pellet kominek opał ekologiczny

Dlaczego pellet jest paliwem ekologicznym?

Pellet drzewny jest coraz chętniej stosowany jako materiał opałowy. Użytkownicy decydują się na wykorzystanie tego surowca do ogrzewania budynków przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że pellet jest paliwem ekologicznym. Proces jego produkcji nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, a spaliny, które powstają przy jego spalaniu, są znacznie mniej toksyczne niż w przypadku węgla i jego pochodnych.

Pellet jako paliwo ekologiczne

Pellet zdobył uznanie jako ekologiczny materiał opałowy ze względu na swoje bardzo dobre parametry fizykochemiczne, w tym wysoką kaloryczność, która umożliwia uzyskanie dużej ilości energii cieplnej przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Użytkownicy doceniają także łatwość obsługi kotłów na pellet oraz możliwość zachowania czystości wokół urządzenia grzewczego. Według pracownika firmy COMERC z Poznania, wiele osób wybiera pellet mając na uwadze troskę o środowisko naturalne. Biopaliwa są ekologiczne w produkcji, a generowane spaliny zawierają znacznie mniej szkodliwych związków.

Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, w której samorządy terytorialne dążą do ograniczenia emisji szkodliwych spalin, nakładając na użytkowników pieców i kotłów różnego typu restrykcje. Opalając dom pelletem, nie tylko dbasz o środowisko naturalne, ale również nie narazisz się na mandat. Nie będziesz również zmuszony do nagłej zmiany systemu grzewczego, którą przepisy mogą wymóc na użytkownikach kotłów węglowych.

Ekologiczność pelletu wynika przede wszystkim z rodzaju surowca, który jest wykorzystywany do jego produkcji. To biopaliwo występuje w formie granulatu uzyskiwanego z biomasy. W jej skład wchodzą odpady drzewne lub produkty uboczne gospodarki leśnej czy też rolnej. Do ogrzewania budynków stosuje się przede wszystkim pellet drzewny ze względu na jego wysoka kaloryczność.

Proces powstawania pelletu

Ekologiczne paliwo w postaci pelletu jest wytwarzane na specjalnie do tego przystosowanych liniach produkcyjnych. Proces jest zaawansowany technologicznie i w dużym stopniu zautomatyzowany. Linie do produkcji pelletu są projektowane i budowane przez specjalistyczne firmy oraz składają się z wielu współpracujących ze sobą urządzeń. Aby móc produkować pellet, niezbędne są między innymi silosy do przechowywania surowca i produktu końcowego, urządzenia rozdrabniające materiał takie jak młyny bijakowe, urządzenia do oczyszczania biomasy – separatory pneumatyczne i magnetyczne, ale przede wszystkim suszarnie służące do suszenia surowca oraz granulatory, które formują przygotowaną wcześniej biomasę w granulat nazywany pelletem.

W dość dużym uproszczeniu można wskazać następujące etapy produkcji pelletu:

 • wstępne rozdrobnienie surowca,
 • oczyszczanie surowca z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kamienie, żwir, ziemia czy kawałki metalu,
 • ujednolicanie frakcji,
 • suszenie materiału wejściowego do momentu aż suszony materiał osiągnie wilgotność nie wyższą niż 8–10%,
 • ponowne oczyszczanie odpowiednio wysuszonej biomasy,
 • stabilizacja wilgotności surowca i dozowanie lepiszcza,
 • granulowanie uprzednio odpowiednio przygotowanej biomasy na pellet,
 • oczyszczanie i chłodzenie pelletu
 • pakowanie gotowego produktu w worki od 10 do 50 kg lub w tzw. BIG-BAGI.

 

 

metoda inseminacji domacicznej leczenie nieplodnosci

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna to jedna z głównych metod wspomagania rozrodu. Metoda ta jest często wybierana ze względu na to, że jest stosunkowo prosta, a przy okazji całkowicie bezpieczna. Inseminacja jest stosowana już od wielu lat na całym świecie. W artykule dokładniej tłumaczymy, jakie mogą być wskazania do zastosowania inseminacji domacicznej we wspomaganiu rozrodu, na czym polega ta metoda oraz jaka jest jej skuteczność.

Co to jest inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna jest jednym z podstawowych sposobów stosowanych w leczeniu niepłodności, czyli w pomaganiu parom, które mają długotrwały problem z zajściem w ciążę. Metoda ta polega na bezpośrednim wprowadzeniu do macicy przygotowanej wcześniej zawiesiny plemników, dzięki czemu udaje się ominąć powstałe po drodze problemy, przede wszystkim związane z przebyciem plemników przez kanał szyjki macicy.

Jakie mogą być wskazania do zastosowania inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie:

Zazwyczaj inseminacja jest jedną z pierwszych metod, od których zaczyna się leczenie niepłodności. Wszystko zależy jednak oczywiście przede wszystkim od zdiagnozowanych przyczyn takich problemów. Inseminacja domaciczna najczęściej jest przeprowadzana w przypadku stwierdzenia problemów z przebyciem przez plemniki śluzu w kanale szyjki macicy. Takie problemy mogą być spowodowane np. obecnością w śluzie przeciwciał przeciwplemnikowych, spowodowanych m.in. endometriozą I lub II stopnia. U mężczyzn z kolei brak możliwości przedostania się plemników przez kanał szyjki macicy może być związany z nieprawidłowymi parametrami nasienia, czyli m.in. ze zbyt słabą ruchliwością i liczebnością plemników.

Przygotowania do inseminacji domacicznej

Zanim będzie można przeprowadzić inseminację domaciczną, najpierw konieczne jest właściwe przygotowanie do niej pacjentów oraz wcześniejsze przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań: u wszystkich pacjentów wykonywane są badania w kierunku zakażenia krętkami kiły, wirusem zapalenia wątroby typu B i C, wirusem HIV, u pacjentki dodatkowo pierwotniakami Toxoplasma gondii, badania przeciwciał IgG przeciw wirusowi różyczki oraz badanie przeciwciał przeciw Chlamydiom. Oprócz tego u kobiet wykonywane są także badanie cytologiczne oraz badanie czystości pochwy.

W przygotowaniach do inseminacji domacicznej istotne jest przede wszystkim to, że taki zabieg może być przeprowadzony tylko w ściśle określonym momencie cyklu miesiączkowego, a dokładniej tuż przed owulacją. Żeby stworzyć właściwe warunki do zapłodnienia, często konieczna jest u pacjentki stymulacja owulacji.

Przebieg inseminacji domacicznej

Kobieta w trakcie inseminacji powinna mieć umiarkowanie wypełniony pęcherz moczowy, co ułatwi wprowadzenie cewnika, za pomocą którego podawana jest do jamy macicy przygotowana wcześniej zawiesina plemników. Nasienie, z którego przygotowywana jest zawiesina plemników, powinno zostać oddane przez pacjenta na kilka godzin zabiegiem. Najczęściej nasienie oddawane jest w klinice, ponieważ tu przez cały czas będzie mogło przebywać w odpowiednio sterylnych warunkach. Po oddaniu nasienia jest ono przez około 20-30 minut pozostawione w temperaturze sięgającej około 37 stopni Celsjusza. Dzięki temu ulega ono upłynnieniu, co ułatwia oddzielenie w nim plemników od plazmy nasienia i wyizolowanie z niego żywych plemników, które charakteryzują się najlepszą budową i największą ruchliwością. Do przygotowania w laboratorium wykorzystanej później zawiesiny używa się plemników, które cechują się najwyższym potencjałem zapładniającym.

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy można przystąpić do przeprowadzenia inseminacji domacicznej. Zabieg jest dosyć krótki, trwa zaledwie 15-20 minut i odbywa się bez znieczulenia. Pacjentka w jego trakcie siedzi na fotelu ginekologicznym. Najpierw lekarz dokładnie sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia inseminacji, np. czy u pacjentki nie ma żadnych stanów zapalnych,  a później wprowadza do jamy macicy za pomocą cewnika przygotowaną zawiesinę plemników. Po inseminacji kobieta przez kilka minut musi jeszcze pozostać w fotelu ginekologicznym z nogami uniesionymi ku górze i z lekko pochylonym tułowiem, co zwiększa szanse skutecznego zapłodnienia.

Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?

Skuteczność zabiegów inseminacji domacicznej wynosi około 10-15%. Szanse na zajście w taki sposób w ciążę nieznacznie wzrastają, jeżeli w trakcie zabiegu wykorzystane zostaje nasienie dawcy, wtedy szansa zapłodnienie wynosi 12-15%. Zazwyczaj w trakcie leczenia niepłodności inseminacja domaciczna nie jest powtarzana więcej niż 3-krotnie. Jeżeli wszystkie te próby okażą się nieskuteczne, wtedy zalecana jest zmiana metody leczenia.

ocieplanie garazu blaszanego

Jak ocieplić garaż blaszany?

Właściciele pojazdów mechanicznych mogą zapewnić im odpowiednie warunki i ochronić przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych na dwa sposoby: wybierając garaż blaszany nieocieplony lub ocieplony. W pierwszych wariancie konieczne jest samodzielne wykonanie ocieplenia, gdyż auto co prawda jest chronione przed deszczem, ale nie przed niską temperaturą. Konstrukcję tę można ocieplić od zewnątrz, wewnątrz oraz od podłoża. Jak to zrobić?

Garaż blaszany – jak wykonać podłoże?

Podczas ocieplania garażu blaszanego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie podłoże. Jego podstawą powinna być wylewka betonowa, której powierzchnia powinna być nieco większa od powierzchni obiektu – przyjmuje się, że po każdej stronie na zewnątrz ma pozostać około 30 cm betonu. Metoda ta pozwala skutecznie wyeliminować utratę ciepła związaną z bliskością podłoża.

Metody ocieplenia wnętrza

Wnętrze garażu blaszanego można ocieplić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy specjalistów. Co istotne – większość dostępnych rozwiązań jest łatwa w zastosowaniu, ale też nie jest zbyt kosztowna, dzięki czemu właściciel nie musi obawiać się ogromnych wydatków. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie tradycyjnego styropianu, który wystarczy przymocować za pomocą pianki montażowej.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są płyty izolacyjne termPIR, które są równie łatwe w montażu, a przy tym mają wysoki poziom termoizolacji. Ponadto są twarde i odporne na uszkodzenia. Co ważne, po zamontowaniu nie trzeba ich specjalnie wykańczać, gdyż nie ulegają zniekształceniu podczas użytkowania. W przypadku garażów blaszanych są one doceniane także za odporność na czynniki biologiczne i chemiczne, tj. gryzonie czy pleśń.

Metody ocieplenia od zewnątrz

Zarówno styropian, jak i wspomniane płyty izolacyjne mogą być wykorzystane również do ocieplenia budynku od zewnątrz.

Rozwiązania te nie mogą być stosowane w przypadku dachu i bram wjazdowych, które mogą być jedynie ocieplane od środka

wyjaśnia ekspert z firmy termPIR. Zastosowanie wspomnianych materiałów sprawia, że optycznie zmniejsza się wielkość zabezpieczanego wnętrza.

Aby wspomniane surowce były trwałe przez wiele lat, powinny zostać pokryte np. tynkiem strukturalnym czy takim, który zapewni ich ochronę przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. W przypadku zastosowania tynkowania garaż może zostać dodatkowo pomalowany.

Ocieplenie obiektu od zewnątrz jest znacznie trudniejsze niż wewnątrz – często samodzielne wykonanie prac jest niemożliwe, stąd też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy fachowo wykonają termoizolację, ale też dobiorą ją do wymagań obiektu.

kominek piec na pellet

Jak dbać o piec na pellet? Serwis i konserwacja

Spalanie pelletu dowodzi, że w trosce o ochronę środowiska, nie trzeba pozbywać się wszystkich pieców i kotłów. Pellet to paliwo w postaci granulatu wytwarzanego z trocin i wiórów będących odpadami procesu obróbki drewna. Jak wiadomo, drewno pozyskujemy z drzew, które wszak wytwarza sama natura, a które w procesie swojego wzrostu absorbują CO2 oraz ciepło słoneczne. Te same ilości dwutlenku węgla i ciepła emitowane są z powrotem do środowiska w czasie spalania pelletu. Tak więc piece na pellet są dla naszego środowiska całkowicie neutralne.

Zastosowania urządzeń grzewczych wykorzystujących pellet

Wbrew dość powszechnemu mniemaniu pellet wykorzystywany jest nie tylko w kotłach centralnego ogrzewania. Pellet z powodzeniem można stosować jako konkurencyjne cenowo, a przede wszystkim ekologiczne paliwo także w mniejszych piecach i piecykach służących do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, w kuchniach kaflowych, a także w różnego rodzaju kominkach. Oczywiście każde takie urządzenie musi być odpowiednio dostosowane pod względem technicznym, tak by spalanie paliwa produkowanego w stosunkowo drobnych frakcjach, a takim przecież jest pellet, było skuteczne, opłacalne ekonomicznie i by było nisko-emisyjne. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są tutaj nowoczesne piecowe i kominkowe wkłady, pozwalające wykorzystywać pellet w niemal wszystkich typach jednostek grzewczych spalających paliwa stałe.

Nowoczesne piece, kotły i kominki na pellet mimo stosunkowo prostej budowy są urządzeniami wymagającymi pewnej stałej uwagi. O tym, jak należy o nie dbać, opowiadali nam specjaliści z firmy KOMINKI LUMAR z Nowego Targu, zawodowo zajmującej się montażem oraz serwisowaniem kominków i pieców.

Serwis kotłów, pieców i kominków na pellet

Nowoczesne urządzenia grzewcze na pellet to konstrukcje proste i łatwe w obsłudze bieżącej, niemniej dla zachowania skuteczności ich działania oraz sprawności w dłuższej perspektywie czasowej wymagają one okresowych przeglądów i przeprowadzania niezbędnych zabiegów konserwacyjnych, a czasem i drobnych na ogół remontów. Fachowe serwisowanie kominków, kotłów, a nawet mniejszych pieców czy kuchni kaflowych, podobnie zresztą jak ich wcześniejszy montaż winny być przeprowadzane jedynie przez osoby o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu w tego typu pracach. Chodzi tutaj oczywiście przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników, ale też o trwałość urządzeń, a w końcu także, co również jest ważne, o ich wygląd. Ten ostatni aspekt dotyczy przede wszystkim kominków, które prócz skutecznych własności użytkowych powinny się też odpowiednio prezentować, będąc istotnymi elementami wystroju naszych wnętrz. Niezależnie od tego, czy będą to kominki marmurowe, kaflowe, steatytowe, kominki z portalami czy bio-kominki, to wymagamy od nich, by były one estetycznie, gustownie wykonane i by cieszyły swym wyglądem nasze oczy. Warto tutaj przy okazji zwrócić uwagę na tzw. ciepłe i zdrowe zabudowy kominka umożliwiające kumulowanie ciepła, które później przez dłuższy czas może być oddawane do otoczenia.

galwanizacja chromowanie samochod

W jakim celu części samochodowe poddaje się chromowaniu?

Chromowanie to proces, który pozwala na pokrycie wybranych elementów warstwą chromu. Z uwag na swoje zalety, wykorzystywany jest m.in. w motoryzacji. Dzięki temu zabiegowi nie tylko zwiększają się walory wizualne poszczególnych części. Zyskują one także nowe właściwości – korzystne z punktu widzenia właściciela pojazdu. Sprawdź, w jakim celu części samochodowe poddawane są chromowaniu.

Galwanizacja i chromowanie krok po kroku

Proces wzmocnienia z wykorzystaniem warstwy chromu dotyczy przede wszystkim części samochodowych, które wymagają renowacji. Opiera się on na dwóch podstawowych krokach, na które składa się:

 • galwanizacja,

 • chromowanie.

Dzięki wykonaniu galwanizacji na powierzchni wybranej części, element ten zyskuje nie tylko nowe parametry wizualne. To również nadanie mu niezbędnych właściwości ochronnych, które skutecznie chronią go przed powstawaniem korozji, czy ścieraniem się. Galwanizowanie to także zwiększenie odporności na inne uszkodzenia mechaniczne

– zauważa specjalista z firmy Remor S.A.

Podczas galwanizacji pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni danej części. W tym celu wykorzystuje się jedną z dwóch metod: szkiełkowanie lub piaskowanie. Pozwala to na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i przygotowanie części do tak zwanej kąpieli galwanicznej. Podczas tego procesu na powierzchni zabezpieczanego elementu tworzy się cienka powłoka ochronna, która jest istotną częścią prac na dalszych etapach.

Poprawne wykonanie takiego zabiegu wymaga nie tylko odpowiedniego doświadczenia. Firma, która świadczy tego typu usługi, musi dysponować specjalistycznym sprzętem pozwalającym na obróbkę różnych części – zarówno mniejszych, jak i większych. Istotną kwestią jest więc w tym przypadku wielkość „wanny”, w której wykonywana jest kąpiel – im większy element, tym większa powinna być „wanna”.

Drugim etapem prac jest chromowanie wybranego elementu. Nałożenie chromu pozwala na skuteczną ochronę przed szkodliwą korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zabieg chromowania w przypadku części samochodowych najczęściej wykonywany jest na elementach starszych pojazdów. Dotyczy on chromowanych elementów, które z biegiem lat straciły swój blask, a właściciel chce im go przywrócić.

Chromowanie – doskonały sposób na piękne wykończenie samochodu

Chromowanie to nie tylko skuteczne zabezpieczenie poszczególnych części przed uszkodzeniami, chociaż tak do niego podchodzi wiele osób. Dzięki niemu jednak samochód nabierze niepowtarzalnego blasku oraz stylu. Procesowi poddawane są najczęściej lusterka, zderzaki, klamki czy felgi. Jest on bardzo wymagający, precyzyjny i wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu, aby znaleźć odpowiedni zakład specjalizujący się w wykonywaniu tego typu usług i robi to dobrze. Wówczas można mieć pewność, że auto znajduje się w dobrych rękach.

buraki pastewne rosliny

Jakie odmiany buraka pastewnego wyróżniamy?

Buraki pastewne to jedne z najpopularniejszych roślin uprawnych. W Polsce wykorzystywane są przede wszystkim jako źródło dostarczające energię dla niemal każdego gatunku zwierząt hodowlanych. Charakterystyczną cechą buraka pastewnego jest wystająca ponad ziemię bulwa w jasnym kolorze. W uprawie buraki pastewne przypominają odmianę cukrową, jednak różnią się zawartością cukru oraz suchej masy.

Burak pastewny – najpopularniejsze odmiany rośliny

Buraki pastewne klasyfikowane są przede wszystkim ze względu na poziom cukru, jaki zawierają. W zakresie wyróżnia się trzy typy:

 • półcukrowy,

 • mamut,

 • walcowaty.

Buraki półcukrowe charakteryzują się zawartością do 16% cukru. Wyróżniają się od innych roślin ze względu na długi korzeń o charakterystycznej jasnej barwie, który wystaje w 1/3 swojej długości nad ziemię. Istotnym parametrem uprawnym tego gatunku jest duże zapotrzebowanie na wody opadowe

– tłumaczy specjalista z firmy Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.

Drugim rodzajem buraka pastewnego jest mamut. Nie ma on ujednoliconego koloru, a jego bulwy są lekko skręcone oraz wrzecionowate. Zawartość cukru w jego bulwach wynosi maksymalnie do 10%. Z uwagi na większą zawartość wody w plonach jest on gorszej jakości niż burak półcukrowy.

Ostatnim typem buraka pastewnego jest burak walcowaty. Jego nazwa wywodzi się od korzenia, który swoim kształtem przypomina walec zakończony niewielkim szpicem. Charakteryzuje go długa szyja oraz stosunkowo krótka część korzeniowa. Dzięki temu możliwa jest jego uprawa na stosunkowo płytkich glebach. Niemal zawsze przynosi bardzo duże plony. Zawartość cukru w korzeniach wynosi maksymalnie 6%, co w porównaniu do pozostałych odmian jest najgorszym wynikiem.

Jak dzielą się buraki pastewne ze względu na kolor?

Buraki zaliczane do pastewnych można również podzielić z uwzględnieniem innych parametrów. Wówczas są to odmiany jednokiełkowe lub wielokiełkowe. W zależności od jakości gleby, możliwe jest wybranie odpowiedniego wariantu gwarantującego odpowiednie zbiory. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także podział na kolory:

 • białe,

 • czerwone,

 • żółte.

Odmiany białe charakteryzują się niską podatnością na zanieczyszczenia znajdujące się w ziemi. Idealnie sprawdzają się w glebie niskiej jakości. Ich dodatkową zaletą jest odporność na brak regularnych opadów. Najpopularniejszymi burakami pastewnymi są jednak te o korzeniach czerwonych. Również sprawdzają się idealnie w ziemi słabszej jakości oraz odporne są na długotrwałe susze. Korzenie buraków czerwonych w 40% wystają ponad ziemię, dlatego dużym plusem w tym przypadku jest ich ręczne zbieranie.

Kolor żółty, a dokładnie żółtopomarańczowy, jest najbardziej wymagającą odmianą i potrzebuje żyznej gleby. Korzenie w tym przypadku często wystają do 50% nad glebę. Umożliwia to zastosowanie zarówno ręcznego, jak i mechanicznego zbioru.

Osoby, które planują uprawę rośliny, powinny zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie odmiany buraka do jakości gleby i innych parametrów. Może to mieć kluczowe znaczenie dla późniejszych zbiorów.

laminarka do papieru

Jak działa laminarka?

Laminarki, częściej nazywane laminatorami, to proste i bardzo przydatne urządzenia biurowe, które stosuje się do zabezpieczania istotnych dla firmy dokumentów czy folderów przed pobrudzeniem lub przypadkowych zniszczeniem. Zalaminowanie dokumentu czy folderu reklamowego sprawia, że będzie on wykazywał dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, na przypadkowe zalania kawą lub herbatą i jednocześnie będzie się również znacznie lepiej prezentował. W artykule opisujemy jak działają laminatory, jakie są zalety ich stosowania oraz jakie są ich rodzaje.

Jak działają laminarki do papieru?

Laminarki służą do zabezpieczania kartek papieru poprzez szczelne otaczanie ich folią. Dzięki takiemu działaniu zalaminowane dokumenty są odporne na działanie wilgoci, są zabezpieczone przed zalaniem, przed zabrudzeniami, przed żółknięciem, przed zniszczeniem mechanicznym, a także przed sfałszowaniem. Najczęściej laminarki do dokumentów stosuje się do zabezpieczenia najważniejszych dokumentów firmowych oraz do przygotowywania folderów reklamowych, które później są przekazywane klientom.

Działanie laminarek jest bardzo proste i z pewnością z takim urządzeniem, po nabraniu delikatnej wprawy, bez problemu poradzi sobie każdy pracownik biura. Laminowanie zawsze zaczyna się od włożenia kartki papieru do specjalnej folii. Później włącza się laminator, żeby zdążył się nagrzać do odpowiedniej temperatury i  wsuwa się folię z papierem do szczeliny w urządzeniu. Podczas laminowania folia wtapia się w kartkę papieru, dzięki czemu gwarantuje mu bardzo dużą odporność oraz poprawia jego wygląd.

Jakie są rodzaje laminatorów?

Obecnie w sklepach znaleźć można wiele rodzajów laminarek. Różnią się one między sobą przede wszystkim rozmiarem papieru, który można w nich zalaminować. Najczęściej stosowane są oczywiście laminatory, które służą do zabezpieczania papieru w formacie A4, czyli 23 cm szerokości. Istnieją także większe urządzenia, w których można laminować dokumenty w formacie A3 (33 cm). Rozmiar papieru, który można zalaminować to jednak jeszcze nie wszystkie elementy, na które trzeba spojrzeć wybierając odpowiednie urządzenie. Ważny będzie także sposób laminacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z elementami wyposażenia biur Essi: Istnieją dwa sposoby laminacji, a więc i działania laminarek: na gorąco lub na zimno. Laminatory działające na gorąco laminują papier traktując folię do laminowania wysoką temperaturą. Z kolei laminarki działające na zimno aktywują folię metodą dociskową. W prostych urządzeniach biurowych zazwyczaj stosowana jest metoda laminowania na zimno.

Innym bardzo ważnym kryterium wyboru laminarki powinna być szybkość działania urządzenia, która powinna być dobrana do potrzeb biura. Im większa wydajności i możliwość zalaminowania większej liczby dokumentów w krótkim czasie, tym cena laminarki będzie oczywiście wyższa, ale też będzie się lepiej sprawdzała w biurze.

Na rynku obecnie są dostępne laminatory pochodzące od wielu producentów. Często najlepszą opinią wśród użytkowników cieszą się laminarki Fellowes.

Jakie rodzaje folii w laminatorach można zastosować do zabezpieczenia dokumentów?

Laminarki mogą się także od siebie różnić rodzajem możliwej do zastosowania folii. Podstawowym rodzajem folii do laminowania jest sztywna folia błyszcząca, która zawsze bardzo dobrze się prezentuje i jest w stanie doskonale zabezpieczyć dokumenty przed zniszczeniem. W zależności od potrzeb, można jednak również zastosować inne rodzaje akcesoriów do laminatorów, czyli różnego typu folie specjalne, spośród których najpopularniejsze są:

 • Folie miękkie, w których zabezpieczony dokument można spokojnie zwijać lub nawet składać.
 • Folie matowe, które nie posiadają żadnych refleksów świetlnych.
 • Folie z perforacją do segregatora, w których zabezpieczony dokument można od razu włożyć do segregatora.
 • Folie samoprzylepne, w których zabezpieczony dokument można od razu przylepić na tablicę czy na drzwi.

Oprócz nich istnieją jeszcze inne rodzaje folii do laminarek, m.in. metaliczne folie barwiące, folie przeznaczone do laminacji zdjęć czy folie odznaczające się dodatkową ochroną dokumentów przed promieniami słonecznymi. Wybór jest naprawdę duży!

profesjonalne czyszczenie dywanu pranie

Jak efektywnie czyścić dywany i wykładziny?

Dywany i wykładziny mogą ocieplić wnętrze i dopełnić jego aranżację. Gdy już zdecydujemy się na ich zakup, musimy pamiętać o tym, że powinny być regularnie czyszczone i konserwowane, aby mogły zdobić nasze domy przez długi czas. Oprócz czyszczenia na bieżąco, warto raz na jakiś czas gruntownie je wyprać. Jakie są metody czyszczenia dywanów i wykładzin?

 

Domowe sposoby prania dywanów i wykładzin

Przed przystąpieniem do pracy należy dywan dokładnie odkurzyć. W przypadku, gdy będzie miał długie włosie, dodatkowo miejscami udeptane, konieczne będzie wytrzepanie dywanu. Dopiero na tak oczyszczonej powierzchni możemy przystąpić do prania.

Istnieje kilka znanych, domowych metod czyszczenia, pozwalających odświeżyć wykładzinę i niewymagających suszenia. Należą do nich m.in.:

 • roztwór octu i soli – do 500 ml wody dodajemy 250 ml octu oraz 2 łyżki soli. Następnie przelewamy się mieszankę do butelki z dyfuzorem, aby równomiernie rozprowadzić środek na całej powierzchni dywanu i pozostawiamy do wyschnięcia,
 • soda oczyszczona – rozsypujemy ją po całej wykładzinie i zostawiamy na kilka godzin,
 • skrobia ziemniaczana – 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej mieszamy z 4 łyżkami startych płatków mydlanych, rozsypujemy i wcieramy na całej powierzchni dywanu,
 • czyszczenie na sucho – odbywa się z użyciem specjalnego środka czyszczącego, który należy nanieść na wykładzinę i wetrzeć specjalną szczotką. Następnie musimy zaczekać, aż środek ulegnie krystalizacji.

Czyszczenie każdym z powyższych sposobów należy zakończyć ponownym odkurzaniem. Pamiętajmy jednak, że nie są to profesjonalne metody czyszczenia wykładzin i nadają się jedynie do powierzchownych, lekkich zabrudzeń. Ponadto mogą powodować nieprzyjemny zapach, którego później ciężko się pozbyć. Czyszczenie dywanów i wykładzin jest zajęciem pracochłonnym, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

Samodzielne pranie wiąże się również z ryzykiem zniszczenia wykładziny. Jak zauważa nasz rozmówca, pracownik firmy sprzątającej Clean&Repair we Wrocławiu:

Istotne jest to, aby odpowiednio dopasować metodę czyszczenia oraz środek czystości do materiału, z którego wykonana jest wykładzina. Są wykładziny, które nie powinny być pocierane lub takie, których nie powinno się traktować gorącą wodą. Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba koniecznie sprawdzić, jaką metodę rekomenduje producent danej wykładziny oraz jej przestrzegać.

 

Profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin – pranie na mokro

Pranie na mokro, inaczej pranie ekstrakcyjne, jest doskonałym sposobem na dogłębne wyczyszczenie dywanu i przywrócenie go do pierwotnego stanu. W tym celu nanosi się środek piorący, który głęboko wnika w wykładzinę, a następnie rozpuszcza i wiąże brud. Później środek wraz z nieczystościami odsysany jest za pomocą odkurzacza piorącego, a dokładniej – ekstraktora. Pranie na mokro nadaje się niemal do każdego rodzaju wykładziny i jest niezwykle skuteczne. Należy liczyć się z tym, że po praniu dywanu lub wykładziny trzeba pozostawić je na kilka do kilkunastu godzin do wyschnięcia. Są jednak profesjonalne firmy sprzątające, które oferują dodatkowo osuszenie wykładziny specjalnym osuszaczem. Wówczas, jeżeli zlecimy pranie ekstrakcyjne specjalistom, możemy uniknąć wyłączenia wykładziny z użytku. Jakie są zalety prania ekstrakcyjnego wykładzin i dywanów?

 • usuwa nawet ciężkie i głębokie zabrudzenia,
 • neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • dezynfekuje, znacząco redukując obecność alergenów,
 • jest bezpieczne, nawet dla zwierząt,
 • konserwuje materiał.


Jak często należy czyścić wykładziny?

Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się czystością i pięknym wyglądem naszych wykładzin, należy je regularnie odkurzać oraz, w miarę możliwości, na bieżąco usuwać powstałe plamy. Oprócz tego wykładziny wymagają profesjonalnego prania, najlepiej co 3, 4 miesiące. Dzięki takiej pielęgnacji przedłużymy żywotność naszych dywanów i wykładzin nawet o kilka lat.

tir siedzenie kierowca amortyzacja fotela

Amortyzator siedzenia, a komfort kierowcy TIR-a

Kierowcy samochodów ciężarowych każdego dnia pracy spędzają w kabinie swojego pojazdu kilka godzin, pokonując w tym czasie nawet kilkaset kilometrów. Aby nie odbiło się to negatywnie na ich zdrowiu, producenci aut ciężarowych wyposażają swoje samochody w wiele udogodnień, poprawiających komfort prowadzenia ciężarówki. Jednym z nich jest amortyzacja fotela kierowcy. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej opcji i sprawdźmy, jaka jest jej funkcjonalność?

 

Jak działa amortyzacja siedzenia w TIR-ach?

 

Kierowanie samochodem ciężarowym wymaga od kierowcy nie tylko ogromnych umiejętności technicznych, ale także dużej koncentracji. Dlatego tak istotne jest zapewnienie komfortowych warunków pracy.  Pozwoli to wyeliminować czynniki mogące rozpraszać kierowcę, a dzięki temu będzie mógł on w pełni skupić się na drodze. Częstym czynnikiem powodującym rozproszenie u kierowców i to nie tylko aut ciężarowych jest niewygodna pozycja za kierownicą. Można sobie z tym poradzić, stosując fotele wyposażone w amortyzację i indywidualne dopasowanie parametrów użytkowych takich jak: kąt podparcia lędźwiowego, regulowana wysokość siedziska, podłokietników i zagłówka. Jednak to amortyzacja fotela najbardziej podnosi komfort jazdy. Jak wyjaśnia ekspert firmy STAR-HURT z Działdowa, specjalizującej się w dystrybucji podzespołów i akcesoriów do samochodów ciężarowych:

Fotele z amortyzacją nazywane również fotelami pneumatycznymi to coraz częściej standardowe wyposażenie samochodu ciężarowego. Można również zakupić je u niezależnych producentów. W konstrukcji fotela najważniejszą rolę odgrywa siłownik pneumatyczny. Dzięki płynnemu reagowaniu na nierówności pokonywane przez samochód skutecznie eliminuje on drgania, które odczuwa kierujący. Poprawia to wyraźnie komfort jazdy, a co więcej może ograniczać powstawanie zwyrodnień w obrębie kręgosłupa, która to przypadłość dotyka bardzo wielu kierowców. Nowoczesne fotele pneumatyczne posiadają również szereg innych innowacyjnych rozwiązań pozwalających na dopasowanie ich do indywidualnych cech kierowcy m.in. wzrostu czy wagi. Trzeba jednak pamiętać, że fotele podobnie jak inne części pojazdu z czasem ulegają zużyciu. Aby przedłużyć ich sprawność, należy regularnie sprawdzać poszczególne ich podzespoły i wymieniać te, które wykazują oznaki wyeksploatowania.

 

Jak dbać o fotele pneumatyczne?

 

Regularne serwisowanie foteli pneumatycznych kierowcy w samochodach ciężarowych pozwala znacznie wydłużyć ich żywotność bez uszczerbku na funkcjonalności. Elementami, które zużywają się najczęściej są: siłownik nazywany również sprężyną gazową, amortyzator, zawór, poduszka i gąbka siedziska. Na szczęście koncerny motoryzacyjne, jak też producenci foteli oferują pełną gamę części zamiennych. Bez większego problemu można więc zakupić sprężyny gazowe, czy inne elementy pozwalające na utrzymanie fotela w doskonałym stanie technicznym. Warto zauważyć, że fotele pneumatyczne montuje się nie tylko w samochodach ciężarowych, lecz także w autobusach, maszynach rolniczych, budowlanych, drogowych, czy w wózkach widłowych i pojazdach szynowych.

odziez patriotyczna barwy narodowe polska nadruki na odziezy

W czym tkwi sekret fenomenu koszulek ze wzorami patriotycznymi?

Biało-czerwone barwy, orzeł w koronie czy skrzydła husarii – te  motywy nieodłącznie kojarzą się z Polską tradycją i historią. Dzisiaj takie symbole może zobaczyć nie tylko od święta, ale też na co dzień. Wszystko za sprawą odzieży patriotycznej, która coraz częściej pojawia się na ulicach, w sklepach, a nawet na wybiegach. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza koszulki ze wzorami patriotycznymi. Skąd wzięła się moda?

Na ulicach, stadionach i wybiegach

Symbole patriotyczne dotychczas kojarzyły się z obchodami świąt narodowych, dzisiaj jednak towarzyszą nam w codziennych czynnościach. Osoby dumnie noszące odzież patriotyczną można bowiem spotkać na każdym kroku, niezależnie od okazji. Dzisiaj koszulki z biało-czerwoną flagą czy wizerunkami polskich bohaterów chętnie zakładamy nie tylko na bardziej formalne okazje, ale też na zakupy, do parku i pracy, a nawet na siłownię. To również nieodłączny element wyposażenia każdego kibica, który wspiera polskie drużyny sportowe. Jak się okazuje, tego typu odzież swego czasu cieszyła się nawet ogromną popularnością wśród celebrytów – gwiazd kina i muzyki, a to za sprawą projektantów chętnie sięgających po polskie symbole narodowe, które zagościły na wybiegach mody, a przez to także w sklepach. Patriotyczna odzież cieszy się uznaniem także wśród niektórych polityków i sportowców.

Duma i tradycja

Odzież z patriotycznymi wzorami, w tym koszulki, które dostępne są np. w sklepie NaszeNadruki.pl, zawdzięczają swoją ogromną popularność nie tylko upowszechnieniu się symboliki narodowej wśród znanych osób, ale też zmianie postaw i priorytetów wśród Polaków. Dzisiaj coraz częściej wyzbywamy się bowiem kompleksów i nie jesteśmy tak “zapatrzeni” na Zachód, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Coraz bardziej doceniamy wyjątkową historię naszego narodu i jego cechy, zwłaszcza odwagę i niezłomność w walkach o wolność i niezależność, które przyszło nam toczyć na przestrzeni wieków. Nie wstydzimy się swojej narodowości, wręcz przeciwnie, odczuwamy dumę z naszego dziedzictwa i bogatej tradycji kulturowej. Nadruki patriotyczne na odzieży pozwalają wyrazić siebie i podkreślić swoje przywiązanie do ojczyzny. Na koszulkach obok uniwersalnych symboli folkowych i wzorów polskiej flagi często pojawiają się motywy nawiązujące do najważniejszych wydarzeń i postaci w historii naszego kraju, np. do Powstania Warszawskiego czy życiorysów Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy kontynuowali walkę o polską niepodległość po II wojnie światowej. Takie ponadczasowe wzornictwo cieszy się ogromną popularnością w różnych grupach wiekowych, zwłaszcza wśród młodych osób dumnych ze swojej tożsamości narodowej.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu