sandaly i skarpety buty damskie

Dlaczego nie powinno się łączyć sandałów ze skarpetami?

Połączenie skarpet z sandałami stanowi ogromną, można nawet rzec międzynarodową kontrowersję. W internecie znajduje się wiele przykładów popełnienia tego modowego faux-pas. Wiele narodowości uważa, że połączenie sandałów i skarpet jest prawidłowe – zaliczyć do nich można, chociażby, Brytyjczyków. Dlaczego więc nie powinno się łączyć sandałów ze skarpetami? Czy to tylko zły wygląd, czy może coś więcej?

Sandały i skarpety – kontrowersyjne połączenie

Każdego lata odżywa problem na temat trendu, głównie w modzie męskiej, związanego z połączeniem skarpet i sandałów.

Problem jest dość duży, gdyż wiele stylistów wypuszcza na wybiegi modeli właśnie w takich stylizacjach

– wyjaśnia ekspert producenta obuwia skórzanego LeoModa. Panowie uważają, że skoro takie rozwiązania są promowane przez domy mody, to znaczy, że styl ten jest akceptowany. Niestety – wiele kobiet na widok wspomnianego połączenia reaguje wręcz alergią. W komentarzach pod wszelkimi artykułami związanymi z tym zastawieniem „sandały + skarpety” jest wielu zwolenników oraz przeciwników. Każdy z nich ma swoje argumenty – dziś jednak znajdźmy odpowiedź na pytanie – dlaczego nie powinno się łączyć sandałów ze skarpetami?

Dlaczego nie łączyć sandałów ze skarpetami?

Przeciwnicy łączenia sandałów ze skarpetami jako argument wskazują, że obowiązują pewne kanony mody, które należy pilnować i stosować. Można je oczywiście ignorować, ale trzeba też znać granice – właśnie połączenie sandałów ze skarpetami jest ich przekroczeniem.

Ponadto, wskazują, że stopy muszą oddychać i oddawać ciepło tak, jak całe ciało. Sandały to zapewniają, ale gdy założy się do nich skarpety, tak naprawdę przeczy się konstrukcji tego letniego obuwia. Chodzenie w sandałach bez skarpet pozwala skutecznie ochłodzić organizm (utrzymać komfort termiczny ciała), który przez głowę i stopy traci największą ilość ciepła.

Wielu specjalistów podkreśla także, że mężczyźni mają problemy z dobieraniem butów do stroju – nawet w najbardziej upalne dni potrafią włożyć ciężkie buty sportowe i dopasować je do eleganckiej stylizacji. To duży błąd!

Ważnym argumentem przeciw takiemu połączeniu jest również fakt, że skarpety optycznie skracają nogi, a w konsekwencji całą sylwetkę. Atrakcyjnie w takim połączeniu wyglądaliby może wysportowany, szczupli i bardzo wysocy mężczyźni, obowiązkowo z prawidłowymi proporcjami między długością nóg a tułowia.

Kobiety zwracają również uwagę, że w takich stylizacjach mężczyźni wyglądają nie tylko nieelegancko, ale też nieestetycznie. Opadające na łydkach skarpety, wychodzące poza obuwie kawałki materiału, a w przypadku jasnych modeli również zabrudzenia sprawiają, że nawet najbardziej przystojni mężczyźni prezentują się mniej atrakcyjnie.

rozliczenie vat naliczony zmiany ksiegowosc

Jak prawidłowo rozliczać naliczony VAT?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z przywilejami, ale przede wszystkim licznymi obowiązkami. Do najbardziej skomplikowanych należy prowadzenie księgowości, czyli głównie rozliczanie podatków. Jednym z nich jest VAT – podatek od towarów i usług. Niektórzy przedsiębiorcy zajmują się tym samodzielnie, choć lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Sprawdźmy, w jaki sposób rozliczać VAT.

Czym tak naprawdę jest i kogo obejmuje rozliczanie podatku VAT?

Podatek VAT to inaczej podatek od towarów i usług lub od wartości dodanej – ta nazwa jest częściej spotykana w środowisku przedsiębiorców. Jego płatnikami są wszystkie firmy, zarówno jednoosobowe, jak i spółki. Do rozliczania się z podatku VAT zobowiązane są również osoby fizyczne, które wynajmują lokal w celach użytkowych, takich jak prowadzenie sklepu lub salonu usługowego. Zwolnione są z niego podmioty, których dochód roczny nie przekracza 200 tysięcy złotych rocznie.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest rozliczanie i odprowadzanie podatku VAT do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Warto jednak wiedzieć, że jego należność zawsze jest wliczona w cenę towaru, więc w zasadzie obciąża się nim konsumenta. Stawka podatku VAT zazwyczaj wynosi 23% wartości danego produktu.

Specjaliści z biura rachunkowego Księgowi Wrocław wyjaśniają:

Z podatkiem od towarów i usług wiąże się pojęcie ceny netto oraz brutto. Pierwsza z nich to koszt bez uwzględnionego podatku. Ten zawsze jest niższy niż cena brutto, z doliczonym, podatkiem. W systemie podatkowym ważne jest również pojęcie VAT naliczonego oraz należnego. VAT naliczony dotyczy towarów i usług, które kupuje sam przedsiębiorca dla swojej firmy. Z kolei VAT należny dolicza się do sprzedawanych dóbr.

O czym pamiętać podczas rozliczania naliczonego VAT?

Aby odprowadzić podatek VAT, przedsiębiorca musi obliczyć różnicę między kwotą należną a naliczoną. Uzyskana wartość jest wpłacana na rzecz Urzędu Skarbowego. W sytuacji, gdy VAT naliczony jest wyższy niż należny, podmiot nie tylko nie płaci podatku, ale może liczyć nawet na jego zwrot.

Podatek VAT jest rozliczany co miesiąc lub co kwartał. Przedsiębiorca może wybrać dogodną dla siebie opcję przez złożenie deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Co ważne, rozliczenie kwartalne jest dostępne tylko dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę przez co najmniej rok.

Przedsiębiorca musi pamiętać, aby w każdym okresie rozliczeniowym składać deklarację podatkową, na której znajdą się wykazy zakupów oraz sprzedaży. Na dokumencie muszą widnieć również sumy cen tych transakcji, a także należna różnica. Jest to podstawą do zapłaty lub zwrotu podatku VAT.

Tekstylia okolicznościowe – świetny pomysł na prezent

Dekoracje do domu są uniwersalną i niemal zawsze trafioną opcją na prezent. Dodatki tego typu świetnie sprawdzą się w przypadku najbliższych, ale także znajomych, których nie zna się jeszcze na tyle dobrze, aby ofiarować coś bardziej spersonalizowanego. To także dobra opcja dla osób, które dopiero wprowadziły się do danego mieszkania. Nowy wazon, dekoracyjne poszewki na poduszki lub urokliwy bieżnik na stół pomogą w urządzaniu i udomawianiu wnętrza.

Elementy dekoracji wnętrz są pomysłem na sprawdzony i często ponadczasowy prezent. Ich wybór zależy jednak przede wszystkim od osobistych preferencji osoby obdarowywanej. Im lepiej zna się osobę, tym wybór odpowiedniego prezentu będzie łatwiejszy. Jeśli ktoś nie uznaje się za miłośnika dekorowania wnętrz, z pewnością ucieszy się z solidnego, praktycznego prezentu, który pozostanie z nim przez lata – mówi pracownik sklepu internetowego Homello.

Jakie tekstylia sprawdzą się w formie prezentu?

Wybór tekstyliów okolicznościowych zależy przede wszystkim od tego, czym dana osoba się interesuje. Amatorzy kuchenni z pewnością ucieszą się z nowego fartucha, silikonowej lub drewnianej podkładki pod gorące naczynia bądź zastawy filiżanek. Z kolei osoby, które lubią sezonowo wymieniać dekoracje w mieszkaniu, będą zadowolone z nowego kompletu poszewek na poduszki dekoracyjne, narzuty na łóżko, firan lub zasłon. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup ciepłego koca lub pledu. Świetnie sprawdzą się także materiałowe torby na zakupy. Są wielorazowe, ekologiczne i dostępne w różnych wzorach i kolorach.

Tekstylia świetnie sprawdzą się w formie prezentów dla właścicieli nowego mieszkania lub domu. Komplet przyjemnych ręczników, miękki szlafrok bądź pościel z pewnością zostaną docenione. Dobrym pomysłem jest także wszystko to, co pomoże w ociepleniu wnętrza. Wycieraczka ze śmieszą grafiką, zestaw gadżetów do kuchni, świeczki zapachowe, bądź urocze osłonki na doniczki pozwolą na łatwiejsze zaaklimatyzowanie się w nowej przestrzeni.

Warto wcześniej skonsultować się z osobą, którą planuje się obdarować, w jakich kolorach i stylach gustuje, aby spełnić jej oczekiwania. W przypadku niewiedzy najlepiej postawić na klasyczne wzory i stonowane kolory, gdyż dzięki temu ma się pewność, że prezent zostanie pozytywnie przyjęty.

Personalizowane tekstylia okolicznościowe

Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku najbliższych, są tekstylia personalizowane. Wówczas taki prezent, poza aspektem praktycznym, nabierze wartości emocjonalnej i sentymentalnej. Imienne poduszki lub materiałowe torby świetnie sprawdzą się w przypadku świątecznych i urodzinowych podarków.

meble tapicerowane czyszczenie jak dbac

Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane pięknie prezentują się w mieszkaniu czy domu pod warunkiem, że są we właściwy sposób pielęgnowane. Kilka lat intensywnego użytkowania wystarczy, aby straciły swój urok, a tapicerka nadawała się do wymiany bądź gruntownego czyszczenia u specjalistów. Nie każdy też wie, w jaki sposób pielęgnować meble tapicerowane. W poniższym artykule podpowiadamy zwięźle i na temat, jak dbać o meble pokryte tapicerką.

Odkurzanie mebli z tapicerki

Cały „sekret” dbania o meble tapicerowane zawiera się w ich regularnym czyszczeniu we właściwy sposób, w zależności od materiału, którym są one pokryte. Podstawowym „zabiegiem” czyszczącym powinno być systematyczne odkurzanie. Podczas codziennego użytkowania kurz zbiera się w różnych zakątkach mebli, a to prowadzi do pojawienia się roztoczy. Wystarczy regularne odkurzanie mebli tapicerowanych zwykłą rurą od odkurzacza, która usunie nie tylko kurz, ale także zalegające włosy czy sierść zwierząt.

Jak usunąć plamy z mebli tapicerowanych?

Podstawowa zasada przy plamach brzmi – usuwaj je jak najszybciej. Jeśli odczekamy, plama może wchłonąć się bardziej i jej całkowicie usunięcie może okazać się niemożliwe. Plamy zawsze należy czyścić od brzegów do środka, a nie na zewnętrzną stronę, co pozwoli nie rozmazać plamy na większą przestrzeń. Preparat czyszczący powinien być użyty w zależności od materiału, jakim pokryte są nasze meble. Jeśli jest to eko-skóra lub tkanina, należy użyć szarego mydła, natomiast jeśli jesteśmy posiadaczami mebli skórzanych (kupionych, chociażby u producenta Meblar), należy użyć specyfiku przeznaczonego do naturalnych materiałów (zastosowanie środków nieprzeznaczonych do skóry może je uszkodzić).

W jaki sposób czyścić konkretne materiały tapicerowane?

Przy codziennym, intensywnym użytkowaniu mebli bardzo trudno uchronić je przed zabrudzeniem. Chwila nieuwagi, inwencja naszego dziecka czy wizyta naszego pupila mogą sprawić, że na meblach pojawi się zabrudzenie. Jakie zatem działania powinniśmy wdrożyć przy skórze, eko-skórze i tkaninie?

W przypadku mebli skórzanych musimy je regularnie odkurzać, a co jakiś czas (najlepiej raz na kwartał, ewentualnie co pół roku) dokonywać czyszczenia tapicerki wilgotną szmatką, stosując przy tym specjalistyczne preparaty do mycia, a także do konserwacji mebli skórzanych. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać specyfików zawierających w swoim składzie alkohol bądź nieprzeznaczonych do tego rodzaju materiału. Skóra naturalna prezentuje się bardzo pięknie i dostojnie, jeśli dbamy o jej czystość i regularną konserwację.

Do czyszczenia mebli pokrytych skórą ekologiczną używamy wilgotnych ściereczek, szarego mydła bądź specjalnie przeznaczonych do niej środków czyszczących. Meble z eko-skóry należy ręcznie odkurzać miękką szmatką. Podobnie jak w przypadku skóry naturalnej, nie powinno się do jej czyszczenia używać preparatów na bazie alkoholu, rozpuszczalnika, płynu do naczyń czy wybielaczy.

Z kolei meble pokryte tkaniną powinno się czyścić, używając nasadki czyszczącej przeznaczonej do tapicerki (dołączana jest do każdego odkurzacza) lub w sposób ręczny używając miękkiej szczotki. Bardzo przydatna będzie także szmatka z mikrofibry, która na bieżąco umożliwi nam usuwanie zabrudzeń. Do czyszczenia mebli pokrytych tkaniną również nie należy używać środków chemicznych i tych wyprodukowanych na bazie alkoholu.

ciasto drozdzowe wyroby cukiernia paczki strudel przysmaki

Top 5 przysmaków z ciasta drożdżowego

Mąka, mleko, jajka, tłuszcz, no i oczywiście drożdże. Chwila cierpliwości aż ciasto wyrośnie i gotowe. Tylko tyle potrzeba, aby cieszyć się słodką przekąską. Doskonale smakuje z owocami, dżemem, lukrem, kruszonką czy przekładane masą np. makową lub orzechową. Możliwości jest wiele, a wszystkie warianty są przepyszne i zasmakują każdemu. Poznaj kilka specjałów z ciasta drożdżowego.

Pączki

Pączki są jednymi z najpopularniejszych wyrobów z ciasta drożdżowego. Chociaż popyt na te okrągłe smakołyki szczególnie rośnie w Tłusty Czwartek, są one dostępne cały rok. Stanowią one jeden z  charakterystycznych wyrobów dla kuchni polskiej. Tradycyjne pączki z ciasta drożdżowego nadziewa się przed smażeniem w głębokim tłuszczu. Najpopularniejsze nadzienia to dżemy owocowe np. truskawkowe czy malinowe, czekolada, budyń lub adwokat. Smaku pączkom dodaje też  wykończenie — cukier puder lub glazura. Zdarza się, że na wierzchu ciastka znajduje się potarta skórka pomarańczy lub że są oblane czekoladą. Palce lizać!

Ciasto drożdżowe z kruszonką

Zapewne wielu osobom drożdżówka z kruszonką kojarzy się z wypiekami babci. Czasu rośnięcia wyrobu nie można przyspieszać, więc jest to próba cierpliwości, ale warto  poczekać. Ciasto musi zwiększyć swoją objętość, aby później deser był pulchny i lekki. Dzieje się to za sprawą fermentacji drożdży, które przekształcają cukier w alkohol i dwutlenek węgla. Dzięki temu ciasto rośnie.

Można je przyrządzać w wersji podstawowej — to  wysoka drożdżówka z samą kruszonką, która składa się z masła, cukru i mąki. Doskonale smakuje posmarowana masłem jak u babci. Jeszcze lepiej smakuje z dodatkami owoców, np. świeżych malin, truskawek czy śliwek. Dla łasuchów można dodatkowo polać kruszonkę lukrem. Jedno ciasto, a tak wiele opcji!

Strudel

Strudle wywodzą się z kuchni austriacko-wiedeńskiej i są popularne na dawnych terenach Austro-Węgier czy Galicji.  Charakteryzują się kruchością, a ich ciasto jest podobne do ciasta półfrancuskiego.  Jak powstaje strudel?

Rozwałkowane ciasto należy rozciągnąć tak cienko, jak to tylko możliwe. To właśnie dzięki temu po upieczeniu jest bardzo chrupiące i delikatne

– tłumaczy cukiernik z Pracowni Cukierniczej Skotniki.

W środku ciastka znajdziemy owocowe nadzienie, bardzo często jabłkowe, wiśniowe czy śliwkowe. Mogą być również wypełnione masą makową, a nawet podane ze szpinakiem. Ozdobione cukrem pudrem lub śmietaną, smakują przepysznie na ciepło. Często podawane również z gałką lodów lub sosem. Idealne do gorącej herbaty w okresie jesienno-zimowym.

Bułeczki cynamonowe

Kolejna przekąska może posłużyć jako ciastko do kawy albo nawet za słodkie śniadanie. Mowa o bułeczkach cynamonowych. Wykonane jedynie z ciasta drożdżowego i przypraw, ale to właśnie one są tutaj najważniejsze. Oprócz zmielonego cynamonu zawierają sól, drobny cukier i kardamon. Bułki pokrywa się warstwa ubitego jajka, aby nadać im kolor podczas pieczenia. Mogą być posypane cukrem lub migdałami.

Ten rodzaj wypieku z drożdży pochodzi ze Szwecji i cieszy się popularnością w Ameryce i Europie Północnej. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest bardzo dobre!

Ciastka z masą serową

Ciasteczka drożdżowe z masą serową są proste do przygotowania, a jednocześnie bardzo smaczne. Nadziewane owocami, ale nie bardzo słodkie, ponieważ masa serowa doskonale łączy się z nadzieniem. Razem tworzą idealną kombinację. Są bardzo popularne i lubiane, więc warto zaopatrzyć się w nie, gdy spodziewamy się gości. Ciastka te są idealną przekąską do kawy czy herbaty.

Co zawiera i kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to ważny dokument budynku, który ułatwia oszacowanie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. Dla wielu osób, dane znajdujące się w dokumencie mają ogromny wpływ na podjęcie ewentualnej decyzji o zakupie nieruchomości. Czym jest świadectwo energetyczne? Co znajduje się w jego treści? I czy jest obowiązek jego uzyskania? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Świadectwo energetyczne – czym jest?

Świadectwo energetyczne dla nieruchomości jest dokumentem określającym wskaźniki związane ze zużyciem energii elektrycznej oraz cieplnej. Zawiera on wiele wyliczeń, wyrażonych w kWh (m 2/rok). Poza wyliczeniami świadectwo uwzględnia także rozwiązania, których wdrożenie pozwala znacznie zmniejszyć wydatki na eksploatację związane ze zużyciem energii. Warto pamiętać, że dokument ten jest ważny przez okres 10 lat od dnia jego wykonania.

Kiedy sporządza się świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument niezbędny do okazania podczas sprzedaży nieruchomości lub też jej wynajmu. Jego sporządzenie jest również konieczne w przypadku budynków, których ponad 250 m2 powierzchni jest użytkowane przez organy administracji publicznej. Jest ono również sporządzane przed rozpoczęciem budowy domu – wówczas może stanowić załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Wspomniane wymagania w zakresie sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej wynikają z obowiązujących przepisów. Istnieją jednak sytuacje, w których certyfikatu nie trzeba wykonywać. Zwolnione z obowiązku są budynki objęte ochroną konserwatorską. Ich wykonaniem nie muszą się również martwić właściciele obiektów, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m2 oraz lokali mieszkalnych, które nie są użytkowane powyżej czterech miesięcy w roku. Z obowiązku są także zwolnieni właściciele gospodarstw rolnych, którzy zużywają nie więcej niż 50 kWh (m2/rok) energii elektrycznej.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Na rynku działają specjaliści, jak i firmy, które mają uprawnienia do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Z roku na rok ich ilość regularnie wzrasta. W internecie są dostępne również ogłoszenia umożliwiające przeprowadzenie prac online. Ekspert z firmy ET-ENERGOAUDYT wyjaśnia:

Nie warto korzystać z takich propozycji, gdyż rzetelne sporządzenie dokumentu wymaga przeprowadzenia inwentaryzacji oraz wizji lokalnej. Specjalista, który zajmuje się wystawieniem świadectwa energetycznego, nie tylko bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowe jego sporządzenie, ale też obowiązek przechowywania go przez okres 10 lat, tj. przez okres, w jakim świadectwo energetyczne jest ważne.

Żaluzje plisowane – z czego wynika ich popularność?

Żaluzje plisowane, inaczej po prostu plisy okienne, to specyficzny rodzaj rolet, których charakterystyczną cechą jest harmonijkowa konstrukcja. Nadają się do montażu w oknach o różnych kształtach, także tych niestandardowych, na przykład półokrągłych lub trójkątnych. Zyskują coraz więcej zwolenników, ponieważ są niezwykle estetyczne, a przy tym trwałe i wygodne w montażu. W naszym artykule przyjrzymy się tym produktom bliżej.

Charakterystyka żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane, jak sugeruje nazwa, wykonane są z tkaniny, która składa się w harmonijkę. To zazwyczaj sztywna tkanina poliestrowa, którą charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość mechaniczna i odporność na blaknięcie. Dostępne są specjalne tkaniny do plisów, które są np. wodoodporne lub trudnopalne. Plisy okienne są mocowane do ram okiennych za pomocą profili i prowadnic, co zapewnia im stabilne ułożenie i możliwość szybkiego, prostego rozwijania i zwijania. Jak mówią nam przedstawiciele Galanterii Okiennej MOBI z siedzibą w Warszawie i Ząbkach, żaluzje plisowane jednocześnie pełnią funkcję żaluzji pionowych i poziomych.

Zalety żaluzji plisowanych

Żaluzje plisowane są obsługiwane za pomocą uchwytu, który przemieszcza się w dolnej lub górnej rynnie, zacieniają okno skutecznie umieszczone pod każdym kątem. Mogą odsłaniać górną lub dolną część okna albo obie części okna jednocześnie. Dają nam dzięki temu możliwość pełnej kontroli nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, co przemawia na korzyść tego rozwiązania. Żaluzje plisowane są szczególnie chętnie wykorzystywane przez osoby, które mieszkają na parterze, jako tzw. zazdrostka. Sprawdzają się także jako przesłony okien dachowych – możemy je montować w taki sposób, by doświetlać okna z góry przy jednoczesnym zasłonięciu dolnej części. By ustabilizować tkaninę i uniemożliwić jej odchylanie od szyby, na krawędziach plisów okiennych poprowadzone są żyłki lub montuje się boczne prowadnice. Plisy okienne mogą być montowane za pomocą bezinwazyjnych, nakładanych zaczepów lub na wkręty. Montaż trwa krótko, jest intuicyjny, dlatego też klienci często decydują się na samodzielne zakładanie plisów. Na korzyść żaluzji plisowanych przemawia również fakt, że łatwo utrzymać je w czystości – są produkowane z impregnowanych tkanin, z których w prosty sposób zetrzemy kurz wilgotną ścierką. Na koniec warto też wspomnieć, że plisy okienne oraz aluminiowe elementy do nich dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego bez problemu dobierzemy osłony, które wkomponują się w wystrój naszych wnętrz.

frezarka drogowa

Które części frezarek drogowych ulegają naturalnemu zużyciu i podlegają wymianie?

Wiele części maszyn budowlanych i drogowych podlega naturalnemu zużyciu podczas eksploatacji. Nie inaczej jest z niektórymi komponentami frezarek drogowych – samojezdnych maszyn wykorzystywanych do usuwania warstw nawierzchni mas bitumicznych. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, które części frezarek drogowych podlegają naturalnemu zużyciu, a więc trzeba regularnie kontrolować ich stan, a w miarę potrzeby wymieniać.

Frezy do asfaltu

Frezy do asfaltu to elementy tnące, które rozmieszczone są na bębnie frezującym w określony sposób. Powinny być dobierane z uwzględnieniem mocy frezarki oraz szerokości bębna frezującego. Gdy frezarka porusza się, frezy zrywają warstwy nawierzchni asfaltowej o określonej grubości. Frezy do asfaltu składają się z ostrza z wytrzymałych węglików spiekanych, które osadzone jest w korpusie ze specjalnie wzmacnianej stali. Podczas pracy ostrza frezów do asfaltu podlegają naturalnemu zużyciu, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Tylko dzięki okresowej kontroli ich stanu bęben zachowa dobre właściwości tnące, a gniazda frezów nie ulegną uszkodzeniu.

Pozostałe elementy bębna

Aby praca z wykorzystaniem frezarki drogowej przebiegała bez zakłóceń, niezbędne jest zadbanie o pozostałe elementy bębna frezującego. Mowa o takich komponentach jak odrzutniki, które przymocowane bezpośrednio do bębna ułatwiają wyrzucanie urobku z komory bębna frezującego na taśmę transportującą destrukt, czy listwy zgarniające, służące do uszczelniania tylnej klapy frezarki, co zapobiega wydostawaniu się urobku poza komorę bębna frezującego. Ponadto należy zwrócić uwagę na stan zraszaczy oraz płóz zabezpieczających boki komory bębna.

Części napędu gąsienic

Frezarki drogowe można podzielić z grubsza na dwa rodzaje: kołowe i gąsienicowe. Ze względu na wysoką masę maszyny oraz ciągłe przemieszczanie się podczas pracy napędy gąsienic bezustannie poddawane są dużym obciążeniom. Nie dziwne więc, że poszczególne elementy napędu gąsienic – takie jak rolki bieżne, zębate koła napędowe czy rolki napinające gąsienice – ulegają naturalnemu zużyciu. Aby nie doszło do awarii maszyny w trakcie prowadzenia prac, konieczna jest ciągła kontrola stanu zużycia tych komponentów. W przypadku zaobserwowania ich wyeksploatowania należy jak najszybciej wymienić je na nowe.

Poszukujesz części zamiennych do frezarek? Szeroki ich wybór znajdziesz w firmie Bellator. Jej oferta obejmuje frezy wraz z obsadami, listwy zgarniacza, odrzutniki bębna, płozy zabezpieczające, elementy napędu gąsienic i wiele, wiele innych. Asortyment Bellator obejmuje przede wszystkim części do frezarek do asfaltu firmy Wirtgen, ale można w nim znaleźć także komponenty pasujące do maszyn innych producentów.

opakowania termokurczliwe

Charakterystyka opakowań termokurczliwych

Opakowanie foliowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów przeznaczonych do pakowania różnego rodzaju towarów. Główną zaletą folii jest bardzo niska waga, duża trwałość oraz doskonała ochrona przed wieloma czynnikami. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest folia termokurczliwa, która znajduje zastosowanie w różnych branżach. Czym się charakteryzuje ten materiał i co warto o nim wiedzieć?

Folia termokurczliwa – podstawowe informacje, które warto znać

Opakowania termokurczliwe wytwarzane są ze specjalnego rodzaju polietylenu o bardzo małej gęstości. Bardzo często określa się go również mianem LDPE. Jest to skrót z języka angielskiego od wyrażenia – low den sity polyethylene. Folia termokurczliwa jest materiałem wielowarstwowym, a przez to zdecydowanie grubszym. Działanie podwyższonej temperatury w tym przypadku wpływa na obkurczenie materiału. Opakowanie z tego typu folii zmienia swoje rozmiary i idealnie dopasowuje się do produktu, który znajduje się wewnątrz.

Flow pack – pakowanie nigdy nie było tak wygodne

Wybierając flow pack, pakowanie jest bardzo szybkie i wydajne. W wyjątkowo krótkim czasie, przy pomocy specjalnego urządzenia można zapakować wiele produktów. Maszyna przeznaczona do tego celu pozwala na dostosowanie pracy do indywidualnego zapotrzebowania.

Korzystanie z nowoczesnego systemu przekłada się na zdecydowaną oszczędność czasu oraz pieniędzy. Sam towar jest natomiast bardzo dokładnie zabezpieczony folią. – Przy metodzie flow pack pakowanie odbywa się poprzez wstępne umieszczenie odpowiedniej grubości folii w podajniku maszyny. Występuje ona w formie rolki. Folię zgrzewa się z jednej strony, następnie umieszcza się w niej produkt i ponownie zgrzewa. Po całym procesie zapakowany produkt zostaje odcięty od rolki. Wybierając tę metodę, możliwe jest przygotowanie nawet do kilkuset produktów w trakcie zaledwie jednej godziny pracy urządzenia – wyjaśnia specjalista z firmy PAKWIT.

Jakie zalety ma folia termokurczliwa?

Sama folia termokurczliwa ma wiele zalet, dzięki którym materiał ten znacznie wyróżnia się na tle innych produktów. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • bardzo dużą wytrzymałość – im grubsze warstwy zastosowanej folii, tym mocniejszy staje się materiał po skurczeniu, co zapewnia dużą odporność przed rozerwaniem i przebiciem,
  • uniwersalność – materiał ten jest stosowany na szeroką skalę w różnych branżach; usługi pakowania w folię wykorzystuje się między innymi w przemyśle spożywczym, gdzie służą one do łączenia ze sobą butelek z napojami w tak zwane “zgrzewki”,
  • nieprzepuszczalność – folia termokurczliwa jest odporna na przedostawanie się do wnętrza wilgoci,
  • lekkość – opakowanie wykonane z tego materiału cechuje się bardzo małą wagą, co ma niewielki wpływ na całość zapakowanego w nią produktu.

O czym należy pamiętać podczas pakowania z zastosowaniem folii?

Usługi pakowania w folię termokurczliwą są chętnie wykorzystywane w różnych obszarach przemysłu. Opakowania takie z powodzeniem sprawdzają się w transporcie oraz handlu. Najważniejszym elementem podczas korzystania z folii jest odpowiednie dopasowanie warstw do produktów, jakie mają zostać w nią zapakowane. Należy pamiętać, że im więcej warstw folii, tym mocniejsze jest opakowanie. To daje znacznie większe możliwości wykorzystania.

paczka z zagranicy oclenie kurier

Czy przesyłki kurierskie z zagranicy podlegają ocleniu?

Benjamin Franklin powiedział, że na tym świecie dwie tylko rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Cło to rzecz jasna pewna forma podatku, więc nie ma przed nim ucieczki. Oczywiście nie wszystkie przesyłki, które przychodzą do nas z zagranicy, podlegają ocleniu, lecz jedynie te, które docierają do naszego kraju spoza obszaru Unii Europejskiej. Towary z zagranicy docierają do nas trzema kanałami: przywozimy je osobiście, sprowadzają je importerzy albo też sprowadzane są przy pośrednictwie Poczty Polskiej lub firm kurierskich.

Procedury celne związane z zagranicznymi przesyłkami kurierskimi

Zgodnie z obowiązującym u nas prawem za zapłatę należnego cła, VAT, a czasem także akcyzy od towaru przesyłanego drogą pocztową odpowiedzialny jest odbiorca paczki. Procedura odprawy przesyłek pocztowych jest nieco inna niż ta, która dotyczy towarów sprowadzanych bezpośrednio przez importerów hurtowych. Tutaj zgłoszenie celne oraz opis zawartości paczki jest wypełniane przez jej nadawcę, a czasem przez pracowników firmy kurierskiej, a w przypadku naszego kraju także przez urzędników Poczty Polskiej. Po przetransportowaniu paczki do jakiegoś konkretnego kraju w Unii Europejskiej, a w naszym przypadku do Polski, przesyłka musi zostać dostarczona do właściwego terytorialnie urzędu celnego, gdzie dokonywana jest odprawa towaru i wystawiony zostanie dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego. Po odprawie przesyłka jest zwracana poczcie lub firmie kurierskiej, które to przed jej wręczeniem odbiorcy zobowiązane są do pobrania od niego należności za cło i VAT, a później do wpłacenia ich na konto właściwego urzędu celnego. Dzieląc się z naszymi czytelnikami informacjami na temat przesyłek pocztowych z zagranicy, korzystamy z wiedzy, którą na ten temat podzielili się z nami pracownicy firmy kurierskiej Eupaco z Mrokowa.

Nie wszystkie przesyłki kurierskie z zagranicy podlegają ocleniu

Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie za wszystkie przesyłki kurierskie docierające do nas spoza Unii Europejskiej zostanie nam naliczone cło lub VAT ewentualnie także akcyza. Na pewno VAT zapłacimy za każdy towar, który tam kupimy, jeśli jego wartość przekroczy 22 euro. Jeśli chodzi tylko o samo cło, to nie zapłacimy go od przesyłek nieprzekraczających wartości 150 euro. Gdy natomiast nadawcą paczki spoza obszaru UE będzie osoba fizyczna, a wartość towaru nie przekroczy 45 euro, to jego odbiorca będzie zwolniony z obowiązku zapłacenia zarówno cła, jak i VAT-u. Przesyłki kurierskie tego typu traktowane są jak prezenty, pod warunkiem, że są wysyłane okazjonalnie, a nadawca nie pobiera za nie żadnych opłat. Pewnym ilościowym ograniczeniom przesyłanych w ten sposób produktów podlegają napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, perfumy i woda toaletowa, czego nie będziemy tutaj szczegółowo opisywać, ponieważ zainteresowani z pewnością sami łatwo znajdą interesujące ich na ten temat informacje; w każdym razie w przypadku przekroczenia wyznaczonych ilości tych właśnie produktów odbiorca paczki będzie musiał zapłacić cło, VAT oraz akcyzę.

Może się zdarzyć, że w przypadku przesyłek kurierskich lub pocztowych mających charakter prezentów, celnicy zażądają od odbiorcy oświadczenia, że sprowadzony towar nie jest przeznaczony na cele handlowe.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu