Śruby wykorzystywane w samochodach

Pisanie o wszystkich śrubach, jakie tylko wykorzystywane są w samochodach, mogłoby być zadaniem nad wyraz pracochłonnym, nie mówiąc o tym, że zajęłoby to z pewnością bardzo dużo miejsca na naszej stronie. Każdy wszak samochód składa się z niezliczonej liczby części no i oczywiście z jeszcze większej ilości śrub, nakrętek oraz podkładek. Wydaje się w tej sytuacji rozsądnym, by temat artykułu skoncentrować w głównej mierze na śrubach do mocowania felg, bo to one są najczęściej przykręcane lub odkręcane, pobieżniej traktując niektóre inne śruby i nakrętki samochodowe.

Felga feldze nierówna

Wobec olbrzymiej liczby modeli, wielkości i przeznaczenia samochodów, nie dziwi fakt, że mamy do czynienia z równie ogromnymi ilościami rozmaitego rodzaju felg, różniących się nie tylko wielkością, czy materiałem, z którego są wykonane, lecz i sposobem ich mocowania. Oczywiście wszystkie obręcze kół są przykręcane do piasty śrubami, lecz nie zawsze takimi samymi. Śruby do felg samochodowych różnią się od siebie długością, średnicą i skokiem gwintu oraz kształtem łba. Wynika to z tego, iż w różnych obręczach stosowane są często odmienne gniazda, w które wpuszcza się śruby, a w piastach mogą być rozmaite gwinty. Nie musimy nikogo przekonywać, że dobór właściwych śrub do felg kół samochodowych ma zasadnicze znaczenie dla naszego bezpieczeństwa; zbyt krótka śruba lub ze złym gwintem może się zerwać, zbyt długa może ocierać o ręczny hamulec. Pamiętajmy też, że gniazda w felgach mogą mieć kształt stożkowy lub kulisty, co także należy sprawdzić i wziąć pod uwagę przy dobieraniu śrub. O innych, najczęściej wykorzystywanych w samochodach śrubach opowiedzieli nam pracownicy firmy METALEX z Dąbrowy Górniczej.

Inne charakterystyczne śruby wykorzystywane w samochodach

Jak powiedzieliśmy we wstępie, każdy samochód składa się z wielu różnorodnych części, które w większości przypadków są z sobą łączone przy pomocy najrozmaitszych śrub i nakrętek. Oto te z nich, które są wymieniane, przykręcane i odkręcane najczęściej:

  • śruby z nakrętką do amortyzatorów,
  • nakrętka do piasty koła,
  • nakrętki szpilek kół,
  • śruby i nakrętki zabezpieczające,
  • szpilki kół,
  • nakrętka samohamowna,
  • nakrętka wałka atakującego,
  • śruba koła zamachowego.

Oczywiście powyższy wykaz nie wyczerpuje całej długiej listy wszystkich śrub stosowanych w samochodach.

Zazwyczaj śruby samochodowe są na tyle trwałe, że nie trzeba ich wymieniać przez cały okres użytkowania samochodu. Jeśli jednak taka potrzeba zachodzi, to zawsze należy postarać się o śruby o tych samych parametrach jak oryginał.

Gonty bitumiczne – jedno- czy wielowarstwowe?

Lekkie pokrycia dachowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, ponieważ nie wymagają wzmocnionej więźby dachowej, a ich układanie jest tańsze i szybsze. Gonty bitumiczne są szczególnie chętnie wybierane ze względu na możliwość uzyskania ciekawych efektów wizualnych oraz dobrej wytrzymałości. Szczególnie cenione są bitumiczne gonty wielowarstwowe, które stanowią nowocześniejszą alternatywę dla tradycyjnych gontów jednowarstwowych.

Dlaczego warto zdecydować się na gont bitumiczny?

Gonty bitumiczne to bardzo cieszące się dużą popularnością wśród inwestorów rodzaj pokrycia dachowego, który łączy w sobie zalety związane z dobrymi parametrami eksploatacyjnymi oraz korzystną ceną. Wybierając gonty bitumiczne, można zagwarantować sobie atrakcyjny wygląd dachu, a jednocześnie uzyskać bardzo dobrą trwałość. Ze względu na niewielki ciężar pokrycia nie wymaga ono specjalnie wzmacnianej konstrukcji więźby dachu i może być wykorzystane nie tylko na nowo budowanych dachach, ale również przy remontach starszych domów.

 

Gont bitumiczny to materiał, który może być ułożony stosunkowo szybko. Do pokrycia dachu gontem niezbędne jest wykonanie pełnego deskowania. Może ono być zbudowane przy wykorzystaniu płyt OSB, co nie tylko przyspiesza prace, ale też daje jednolitą i gładką powierzchnię. Gont bardzo dobrze sprawdza się na dachach o średnim spadku. Nie zaleca się używania gontu na dachach o małym pochyleniu, chyba że zostanie wykonana dodatkowa warstwa podkładowa poprawiająca szczelność. Gont może również sprawiać pewne problemy przy dachach bardzo stromych, ponieważ może nie w pełni przylegać do jego powierzchni – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dachlux, która specjalizuje się w pokryciach dachowych.

Gont bitumiczny ma budowę warstwową. Jego elementem nośnym jest tzw. osnowa, która jest najczęściej wykonana z wytrzymałego włókna szklanego. Osnowa jest z obu stron pokryta masą bitumiczną. Wierzchnią warstwę gontu pokrywa posypka mineralna z drobnego kruszywa, bardzo często z wytrzymałego bazaltu. Górna powierzchnia gontów bywa dodatkowo pokrywana różnymi rodzajami tworzywa, które stanowi dodatkowe wzmocnienie. Dolna powierzchnia gontu jest odpowiedzialna za połączenie elementu z podłożem. Może być wykonana wyłącznie z bitumu zabezpieczonego folią, którą usuwa się przy układaniu. Innym rozwiązaniem jest pokrycie spodu gontu bardzo drobną posypką oraz bitumicznymi paskami, które pozwalają na złączenie się elementu z podłożem.

Różnice między gontem tradycyjnym a wielowarstwowym

Gont bitumiczny układa się na warstwie materiału podkładowego, który zapewnia dodatkową izolację. W tym celu wykorzystuje się arkusze papy termozgrzewalnej. Na niej układa się kolejne paski gontów. Są one mocowane gwoździami wbijanymi w górnej części. Gwoździe są następnie zakrywane kolejnym paskiem gontów umieszczanym wyżej, lecz zawsze na zakładkę. Z papą podkładową oraz gontami, na które zachodzą, poszczególne paski łączą się dzięki samowulkanizacji, która następuje wskutek ogrzania ułożonego pokrycia promieniami słonecznymi i sklejenia się bitumu z elementami ułożonymi pod spodem.

Poza tradycyjnym gontem jednowarstwowym dostępne są również gonty o budowie wielowarstwowej. Każdy element gontu wielowarstwowego składa się z zachodzących na siebie pasów materiału. Dzięki temu, że paski umieszczone wyżej mają nieco inne wycięcia, za pomocą gontu wielowarstwowego można uzyskać bardzo ciekawy efekt trójwymiarowy. Dach ułożony z gontów wielowarstwowych do złudzenia przypomina dach ułożony z o wiele droższych i znacznie cięższych łupków skalnych.

Wielką zaletą stosowania gontów wielowarstwowych jest również to, że każdy punkt dachu jest pokryty dużo grubszą warstwą materiału niż w przypadku gontu tradycyjnego. Zwiększa to odporność pokrycia na uszkodzenia mechaniczne, a także poprawia trwałość, minimalizując ryzyko pojawienia się przecieku. Pokrycie z wielowarstwowego gontu bitumicznego jest również cięższe od jednowarstwowego, dzięki temu lepiej przylega do powierzchni dachu, a szanse na to, że ulegnie on uszkodzeniu wskutek silniejszego wiatru, są zdecydowanie mniejsze.

Na czym polega projektowanie 3D BIM?

W dobie zaawansowanych technologii komputerowych trudno wyobrazić sobie projektowanie bez wykorzystania odpowiednich programów. Celowo na wstępie mówimy o projektowaniu ogólnie, bo przecież komputerowo projektujemy i delikatną odzież, i potężne stacje kosmiczne. W naszym artykule skoncentrujemy się jednak konkretnie na wykorzystywaniu projektowania 3D BIM przez nowoczesnych architektów.

Czym jest BIM?

Building Information Modeling (BIM) to termin oznaczający modelowanie informacji o budynku. Używamy go w odniesieniu do programów wykorzystywanych do projektowania, które pozwalają tworzyć trójwymiarowe modele budynków, odwzorowujące wszystkie ich elementy składowe wraz z właściwościami. O proste wyjaśnienie, na czym polega projektowanie 3D BIM, poprosiliśmy przedstawicieli firmy Akint z Warszawy. Wyobraźmy sobie, że w nowoczesnym oprogramowaniu komputerowym tworzymy trójwymiarowy model domu jednorodzinnego. Dzięki BIM możemy obiektowi nadać nie tylko odpowiednie wymiary i kształty, zobrazować, zwizualizować go sobie. Wyobraźmy sobie tylko jeden przykładowy element – ścianę frontową z drzwiami i oknem. Wykorzystując nowoczesny program, możemy wybrać, z jakiego materiału ściana zostanie zbudowana (od konstrukcji nośnej, przez termoizolację, po wykończenie włącznie) oraz jakiej stolarki użyjemy – zarówno wykorzystanym materiałom, jak i elementom stolarki, nadajemy konkretne właściwości, parametry. Po co? – Wyjaśnijmy w dalszej części artykułu.

Co nam daje projektowanie 3D BIM?

Dla klienta naszego przykładowego domu jednorodzinnego istotne są nie tylko gabaryty, układ i design budynku. Do architektury i budownictwa podchodzimy coraz świadomiej, od początku mając na uwadze, ile będzie kosztowała nas eksploatacja domu. I w tym między innymi tkwi istota projektowania 3D BIM. Dzięki stworzeniu modelu domu możemy sprawdzić nie tylko to, ile wyniesie koszt budowy domu (materiały i robocizna razem), ale też, jakie będą koszty jego eksploatacji. Model pozwala ocenić wydajność energetyczną budynku, zanim ten jeszcze powstanie. Architekt, projektant, dzięki modelowi jest w stanie odpowiedzieć klientowi na wiele różnych pytań, mając wiarygodne potwierdzenie. Pytania mogą być różne, na przykład czy naprawdę opłaca się zainwestować w energooszczędną, ale znacznie droższą stolarkę budowlaną? Jak zmieni się wydajność energetyczna budynku, jeśli zdecydujemy się na inne materiały albo na inny rodzaj ogrzewania?

Na koniec warto wspomnieć, że model 3D BIM może być przydatny również po zakończonej budowie, choćby przy wykonywaniu różnego rodzaju analiz.

Jak skorygować kształt zębów?

Krzywe zęby często są przyczyną dużych kompleksów i braku pewności siebie. Mogą one także powodować dyskomfort i ból w codziennym funkcjonowaniu, np. przy jedzeniu czy mówieniu. Dzisiejsza stomatologia daje jednak możliwość skorygowania kształtu zębów w ramach wykonanego w gabinecie stomatologicznym zabiegu. Nie musi on być podyktowany tylko względami zdrowotnymi, gdyż możemy mieć zdrowe zęby i pragnąć tylko ulepszyć ich wygląd i kształt.

Czym jest korygowanie i kto może z niego skorzystać?

Korygowanie zębów wykonuje się w celu nadania uzębieniu odpowiedniego kształtu. Na takie zabiegi częściej decydują się kobiety, choć nie brakuje mężczyzn, którym również zależy na równych zębach i pięknym uśmiechu. Korygowanie kształtu zębów to idealne rozwiązanie dla pacjentów z ukruszonymi, pękniętymi lub nierównymi zębami. Można go wykonać w gabinecie stomatologii estetycznej już na jednej wizycie. Lekarz może zredukować długość oraz dodać parę milimetrów kompozytu w kolorze odpowiadającemu zębom pacjenta. Materiały kompozytowe mają zastosowanie najczęściej w sytuacji, gdy nasz ząb jest ukruszony, starty, mamy wrodzone ubytki szkliwa lub posiadamy diastemę. Gdy efekt nie będzie dla nas wystarczający, można zdecydować się na licówki i korony. Dopiero gdy efekt okaże się zbyt mało satysfakcjonujący, do skorygowania kształtu zębów można wykorzystać licówki i korony, które są gwarancją naturalnego wyglądu. Rozróżnienie między zębami naturalnymi a uzupełnieniami założonymi przez lekarza jest prawie niemożliwe.

W jaki sposób możemy skorygować kształt zębów?

Istnieje kilka technik, aby zmienić wygląd zębów. Pierwszą z nich może być konturing, który polega na zmianie długości lub kształtu zęba poprzez zeszlifowanie. Lekarz stomatolog podczas tego zabiegu nadaje zębom odpowiedni kształt i koryguje mniejsze widoczniejsze wady. Do konturingu używa się specjalnych wierteł diamentowych, krążków ściernych oraz gumek. Po uzyskaniu końcowego kształtu zębów lekarz wyrównuje je i poleruje ich powierzchnię. Znieczulenie nie jest tutaj konieczne, a cały zabieg może być wykonany na jednej wizycie.

Jeżeli zależy nam na poprawie estetyki całego zęba, wówczas lekarz stomatolog może zastosować licówki kompozytowe. Zabieg polega na niewielkim zeszlifowaniu przedniej powierzchni zęba i pokryciu jej materiałem światłoutwardzalnym. Jednak licówki kompozytowe nie są tak trwałe jak licówki pełnoceramiczne i podatne są na przebarwienia, stąd sprawdzają się przy małych wadach w uzębieniu. Wiele osób wybiera je, jako tańsze rozwiązanie. Natomiast, jeżeli zależy nam na trwałości, a w dodatku borykamy się z silnymi przebarwieniami zębów czy licznymi starciami warto postawić na licówki ceramiczne.

Licówkami porcelanowymi można pokryć nieestetyczne powierzchnie zębów, ale również odbudować ponad połowę zęba. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana w stomatologii estetycznej, jeżeli mowa o korekcie kształtu zębów – zauważa lekarz stomatolog z gabinetu Stomatologia dr Pańczyk, która oferuje szeroką gamę zabiegów z zakresu wielu dziedzin związanych ze stomatologią.

Korony protetyczne oraz pozostałe uzupełnienia wpływające na estetykę uzębienia, dobrze sprawdzają się w przypadku zębów osłabionych dużą ilością wypełnień lub w sytuacji uniemożliwiającej założenie pacjentowi licówek. Jeżeli mamy jakiekolwiek braki w uzębieniu, które nam przeszkadzają, pęknięcia, złamania lub chcemy poprawić kształt zębów, wystarczy udać się do lekarza stomatologa, który dobierze dla nas najlepsze uzupełnienie, zapewniające harmonijną oraz naturalną całość.

Artykuły higieniczne dla spa i wellness

Usługi salonów SPA i wellness cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków – chętnie korzystają z nich nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Stąd też coraz większe wymogi stawiane takim przybytkom. Najważniejszym warunkiem, który każdy salon powinien bezwarunkowo spełniać, jest utrzymanie czystości na bardzo wysokim poziomie. Pomocne w tym są specjalne artykuły higieniczne.

Podkłady higieniczne

Nazywane są często również prześcieradłami jednorazowymi – używa się ich na meblach stosowanych w czasie zabiegów, a więc przede wszystkim leżankach i fotelach. Ich zadaniem jest zapobieganie bezpośredniemu kontaktowi powierzchni mebli ze skórą pacjenta. Dlaczego warto z nich korzystać? Przede wszystkim zwiększamy w ten sposób poziom higieny podczas zabiegu – podkłady są jałowe, dzięki nim nie ma ryzyka zetknięcia się z potencjalnie szkodliwymi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami z powierzchni mebli. Z drugiej strony podkłady ułatwiają utrzymanie czystości w salonie – meble brudzą się w mniejszym stopniu, przez co czyszczenie ich wymaga mniejszego nakładu pracy. Na rynku dostępne są podkłady materiałowe, które po wykorzystaniu należy uprać oraz jednorazowe wykonane z celulozy lub flizeliny. Szeroki wybór podkładów znajdziemy w ofercie firmy Aseo Paper.

Preparaty do mycia

Najczęściej dostępne w formie sprayu, alkoholowe preparaty wykorzystywane są do dezynfekcji sprzętów i mebli wykorzystywanych w trakcie zabiegów. Odznaczają się bardzo wysoką skutecznością, już po kilkudziesięciu sekundach od naniesienia na daną powierzchnie usuwają z niej różnego rodzaju mikroorganizmy. Preparaty tego typu zazwyczaj są gotowe do użycia, nie ma potrzeby ich rozcieńczać.

Lignina

To bardzo chłonny materiał, który może być wykorzystywany do osuszania i oczyszczalnia skóry pacjenta z różnego rodzaju płynów. Jest jednocześnie bardzo miękki, nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnień skóry. Może być również stosowany w miejscowej dezynfekcji.

Mydło dezynfekcyjne

Bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta podczas zabiegów – takich jak masaże – stanowi zagrożenie zarówno dla osoby zabieg wykonującej, jak i kolejnych pacjentów. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę dłoni. Dla salonów SPA i wellness dedykowane są specjalne mydła dezynfekcyjne o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Preparaty tego typu powinny być przebadane dermatologicznie i posiadać atesty – tylko wtedy możemy mieć pewność, że są bezpieczne dla skóry. Dla pełnego bezpieczeństwa sanitarnego warto wyposażyć się w specjalne dozowniki.

Urządzamy salę do crossfit. Jaką wybrać podłogę?

Podłoga to najbardziej eksploatowana, a najmniej doceniana część sali do crossfit. Większość trenujących nie zwraca na nią większej uwagi. Tymczasem to ona w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Dobra podłoga do sali crossfit powinna wytrzymać częste upuszczanie ciężkich sztang, zapewnić dobrą przyczepność i pochłaniać wstrząsy. Jaka nawierzchnia najlepiej sprawdzi się w takich warunkach?

Podłoga w sali do crossfit nie będzie mieć łatwego życia. Codziennie przechadzać się będą po niej dziesiątki, a nawet setki osób, szorując powierzchnię butami. Wszystkie wydzielą też sporą ilość potu. W sali do crossfit staną również ciężkie półki z hantlami i obciążeniami. A te z kolei  podczas treningów będą na podłogę upadać wielokrotnie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy stwierdzić, że nawierzchnia w sali do crossfit musi być trwała, odporna na wilgoć, łatwa w utrzymaniu, a także zapewniać dobrą amortyzację i przyczepność. Jedynym materiałem, który spełnia wszystkie te wymagania, jest guma. Drewno, pianka, beton czy wykładzina do sali crossfit zupełnie się nie nadają. Dlatego poniżej przyglądamy się rodzajom podłóg gumowych.

Gumowa mata w rolce

Podłoga tego typu ma wszelkie cechy, o których wspomnieliśmy powyżej. Nawierzchnie gumowe w rolkach można zakupić w wielu rozmiarach. Najważniejsza jest jednak ich długość – takie maty idealnie nadają się do pokrycia sali do crossfit o dużej powierzchni. Gorzej sprawdzają się jednak w pomieszczeniach o nietypowym kształcie. Ich niewątpliwą zaletą jest mała liczba szwów łączących poszczególne kawałki, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia nawierzchni. Wyłożona gumową matą z rolki podłoga w sali crossfit jest także łatwa w utrzymaniu. Wystarczy ją odkurzyć i przetrzeć wilgotnym mopem. Taka nawierzchnia ma jednak i wady. Najważniejszą jest wysoka cena. Decydując się na to rozwiązanie, musisz liczyć się z pokaźną inwestycją. Ponadto pewien problem może sprawiać instalacja. Gumowe rolki są ciężkie, dlatego samodzielnie raczej sobie z nią nie poradzisz. Tym bardziej, jeżeli zdecydujesz się na przyklejenie mat do podłoża – w takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc fachowca.

Gumowa mata w formie puzzli/kafelków

A gdyby tak wyłożyć podłogę kafelkami, ale takimi wykonanymi z gumy? To bardzo wygodne i proste rozwiązanie. Gładka struktura sprawia, że podobnie jak ich ceramiczne odpowiedniki, łatwo utrzymać je w czystości. Płytki mogą mieć proste krawędzie lub zostać przycięte na kształt puzzli.

Gumowe maty w formie kafelków czy puzzli z łatwością rozłożysz samodzielnie. Nie wymagają przyklejania do podłoża. Dzięki prostemu montażowi i demontażowi nawierzchnię można szybko przenieść z miejsca na miejsce – tłumaczy ekspert ze firmy MTJ Group z Barnisławia.

Płytki gumowe świetnie sprawdzają się w salach o mniejszych powierzchniach i nietypowych kształtach. Rozłożenie ich na dużej przestrzeni może zająć sporo czasu, będzie też dość kosztowne. Kafelki występują w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego dzięki odpowiedniej kombinacji podłoga do crossfit zyska ciekawy design.

Wybierając nawierzchnię do sali crossfit, zwróć też uwagę na jej grubość. Sport ten zdecydowanie nie oszczędza podłogi, dlatego będzie ona potrzebować naprawdę dobrego zabezpieczenia. Maty o grubości do 15 mm ochronią ją tylko przed zarysowaniami. By uniknąć uszkodzeń, powstających od częstego upuszczania ciężarów, wybierz nawierzchnię o grubości ok. 15-20 mm. Grubsze maty dodatkowo dobrze wytłumią dźwięki i drgania. Teraz gdy wiesz już, na jakie elementy zwrócić uwagę, z łatwością wybierzesz podłoże, które zapewni optymalny komfort ćwiczącym w twojej sali do crossfit.

Ceny usług księgowych. Od czego zależą?

Korzystanie z usług biura rachunkowego dla przedsiębiorcy jest dużo wygodniejsze niż samodzielne zajmowanie się swoimi podatkami, a także tańsze niż zatrudnianie księgowego na pełen etat. Oferty różnych miejsc kształtowane są przez wiele czynników, dlatego przeważnie nie warto kierować się najniższą ceną. W tym artykule postanowiliśmy wytłumaczyć, co ma wpływ na wysokość cen w biurach rachunkowych.

Ceny zależne od rodzaju oferty

Wybór biura księgowego zazwyczaj zależy od dwóch czynników – oferty i ceny. W większości miejsc usługi się pokrywają, choć mają różne zakresy cenowe. Część przedsiębiorców zleca jedynie tylko niektóre zadania, co skutkuje niskimi kosztami obsługi. Jeśli przekazane obowiązki są pełne, cena także się zwiększa. Najwięcej zapłacimy za kompleksowe usługi obejmujące księgowość, sprawy kadrowo-płacowe oraz inne obowiązki pracodawcy. Z drugiej strony, przy większym zakresie współpracy lub przy długoterminowym korzystaniu z wybranych usług można starać się o rabat. Cena często uzależniona jest od ilości dokumentów księgowych, a w przypadku usług kadrowo-płacowych także od wielkości firmy oraz liczby zatrudnionych pracowników. Niektóre biura rachunkowe podchodzą do swoich klientów indywidualnie i ceny ustalają na podstawie określonych potrzeb. Zdarza się, również tak, że podlegają one negocjacjom.

Cena za wieloletnie doświadczenie i renomę

W przypadku indywidualnego korzystania z usług rachunkowych możemy zapłacić więcej. Stała współpraca z jedną firmą jest dużo korzystniejsza dla biura niż wykonywanie pojedynczych zleceń dla wielu osób. Dużą rolę w kształtowaniu cen odgrywa także ugruntowana pozycja na rynku oraz doświadczenie pracowników. Marka, która przez lata wyrobiła sobie renomę rzetelnej firmy i ma wielu sprawdzonych klientów, może sobie pozwolić na wyższe ceny. Najniższe stawki przeważnie mają biura z krótką historią działalności, które chcą zwrócić na siebie uwagę, by zyskać jak najwięcej klientów. Istnieje także wiele innych czynników, jak np. prestiżowa lokalizacja lub dobra kampania reklamowa, które sprawiają, że ludzie częściej zaglądają do danego biura i tym samym mają wpływ na kształtowanie cen.

Koszty składowe

Cena oczywiście uzależniona jest od tego, jakie koszty kryją się za poszczególnymi usługami. Pracownicy o wieloletnim stażu będą zarabiali więcej, ale też są w stanie wykonać bardziej skomplikowane czynności bez popełniania błędów. Pracownik Biura Księgowo-Rachunkowego PLUS w Katowicach mówi:

Na koszty biura składają się także wynajem lokalu, opłaty za media, eksploatacja sprzętu, szkolenia pracowników itp. Do tego dochodzi zysk, który musi ponosić biuro, by opłacało się utrzymywać na rynku. Ceny zależne są także od regionu. Najwięcej zapłacimy w centrach dużych miast, a najmniej na obrzeżach lub w małych miejscowościach. Mimo wszystko ceny za poszczególne usługi księgowe będą z pewnością niższe niż zatrudnienie do swojej firmy księgowej na pełny etat i zorganizowanie jej stanowiska pracy.

Meblościanka nie musi być nudna. Nowoczesne meble pokojowe

Meblościanki są znane od dawna, jednak ich nowoczesne wersje przewyższają konstrukcje oferowane przed laty. Współczesne meblościanki modułowe to nie tylko znakomita estetyka i atrakcyjny wygląd oraz wykończenie, ale także wielka funkcjonalność. Dzięki możliwościom, jakie daje ich elastyczność wnętrze może być kształtowane w różny sposób i odmieniane wedle życzenia.

Meblościanka, czyli połączenie klasy i praktyczności

Moda na różne typy mebli ulega dość częstym zmianom. Jedne rozwiązania przechodzą do lamusa, a na ich miejsce pojawiają się zupełnie inne. Co jakiś czas zdarza się też jednak tak, że coś, co było modne w przeszłości, powraca w odmienionej formie i na nowo podbija serca klientów. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku meblościanek. Meble tego typu pojawiły się jeszcze w czasach kojarzonych z PRL-em. Były to niezbyt urzekające konstrukcje, często wykonane z kiepskich materiałów, a ich wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Miały jednak również swoje zalety, przede wszystkim oferowały dużo miejsca do przechowywania rozmaitych przedmiotów i dobrze pasowały do niewielkich mieszkań – wyjaśnia przedstawiciel Fabryki Mebli Meblar, która produkuje meble skrzyniowe i tapicerowane.

W dzisiejszych realiach możliwość dobrego zagospodarowanie miejsca jest równie ważna, zwłaszcza jeśli jest połączona z atrakcyjnym wyglądem i dobrym projektem. Produkowane dziś meblościanki w niczym, poza wielką praktycznością i użytecznością, nie przypominają dawniej wytwarzanych mebli. Są wykonane z nowoczesnych materiałów dobrej jakości, a ponadto dostępne w wielu różnych wykończeniach, co sprawia, że można je wkomponować w niemal każdą aranżację wnętrza. Są zaprojektowane tak, że znakomicie wpasowują się w obowiązującą dziś stylistykę. Za sprawą swojej formy i odpowiednio dobranej kolorystyki dają wrażenie lekkości i sprawiają, że wnętrze nie jest przez nie zdominowane.

Wielką zaletą meblościanek jest to, że oferują zarówno możliwość wyeksponowania różnych elementów, np. ozdobnego szkła, dekoracyjnych świeczników czy innych atrakcyjnych wizualnie przedmiotów, jak i dają możliwość przechowywania sporej ilości potrzebnych akcesoriów w pojemnych szufladach czy na półkach zamykanych drzwiczkami.

Jakie możliwości aranżacyjne daje meblościanka?

Wiele współczesnych meblościanek ma budowę modułową i składa się z różnych elementów, które można łączyć w rozmaity sposób. Daje to możliwość swobodnego kształtowania wyglądu wnętrza, a także pozwala na wybór takich rozwiązań, które lepiej sprawdzą się w danym pomieszczeniu. Taka dowolność ustawienia poszczególnych części składowych umożliwia nie tylko lepsze zagospodarowanie przestrzeni, ale także zapewnienie lepszego doświetlenia całego pokoju.

W mniejszych mieszkaniach dobre zaaranżowanie dostępnego wolnego miejsca często jest wyborem pomiędzy zapewnieniem wystarczające ilości szafek i szuflad do przechowywania różnych przedmiotów, a pozostawieniem takiej ilości przestrzeni, która sprawi, że osoby, które znajdą się w środku, nie będą się czuły przytłoczone zbytnim ich nagromadzeniem. Dzięki dowolnemu łączeniu różnych elementów meblościanki ociągnięcie tego celu jest o wiele łatwiejsze.

Modułowość współczesnych meblościanek i dostępność różnych elementów dają również tę korzyść, że zmiana ustawienia poszczególnych części to możliwość uzyskania zupełnie innego efektu i szybkiego przekształcenia charakteru całego pomieszczenia bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. W zależności od rezultatu, jaki chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na skoncentrowanie większej ilości elementów na mniejszej powierzchni lub na takie ich rozstawienie, że znajdą się dalej od siebie. Nowoczesna meblościanka o tak dużych możliwościach zmiany aranżacji gwarantuje, że nikt nie będzie narzekał na monotonię i nudę.

Zastosowanie drążków izolacyjnych

Prace pod napięciem wymagają zastosowania specjalnie dostosowanych narzędzi. Jednym z nich są drążki izolacyjne, które umożliwiają wykonywanie prac na odległość. Ich głównym zadaniem jest odizolowanie pracownika od urządzeń elektroenergetycznych będących pod napięciem. Zastosowanie drążków izolacyjnych jest bardzo szerokie, ponieważ umożliwiają zaczepienie do głowicy dowolnego elementu roboczego.

Drążki izolacyjne różnią się między sobą w zależności od wysokości napięcia, do którego są stosowane: w przypadku niskich napięć możliwe jest zastosowanie rur pustych. Do wysokich napięć konieczne jest zastosowanie rur wypełnionych pianką poliuretanową, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie izolacyjne. Niezależnie od rodzaju zasada działania jest taka sama: drążki izolacyjne wykorzystuje się do prac pod napięciem wykonywanych z odległości, między innymi na liniach napowietrznych i urządzeniach wnętrzowych.

Drążki izolacyjne – niezbędne do konserwacji rozdzielni średniego napięcia

Zazwyczaj do wykonywania prac pod napięciem na liniach napowietrznych wykorzystuje się podnośnik z ramieniem izolacyjnym. Jest to sposób najwygodniejszy i najbezpieczniejszy, umożliwiający wygodną pracę. Z różnych względów nie zawsze istnieje możliwość jego zastosowania. Możliwe jest wówczas wykorzystanie drabin izolacyjnych, przystawianych do słupa. Prace wykonuje się na odległość, z wykorzystaniem drążków izolacyjnych. Nie jest to metoda najwygodniejsza z punktu widzenia komfortu pracownika, a także wymaga umiejętności sprawnego posługiwania się długim drążkiem zakończonym specjalistycznym narzędziem niezbędnym do wykonania prac.

Niektóre prace konserwacyjne są realizowane wyłącznie metodą na odległość – mówi specjalista z firmy Hubix, oferującej szeroki wybór sprzętu i narzędzi do prac pod napięciem – Są to wszelkie prace wykonywane na urządzeniach i instalacjach rozdzielni średniego napięcia. Za pomocą drążków izolacyjnych usuwa się zabrudzenia, uzupełnia impregnat oraz olej, a także dokonuje dokręceń połączeń śrubowych.

Inne możliwości zastosowania drążków izolacyjnych

Głowica drążka izolacyjnego umożliwia zamocowanie dowolnego narzędzia roboczego lub wskaźnika. Z tego względu drążki są narzędziem niezwykle uniwersalnym i pozwalają na wykonywanie wielu różnych prac. Dzięki odpowiednim elementom przymocowanym do głowicy możliwe jest podtrzymywanie przewodów, obsługa urządzeń elektrycznych oraz zakładanie urządzeń pomiarowych, wskaźnikowych i uziemiaczy. Drążki izolacyjne mogą być również wyposażone w zaczepy lub chwytaki manewrowe, a także wskaźniki napięcia umożliwiające sprawdzenie obecności napięcia. Inne narzędzia, które można zastosować to piłki, sekatory, uchwyty lub zbijaki do usuwania oblodzenia. Dzięki temu drążki stają się wszechstronnym narzędziem stosowanym do wykonywania prac pod napięciem.

Na czym polega śrutowanie metalu?

Na ostateczny efekt malowania proszkowego w dużej mierze wpływa sposób przygotowania powierzchni do nakładania nowych powłok. Profesjonalne lakiernie w celu dokładnego oczyszczenia elementów metalowych, nadania im pożądanej chropowatości i wzmocnienia struktury powierzchni najczęściej stosują śrutowanie, nazywane też kulkowaniem. Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie obróbki metali.

Czemu służy śrutowanie metalu?

Śrutowanie jest jednym z najlepszych sposobów oczyszczania powierzchni metalowych. Przebiega znacznie szybciej niż czyszczenie ręczne z użyciem drucianych szczotek, papierów ściernych czy szlifierek; w przeciwieństwie do tradycyjnych metod sprawdza się również na elementach o skomplikowanej budowie, gdy na obiekcie występują liczne załamania i detale (np. felgi, części maszyn, konstrukcje stalowe). Śrutowanie jest bezpieczne dla opracowywanych przedmiotów, czego nie możemy powiedzieć o rozpuszczaniu zanieczyszczeń za pomocą środków chemicznych, które mogą osłabiać strukturę metalu i są szczególnie szkodliwe dla stali.

Śrutowanie jest najlepszą, bo bardzo szybką i dokładną metodą oczyszczania nawet bardzo skomplikowanych elementów metalowych. W procesie śrutowania z obrabianej powierzchni usuwane są produkty korozji, a więc przede wszystkim rdza i zgorzeliny, ale także stare warstwy powłok ochronnych. Powierzchnia poddana śrutowaniu jest nie tylko wolna od zanieczyszczeń, ale też wzmocniona i idealnie gładka, co zapewnia wymaganą przyczepność nowej warstwie lakieru – opowiada nasz rozmówca z lakierni proszkowej Vi-Kolor spod Warszawy.

Jak przebiega śrutowanie?

W procesie śrutowania na powierzchnię oczyszczanego elementu podawany jest środek ścierny w postaci proszku pod bardzo wysokim ciśnieniem powietrza lub wody. W charakterze ścierniwa używa się różnych materiałów, w tym m.in. korundu, garnetu, szkła czy właśnie śrutu staliwnego. Na efekt śrutowania metalu wpływa wiele czynników. Obok wyboru właściwego ścierniwa, bardzo ważne są umiejętności osoby obsługującej dyszę urządzenia. Ścierniwo musi być podawane na powierzchnię pod właściwym kątem, ciśnieniem i z konkretnej odległości, a wszelkie błędy w czasie śrutowania mogą prowadzić do uszkodzenia oczyszczanej powierzchni.

Śrutowanie często nazywane jest piaskowaniem, warto jednak pamiętać, że są to dwie odrębne technologie obróbki strumieniowo-ściernej. Piaskowaniu metali towarzyszy powstawanie dużej ilości szkodliwego pyłu, dlatego obecnie nie stosuje się tej metody. Choć śrutowanie metalu jest procesem znacznie bezpieczniejszym zarówno dla pracowników lakierni, jak i dla środowiska, również w trakcie takiej obróbki należy zachować niezbędne środki ostrożności. Dlatego śrutowanie odbywa się w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach – komorach lub kabinach śrutowniczych.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu