Mycie okien

Wszystko o myciu okien – najlepsze terminy, preparaty i techniki

Okna to dość niepozorny, ale jakże istotny element wystroju wnętrz. Przezroczyste szyby to – dosłownie i w przenośni – nasze okno na świat, dzięki któremu do wnętrza trafia światło dzienne, a my możemy obserwować otoczenie. W połączeniu z osłonami, takimi jak rolety, firanki i zasłony, okno stanowi również istotną dekorację wnętrza. Nie ma zatem wątpliwości co do potrzeby regularnego mycia okien. Jak to robić?

Kiedy najlepiej myć okna?

Prozaiczna czynność, jaką mogłoby się wydawać mycie okien, może być w rzeczywistości dość skomplikowana. Jeśli zależy nam na uzyskaniu perfekcyjnych rezultatów, trzeba wiedzieć, kiedy, jakimi środkami i metodami czyścić szyby i ramy okienne. Jeśli chodzi o najlepszą porę na tę czynność, to tradycyjnie najczęściej myjemy okna na wiosnę, by usunąć nieestetyczne pozostałości po zimowych opadach, śniegu i błocie. Sama zima, zwłaszcza w mroźnym okresie, nie jest dobrym czasem na mycie okien, ponieważ istnieje ryzyko pęknięcia zawilgoconej szyby.

Ważna jest jednak nie tylko pora roku, ale i dnia. – Zaznacza pracownik firmy sprzątającej Perfekt Anna z Kielc. – Wbrew pozorom okien nie powinno się czyścić w pełnym słońcu, które przyspiesza zasychanie kropli i zacieków. Najlepiej wybrać zatem taką porę dnia, w której dane okno będzie znajdowało się w cieniu.

Czyste szyby bez smug

Czyszczenie newralgicznego elementu okien, jakim są szyby, jest dość specyficznym zadaniem, a to z uwagi na fakt, iż ważne jest tu uzyskanie perfekcyjnego rezultatu. Szyby muszą być bowiem lśniące i przezroczyste, by dobrze przepuszczały promienie światła i umożliwiały obserwację otoczenia. To jednak nie jest wcale proste, ponieważ bardzo łatwo można zamazać szkło i sprawić, że pojawiają się na nim nieestetycznie wyglądające smugi. Jak do tego nie dopuścić? Po pierwsze należy sięgnąć po odpowiedni środek do mycia okien – na rynku znajdziemy bogaty asortyment preparatów, które nie pozostawiają smug. Niemniej istotne, o ile nie ważniejsze, jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia. Tradycyjnie sprawdzi się tu zwykła ścierka, jednak warto zadbać o to, by był to materiał o krótkim włosiu. Pod tym względem dobrze sprawdza się mikrofibra. Przydatnym rozwiązaniem jest również ściągaczka do wody, dzięki której unikniemy smug. Szyba nie powinna zostać mokra! Spowoduje to bowiem powstawanie nieestetycznych zacieków, dlatego konieczne jest zastosowanie suchej szmatki i wypolerowanie tafli. W warunkach domowych dobrze sprawdzają się również zwykłe ręczniki papierowe.

Nie tylko szyby

Musimy pamiętać, że mycie okien powinno obejmować nie tylko wyczyszczenie samych szyb, ale także odświeżenie pozostałych elementów, czyli ramy okiennej, framug oraz parapetów. Istotne znaczenie ma tu rodzaj stolarki otworowej. Jeśli chodzi o okna PVC czy aluminiowe, wybór środków jest tu bardzo duży, natomiast w przypadku stolarki drewnianej nie zaleca się stosowania silnych detergentów o żrącym działaniu. Zanim jednak przejdziemy do właściwego mycia tych miejsc, warto je w pierwszej kolejności odtłuścić, co zapobiegnie osadzaniu się brudu i przenoszeniu go na szyby. Jak się zatem okazuje, mycie okien może być bardziej wymagającą czynnością, niż to wygląda na pierwszy rzut oka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie profesjonalne ekipy do mycia okien nie tylko w biurach, ale też w domach i w mieszkaniach, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z większą ilością przeszkleń.

Rośliny jednoroczne

Najpopularniejsze kwiaty ogrodowe jednoroczne

Własny ogród z kwiatami jest marzeniem wielu osób. Jego uprawa to niezwykle przydatne hobby, mogące nie tylko upiększyć posesję, ale też pomóc w zachowaniu nienagannej kondycji fizycznej i emocjonalnej. Posiadacze ogrodów bardzo często nie mogą zdecydować się na to, jakie rośliny w nim uprawiać. Najbardziej popularne, ale też łatwe w pielęgnacji, okazują się kwiaty jednoroczne. Podpowiadamy, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem.

Czym wyróżniają się jednoroczne kwiaty ogrodowe?

Kwiaty ogrodowe jednoroczne przechodzą cały cykl życiowy w ciągu jednego roku. Najpierw kiełkują, następnie wykształcają część wegetatywną oraz generatywną, a na koniec zasychają i całkowicie obumierają. Kwiaty jednoroczne trzeba siać co sezon, jednak mogą być niepowtarzalną dekoracją ogrodu, dlatego zdecydowanie są warte zachodu.

Specjaliści z Zakładu Hodowlano Nasiennego POLAN są przekonani: Kwiaty jednoroczne są szczególnie polecane dla osób, które lubią częste zmiany w aranżacji ogrodu. Każdego roku można całkowicie przekształcać uprawę, dzięki czemu nie będzie monotonna. Ważną cechą roślin jednorocznych jest to, że nie muszą wytrzymywać mroźnych zim. Często także wysiewają się same i kwitną w kolejnym sezonie.

Które kwiaty jednoroczne są najchętniej uprawiane w ogrodzie?

Jednym z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych jest chaber bławatek. Te niebieskie kwiaty można powszechnie spotkać na łąkach i skrajach pól, jednak świetnie sprawdzają się w dość suchym ogrodzie o dziewiczym charakterze. Chaber występuje w różnobarwnych odmianach, na rynku można spotkać też kwiaty o wielu kształtach płatków. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i lubi rozwijać się w dużych skupiskach.

W tradycyjnym ogrodzie bardzo często można spotkać jasnożółte i pomarańczowe kwiaty jednoroczne, czyli nagietki. Te rośliny były uprawiane już w średniowieczu, szczególnie na terenach wiejskich. Nasiona nagietków są niezwykle odporne na mróz, dlatego w kolejnym sezonie często sieją się same. Dodatkowo kwiaty nagietka można wykorzystać w celach leczniczych.

Do najpiękniejszych kwiatów jednorocznych należy także słonecznik, nazywany również kwiatem słońca. Stanowi piękną dekorację ogrodzenia, a nawet domowego muru. Dla słonecznika najlepsze są intensywnie nasłonecznione miejsca bogate w żyzną glebę, jednak jego uprawa nie jest trudna. Słoneczniki lubią środowisko wilgotne, dlatego latem warto je samodzielnie podlewać. Dodatkowo roślinę można hodować w pojemnikach, a jej nasiona stanowią ceniony, bogaty w składniki mineralne i tłuszcze przysmak.

Szafka - skrzynka gazowa

Gdzie i jak należy montować skrzynki gazowe?

Wyposażenie i umiejscowienie skrzynek gazowych jest ściśle regulowane przez prawo budowlane. Odpowiednia lokalizacja, montaż i wykonanie skrzynki gazowej zapewnia bezpieczeństwo instalacji, ponieważ właśnie w niej znajduje się główny zawór zlokalizowany na przyłączu. W razie awarii instalacji skrzynka musi być łatwo dostępna.

Ekspert z firmy Metako z Chełma mówi: wykonujemy maskownice w standardowych i nietypowych rozmiarach. Dostępne są u nas maskownice gazowe żółte, ale też zgodnie z oczekiwaniami klientów oferujemy inne, np. czarne i brązowe. Model staromiejski np. ma ozdobne „cekiny” na łączeniach krzyżowych drzwi, dzięki czemu wygląda bardzo elegancko.

Gdzie umiejscowić skrzynkę gazową?

W skrzynce gazowej musi znajdować się zawór odcinający zasilanie sieci gazowej. Dostęp do skrzynki musi być łatwy, aby w razie awarii służby mogły szybko działać. Czy to w razie pożaru, czy awarii instalacji gazowej. Rozmiar skrzynki uzależniony jest zawsze od rodzaju i skomplikowania instalacji.

Skrzynki gazowe montuje się najczęściej w linii ogrodzenia od strony głównej drogi lub chodnika. Powinna znajdować się nie dalej niż 10 m od zasilanego budynku. Natomiast w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej może być to więcej niż 10 m, wówczas jednak należy zamontować dodatkowy zawór w ścianie budynku.

Szafka (inaczej skrzynka) gazowa powinna zawierać zawór bezpieczeństwa, licznik gazowy oraz reduktor ciśnienia. Skrzynka musi być wykonana z niepalnego materiału (lepiej jakby był ogniotrwały). Maskownice gazowe najczęściej wykonane są z metalu, z tworzyw poliestrowo-szklanych lub sztucznych (plastiku). Musi być przewiewna, wyposażona w otwory wentylacyjne.

Jak zamontować skrzynkę gazową?

Wybór umiejscowienia skrzynki gazowej należy do właściciela działki, ale w ramach obowiązujących przepisów. Szafka gazowa powinna być ulokowana 0,5 m nad ziemią i tyle samo od krawędzi okien i drzwi, jeśli np. jest umiejscowiona na ścianie budynku (montuje się dodatkowo, jeśli główny zawór znajduje się dalej niż 10 m od budynku).

Sposób montażu jest określany w umowie przyłącza. Najczęściej zaprojektowanie instalacji i jej wykonanie stoi po stronie klienta. Ten więc wybiera firmę, która to dla niego wykona. Są to specjaliści, którzy dobiorą odpowiednią maskownicę gazową. Wybór typu będzie zależał od wybranej lokalizacji. Mogą to być szafki gazowe naścienne, wnękowe, podtynkowe lub wolnostojące. W zależności od zawartości i rodzaju instalacji może być pojedyncza lub podwójna.

Rozmiar skrzynki, jej zawartość i warunki lokalizacyjne są regulowane prawnie. Klientowi pozostawiona jest jednak pewna przestrzeń. Wybiera np. miejsce, gdzie zawór ma być zamontowany. Może też wybrać w pewnym zakresie wygląd skrzynki. Na rynku oprócz tradycyjnych są dostępne skrzynki w innym stylu. Różne są kolory oraz zdobienia maskownic gazowych. Trzeba pamiętać, że muszą one stać w widocznym miejscu, nie muszą natomiast oszpecać ładnego ogrodzenia, a mogą je zdobić.

klucz pneumatyczny

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Żaden zakład produkcyjny czy warsztat naprawczy nie może obejść się bez szerokiego asortymentu narzędzi. Jednym z podstawowych ich rodzajów jest klucz, który umożliwia sprawne łączenie ze sobą elementów przy użyciu wkrętów. Najpowszechniej dostępne i najprostsze w obsłudze są klucze manualne, jednak największą efektywność wykazują urządzenia zasilane sprężonym powietrzem.

Czym jest klucz pneumatyczny i jak działa?

Jak zostało wspomniane na wstępie, klucz pneumatyczny to urządzenie zasilane sprężonym powietrzem, które w niczym nie przypomina swego manualnego odpowiednika.

– Podstawową różnicą jest fakt, że klucz pneumatyczny wyposażony jest w prosty silnik wirnikowy, który poprzez wał napędowy połączony jest z elementem roboczym pozwalającym odkręcać lub dokręcać śruby – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Spawaj.euSilnik zamknięty jest w cylindrze, który z kolei podłączony jest za pomocą specjalnego przewodu z instalacją dostarczającą sprężone powietrze. To właśnie siła sprężonego powietrza powoduje, że wirnik silnika zaczyna się obracać z dużą prędkością, przenosząc energię kinetyczną na element roboczy. Dzięki swej konstrukcji, klucz bardziej przypomina wkrętarkę elektryczną, niż jakikolwiek rodzaj klucza ręcznego.

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Klucze pneumatyczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest, żeby montaż elementów przebiegła szybko, sprawnie, skutecznie i w sposób nie stanowiący zagrożenia dla otoczenia. Doskonale sprawdzi się przede wszystkich w zakładach produkcyjnych z branży meblarskiej, samochodowej i lotniczej, a także we wszelkiego rodzaju profesjonalnych warsztatach naprawczych. Konieczność zastosowania źródła sprężonego powietrze powoduje, że urządzenia tego typu raczej nie znajdą zastosowania w przydomowych warsztatach.

Zalety kluczy pneumatycznych

Na rynku powszechnie dostępne są elektryczne wkrętarki, których również można używać do montowania różnego rodzaju śrub. Dlaczego zatem warto zdecydować się na klucze pneumatyczne, wymagające zupełnie innej metody zasilajnia? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że klucze pneumatyczne nie posiadają w swojej konstrukcji elementów elektrycznych, które mogłyby powodować iskrzenie. Stąd są one bezpieczniejsze w użytkowaniu w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu pożaru – między innymi w zakładach wykorzystujących palne gazy i płyny. To jednak tylko jedna zaleta wynikająca z braku tego typu elementów. Konstrukcja kluczy pneumatycznych jest dużo prostsza, niż w przypadku kluczy elektrycznych, stąd też są one mniej podatne na uszkodzenia, bardziej trwałe i prostsze w ewentualnej naprawie. Jednocześnie pozwalają uzyskać bardzo wysoki moment obrotowy, niezbędny do prac montażowych nawet przy dużych konstrukcjach i pojazdach.

Standardowy pokój hotelowy

Standardy pokojów w ośrodkach wypoczynkowych. Jakie z nich wyróżniamy?

Rezerwując nocleg w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym możemy spotkać się z określeniami pokojów, które nie zawsze są jasne. O ile pokoje jedno- dwu- i trzyosobowe są oczywiste, o tyle pokoje określane mianem studio lub apartament mogą być dla nas zagadkowe. Warto więc poznać standardy oraz sposoby określeń pokojów, które możemy wyróżnić w obiektach noclegowych, aby zarezerwować idealny nocleg.

Na początku warto wspomnieć, że używanie nazw pokojów nie jest uregulowane prawnie. Każdy obiekt noclegowy może określać standardy pokojów i apartamentów we własnym zakresie. Jednak hotele i ośrodki, którym zależy na najwyższej jakości usług stosują się do nazewnictwa, które stało się pewną tradycją – dlatego wybierając sprawdzony ośrodek wypoczynkowy z pewnością możemy liczyć na wysoki standard oraz liczne udogodnienia, zgodne z nazwą rodzaju pokoju.

Standardowy pokój hotelowy

Prawdopodobnie każdy ośrodek wypoczynkowy oferuje standardowe pokoje hotelowe, zazwyczaj jedno- dwu- i trzyosobowe. Pokoje o wysokim standardzie posiadają wszelkie podstawowe udogodnienia, niezbędne do komfortowego pobytu i odpoczynku. Oczywiście znajdziemy tam wygodne łóżka, szafkę nocną, szafę, telewizor, telefon, a także bezprzewodowy internet. Każdy pokój posiada również własną łazienkę, wyposażoną w umywalkę, prysznic i toaletę.

Niewątpliwie dużym atutem podnoszącym standard pokoju jest również otoczenie, w którym znajduje się hotel. Co prawda nie jest to warunek konieczny, aby określić, że pokój cechuje wysoki standard, jednak z pewnością dużo przyjemniej spędza się czas w pokoju z pięknym widokiem. Zapierający dech w piersiach widok na panoramę Tatr, z zarysem Giewontu i Gubałówki oferuje ośrodek wczasowo-konferencyjny Bel-Ami w Zakopanem. Dodatkowo poza komfortowym zakwaterowaniem skorzystać można z wyśmienitej oferty gastronomicznej: śniadań, obiadów i obiadokolacji.

Pokoje typu studio

Pokoje typu studio charakteryzują się wyższym standardem. Posiadają wszelkie udogodnienia, takie jak komfortowe łóżka, szafki nocne, szafy, zazwyczaj wyposażone są również w biurko. Oczywiście nie brakuje w nich również dostępu do telewizji, telefonu oraz internetu, znajduje się w nich również prywatna łazienka. Wyróżnia je jedna cecha – dodatkowa sypialnia. Pokoje typu studio są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi lub osób podróżujących w parach. Dają poczucie intymności, a jednocześnie umożliwiają wspólne spędzanie czasu. Często na wyposażeniu znaleźć można również fotele lub sofę, na których można usiąść na przykład podczas wspólnego oglądania telewizji.

Apartament hotelowy

Apartamenty hotelowe znajdujące się w ośrodkach wypoczynkowych charakteryzują się zazwyczaj najwyższym standardem. Są zdecydowanie bardziej przestronne niż standardowe pokoje, a nawet pokój typu studio. Oprócz standardowego wyposażenia w apartamencie znajdują się również dodatkowe udogodnienia, na przykład lodówka. Co więcej pomieszczenie dzieli się na trzy części: pokój dzienny, sypialnię oraz łazienkę. Apartament przeznaczony jest dla dwóch lub trzech osób – jest więc idealny dla rodziny z dzieckiem, pary lub osób podróżujących biznesowo. Wysoki standard oraz wydzielona część dzienna zapewni komfort oraz zagwarantuje możliwość wspólnego spędzania czasu na rozmowach, grach planszowych lub oglądaniu telewizji.

Biskupin

Wypoczynek w kujawsko-pomorskim. Gdzie warto się zatrzymać?

Większość turystów kojarzy tereny województwa kujawsko-pomorskiego z Toruniem i Bydgoszczą. W rzeczywistości na tym obszarze znajduje się jeszcze więcej historycznych skarbów. Wenecja z zabytkową koleją, słynny rezerwat archeologiczny Biskupin czy JuraPark, czyli największy park dinozaurów w Europie, kuszą turystów z całej Polski. Kluczowe pytanie brzmi: co więc warto zobaczyć i gdzie znaleźć komfortowy nocleg?

Z czego słynie kujawsko-pomorskie?

Czy wiesz, że Kujawy należą do najstarszych polskich rejonów osadniczych? To kolebka kultury ludowej, która obfituje w najciekawsze atrakcje. Pierwszą z nich jest niewątpliwie Toruń. Pachnące piernikiem miasto, pełne gotyckich budowli, słynie ze Starego Miasta. Jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście to w Toruniu zobaczysz kultowy pomnik Mikołaja Kopernika.

Poza tym w województwie kujawsko-pomorskim jest położony Biskupin, do którego przyjeżdżają turyści z całej Europy. Rekonstrukcja osady neolitycznej i łużyckiej z wałami obronnymi zachwyca swoim urokiem. Kolejną atrakcją jest Bydgoszcz, czyli wodna stolica Polski. Zabytkowa starówka z Wyspą Młyńską to idealne miejsce na spacery.

Ponadto kujawsko-pomorskie słynie z JuraParku, czyli jednego z największych parków dinozaurów. Będąc w okolicy, nie można ominąć też Ciechocinka – największego uzdrowiska w Polsce oraz Kwidzyna z imponującym zamkiem krzyżackim.

Gdzie się zatrzymać w kujawsko-pomorskim?

Jeśli chcesz korzystać z uroków kujawsko-pomorskiego, przede wszystkim zadbaj o odpowiednie zakwaterowanie. Pamiętaj, że ten obszar jest też popularny ze względu na liczne jeziora i lesiste okolice. Nocleg w kujawsko-pomorskim powinien więc się znajdować właśnie na takim pięknym zielonym terenie. Dzięki temu zapewnisz sobie odpoczynek na malowniczym łonie natury.

Przy wyborze lokum kieruj się też komfortem. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie domków. To gwarancja największej swobody i intymności – tym bardziej że masz do dyspozycji własną kuchnię i łazienkę. Obiekt powinien się znajdować w okolicy plaży i oferować pełne wyposażenie wraz z udogodnieniami – w tym klimatyzacją.

Takie domki ma w ofercie Jeleń Resort & Spa, który udostępnia poza nimi jeszcze hotelowe pokoje. Każdy więc dopasuje nocleg do swoich preferencji. Obiekt jest bogaty w liczne atrakcje, w tym w dużą kręgielnię, restaurację serwującą pyszną dziczyznę i ryby oraz w bar. Niedaleko znajduje się łowisko Jeleń, w którym żyją nawet 4-kilogramowe leszcze, różne odmiany karpia, karasie, liny, szczupaki, okonie, amury czy też tołpygi.

Odpoczynek w kujawsko-pomorskim to szereg korzyści dla Ciebie i bliskich. Piękne tereny, czyste powietrze, mnóstwo relaksu i liczne atrakcje, urozmaicą każdy pobyt.

egzamin na operatora wózka widłowego

Jakich uprawnień wymaga obsługa wózka widłowego? 

Legalna eksploatacja wózka widłowego wymaga spełnienia dwóch warunków: operator musi posiadać uprawnienia na odpowiedni typ wózka jezdniowego, a maszyna powinna być dopuszczona do eksploatacji przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Co trzeba zrobić, aby dopełnić niezbędnych formalności? 

Uprawnienia operatora wózka widłowego można otrzymać wyłącznie po zdaniu egzaminu w przed komisją UDT. W tym celu najwygodniej jest zapisać się na kurs w jednej z licznych firm szkoleniowych. Jednak można też zdobyć uprawnienia na własną rękę, o czym przypomina przedstawiciel firmy IPZ, sprzedającej wózki widłowe w Szczecinie i Olsztynie: 

– Co do zasady, nie jest konieczne uczestnictwo w kursie i odbywanie innych szkoleń. Każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie może przystąpić do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. W praktyce większość osób zainteresowanych zdobyciem uprawnień korzysta z kursów. Wynika to stąd, że nie każdy jest w stanie zapewnić sobie wózek i stworzyć warunki niezbędne do przeprowadzenia egzaminu. 

Przebieg egzaminu i najczęstsze błędy zdających 

Do egzaminu na operatora może przystąpić osoba pełnoletnia, która posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. W Internecie można bez trudu znaleźć przykładowe zestawy pytań części teoretycznej. Wszystkie pytania mają formę testową. Najgorszą sławą wśród zdających cieszą się zadania z treścią, związane z interpretacją diagramu udźwigu.  

Dla początkujących operatorów trudniejszą sprawą jest zdanie części praktycznej. Tu liczą się nie tylko umiejętności obsługi i zdolności manualne przy operowaniu wózkiem, ale także dopełnienie zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa pracy. Najczęstszym powodem oblania egzaminu są banalne błędy: 

 • chwyt za kierownicę w czasie wsiadania lub wysiadania – jeżeli to konieczne, należy przytrzymać się obramowania kabiny, ważne jest też, żeby nie wskakiwać i nie wyskakiwać z wózka, lecz korzystać ze stopnia, 
 • niezapięte pasy – pasy zapinamy przed uruchomieniem wózka, 
 • zaciągnięty hamulec ręczny – próba ruszenia na zaciągniętym hamulcu ręcznym kończy się oblaniem egzaminu, 
 • opuszczone widły – jeżeli nie podniesiemy wideł w pozycję transportową i ruszymy wózkiem, możemy spowodować uszkodzenie maszyny i narazić siebie na niebezpieczeństwo,
 • nieopuszczone widły – gdy instruktor UDT informuje nas, że właśnie zakończyliśmy egzamin, powinniśmy zatrzymać się, opuścić widły na podłoże, zaciągnąć hamulec ręczny i wyłączyć silnik – pozostawienie uniesionych wideł, to poważny błąd, 
 • dwie czynności naraz – nie można unosić lub opuszczać ładunku i jednocześnie przemieszczać się: taka operacja może zakończyć się utratą stateczności i wywróceniem wózka lub zgubieniem ładunku, 
 • jazda z uniesionym ładunkiem – jazda z ładunkiem może się odbywać wyłącznie wtedy, gdy widły są opuszczone do pozycji transportowej – w przeciwnym razie ryzykujemy, że przy hamowaniu, na zakręcie lub przy przejeżdżaniu po drobnej nierówności podłoża wózek wywróci się lub zachwieje się na tyle mocno, że zgubimy z wideł ładunek, 
 • wystawianie głowy lub kończyn poza klatkę bezpieczeństwa – w czasie obsługi wózka niedozwolone jest wychylanie się z kabiny, 
 • jazda z nadmierną prędkością – na egzaminie nikt nas nie będzie poganiał, lecz wręcz przeciwnie – punktowana jest jazda z niewielką prędkością i precyzyjne wykonywanie manewrów. 

Każdy z wymienionych błędów może zakończyć egzamin wynikiem negatywnym. Jeżeli popełnimy kilka błędów z rzędu, to na pewno czeka nas zdawanie od nowa. 

Jakie są rodzaje uprawnień na wózki jezdniowe? 

Wózki widłowe w oficjalnej nomenklaturze określane są jako wózki jezdniowe podnośnikowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych, uprawnienia UDT dla operatorów obejmują dwie kategorie: 

 • niższa (obejmuje wcześniej stosowane kategorie II WJO i III WJO) – wydawana jest na okres 5 lat, obejmuje wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem, 
 • wyższa (dawniej I WJO) – wydawana jest na okres 5 lat, obejmuje wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem  uprawnia także do obsługi wszystkich pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych. 

Uprawnienia na wózki widłowe są czasowe, lecz można je nieodpłatnie przedłużać, bez konieczności powtórnego zdawania egzaminu. Pod warunkiem, że na 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień złożymy wniosek o ich przedłużenie. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie, że w ostatnich 5 latach przynajmniej przez okres 3 lat pracowaliśmy jako operator wózka widłowego odpowiedniej kategorii.  

Każdy wózek widłowy pozostaje pod dozorem UDT 

Mając uprawnienia operatora, musimy też zadbać o zarejestrowanie wózka. W świetle obowiązujących przepisów wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu Urzędu Dozoru Technicznego. Oznacza to, że każdy wózek należy zarejestrować i poddać procedurze odbioru technicznego. Odbiór UDT obowiązuje zarówno nowe, jak też używane wózki widłowe. 

W przypadku większości wózków widłowych odbiory przeprowadzane są zazwyczaj raz na 12 miesięcy. Warto podkreślić, że po przeprowadzeniu napraw powypadkowych i modernizacji, powrót wózka do eksploatacji wymaga decyzji o dopuszczeniu wydanej przez UDT.

czapka z daszkiem

Czapki na lato. Okrycia głowy idealne na ciepłe dni

Kiedy żar leje się z nieba, większość osób stawia na lekką, przewiewną odzież. Trzeba pamiętać, że długa ekspozycja ciała na promienie słoneczne zagraża zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dotyczy to zwłaszcza głowy nieustannie narażonej na rażące słońce. Dlatego w czasie bezchmurnej pogody i wysokiej temperatury nie wychodź z domu bez czapki. Jakie modele masz do wyboru?

Niezastąpione czapki z daszkiem

Noszenie czapki latem jest tak samo ważne, jak zakładanie jej zimą. Są tacy, którzy stanowczo odmawiają okrywania głowy niezależnie od pory roku, jednak nie jest to dobrym pomysłem. Latem słońce może być na tyle groźne, że przebywanie na zewnątrz bez czapki może zakończyć się w najlepszym razie zasłabnięciem.

Poza tym czapki na lato to modne i kolorowe modele, których nie sposób nie pokochać. Od lat na polskich ulicach oraz plażach nie bez powodu królują ich warianty z daszkiem. Ich obwód można często regulować dzięki specjalnemu zapięciu. Natomiast wyprofilowane daszki zapewniają pełną ochronę przed promieniami słońca padającymi pod różnym kątem.

Z myślą o wszystkich tych, dla których duże znaczenie mają kwestie mody, producenci przygotowali wyjątkowe linie czapek. Mają one unikalne, przykuwające wzrok wzory. Ponadto do ich produkcji używa się wysokiej jakości tkanin zapewniających komfort termiczny.

To nieprawda, że czapka z daszkiem może być jedynie dodatkiem do sportowego stroju. Kwieciste nadruki oraz odpowiednio skomponowana kolorystyka sprawiają, że pasują one także do nieco bardziej eleganckiej sukienki. Stanowią one zatem dobry wybór zarówno na plażę, jak i na wypad do miasta” – mówi specjalista ze sklepu SELFIE ZONE.

Alternatywa na słoneczne dni

Zabudowana czapka z wyprofilowanym daszkiem nie jest jedynym sposobem na chronienie się przed słońcem. Świetnie sprawdzają się również same daszki – dzięki nim promienie nie oślepiają oczu, a twarz pozostaje w przyjemnym cieniu. Warto postawić przy tym na modele z oddychających materiałów, takich jak bawełna czy len. Poza tym daszki idealnie uzupełniają codzienną stylizację i nadają jej nieco sportowego pazura.

Ciekawym pomysłem są również letnie czapki wykonane z włóczki. O ile włóczka ta będzie wyprodukowana z naturalnych surowców, to okrycie głowy będzie optymalnie przewiewne. Czapka z wełny doskonale chroni przed słońcem, a ponadto jest atrakcyjnym dodatkiem. Jej ciekawa tekstura oraz oryginalna kolorystyka może z powodzeniem podkreślić całość stylizacji. Ponadto jest stworzona zarówno do tego, aby zakładać ją na co dzień, jak i na wypady na łono natury.

bluza z kapturem

Bluza jako ważny element mody streetwearowej

W dzisiejszych czasach ubranie to znacznie więcej niż sposób na ochronę ciała przed zimnem czy na zasłonięcie go przed niechcianymi spojrzeniami. Ubiór człowieka wiele mówi o jego właścicielu. Niektórzy nie przywiązują do niego wagi – i to widać, inni wykorzystują odzież do przekazania światu informacji o sobie, swoich przekonaniach i preferowanym stylu życia. Moda streetwearowa to bez wątpienia propozycja dla tej drugiej grupy ludzi.

XX wiek był czasem subkultur, które skupiały wokół siebie młodych buntowników i przypisywały poszczególnym grupom konkretne atrybuty, najczęściej w postaci oryginalnych elementów odzieży. Nabite ćwiekami skóry metalowców, kolorowe koszule hipisów, wreszcie obcisłe, zwężane jeansy emo nie pozostawiały wątpliwości, go jakiej grupy należały napotkane przez nas osoby. Obecnie większość subkultur uległa złagodzeniu i wyciszeniu, a na ulicach zdecydowanie rzadziej spotykamy mocno wyróżniające się stroje. W modzie ulicznej, czyli streetwearowej pozostały natomiast mocne wpływy subkultury skate’ów.

Od kalifornijskich skaterów…

Pierwsi skaterzy pojawili się w Kalifornii w latach 40. XX wieku. Byli to surferzy, którzy z braku dobrych fal przerzucili się na tzw. chodnikowy surfing. Idea szybkiego przemieszczania się po zatłoczonych, miejskich ulicach szybko porwała innych młodych ludzi, a deskorolka stała się symbolem wolności i niezależności. I tak na podłożu przygotowanym przez miłośników sportów ekstremalnych narodziła się kolejna subkultura. Ponieważ wolność w pojęciu skate’ów rozumiana była bardzo dosłownie i obejmowała przemieszczanie się na własnym, tanim, niezawodnym środku transportu, czyli na desce, ich ubiór musiał być wygodny. Jego podstawą były luźne T-shirty i obszerne bluzy z kapturem. Całość uzupełniały szerokie spodnie z mocnego jeansu, które co prawda w minimalnym stopniu, ale jednak zabezpieczały skórę podczas upadków.

… po współczesną modę streetwearową

Wolność i niezależność to ważne wartości wielu dzisiejszych młodych ludzi, chociaż rozumiane są one w znacznie szerszym sensie. Dzisiaj nie chodzi o to, by jak najszybciej i to dosłownie oddalić się od problemów, ale by pokazać, że je widzimy, że nie zgadzamy się na pewne utarte schematy i standardy. Odzież streetwearowa jest w tym kontekście ważnym środkiem wyrazu. W przeciwieństwie do ubrań typowych dla przedstawicieli dawnych subkultur odzież uliczna nie prowokuje, ale skłania do myślenia – opowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Outside Society.

Podstawowym elementem ubioru streetwearowego jest bluza z kapturem, która z powodzeniem może zastąpić grzeczny sweterek czy wiosenną kurtkę. Zarówno męskie, jak i damskie bluzy streetwearowe są bardzo obszerne, dzięki czemu zapewniają wygodę i miejsce na obowiązkowy nadruk. Z przodu najczęściej umieszczany jest napis z logo marki, natomiast na plecach często znajdują się duże, kolorowe grafiki. Poza nadrukiem bluzy są zwykle gładkie, utrzymane w neutralnych kolorach: bieli, czerni lub szarości. Będąc podstawą całej stylizacji, bluza może być komponowana zarówno z luźnymi spodniami dresowymi, jeansami, jak i szortami.

Jakie mundury noszą członkowie orkiestr?

Jedną z największych ozdób orkiestry są eleganckie i gustowne mundury. Reprezentacyjny strój przyciąga wzrok, podnosi renomę i budzi pozytywne skojarzenia. W dzisiejszych czasach członkowie orkiestr noszą naprawdę zróżnicowane elementy garderoby, według indywidualnych preferencji i uznania. Są jednak pewne przewodnie motywy, które często się powtarzają w mundurach. Jakie?

Mundury dla członków orkiestr – jakie są modne?

Orkiestra powinna nie tylko harmonijnie współgrać dźwiękami, ale też ozdobnymi strojami. Artyści mają nie tylko dobrze wyglądać, ale także wygodnie się czuć w swoich mundurach. Dlatego aspekty wizualne, komfort oraz swoboda ruchów muszą iść w parze. Aby to było możliwe, najlepiej jest się udać do profesjonalnego zakładu krawieckiego, który zadba
o każdy szczegół odzienia.

Strój dla orkiestry powinien być elegancki, szykowny oraz oryginalny. Niewątpliwie do najpopularniejszych kolorów wśród nich należą czerwień i czerń. Przykładowo: spodnie i spódniczka w czerni, a bluza w głębokiej czerwieni. Do tego znakomicie się prezentują złote dodatki, takie jak sznur galowy i ochraniacze na buty. Nakrycia głowy również warto wybrać w barwach czerwieni oraz pozłacanych dodatkach.

Często czarny dół stroju zostaje zastąpiony granatowym lub niebieskim odcieniem. Do tego czerwono-niebieska furażerka i gustowny mundur dla orkiestry gotowy! Oczywiście musi się na nim jeszcze znaleźć wyraziste haftowane logo. Stroje mogą być jedno lub dwuczęściowe, zgodnie z preferencjami klientów.

Jak powstają mundury dla orkiestry?

Jednym z najważniejszych kroków po przyjęciu zlecenia, jest wykonanie odpowiedniego projektu. To sprawa pierwszoplanowa, gdyż podczas jego tworzenia specjaliści muszą wziąć pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim są to wzór, kolorystyka i materiał, z którego mają powstać mundury.

Każdy wzór jest unikalny – wykorzystujemy go tylko jeden raz. Wszystkie szczegóły ustalamy z klientem, najlepiej, by mundury utożsamiały się z konkretnym repertuarem i tradycją. Wiele regionów ma swoje charakterystyczne motywy i symbole, warto je wykorzystać w szyciu eleganckich strojów dla zespołu. Ponadto niezwykle ważne jest, by mundury zapewniały pełną swobodę ruchów, a tkaniny były mocne, wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i elastyczne – podkreśla specjalista z firmy ZAKŁAD KRAWIECKI Mieczysław Gawron.

Poza tym jest istotny wybór dodatków, które ożywiają całą stylizację. W ten sposób powstaje modny wizerunek sceniczny – zazwyczaj w połączeniu z tradycyjnymi elementami.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu