Zastosowanie lasera w leczeniu znamion skórnych

Wskazaniem do usunięcia znamion skórnych są przede wszystkim zmiany chorobowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by usunąć je również profilaktycznie lub ze względów estetycznych. Jedną z nowocześniejszych metod leczenia jest zastosowanie lasera. Jest to zabieg bezbolesny oraz niepozostawiający trwałych śladów w postaci blizn, dlatego może być stosowany nawet w miejscach widocznych, na przykład na twarzy.

Wszelkie zmiany skórne, zarówno te pojawiające się nagle, jak i znajdujące się na naszym ciele od zawsze powinny być kontrolowane przez lekarza. Zazwyczaj są to zupełnie niegroźne kaszaki, włókniaki, tłuszczaki lub znamiona barwnikowe, tak zwane pieprzyki, usuwane głównie ze wskazań estetycznych. Wówczas najlepszym sposobem ich leczenia jest laser, który umożliwia usunięcie znamion i innych dolegliwości skórnych już nawet podczas jednej wizyty w poradni chirurgicznej.

Leczenie znamion skórnych laserem – szybko, bezboleśnie i bez blizn

Laserowe usuwanie znamion skórnych jest szybkie i bezbolesne. Za pomocą lasera możliwe jest bardzo precyzyjne działanie, bezpośrednio w miejscu wystąpienia zmiany. Wiązka lasera zostaje pochłonięta przez tkanki – tym samym dochodzi do odparowania wody oraz zjawiska koagulacji. Dochodzi wówczas do nieodwracalnych zniszczeń w obrębie tkanki poddanej działaniu lasera. Oczywiście wysoka precyzja urządzenia umożliwia uszkodzenie wyłącznie tkanek znamionowych, bez niszczenia znajdującej się wokół tkanki. Dlatego blizna po zabiegu, jeśli w ogóle się pojawi będzie bardzo niewielka – wyłącznie w obrębie podstawy zmiany. Ze względu na brak konieczności użycia skalpela i innych narzędzi chirurgicznych, a tym samym brak konieczności zakładania szwów ślady pozostałe po laserze są niemal całkowicie niewidoczne.

Czasem wystarczy już jeden zabieg

Narośle usuwa się w sposób punktowy, ciągły lub warstwowy, w zależności od wielkości oraz rodzaju znamienia – mówi specjalista z Centrum Medycyny Specjalistycznej On-Clinic z Chorzowa – Usuwaną zmianę można odciąć, a także przekazać ją do badania histopatologicznego, w celu wykrycia ewentualnych zmian chorobotwórczych. Ponieważ jest to metoda bezkontaktowa nie należy obawiać się zakażenia chorobami wirusowymi, na przykład zapaleniem wątroby. Pole operacyjne jest w pełni sterylne, a ryzyko krwawienia ograniczone do minimum – ponieważ naczynia krwionośne zostają poddane natychmiastowej koagulacji. W przypadku niewielkich zmian może wystarczyć już jeden zabieg, aby usunąć zmianę całkowicie. W przypadku bardziej rozległych znamion przeprowadza się kilka zabiegów w cztero- lub ośmiotygodniowych  odstępach – dodaje specjalista.

Rodzaje zmian leczonych za pomocą lasera

Za pomocą lasera możliwe jest wyleczenie i usunięcie wielu rodzajów zmian skórnych. Przede wszystkim znamion barwnikowych, czyli pieprzyków. Większość z nich jest niegroźna i nie ma konieczności ich usuwania, warto jednak obserwować, czy nie zmieniają koloru, kształtu lub wielkości. Specjaliści zalecają jednak usunięcie pieprzyków, które bezpośrednio narażone są na działanie promieni słonecznych, znajdują się w miejscach trudno dostępnych, a tym samym uniemożliwiających regularną obserwację, a także na częściach ciała regularnie podrażnianych na przykład paskiem od spodni lub ramiączkiem stanika. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by usunąć pieprzyki wyłącznie ze względów estetycznych – zwłaszcza, że użycie lasera minimalizuje ryzyko powstania w ich miejscu nieestetycznych blizn.

Z pomocą lasera usuwa się również kaszaki, włókniaki, tłuszczaki, które zazwyczaj pojawiają się na ciele w formie niebolesnych zmian w kolorze skóry. Laser jest również niezwykle pomocny w przypadku leczenie brodawek, zwanych również kurzajkami. Te narośle wywołane wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego są niegroźne, jednak mogą się rozprzestrzeniać na inne części ciała, a także na inne osoby w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu. Laser jest również pomocny w leczeniu keloidów, czyli przerośniętych blizn.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia

Wskazaniem do wykonania zabiegu są wszelkie zmiany skórne – zarówno te, których usuniecie wskazane jest ze względów zdrowotnych, jak i zmiany usuwane wyłącznie z powodów estetycznych. Użycie lasera jest w pełni bezpieczne i leczenie może być przeprowadzone nawet u kobiet w ciąży, karmiących piersią lub u dzieci – w tym przypadku warto jednak poddać się zabiegowi tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Przeciwwskazaniem mogą być aktywne infekcje, choroby nowotworowe skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca, bielactwo lub łuszczyca. Każdorazowo decyzja o leczeniu zmian laserem powinna być skonsultowana z lekarzem. Istnieją również inne metody usuwania znamion, które mogą być w danym przypadku bardziej odpowiednie.

Przebieg zabiegu oraz postępowanie po usunięciu znamion

W przypadku niewielkich zmian nie stosuje się znieczulenia miejscowego, a sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Usuwanie nie boli, można jednak odczuwać ciepło oraz mrowienie, a bezpośrednio po zabiegu także uczucie pieczenia.

Okres gojenia trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Na miejscu zabiegowym pojawia się strupek, którego pod żadnym pozorem nie można usuwać samodzielnie! Rankę należy delikatnie przemywać wodą z mydłem, można również odkażać. Jeśli znamię było na twarzy przez kilka dni warto wstrzymać się od nakładania makijażu. Niewskazane jest również narażanie miejsca po zabiegu na działanie promieni słonecznych, przynajmniej przez dwa miesiące (a najlepiej sześć). Może to bowiem doprowadzić do powstania przebarwienia. W przypadku konieczności wyjścia na słońce warto zastosować krem przeciwsłoneczny o SPF 50+.

Rodzaje quadów

Dynamiczna jazda w trudnym terenie – właśnie do takich zadań zostały stworzone quady, czyli popularne czterokołowce. Obecny rynek tych pojazdów jest bardzo rozbudowany i obejmuje modele o różnej specyfikacji technicznej, możliwe jest jednak przyporządkowanie ich do jednego z kilku rodzajów. Jakie to rodzaje i czym charakteryzuje się każdy z nich? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Jak dzielimy quady?

Najczęściej stosowane są dwa kryteria podziału quadów na rodzaje: zgodnie z wagą oraz zgodnie z zastosowaniem. Biorąc pod uwagę masę pojazdu możemy przydzielić go do jednej z dwóch kategorii: do quadów lekkich lub do quadów zwykłych. Do pierwszej kategorii zaliczamy modele, których masa nie przekracza 350 kg – quady zwykłe to wszystkie pojazdy, których masa jest wyższa. Zgodnie z zastosowaniem quady możemy podzielić na pojazdy sportowe, rekreacyjne oraz przeprawowe. Niekiedy wyróżnia się również czwarty rodzaj, czyli quady dziecięce.

Quady sportowe

Jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy sportowej, a więc z dużą prędkością i po niezbyt trudnym terenie – zwykle po wcześniej przygotowanych pod wyścigi trasach. Pojazdy tego typu charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, która jest w stanie wytrzymywać duże przeciążenia (np. po wykonywaniu skoków) oraz dość dużą, wynoszącą od 600 do 1000 cm2 pojemnością silnika. Ponadto wyposażone są w napęd na cztery koła.

Quady przeprawowe

Podobnie jak quady sportowe posiadają napęd na cztery koła oraz wytrzymałą konstrukcję. Pojemność ich silników mieści się zazwyczaj w granicach od 300 do 995 cm2.

Quady tego typu odznaczają się ponadto sporą mocą oraz mają zawieszenie z wysokim prześwitem – mówi przedstawiciel firmy TaurusDzięki tym dwóm cechom doskonale radzą sobie nawet w bardzo trudnym terenie, pełnym wzniesień i grząskiego gruntu. Ze względu na swoją specyfiką wykorzystywane są przede wszystkim przez służby działające w trudnych warunkach, a więc między innymi wojsko, służby graniczne oraz ratowników górskich. Mogą być wyposażone w szeroki asortyment dodatkowego wyposażenia, np. przyczepy, umożliwiające transport niezbędnych sprzętów, towarów oraz pasażerów.

Quady rekreacyjne

Modele quadów zaliczane do tego rodzaju charakteryzują się pojemnością silnika do 200 cm3, mogą być wyposażone w napęd na cztery koła lub tylko na tylną ość. Ich przeznaczeniem jest, zgodnie z nazwą, niezbyt wymagająca jazda po łatwym terenie, na przykład leśnych i polnych drogach. Świetnie sprawdzą się w roli pierwszego quada – przećwiczymy na nich nasze umiejętności przez zakupieniem mocniejszej maszyny.

Quady dziecięce

Zazwyczaj to pojazdy zasilane za pomocą akumulatora elektrycznego. Są mniejsze i posiadają słabsze parametry techniczne w porównaniu do większych modeli z innych kategorii – dedykowane są młodszym użytkownikom.

Konstrukcje namiotowe średnie – gdzie i kiedy się przydają?

Choć namioty kojarzą nam się przede wszystkim z nocowaniem na łonie natury, to konstrukcje tego typu – choć oczywiście na dużą większą skalę i inaczej skonstruowane – znajdują również bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Możemy je podzielić na różne rodzaje biorąc pod uwagę rozmaite kryteria, między innymi gabaryty. W jakich sytuacjach sprawdzą się konstrukcje namiotowe określane jako średnie?

Czym jest średnia konstrukcja namiotowa?

Średnie konstrukcje halowe to – podobnie jak konstrukcje lekkie i ciężkie – tymczasowe obiekty, które mogą być użytkowano jako przestrzeń dla różnego rodzaju działalności gospodarczej, między innymi produkcji czy magazynowanie towarów. I podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów konstrukcji, cechą charakterystyczną tych obiektów są ich rozmiary.

W nasze ofercie posiadamy namioty w dwóch średnich wariantach – mówi przedstawiciel firmy VigvamPierwszy z nich to obiekty o szerokości od 6 do 12 metrów, których wysokość ściany bocznej wynosi od 2 do 4,5 metra, zaś długość segmentu od 3,5 do 5 metrów. Kąt nachylenia dachu w tym wariancie to 23 stopnie zaś rama całego obiektu ma 160 mm. Namioty z drugiego wariantu różnią się jedynie szerokością, która w ich przypadku wynosi od 10 do 14 metrów oraz ramą konstrukcji, posiadającą 300 mm – pozostałe parametry pozostają bez zmian.

Niezależnie od wybranego wariantu, konstrukcja namiotowa może być kryta przy użyciu różnego rodzaju materiałów takich jak plandeki, blachy, płyty izolacyjne – istnieje również możliwość pokrycia tych materiałów nadrukami w celach marketingowych. Ponadto namiot można wyposażyć w takie elementy jak bramy rolowane, drzwi BHP czy okna z PCV.

Zastosowanie konstrukcji namiotowych

Jak zostało wspomniane wcześniej, konstrukcje namiotowe – w tym te określane jako średni – znajdują bardzo szerokie w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Używa się ich między innymi w branży

  • Gastronomicznej – korzystają z niej bary czy restauracji w okresie wiosenno-letnim, a także firmy cateringowe podczas wydarzeń kulturalnych na otwartej przestrzeni
  • Produkcyjnej – możliwość wyposażenia namiotu w elektryczność, wentylację czy klimatyzację sprawia, że może on posłużyć jako przestrzeń do wytwarzania towarów albo ich magazynowania.
  • Eventowej – a więc przeznaczona do organizacji imprez kulturalnych, takich jak koncerty, spotkania autorskie, czy nawet dyskoteki.

Jak widać, zakres potencjalnych zastosowań dla konstrukcji namiotowych jest bardzo szeroki, a montaż prosty i szybki. Dlatego stanowią one świetną alternatywę dla obiektów wznoszonych na stałe.

Skąd bierze się próchnica?

Próchnica to choroba zębów, która dotyka wszystkich: zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Szacuje się, że dotyczy ona aż 95% Polaków! Choć uważa się, że jej powstanie wiąże się głównie z nadmiarem jedzonych słodyczy, nie jest to jedyna przyczyna. Przyczyną próchnicy są przede wszystkim bakterie, które owszem, lubią cukier, ale nie są wyłącznym winowajcą.

Próchnica towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. W naszej jamie ustnej żyje bowiem nawet 500 miliardów bakterii. Większość z nich nie jest szkodliwa i nie powoduje żadnych dolegliwości. Groźne są jedynie te, które składają się na płytkę nazębną. To one odpowiadają za demineralizację oraz uszkodzenie tkanek zęba, a tym samym za pojawienie się próchnicy.

Etapy próchnicy zębów

W naszej jamie ustnej znajduje się mnóstwo bakterii. Jednym z gatunków są bakterie Streptococcus mutans, które tworzą na powierzchni zębów płytkę nazębną. To miękki żółty nalot, który aż w 80% składa się właśnie z bakterii – mówi specjalista z gabinetu dentystycznego Proper Dent w Skawinie – Ich pożywieniem są węglowodany, głównie dwucukry oraz cukry proste. Bakterie w trakcie procesów chemicznych rozkładających cukry wytwarzają kwasy, które powodują uszkodzenie tkanek zębów. Pojawienie się kwasów wiąże się z obniżeniem pH w ustach, co z kolei doprowadza do demineralizacji szkliwa, czyli wypłukiwania jonów wapnia.

Początkowo na zębach pojawiają się białe, matowe plamki, które z czasem mogą zacząć ciemnieć. Na tym etapie leczenie nie wymaga borowania. Jeśli nie udamy się wystarczająco szybko do dentysty kwasy zniszczą szkliwo i dojdą do zębiny. W tym momencie pojawia się ubytek próchnicowy. Bakterie przemieszczają się w głąb zęba, powodując uszkodzenia kolejnych warstw tkanki zębowej. W ostateczności uszkodzenia dochodzą do miazgi, co może spowodować poważne dolegliwości, włącznie z zapaleniem tkanek. W przypadku stanu zapalnego miazgi zęba nie da się uratować – konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego i usunięcie zaatakowanej przez bakterie miazgi.

Główne przyczyny powstawania próchnicy

Próchnica zębów wywoływana jest przez bakterie – których niestety w żaden sposób nie możemy się pozbyć z naszego organizmu. Nie do końca prawdą jest, że próchnica bierze się od nadmiaru słodyczy. Owszem, częste spożywanie węglowodanów prostych przyczynia się do powstawania kwasów wywołujących demineralizacji szkliwa, dlatego jeśli chcemy uniknąć próchnicy powinniśmy zadbać o dietę. Przede wszystkim warto wykluczyć produkty zawierające cukier: słodycze, słodzone napoje.

Samo ograniczenie słodyczy może jednak nie wystarczyć. Drugą przyczyną pojawienia się próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Konieczne jest regularne usuwanie osadu nazębnego, w którym gromadzą się bakterie. Wystarczy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – a najlepiej po każdym posiłku. Konieczne jest również zastosowanie nici dentystycznej, dzięki której usuniemy osad znajdujący się w szczelinach międzyzębowych oraz płynu do płukania jamy ustnej, który zawiera substancje antybakteryjne. Z czasem jednak osady mogą stwardnieć, powodując pojawienie się kamienia nazębnego. Dlatego równie ważne są regularne przeglądy stomatologiczne i higienizacja w gabinecie stomatologicznym, dzięki której pozbędziemy się osadów i kamienia. Skaling i piaskowanie to zabiegi bezbolesne, które powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na pół roku – a w niektórych przypadkach nawet częściej.

Istnieją również czynniki genetyczne sprzyjające powstawaniu próchnicy, związane między innymi z kształtem zębów. Głębokie bruzdy na powierzchni lub wady zgryzu mogą utrudniać dotarcie do wszystkich miejsc, w celu ich dokładnego oczyszczenia. Zęby są wówczas w większym stopniu narażone na pojawienie się zmian próchnicowych. Tkanki zębowe mogą również zostać uszkodzone przez antybiotyki, które podaje się w bardzo młodym wieku, a także przez nieprawidłowe odżywanie matki w czasie ciąży.

Jak urządzić dobrą szklarnię ogrodową?

Uprawa własnych warzyw i owoców w ostatnich latach staje się coraz popularniejsza. To nie tyko doskonały sposób na świeże i ekologiczne produkty, ale również idealna propozycja spędzania wolnego czasu. Pomidory, paprykę, ogórki, a także bardziej egzotyczne odmiany, jak melony najlepiej uprawiać w szklarni. Podpowiadamy więc, jak urządzić dobrą szklarnię ogrodową i o czym warto wiedzieć.

Nowalijki to coś, na co czekamy z utęsknieniem przez całą zimę. Tymczasem świeże warzywa możemy mieć pod ręką niemal przez cały rok – wszystko dzięki ogrodowej szklarni. Własna uprawa wymaga co prawda cierpliwości oraz wolnego czasu, jednak smak jest bez porównania lepszy. Dlatego warto zastanowić się nad budową takiego obiektu w ogrodzie.

Miejsce na szklarnię – zaciszne i słoneczne

Jednym z ważniejszych czynników, który zagwarantują udane zbiory, jest umiejscowienie szklarni. Powinna znaleźć się w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru, a jednocześnie słonecznym. Dłuższy bok powinien być ustawiony na linii wschód zachód – dzięki temu więcej promieni słonecznych będzie wpadało do środka ogrzewając rośliny. Jeśli zależy nam na korzystaniu ze szklarni przez cały rok (na przykład w celu zimowania mniej odpornych na mróz roślin) powinniśmy zadbać o fundament. Zazwyczaj wystarczy wypoziomowany grunt i metalowa podstawa, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest betonowy fundament, sięgający poniżej poziomu zamarzania gruntu. W ten sposób rośliny znajdujące się w szklarni będą lepiej chronione przed przemarzaniem.

Konstrukcja szklarni

Drugim ważnym czynnikiem jest konstrukcja. Najmniej wymagająca będzie aluminiowa – nie ma konieczności jej impregnowania lub malowania, w przeciwieństwie do drewnianej lub stalowej. Pamiętajmy, aby dach nachylony był pod kątem 25-35 stopni – wówczas promienie słoneczne będą wpadać do środka, nawet gdy słońce będzie nisko nad horyzontem. Drzwi powinny być na tyle szerokie, by mogła przejść przez nie taczka (minimum 90 cm). Powinniśmy również zadbać o możliwość uchylania okien dachowych, a nie tylko drzwi – w ten sposób w środku będzie zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Pokrycie szklarni – płyty poliwęglanowe lub akrylowe

Co prawda tradycyjnie do pokrycia szklarni wykorzystywało się szkło, jednak coraz częściej zastępuje się je płytami z tworzyw sztucznych. Posiadają one niemal takie same właściwości: są przezroczyste, doskonale przepuszczają światło, a jednocześnie nie tłuką się oraz są o 50% lżejsze. To sprawia, że doskonale nadają się na pokrycie ogrodowej szklarni. Co więcej, mogą być gięte na zimno, a także łatwo poddają się obróbce mechanicznej i formowaniu. Poliwęglan jest odporny na działanie zróżnicowanych temperatur i lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz. Ze względu na to, że występuje zazwyczaj w formie płyt bez problemu dopasujemy go do każdego projektu szklarni. Wystarczy jedynie umieścić je w stelażu i odpowiednio przymocować. Pokrycia z tworzyw sztucznych najwyższej jakości znajdziemy w ofercie Scala Plastics. Warto wybrać sprawdzone rozwiązania – będziemy mieli wówczas gwarancję, że nasza szklarnia przetrwa wiele lat w niezmienionym stanie.

Cieniowanie szklarni – ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

Choć, tak jak już wspomnieliśmy, szklarnia powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionym w miesiącach szczególnie ciepłych konieczne jest zadbanie o prawidłowe zacienienie. Temperatura wewnątrz może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza, co zdecydowanie nie wpływa dobrze na znajdujące się wewnątrz rośliny. O cień warto zadbać zwłaszcza od południowej strony. Ściany i dach można pokryć kredą z wapnem lub specjalnymi preparatami. Konieczne będzie również zamontowanie oraz otwieranie wywietrzników – nie tylko w drzwiach, ale również w dachu lub ścianach. Dzięki temu będziemy mieli możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz oraz zapewnienia roślinom dopływu świeżego powietrza.

Uprawa roślin – w grządkach lub doniczkach

Do wyboru mamy dwa sposoby uprawy. Rośliny możemy sadzić bezpośrednio w grządkach na ziemi lub w doniczkach, umieszczonych na przykład na aluminiowych stołach. Szklarnię można również podzielić na dwie lub więcej części, w zależności od jej wielkości i stosować metody mieszane. Stoły przydadzą się, jeśli szklarnię będziemy wykorzystywać głównie do przygotowywania rozsad na wiosnę. Będą również przydatne do przechowywania roślin doniczkowych zimą – tych, które niespecjalnie dobrze znoszą mróz. Należy jednak pamiętać, by po sezonie odkazić glebę, a raz na 4-5 lat wymienić ziemię całkowicie. Zapobiegniemy dzięki temu przenoszeniu chorób, które mogą znajdować się w glebie.

Jak działają krajalnice do wędlin?

Krajalnice do wędlin to urządzenia wspomagające porcjowanie różnego rodzaju wyrobów wędliniarskich. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu znacznej większości sklepów oferujących wędliny, restauracji i innych placówek zbiorowego żywienia. Producenci krajalnic oferują coraz nowsze modele wyposażone w zaawansowane funkcje robocze oraz systemy bezpieczeństwa. Jakie zatem możliwości oferują nowoczesne krajalnice stosowane w handlu i gastronomii?

Jakie są rodzaje krajalnic gastronomicznych?

Krajalnice występują w bardzo wielu odmianach modelowych, różniących się nie tylko gabarytami, ale także przeznaczeniem. Wśród nich dużą popularnością cieszą się małe krajalnice kuchenne wykorzystywane w sporej części gospodarstw domowych. Są to w większości urządzenia uniwersalnego zastosowania. Dzięki nim z łatwością pokroimy pieczywo, wędliny, sery, a nawet niektóre warzywa i owoce. Minusem krajalnic domowych jest ich niska wydajność i dość głośna praca. Inną grupą urządzeń, bez których obecnie trudno sobie wyobrazić sprawne działanie stoisk z wędlinami są krajalnice gastronomiczne. Wybór tych maszyn oferowanych przez podmioty oferujące wyposażenie sklepów jak choćby firma Iglootechnika jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Dzięki czemu zarówno duże, jak i mniejsze placówki handlowe, a także lokale gastronomiczne znajdą krajalnicę o odpowiednich dla siebie parametrach.

Teoretycznie zasada działania wszystkich krajalnic, zarówno tych domowych, jak i gastronomicznych, jest bardzo zbliżona. Częścią roboczą odpowiedzialną za krojenie jest ostra tarcza. Każda krajalnica posiada prowadnicę umożliwiającą krojenie plastrów równej grubości. Dodatkowo w większości modeli można ustawiać grubość cięcia. Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika urządzenie uruchamia się dwoma lub więcej przyciskami. Jednak w praktyce krajalnice sklepowe różnią się od tych domowych niemal wszystkimi parametrami. Po pierwsze są od nich większe i cięższe. Po drugie pracują znacznie ciszej i bardziej wydajnie. Po trzecie posiadają lepsze systemy zabezpieczające użytkownika. Po czwarte część modeli jest wyposażona w zaawansowane funkcje m.in. krojenie automatyczne, licznik plastrów, czy ostrzałkę tarczy tnącej.

Czym kierować się przy wyborze krajalnicy sklepowej?

Zakup krajalnicy gastronomicznej powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Tym bardziej że profesjonalne urządzenia tego typu do szczególnie tanich nie należą. Wybierając model, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich ma on pracować. Niewielkim sklepom spożywczym posiadającym jedynie stoisko mięsne wystarczą wielofunkcyjne grawitacyjne lub półautomatyczne krajalnice sklepowe, które prócz krojenia wędlin sprawdzą się przy porcjowaniu serów. Natomiast w przypadku sklepów oferujących wyłącznie mięso i wędliny lub punktów, w których porcjuje się duże ilości produktów, doskonale sprawdzą się krajalnice automatyczne. Urządzenia te oferują szereg funkcji ułatwiających pracę. Do tych najważniejszych można zaliczyć liczenie plastrów, tworzenie stosów, czy wyłączenie urządzenia po skończeniu krojenia produktu.

Jak działają hurtownie opakowań?

Jesteś właścicielem cukierni? Zajmujesz się przygotowywaniem i sprzedażą domowych wypieków? A może tworzysz produkty hand-made? Niezależnie od sytuacji potrzebujesz estetycznych opakowań na swoje wyroby. Produkty w ładnej oprawie są bardziej atrakcyjne dla klientów, więc chętniej je kupują. Hurtownie są jednym z miejsc, gdzie możesz wyposażyć się w dużą ilość pudełek od najlepszych producentów.

Jak przebiega proces powstawania opakowań?

Projektowaniem oraz produkcją opakowań zajmują się wyspecjalizowani wytwórcy. To od stosowanych przez nich metod produkcyjnych zależy jakość wykonania docelowych wyrobów. W tej branży działa bardzo wiele podmiotów, więc warto pamiętać, że każde opakowanie jest inne w zależności od tego kto je produkuje. To daje dużą swobodę wyboru.

Jak podkreśla specjalista firmy MATPAC Opakowania:

Produkcja opakowań składa się z kilku etapów. Nie wystarczą dobry projekt oraz wysokiej jakości materiały. Ważne jest również staranne wykonanie produktu.

Gotowane opakowania są często sprzedawane do hurtowni.

Jak działa profesjonalna hurtownia opakowań?

Hurtownia opakowań zajmuje się gromadzeniem wyrobów od kilku producentów. Magazyn zapewnia szeroki wybór opakowań, dzięki czemu klient może w jednym miejscu znaleźć najlepszą dla siebie ofertę.

Warto wiedzieć, że po zakupie opakowań od producenta, hurtownia nakłada na nie marżę. Następnie wystawia produkty na sprzedaż. Kupujący hurtowo nadal mogą jednak liczyć na preferencyjne stawki.

Jak przechowuje się opakowania?

Dobre hurtownie opakowań mają bardzo duże magazyny, w których produkty czekają gotowe na sprzedaż. W przypadku opakowań nie wymagane są specjalne warunki przechowywania, aczkolwiek w magazynie powinny panować umiarkowana temperatura oraz niska wilgotność. W innym przypadku wyroby mogłyby się zniszczyć.

Ze składu pudełka trafiają do sklepów, cukierni i innych miejsc, które trudnią się sprzedażą wyrobów klientom detalicznym. Ich asortyment jest pakowany, a następnie ponownie sprzedawany. Tak trafia ostatecznie w ręce klienta indywidualnego.

Zalety zakupów w hurtowni opakowań

Niezaprzeczalną zaletą zakupów w hurtowni jest to, że opakowania są tam oferowane w niższej cenie niż w sklepie detalicznym. Dlaczego? Ponieważ takie podmioty zaopatrują się bezpośrednio u producentów, przez co mogą wypracować korzystniejsze zasady współpracy.

Chociaż sprzedaż w hurtowniach przeznaczona jest głównie dla dużych cukierni oraz przedsiębiorstw gastronomicznych, coraz więcej dystrybutorów otwiera się na sprzedaż detaliczną. Wykorzystują to również konsumenci. Często pary młode lub rodzice dzieci komunijnych decydują się na skorzystanie z ich usług. To dlatego, że na imprezę potrzebują dużej ilości opakowań cukierniczych i do gastronomii, a ich nabycie w hurtowni jest dobrą okazją do zaoszczędzenia pieniędzy.

Charakterystyka i zastosowanie czarnoziemów w Polsce

Gleba jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących możliwość uprawy roślin, niezależnie od tego, czy chodzi o warzywa, kwiaty, czy jedynie o przydomowy trawnik. Po prowadzeniu robót budowlanych każdy teren wokół wznoszonego obiektu wymaga zagospodarowania, które musi się zacząć od nawiezienia odpowiedniego czarnoziemu. Można go pozyskać m.in. od firm, które zajmują się niwelacją terenu przy przygotowaniu większych inwestycji budowlanych.

Ziemia do uprawy roślin i zakładania ogrodu, a prowadzenie budowy

Gleba używana do uprawy roślin – zarówno tych użytkowych, jak i ozdobnych musi mieć odpowiednie właściwości umożliwiające wegetację. Ważne, by znajdowały się w niej niezbędne do odżywiania roślin makroelementy, liczy się jednak również jej struktura. Ziemia uprawna powinna być bogata w podstawowe pierwiastki potrzebne roślinom – potas, sód, wapń, oraz magnez, a także właściwą ilość azotu. Składniki potrzebne roślinom są zawarte w znajdującej się w ziemi substancji organicznej, która stanowi mieszaninę resztek roślinnych i zwierzęcych, a także bakterii oraz innych mikroorganizmów wraz ze związkami chemicznymi, np. rozmaitymi kwasami humusowymi. Drobiny skalne tworzące warstwę uprawną nie mogą być zbytnio zagęszczone, tak by nie blokować dostępu powietrza oraz przesiąkania w głąb wody opadowej – wyjaśnia przedstawiciel firmy Takova, która zajmuje się pracami ziemnymi i dostarczaniem kruszyw budowlanych.

Budowa każdego obiektu mieszkalnego, użytkowego, drogi lub linii kolejowej wiąże się z koniecznością wcześniejszego przygotowania terenu, na którym inwestycja ma powstać. Grunt musi bowiem zapewniać właściwą nośność, a zatem być prawidłowo odwodniony i zagęszczony. W ramach robót ziemnych prowadzonych na początku każdej inwestycji budowlanej usuwa się więc zewnętrzną warstwę gleby, tzw. humus. Stanowi on przeszkodę nie tylko przy posadowieniu budynku, ale tez zwykle nie zapewnia odpowiednich warunków do poruszania się sprzętu budowlanego.

Humus, choć przeszkadza w prowadzeniu prac budowlanych ma jednak bardzo dużą wartość dla wszystkich, którzy mają zamiar uprawiać jakiekolwiek rośliny. Ziemia zebrana w miejscu budowy może więc być z powodzeniem wykorzystana ponownie po zakończeniu wszystkich prac, albo przewieziona w inne miejsce i posłużyć do rekultywacji terenu, założenia ogrodu, czy zasilenia istniejącej gleby w składniki odżywcze. Ściąganie i przechowywanie humusu jest powszechną praktyką przy wszystkich pracach niwelacyjnych, o ile jednak przy budowie domów jednorodzinnych jest on zazwyczaj użyty w tym samym miejscu, o tyle przy budowie budynków przemysłowych czy magazynowych ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują obiekty, większość żyznej gleby może być odsprzedana innym zainteresowanym.

Humus, czarnoziem lub ziemia ogrodowa – wiele nazw dla żyznej gleby do rekultywacji przydomowego ogrodu

Ściągany podczas przygotowania do budowy humus, zwany tez niekiedy czarnoziemem, po części ze względu na swą żyzność, a po części ze względu na wyraźnie odróżniającą się od piasków czy glin barwę jest znakomitym materiałem do założenia dowolnej uprawy. Warunkiem jego wykorzystania jest jednak to, by podczas zdejmowania nie został wymieszany z tzw. martwicą, czyli warstwą znajdującą się niżej, która nie zawiera już cząstek organicznych. Czarnoziem przeznaczony do ponownego wykorzystania powinien być również właściwie składowany. Ze względu na obecność wielu mikroorganizmów pryzma, na którą sypie się ziemię, nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ sam ciężar może doprowadzić do jej zbytniego zagęszczenia i zablokowania dopływu potrzebnego tlenu.

Humus jest bardzo słusznie porównywany do czarnoziemu – najżyźniejszego rodzaju gleb uprawnych występujących w Polsce. Ziemia o tej nazwie powstała na podłożu lessowym, które zapewnia dobre przesiąkanie i napowietrzenie, za sprawą rozkładających się resztek roślinnych. Rozłożona w dowolnym miejscu warstwa humusu może pomóc w osiągnięciu równie dobrych wyników, jak uprawa na prawdziwym czarnoziemie. By było to możliwe, ziemia musi jednak zostać odpowiednio rozłożona i przygotowana.

Zwykle czarnoziem wysypuje się w warstwie od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że podglebie dobrze jest wcześniej odpowiednio przygotować. Jeśli składa się ono z gleb nieprzepuszczalnych, np. gliny warto wierzchnią warstwę wymieszać choćby z piaskiem. Wysypywany czarnoziem będzie przez jakiś czas osiadał, dlatego przy grubszych warstwach zwykle dodatkowo się go zagęszcza, jednak proces ten musi być wykonany ostrożnie. Prace tego typu przypominają raczej wałowanie trawnika niż zagęszczanie podłoża pod budowę.

Rozprowadzony po terenie działki czarnoziem nadaje się do wszystkich typów uprawy, choć niekiedy może być konieczne przystosowanie go do wymagań konkretnych roślin pod względem pH czy ilości poszczególnych składników odżywczych. Na ułożonym humusie bez problemu urządzimy przydomowy trawnik, posadzimy ozdobne krzewy czy drzewka. Będzie on również idealny pod rabaty kwiatowe czy własny warzywnik.

Zastosowanie myjek ciśnieniowych

Czyszczenie dużych powierzchni, szczególnie tych mocno zabrudzonych, może być problematyczne, a z pewnością jest czasochłonne i po prostu męczące. Z tego powodu warto korzystać z różnego rodzaju udogodnień, które ułatwią nam to zadanie. Do takich rozwiązań należą myjki ciśnieniowe. W jaki sposób działają te urządzenia oraz kiedy i dlaczego warto z nich korzystać?

Działanie myjki ciśnieniowej. Dlaczego warto z niej korzystać?

Myjka ciśnieniowa przeznaczona jest do tłoczenia strumienia wody pod ciśnieniem, skąd nazwa urządzenia. Niezbędnym elementem myjki jest pompa, która wprawia ciecz w ruch. Wyróżniamy przy tym różne rodzaje pomp, a co za tym idzie różne myjki, które mogą generować różne wartości ciśnienia. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia do zastosowań domowych – przeważnie kompaktowe i lekkie o ciśnieniu już od 50 bar – a także bardziej wydajne myjki wysokociśnieniowe do zastosowań profesjonalnych, które znajdziemy np. w ofercie firmy Poolmar. Niezależnie od rodzaju, myjka ciśnieniowa to urządzenie o wielu zaletach, do których zaliczyć należy nie tylko oczywistą wygodę użytkowania i oszczędność czasu wynikające z prostszego i szybszego czyszczenia powierzchni, ale także mniejsze zużycie wody w porównaniu do korzystania z tradycyjnego węża ogrodowego.

Do czego służą myjki ciśnieniowe?

Największym atutem myjek ciśnieniowych jest oczywiście skuteczne czyszczenie różnego rodzaju powierzchni i możliwość usuwania z nich nawet uciążliwych zabrudzeń. Co dokładnie umyjemy przy pomocy takiego urządzenia? Do podstawowych zastosowań myjek ciśnieniowych należy:

  • Mycie nawierzchni – czyszczenie posadzek, szczególnie tych znajdujących się na zewnątrz, które narażone są na oddziaływanie czynników atmosferycznych, może być nie lada wyzwaniem. Myjka ciśnieniowa bez problemu poradzi sobie z usunięciem zarówno luźnego materiału, np. piasku, kamyków oraz liści, jak i osadów, błota i innych plam. Dotyczy to różnego rodzaju nawierzchni, w tym kostki brukowej, posadzek kamiennych, a także ścieżek, chodników i podjazdów z cementu.
  • Czyszczenie konstrukcji – elastyczna myjka sprawi, że woda pod ciśnieniem dotrze nawet w trudno dostępne miejsca, również w wyższych partiach obiektów. Urządzenie to można wykorzystać do czyszczenia schodów zewnętrznych, ogrodzeń, tarasów i balkonów, a także całych elewacji i obiektów, np. altan ogrodowych oraz basenów, usuwając z nich osady, mchy, a nawet pleśń. Tym sposobem doczyścimy zarówno powierzchnie otynkowane, ceglane, jak i drewniane.
  • Mycie pojazdów i maszyn – woda pod ciśnieniem to skuteczny sposób na dokładne umycie samochodu, ale też motocyklu czy roweru. Trzeba przy tym pamiętać o dobraniu odpowiedniego ciśnienia i zachowaniu dystansu, by nie doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Myjki ciśnieniowe doskonale nadają się też do usuwania trudniejszych zabrudzeń np. z maszyn ogrodniczych i rolniczych.

Na czym polega karmienie na mokro?

Sposób karmienia trzody chlewnej  ma bezpośredni wpływ na zdrowie oraz prawidłowy przyrost masy zwierząt. Chodzi nie tylko o skład skarmianych pasz, ale również metodę ich podania – od tego w dużej mierze zależy czy podaż pokarmu utrzyma się na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz więcej hodowców decyduje się na karmienie swoich zwierząt „na mokro”. Na czym polega ta metoda, jakie są jej zalety i wady?

Czym jest karmienie na mokro?

Karmienie na mokro zdobywa coraz większą popularność, również w Polsce. Na czym to polega?

W karmieniu na mokro zamiast suchych pasz zbożowych zwierzętom podaje się płynną mieszankę odżywczą, przygotowaną z serwatki połączonej między innymi z produktami ubocznymi przemysłu zbożowego – mówi przedstawiciel firmy WesstronPożywienie jest przygotowywane za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych mieszalników, które za pomocą rur połączone są z systemem podawania karmy w chlewach.

Zalety karmienia na mokro

Taka metoda karmienia zwierząt hodowlanych ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest nią wyższa podaż karmy – innymi słowy zwierzęta chętniej spożywają płynną mieszankę, niż suchą paszę, a tym samym zachowany jest lepszy przyrost ich masy. Sama mieszanka jest dużo lepiej przyswajana przez organizm zwierząt – nie powoduje problemów układu pokarmowego, które mogą objawiać się np. biegunkami lub wrzodami żołądka. System używany w celu dostarczenie pożywienia przygotowuje mieszankę bezpośrednio przed jej podaniem, dlatego nie ma żadnego ryzyka, że półprodukty czy gotowa karma ulegną w międzyczasie zepsuciu. Samo podawanie przeprowadzane jest w sposób w pełni zautomatyzowany – proporcje składników mieszanki, jej ilość oraz godziny podawania zwierzętom są kontrolowane przez komputer zarządzający całą instalacją. Warto również wspomnieć o tym, że stosując takie rozwiązanie możemy sporo zaoszczędzić na karmieniu zwierząt, bowiem półprodukty do wytworzenia mieszanki jako odpady z produkcji innych wyrobów są tańsze, niż sucha pasza zbożowa. Karma która nie zostanie spożyta zostaje usunięta i nie wraca do instalacji, co zapobiega namnażaniu się bakterii i innych potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów.

Wady?

Głównym mankamentem metody karmienia na mokro jest konieczność wdrożenia odpowiedniego systemu, składającego się z mieszalnika oraz rozbudowanej instalacji dystrybucji. Drugi problem to fakt, że do produkcji mokrej mieszanki powinniśmy stosować półprodukty odpowiednio wysokiej jakości. Niemniej jednak sposób przygotowania i skarmiania mieszanki może przynieść nam spore oszczędności i zysk pod postacią zdrowych, prawidłowo rozwijających się zwierząt.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu