Kiedy warto wybrać się do restauracji?

Gotowanie posiłków w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim możesz wyczarować dokładnie to, na co masz akurat ochotę – pod warunkiem, że posiadasz zdolności kulinarne. Są jednak takie sytuacje, w których zdecydowanie lepiej wybrać się do restauracji. Często również dla własnej wygody – taka opcja wydaje się znacznie lepsza. Kiedy pozwolić sobie na taką przyjemność?

Celebrowanie ważnych chwil z bliskimi

Wyjście do restauracji bardzo często kojarzone jest ze szczególnymi okazjami. Najczęściej celebrowane są wówczas:

 • urodziny,

 • imieniny,

 • jubileusze,

 • rocznice ślubu.

Wizyta w lokalu związana z obchodami ważnych wydarzeń jest ugruntowana kulturowo oraz mocno zakorzeniona w naszym społeczeństwie. Wyjątkowość dnia podkreśla się tym, że nie trzeba samodzielnie przygotowywać posiłków. Bardzo często wspólny wieczór np. spędzony w kinie, czy teatrze kończy się również kolacją z restauracji – zauważa pracownik restauracji KOLIBA POD CZARCIM KOPYTEM.

Kiedy chcesz spróbować nowych smaków

Nie wszyscy mają tę zdolność, że spod ich rąk wychodzą wszystkie przepisy, jakie postanowią przetestować. Bardzo często zdarza się, że aby opanować jedną potrawę do perfekcji, trzeba ćwiczyć latami. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z nowych smaków. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią restaurację z jedzeniem, na które akurat masz ochotę. W takiej sytuacji zawsze możesz podpatrzyć, jak wyglądają dania szefów kuchni, a inspiracje przenieść do własnej kuchni.

Odpoczynek od gotowania na wakacjach

Wizyta w restauracji jest zawsze dobrym rozwiązaniem podczas urlopowych wyjazdów. Nie zawsze istnieje możliwość rezerwacji hotelu z bufetem lub pokoju z aneksem kuchennym. Ponadto wakacje to czas odpoczynku. Warto dać sobie odrobinę luzu także od przygotowywania posiłków swoim bliskim. W takiej sytuacji można znaleźć kilka lokali znajdujących się w okolicy, w której spędzasz czas i skorzystać z ich oferty. W ten sposób codziennie będziesz mógł spróbować nowych posiłków bez konieczności spędzania urlopowego czasu na gotowaniu.

Podczas wakacyjnego odpoczynku warto stawiać na lokalne restauracje, w których można zasmakować tradycyjnych przysmaków. To miła odmiana od codzienności, gdzie zazwyczaj przygotowuje się ciągle te same posiłki. Ponadto nie zawsze w Twojej okolicy dostępne są wszystkie półprodukty, aby przygotować konkretne danie.

Liczą się drobne przyjemności

Wyjścia do restauracji wcale nie muszą być związane ze specjalnymi okazjami. Możesz od czasu do czasu sprawić sobie przyjemność i odpocząć od gotowania. Co więcej, na obiad, czy kolację możesz iść z kimś bliskim lub sam – celebrując spokój i smakując swoich ulubionych dań w zupełnie innej atmosferze niż zazwyczaj. Warto ustalić sobie, aby raz na 2 tygodnie lub raz w miesiącu nagradzać się za drobne, codzienne sukcesy np. wizytą w restauracji i miłym spędzeniem popołudnia.

Istotność filtrów kabinowych

Posiadanie samochodu już dawno przestało być luksusem, który przysługuje najbogatszym – własne auto posiada wielu z nas, na co dzień używamy go nie tylko do podróżowania na dalekich dystansach, ale również do codziennego przemieszczania się do pracy, szkoły, czy na zakupy. Częstotliwość wykorzystania samochodów naraża nas jednak na pewnie niebezpieczeństwa, a niektóre z nich są niewidoczne gołym okiem.

Czym jest filtr kabinowy?

Filtr kabinowy to jeden z kilku rodzajów filtrów występujących we współcześnie produkowanych samochodach. Jego funkcji nietrudno domyślić się już po samej nazwie – funkcja ta to filtrowanie powietrza, które wpada przez układ wentylacji lub klimatyzacji do wnętrza kabiny samochodowej. Dlatego też filtr kabinowy jest z punktu widzenia komfortu podróży najważniejszym filtrem w konstrukcji pojazdu. Dlaczego?

Ponieważ filtr tego typu zatrzymuje w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak drażniące pyły i pyłki roślinne, cząsteczki spalin czy drobnoustroje – mówi przedstawiciel firmy RozruchZanieczyszczenia te, choć niewidoczne gołym okiem mogą znacząco pogarszać komfort jazdy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia, szczególnie w przypadku kierowców wrażliwych, na przykład cierpiących na alergie. Brak filtra lub jego nieprawidłowe działanie powoduje, że osoba taka jest wystawiona na działanie alergenów i odczuwa tego skutki pod postacią kataru siennego, bólu głowy czy pogorszonej koncentracji. Prowadzenie w takich warunkach jest stanowczo niebezpieczne. Nie wspominając o tym, że dłuższa ekspozycja na zanieczyszczenia może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń.

Rodzaje filtrów kabinowych

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, filtry kabinowe dzielimy na kilka rodzajów. Są to filtry:

 • Standardowe – posiadają papierowy wkład, który dobrze radzi sobie z alergenami
 • Węglowe – posiadają warstwę z węgla aktywowanego, który pochłania zanieczyszczania zawarte w spalinach. Świetnie spiszą się szczególnie wtedy, gdy poruszamy się głównie po mieście. Wkład węglowy pozwala redukować nieprzyjemne zapachy docierające z zewnątrz.
 • Węglowe z polifenolem – posiadają warstwę związków organicznych, które przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby. Ponadto skutecznie zatrzymują drobny pył

Niezależnie od rodzaju, filtry kabinowe należy regularnie wymieniać – z czasem ulegają one zanieczyszczeniu i nie mogą spełniać swojej roli. Wiąże się to z pewnym wydatkiem, jednak dla komfortu i zdrowia warto raz na jakiś czas go ponieść. Ponadto należy pamiętać, że pełną gwarancję czystości powietrza zyskujemy tylko wtedy, gdy powietrze do kabiny dostaje się przez kanały wyposażone w filtr – jazda z otwartymi oknami spowoduje, że nawet mimo posiadania najlepszego filtra w kabinie będzie krążyć mnóstwo zanieczyszczeń.

 

Czym różni się trawnik w rolce od tradycyjnego trawnika?

Dawniej jedyną metodą założenie trawnika było samodzielnie wysianie nasion. Dziś coraz częściej stosowaną alternatywą jest zakup i rozłożenie rolek z trawą. Oba rozwiązania mają wiele cech wspólnych, ale też różnic, które warto poznać przed wyborem jednego z nich. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy trawnikiem z rolki i z siewu.

Pora zakładania trawnika

Najlepszą porą na zakładanie trawnika z siewu jest wiosna, a konkretnie przełom kwietnia i maja, lub końcówka lata i początek jesieni. Gleba jest wówczas odpowiednio nawodniona, a temperatura nie jest ani za niska, ani za wysoka. Dodatkową zaletą drugiego z wymienionych terminów jest dobrze nagrzana gleba po letnich upałach. Tymczasem trawnik z rolki możesz zakładać przez cały sezon wegetacyjny: od marca aż do listopada. Pamiętaj jednak, że latem trawa może mieć większe trudności z ukorzenieniem się. Istnieje również ryzyko przesuszenia darni.

Trudność zakładania trawnika

W przypadku obu rodzajów trawnika przygotowanie podłoża wygląda podobnie. To, jakie nasiona musisz kupić, zależy od tego, na jakim terenie będziesz zakładać trawnik – nasłonecznionym czy zacienionym – a także jaką będzie pełnił funkcję. Trzy podstawowe rodzaje mieszanek nasion traw to ozdobne, użytkowe i uniwersalne. Zakładanie trawnika z rolki jest mniej skomplikowane. Wystarczy, że kupisz rolki z trawą od dobrego producenta, takiego jak Xero Flor z województwa lubuskiego, a potem rozwiniesz je na uprzednio przygotowanym terenie. Następnie, podobnie jak trawę z siewu, musisz je intensywnie podlewać.

Czas oczekiwania na trawnik

Regularnie podlewane nasiona trawy wykiełkują po około 10-14 dniach. Na trawnik nie powinieneś jednak wchodzić aż do pierwszego koszenia, które należy przeprowadzić dopiero, gdy źdźbła trawy będą miały 8-10 centymetrów. Oznacza to, że na gęstą murawę odporną na deptanie będziesz musiał poczekać kilka miesięcy. Oczekiwanie na trawnik z rolki jest znacznie krótsze. Po rozłożeniu rolek wystarczy obficie podlewać trawę, a już po około 2 tygodniach trawnik będzie gotowy na intensywne użytkowanie. Przez ten czas nie należy jednak po nim chodzić, aby trawa mogła się ukorzenić.

Cena wykonania trawnika

Wliczając wszystkie koszty, to znaczy prac przygotowawczych, materiałów i transportu, trawnik z siewu jest tańszy niż trawnik z rolki. Na ostateczną cenę wpływa rodzaj wybranych nasion, a w przypadku trawnika z rolki to, czy jest to trawa z folii, czy z gruntu – ta pierwsza jest zauważalnie droższa – oraz to, czy montujesz rolki samodzielnie, czy zlecasz prace fachowcom. Wybierając sposób założenia trawnika, powinieneś zastanowić się, czy zależy Ci przede wszystkim na cenie, czy na natychmiastowym efekcie. Jeśli chcesz cieszyć się gęstą, zieloną murawą już teraz, bez kilkumiesięcznego oczekiwania, jednym właściwym wyborem jest trawa w rolce.

Jakie zadania spełniają druty nawojowe?

Druty nawojowe wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu branżach. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, telekomunikacji, jak i w elektroenergetyce, energetyce, a także w urządzeniach codziennego użytku. Ze względu na doskonałe przewodnictwo prądu do ich produkcji wykorzystuje się głównie miedź. Jakie zadania spełniają przewody nawojowe oraz do czego są wykorzystywane?

Przewody nawojowe emaliowane ze względu na bardzo dobre właściwości elektryczne, termiczne oraz małą grubość izolacji wykorzystywane są do uzwojeń maszyn i urządzeń elektrycznych. Przyjrzyjmy się więc bliżej ich cechom charakterystycznym oraz możliwościom, które dają.

Podstawowe zadanie drutów nawojowych – przewodnictwo energii

Silniki, transformatory, elektronarzędzia, aparaty telekomunikacyjne, pomiarowe, radiowe i telewizyjne – wszystkie te urządzenia nie mogłyby działać bez drutów nawojowych, których głównym zadaniem jest przewodnictwo energii. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie miedź, choć czasem zastępowana jest ona aluminium. Dlaczego właśnie ten materiał? Ponieważ miedź jest metalem nieszlachetnym o najlepszym przewodnictwie prądu. Do tego jest niezwykle plastyczna, odporna mechanicznie oraz łatwa w obróbce. Jest również niezwykle elastyczna i rozciągliwa oraz podatna na lutowanie. Z tego względu miedziane przewody nawojowe znajdują tak szerokie zastosowanie – użycie drutu miedzianego gwarantuje długotrwałą pracę urządzeń bez awarii.

Odporność na działanie szkodliwych warunków

Spełnianie podstawowego zadania nie byłoby możliwe, gdyby drut nawojowy nie posiadał odpowiedniej izolacji. Ze względu na zastosowanie także w warunkach o podwyższonej temperaturze lub w obecności substancji chemicznych stosuje się emaliowanie lakierami poliestroimidowymi, poliestrowymi, poliuretanowymi i amidoimidowymi. Dzięki temu poprawne działanie kabli nawojowych zapewnione jest w temperaturze nawet do 200°C. Dodatkowo emalia izolacyjna zabezpiecza drut przed oddziaływaniem elementów sąsiadujących z przewodem. Jednocześnie przewód nabywa wysoką odporność chemiczną, co ma znaczenie szczególnie w przemyśle samochodowym.

Charakterystyka i zastosowanie podstawowych typów przewodów nawojowych

Na koniec warto wspomnieć o podstawowych typach drutów nawojowych. W zależności od rodzaju spełniają bowiem inne zadania. Przewody emaliowane lakierem poliestroimidowym lub poliestrowym posiadają wysokie właściwości termiczne oraz odporność chemiczną. Znajdują zastosowanie głównie w branży motoryzacyjnej oraz transformatorach. Przed połączeniem przewodów konieczne jest usunięcie warstwy izolacyjnej w procesie lutowania, zgrzewania lub połączenia zaciskowego. Przewody pokryte emalią poliuretanową nie wymagają usuwania izolacji i stosowane są do silników małej mocy, a także do urządzeń telekomunikacyjnych, pomiarowych i radiowych. Ostatnim typem są przewody emaliowane lakierem poliestroimidowym i amidoimidowym, które znajdują zastosowanie w uzwojeniach bez dodatkowej impregnacji, na przykład cewkach telewizyjnych lub elektronarzędziach. Wszystkie wymienione typy drutów nawojowych znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Elektrotek.

Zazwyczaj przewody nawojowe mają przekrój okrągły, jednak do specjalnych zastosowań wykorzystuje się również druty o przekroju kwadratowym lub rurowym.

Prześwietlenie kręgosłupa – kiedy jest konieczne?

Prześwietlenie kręgosłupa jest badaniem o charakterze obrazowym. Przy jego pomocy możliwe jest podejmowanie dalszych kroków leczenia u pacjenta. Efekty prześwietlenia kręgosłupa pomocne są w diagnostyce wybranego odcinka poddanego badaniu RTG. Specjalista na podstawie zdjęć jest w stanie zlokalizować zmiany o charakterze zapalnym, urazowym, czy powstałe na skutek innych przyczyn.

Badanie RTG kręgosłupa – co warto o nim wiedzieć?

RTG odcinka kręgosłupa nazywane jest prześwietleniem kręgosłupa lub badaniem rentgenowskim. Podczas jego wykonywania, prześwietlane są wybrane partie kręgosłupa za pomocą promieni rentgenowskich. Powstałe w ten sposób zdjęcie, jeszcze kilka lat temu pacjent otrzymywał wyłącznie jako kliszę. Obecnie placówki specjalizujące się w tego typu badaniach oferują możliwość zgrania wyników na płytę CD. Lekarz specjalista, który uważa za słuszne wykonanie RTG, może zlecić diagnostykę całości kręgosłupa lub wybranych odcinków:

 • szyjnego,

 • piersiowego,

 • lędźwiowego.

Badanie rentgenowskie kręgosłupa jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu wielu rodzajów schorzeń. To dzięki niemu można rozpoznać przyczynę bólu, czy innych dolegliwości u pacjenta, a następnie wdrożyć program odpowiedniej profilaktyki i leczenia – tłumaczy specjalista z Centrum Medycznego Endo-Med.

Kiedy zlecane jest prześwietlenie kręgosłupa?

Prześwietlenie kręgosłupa zaleca się w przypadku pojawienia się długotrwałych objawów bólowych w zakresie różnych partii ciała. W zależności od domniemanej lokalizacji bólu lekarz specjalista może skierować pacjenta na wykonanie RTG wyłącznie wybranego odcinka. To rozwiązanie najczęściej jest stosowane u pacjentów skarżących się na urazy szyi oraz jej okolic. Dzięki prześwietleniu tego odcinka możliwe jest zdiagnozowanie przyczyn odpowiadających za częste bóle oraz zawroty głowy. Wykonuje się je także u osób, których dotyczy dyskopatia – po wypadkach samochodowych lub w sytuacji, kiedy podejrzewane są zmiany zwyrodnieniowe.

Prześwietlenie odcinka piersiowego wykonywane jest w przypadku wykrycia widocznych zmian w postawie, pojawienia się stanów zapalnych, czy podejrzeniach choroby Scheuermanna u pacjenta. Natomiast przy odcinku lędźwiowym, wykonanie RTG może pomóc w rozpoznaniu przyczyn przewlekłego bólu w tej okolicy.

Jak przygotować się do prześwietlenia kręgosłupa?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych badań, tak i do prześwietlenia kręgosłupa konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Pacjent powinien być na czczo lub przynajmniej 5-6 po ostatnim posiłku. Zaleca się, aby kilka dni przed badaniem nie palić papierosów, a tuż przed wejściem do gabinetu – wypróżnić się – o ile to możliwe.

Wykonywanie zdjęć rentgenowskich nie jest wskazane, kiedy kobieta jest w ciąży. W takich przypadkach RTG jest możliwe tylko wtedy, kiedy jest wyjątkowo niezbędne dla diagnostyki schorzenia, które mogłoby wpływać na zdrowie matki lub dziecka.

Ile kosztują wyroby ceramiczne?

Ceramika towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Mogłoby się wydawać, że naczynia ceramiczne są przedmiotami głównie użytkowymi. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i zalewem produktów masowych do łask wracają ręcznie wykonane wyroby ceramiczne – niepowtarzalne, a do tego nie tylko praktyczne, ale również piękne. Ile kosztują? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym kolekcjom ręcznie wykonanych naczyń i dodatków ceramicznych.

Polska ceramika? Pierwsze skojarzenie to zapewne Bolesławiec. Początki bolesławieckiej ceramiki sięgają bowiem średniowiecza. Niepowtarzalne wyroby z odpowiednio uformowanej gliny, do tego niespotykane nigdzie indziej zdobienia, wykonywane ręcznie metodą stempelkową. Manufaktura w Bolesławcu produkuje naczynia ceramiczne z wykorzystaniem dawnych metod, oferując jednak wzory idące z duchem czasu, zaprojektowane we współpracy z artystami, projektantami oraz pasjonatami rękodzieła.

Cena popularnych ręcznie wykonanych wyrobów ceramicznych

Glina umożliwia formowanie dowolnych kształtów – dlatego oferta ceramiki obejmuje szeroki zakres produktów. Od tradycyjnych filiżanek, przez kubki, talerze, półmiski, a nawet noże, widelce, łopatki do ciasta, solniczki i pieprzniczki, dzbanki, lampy, doniczki, wazony i wiele innych. Wymienianie cen wszystkich produktów mijałoby się z celem, dlatego przedstawimy rozpiętość cenową najpopularniejszych produktów, które goszczą na naszych stołach niemal codziennie.

Ceny filiżanek do espresso oraz kubków wahają się od 30 do nawet 60 zł – zależy to między innymi od pojemności oraz kształtu kubka. Filiżanki są w komplecie ze spodkiem. Nieco droższe są kubki turystyczne, ponieważ ich cena przekracza 60 zł, wyposażone są jednak w wieczko i opaskę chroniącą przed wylaniem i poparzeniem, które umożliwiają zabranie ulubionego gorącego napoju ze sobą.

Ceny talerzy to około 20-90 zł, w zależności od wielkości oraz rodzaju kolekcji. W tym przedziale cenowym znajdziemy zarówno małe talerzyki deserowe, jak i całkiem spore talerze obiadowe, okrągłe i kwadratowe, płaskie i głębokie. Duże talerze służące do serwowania posiłków to koszt od około 100 do 150 zł.

Ceny misek mieszczą się w zakresie od 21 zł za małe miseczki, po około 270 zł za duże miski. Półmiski to koszt około 36-195 zł, w zależności od wielkości.

Nietypowe wyroby ceramiczne

Jak już wspomnieliśmy, z gliny ulepić można niemal wszystko. Warto więc przyjrzeć się również mniej typowym produktom oraz ich cenom. Do przedmiotów nietypowych z pewnością należą lampy. Są to zarówno lampy stojące, które mogą być wykorzystane jako oświetlenie stołu lub lampka nocna. Tu cena wynosi od 170 do 280 zł. Nieco droższe są lampy wiszące, jednak umiejscowienie ich nad stołem z pewnością sprawi, że każdy gość zaniemówi z wrażenia. Zwłaszcza, jeśli światło będzie padało na dopasowaną kolorystycznie ceramiczną zastawę. Ceramiczne klosze wraz z okablowaniem kosztują od 750 do 1500 zł. Biorąc pod uwagę designerskie rozwiązania w zakresie oświetlenia nie jest to wygórowana cena za produkt wykonany w całości ręcznie.

ceramicznej ofercie znajdziemy również liczne ozdoby. Wśród nich między innymi klasyczne, okrągłe bombki, ozdoby w kształcie cukierka, a także wielkanocnych jaj, które z powodzeniem można powiesić na choince lub kwitnących gałązkach. Cena? Od 13 do 38 zł za sztukę. Na Halloween można przyozdobić dom ceramiczną dynią. Mała to koszt 111-148 zł, duża 148-296 zł.

Z czego wynika cena wyrobów ceramicznych?

Oczywiście wyroby produkowane na masową skalę będą zdecydowanie tańsze, dlatego można się zastanawiać, czy warto wydać więcej pieniędzy na bolesławiecką ceramikę. Podpowiadamy: zdecydowanie warto. To nie tylko niepowtarzalne wzory, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Ceramika jest również niezwykle odporna – może być myta w zmywarce, a także używana w mikrofalówce.

Wyroby ceramiczne to nie tylko przedmioty użytkowe. Zdobienia na ceramice to również sztuka, projektowana i tworzona przez wyjątkowych artystów. Dlatego, jeśli chcemy wprowadzić we wnętrzu wyjątkowy oraz niepowtarzalny klimat zdecydujmy się na niebanalne motywy i wzory. To doskonały pomysł na wyposażenie mieszkania, a także na prezent. Trwałe i pięknie wykonane wyroby ceramiczne z pewnością ucieszą obdarowaną osobę. Co więcej, do jednego kubka lub talerza można skompletować całą zastawę, bez obaw, że wzór nie będzie już dostępny – każdy element został zaprojektowany tak, by doskonałe łączyć się z innymi.

Polska kuchnia - danie obiadowe

Dania obiadowe, które kochają Polacy

Każdy naród ma w swojej kuchni takie dania, które uwielbiane są przez każdego. Jest to symbol i część tradycji, która wraz ze smakiem pozwala wrócić do czasów dzieciństwa, kiedy posiłki przygotowywała mama lub babcia. Chociaż takich potraw kojarzonych z Polską może być wiele, to jednak tylko niektóre z nich cieszą się dużą popularnością. Co Polacy jedzą najczęściej i najchętniej na obiad?

Polska kuchnia – ugruntowana na tradycjach

W niemal każdym polskim domu przynajmniej raz w tygodniu goszczą potrawy typowe dla danego regionu. Niektórzy nie wyobrażają sobie niedzielnego obiadu bez rosołu. Inni wybierają dania przyrządzane według specjalnych receptur, które goszczą w rodzinach od lat i przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

W tradycyjnej kuchni polskiej panują jasne zasady – ma być pysznie jak u mamy. Jednak wiele przepisów wymaga naprawdę sporo czasu na przygotowanie danej potrawy. Nic więc dziwnego, że sporo młodych osób rezygnuje ze stołowania się w domowym zaciszu.  Zamiast tego – wybiera wyjście do restauracji. Oferta gastronomiczna jest tak rozbudowana, że dobry i polski obiad można bez problemu zjeść na mieście – zauważa pracownik firmy Pistacja Bistro.

Najpopularniejsze dania na obiadowym stole Polaków

Na pytanie o ulubione danie z tradycyjnej kuchni polskiej wiele osób bez wahania odpowiada, że jest nim zwykła fasolka po bretońsku. To jedna z chętniej wybieranych pozycji w wielu restauracjach. Sam proces przygotowania tej gęstej i sycącej zupy jest naprawdę czasochłonny. Nic dziwnego, że klienci wybierają ją więc podczas wyjść na miasto.

Niezaprzeczalnie jednym z najczęściej serwowanych dań obiadowych w Polsce są pierogi. Tradycyjny przysmak, który łączy w sobie różne smaki – najczęściej kapustę oraz wszelkiego rodzaju mięsa. To, co najważniejsze – pierogi nie tracą walorów smakowych nawet po wielokrotnym podgrzewaniu. Przyrumienione kawałki ciasta są jeszcze smaczniejsze, dlatego często w takiej formie pojawiają się w restauracyjnym menu.

Wysoko w notowaniach pojawia się także potrawa pikantna, która, chociaż dla wielu obcokrajowców wydaje się nie do zjedzenia, jest uwielbiana przez Polaków. To nic innego, jak flaczki – zupa o gęstej konsystencji, na którą składają się oczyszczone i pokrojone na cienkie paski flaki wołowe. Bardzo  często spożywana jest z dodatkiem pieczywa.

Obiady niedzielne traktowane są jako święto i zakończenie całego tygodnia. Właśnie dlatego często na stołach pojawia się także mięso m.in. w postaci:

 • kotleta schabowego,
 • sznycla drobiowego,
 • kotleta mielonego.

Dla osób bardziej wymagających dobrą propozycją może być także schab grillowany podany z opiekanymi ziemniaczkami i młodą kapustą.

Polacy niezaprzeczalnie kochają jedzenie

Polacy uwielbiają jeść, co widać po tłumach w restauracjach serwujących dobre, tradycyjne polskie dania. Uwielbiają eksperymentować, otwierają się na nowe smaki oraz dania zagraniczne. Zawsze jednak najchętniej będą wybierane te potrawy, których smak kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu, z błogim spokojem i niedzielnymi spotkaniami z najbliższymi.

 

Montaż drzwi wejściowych

Montaż drzwi wejściowych. Etapy postępowania

Drzwi zewnętrzne to newralgiczny element każdej konstrukcji, który z jednej strony stanowi wejście do budynku, a z drugiej chroni go przed dostaniem się do środka niepowołanych osób. Ponadto drzwi wejściowe zabezpieczają obiekt także przed chłodem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Aby dobrze pełniły one swoje funkcje, nie wystarczy dobrać stolarkę wysokiej jakości. Trzeba jeszcze odpowiednio ją zamontować. Jak to zrobić?

Przed montażem drzwi

Zanim przejdziemy do właściwego montażu stolarki, należy odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że drzwi montujemy po tynkowaniu, wylaniu posadzek i innych pracach „mokrych”, kiedy gotowe elementy będą już suche. Szczególną uwagę zwróćmy na otwór przygotowany do instalacji stolarki, uwzględniając przy tym jego wymiary (powinny być zgodne z zaleceniami producenta) oraz usuwając z jego krawędzi ewentualne nierówności, ubytki i zanieczyszczenia.

Przed montażem warto dokładnie sprawdzić stan drzwi, nie tylko skrzydła, ale też zawiasów i upewnić się, że są one pozbawione uszkodzeń i wad konstrukcyjnych. – Podpowiada przedstawiciel firmy SCMB ze Szczecina, która oferuje stolarkę okienną i drzwiową. – Skrzydło zdejmujemy, ponieważ zostanie ono założone dopiero po instalacji ościeżnicy. Zaopatrzmy się także w niezbędne narzędzia – m.in. poziomicę, kliny i dyble.

Instalujemy drzwi

Pierwszy etap montażu drzwi wejściowych to zainstalowanie ościeżnicy. W tym celu łączymy ze sobą poszczególne ramiaki i ustawiamy gotową konstrukcję we wcześniej przygotowanym otworze, zachowując przy tym kąty proste, poziomy, piony oraz równe odległości od muru. Następnie ustawioną ościeżnicę trzeba ustabilizować, do czego posłużą specjalne kliny. Na unieruchomionej konstrukcji można „testowo” zamontować skrzydło i sprawdzić działanie oraz ustawienie drzwi, a także ewentualnie wyregulować położenie ościeżnicy. Jeśli osadzenie stolarki jest prawidłowe, skrzydło można zdjąć i przejść do trwałego przytwierdzenia ościeżnicy do muru. W tym celu wykorzystujemy dyble, ewentualnie wkręty – ilość tych elementów zależy od rodzaju drzwi, najczęściej wykorzystuje się co najmniej sześć takich mocowań. Kolejny krok to izolacja – przestrzeń dzielącą ościeżnicę od muru wypełnia się pianką montażową, przy czym należy pamiętać, iż zwiększa ona swoją objętość. Kiedy masa zastygnie, można usunąć kliny.

To jeszcze nie koniec

Ościeżnica jest już gotowa, ale teraz czekają nas jeszcze prace wykończeniowe. Pozbywamy się nadmiaru pianki, zabezpieczamy stolarkę i maskujemy nieestetycznie prezentujące się miejsca wokół ościeżnicy. Można je pokryć tynkiem i gładzią, a następnie szpachlować i pomalować, ewentualnie wykorzystać specjalne listwy maskujące, które przymocowujemy przy użyciu kleju montażowego. Na tak przygotowanej konstrukcji osadzamy skrzydło i regulujemy zawiasy. Ponadto należy również zamontować w nim zamek oraz klamkę.

 

WMS dla biznesu e-commerce

System WMS dla biznesu e-commerce. Jakie cechy powinien mieć?

Rozwój biznesu e-commerce wymaga zastosowania nowych rozwiązań – usprawniających i przyspieszających pracę oraz eliminujących ryzyko pomyłek. W związku z tym system WMS, który przyspiesza proces wysyłkowy, jednocześnie koordynując wszystkie zachodzące działania jest niezbędny do prawidłowego działania magazynu. Jakie cechy powinien mieć, by sklep mógł zyskać przewagę nad konkurencją, a także spełnić oczekiwania klientów?

System WMS spełnia niezwykle istotne zadania. Przede wszystkim usprawnia pracę magazynu, oferując rozwiązania organizacyjne i techniczne umożliwiające obsługę klienta indywidualnego. Począwszy od dostawy, przez przechowywanie, kompletowanie, pakowanie i wysyłkę towaru – na każdym etapie wspomaga działania logistyczne magazynu, gwarantując zaspokojenie potrzeb kupujących. W biznesie e-commerce chodzi bowiem nie tylko o konkurencyjne ceny – równie ważna jest dostępność produktów, szybkość i terminowość dostawy oraz przyjazna polityka zwrotów. Sprawne zarządzanie magazynem to gwarancja efektywnej pracy, ale także zadowolenia klientów.

Poprawa efektywności działań

Jak już wspomnieliśmy renoma sklepu internetowego opiera się nie tylko na konkurencyjnych cenach. Równie ważna jest obsługa klienta, który oczekuje szybkiej i kompletnej dostawy. Nie ma tu miejsca na pomyłki – brak towaru na magazynie, który widnieje jako dostępny lub wysyłka niewłaściwego zamówienia to problemy, które można rozwiązać dzięki zaimplementowaniu odpowiedniego systemu. System WMS umożliwia bowiem bieżącą aktualizację stanów magazynowych, a także ułatwia znalezienie właściwego towaru. Efektywność działań od przyjęcia zamówienia do wysyłki towaru może zwiększyć się nawet o 82%, z jednoczesną minimalizacją czasów realizacji, a także eliminacją błędów. Większa kontrola to lepsza i bardziej wydajna praca na każdym etapie realizacji zamówień, a optymalizacja i ułatwienie zadań przyczynia się do poprawy efektywności.

Współpraca z systemami ERP i innymi systemami magazynowymi

Równie ważną cechą jest możliwość integracji z dotychczas stosowanymi systemami magazynowymi. Połączenie z ERP, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całej firmy umożliwi spójną pracę nad zamówieniami, między innymi oferując połączenie stanów magazynowych z księgowością – dodaje specjalista z Novacura, firmy oferującej narzędzia do optymalizacji i poprawy procesów biznesowych – Dzięki temu możliwa jest pełna kontrola procesów biznesowych: ilości bieżących zleceń i wysyłek, poziomów stanów magazynowych, historii dokumentów i wielu innych działań. Dodatkowo system WMS umożliwia integrację dostawców i klientów oraz wysyłanie powiadomień o wysyłce, a także otrzymywanie informacji o dostawie. Możliwość komunikowania się z oprogramowaniem stosowanym przez firmy kurierskie i innymi aplikacjami stosowanymi w firmie wspiera działania logistyczne, przyspiesza czas realizacji, a także minimalizuje ryzyko pojawienia się  błędów podczas komplementacji i wysyłki.

Uproszczenie procesów i możliwość dowolnej adaptacji

Każdy biznes jest inny, dlatego równie ważną cechą systemu WMS dla e-commerce jest możliwość dowolnej konfiguracji, obejmującej zarządzanie użytkownikami, powiadomieniami oraz strukturą magazynu. Dodatkowe moduły i funkcjonalności przeznaczone dla wymagań danej branży umożliwiają niemal nieograniczone możliwości konfiguracji. Jednocześnie uproszczenie procesu oraz wprowadzenie intuicyjnego interfejsu minimalizuje konieczność szkoleń dla nowych lub tymczasowych pracowników – co ma znaczący wpływ na efektywność ich działań. Wdrażanie nowego pracownika może trwać zaledwie kilka godzin.

Skanowanie kodów kreskowych i automatyzacja drukowania etykiet

Poprawę efektywności oraz zminimalizowanie błędów zapewnia również możliwość skanowania kodów kreskowych, a także zautomatyzowane drukowanie etykiet. Jest to istotne zwłaszcza, kiedy odsetek zleceń jednopozycyjnych przekracza poziom innych rodzajów zamówień. Wystarczy zeskanować kod kreskowy 1D, 2D lub RFID, by system WMS automatycznie przydzielił zlecenie do towaru, a następnie wydrukował właściwe dokumenty.

Wskaźniki wydajności procesów magazynowych

Ostatnią, choć nie najmniej ważną cechą, którą powinien posiadać system WMS dla e-commerce jest wgląd do wskaźników wydajności oraz możliwość bieżącego monitorowania pracy magazynu. Jest to istotne dla prawidłowego funkcjonowania tu i teraz, ale również dla podejmowania decyzji biznesowych w przyszłości. Dzięki danym możliwe jest wdrożenie innych modeli organizacji pracy lub bieżące doskonalenie pracy magazynu, na przykład poprzez zmianę miejsca magazynowania danego towaru lub skrócenie tras pokonywanych przez pracowników w trakcie kompletowania zamówienia. Dzięki rzeczywistym danym możliwe jest zwiększenie sprzedaży, z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów logistycznych – bez strat jakości.

Policzki wieprzowe z warzywami

Polskie pomysły na dania gotowe z policzków wieprzowych

Policzki wieprzowe cenione są za wyjątkowy smak oraz dużą zawartość kolagenu. Delikatne i soczyste mogą być daniem głównym zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Aby skrócić czas przygotowania wystarczy skorzystać z możliwości, które oferują przyrządzone przez nas z najwyższą starannością gotowe do spożycia policzki wieprzowe. Przedstawiamy najciekawsze polskie pomysły na dania z policzków wieprzowych, które zachwycą prostotą oraz wyjątkowym smakiem i aromatem!

Nie znajdziemy ich w każdym sklepie – jednak zdecydowanie warto poszukać. Dotychczas występowały sytuacje, że w „oka mgnieniu” znikały ze sklepowych lad. Podjęliśmy zdecydowane działania, by każdemu z Was zapewnić dostępność świeżych tych wyśmienitych produktów. Policzki wieprzowe są bowiem zupełnie inne niż mięso, które jadamy na co dzień: karkówka czy schab. W jaki sposób je przygotować? Zamarynować na dobę, następnie obsmażyć na patelni oraz przez dwie godziny gotować na wywarze z pieczonych wieprzowych kości… Albo prościej: skorzystać z półgotowego dania wieprzowego od Michna Food, czyli wolnogotowanych policzków wieprzowych w sosie. Wystarczy podgrzać i dodać ulubione dodatki.

Poliki wieprzowe z ziemniakami i surówką

Czy może być bardziej polskie danie? Gotowane ziemniaki, policzki wieprzowe w sosie oraz kapusta kiszona. Choć równie dobrze kapustę mogą zastąpić kiszone ogórki, buraczki, marchewka lub inna surówka. Zamiast ziemniaków może pojawić się kasza gryczana, najlepiej palona. Surówkę z marchwi warto przygotować z odrobiną chrzanu dla większej wyrazistości smaku – wystarczy obrać i zetrzeć marchew na tarce o małych oczkach oraz dodać kilka łyżeczek chrzanu, w zależności od upodobań. Ponieważ policzki wieprzowe są mięsem dość chudym do surówki można dodać również kwaśną śmietanę. Szybki, smaczny i pełnowartościowy posiłek gotowy zaledwie w kilkanaście minut!

Policzki w sosie grzybowym

Świeżymi grzybami możemy cieszyć się głównie jesienią, jednak w innych porach roku doskonale sprawdzą się grzyby suszone. Wystarczy przygotować aromatyczny sos, dodać wolnogotowane policzki wieprzowe i ulubione dodatki. Jeśli mamy grzyby świeże na patelni lub w garnku rozpuszczamy masło, dodajemy pokrojoną cebulę i smażymy tak długo, aż się zeszkli. Następnie wrzucamy grzyby i podlewamy wodą (a najlepiej bulionem). Dusimy do miękkości grzybów i w razie potrzeb redukujemy sos, aby był bardziej gęsty. Sos można również zaprawić mąką lub kwaśną śmietaną – w zależności od potrzeb. Nie należy również zapominać o przyprawach: doskonale nada się tutaj rozmaryn oraz tradycyjnie sól i pieprz.

Kiedy do dyspozycji mamy jedynie suszone grzyby zalewamy je wodą i moczymy przez około dwie godziny. Następnie gotujemy przez godzinę w tej samej wodzie. W międzyczasie na patelni na maśle szklimy cebulę i dodajemy wywar. Redukujemy ilość płynu lub podobnie jak w przypadku przepisu ze świeżych grzybów zagęszczamy mąką lub śmietaną. Ostudzony sos można zblendować na gładką konsystencję, w zależności od upodobań.

Policzki wieprzowe z duszoną kapustą w winie i z suszonymi owocami

Na wyjątkową okazję warto przygotować policzki z kapustą duszoną w winie. Dla zrównoważenia wytrawnego smaku suszone śliwki, morele, żurawina i rodzynki. Namaczamy owoce w winie – w przypadku moreli dobrze jest wcześniej przeciąć je na pół. Kroimy kapustę, lekko solimy. Kiedy owoce zmiękną wrzucamy je na patelnię razem z winem i odparowujemy. Podsmażamy do lekkiej miękkości kapustę, a następnie dodajemy owoce. Kiedy wszystko zacznie gęstnieć dodajemy miód i przyprawiamy, cały czas mieszając, by nic nie przywarło do dna. Dobrze jest odstawić wszystko na godzinę, by składniki dobrze się połączyły, a przed odgrzaniem dodać nieco wody. Zamiast ziemniaków doskonale sprawdzą się kopytka – gotowane lub podsmażone na złoto na odrobinie masła.

Policzki wieprzowe z warzywami

Pomysł na szybki, a przede wszystkim lekki i niskokaloryczny obiad? Policzki wieprzowe z warzywami. Najlepiej gotowanymi na parze, choć równie dobrze mogą być duszone lub pieczone. Możliwości dowolne: marchewka, por, ziemniaki, brokuły, kalafior… Podgrzane policzki mogą stanowić danie wyłącznie z samymi warzywami, jednak sprawdzi się również kasza, na przykład pęczak. To idealny pomysł na danie do pracy – wystarczy tylko wcześniej przygotować warzywa, ugotować kaszę, a następnie całość odgrzać w mikrofalówce. Smacznie i zdrowo! A do tego zaledwie w kilka chwil. To właśnie największa zaleta dań gotowych. Dlatego warto włączyć je do swojego menu, wybierając najwyższej jakości produkty zawierające wyłącznie naturalne składniki.

Korzystajcie z naszych porad kulinarnych, a sami stwierdzicie, jak smaczne są produkty oferowane pod marką Michna Food.

Odwiedzajcie nasz profil społecznościowy, a także zaglądajcie na stronę internetową www.michnafood.pl , gdzie od czasu do czasu pojawiają się kolejne nowe informacje z dedykacją właśnie dla naszych obecnych i przyszłych smakoszy produktów wieprzowych!

 

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu