Koronawirus a seks

Seks w czasach koronawirusa – czy Ty też masz z nim problem?

Życie podczas globalnej pandemii, nawet bez wgłębiania się w jakiekolwiek szczegóły, musi wyglądać inaczej. Niezależnie od tego, czy podchodzimy do możliwości zarażenia się koronawirusem zupełnie poważnie, czy też usilnie staramy się bagatelizować ryzyko, świat zmienił się na naszych oczach, a my chcąc nie chcąc musimy się do niego dostosować, pamiętając o przestrzeganiu prawnie obwarowanych wytycznych.

Niemal przymusowe ograniczenie kontaktów międzyludzkich akurat wtedy, gdy bliskość jest nam wyjątkowo potrzebna, stało się faktem. Idąc dalej, obecnie seks – znacznie obniżający poziom stresu, zauważalnie polepszający nastrój, ogólnie rzecz biorąc pozytywnie wpływający na nas samych – okazuje się swego rodzaju wyzwaniem, mogącym zmienić się w poważny problemem. Jeśli SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czemu sprzyja przecież zwyczajny pocałunek, czy możemy się dziwić, że niektóre osoby, kochając się używają dodatkowych zabezpieczeń, a inne natomiast całkowicie rezygnują z odbywania stosunku?

Zwycięży zdrowy rozsądek

Na każdym etapie życia, a już zwłaszcza w czasie tak ciężkich chwil, jakie teraz przypadły nam w udziale, warto – zamiast wpadania w całkowitą panikę – posiłkować się zdrowym rozsądkiem. Stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, chociażby częste i dokładne mycie rąk, zakrywanie ust oraz nosa w przestrzeni publicznej, czy też zachowywanie odpowiedniego dystansu to proste, a zarazem skuteczne środki ostrożności, które nie utrudniając zbytnio codziennego funkcjonowania, korzystnie przyczyniają się do ogólnoświatowej walki z zagrożeniem. Choć niektórzy z pewnością na tym nie poprzestaną, w swym dążeniu do sterylności zahaczając o absurd, nie oznacza to jednak, że dosłownie wszyscy powinniśmy przy tej okazji powstrzymywać się od seksu.

Koronawirus a seks ze stałym partnerem

Jak przekazał nam Adrian Sztobryn, prowadzący stronę narozdrozu.eu: Najbezpieczniejszy okaże się oczywiście stosunek z naszym stałym partnerem, mieszkającym w dodatku w tym samym domu. O takiej bliskiej osobie wiemy przecież niemało, ufamy jej, a poza tym – ze zwykłej troski – kontrolujemy na bieżąco jej stan zdrowia. Możemy być także pewni, że w razie wystąpienia niezauważalnych z zewnątrz objawów, jako pierwsi dowiemy się, że coś jednak jest nie w porządku.

Dla przykładu, jeśli nasza wybranka bądź nasz wybranek przebywali niedawno w krajach, gdzie wzrost liczby zachorowań był wyjątkowo gwałtowny lub też prawie każdego dnia znajdują się w miejscach, gdzie występuje spora szansa na zarażenie, będzie to dla nas znak, że powinniśmy – co niestety nie będzie łatwe i przyjemne – zachować dodatkową ostrożność. Zaznaczmy jednak, że jeśli my oraz druga osoba nie byliśmy w ostatnim czasie narażeni na kontakty z ludźmi mogącymi być nosicielami wirusa, a przy tym czujemy się zupełnie dobrze, nie istnieją wtedy żadne przeciwskazania do współżycia.

Zagrożenie wynikające z przypadkowych stosunków

Rozpatrując zaś sprawę erotyzmu w dobie COVID-19 niejako z drugiej strony – mając tu na myśli przygodne znajomości zakończone pójściem do łóżka – nie można nie  wspomnieć o zagrożeniu, które w tym przypadku jest istotnie podwyższone. Kompulsywny seks z nieznajomymi nawet w czasach wolnych od obecnych problemów zawsze wiąże się ze sporą dawką niepewności. Znamy przecież głośne przypadki przenoszenia drogą płciową wirusów HIV, czy HPV, jakie w ostateczności nie są tylko medialną nagonką, lecz wysoce niepokojącym faktem.

Stosunek z całkowicie nowym partnerem to zdecydowanie ryzykowna rzecz, gdyż nawet mimo uspokajających deklaracji, nie jesteśmy w stanie z całkowitą pewnością stwierdzić, czy w ten właśnie sposób nie zostaniemy zarażeni groźnym koronawirusem. Nie wiemy przecież, z kim na co dzień przebywa taka osoba, czy przestrzega ona zalecanych zasad higieny oraz – co chyba najważniejsze – czy specjalnie nie zataja przed nami pewnych objawów. Rzecz jasna, nawet w naszym najbliższym otoczeniu ryzyko nigdy zupełnie nie znika, jednak podczas intymnych kontaktów z kimś zupełnie obcym, nie możemy czuć się w żadnym wypadku bezpieczni.

transport - bus

Jak się przygotować do zagranicznego przejazdu busem?

Busy są jednym z najczęściej wybieranych środków transportu do podróży zagranicznych. Zwłaszcza do wyjazdów w celach zarobkowych, kiedy przygotowani na kilka miesięcy ciężkiej pracy zabieramy ze sobą ciężki bagaż, za który w samolocie musielibyśmy słono zapłacić. Jak się przygotować do zagranicznej podróży busem? Co muszę wiedzieć, aby było mi wygodnie? Czy muszę się specjalnie przygotować do przejazdu busem? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Po pierwsze – wybierz dobrego przewoźnika

Jak wybrać firmę transportową, żeby się – jak na ironię – nie przejechać?

Ekspert z Thunder BUS podpowiada: Dobrze sprawdzić na początku, czy przewoźnik oferuje regularne przejazdy. Jeśli tak, to zyskujemy pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistami, którym ludzie ufają. Ten biznes jest wyjątkowo wyczulony na opinię klientów.

Koniecznie zobacz, jakie busy ma w swojej flocie przewoźnik. Wygodne fotele, klimatyzacja, czyste wnętrze – to jest to, czego powinieneś szukać. Dobrze, jeśli transport będzie komfortowy, a przy tym bezpieczny – wyposażenie w pasy bezpieczeństwa, nawigację, systemy kontroli trakcji również powinny być wzięte na celownik.

Dzięki przewozom w systemie door-to-door odpadnie Ci przygotowywanie transportu do punktu odjazdu oraz organizacji przewozu już na miejscu, w obcym, zagranicznym mieście. Przewoźnik odbierze Cię ze wskazanego adresu (np. z domu) i dowiezie pod inny wskazany przez Ciebie adres (np. do wynajętego mieszkania we Frankfurcie). Wygodne, prawda?

Ostatnia bardzo ważna sprawa – bagaż. Każdy przewoźnik wprowadza limity wagowe lub gabarytowe bagażu, aby nie przeciążyć pojazdu. Najkorzystniej, jeśli w busie mieści się nie więcej, niż 10 osób, bo wtedy można zabrać większą torbę, a i jest wygodniej.

Jak przygotować się na długą podróż za granicę?

Po wybraniu dobrego przewoźnika pozostaje przygotowanie zagranicznej podróży busem tak, aby podróż się nie dłużyła. Nie raz podziękujesz sobie w duchu za znalezienie wygodnego busa. Niektórzy mają jednak tak, że nawet najlepsze siedzenia nie uchronią przed puchnącymi stopami. Rozwiązaniem mogą być specjalne skarpetki uciskowe, które wspomogą naturalne krążenie krwi i limfy. Od razu po zajęciu miejsca zdejmij buty, to też pozwoli Twoim stopom odpocząć. Dobrze też wziąć sobie poduszkę. Z dużą pewnością będziesz drzemać w drodze, Twój kark Ci podziękuje za odrobinę wsparcia.

Podróż szybciej minie, jeśli weźmiesz coś do czytania. Najlepiej wykup jednorazowo dostęp do cyfrowej biblioteki książek, audiobooków i podcastów (Legimi, Empik lub inne). Umilą długie godziny podróży, jednocześnie nie zajmując dodatkowego miejsca – wszystko będziesz mieć w telefonie. Nie zapomnij jednak o naładowanym power banku, bo używany intensywnie smartphone szybko się rozładuje.

Koniecznie zabierz ze sobą coś do picia. Polecamy wodę, inne napoje mogą być moczopędne, a to w podróży busem może być problematyczne. Przygotuj sobie przekąski, w podróży wielu ludziom apetyt dopisuje bardziej niż zwykle.

Krowy jedzące paszę

Przygotowanie paszy krok po kroku

Rezultaty produkcji zwierzęcej w gospodarstwach rolnych uzależnione są w dużej mierze od jakości pokarmu. Skarmianie odpowiednio skomponowanych mieszanek paszowych sprawia, że stado jest zdrowe i wydajne. Obecnie rolnicy mają do swojej dyspozycji nie tylko szeroki wybór składników mieszanek, ale też profesjonalne, zautomatyzowane urządzenia, które ułatwiają przygotowanie i podawanie pasz.

Przygotowanie pasz w chowie drobiu

Żywienie na fermach drobiowych najczęściej odbywa się z wykorzystaniem gotowych mieszanek przemysłowych, kupowanych zwykle bezpośrednio od producentów. Pasze przechowywane są w silosach, skąd w sposób automatyczny podawane są do karmników za pośrednictwem systemów przenośników. Przygotowanie pokarmu dla drobiu polega więc na wyborze właściwych mieszanek, transporcie, napełnianiu silosów paszowych oraz kontroli prawidłowego dostarczania ich do karmników. Samodzielne tworzenie mieszanek paszowych dla kur jest bardziej skomplikowane i czasochłonne, ale też ekonomiczne. W takim systemie żywienia pasze przygotowywane są w gospodarstwie z własnych i kupowanych składników, głównie z ziaren zbóż, dodatków mineralnych, rozdrobnionej zielonki i siana oraz, po wcześniejszej obróbce termicznej, z roślin okopowych, marchwi oraz buraków.

Przygotowanie pasz dla trzody

Staranne przygotowanie paszy przed skarmianiem ma szczególne znaczenie w hodowli trzody chlewnej. Większość pasz stosowanych w żywieniu świń wymaga odpowiedniej obróbki w celu ułatwienia zwierzętom trawienia i zwiększenia wchłaniania składników pokarmowych. Ziarna zbóż oraz nasion strączkowych, będące podstawą żywienia trzody, wymagają śrutowania lub mielenia. W ofercie producenta ZUPTOR dostępne są rozdrabniacze zasypowe oraz ssąco-tłoczące, które samodzielnie pobierają zboże z silosu lub pryzmy, a po ześrutowaniu automatycznie przekazują je do mieszalnika. Stosowanie tego drugiego rozwiązania nie tylko znacznie ułatwia przygotowanie pokarmu, ale dodatkowo ogranicza pylenie w paszarni.

Na jakość paszy i efekty jej skarmiania w dużej mierze wpływa dokładność wymieszania poszczególnych składników. W celu uzyskania jednorodnej paszy obecnie stosuje się profesjonalne mieszalniki. Hodowcy mogą wybierać między popularnymi mieszalnikami pionowymi a mieszalnikami poziomymi, które są droższe, ale znacznie dokładniejsze i bardziej wydajne. Podczas mieszania można poddać paszę dodatkowym zabiegom poprawiającym jej jakość, np. natłuszczaniu lub zakwaszaniu. Gotowy do skarmiania pokarm otrzymujemy po zaledwie kilku minutach pracy mieszalnika.

Produkowane obecnie mieszalnie do pasz wspierane są nowoczesnymi systemami automatyki, dzięki czemu ich stosowanie ułatwia hodowcom pozyskanie najwyższej jakości pokarmu szybko i niewielkim nakładem pracy.

rodzinna sesja zdjęciowa

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalną rodzinną sesję zdjęciową?

W natłoku codziennych zajęć, uciekają nam wyjątkowo piękne chwile z fascynującego życia rodzinnego. Chociaż już sami zmieniamy się w dość szybkim tempie, co można powiedzieć o naszych dzieciach, rozwijających się właściwie z dnia na dzień? Jakkolwiek czasu nie da się zatrzymać lub nawet spowolnić, istnieje pewna metoda na skuteczne zachowanie najlepszych wspomnień.

Faktem jest, że obecnie – w dobie szybkich i bogato wyposażonych smartfonów – robimy niewyobrażalne wręcz ilości zdjęć. I w tym właśnie tkwi cały problem – w tak ogromnym zbiorze giną gdzieś najlepsze ujęcia, które mogą już nigdy nie zostać wyciągnięte na światło dzienne. Jeśli zaś nawet jakoś sobie w tej materii radzimy, to fotki, jakie posiadamy prawie zupełnie nie ukazują wszystkich domowników w jednym kadrze – choć każdego dnia wspólnie spędzają oni czas, to oko aparatu zdaje się być szczególnie wybiórcze. Dlaczego więc dla kontrastu, w miarę regularnie – gdy zbliża się ważne dla nas święto lub też zupełnie bez okazji – nie umawiać się z dobrym fotografem, który we właściwy sposób uwieczni tę magię, jaka otacza naszą rodzinę?

Efekt, jaki uzyska tylko wybitny fotograf

Mimo powyższego wstępu, krytykującego dzisiejsze podejście do fotografii, okazuje się, że popularność profesjonalnych, tematycznych sesji zdjęciowych systematycznie rośnie. Taka właśnie pamiątka, stworzona przy pomocy profesjonalisty zostanie z nami na naprawdę długie lata, ciesząc obecne i przyszłe pokolenia. Podczas wizyty w studiu, czy też wyprawy w plener, znający się na rzeczy zawodowiec sprawi, że będziemy czuć się zupełnie swobodnie w roli modeli i modelek, co zostanie odzwierciedlone na zdjęciach, które cechować będzie wyjątkowa naturalność. Zakłady świadczące usługi na najwyższym poziomie – te dysponujące świetnej jakości sprzętem, uzupełnianym ponadto przez najlepsze programy do obróbki graficznej – takie jak na przykład znajdująca się w Sosnowcu Fotofinezja, są w stanie zaoferować nam wspaniały, godny pozazdroszczenia efekt, którego nie damy rady uzyskać własnymi siłami.

Zdjęcia jako interesująca przygoda

Niezależnie od tego, czy mamy własną wizję, czy też zdamy się zupełnie na fotografa, sesja będzie dla nas dobrą zabawą, stając się interesującym doświadczeniem zarówno dla  dzieci, jak i dorosłych. Dany fachowiec zadba oczywiście o odpowiednie doświetlenie planu, starając się wyprodukować ujęcia w ustalonej wcześniej stylistyce. Jeśli już o tym mowa, zazwyczaj możemy liczyć na dostęp do szerokiej oferty rekwizytów, niezwykle urozmaicających naszą zdjęciową opowieść. Mamy tu na myśli różnego rodzaju odzież (wliczając w to nakrycia głowy), zabawki, barwne florystyczne dodatki, czy też wszelkiego typu mniejsze i większe dekoracyjne akcenty.

Emocje zatrzymane w ruchu

Naprawdę udane fotografie zamiast być się chłodnym nośnikiem naszego wyglądu, przekazują szczere emocje, tym bardziej gdy zatrzymują na stałe bliskość, jaka cechuje tylko rodzinę. Finalnym produktem doskonałej sesji rodzinnej jest pewna historia, która prócz wykorzystywania szerokich ujęć, przemawia do nas poprzez wiele mówiące szczegóły – głębokie spojrzenia, bezcenny dotyk, małe wielkie gesty. Co ciekawe, sam odbiór gotowych zdjęć potrafi nieźle zaskoczyć. To, jak widzimy się w lustrze i na ekranie telefonu odbiega znacznie od obrazu, jaki ujrzymy obcując z profesjonalnymi kadrami – bowiem silne uczucia bijące z zadrukowanego papieru wprawią nas w zdumienie, wzruszając nawet do łez.

Fotografie tego rodzaju, podarowane na prezent bądź wyeksponowane w specjalny sposób w naszym domu, będą przypominać o tym, co w życiu najpiękniejsze – najważniejszych osobach, bez których nic nie byłoby takie same.

Fronty kuchenne

Jak dobrać fronty do szafek kuchennych?

Fronty szafek kuchennych mogą prawdziwie uprzykrzyć życie. Wysłuchaliśmy mnóstwa różnych historii ludzi, którzy dochodzili do wspólnego wniosku – gdyby wiedzieli to, co wiedzą teraz, zdecydowaliby się na zupełnie inny materiał, wykończenie lub kolor swoich szafek. Czy to znaczy, że są lepsze i gorsze fronty kuchenne? Ależ skąd, są tylko te dopasowane i niedopasowane do stylu życia właścicieli. Jak więc dobrać fronty do szafek w Twojej kuchni?

Mówi ekspert z firmy Paskar, do której należy marka DEKORA:

Kuchnia łączy w sobie różne funkcje. Po pierwsze jest to przestrzeń do pracy, gdzie jest dużo pary, gdzie się ciągle coś brudzi i moczy. Po drugie jest to miejsce spotkań rodzinnych i towarzyskich. Musi być urządzona praktycznie i estetycznie. Wybierając fronty kuchenne, zawsze warto stawiać na solidne materiały, ponieważ one przetrwają wiele i pozostaną piękne przez lata.

Trwałość przede wszystkim

Nawet jeśli w swojej kuchni co najwyżej gotujesz wodę na herbatę, a zamiast gotowania wykwintnych dań wybierasz telefon do pobliskiej restauracji, to zdecyduj się na solidne meble. Zwłaszcza blaty i fronty szafek kuchennych powinny być wykonane z dobrych materiałów. Do frontów nada się najlepiej drewno lub drewnopochodne płyty. Na zamówienie można z nich uzyskać wykończenie w dowolnym stylu. Fronty muszą być pokryte specjalną emalią lub impregnatem, który zabezpieczy je przed puchnięciem i uszkodzeniami.

Fronty kuchenne – utrzymanie w czystości

Nikt nie lubi często sprzątać, a kuchnia wydaje się miejscem, w którym praca nigdy się nie kończy. Zmywanie naczyń, czyszczenie blatów, podłogi i płyty grzewczej. Wybierając fronty szafek kuchennych, zastanów się, ile czasu możesz przeznaczyć na ich czyszczenie. Jeśli marzysz o meblach na wysoki połysk, to przygotuj się na to, że będzie na nich widać wszelkie zabrudzenia. Zwłaszcza odciśnięte palce, ale ten problem mogą rozwiązać odpowiednie uchwyty. Jeśli cenisz sobie nieskazitelną czystość, to wybierz meble w stylu minimalistycznym. Im mniej zdobień, zagłębień i zakamarków, tym szybciej i dokładniej doczyścisz fronty.

Dobór frontów kuchennych do rozmiaru kuchni

Doborem frontów szafek kuchennych możesz optycznie powiększyć lub pomniejszyć kuchnię. Wysoki połysk jak już mówiliśmy, może przysporzyć więcej sprzątania, jednak z jakiegoś powodu ludzie go kochają. Dzięki niemal lustrzanemu odbijaniu światła optycznie powiększa przestrzeń, a do tego dodaje eleganckiej nowoczesności wnętrzu. Mat z kolei sprawi, że wnętrze będzie przytulne. Musisz zdecydować, jaki klimat chcesz stworzyć w swojej kuchni.

Wybierz neutralny kolor mebli. Niech to będzie biel, pistacja, beż lub inny nienarzucający. Jeśli lubisz zmiany w swoich wnętrzach, to pamiętaj, że łatwiej przemalować ściany, niż wymienić meble.

Jak widzisz, jest sporo zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Przemyśl swój styl życia i gotowania. Jeśli często przyrządzasz posiłki lub masz małe dzieci, które wszystkiego dotykają, to postaw na bardziej praktyczne rozwiązania. Jeśli cenisz sobie piękno, a kuchnia to dla Ciebie przestrzeń do spotkań rodzinnych i towarzyskich, a polerowanie lustrzanych powierzchni Cię odpręża, wybieraj swobodnie.

fotel tapicerowany

Jak dbać o fotele tapicerowane by służyły latami?

Kiedy szukamy mebli do naszych wnętrz, w pierwszej kolejności interesuje nas funkcjonalność i design. Zależy nam na tym, żeby meble jak najlepiej pełniły swoje funkcje i pasowały pod względem estetyki do wystroju pomieszczeń. Niestety nie zawsze, choć całe szczęście coraz częściej, wybierając meble, zwracamy uwagę także na to, jak trzeba będzie o nie dbać, jak utrzymywać je w czystości, by służyły nam latami, nie tracąc swojego wdzięku. W naszym artykule zgłębimy temat, jak dbać o fotele tapicerowane.

Konkretne materiały, konkretne metody czyszczenia

Tapicerstwo definiujemy jako rodzaj rzemiosła, obecnie także dział przemysłu, który zajmuje się wyścielaniem i obijaniem przede wszystkim mebli i wnętrz pojazdów różnymi materiałami – głównie skórą lub tkaniną. Szukając informacji na temat dbania o meble tapicerowane, powinniśmy wiedzieć, o jaki materiał konkretnie chodzi. Gdy szukamy porad w sieci, unikajmy luźnych artykułów-wskazówek w rodzaju: czyszczenie tapicerki sodą oczyszczoną, gdzie wskazywany jest środek czyszczący, ale nie jest określone, co właściwie można nim odświeżać. Przejdźmy więc od razu do rzeczy i omówmy przykłady czyszczenia foteli tapicerowanych (lub innych mebli) welurem i bawełną.

Czyszczenie mebli z tapicerką z tkaniny welurowej i bawełny

O omówienie metod czyszczenia tapicerek z dwóch różnych materiałów poprosiliśmy właścicielki Stylowy Kwadrat Showroom wnętrzarski z Katowic. Fotele tapicerowane tkaniną welurową czyścimy zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Możemy znaleźć w sklepie gotowy preparat przeznaczony do czyszczenia materiału welurowego lub przygotować samodzielnie łatwy, bezpieczny roztwór z wody i amoniaku. Na litr wody dodajemy dwie łyżki amoniaku, nie więcej. W przypadku gotowego produktu postępujemy po prostu zgodnie z instrukcją producenta. Wykorzystując przygotowany własnoręcznie roztwór wody z amoniakiem, przygotowany preparat wcieramy w tkaninę (najlepiej miękką, bawełnianą szmatką), a po odczekaniu godziny wyczesujemy włosie miękką szczotką. Ciekawostka: takim roztworem możemy również czyścić meble z tapicerką z aksamitu. Fotele i inne meble z tapicerką bawełnianą najlepiej czyścić specjalnymi szamponami lub piankami, które mają takie właśnie przeznaczenie. Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania „na już”, na naszym fotelu z bawełnianą tapicerką pojawi się plama, do jej usunięcia możemy doraźnie użyć łagodnego płynu do naczyń. Warto jednak najpierw sprawdzić, wypróbować na niewielkim fragmencie tapicerki, czy materiał nie odbarwi się pod wpływem detergentu.

zabawki na plażę

Jakimi zabawkami dziecko może się bawić na plaży?

Rodzinny wyjazd nad morze i czas spędzony z dziećmi na plaży na pewno wszystkim powinien przynieść dużo radości. Każde dziecko uwielbia przecież morze i zabawę na plaży, żeby jednak na pewno taki wspólny wakacyjny wyjazd mógł być dla wszystkich udany, konieczne jest zabranie ze sobą na plaże zabawek dla dzieci oraz zaplanowanie innych zabaw i innych rozrywek dla maluszków. W co można się bawić na plaży? Jakie zabawki będą odpowiednie do zabawy na plaży i w morzu?

Dlaczego tak ważne jest zapewnienie dzieciom dobrej zabawy na plaży?

Pomimo iż już sama obecność na plaży i bliskość morza jest dla dziecka dużą atrakcją, z którą przecież nie ma na co dzień do czynienia, konieczne jest jednak również odpowiednie zajęcie czasu spędzanego na plaży. Dziecko różni się od dorosłych przede wszystkim tym, że nie jest w stanie spędzić bezczynnie zbyt dużej ilości czasu, np. po prostu leżąc lub czytając czy przeglądając gazetę, lub książkę. Małe dzieci lubią przebywać  w ruchu lub zajmować się konkretnymi zadaniami, czyli zabawą. Jeżeli dziecko nie będzie miało zapewnionych zajęć, to bardzo szybko zacznie się nudzić i niestety nie tylko samo nie będzie potrafiło znaleźć sobie miejsca i zacznie być bardzo niespokojne, ale także będzie przeszkadzało opiekującym się nim rodzicom. Dlatego też zabranie ze sobą na plażę odpowiednich zabawek jest tak bardzo ważne. Jakie zabawki najlepiej się sprawdzą na plaży?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z internetowego sklepu z zabawkami Kraina Zabawy: Dobór odpowiednich zabawek dla dziecka na plaże powinien zależeć nie tylko od wieku dziecka, ale również od jego zainteresowań oraz od jego gustu. Nie każde dziecko będzie się chciało bawić takimi samymi zabawkami. Dokonując wyboru trzeba też jednak pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą tylko takie akcesoria, którym nic się nie stanie po kontakcie z wodą i  z piaskiem. Na plaże na pewno nie powinno się więc zabierać zabawek, które mają dużo ruchomych części i dużo dziurek, jeżeli bowiem przedostanie się do nich piasek, będzie nam go później bardzo trudno usunąć.

Rodzaje zabawek, jakie warto jest zabrać dziecku na plaże można podzielić na trzy grupy: zabawki dla niemowlaków, zabawki dla dzieci w wieku do 3 lat oraz zabawki dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Jakie zabawki najlepiej się sprawdzą?

Jakie zabawki zabrać na plaże dla dzieci w wieku niemowlęcym?

W przypadku dzieci w wieku niemowlęcym nie mamy zbyt dużego wyboru i na plaży zapewne będą się one bawiły takimi samymi zabawkami, jak w innych sytuacjach, czyli jak w domu, czy w parku. Bardzo małe dzieci, które nie potrafią jeszcze siadać na plaży będą się więc bawiły grzechotką, gryzakiem, będą słuchały pozytywki lub oglądały  kolorową książeczkę. Ważne jest to, żeby na wszelki wypadek zabrana na plażę książeczka była zabawką do wody, czyli żeby była odporna na jej działanie, ponieważ wtedy nie będzie ryzyka, ze się zniszczy. Więcej możliwości zabawy na plaży będzie miało dziecko, które już potrafi siadać.

Jakie zabawki na plażę dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat

Dzieci w tym wieku już nie tylko potrafią siadać, ale także powoli zaczynają chodzić. W związku z tym ich wymagania dotyczące zabawy na plaży na pewno będą dużo większe. Takie dzieci już nie tylko spędzają czas na kocyku lub w nosidełku, ale także chcą same eksplorować nieco otoczenie. Największą frajdę takim dzieciom na pewno jednak da zabawa w budowanie zamków i innych budowli z piasku, czyli zastosowanie najbardziej klasycznego rodzaju zabawek na plażę, czyli zestawu z wiaderkiem, grabkami i foremkami. Fajnym pomysłem będzie także zapewnienie dziecku na plaży konewki i sitka.

Jakie zabawki na plażę dla dzieci w wieku powyżej 3 lat?

W tym wieku dzieci zaczynają bardziej interesować się wodą niż piaskiem. Na pewno więc jeszcze chętniej będą się bawiły konewką. Chętnie będą próbowały puszczać na wodzie łódeczki oraz do niej wchodzić. Warto więc jest oprócz dobrego pilnowania dziecka w wodzie, zapewnić mu odpowiednie akcesoria ochronne, czyli np. naramienniki.

Dziecko w tym wieku na pewno też będzie starało się budować jeszcze bardziej skomplikowane zamki z piasku. Dobrym pomysłem do zabawy na plaży ze starszymi dziećmi jest również zabranie ze sobą latawca oraz zabawy z piłką.

VAT

W jakich warunkach można utracić status podatnika VAT i jak go odzyskać? 

Obowiązujące obecnie przepisy podatkowe (weszły w życie 1 stycznia 2017 r.) dają urzędowi skarbowemu duże możliwości w kwestii usuwania przedsiębiorstw z rejestru czynnych podatników VAT. Nie nakładają też obowiązku informowania podmiotu o wykreśleniu z ewidencji – można to sprawdzić samodzielnie korzystając z wykazu zamieszczonego na stronie podatki.gov.pl. Piszemy o tym, w jakich okolicznościach można utracić status podatnika VAT i jak go odzyskać.  

Sprawa jest oczywista, ale – jak przypomina przedstawiciel biura rachunkowego Partner Gospodarczy z Poznania – status podatnika VAT daje wiele atutów biznesowych: – Przede wszystkim chodzi o możliwość pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto bycie VAT-owcem daje lepszą pozycję w kontaktach biznesowych: wiele firm preferuje współpracę z partnerami, które wystawiają faktury VAT. 

Kiedy zachodzi ryzyko wykreślenia z rejestru podatników VAT? 

Najbardziej oczywistym powodem wykreślenia z listy podatników VAT jest to, że podatnik nie istnieje. Inne powody to: brak możliwości skontaktowania się z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem, fałszywe dane w zgłoszeniu do rejestru, niestawianie się podatnika (lub jego pełnomocnika) na wezwania urzędu skarbowego lub organów kontroli skarbowej. Kolejny powód to podejrzenie, że podatnik może prowadzić działania mające związek z wyłudzeniami skarbowymi. Wykreślenie może też nastąpić w wyniku wydania sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. 

Na część opisanych wyżej powodów wykreślenia z rejestru VAT, podatnik może nie mieć wpływu. Jednak nie brakuje też okoliczności, w których przyczyna leży całkowicie po stronie podatnika:   

  • brak deklaracji VAT (PK V7M i JPK V7K) za 3 kolejne miesiące lub za jeden kwartał (zależnie od tego, czy podatnik rozlicza się w okresach miesięcznych czy kwartalnych) – jeżeli podatnik zareaguje na wezwanie naczelnika urzędu skarbowego i dowiedzie, że prowadzi opodatkowaną działalność, a następnie złoży brakujące deklaracje (skoryguje plik JPK), uniknie wykreślenia z rejestru, 
  • zerowe deklaracje przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kwartały (brak sprzedaży i zakupów) – jeżeli podatnik udowodni, że jest to wynik prowadzenia działalności sezonowej, nie zostanie wykreślony z rejestru, 
  • zawieszenie działalności na 6 kolejnych miesięcy, 
  • wystawianie faktur na czynności niedokonane,
  • podejrzenie nierzetelnego rozliczania podatków. 

Podobne zasady obowiązują w przypadku podatnik VAT UE. Warto pamiętać, że utrata statusu podatnika VAT UE następuje automatycznie na skutek utraty statusu podatnika VAT.  

Jakie są konsekwencje usunięcia z rejestru podatników VAT? 

Najpoważniejsze konsekwencje rodzi wystawianie faktur. Jeżeli posiadamy faktury wystawione przez podmiot wykreślony z rejestru podatników VAT, nie będziemy mogli dokonać odliczenia. Możemy też ściągnąć na siebie podejrzenie o udział w przestępstwie podatkowym. Konsekwencje finansowe i prawne mogą być bardzo poważne. 

Jeżeli do wykreślenia z rejestru podatników VAT doszło w wyniku zaniedbań czy nieznajomości przepisów, to sygnał, że warto zastanowić się nad przeprowadzeniem audytu rachunkowego i skorzystaniem z niezależnego doradztwa księgowego. 

Jak odzyskać status podatnika VAT?  

Jeżeli wykreślenie z listy podatników VAT nie było wynikiem decyzji sądu o zakazie prowadzenia działalności lub nie skończyło się postawieniem w stan oskarżenia, przedsiębiorstwo może ubiegać się o przywrócenie do rejestru. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie do rejestru VAT. Wniosek musi trafić do urzędu skarbowego nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru. Konieczne jest też dostarczenie, nie później niż w dniu złożenia wniosku, wszystkich brakujących deklaracji VAT. 

Jeżeli podatnik udowodni, że prowadzi opodatkowaną działalność, będzie mógł wrócić do rejestru bez konieczności ponownej rejestracji przy użyciu formularza VAT-R. Korzyścią z takiego rozwiązania jest przywrócenie do rejestru działające z mocą wsteczną. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie komplikacji związanych z fakturami, które zostały wystawione po wykreśleniu z rejestru.

Wakacje na campingu

Camping w Rowach – Twoje miejsce na letni wypoczynek

Wakacje nad Bałtykiem to wciąż dla większości rodaków wymarzony pomysł na spędzenie letniego urlopu. Polskie wybrzeże słynie z pięknych plaż i atrakcyjnych kurortów wczasowych. Jednym z nich są Rowy – popularna miejscowość w województwie pomorskim, która oferuje wiele możliwości wypoczynku i rekreacji, a także posiada bogatą ofertę noclegów. Szczególnie interesująca jest opcja campingu.

Rowy – dlaczego warto tam się wybrać?

Jak już wspomniano, Rowy należą do niezwykle popularnych kurortów nadbałtyckich. Miejscowość ta z jednej strony oferuje wiele form rekreacji i atrakcji turystycznych, zarówno dla starszych, jak i młodszych, a z drugiej urzeka spokojem i możliwością obcowania z przepiękną nadmorską przyrodą. Szmaragdowa woda Morza Bałtyckiego, szerokie, piaszczyste plaże i graniczące z nimi sosnowe lasy tworzą nie tylko malownicze krajobrazy, ale też niezwykły mikroklimat, tak korzystnie wpływający na nasze zdrowie i samopoczucie. Do zalet Rowów należy ich lokalizacja w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, który słynie z unikatowych w skali kraju piaszczystych wydm. Sama miejscowość ma do zaoferowania jednak znacznie więcej niż możliwość plażowania. W Rowach coś dla siebie znajdą miłośnicy jazdy na rowerze, sportów wodnych, a także rozrywek i dobrego jedzenia. Na brak atrakcji nie powinny również narzekać dzieci. Wakacje w Rowach to zatem znakomita propozycja zarówno dla rodzin, par, jak i dla singli.

Camping nad morzem? Warto spróbować!

Popularne niegdyś campingi dzisiaj wracają do łask i stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych noclegach w domkach czy pensjonatach. Dlaczego wciąż tak chętnie udajemy się pod namioty i podróżujemy kamperami?

Camping daje wiele swobody, zwłaszcza jeśli jest dobrze zorganizowany. – Mówi przedstawiciel Ośrodka Wypoczynkowego Przymorze w Rowach, na terenie którego znajduje się Camping nr 156. – Przestronny teren z wypielęgnowaną zielenią i wydzielonymi miejscami parkingowymi zapewni wygodę i poczucie intymności. Nie musimy się tu przejmować obecnością sąsiadów za ścianą i przebywać w ciasnym hotelowym pokoju. Zamiast tego możemy cieszyć się aktywnością na łonie przyrody i do woli przebywać na świeżym powietrzu.

Przy wyborze campingu nad morzem warto zwrócić uwagę nie tylko na jego lokalizację, ale także na dostępne udogodnienia. Przykładowo wspomniany Camping 156 w Rowach oferuje dostęp do wody i prądu, a także posiada wyposażone toalety, prysznice, a nawet pralnię. W takim miejscu możemy spędzić wakacje z rodziną i wypocząć pośród natury z dala od zgiełku miasta, ale z dostępem do atrakcji turystycznych, miejsc kultury oraz kawiarni i restauracji. To przepis na udany wypoczynek nad Bałtykiem.

Hotel ze Spa

Hotel ze Spa. Relaks dla ciała i ducha

Odpoczynek od codzienności to coś, o czym marzy wielu z nas. Tymczasem prawdziwego relaksu ciała i ducha możemy zaznać w hotelu ze spa. Oderwanie się od obowiązków i pracy, w połączeniu z odnawiającymi i upiększającymi zabiegami pozwoli na chwile zapomnienia, a jednocześnie regenerację zmęczonych mięśni. Wystarczy weekend w hotelu posiadającym centrum spa i wellness, by naprawdę naładować baterie.

Żyjemy coraz szybciej. Poza pracą na głowie mamy często sporo innych obowiązków, które sprawiają, że nie mamy czasu tylko dla siebie. Tymczasem relaks jest tuż na wyciągnięcie ręki – znajdziemy go w hotelach ze strefą spa, w których skorzystamy z regenerujących, uzdrawiających oraz upiększających zabiegów.

Zdrowie przez wodę

Termin „spa” pochodzi od łacińskiego stwierdzenia sanitas per aquam – czyli zdrowie przez przez wodę. Nic więc dziwnego, że w ośrodkach spa znajdziemy przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem tego dobroczynnego składnika. W końcu nasze ciało w większości składa się właśnie z wody.

Wyjątkowymi właściwościami charakteryzuje się solanka, czyli woda wydobywana z głębi ziemi, zawierająca duże stężenie soli oraz innych pierwiastków. Kąpiele solankowe są szczególnie polecane osobom, które zmagają się z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, osobom palącym lub pracującym w środowisku o wysokim zapyleniu. Są doskonałe także w przypadku problemów z krążeniem lub ciśnieniem krwi, działają przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, a nawet łagodzą napięcie psychiczne. Kąpiel w solance to relaks zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Jednocześnie skóra staje się oczyszczona, nawilżona oraz lepiej ukrwiona. Basen solankowy znajdziemy w ofercie Konstancińskiego Centrum Hydroterapii EVA Park Life & Spa w Konstancinie-Jeziornie. Pobyt w hotelu w mieście uzdrowiskowym z pewnością dobrze wpłynie na całe nasze ciało. Zwłaszcza, że to nie jedyna atrakcja, z której możemy skorzystać.

Profesjonalne zabiegi, których nie wykonamy samodzielnie w domu

Należy również wspomnieć, że większość zabiegów oferowanych przez strefy spa to zabiegi profesjonalne, których nie wykonamy samodzielnie w domu. W ofercie znajdziemy między innymi zabiegi nawilżające, ujędrniające, liftingujące, likwidujące oznaki zmęczenia, trądzik lub zaczerwienienia. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu, profesjonalnych kosmetyków oraz preparatów pozbędziemy się cellulitu, blizn lub wymodelujemy sylwetkę. To nie tylko sposób na piękniejsze i młodziej wyglądające ciało i twarz, ale również pozbycie się kompleksów, a nawet napięcia i bólu. W połączeniu z masażem zapewnimy ciału rozluźnienie, poprawę krążenia i polepszenie metabolizmu. Przy tym oczywiście głęboki relaks i odprężenie umysłu. Już nawet jedna wizyta w spa sprawi, że będziemy czuli się i wyglądali zdecydowanie lepiej.

Odnowa biologiczna

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w strefach spa często spotkamy się z pojęciem „odnowy biologicznej”. To różnorodne działania, mające na celu przyspieszenie procesów regeneracyjnych naszego organizmu. Poprawa krążenia krwi, elastyczności ciała oraz zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego wpływa pozytywnie na cały organizm, a także na umysł nadmiernie poddawany obciążeniom psychicznym. Zabiegi z zakresu odnowy biologicznej były wykorzystywane początkowo przez sportowców, którzy chcieli odzyskać siły po wymagających treningach lub przygotować się do zawodów.

Tymczasem długotrwała praca siedząca, wieczny stres i przemęczenie, a także nadmierne obciążenie obowiązkami sprawiają, że są to zabiegi idealne dla osób nieuprawiających sportów wyczynowych, a jedynie realizujących swoje codzienne zadania. Dlatego właśnie hotel ze spa to idealny wybór, jeśli potrzebujemy maksymalnego relaksu ciała i ducha. Zwłaszcza, że w pakiecie otrzymujemy szereg możliwości: nocleg, wyżywienie oraz liczne zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze. Niczym nie musimy się martwić – to czas tylko dla nas.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu