – bez stosowania pestycydów, nawozów sztucznych i organizmów modyfikowanych genetycznie. W przetwórstwie żywności ekologicznej nie używa się syntetycznych barwników, konserwantów, słodzików i innych sztucznych dodatków.

Jakość żywności ekologicznej

Troska o środowisko naturalne nie jest jedynym, ani nawet najważniejszym powodem skłaniającym Polaków do kupowania żywności ekologicznej. Jak pokazują wyniki badań ankietowych zdecydowana większość konsumentów jako przyczynę zainteresowania żywnością ekologiczną wskazuje kwestie związane ze zdrowiem (T. Hermaniuk, Postawy i zachowania konsumentów na rynku ekologicznych produktów żywnościowych, „Handel Wewnętrzny” 2, 2018). Zdaniem respondentów takie produkty:

 • mają pozytywny wpływ na zdrowie,
 • nie zawierają szkodliwych dla organizmu związków chemicznych,
 • zawierają więcej składników odżywczych niż żywność produkowana masowo.

Zainteresowanie ekologicznymi produktami spożywczymi w dużej mierze wynika więc z troski o zdrowie, a także z obawy przed chorobami dietozależnymi (cukrzycą, otyłością, alergiami spożywczymi itd.). Co ciekawe, istotnym czynnikiem skłaniającym do wyboru takiej żywności są też jej walory smakowe. Według uczestników badania ekologiczne jedzenie jest po prostu smaczniejsze.

Szukając zdrowej żywności klienci muszą mieć się na baczności – ostrzega nasz rozmówca ze firmy BATOM. Nie wszystkie produkty reklamowane jako ekologiczne, rzeczywiście takie są. Obecnie w krajach Unii Europejskiej obowiązuje jeden, wspólny sposób znakowania żywności ekologicznej – jest to tzw. euro-liść. Wyłącznie to oznaczenie daje gwarancję, że mamy do czynienia z produktem pochodzącym z ekologicznej uprawy i wolnym od niepożądanych dodatków.

 

chemiczne uzdatnianie wody

Metody uzdatniania wody kotłowej

Woda niezbędna jest nam niezbędna nie tylko przeżycia, ale używa się jej bardzo powszechnie również w wielu procesach przemysłowych. Aby korzystanie z niej było bezpieczne dla instalacji technicznych, woda musi spełniać określone wymogi dotyczące jej czystości. To z kolei wymaga zastosowania odpowiednich metod uzdatniania, które możemy podzielić na metody fizyczne i chemiczne.

Czym jest woda kotłowa?

Woda kotłowa to woda stosowana w urządzeniach takich jak kotły parowe, kotłownie wodne, chłodnie, instalacji myjące i wiele innych. Wykorzystywana jest między innymi w charakterze transportera energii cieplnej oraz do produkcji pary zasilającej urządzenia takie jak turbiny w elektrowniach węglowych. Musi ona spełniać szereg rygorystycznych wymogów, określonych m.in. przez producenta danej instalacji – w przeciwnym wypadku może przyczynić się do niszczenia instalacji. W jaki sposób się ją uzdatnia do użytku?

Metody chemiczne

Metody chemiczne uzdatniania wody opierają się na wykorzystaniu substancji, które dodawane są do cieczy w celu nadania jej określonych właściwości. Substancjami tymi mogą być:

 • Środki antykorozyjne – dzięki nim woda nie wpływa na rozwój korozji w instalacjach przemysłowych.
 • Stabilizatory twardości – wpływają na rozpuszczalność soli w wodzie, tym samym zapobiegając wytrącaniu się kamienia kotłowego pod postacią białego, chropowatego osadu.
 • Biocydy – to środki zabijające mikroorganizmy żyjące w wodzie, m.in. bakterie śluzotwórcze, glony i grzyby. Rozwój drobnoustrojów może prowadzić do powstawania w wodzie nieprzyjemnych nalotów oraz zmienia zapach wody.
 • Biosyspergatory – to środki używane do eliminacji śluzu powstającego w wyniku rozmnażania się bakterii. Tym samym zapobiegają one ponownemu namnażaniu się mikroorganizmów.

Metody fizyczne

Inaczej niż w przypadku metod chemicznych, uzdatnianie fizyczne wody odbywa się w wyniku jej odpowiedniej obróbki. Najprostszym przykładem jest tutaj filtracja, polegająca na mechanicznym oddzieleniu wody od znajdujących się w niej zanieczyszczeń, takich jak osady i szlam.

– Metody fizyczne używane w uzdatnianiu wody kotłowe to przede wszystkim jej zmiękczanie przy pomocy specjalnych żywicznych złóż, w których jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za powstawanie kamienia kotłowego i napięcie powierzchniowe zostają wymienione na nieszkodliwe jony sodu – mówi specjalista firmy Aqua-Concept.

Drugim ważnym procesem w tej kategorii jest odwrócona osmoza, wykorzystywana dla pełnego odsalania wody – polega ona na wymuszonej dyfuzji wody przez błonę półprzepuszczalną, co prowadzi do powstawania dwóch roztworów o różnych stężeniach.

Eleganckie komplety dla kobiet

Eleganckie komplety dla kobiet w nowoczesnym wydaniu. Nie tylko garsonki

Aby na co dzień wyglądać elegancko, wcale nie trzeba ubierać się nudno. Niegdyś, elegancki i kobiecy ubiór wiązał się głównie z garsonkami i białymi koszulami. Mogłoby się wydawać, że te pierwsze już dawno wyszły z mody, jednakże współczesny rynek modowy oferuje całą gamę różnorakich wzorów i fasonów, które jak najbardziej współgrają z dzisiejszymi trendami. Coraz więcej kobiet eksperymentuje z łączeniem różnych stylów, nie bojąc się np. dobrać sportowych butów do elegantszego outfitu. Elegancja w modzie weszła na zdecydowanie wyższy poziom i nie ogranicza się jedynie do nudnych garsonek. Jakie inne rozwiązania proponuje obecna moda?

Łączenie kobiecego i męskiego stylu

Jedną z najpopularniejszych propozycji na stworzenie eleganckiej stylizacji jest kobiecy garnitur. Połączenie dobrze skrojonej marynarki lub żakietu z dopasowanymi spodniami to idealny zestaw. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele różnych fasonów marynarek – od tych bardziej dopasowanych, aż do marynarek oversize, które są aktualnym hitem, jeśli chodzi o modowe trendy. D

ecydując się na wybór marynarki, można sięgnąć po klasyczną i jednolitą czarną lub szarą, która będzie pasowała niemal do wszystkiego. Inną opcją są nieco odważniejsze marynarki w hafty i wzory, np. w kratę lub w grochy. Taka marynarka ożywi całą stylizację i doda jej charakteru. Kobiece garnitury połączone zarówno ze szpilkami, jak i ze sportowym obuwiem, będą wyglądały elegancko i nowocześnie na każdej kobiecie.

Komplety podkreślające figurę

Oprócz garniturów, zarówno eleganckim jak i modnym zestawem będzie komplet złożony z bluzki i ołówkowej spódnicy. Takie połączenie doskonale podkreśli figurę oraz pozwoli poczuć się kobieco i z klasą.

Jak mówi jedna z pracownic sklepu z ubraniami Chiara Shop: Ołówkowa spódnica za kolano, wykonana z elastycznej tkaniny świetnie dopasuje się do ciała oraz podkreśli kobiece krągłości. Można dobrać do niej zarówno bluzki z długim rękawem, jak i krótsze topy kiedy jest cieplej. Taki zestaw można łączyć i mieszać z innymi ubraniami, tworząc ciekawe stylizacje. Długa, dopasowana spódnica i bluzka będą pasować nie tylko do eleganckich, ale także do sportowych dodatków.

Innym zestawem, który równie dobrze podkreśli figurę i będzie elegancki, jest klasyczna mała czarna wraz z dopasowanym żakietem lub marynarką.

Elegancko i wygodnie

Elegancko, modnie, a zarazem wygodnie – właśnie tak można się poczuć, wybierając do skompletowania stylizacji jeansy, t-shirt i marynarkę. Dobre jakościowo, granatowe i jednolite spodnie będą pasowały do niemal każdej stylizacji, nawet tej eleganckiej. Połączenie ich z wygodną koszulką oraz marynarką sprawi, że taki elegancki komplet będzie wyglądał klasycznie, a dodatkowo będziemy czuli się w nim swobodnie.

Obecne trendy pokazują, że elegancja to nie tylko garsonki i białe koszule. Branża modowa oferuje coraz to więcej propozycji, aby każdy mógł znaleźć podczas zakupów coś dla siebie. Eleganckie i nowoczesne komplety zyskują na popularności dzięki wygodzie i uniwersalności.

usuwanie rys z samochodowej karoserii

Jak usuwa się rysy z samochodowej karoserii?

Karoseria to bez wątpienia wizytówka każdego auta, ale też kierowcy. Zadbany lakier prezentuje się niezwykle efektownie i świadczy o jakości pojazdu, natomiast wszelkie zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia karoserii sprawiają, że samochód traci na estetyce, ale do tego spada też jego wartość. Aby tego uniknąć, warto kompleksowo zadbać o stan powłok lakierniczych, włączając w to pielęgnację, impregnację oraz usunięcie ewentualnych rys.

Pozbądź się zarysowań

W przypadku intensywnej eksploatacji auta nie trudno o zarysowania na powierzchni lakieru. Wystarczy otarcie o słupek czy inne auto, do tego dochodzą odpryski powstające na skutek poruszania się w trudnych warunkach terenowych – defekty karoserii w takich sytuacjach to częsty problem kierowców. Jak się jednak okazuje, również nowe samochodowy prosto z salonu nie są wolne od wad – w tym przypadku do zarysowania lakieru może dojść np. przy transporcie czy podczas mycia twardymi szczotkami na myjni. Niezależnie od przyczyn powstania rys na karoserii, efekt zawsze jest niepożądany. To przede wszystkim skaza na prezencji auta, ale to również poważne zagrożenie dla jego stanu technicznego. Dlaczego?

O ile powierzchowne rysy da się stosunkowo łatwo usunąć i nie stanowią one większego problemu, to już głębsze uszkodzenie lakieru, które sięga aż do warstwy podkładu, naruszy zabezpieczenie antykorozyjne. – Odpowiada fachowiec z Myjni Estyma w Lublinie. – To z kolei prowadzi do powstawania nowych ognisk rdzy, a trzeba przy tym pamiętać, że korozja to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania auta, nie mówiąc o spadku jego wartości.

Jeśli więc zauważymy zarysowania lakieru, warto jak najszybciej rozprawić się z tym problemem. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów polerskich. W pierwszej kolejności należy jednak dokładnie umyć karoserię, ponieważ pozostawione na powierzchni zanieczyszczenia spowodują uszkodzenie lakieru podczas polerowania. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni lakieru należy kolistymi ruchami rozprowadzić pastę lub mleczko polerskie. W przypadku głębszych uszkodzeń konieczne będzie wypełnienie ubytku. Ze względu na skomplikowanie, czasochłonność i koszt całego procesu, warto skorzystać z usług profesjonalnego studia auto detailingu. W zależności od stopnia zarysowania karoserii, przeprowadzi ono jednoetapową korektę lakieru lub szerzej zakrojoną renowację. Dzięki temu usunięte zostaną wszelkie rysy, wżery i zmatowienia, a lakier odzyska gładkość i blask.

Zabezpiecz lakier

Usunięcie rys z karoserii to działanie krótkofalowe. Po korekcie lakieru warto go zabezpieczyć przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. W tym celu można zastosować tradycyjne preparaty na bazie wosku lub zdecydować się na nałożenie powłoki ceramicznej. Taka hydrofobowa warstwa ochronna zapobiegnie powstawaniu nowych zarysowań i pozwoli na dłużej zachować trwałość oraz estetykę lakieru.

biuro rachunkowe

Kryteria wyboru biura rachunkowego

Współpraca z biurem rachunkowym to sposób nie tylko na porządek w „papierach”, ale to przede wszystkim gwarancja efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Ze względu na tak istotną rolę tego typu podmiotów, trzeba dobrze przemyśleć wybór biura rachunkowego. Z kim warto podjąć współpracę w tym zakresie i na jakie cechy potencjalnego partnera biznesowego należy zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczeństwo i doświadczenie

W biznesie liczy się pewność i zaufanie, które można mieć jedynie do sprawdzonych i odpowiedzialnych współpracowników. Nie inaczej jest w przypadku korzystania z usług rachunkowych. Ze względu na ogromną wagę dokumentów i rozliczeń dokonywanych w ramach obsługi księgowej, warto wybrać solidną firmę na swojego partnera biznesowego. Przy wyborze biura rachunkowego zwróćmy uwagę na jego doświadczenie. Lata praktyki poparte referencjami zaświadczą o obeznaniu i potwierdzą fachowość danej firmy. Z uwagi na zmieniające się z dużą częstotliwością przepisy podatkowe, pracownicy biura powinni stale aktualizować swoją wiedzę, na co dowodem będą przebyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Nie bez znaczenia są też kwestie formalne. Renomowane biuro rachunkowe powinno dysponować licencją Ministerstwa Finansów, która uprawnia do prowadzenia działalności w tym zakresie, a także ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Kompleksowe usługi

Współpraca z biurem rachunkowym ma odciążyć przedsiębiorcę i ułatwić mu prowadzenie działalności. Dlatego też dobry partner powinien zapewniać kompleksową obsługę, zajmując się prowadzeniem pełnej księgowości, w tym np. ksiąg handlowych oraz przychodów i rozchodów, a także ryczałtu ewidencjonowanego. Do tego dochodzą rozliczenia podatkowe, m.in. deklaracje PIT i VAT. Ponadto renomowane biura rachunkowe reprezentują klientów przed urzędami i poszerzają swoje usługi księgowe o dodatkową obsługę kadr i płac.

Nowoczesna, elastyczna obsługa

Wybierając biuro rachunkowe do współpracy sprawdźmy nie tylko, co dokładnie robi, ale też w jaki sposób. Istotne znaczenie w zakresie usług księgowych ma sposób i forma przekazywania dokumentów oraz komunikacji z klientem. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem, oferowanym np. przez Kancelarię Księgowo-Podatkową Abacus z Warszawy, są nowoczesne platformy online, które pozwalają na zdalny dostęp do rozliczeń i dokumentów księgowych. Prowadzenie elektronicznego archiwum znacznie usprawnia obsługę i umożliwia sprawny przepływ informacji. Dobre biura rachunkowe dysponują również specjalistycznym oprogramowaniem do wystawiania faktur. Takie zaplecze pozwala dopasować obsługę do indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki jego działalności.

nowoczesne lakaty do pokoju plakaty religijne

Wyjątkowe plakaty w różnych rozmiarach jako pomysł na aranżację ścian w pokoju

Sposobów na ciekawą aranżację ścian we wnętrzach jest całe mnóstwo. Jednym z interesujących pomysłów, który stworzy niepowtarzalny wystrój, są wyjątkowe plakaty w różnych rozmiarach, które mogą z powodzeniem ozdobić salon czy sypialnię w naszym domu lub mieszkaniu. Dzięki nowoczesnym technologiom i pomysłom twórców możemy w dzisiejszych czasach kupić inspirujące plakaty, będące niekiedy istnymi dziełami sztuki.

Dlaczego warto postawić na plakaty we wnętrzach?

O ile sam kolor ścian nie za wiele mówi o właścicielu, o tyle zastosowanie wyjątkowych plakatów sprawia, że wnętrze danego pokoju nabiera swoistego, niepowtarzalnego charakteru. Dekorowanie ścian obrazami czy plakatami nie jest niczym nowym. Nowoczesne plakaty to bardzo łatwy i szybki sposób na aranżację pomieszczenia. Plakaty są uniwersalne i można je z powodzeniem zastosować właściwie w każdym wnętrzu, zarówno nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym czy skandynawskim. Ogromny wybór kolorów, grafik i rozmiarów sprawia, że zastosowanie plakatów może odwzorować naszą osobowość, opowiedzieć naszą historię czy zwrócić uwagę na to, co dla nas ważne. Warto podkreślić, że plakaty najczęściej wieszane są na ścianach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić je czy oprzeć o ścianę. Dzięki takiemu rozwiązaniu z pewnością zyskamy niepowtarzalne i niezwykłe wnętrze, w którym będziemy się świetnie czuć.

Religijne plakaty w różnych rozmiarach do pokoju

W sklepach stacjonarnych i internetowych możemy zakupić plakaty o przeróżnej tematyce, stylach, kolorach i rozmiarach. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów na aranżację ścian w pokoju jest zastosowanie plakatów o charakterze religijnym, jakie możemy kupić, chociażby w sklepie Fido Design. Ściany z takimi plakatami nabiorą stylowego wyglądu, a jednocześnie będą nam każdego dnia przypominać o wyznawanych przez nas wartościach. Niektóre grafiki przedstawione na plakatach mają charakter uniwersalny, niektóre przedstawiają świętych, anioły bądź istotne cytaty. Plakaty religijne występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy je dostosować do każdego wnętrza, a także stworzyć niepowtarzalną galerię na ścianie. Dostaniemy je zarówno w mniejszych wymiarach – 21×30 cm, ale także większych – 30×40 bądź 50×70 cm. Tego rodzaju dekoracje docenią osoby bardzo wierzące – napisy na nich przedstawione pokrzepiają i mogą być codziennym wsparciem. Grafiki na religijnych plakatach o różnych rozmiarach charakteryzuje nieskomplikowanie – teksty i rysunki są proste, ale podkreślają poglądy i prawdy życiowe ważne dla katolików. Dzięki ciekawym kompozycjom plakaty takie mogą być ozdobą do sypialni, salonu, jak również do pokoju dziecięcego.

Catering profilaktyczny

Jak zapewnić pracownikom pożywne posiłki profilaktyczne?

Świadomość pracodawców na temat odpowiedniego żywienia pracowników podczas wykonywania pracy znacząco wzrosła w ostatnich latach. Prawidłowo zbilansowany posiłek nie tylko doda energii, ale także zmotywuje do dalszego działania. Zapewnienie profilaktycznych posiłków pracownikom przez pracodawcę będzie również wyrazem docenienia ich pracy. Zarówno odpowiednie posiłki profilaktyczne, jak i pora ich spożywania, mają niebagatelny wpływ na wydajność oraz efektywność pracowników. Z tego względu, korzystają oni coraz częściej z posiłków, jakie zapewnia im pracodawca. Jaki jest najczęstszy sposób zapewniania posiłków profilaktycznych?

Posiłki profilaktyczne dla pracowników – catering

Jeżeli chodzi o zasady funkcjonowania, catering można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje. Jest to catering komercyjny i catering kontraktowy. Catering kontraktowy zajmuje się głównie świadczeniem stałych usług w danych miejscach. Ze względu na dość niskie koszty, stanowi alternatywę dla posiłków, które są przyrządzane na miejscu.

Z usług cateringu kontraktowego korzystają najczęściej instytucje publiczne, jak np. szkoły i szpitale, a także duże przedsiębiorstwa. Catering komercyjny zajmuje się głównie obsługą i organizacją okazjonalnych imprez, jak np. bankiety czy imprezy firmowe. Bardzo często dostarcza także dania obiadowe i przekąski dla pracowników przedsiębiorstw i biur, w ramach tzw. cateringu biurowego.

Posiłki profilaktyczne w pracy – zalety

Catering zapewniony pracownikom, dostarczy im odpowiednią ilość kalorii i zmotywuje do dalszej pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników fizycznych, którzy muszą mieć dużo energii, aby pracować wydajnie. Zamówiony catering pozwoli także na zaoszczędzenie czasu podczas przerwy.

Jak mówi jeden z pracowników restauracji Restauracja Jedyna, specjalizującej się m.in. w dostarczaniu posiłków profilaktycznych do firm: Pracownicy nie muszą marnować czasu na przygotowanie własnego jedzenia lub opuszczenie firmy, aby udać się na przykład do restauracji. Dzięki dowożeniu cateringu nawet do najmniejszych biur pracownicy mają więcej czasu na odpoczynek podczas przerwy. Jeżeli menu jest często zmieniane i urozmaicane, wszyscy pracownicy znajdą w nim coś dla siebie. Oprócz dań kuchni polskiej,  wśród dań proponowanych przez cateringi bardzo często znajdują się dania, np. kuchni włoskiej. Przygotowane potrawy zawsze są dowożone punktualnie, co pozwala na to, aby pracownicy mogli zjeść jeszcze ciepły, pełnowartościowy posiłek. Posiłki profilaktyczne zapewnione przez pracodawcę dają również okazję do zintegrowania pracowników. Wspólne posiłki mogą spowodować poprawę kontaktu między nimi, co wpłynie pozytywnie na wykonywaną pracę.

Alternatywne sposoby na zapewnienie posiłków profilaktycznych

Wybierając alternatywne formy zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych, pracodawca powinien skonsultować tę kwestię z przedstawicielami pracowników. Alternatywnym sposobem zapewnienia takich posiłków może być przekazanie pracownikom produktów, dzięki którym możliwe jest przygotowanie posiłków we własnym zakresie.

Najbardziej powszechną formą zapewnienia pożywnych, profilaktycznych posiłków w miejscu pracy jest korzystanie z usług cateringu. Taka forma pozwala na zapewnienie ciepłych i odpowiednich pod względem kaloryczności posiłków, a także na zaoszczędzenie czasu i integrowanie pracowników.

neurolog konsultacja neurologiczna

Kiedy zgłosić się na konsultację neurologiczną?

Konsultacja neurologiczna jest niezbędna do zdiagnozowania i leczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych. Podczas wizyty lekarz bada czynności OUN i ocenia, czy ciało poprawnie reaguje na określone bodźce dotykowe. Kiedy zgłosić się na konsultację neurologiczną? Jakich objawów lepiej nie lekceważyć?

Kto kieruje pacjenta do neurologa?

Z reguły pacjenci nie wybierają się do lekarza neurologa sami. Pierwsze kroki kierują raczej do lekarza rodzinnego; jeśli internista uzna, że objawy, o których mówi pacjent, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych ze strony ośrodkowego układu nerwowego, wówczas zaleca konsultację neurologiczną.

Wiele osób już przed pierwszą wizytą u neurologa ma poważne obawy co do jej przebiegu i wydanej diagnozy; tymczasem, jak każde inne badanie, także to neurologiczne musi być poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem. Na tej podstawie specjalista ocenia, jakie dodatkowe badania będą potrzebne, by zdiagnozować problem.

Objawy schorzeń neurologicznych

– Istnieje szerokie spektrum objawów schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Są wśród nich objawy neurologiczne, psychiatryczne, mieszane i nietypowe.

– tłumaczy lekarz neurolog przyjmujący pacjentów w Niepublicznego zakładu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN w Jarocinie.

Diagnoza bywa utrudniona dlatego, że różne objawy mogą pojawić się w różnym czasie, mało tego – ze zmienną intensywnością. A przy okazji mogą świadczyć o zupełnie innych schorzeniach, niekoniecznie neurologicznych. Natomiast żadnych nie należy lekceważyć, gdyż wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą być kluczowe.

Do objawów neurologicznych, które mogą świadczyć o schorzeniu układu nerwowego, należą:

 • zaburzenia ruchowe: trudności z chodzeniem czy podnoszeniem przedmiotów,
 • ruchy mimowolne, dreszcze, zaburzenia czucia,
 • wrażenie osłabienia siły mięśniowej,
 • niedowłady,
 • trudności z utrzymaniem równowagi,
 • zaburzenia czucia,
 • zaburzenia mowy, trudności z przełykaniem,
 • napady padaczkowe,
 • nagłe pogorszenie wzroku: podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, zaburzony odbiór barw.

O ile powyższe objawy z reguły oznaczają schorzenie neurologiczne, o tyle wystąpienie objawów psychiatrycznych może już stanowić problem dla diagnosty. Wśród nich wymienia się m.in. zaburzenia pamięci krótkoterminowej, nagłe zmiany osobowości, nietypowe zachowania (w tym agresywne), halucynacje, urojenia, objawy podobne do schizofrenii.

Wstępne badania neurologiczne

To właśnie ze względu na fakt, że objawy chorób neurologicznych są różnorodne i często nieswoiste, tak ogromne znaczenie ma dokładny wywiad z pacjentem i wstępne badania. Ich także nie należy się bać, idąc na kontrolę neurologiczną. Badania są bezbolesne i obejmują przede wszystkim:

 • ocenę czynności nerwów: węchowego, wzrokowego, okoruchowego, bloczkowego oraz odwodzącego,
 • badanie objawów oponowych: istnieje kilka takich objawów; podstawowy lekarz ocena na podstawie badania sztywności karku u pacjenta leżącego na plecach, unosząc jego głowę i kierując ją delikatnie w stronę klatki piersiowej,
 • ocenę siły mięśniowej: neurolog może poprosić pacjenta o ściskanie własnymi dłońmi dłoni lekarza lub o podnoszenie kończyn przy równoczesnym blokowaniu tego ruchu przez lekarza,
 • badanie odruchów: przeprowadzane jest przy pomocy młotka neurologicznego, bez użycia dużej siły; chodzi jedynie o zaobserwowanie reakcji pacjenta i jego odruchów.

Jeśli konieczne są badania dodatkowe do postawienia trafnej diagnozy, specjalista może skierować pacjenta na np. badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy biochemia krwi.

odszkodowanie za szkody gornicze wniosek

Jak wygląda tryb składania wniosków o odszkodowania górnicze?

Szkody górnicze to szkody powstające w wyniku działalności prowadzonej przez kopalnie. Mogą one przybierać różną formę, zazwyczaj jednak dochodzi w ich wyniku do pochylenia się budynków oraz uszkadzania ich elemetów kontrukcyjnych i wykończenionych. Właściciele nieruchomości, którzy doznali tego typu szkód, mogą wystąpić do odpowiedzialnego zakładu górniczego z wnioskiem o odszkodowanie. Jak to zrobić?

Wniosek zgodny z wymogami

Aby wniosek został rozpatrzony przez zakład, od którego domagamy się odszkodowania, musi on spełniać pewne wymogi formalne.

Poza przedstawieniem danych wnioskodawcy oraz nieruchomości, która została uszkodzona, konieczne jest precyzyjne opisanie szkód, a także podanie  daty dowiedzenia się o szkodzie 

– wyjaśnia przedstawiciel firmy Kompensata.

To kluczowa informacja. Zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze, roszczenia o odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku działalności zakładów górniczych ulegają przedawnieniu po upłynięciu 5 lat od daty, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza nieruchomość została uszkodzona. Należy zwrócić uwagę, że mowa nie o momencie zaistnienia szkody, lecz momencie, w którym dowiedzieliśmy się, że szkoda miała miejsce. Wynika to z faktu, że zmiany w strukturze budynku mogą zachodzić bardzo powoli i z początku są niedostrzegalne, szczególnie dla osób, które nie posiadają wiedzy i doświadczenia w zakresie sztuki budowlanej.

Przedsiębiorstwa górnicze zazwyczaj udostępniają wzory wniosków o odszkodowanie, jednak korzystanie z nich nie jest obligatoryjne – wniosek możemy sporządzić w całości sami, musimy jednak pamiętać o zachowaniu wymogów formalnych.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o odszkodowanie powinniśmy złożyć w przedsiębiorstwie, które w wyniku prowadzenia swojej działalności doprowadziło do powstania szkody. Jeśli nie jesteśmy w stanie dojść, kto jest odpowiedzialny za szkody, odpowiedzialność za nią obciąża się przedsiębiorstwo, które posiadało prawo do prowadzenia działalności wydobywczej na danym terenie w dniu ujawnienia szkody. W sytuacji, kiedy zakład górniczy odpowiedzialny za powstanie szkody już nie istnieje i nie pozostawił żadnego następny prawnego, odpowiedzialność za szkodę ponosi Skarb Państwa.

Jak złożyć wniosek?

Wypełniony wniosek od odszkodowania za szkody górnicze powinniśmy złożyć do  odpowiedniego  przedsiębiorstwa górniczego. Możemy zrobić to na kilka sposobów: osobiście udając się do oddziału, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej.

Co dalej dzieje się z wnioskiem?

Po tym, jak złożymy wniosek, przedsiębiorstwo górnicze ma 30 dni na zawarcie ugody, w której przychyli się do treści uwzględnionych we wniosku lub zaproponuje poszkodowanemu własne warunki. W sytuacji, kiedy poszkodowany i sprawca dochodzą do porozumienia, następuje zawarcie ugody. Jeśli kopalnia nie odpowie w przeciągu przepisowych 30 dni (lub więcej, jeśli tak zostało określone we wniosku), odrzuci wniosek poszkodowanego lub przedstawi niekorzystne dla niego warunki ugody, poszkodowany może złożyć pozew, który będzie rozpatrywany przez sąd cywilny.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu