Dlaczego pellet zalicza się do paliw ekologicznych?

Pellet zaczyna wieść prym i wiele wskazuje na to, że zostanie liderem rynku. Dlaczego? Jego spalanie nie emituje dwutlenku węgla, popiół po nim może być nawozem do ogródka, a samo paliwo powstaje z drewnianych trocin, słomy i trzciny. Nie brudzi, można go palić w bezobsługowym kotle klasy 5, nie jest drogi, a jego kaloryczność sięga nawet 19 MJ/kg. Podsumowując – to ekologiczne i ekonomiczne paliwo. Dlaczego jeszcze jest tak opłacalne?

Pellet – dlaczego jest ekologicznym paliwem?

Pellet to czysta natura. Powstaje z drewnianych trocin, trzciny, liści i słomy. Nie zawiera szkodliwych dodatków syntetycznych, takich jak lepiszcza. W procesie jego spalania powstaje tylko około 0,5% popiołu, ponadto nie emituje toksycznego dwutlenku węgla. Jest to więc nie tylko korzyść dla środowiska, ale też Twoich bliskich – nie narażasz ich na niebezpieczne wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

To ekologiczne paliwo pozwala także na oszczędności sięgające nawet 50% w stosunku do tradycyjnych i przestarzałych form opału. Jako że granulat jest odporny na samozapłon, nie musisz się martwić, że wywoła pożar. Co istotne, pellet cechuje bardzo niska wilgotność (około 10%), dlatego bardzo wydajnie się pali. To również się przekłada na aspekty ekologiczne, a w szczególności – ekonomiczne.

Wiele osób docenia to, że prawidłowa produkcja pelletu nie wiąże się z wycinaniem drzew. Powstaje on zazwyczaj w tartakach, stolarskich zakładach i podobnych placówkach z resztek drewna, które jest pozostałością po innych pracach.

Czy warto postawić na pellet?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej Europejczyków – i nie tylko. Pellet jest chętnie stosowany zarówno we Włoszech i Austrii, jak i w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych. Niektóre kraje tak cenią jego właściwości, jak np. Dania, iż importują go z USA. Nic dziwnego, gdyż pellet jest bardzo wydajny i świetnie się odnajduje w kotłach klasy 5.

Jak mówi specjalista z firmy KrisPal Serwis, najlepszej jakości jest ten tworzony w całości z drewnianych trocin. Chociaż inne typy też są ekologiczne, to właśnie pellet tej odmiany jest najwydajniejszy. Spala się najefektywniej, co przekłada się na mniejsze wydatki. Warto też wiedzieć, że ten opał sprzedawany w workach, nie brudzi w przeciwieństwie do węgla. W dodatku kotły z automatycznym podajnikiem, których jest paliwem, nie wymagają obsługi. Wystarczy raz na kilka dni dołożyć pelletu.

To ekologiczne paliwo daje mnóstwo wygody i korzyści. Chociaż początkowe koszty inwestycji wydają się większe, eksploatacja kotła na pellet jest niedroga, a wydatek zwróci się z nawiązką – zarówno finansowo, jak i w kwestiach środowiska i zdrowia. Postaw na nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania – także dla następnych pokoleń!

Bezpieczny zakup iglaków online – jak przekonać się do sklepu?

Zakupy internetowe stają się coraz popularniejsze. Nie musimy wychodzić z domu, by znaleźć i zakupić interesujące nas przedmioty, które co więcej – zostaną dostarczone prosto do naszych drzwi. Online znajdziemy wszystko – także iglaki do ogrodu. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakupy były bezpieczne. Jeśli przekonamy się do konkretnego sklepu na pewno będziemy do niego wracać z przyjemnością!

Szeroki asortyment sklepów internetowych, szybka wysyłka i dostarczenie produktów bezpośrednio do domu, bez konieczności wychodzenia – z pewnością są to czynniki, dzięki którym tak chętnie robimy zakupy w internecie. Minusem jest brak możliwości obejrzenia towaru przed zakupem – tu możemy zdać się jedynie na zdjęcia i uczciwość sprzedawcy, który zaoferuje nam towar najwyższej jakości

Zakup iglaków przez internet – na co zwrócić uwagę wybierając sklep?

Jeżeli planujemy zakup iglaków do naszego ogrodu warto wybrać sklep prowadzony bezpośrednio przez szkółkę. Będziemy mieli wówczas pewność, że kupujemy bezpośrednio od producenta, który najlepiej zna się na danych odmianach roślin. To nie tylko gwarancja zakupu drzewek najwyższej jakości – ale również możliwość zasięgnięcia porady. Aby wyhodować iglaki na sprzedaż potrzebna jest wiedza, doświadczenie i umiejętności. Osoby prowadzące takie gospodarstwo i oferujące swoje rośliny w internecie z pewnością udzielą nam porad dotyczących pielęgnacji. Swój sklep internetowy prowadzi między innymi Szkółka drzew i krzewów ozdobnych Acer, oferując szeroki wybór drzew i iglaków z własnej hodowli.

Po znalezieniu odpowiedniego sklepu warto poszukać na jego temat opinii pozostawionych przez klientów. Dużo pozytywów upewni nas, że miejsce, w którym zamierzamy dokonać zakupów zapewni nam dobrze zapakowany towar najwyższej jakości.

Dobry sklep z iglakami – to jaki?

Podczas przeglądania sklepu online warto również zwrócić uwagę na ilość informacji dotyczących poszczególnych roślin. Danych dotyczących wymagań glebowych, warunków klimatycznych i pielęgnacji powinno być jak najwięcej – dzięki temu wybierzemy iglaki dokładnie dopasowane do naszych potrzeb. Pomocne są również zdjęcia, które pozwolą nam jeszcze lepiej wyobrazić sobie daną roślinę.

Kiedy zdecydujemy się już na zakup zwróćmy uwagę w jakim stanie przyszła do nas roślina. Zazwyczaj pakuje się je w mocne kartonowe pudełka, chroniące roślinę przed uszkodzeniem w transporcie. Również doniczka powinna być odpowiednio zabezpieczona, aby ziemia przez przypadek się nie wysypała. Roślina powinna wyglądać na zdrową – choć jej stan zależy również od terminu, w którym ją kupujemy. Jeśli w danym okresie roślina powinna zostać przycięta nie dziwmy się, że przyszła do nas w takiej formie. A jeśli wszystko jest w porządku – możemy dodać sklep do ulubionych.

Jak działa prasa hydrauliczna?

Prasa hydrauliczna to urządzenie przeznaczone do zwielokrotnienia siły nacisku poprzez wykorzystanie zjawiska stałości ciśnienia w  układzie hydraulicznym zamkniętym – prawo Pascala. Ta dość poważnie brzmiąca definicja może budzić konsternację, jednak wspomniana maszyna techniczna w gruncie rzeczy towarzyszy nam na co dzień. Na czym dokładnie polega jej fenomen?

Gdzie wykorzystuje się prasę hydrauliczną?

Tak naprawdę większość urządzeń technicznych z siłownikami hydraulicznymi wykorzystuje zasadę prasy. Ciśnienie cieczy hydraulicznej wykorzystuje się bowiem w różnego typu układach. Mowa tu między innymi o podnośnikach samochodowych, systemach hamulcowych, windach hydraulicznych itd. Prasa hydrauliczna sprawdza się także przy obróbce plastycznej metali. Zakres jej zastosowań jest więc dość urozmaicony i trudno wymienić dziedzinę techniki, w której napędy hydrauliczne nie znajdą zastosowania.

Budowa prasy hydraulicznej

Dla właściwego zrozumienia działania prasy hydraulicznej ważne jest to, by poznać jej budowę. Konstrukcja urządzenia jest oparta na dwóch, połączonych ze sobą cylindrach o różnej średnicy. Wewnątrz nich znajduje się olej hydrauliczny, zabezpieczony przed wylaniem się szczelnie zamkniętym tłokiem. Substancja cechuje się nieściśliwością. Oznacza to, że można w niej wytworzyć wysokie ciśnienie. Niekiedy wykorzystuje się tę zasadę, wprost łącząc dwa cylindry hydrauliczne tłokowe o różnych średnicach przewodami rurowymi. Wtedy, naciskając na mniejszy tłok, wytwarzamy ciśnienie, które działając na tłok większy, zwielokrotnia siłę nacisku. Dobrym przykładem są tutaj układy hamulcowe w pojazdach osobowych. Inaczej jest w sytuacji, gdy niezbędne jest wytworzenie nacisku o wartości rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu ton i wykonanie stosunkowo dużego skoku tłoka. Wówczas sprawdzają się mechanicznie napędzane pompy hydrauliczne. Tak jest w przypadku maszyn używanych na potrzeby prac ziemnych, złomowisk lub stoczni.

Zasada działania prasy hydraulicznej

Działanie prasy hydraulicznej opiera się na tym, że urządzenie zwiększa siłę nacisku, bazując na zjawisku stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Wykorzystywane jest więc prawo Pascala. Zwielokrotnienie siły równe jest stosunkowi powierzchni tłoka roboczego względem powierzchni tłoka pompy.

Zdecydowanymi atutami napędów hydraulicznych są duża siła wytwarzana, łatwe i precyzyjne sterowanie oraz płynny przesuw. Do tego należy jeszcze dodać zaskakującą trwałość – tłumaczy ekspert z firmy Hydromet z Bytomia.

Jak dbać o prasę hydrauliczną?

W celu wydłużenia żywotności urządzenia warto zadbać o odpowiednią konserwację. Które części są szczególnie podatne na zużycie? Przede wszystkim elementy ruchome, które współpracują ciernie, takie jak uszczelnienia tłoków cylindrów, elementy rozrządu i uszczelnienia pomp, itp. Są to wszystko elementy pracujące w bezpośrednim kontakcie z olejem hydraulicznym, a więc na ich trwałość będzie rzutowała czystość oleju, o której decyduje jakość systemu filtracji. Należy regularnie kontrolować stan wkładów filtracyjnych i wymieniać je okresowo. Warto również zadbać o wymianę oleju hydraulicznego oraz o regularną kontrolę jego poziomu. Jeśli przez jakiś czas maszyna jest w stanie spoczynku, to jej poszczególne elementy muszą być ustawione w pozycji otwartej, niepowodującej obciążenia systemu hydraulicznego.

Przepływowe podgrzewacze wody polskiego producenta

Obecnie nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić życia bez dostępu do ciepłej wody. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, budynków nieprzyłączonych do miejskiej sieci grzewczej, czy starych kamienic muszą sobie ten dostęp zapewnić we własnym zakresie. Jednym ze sposobów na zapewnienie domownikom dostępu do ciepłej wody w szybki, bezpieczny i energooszczędny sposób są przepływowe podgrzewacze wody. Wyjaśniamy więc, jak działają przepływowe podgrzewacze wody.

Przepływowy ogrzewacz wody włącza się w momencie, kiedy odkręcamy kran. Dopiero wtedy podgrzewacz zaczyna pobierać prąd potrzebny do ogrzania wody. Dzięki temu znacznie oszczędzamy energię potrzebną do ogrzania wody i nie zalega ona w rurach. Zakręcenie kranu automatycznie kończy pracę podgrzewacza. Możemy go zamontować zarówno, jeśli posiadamy dopływ wody z wodociągów, jak i z własnego ujęcia. Podgrzewacze mogą być jedno lub wielopunktowe.

Jednopunktowe ogrzewacze dostarczają gorącą wodę tylko do jednego kranu. Można je zamontować tuż nad nim lub pod spodem, np. w szafce pod umywalką. Takie urządzenia mają zazwyczaj niewielką moc od 3 do 5 kW i wymagają instalacji jednofazowej (230 V). – tłumaczy ekspert z firmy Hydmar.

Przepływowy ogrzewacz wielopunktowy ma za zadanie podnieść temperaturę wody dostarczanej do kilku punktów poboru. Nie powinien on być zamontowany dalej niż 6 metrów od kranów. Jego moc wynosi powyżej 6 kW i musi być on przystosowany do zasilania trójfazowego (400 V). Ważne jest, aby kupować te urządzenia od sprawdzonego producenta, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jego użytkowaniem przez lata.

Oszczędność energii i wody

Ich niewątpliwą zaletą jest to, jak mało miejsca zajmują. Idealnie sprawdzą się w biurze, małej łazience, czy w kuchni. Możemy zamontować je tak, że będą niewidoczne, np. w szafce nad lub pod zlewem. Kolejną zaletą jest to, że bardzo szybko podgrzewają wodę, zwłaszcza jeśli znajdują się blisko kranu. Dzięki czemu nie musimy długo czekać lub spuszczać zbędnych litrów wody. Oszczędzamy wtedy zarówno energię elektryczną, jak i wodę oraz nasz czas. Świetnie sprawdzą się w domach, które nie mają podłączonego gazu i nie można go wykorzystać do podgrzewania wody. Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody mają bardzo delikatny i estetyczny design, więc wpasują się praktycznie w każdą przestrzeń – od rodzinnego domku działkowego po biurową kuchnię. Ich ogromną zaletą jest to, że nie trzeba ich serwisować i są praktycznie bezawaryjne. Korzystając z nich możemy ustawić temperaturę wody z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza.

Instalacje zraszaczowe i instalacje mgły wodnej – podobieństwa i różnice

Zabezpieczenia pożarowe to niezwykle znaczący temat. Zaprojektowanie i odpowiednie umiejscowienie takich instalacji w budynkach jest bardzo ważne, ponieważ to od tego zależy skuteczność i czas działania urządzeń przeciwpożarowych. Nowoczesne instalacje są w stanie zgasić pożar i obniżyć temperaturę, zanim ogień się rozprzestrzeni. Dowiedzmy się, jak działają takie instalacje i gdzie można je zastosować.

Urządzenia zraszaczowe mogą służyć do gaszenia pożarów lub jako urządzenia zabezpieczające sprzęt technologiczny przed zbyt dużym rozgrzaniem spowodowanym promieniowaniem cieplnym. Podstawowymi elementami urządzenia zraszaczowego są instalacje przewodów rurowych podłączone do źródła zasilania oraz zawór – automatyczny lub ręczny. W takich instalacjach na rurociągach, które rozprowadzają wodę umieszczane są zraszacze, które nie mają zamknięcia. Powoduje to, że woda trafia do wszystkich miejsc danego obszaru. Oprócz tego, że mogą być one stosowane do gaszenia wszystkich materiałów, które można ugasić wodą, nadają się również do gaszenia cieczy palnych o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Kiedy najczęściej używa się takich instalacji, tłumaczy specjalista z pirotoks.com.pl:

Instalacje zraszaczowe są w szczególności stosowane w obszarach, w których należy liczyć się z szybkim rozprzestrzenianiem się pożaru. W takich wypadkach cały obiekt może być objęty działaniem stałych urządzeń gaśniczych innego rodzaju lub zabezpieczony gaśnicami, natomiast instalacja zraszaczowa skierowana jest na powierzchnię lub urządzenia najbardziej narażone na powstanie pożaru.

Instalacje mgły wodnej korzystają, jak sama nazwa wskazuje z drobnokropelkowej mgły wodnej, uzyskiwanej przez urządzenia wysokociśnieniowe i sprężone powietrze, a kropla takiego systemu ma nie więcej niż 0,2mm. Powszechny system gaśniczy z użyciem mgły wodnej składa się z: wysokociśnieniowej pompy, zaworów sekcyjnych, systemu rurociągów, tryskaczy mgłowych lub otwartych głowic mgłowych.

Co łączy, a co dzieli instalacje zraszaczowe i instalacje mgły wodnej?

Instalacje mgły wodnej w przeciwieństwie do instalacji zraszaczowych nie mają otwartego strumienia wody, tylko działają za pomocą drobnych kropelek wody. Ponadto instalacje mgły wodnej wytwarzają małe krople, które poprawiają wymianę ciepła, są również mniej odporne na błędy wykonawcze. Podczas gaszenia może wystąpić inertyzacja, czyli zapobieganie tworzeniu się atmosfer wybuchowych i zjawisk pożarowych, do której wystąpienia niezbędne jest parowanie wody i docieranie kropel do pożaru.  Mgła wodna powoduje znacznie mniejsze straty niż woda. Taką instalację możemy zastosować na statkach wycieczkowych, w biurach, czy w tunelach kablowych. Świetnie sprawdzi się do gaszenia łatwopalnych cieczy, oleju i urządzeń pod napięciem. Instalacje zraszaczowe można wykorzystać w elektrowniach, do chłodzenia zbiorników paliw oraz podobnie, jak instalacje mgły wodnej w miejscach użyteczności publicznej.

karton ogrodnictwo

Rodzaje kartonów wykorzystywanych w ogrodnictwie

Kartony to powszechnie wykorzystywany rodzaj opakowań. Pudełka tekturowe znajdują zastosowanie przy przeprowadzkach, w biurach, archiwach, na poczcie czy w sklepie. Służą do zabezpieczania przesyłek, chroniąc przewożone produkty przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Okazuje się jednak, że zastosowań opakowań tekturowych jest znacznie więcej. Jedną z branż, w których kartony są chętnie wykorzystywane do przenoszenia pakunków, jest ogrodnictwo.

Zalety opakowań tekturowych dla ogrodnictwa

Chociaż ogrodnictwo nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl jako skojarzenie z opakowaniami tekturowymi, to jednak zastosowanie kartonów w tej branży jest bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Z czego wynika to zjawisko? Przede wszystkim ogromną zaletą pudełek tekturowych jest ich niska cena w stosunku do innych rodzajów opakowań. Są one przy tym niezwykle lekkie i poręczne, dzięki czemu można przy ich użyciu z łatwością przenosić różne artykuły.

Zastosowanie sztywnej tektury falistej pozwala przy tym skutecznie zabezpieczyć pakunki podczas transportu, co jest szczególnie ważne w przypadku kwiatów, owoców i innych roślin, które są delikatne, a przez to wyjątkowo narażone na uszkodzenia – Mówi przedstawiciel sklepu Euro Karton. – Połamane łodygi, oberwane liście czy poobijana skórka na warzywach mogą sprawić, że produkty te zupełnie stracą na wartości, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zapakowanie i uważny transport.

Jeśli chodzi o inne zalety tektury, to nie bez znaczenia jest również łatwość formowania i składania tego typu opakowań. Mogą mieć one dowolne kształty i wymiary, a także dodatkowe udogodnienia, np. praktyczne uchwyty, dzięki czemu z łatwością się je przenosi oraz eksponuje na stoisku. Warto jeszcze wspomnieć o ekologicznym i naturalnym charakterze tektury, co jest ważne szczególnie w przypadku przechowywania żywności.

Zastosowania kartonów w ogrodnictwie

W jaki dokładnie sposób wykorzystuje się zalety opakowań tekturowych w ogrodnictwie? Kartony mogą służyć jako:

 • kobiałki do owoców – podłużne łubianki z otworami znakomicie nadają się do przechowywania owoców miękkich, takich jak truskawki, maliny czy borówki, a także wiśni i czereśni;
 • skrzynki na warzywa – kartony w dużym rozmiarze pozwalają na przechowywanie większej ilości produktów, np. pomidorów;
 • skrzynki na kwiaty – mocne opakowania tekturowe z materiału o obniżonej nasiąkliwości znajdują zastosowanie jako skrzynki ogrodnicze do chryzantem;
 • kołnierze do kwiatów – specjalna tektura umieszczona w doniczce skutecznie chroni rośliny przed uszkodzeniem.

Na czym polega liposukcja kawitacyjna?

Z nadprogramowymi kilogramami walczy wiele osób. Nierzadko przyczynami ich powstania są choroba lub ciąża. Czasami próby pozbycia się tłuszczyku przebiegają bezskutecznie. Medycyna estetyczna oferuje nowoczesne zabiegi, które poradzą sobie z tym problemem niezależnie od jego powodu. Warto więc postawić na liposukcję kawitacyjną, która jest innowacją w tej dziedzinie. Jak się sprawdzi u Ciebie?

Liposukcja kawitacyjna – co to jest?

Nadmiar tłuszczu na brzuchu, udach, pośladkach czy ramionach dla niektórych bywa uciążliwy. Niezależnie od powodu jego występowania warto postawić na dobry zabieg medycyny estetycznej, który pozbędzie się go skutecznie. To właśnie zapewnia liposukcja kawitacyjna, która nie tylko jest nieinwazyjna, ale także bezpieczna, sprawdzona i nie powoduje znienawidzonego efektu jo-jo.

Zabieg tego typu jest wykonywany na dowolnym obszarze ciała, na którym występuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Dotyczy to nawet takich miejsc jak środkowa część kolan i kostki. Liposukcja kawitacyjna to doskonała alternatywa dla skalpela, przy czym jest bezbolesna, a po jej wykonaniu możesz wrócić do codziennych obowiązków. Ceniona na całym świecie, modeluje ciało i wiąże się z szeregiem wielu innych korzyści. Rozbija komórki tłuszczowe z zastosowaniem wiązek ultradźwięków.

Tak więc liposukcja kawitacyjna jest przeprowadzana z użyciem profesjonalnej głowicy, która emituje fale dźwiękowe. W trakcie dochodzi do przerwania błon komórek tłuszczowych. W efekcie ulegają one uszkodzeniu i zostają przetransportowane do wątroby. Tam w sposób naturalny rozpoczyna się proces przemiany materii. Tłuszcze ulegają rozłożeniu i wydaleniu z organizmu. Sam zabieg trwa około pół godziny.

Co zyskasz dzięki zabiegowi liposukcji kawitacyjnej?

Liposukcja kawitacyjna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy na inwazyjne zabiegi. Jest polecana również tym, którzy bezskutecznie walczą z otyłością. Szybko modeluje sylwetkę, nadając jej pożądanego kształtu. Nie tylko wpływa na efektowne schudnięcie, ale ma także szereg pozytywnych „skutków ubocznych”. Jak mówi specjalista z firmy Ladies First Studio Centrum, są to:

 • redukcja cellulitu,
 • ujędrnienie skóry,
 • pobudzenie krążenia,
 • odżywienie naskórka,
 • szybsza przemiana materii.

Ponadto zabiegi tego rodzaju wpływają na pewność siebie i wzrost samooceny. Są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla pań, ale także dla męskiego grona klientów. Warto się udać do profesjonalnej placówki, która oceni, ile zabiegów będzie konieczne oraz w jakim czasie powinno się je wykonać.

Feng shui w Twoim domu. Od czego zacząć?

Feng shui jest starochińską sztuką planowania oraz poprawiania przestrzeni. Pozwala oddziaływać na wszystkie strefy życia tj. zdrowie, karierę, bogactwo, miłość, harmonię i powodzenie. Osoby decydujące się na urządzenie wnętrz zgodnie z tą sztuką, powinny pamiętać o zasadzie „niepopsutego nie naprawiaj”, która nakazuje, by nie zmieniać na siłę aspektu życia, z którego mieszkańcy nieruchomości są zadowoleni. Od czego zacząć zmiany? Sprawdź!

Podstawowe zasady feng shui

Sztuka feng shui wprowadza szereg zasad, których nie sposób w jednym miejscu wymienić. Dotyczą one nie tylko urządzania wnętrz, ale też późniejszego życia w nich. Zakłada ona m.in., że:

 • okna są oczami domu, dlatego zawsze muszą być czyste,
 • popsute krany oznaczają „uciekające” bogactwo,
 • otwartą klapą sedesu ucieka dobra energia i pieniądze,
 • zasuszenie kwiatów otrzymanych z miłości, doprowadzi również do jej wyschnięcia,
 • bałagan – zarówno ten widoczny, jak i nie – odbija porządek i harmonię,
 • chowanie popsutych przedmiotów blokuje dobrą energię,
 • duże lustra, zwłaszcza w sypialni, nie ułatwiają relaksu i odpoczynku,
 • lustra znajdujące się naprzeciwko drzwi wypychają energię i nie pozwalają jej wejść.

Od czego zacząć wprowadzanie feng shui?

Feng shui, jeszcze przed wprowadzeniem zmian w istniejących aranżacjach, wymaga oczyszczenia i uzdrowienia panującej w domu energii. Etap ten odbywa kluczową rolę w późniejszym przepływie mocy. Czy czynności te są skomplikowane? Nie. Remigiusz Senska – specjalista Feng Shui wyjaśnia, że sam proces oczyszczania powinniśmy rozpocząć od najniższej kondygnacji domu – piwnicy. Odpowiada ona bowiem lękom przed sukcesem, a panujący w niej bałagan skutecznie blokuje rozwój. Wyrzućmy zbędne rzeczy i nie przetrzymujmy przedmiotów, które są zepsute. Następnie możemy rozpocząć porządki na poziomie dziennym. Etap ten powinien rozpocząć się otwarciem wszystkich okien – chociażby na chwilę. Konieczne jest dokładne usunięcie kurzu znajdującego się w całym domu. Dlaczego akurat kurz? Oznacza on bowiem zastój i bezruch. Po uporządkowaniu tej przestrzeni przechodzimy do sprzątania górnych części naszego domu, m.in. szczytów szaf, górnych półek w garderobie, a także strychu.

W trakcie wprowadzania feng shui warto zadbać o zapalenie świec, których ogień również ma właściwości oczyszczające. W tym przypadku warto pamiętać, by każdorazowo stosować produkty pochodzące z naturalnych materiałów.

Uzdrawianie to z kolei moment wymagający zlokalizowania miejsc, w których moc nie przepływa właściwie. Przedmiotami ułatwiającymi przeprowadzenie tego procesu są: lustra, świece, oświetlenie i wszystko to, co świeci. Siłę tą mają także barwy – czerwona i czarna. Nie należ również zapominać o pozytywnym oddziaływaniu roślin – oczywiście żywych.

Chcąc uzyskać zamierzony efekt, należy podejść do procesu nie zadaniowo, ale z pełną świadomością. Bowiem nie zawsze blokada przepływu energii jest spowodowana wszystkimi wymienionymi wcześniej rzeczami. Być może to złe nastawienie zainteresowanego bądź brak jego wiary.

Aromaty w żywności specjalnego zastosowania

Aromaty spożywcze są obecnie stosowane w wielu różnych produktach. Ich zadaniem jest wzmocnienie doznań osoby, która spożywa dany posiłek. Okazuje się, że oprócz sprawienia przyjemności mają one jeszcze inne zastosowanie. Bardzo często wykorzystywane są w żywności o specjalnym zastosowaniu, która wykorzystywana jest między innymi u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia układu pokarmowego. 

Czym jest żywność specjalnego zastosowania?

Specjalista z firmy IPRA POLSKA Sp. z o.o. zauważa:

Współcześnie na rynku można spotkać się z produktami, które określane są mianem żywności ze specjalnym zastosowaniem. Ich zadaniem jest dostarczenie do organizmu człowieka składników spożywczych o określonej wartości. Zdarza się jednak, że w ich przypadku koniecznie jest użycie aromatów zapachowych.

Czym dokładnie się charakteryzuje się pożywienie specjalne? Istnieje kilka opcji. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się asortyment, który:

 • wykorzystywany jest w dietach odchudzających, w związku z czym charakteryzuje mniejszą energetycznością,
 • eliminuje określoną ilość tych elementów, które mogłyby powodować różnego rodzaju alergie związane z nietolerancją,
 • przeznaczony jest dla określonej grupy wiekowej np. dla niemowląt lub dla osób starszych,
 • wykorzystywane są przez osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby – wśród najczęstszych wymienia się nietolerancję na gluten lub cukrzycę.

Dlaczego w żywności do specjalnego przeznaczenia wykorzystuje się aromaty?

Smak produktu to jedna z tych właściwości, która doceniana jest przez konsumentów najbardziej. Oczywiście nie bez znaczenia są wartości odżywcze. Zdarza się jednak, że produkty przeznaczone do specjalnego żywienia mają określoną zawartość składników mineralnych ważnych dla diety, pozbawione są natomiast pewnych smaków np. z uwagi na eliminację pewnych elementów. W takich sytuacjach wykorzystywane są bardzo często naturalne aromaty spożywcze, które wpływają na atrakcyjność pożywienia.

Świadomość społeczeństwa w zakresie jakości produktów w ostatnich latach ulega zdecydowanej poprawie. Właśnie dlatego zapachy syntetyczne zostały zastąpione tymi pochodzenia naturalnego. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt tysięcy smaków słodkich, słonych i wielu innych. Co więcej, występują one w dwóch postaciach: płynnej i proszkowej. Dzięki tym właściwościom możliwe jest ich dopasowanie do konkretnego asortymentu spożywczego.

Aromaty spożywcze do zadań specjalnych

W związku z licznymi migracjami międzynarodowymi, coraz większa liczba firm dystrybuujących aromaty do produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia zwraca uwagę także na kwestie kulturowe na całym świecie. W ten sposób powstały między innymi aromaty koszerne, czy halal. W ten sposób bez żadnych przeszkód mogą korzystać z nich osoby o różnych wyznaniach, nie łamiąc przy tym  zasad swojej kultury, czy religii, co jest bardzo ważne.

Charakterystyka monet okolicznościowych w Polsce

Wyobraźnię numizmatyków rozgrzewają stare monety oraz rzadkie egzemplarze pochodzące z kraju i z zagranicy. Jednymi z najbardziej poszukiwanych i cenionych okazów są numizmaty okolicznościowe. Ich wartość jest wielokrotnie wyższa niż znajdujący się na nich nominał. Czym takim charakteryzują się monety okolicznościowe wybijane w Polsce?

Monety okolicznościowe – co to takiego?

Monety okolicznościowe są emitowane z myślą o kolekcjonerach, ale także znajdują się w obiegu. Znacznie różnią się od tych, które każdy nosi w portfelu. Niektóre z nich są na tyle rzadkie, że stanowią cenne trofeum w kolekcji numizmatyka.

Monety okolicznościowe wybija się, aby upamiętnić ważne wydarzenie (np. historyczne, sportowe) lub konkretną postać. Często wykonuje się je z metali szlachetnych, co jak łatwo się domyślić, wpływa na ich wartość.

Kształty oraz rozmiary monet okolicznościowych, które są emitowane przez NBP, mogą się różnić od standardowej formy pozostałych numizmatów. Mogą to być na przykład prostokąt z nieco zaokrąglonymi krawędziami lub elipsa.

Jeżeli chodzi o wielkość ich nakładu, to zależy ona przeważnie od rodzaju kruszcu, z którego zostały wykonane. Monet srebrnych emituje się obecnie około 20 tys. egzemplarzy. Natomiast monety ze złota mają najczęściej nakład nie większy niż 2 tys. sztuk.

Moneta okolicznościowa to często jedna z największych zdobyczy numizmatyka. Ceni się je nie tylko ze względu na ich rzadkość. Cechują się one wyjątkowym wyglądem i walorami artystycznymi. Oprócz tego wiele osób traktuje je jako lokatę kapitału. Dzieje się tak, gdyż ich wartość często rośnie z biegiem czasu – mówi ekspert ze Sklepu Numizmatycznego Arkadia.

Jakie monety okolicznościowe cieszą się dużym zainteresowaniem?

Niektóre monety okolicznościowe są szczególnie poszukiwane przez klientów sklepów numizmatycznych. Sporym zainteresowaniem cieszą się złote monety o różnych nominałach.

Wśród popularnych monet tego typu można wyróżnić te pochodzące z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Znajdują się na nich podobizny Polaków zasłużonych dla niepodległości kraju – między innymi Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego. Uwagę przykuwają też takie numizmaty jak Talar Stefana Batorego i Dukat Zygmunta Starego. Monety te mają nominał 20 zł. Niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerzy darzą srebrne 50-złotówki z serii „Skarby Stanisława Augusta”.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu