Oświetlenie ledowe

Fakty i mity na temat oświetlenia ledowego

Światło ledowe psuje wzrok, a do tego jest bardzo drogie? To wciąż pokutujące mity, a tymczasem fakt jest taki, że oświetlenie LED to technologia przyszłości, która z czasem prawdopodobnie zastąpi tradycyjne żarówki. Ze względu na to, że oświetlenie ledowe to stosunkowo nowe rozwiązanie narosło wokół niego wiele mitów. W niniejszym artykule postaramy się je obalić i przedstawić fakty na temat żarówek LED.

Pierwsze żarówki LED, podobnie jak większość nowych technologii, nie były doskonałe. Światło, które emitowały było niezwykle intensywne i jaskrawe. Być może z tego powodu pojawiła się niechęć do ich użytkowania, a wokół ledów narosło wiele mitów. Jednak wraz z rozwojem techniki oświetlenie ledowe udoskonalono na tyle, że obecnie do wyboru mamy żarówki we wszystkich temperaturach barwowych – a do tego zużywające mniej energii oraz o wydłużonej żywotności.

Oświetlenie ledowe jest drogie. To mit!

Podstawowym mitem na temat oświetlenia ledowego jest jego wygórowana cena. Owszem, żarówki LED kosztują więcej niż tradycyjne odpowiedniki – jednak ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na energię oraz dłuższą żywotność zainwestowanie w oświetlenie ledowe bardziej się opłaca. Średnia żywotność żarówek LED to około 15 do nawet 50 tysięcy godzin świecenia. Dla porównania tradycyjna żarówka świeci mniej więcej przez… 1 tysiąc godzin. Różnica jest zauważalna – po inwestycji w żarówki ledowe możemy cieszyć się nieustającym światłem nawet przez kilka lat. W tym czasie konieczne byłoby zakupienie kilku tradycyjnych żarówek.

Jest to również związane z mniejszym poborem energii elektrycznej. Żarówki ledowe potrzebują zaledwie jedyne 10-20% energii, której wymagają tradycyjne żarówki. Dodatkowo, dzięki użyciu ledów za pobór prądu zapłacimy o 70% mniej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych żarówek. Co więcej, wraz z rozwojem oraz upowszechnieniem tej technologii żarówki LED będą tanieć. Nawet biorąc pod uwagę początkową, wysoką cenę inwestycji w ostatecznym rozrachunku oświetlenie ledowe jest po prostu tańsze.

Mit: ledy dają nieprzyjemne, ostre światło

Rzeczywiście, pierwsze ledy emitowały jaskrawe i bardzo jasne światło. Był to najefektywniejszy sposób ich wykorzystania. Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się żarówki ledowe we wszystkich temperaturach barwowych. Obecnie możemy znaleźć ledy o świetle ciepłym i bardziej żółtym. Żarówki LED emitują tyle samo światła, co tradycyjne oświetlenie. Intensywność świecenia również porównywalna jest z tradycyjnymi rozwiązaniami.  Ledy emitujące barwy od ciepłej białej, przez neutralną aż po jasną i zimną białą, a także o różnej intensywności strumienia świetlnego znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Światło-Cienie.

Z powyższym wiąże się również mit, iż żarówki ledowe niszczą wzrok. Nie jest to oczywiście prawda. Wszystkie żarówki posiadają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Z tego względu oświetlenie ledowe można zastosować w każdym miejscu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Znajdą zastosowanie zarówno jako oświetlenie główne, jak i punktowe, na przykład przy biurku przeznaczonym do pracy lub nad fotelem, w którym lubimy czytać. Dodatkowo, niektóre żarówki LED mają możliwość przyciemniania – dlatego doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji.

Fakt: żarówki ledowe są niezwykle odporne

Oświetlenie ledowe sprawdzi się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz. Ze względu na swoją budowę żarówki ledowe są odporne na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne i mogą działać nawet w bardzo niskich temperaturach. Cechują się również większą odpornością na wodę i wilgoć, choć w tym przypadku duże znaczenie ma szczelność obudowy. W trudnych warunkach sprawdzą się jednak lepiej, niż tradycyjne żarówki.

Co prawda żarówki ledowe nie świecą w nieskończoność, jednak ich czas działania jest dłuższy niż w przypadku innych typów żarówek. Nie gasną nagle – z czasem ich intensywność się zmniejsza, jednak nadal możliwe jest ich użytkowanie. Nie musimy się więc obawiać, że przepalą się w najmniej spodziewanym momencie, pogrążając wszystko dookoła w ciemnościach.

Warto również dodać, że żarówki LED wytwarzają ciepło, jednak zdecydowanie mniejsze niż inne rozwiązania. Z tego względu są również bezpieczne i nie powodują nagrzewania przedmiotów, na które pada światło. Żarówki LED nie emitują również promieniowania UV.

Żarówki ledowe od razu świecą pełnym światłem. Fakt!

Żarówki ledowe nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, a tym samym rozpoczęcie świecenia z pełną mocą. Od razu po włączeniu świecą pełnym światłem, są również bardziej odporne na częste włączanie i wyłączanie – nie skraca to ich żywotności. Z tego względu są stosowane nie tylko w domach lub mieszkaniach prywatnych. Coraz częściej znajdują zastosowanie także w instalacjach zewnętrznych i specjalistycznych, na przykład w oświetleniu ulicznym lub sygnalizatorach.

Biorąc pod uwagę ich zalety można śmiało stwierdzić, że jest to oświetlenie uniwersalne. Jest wielce prawdopodobne, że z czasem, w związku z upowszechnieniem tej technologii, a tym samym niższą ceną żarówki LED zastąpią tradycyjne rozwiązania.

Jak powiększyć usta? Sprawdzone metody

Istnieją bezpieczne i skuteczne metody, które pozwalają na powiększenie ust. Dzięki medycynie estetycznej korekcja kształtu oraz zwiększenie objętości warg nie jest już żadnym problemem. W celu poprawy estetyki twarzy oraz redukcji kompleksów stosuje się przede wszystkim zabiegi z użyciem wypełniacza w postaci naturalnie występującego w ludzkim organizmie kwasu hialuronowego.

Czy zabieg powiększania ust jest bezpieczny?

Najczęściej stosowanym w celu powiększenia ust wypełniaczem jest kwas hialuronowy. Jest on w pełni naturalnym i bezpiecznym dla zdrowia związkiem, który wiąże wodę i tym samym zwiększa swoją objętość. Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w gabinetach medycyny estetycznej i nie tylko, bo zabiegi powiększania ust można także wykonać w niektórych gabinetach kosmetycznych, jednak ze względów bezpieczeństwa, lepiej udać się do lekarza, który fachowo przeprowadzi zabieg. Powiększanie ust z wykorzystaniem kwasu hialuronowego pozwala na uzyskanie naturalnego efektu pełniejszych ust, który utrzymuje się do momentu, aż preparat wypełniający zostanie wchłonięty przez organizm, czyli od 3 do 5 miesięcy.

Powszechnie stosowaną i najbardziej popularną metodą powiększania ust jest zastosowanie zastrzyków z kwasu hialuronowego, które pozwalają natychmiast zauważyć zmianę wyglądu i poprawę estetyki twarzy. Dzięki medycynie estetycznej możliwa jest spektakularna zmiana objętości warg, która powoduje, że wąskie i małe usta przestają być problemem i powodem kompleksów – wyjaśnia ekspert z firmy FaceMed z Warszawy.

Na czym polega powiększanie ust kwasem hialuronowym?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym polega na wykonaniu zastrzyku po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci preparatu nanoszonego na skórę. Po wstrzyknięciu wypełniacza konieczne jest rozmasowanie warg w celu rozprowadzenia podanego preparatu wypełniającego, który ze względu na zdolność wiązania wody zwiększa swoją objętość. Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po około 14 dniach.

Jakie jeszcze metody pozwalają powiększyć usta?

Medycyna estetyczna uwzględnia także inne metody poprawy wyglądu ust. Wbrew pozorom w tym celu nie stosuje się botoksu, który powoduje odrętwienie mięśni. Oprócz zastosowania kwasu hialuronowego na powiększenie ust pozwala także wykonanie zastrzyków z tkanki tłuszczowej pacjenta, którą wcześniej pozyskuje się podczas zabiegu liposukcji. Na rewitalizację ust oraz dodanie im obojętności pozwala także zastosowanie zabiegów laserowych, jednak ich efekty są zdecydowanie mniej widoczne.

Na czym polega drenaż opaskowy?

Jednym z najbardziej destrukcyjnych zjawisk oddziałujących na budynek jest zawilgocenie murów. Dlatego ochrona ścian budynku przed wilgocią, szczególnie tych znajdujących się poniżej poziomu gruntu ma kolosalne znaczenie dla jego stanu technicznego. Jeśli jednak hydroizolacja nie radzi sobie z nadmiarem wody, konieczne jest zastosowanie bardziej wydajnej techniki. Jedną z nich jest drenaż opaskowy. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej metodzie.

Co to jest drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy to technika zabezpieczania dolnych partii budynku położonych pod ziemią. Jest stosowana głównie w przypadku ścian piwnic, a także fundamentów. Wykonuje się go w sytuacjach, gdy warstwa hydroizolacji nie jest w stanie zatrzymać nadmiaru wody. Dotyczy to szczególnie tych obiektów, które mają zostać wzniesione lub już zostały zbudowane na terenie, którego wody gruntowe są wysokie, bądź mają tendencję do nagłych zmian poziomu w okresach jesienno-wiosennych. Sposób wykonania drenażu i potrzebne elementy przybliża ekspert firmy INSTALATOR, której specjalnością jest sprzedaż i montaż systemów wodno-kanalizacyjnych:

Do wykonania drenażu opaskowego służą rury drenarskie z PCV o długości 2 – 2.5 m. Są one zaopatrzone w perforację do wyłapywania wody oraz otwory i mufy pozwalające na łączenie kolejnych odcinków. Standardowa średnica takich rur to, 125, 160 i 200 mm. Rury są umieszczane w gruncie, dzięki czemu zbierają i odprowadzają wodę, która w przeciwnym wypadku mogłaby przenikać przez hydroizolację. Kolejnym elementem systemu drenarskiego są studzienki rewizyjne. Posiadają one przyłącza. Ich wysokość to 700 lub 800 mm, a średnica to 300 mm. Opcjonalnie można zastosować nadstawki zwiększające ich wysokość. Zadaniem studzienek jest odbieranie wody z rur drenarskich. Wielu specjalistów zaleca owijanie rur materiałami przepuszczalnymi jak geowłóknina, które tworzą pewnego rodzaju filtr zapobiegający zamulaniu rur.

Gdzie stosuje się drenaż opaskowy?

O drenażu opaskowym warto pomyśleć już na etapie planowania budowy obiektu, ponieważ wtedy taka inwestycja jest o wiele tańsza niż w przypadku budynków już istniejących. To, czy drenaż będzie konieczny, zależy przede wszystkim od warunków gruntowych na działce. Jeśli podłoże jest mocno przepuszczalne, to zazwyczaj wystarczy standardowa hydroizolacja ścian. Jednak w przypadku, kiedy grunt jest niejednorodny lub słabo przepuszczalny to wykonanie drenażu opaskowego staje się koniecznością. Oczywiście, aby upewnić się co do szczegółowych warunków geologicznych działki, można zlecić odpowiednie badania gruntu, które jednoznacznie wskażą jakiego rodzaju zabezpieczenia hydrotechniczne będą dla budynku najlepsze. Są jednak sytuacje, w których drenaż opaskowy jest wręcz wymagany. Jedną z nich jest umiejscowienie budynku na skarpie lub zboczu, gdyż  obiekty takie są narażone na podmywanie przez wodę spływającą z góry.

Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa

Umówienie się na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym dla wielu kobiet jest bardzo stresujące i bardzo często przez długi czas szukają powodów, dla których mogą taką wizytę jak najbardziej odłożyć w czasie. Tymczasem jest to błąd, ponieważ tylko poprzez regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym ma się szansę szybko zdiagnozować ewentualne schorzenia i choroby i nie dopuścić do tego, żeby doprowadziły one do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Nawet jeśli nie odczuwa się żadnych niepokojących objawów, nie znaczy to niestety, że jest się całkowicie zdrowym. Dzięki regularnemu poddawaniu się badaniom ginekologicznym można jednak taką pewność uzyskać.

Profilaktyka najważniejszym elementem dbania o swoje zdrowie

Większość kobiet niestety ma w zwyczaju bardzo długo zwlekać z podjęciem decyzji o umówieniu się na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym. O regularność takich wizyt najczęściej dbają kobiety w ciąży. W trakcie prowadzenia ciąży konieczne jest bowiem regularne wykonywanie badań kontrolnych i każda przyszła mama stara się dbać o ich terminowość. W przypadku kobiet, które nie są w ciąży sytuacja jednak wygląda zazwyczaj inaczej. A na wizytę kontrolną u ginekologa każda kobieta powinna się umawiać przynajmniej raz w roku!

Jak tłumaczy nasz rozmówca ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku:

Dużo kobiet na myśl o wizycie u ginekologa zaczyna odczuwać wstyd albo cały czas myśli o tym, jak bardzo dla nich takie wizyty są zazwyczaj nieprzyjemne i z jakim się wiążą dyskomfortem. Jest to jednak duży błąd, ponieważ na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym każda kobieta powinna się udawać z myślą o swoim zdrowiu. Tylko ginekolog ma bowiem możliwość zbadania okolic intymnych i układu płciowego oraz układu moczowego. Ich regularne badanie jest bardzo ważne, dlatego też należy robić wszystko, żeby pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty ginekologa.

Trzeba więc pamiętać o tym, że doświadczony lekarz ginekolog, stosując odpowiedni sprzęt diagnostyczny jest w stanie wykryć ewentualne schorzenia i choroby jeszcze zanim zaczną one dawać jakiekolwiek objawy. Dzięki szybkiemu wykryciu niepokojących zmian, będzie można szybko dobrać odpowiednie środki profilaktyczne lub rozpocząć skuteczne leczenie.

Co daje nam regularne wykonywanie wizyt kontrolnych u ginekologa?

Przede wszystkim pewność, ze jesteśmy na pewno całkowicie zdrowe i nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, ze w XXI wieku większość chorób układu płciowo-moczowego jest już możliwa do wyleczenia, jednak część z nich tylko w przypadku zdiagnozowania we wczesnym etapie rozwoju. Jeżeli dbamy o regularność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w gabinecie ginekologicznym, a co więcej mamy już swojego lekarza ginekologa, do którego zawsze się udajemy, wtedy będzie on miał możliwość zadbania o to, żeby wysłać nas na odpowiednie badania cykliczne, czyli m.in. żebyśmy miały regularnie wykonywane podstawowe i specjalistyczne badania układu rodnego czy badania piersi.  Do takich badań należą m.in. USG dróg rodnych, USG piersi czy mammografia. Nasz ginekolog będzie miał również możliwość przypomnienia nam o konieczności wykonania badania cytologicznego.

Jakie mogą być konsekwencje unikania wizyt u ginekologa

Odczuwanie wstydu na myśl o badaniu ginekologicznym jest całkowicie naturalne, jednak i tak powinno się zrobić wszystko, żeby to uczucie przełamać i dbać o regularność w przeprowadzaniu takich wizyt. Zaniedbanie stanu zdrowia układu rozrodczego może bowiem doprowadzić do powstania wielu nieprzyjemnych konsekwencji, np. do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów, problemów z niepłodności czy ze spadkiem satysfakcji z seksu.

Targ śniadaniowy, czyli pomysł na wyjątkowe rozpoczęcie dnia

W tygodniu o poranku zazwyczaj spieszymy się do pracy. Obowiązki wzywają i często trudno nam jest wygospodarować czas na spokojne i dobre śniadanie. Wielu z nas spożywa je w pośpiechu lub po prostu pomija. Na szczęście mamy weekendy i targi śniadaniowe. Na czym polega ten trend w gastronomii? Kiedy i gdzie możemy rozpocząć dzień od wyjątkowego śniadania?

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Jak mówi stare, chińskie przysłowie: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Pierwszy posiłek, jaki spożywamy ma duże znaczenie. Od niego zależy, ile energii będziemy mieli na rozpoczęcie nowego dnia oraz ile zjemy podczas jego trwania. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia radzą nie pomijać śniadania i zwracać uwagę na to, co wchodzi w jego skład. To wszystko ma bowiem wpływ na nasz metabolizm, a co za tym idzie na samopoczucie i wygląd. Jeśli więc nie mamy możliwości jeść dobrego śniadania codziennie, zadbajmy o to, aby w dni wolne od pracy „nadrabiać zaległości”. Doskonałą okazją do tego mogą być organizowane przez restauratorów targi śniadaniowe. Na czym polega ten koncept?

Relaks i uczta dla podniebienia

Targi śniadaniowe to stosunkowa młoda tradycja. W ostatnich latach zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na to, co jemy i skąd pochodzą spożywane przez nas produkty. W ten sposób znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na zdrową żywność i zaczęto organizować różnego rodzaju eventy, mające na celu jej skuteczną promocję. Jednym z wydarzeń były targi, na których lokalni farmerzy i producenci żywności wystawiali się ze swoimi produktami. Z czasem na takich targach pojawiła się idea wspólnych śniadań, przyrządzanych z oferowanych przez wystawców artykułów. I tak narodziły się targi śniadaniowe. Dziś dobre i zdrowe śniadanie w przyjaznej atmosferze, która gwarantuje relaks i odpoczynek, możemy zjeść także w restauracji.

Ciekawą propozycją tego typu jest Gdański Targ Śniadaniowy, organizowany co weekend w Słonym Spichlerzu. W każdą sobotę i niedzielę ten nadmorski Restaurant Market zaprasza wszystkich miłośników dobrego jedzenia na pierwszy posiłek dnia inspirowany smakami regionów Polski i świata. Podczas takiej porannej uczty możemy zakosztować rodzimych przysmaków śniadaniowych i tych, wywodzących się z kuchni śródziemnomorskiej, orientalnej czy amerykańskiej.

Dla ciała i duch

Istotą targów śniadaniowych oprócz dobrego jedzenia jest stworzenie wyjątkowej atmosfery, która sprzyja odprężeniu po całym tygodniu pracy. Decydując się na uczestnictwo w nich, możemy zatem mieć pewność, że zadbamy tak o swoje ciało, jak i ducha. Organizmowi dostarczymy niezbędnych składników odżywczych, nasze zmysły nakarmimy aromatami i smakami z różnych zakątków świata, a dzięki przyjaznej i chilloutowej atmosferze pozwolimy odpocząć strudzonemu umysłowi. Tak rozpoczęty dzień z pewnością pomoże nam złapać oddech w codziennym i nierzadko pełnym stresu biegu.

Zasady nakładania makijażu permanentnego

Makijaż permanentny staje się coraz popularniejszy. Nic dziwnego – to sposób na to, by zawsze wyglądać pięknie, bez względu na warunki i porę dnia. Jednak aby efekt był jak najbardziej naturalny oraz utrzymał się wystarczająco długo konieczne jest prawidłowe wykonanie. Makijaż permanentny wykonany zgodnie z zasadami będzie prezentował się nienagannie oraz nie będzie wymagał zbyt wielu poprawek.

Perfekcyjny makijaż, który nie spłynie z deszczem, wodą na basenie, nie rozmaże się pod wpływem potu i będzie z nami 24 godziny na dobę? To możliwe dzięki technikom makijażu permanentnego. To jednak nie tylko ułatwienie i zaoszczędzenie czasu – jest to rozwiązanie poprawiające komfort życia osób, które w wyniku chorób lub wypadków straciły włosy lub posiadają widoczne blizny i nierówności. Ze względu na to, że efekt utrzymuje się nawet od 2 do 3 lat makijaż permanentny musi być wykonany bardzo dokładnie – niestety nie będziemy mogli go zmyć i zacząć od nowa. Specjalistka od szkoleń z zakresu makijażu permanentnego przedstawi, w jaki sposób prawidłowo wykonać taki makijaż.

Przygotowanie do wykonania zabiegu

Zanim rozpoczniemy właściwy etap nakładania makijażu konieczne jest dopasowanie odcienia barwnika oraz ostatecznego kształtu, który chcemy uzyskać. Wybieramy również najlepszą technikę oraz sugerujemy klientce najlepiej dopasowane do jej urody rozwiązania – mówi ekspertka z centrum zabiegów i szkoleń kosmetycznych Perfect GlamourDobrze jest pokazać kilka wybranych kształtów oraz kolorów, aby klientka mogła wybrać ten, który jej najbardziej odpowiada. Wybrane maluje się na skórze, aby można było lepiej zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Oczywiście nie możemy zapominać, że będzie się nieznacznie różnił od tego zaprezentowanego – ostateczne efekty makijażu permanentnego widoczne są dopiero po około czterech tygodniach. W zależności od naturalnego odcienia skóry, ust lub brwi pigment może przybrać nieco inną barwę. Nie będzie ona diametralnie różna, jednak konieczne jest poinformowanie klientki o tym, jak będzie przebiegał okres gojenia. Tuż po zabiegu kolor może być bardzo intensywny, natomiast po upływie około miesiąca może znacznie zblednąć. Konieczne jest wówczas dokonanie poprawek. Poprawki niezbędne są zawsze – skóra naturalnie się złuszcza, więc nawet najlepiej wykonany zabieg wymaga uzupełnienia.

Ważnym etapem jest również dobranie odpowiedniego rodzaju pigmentu do rodzaju oraz odcienia skóry. Skóra sucha i tłusta mogą wymagać zastosowania innych barwników. Ostateczny kolor pigmentu powinien być również o ton jaśniejszy i cieplejszy – barwnik może bowiem zmienić odcień na chłodniejszy po wprowadzeniu pod skórę. Ważna jest również świadomość, która technika da najlepszy rezultat. Najważniejsze to uzyskanie jak najbardziej realistycznego efektu, bez nadmiernego przerysowania.

Nakładanie makijażu permanentnego

Drugim krokiem jest oczywiście etap, w którym barwnik wprowadzany jest po skórę. Zabieg przeprowadza się na podstawie wcześniejszych ustaleń. W pierwszej kolejności nakładany jest środek znieczulający – dotyczy to zwłaszcza ust i powiek. Po znieczuleniu przechodzi się do właściwej części zabiegu. Istotna jest tu przede wszystkim pewna ręka oraz zdolności manualne – kontury należy nałożyć bardzo dokładnie i symetrycznie. Należy uważać, by nie wprowadzić igły zbyt głęboko pod skórę, ponieważ w ten sposób łatwo doprowadzić do powstania ran, a w konsekwencji blizn.

Oczywiście nie trzeba przypominać o zasadach bezpieczeństwa i zastosowaniu wyłącznie jednorazowych rękawiczek, przyrządów i igieł. Higiena jest w tym przypadku niezwykle istotna, ponieważ naskórek zostaje naruszony i może pojawić się krew. Ważna jest także znajomość przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Wykluczać mogą niektóre choroby, na przykład nieuregulowane nadciśnienie lub cukrzyca, ciąża i okres karmienia piersią, opryszczka, a także uczulenia. W przypadku osób, które dokonały powiększenia ust możliwe jest wykonanie makijażu permanentnego nie szybciej niż cztery miesiące po zabiegu.

Wskazania po zabiegu

Po zakończonym zabiegu skórę należy zdezynfekować oraz nałożyć krem łagodzący i przeciwzapalny. Konieczne jest również przekazanie informacji na temat pielęgnacji miejsca zabiegu. Podstawowe zasady to bardzo delikatna pielęgnacja, bez nadmiernego moczenia i używania silnie złuszczających oraz myjących kosmetyków.

Konieczne jest poinformowanie klientki o wszelkich możliwych powikłaniach, takich jak opuchlizna czy strupki – dodaje ekspertka – To objawy zupełnie normalne i zazwyczaj nie wymagające interwencji. Konieczne jest również przekazanie informacji dotyczących możliwych aktywności – nie powinno korzystać się z basenu i sauny przez przynajmniej dwa tygodnie, a przez następne dwa miesiące należy unikać intensywnego opalania. Przestrzeganie zaleceń linergistki pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której barwnik zbyt szybko wyblaknie. Zapobiegniemy w ten sposób także pojawieniu się blizn. To ważne, aby klientka była świadoma – lepiej przekazać zbyt wiele, niż zbyt mało informacji – dodaje.

Charakterystyka win półwytrawnych

Wino to trunek znany ludzkości od tysięcy lat. Koneserzy potrafią rozpoznać szczep po smaku i zapachu. Osoby mniej zorientowane w zawiłościach gatunków i odmian mogą zastanawiać się, czym tak naprawdę różnią się od siebie poszczególne rodzaje wina. Warto zapamiętać kilka podstawowych informacji, które pozwolą na idealny dobór trunku. Dziś przedstawiamy charakterystykę win półwytrawnych – idealnych do obiadu.

Choć na sklepowych półkach i w różnych częściach świata możemy spotkać wina wyprodukowane z owoców, a nawet ryżu, samo słowo „wino” bez dodatkowego określenia tradycyjne oznacza napój alkoholowy wyprodukowany z winogron. Ze względu na mnogość odmian winorośli i odmienne warunki klimatyczne liczba rodzajów win może przyprawić o zawrót głowy. Ze względu na kolor końcowego produktu wina możemy podzielić na białe, różowe oraz czerwone. Podział ze względu na zawartość cukru wyróżnia wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie oraz słodkie. Przyjrzyjmy się więc winom półwytrawnym – które łączą w sobie wytrawny charakter i obniżoną kwasowość z niewielką zawartością cukru.

Czym różni się wino wytrawne od półwytrawnego?

Zarówno wina wytrawne, jak i półwytrawne powstają dokładnie w ten sam sposób. Podobne są odmiany roślin, jak i technologie stosowane do ich produkcji. Różni je zawartość cukru, a tym samym smak. Trudno jednoznacznie określić, jaki poziom cukru określa wina półwytrawne – wszystko zależy od indywidualnych ustaleń kraju, w którym produkowane jest wino. Z pewnością wina półwytrawne mają więcej cukru niż ich wytrawne odpowiedniki oraz mniejszą jego zawartość niż wina półsłodkie. Uśredniając wartości poszczególnych państw można powiedzieć, że wino półwytrawne posiada zawartość cukru wyższą niż 4 gramy na litr, a niższą niż 18 gramów na litr.

Jednak wpływ na smak wina mają również inne czynniki, nie tylko zawartość nieprzefermentowanego cukru. Aby wino mogło być zakwalifikowane do konkretnego rodzaju istotna jest również kwasowość. Wyraża się ją w gramach kwasu winowego na litr. W przypadku win półwytrawnych wynosi nie więcej niż 10 gram.

Na charakter wina wpływa nie tylko jego rodzaj

Jak już wspomnieliśmy każde państwo, w którym produkuje się wino ma nieco odmienne parametry klasyfikujące wina do odmiennych rodzajów. Z tego względu nie każde wino półwytrawne będzie smakowało tak samo – w zależności  od pochodzenia może mieć inny poziom słodyczy. Wpływ na smak wina ma wspomniana już kwasowość, ale także zawartość alkoholu, garbniki oraz poziom pektyn. Wina półwytrawne możemy określić ogólnie jako wina o niskiej kwasowości. Jednak dla każdego może oznaczać to zupełnie inny smak. Najlepszym sposobem na znalezienie dla siebie wina idealnego w smaku jest więc próbowanie – z pewnością nie raz zostaniemy pozytywnie zaskoczeni winem, którego nie podejrzewalibyśmy o dopasowanie do naszych kubków smakowych. Szeroki wybór win z całego świata znajdziemy w ofercie hurtowni Paleta Win. Warto pamiętać, że dobrej jakości wino nie musi być drogie. Już za kilkanaście złotych znajdziemy wyśmienite i wysokiej jakości wino.

Do jakich dań pasuje wino półwytrawne?

Ze względu na delikatny smak są to wina bardzo często wybierane. Jest to wino dość uniwersalne, pasujące do wielu rodzajów dań kuchni orientalnej, a także polskich mięs w owocowych sosach. Wino półwytrawne będzie pasowało szczególnie do mięs białych: kurczaka, indyka. Może być również wykorzystane jako aperitif – jego łagodny smak podkreśli charakter słodkich potraw. Sprawdzi się także z owocami i równie dobrze smakuje spożywane samodzielnie. Zwłaszcza, że możemy znaleźć je w wersji zarówno białej, różowej, czerwonej, a także musującej.

W czym tkwi sekret popularność ceramiki z Bolesławca?

W dobie szybkiej mody i masowej produkcji na nowo odkrywamy wyjątkowość produktów wytwarzanych ręcznie. Ceramika z Bolesławca podbija świat – jej wyroby pojawiają się na stołach na całym świecie. Charakterystyczne wzory cieszą się popularnością w Stanach Zjednoczonych i Japonii, powoli wchodząc na rynki Bliskiego Wschodu, a nawet Australii. W czym tkwi sekret jej popularności?

Nic dziwnego, że wyjątkowa ceramika powstaje akurat w Bolesławcu. Początki produkcji wyrobów ceramicznych na tych terenach sięgają wczesnego średniowiecza. Pierwsze historycznie potwierdzone wzmianki datuje się na XIV wiek. Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne pochodzą z XV wieku. Właśnie dlatego współcześni rzemieślnicy kontynuują tu wielowiekową tradycję – jest to bowiem prawdziwy raj dla ceramików.

Hand made – produkty wykonywane z sercem

Każdego dnia bombardowani jesteśmy reklamami produktów wytwarzanych na masową skalę. Często o słabej jakości i powtarzalnych wzorach. W telewizji, internecie, na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo produktów bez duszy. Na ich tle zdecydowanie wyróżniają się produkty wykonane ręcznie, z dbałością o detale. Tradycyjne metody produkcji, oryginalne i niezmienne od lat wzornictwo, nie podążające za modą. Ceramika z Bolesławca jest ponadczasowa – i zapewne w tym tkwi jej wielki sukces.

Dodatkowo, jak w przypadku wszystkich produktów hand made, nie znajdziemy dwóch identycznych egzemplarzy. Choć wzory wykonywane są za pomocą jednakowych stempelków to ich ułożenie i wykonanie za każdym razem będą minimalnie inne. Ręka rzemieślnika nie jest bowiem maszyną, która tworzy identyczne i powtarzalne schematy na tysiącu produktów na minutę. Stworzenie produktu ręcznie wymaga czasu – i włożenia w produkt końcowy serca. W ten sposób powstają przedmioty w duszą, wyjątkowe i niepowtarzalne. Nawet, jeśli wydaje się, że wszystkie wyglądają tak samo, będą różniły je niewidoczne na pierwszy rzut oka detale. I godło rzemieślnika, który umieszczone zostaje na spodzie naczynia. W ten sposób ceramiczny kubek, misa lub talerz nie są jednym z tysięcy masowej produkcji. Ktoś zrobił go specjalnie dla nas – tworząc ręcznie robioną ceramikę pierwszej kategorii.

Tradycyjny wzór z historią

Choć coraz częściej w bolesławieckiej ceramice pojawiają się nowe formy, tworzone wespół z współczesnymi artystami, najbardziej charakterystyczne są tradycyjne niebieskie wzory stempelkowe, których historia sięga XIX wieku. Zastosowanie masy kamionkowej, która wypalała się na biało zapoczątkowało nowy okres w dziejach ceramiki z Bolesławca. Na białym tle zaczęto tworzyć wzory za pomocą stempelka, uzupełniając co bardziej skomplikowane dekoracje pędzelkiem. Początkowo w doskonale znanym kolorze niebieskim, z czasem uzupełniając go o dodatkowe kolory: zielony, pomarańczowy.

Czerpanie z tradycyjny i niezmienny, niebieski wzór, który nie zmienia się nawet pod wpływem mody to kolejny aspekt, dzięki któremu wyroby z Bolesławca cieszą się niesłabnącą popularnością. Tradycyjne produkty z Bolesławca wyróżniają się na tle masowej konkurencji. Wierność tradycji przyniosła wymierne korzyści, a ceramika w niebieskie wzory zdobyła taką popularność, że zaczęto ją nawet kopiować. Jednak Bolesławiec jest tylko jeden – a o oryginalności produktu świadczy umieszczany na spodzie każdego naczynia stempel z godłem zakładu. To również element tradycji, zapoczątkowanej przez ceramików na początku XX wieku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, kto namalował wzór na naszym kubku czy talerzu, a także, czy produkt rzeczywiście pochodzi spod ręki bolesławieckiego rzemieślnika. Oryginalne produkty znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Raczyński w miejscowości Czerna, dystrybutora wyjątkowej ceramiki bolesławieckiej od niemal 30 lat.

Design i wytrzymałość

Ceramika z Bolesławca to nie tylko wyjątkowe wzornictwo i tradycyjne rzemiosło. To również trwałość, która jest ostatnim czynnikiem wpływającym na jej popularność. Produkty z Bolesławca są nie tylko piękne, ale również praktyczne – nie zniszczą się podczas codziennego użytkowania, a nawet podczas mycia w zmywarce. Stąd nie musi to być jedynie zastawa na wyjątkowe okazje. Z pięknych przedmiotów możemy cieszyć się na co dzień, nie martwiąc się o ich zniszczenie. Sekret wyjątkowej trwałości tkwi w tradycyjnych metodach wytwarzania. Ceramika od wieków była bowiem przede wszystkim produktem codziennego użytku – wyjątkowe wzory były jedynie dodatkiem, który zwiększały jej atrakcyjność i wyróżniały na tle konkurencji.

W jaki sposób zwiększa się trwałość wzorów bolesławieckiej ceramiki? Tworzy się je po wypaleniu produktu w piecu, a następnie pokrywa specjalnym szkliwem, które również utwardza się metodą wypalania. W ten sposób powstają termoodporne naczynia – piękne, a jednocześnie w pełni funkcjonalne, nadające się do podawania oraz przechowywania potraw.

Ręczna produkcja, tradycyjne rzemiosło, piękne wzornictwo połączone z funkcjonalnością, niepowtarzalne i unikatowe produkty. Nic dziwnego, że bolesławiecka ceramika cieszy się popularnością. I nie ma tu żadnego tajemniczego sekretu – ich sukces tkwi w niezmiennej, nie poddającej się upływowi czasu sztuce tworzenia pięknych przedmiotów użytkowych.

Jak wygląda zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego?

Endoprotezoplatyka stawu biodrowego jest nierzadko jedyną możliwością pozbycia się chronicznego bólu. W trakcie zabiegu zniszczony zwyrodnieniem lub uszkodzony staw biodrowy zastępuje się protezą. Jak każda ingerencja chirurgiczna zabieg wiąże się z ryzykiem i możliwością powikłań. Jednak w znacznym stopniu poprawia jakość życia eliminując dolegliwości bólowe. Jak wygląda zabieg oraz okres rekonwalescencji po wszczepieniu endoprotezy biodra?

Istnieje kilka wskazań do operacji endoprotezoplastyki. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia stawu biodrowego jest choroba zwyrodnieniowa, związana najczęściej z wiekiem. Staw biodrowy może również zostać nieodwracalnie uszkodzony przez chorobę reumatyczną, w trakcie której długotrwały stan zapalny prowadzi do zmian w mazi stawowej. Endoproteza wstawiana jest również w przypadku złamań, zwłaszcza u osób starszych. Konieczność wstawienia endoprotezy może wiązać się również z wadami wrodzonymi, na przykład dysplazją stawu biodrowego. Endoprotezoplastyka przez niektórych lekarzy uznawana jest za jedno z większych osiągnięć medycyny. Dla pacjentów może być szansą na powrót do normalnej sprawności ruchowej.

Wskazania przedoperacyjne

Duże znaczenie dla powodzenia zabiegu ma zaangażowanie pacjenta. Zaleca się, aby jeszcze przez zabiegiem wprowadzić ćwiczenia usprawniające. Mogą pomóc jedynie w minimalnym stopniu w zakresie zlikwidowania dolegliwości bólowych. Mają jednak duży wpływ na okres rekonwalescencji – dzięki wzmocnieniu organizmu pacjent szybciej dojdzie do zdrowia oraz łatwiej będzie mu wykonywać zalecenia fizjoterapeuty.

Na tydzień przed zabiegiem konieczne jest odstawienie leków przeciwzapalnych rozrzedzających krew. W zależności od wskazań lekarza konieczne może być przedstawienie poprzednich wyników badań, a także wykonanie nowych. Niektóre schorzenia współistniejące mogą być przeciwwskazaniem do wykonania endoprotezoplastyki. Każdorazowo decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Przebieg operacji wszczepienia protezy biodra

Zabieg wszczepienia endoprotezy odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym. W zależności od stopnia uszkodzenia biodra wykonuje się endoprotezoplastykę całkowitą lub częściową – mówi specjalista z gabinetu urazowo-ortopedycznego w Olkuszu Jacek Osuch – W przypadku całkowitej wymiany stawu biodrowego zabieg obejmuje zarówno panewkę jak i kość udową pacjenta. Lekarz usuwa szyjkę i głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego, a następnie zastępuje je stawem sztucznym. Trzpień endoprotezy umieszcza się w jamie szpikowej kości udowej. Przy zabiegu częściowym usunięta i wymieniona zostaje jedynie główka kości udowej. Możliwe jest również wykonanie zabiegu oszczędzającego, w trakcie którego wymieniana jest tylko panewka, a na głowę kości udowej nakładana jest osłona. Może się jednak okazać, że stan zdrowia pacjenta pogorszy się na tyle, iż będzie konieczna wymiana całego stawu biodrowego w późniejszym czasie.

W zależności od wieku pacjenta oraz stanu jego kości stosuje się dwie metody mocowania nowego sztucznego stawu. Endoprotezę cementową mocuje się do kości za pomocą specjalnego cementu. W przypadku protez bezcemenetowych następuje samoistne zrośnięcie się protezy z kością pacjenta – jest to możliwe dzięki pokryciu protezy specjalnym materiałem. Niektóre choroby, między innymi osteoporoza, wykluczają z możliwości zastosowania protezy bezcementowej.

Przebieg rekonwalescencji po zabiegu

Hospitalizacja trwa zazwyczaj do dwóch tygodni. Niezwykle istotne jest, aby po zabiegu jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Na początku będą to wyłącznie ćwiczenia izometryczne, polegające na spinaniu i rozluźnianiu mięśni. Mają jednak niebagatelne znaczenie – dzięki temu możliwe jest uniknięcie pojawienia się groźnych dla życia zakrzepów. Aby tego uniknąć podaje się również leki przeciwzakrzepowe, które przyjmuje się nawet do 6 tygodni po zabiegu.

Rehabilitacja ma na celu nie tylko profilaktykę przeciwzakrzepową, ale również jak najszybszą pionizację pacjenta. Po około tygodniu pacjent powinien wstać, bez nadmiernego obciążania operowanego stawu. Ćwiczenia są ważnym etapem powrotu do pełnej sprawności i powinny być kontynuowane do około 6 tygodni po wszczepieniu endoprotezy. Bardzo często fizjoterapię łączy się z zabiegami fizykoterapii. Dzięki temu możliwe jest nie tylko uzyskanie pełnego zakresu ruchu, ale również zapobieganie dolegliwościom bólowym.

Odpowiednio dobrana fizjoterapia pozwoli również zapobiec ewentualnym powikłaniom pooperacyjnym. Co prawda jest to zabieg na ogół bezpieczny, jednak jak każda interwencja chirurgiczna może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Ryzyko zwichnięcia nowego stawu jest niewielkie i dotyczy kilku procent przypadków, jednak w pewnym zakresie konieczne może być zrezygnowanie z aktywności nadmiernie obciążających nowy staw.

Etapy sporządzania opinii geotechnicznej

Zgodnie z obowiązującym prawem, dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym również dla domów jednorodzinnych, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej, która jest efektem badania geotechnicznego. Jest to wymagany dokument do uzyskania pozwolenia na budowę. Jakie podstawowe elementy powinna zawierać taka opinia i kiedy musi być sporządzona?

Czym jest opinia geotechniczna i z czego się składa?

Opinia ta jest dokumentem mającym na celu określenie kategorii geotechnicznej obiektu w zależności od wykazanego stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz określenie zakresu koniecznych badań geotechnicznych pod projektowaną inwestycję budowlaną. Składa się ona z dwóch głównych części, tj. opisowej i graficznej.

W części pierwszej powinny znaleźć się informacje o poziomie wód gruntowych i prognozowane wahania ich położenia, informacje dotyczące poszczególnych warstw gruntu, sposoby zabezpieczenia inwestycji budowlanej przed wodami gruntowymi, a także zalecenia odnośnie dobierania odpowiednich fundamentów oraz do wykonania odwodnień na działce.

Część graficzna opinii geotechnicznej to po prostu plan sytuacyjny, czyli mapka naszej działki, na której oznaczone zostały miejsca wykonania odwiertów geologicznych, linie przekrojów geotechnicznych czy ewentualnych odkrywek. Część graficzna powinna przedstawiać także warstwy gruntu i poziom wód gruntowych – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy GEOOK, która świadczy usługi z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki oraz wykonuje badania podłoża pod różnego rodzaju obiekty budowlane.

Kiedy sporządza się opinie i jaki jest zakres badań geotechnicznych?

Opinię sporządza się na wstępnym etapie projektowania w celu określenia stopnia złożoności gruntu i przydzielenia projektowanego obiektu do danej kategorii geotechnicznej. Jest to wymagany dokument, konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę. Zakres badań geotechnicznych gruntu ustala się w zależności od kategorii obiektu. Dla obiektów budowlanych pierwszej kategorii zakres badań może ograniczyć się do wierceń, sondowań czy określenia rodzaju gruntu. Na przykład, jeżeli nasz dom jednorodzinny został zaliczony do pierwszej kategorii geotechnicznej, wówczas wystarczy wykonać tylko wiercenia lub sondowania i na podstawie tych badań sporządzić opinię geotechniczną. Natomiast, jeżeli nasza inwestycja zaliczona zostanie do drugiej lub trzeciej kategorii, wtedy wymagany będzie również projekt geotechniczny oraz dokumentacja badań podłoża gruntowego, która składa się z badania wstępnego, dzięki któremu ustala się lokalizację i plan budowli, badania do celów projektowych, kontroli oraz monitoringu. Na podstawie tych badań również sporządza się opinię i dołącza do dokumentacji projektowej. Przestrzeganie procedur, które składają się na całą dokumentację geotechniczną, jest bardzo ważne do zachowania odpowiedniej kolejności prac budowlanych, jak i bezpieczeństwa wykonawców.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu