Skąd pochodzi odzież używana? Najpopularniejsze kierunki

Kupowanie odzieży używanej jest bardzo modne, bo nie tylko pozwala nosić wysokiej jakości, markowe ubrania, które są dostępne za niewielkie pieniądze, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Do polskich hurtowni oraz sklepów trafia odzież używana z kilku krajów m.in. ze Szwecji i z Norwegii. Import odzieży używanej z tych krajów pozwala zaoferować kupującym ubrania w niemal idealnym stanie.

Skąd importowana jest do Polski odzież używana?

W ostatnich latach import odzieży używanej przeszedł wiele zmian. Ciesząca się niegdyś ogromną popularnością odzież z Anglii, Niemiec oraz Irlandii stała się nieco mniej popularna ze względu na znacznie wyższą jakość i bardzo dobry stan ubrań importowanych ze Szwecji, a także z Norwegii. W krajach tych wyjątkowo popularne jest częste odświeżenie garderoby i oddawanie niemal nowej odzieży w celu zrobienia miejsca w szafie. Odzież używana z krajów skandynawskich dostępna jest w wielu polskich hurtowniach, skąd trafia do sklepów, a następnie szaf Polek i Polaków. Noszenie odzieży używanej oraz otwieranie stacjonarnych i internatowych sklepów, w których można ją kupić, staje się nie tylko sposobem na modny wygląd i oszczędności, ale także pozwala rozkręcić dobrze prosperujący biznes.

Odzież z drugiej ręki trafia do Polski z różnych krajów. Najczęściej importowana jest z Anglii, Niemiec, Irlandii, Szkocji, Szwecji oraz Norwegii. W każdym z tych krajów pozyskiwana jest w podobny sposób, ale może się różnić m.in. jakością. Importerzy odzieży używanej, którym zależy na zadowoleniu ich klientów, dbają o to, aby do ich hurtowni i sklepów trafiała jedynie wyselekcjonowana i nadająca się do długotrwałego użytkowania odzież. Wszystkie ubrania, które nie nadają się do użytku, przeznaczane są na czyściwo – wyjaśnia specjalista z firmy KM Textile z Przemiarowa.

Jak pozyskiwana jest odzież, która trafia do hurtowni?

W zależności od kierunku, z którego importowana jest odzież, może cechować się ona różną jakością. Odzież pochodząca z Anglii najczęściej pozyskiwana jest podczas zbiórek typu „door to door”, z kontenerów na używane ubrania oraz ze sklepów, które oferują gotówkę za używaną odzież. W przypadku ubrań importowanych z Anglii przeważa odzież ze znanych sklepów z galerii handlowych, wśród której mogą znaleźć się także luksusowe ubrania od znanych projektantów. Podobnie pozyskiwana jest odzież w przypadku importu z Irlandii oraz Niemiec. Odzież importowa na z krajów skandynawskich m.in. ze Szwecji i z Norwegii także pozyskiwana jest z bezpośrednich zbiórek oraz z kontenerów. W większości są to markowe ubrania w bardzo dobrym stanie, które cechują się ciekawym wzornictwem i doskonałą jakością tkanin, dzięki czemu zakup odzieży używanej pochodzącej z tych krajów pozwala zaoferować klientom modne, wygodne i trwałe ubrania, które są zgodne z obowiązującą modą.

Rodzaje zaworów bezpieczeństwa do pary, wody i innych mediów

Mało osób się zastanawia, jak jest regulowane ciśnienie w powszechnie znanych instalacjach centralnego ogrzewania czy też w zbiornikach ciśnieniowych. A to właśnie zawory bezpieczeństwa odgrywają niebagatelną rolę, chroniąc przed nadmiernym jego wzrostem. Zawory odnajdują więc zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu i są przeznaczone nie tylko do wody, ale także pary oraz innych mediów. Jakie są ich rodzaje?

Czym są zawory bezpieczeństwa?

Zawory bezpieczeństwa chronią każdą instalację przed niebezpiecznym wzrostem ciśnienia. Są niezbędnym wyposażeniem, które decyduje o sprawności całego systemu. Skonstruowane w różnorodny sposób, zabezpieczają nie tylko przed ciśnieniem wody, ale także pary wodnej, sprężonego powietrza i innych mediów ciekłych i gazowych. Dlatego są stosowane w:

 • instalacjach ciśnieniowych,
 • sprężarkach,
 • zbiornikach hydroforowych,
 • cysternach,
 • kotłach parowych,
 • butlach ciśnieniowych,
 • silosach,
 • centralnym ogrzewaniu.

Jak mówi specjalista z firmy Termo Technika Monika Czamara, zastosowanie odnajdują w przemyśle stoczniowym, chemicznym, spożywczym, a także farmaceutycznym. Mają wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie wszystkich instalacji, ale także bezpieczeństwo ludzi i otoczenia. Dlaczego? Chronią one przed wydostaniem się z uszkodzonych instalacji toksycznych substancji, które mogłyby mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie i środowisko.

Podział zaworów bezpieczeństwa do pary, wody i innych mediów

Na rynku można znaleźć różne typy zaworów bezpieczeństwa, dostosowane do rodzaju substancji i natężenia ciśnienia. Przede wszystkim wyróżnia się zawory proporcjonalne i pełnoskokowe. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, w tym najczęściej ze staliwa, żeliwa lub stali nierdzewnej. Do tego mają różne przyłącza np. kołnierz i gwint.

Zawory bezpieczeństwa proporcjonalne są zalecane do cieczy. Otwierają się proporcjonalnie do wzrostu ciśnienia. Dopiero potem następuje całkowite i natychmiastowe otwarcie. Zazwyczaj są uruchamiane przez bezpośrednie działanie sprężyny śrubowej. Pełnoskokowe zaś odnajdują zastosowanie w przypadku gazów i par, a ich otwarcie następuje błyskawicznie i całkowicie.

Kolejny podział dotyczy zaworów bezpieczeństwa: ciężarkowych i sprężynowych. Podczas gdy pierwsze doskonale sprawdzą się przy niskich ciśnieniach nastawy, drugie charakteryzują się pełnym otwarciem dla średnich i wysokich wydajności. Tak więc są wykorzystywane np. w pompach, dmuchawach, podgrzewaczach czy separatorach gazu i oleju. Odprowadzają nadmiar czynnika do atmosfery lub podłączonego zbiornika przez odpowietrzenie. Zawory sprężynowe są więc znakomitym rozwiązaniem przy neutralnych mediach. Otwierają się natychmiast, zapobiegając eksplozji kotła, zbiornika itp.

Warto wiedzieć, że na rynku się znajdują rozmaite typu wykonania zaworów, w tym podstawowe, gazoszczelne, z ograniczeniem skoku, z kołpakiem otwartym lub zamkniętym. Do tego często nadzwyczaj korzystnym wyposażeniem są płytki bezpieczeństwa. Zapewniają one dodatkową i niezawodną szczelność. Dobrym wyborem są wielowarstwowe, złożone z kilku wkładek, w tym z uszczelniającej. Często wykonywane ze stali kwasoodpornej, mają wytrzymałość nawet do 430°C!

Na czym polega myślenie wizualne?

Bardziej zapamiętujesz słowa czy obrazy? Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, to nic dziwnego – bodźce wizualne są lepiej rejestrowane przez mózg. Tak więc dobrze poprowadzona prezentacja lub szkolenie musi zawierać elementy myślenia wizualnego. To uniwersalna i bardzo przydatna technika mentalna, która pozwala na osiąganie sukcesów zawodowych i nie tylko. Na czym polega?

Zawsze jest obraz i słowo

Cała nasza komunikacja składa się z obrazów i słów. To, czego nie da się powiedzieć słowami, komunikujemy za pomocą innych znaków. Profesjonalnie przyjęło się, że mamy do czynienia z komunikacją werbalną i niewerbalną. Ta pierwsza operuje na słowach, zdaniach, tekstach pisanych. Ta druga – na obrazach, gestach, kolorach, przestrzeni.

Dobra prezentacja ustna to taka, która łączy ze sobą dwa rodzaje komunikacji. Za pomocą słów można bowiem przestawiać zagadnienia teoretyczne i porządkować formę. Z kolei obrazy, rysunki i szkice mogą okazać się pomocne dla zilustrowania skomplikowanych, wartych zapamiętania informacji.

Myślenie wizualne – co to takiego?

Myślenie wizualne to metoda polegająca na używaniu obrazów. Osoba prowadząca prezentację wizualną powinna dostrzegać problem w sposób całościowy, przestrzenny i zauważać relacje pomiędzy obiektami. Nie mówi o drzewie, a rysuje drzewo.

Słuchacz koncentruje się jednocześnie na słowie i obrazie, a przez to lepiej przyswaja treść. Tak więc myślenie wizualne ma dużą moc komunikacyjną. Można je włączyć do codziennej praktyki, zwłaszcza tej zawodowej.

Dlaczego lubimy przyswajać treści wizualnie?

„Suchy” tekst dla wielu jest męczący i nudny. Przypominasz sobie, jak trudne było ślęczenie po nocach nad książkami? Partie tekstu pojawiały się przed oczami, ale natychmiast znikały w odmętach pamięci.

Badania pokazują, że zdecydowana większość ludzi to wzrokowcy. Co to dokładnie oznacza? Znacznie lepiej przyswajamy informacje przedstawione w formie graficznej. A już idealną sytuacją jest, gdy dane są ujęte w sposób łatwy, intuicyjny i zrozumiały. Wówczas nasz mózg jest pobudzony i aktywny, co skutkuje bardziej efektywnym zapamiętaniem konkretnych treści.

Jak się tego nauczyć?

Istnieją skuteczne sposoby na to, by nauczyć się myślenia wizualnego i wcielić je w życie, na przykład podczas prezentacji biznesowej lub konferencji. Słuchacze na pewno lepiej zapamiętają Twoje wystąpienie, a Ty będziesz mniej zestresowany i bardziej pewny siebie.

Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy świadczące usługi edukacyjne w związku z przygotowaniem wystąpień publicznych. Jak tłumaczy ekspert z warszawskiego teamu Opowiedz to:

Eksperci są w stanie przeprowadzić klienta przez kompletny proces nauki myślenia wizualnego. Dzięki temu można stać się po prostu lepszym mówcą.  

Co jest ważne?

Nie warto skupiać się na zdobieniu tekstu i szlifowaniu manualnym rysunków – nie liczy się wartość artystyczna. Chodzi tu przede wszystkim o uproszczenie wypowiadanych informacji.

Najważniejsze jest przygotowanie nieskomplikowanych rysunków, dzięki którym łatwiej jest się czegoś nauczyć.

Jak wybrać dobry wózek do sprzątania?

Aby wybrać odpowiedni wózek, należy określić przeznaczenie wózka, czyli gdzie będziemy go wykorzystywać. Należy również określić, jak dużą powierzchnię ma sprzątać i dobrać odpowiednią wielkość wiaderek oraz przemyśleć, czy wózek będzie musiał przewozić ręczniki, chemię czyszczącą, papier, czy inne akcesoria. Wyjaśniamy, czym się kierować przy wyborze wózka, na co zwrócić szczególną uwagę.

Łatwe i przyjemne sprzątanie – dlaczego wózki do sprzątania są tak ważne?

Wózki do sprzątania są to urządzenia, które ułatwiają nam pracę, a dobrze dobrane, potrafią znacznie ją przyspieszyć i umilić. Dzięki wiaderkom na wodę brudną, wodę czystą i wyciskarce, mycie podłóg nie sprawia żadnej trudności.  Dodatkowo, wózki pomagają w transporcie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Mogą być wyposażone w kilka wiaderek, pojemniki na akcesoria i środki czystości, półki do przewożenia przedmiotów, ręczników, czy pościeli oraz kosze na śmieci lub kosze do segregacji. Wszystkie te urządzenia osadzone są na bardzo wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu stelażach na kółkach.  Pracownik P.H.U. Silver mówi:

Dziś trudno wyobrazić sobie utrzymanie higieny w dużych obiektach bez profesjonalnych wózków z dużymi mopami do utrzymania czystości.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Widzimy je w wielu obiektach. Pracownicy chwalą wózki, gdyż dzięki nim zyskują mobilność i wygodę. Wózki to ergonomia pracy, ponieważ osoba sprzątająca nie dźwiga dużych ciężarów, nie schyla się niepotrzebnie, a wszystkie środki czystości ma pod ręką, co przekłada się na szybkość sprzątania.

rudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Widzimy je w wielu obiektach. Pracownicy chwalą wózki, gdyż dzięki nim zyskują mobilność i wygodę. Wózki to ergonomia pracy, ponieważ osoba sprzątająca nie dźwiga dużych ciężarów, nie schyla się niepotrzebnie, a wszystkie środki czystości ma pod ręką, co przekłada się na szybkość sprzątania.

Rodzaje wózków do sprzątania i miejsca ich pracy

W zależności od zapotrzebowania, miejsca wózek do sprzątania  lub wielkości pomieszczenia, w którym będzie przechowywany, rozróżniamy kilka rodzajów wózków:

 • wózki jedno lub dwuwiaderkowe – są najmniejsze, znajdują wykorzystanie w małych pomieszczeniach i mieszkaniach,
 •  wózki serwisowe– bardzo popularne, umożliwiające jak najbardziej efektywne utrzymanie czystości, głównie znajdziemy je w galeriach handlowych, szkołach i biurowcach,
 •  Wózki do segregacji– najczęściej spotkamy je w hotelach lub szpitalach. Pozwalają odseparować śmieci, pościel lub odpady medyczne do kilku różnych worków.
 • Wózki do dezynfekcji i mycia– przeznaczone są dla szpitali, przychodni. Najczęściej wyposażone są w system do chemii dezynfekującej.
 •  Wózki hotelowe– przeznaczone do hoteli i moteli, do przewożenia brudnej pościeli, ręczników, akcesoriów do sprzątania.

Oferta wózków sprzątających jest bardzo bogata i różnorodna, warto z niej skorzystać, aby sprzątanie nie było tylko obowiązkiem, a również przyjemnością.

Kilka słów o wyborze nagrobka

Pamięć i szacunek wobec zmarłych są w naszej kulturze wyrażane przez budowanie im nagrobków. Mogą być one wykonane z wielu rodzajów kamienia, a ich design może przybierać różne formy. Najważniejsze jest, by we właściwy sposób upamiętniały osobę, która odeszła. Odpowiedni wybór kamienia oraz wzoru nagrobka nie jest niczym łatwym. Poniżej podpowiadamy, czym się kierować podejmując decyzję w tym temacie.

Jednym z odgórnych ograniczeń w kwestii wyboru nagrobka, jest jego rozmiar. Musi on być zgodny z wytycznymi administracji cmentarza. Jednak warto pamiętać, że często jest możliwość dopasowania wybranego wzoru do odgórnych wymagań. Wiele wzorów można zmodyfikować. Można też, inspirując się wybranym nagrobkiem pojedynczym, stworzyć własny, indywidualny projekt. Takie możliwości oferują te zakłady, w których wykonuje się nagrobki od podstaw, czyli od cięcia granitowych bloków, poprzez cięcie i polerowanie każdego elementu, wykonywanie zdobień i napisów, aż do końcowego rezultatu, jakim jest montaż pomnika na cmentarzu.

Wybór kamienia

Ważną decyzją jest też wybór kamienia, z jakiego nagrobek ma być wykonany. W obecnych czasach w Polsce najczęściej wybieranym materiałem jest granit. Dzięki swojej twardości, odporności na warunki atmosferyczne, niskiej nasiąkliwości i możliwości obróbki, np. polerowania, daje gwarancję piękna i wytrzymałości na długie lata. Ponieważ dostępne są teraz kamienie z całego świata, można wybierać  kolor i wzór  według własnych upodobań. Takiej gwarancji niezmienionego po latach wyglądu nie daje marmur, a piaskowiec jest opcją dla tych,  którzy rozumieją i akceptują efekt patyny.

Elementy wykończeniowe

Do kamienia i wzoru trzeba odpowiednio wybrać elementy wykończenia. Napisy mogą być wykuwane lub piaskowane. Można też zamontować litery i dodatki metalowe. Warto uważnie dopasować odpowiedni wzór czcionki, kształt krzyża i wszelkie inne detale, do wybranego projektu nagrobka.

Nagrobek musi być estetyczny. Może być minimalistyczny, bądź bogato zdobiony, to już zależy od preferencji klienta, ale najważniejsze jest to, żeby całość była spójna i elegancka. Dlatego warto poświęcić czas, by, razem z klientem, zastanowić się nad każdym szczegółem – mówi ekspert z Pracowni Kamieniarskiej Grzelińscy.

Na pomoc w podejmowaniu tych wszystkich decyzji każdy powinien móc liczyć w rozmowie z kompetentnym przedstawicielem zakładu kamieniarskiego. Warto poszukać zakładu, w którym pracują osoby potrafiące profesjonalnie i życzliwie doradzić, a klient jest zawsze uważnie i z szacunkiem wysłuchany. Bo nagrobek to nie dekoracja, to wyraz naszej miłości i wdzięczności.

 

Maszyny CNC jako symbol współczesnego przemysłu

CNC to zbiorczy termin dla maszyn sterowanych komputerowo, które są coraz popularniejsze na wszelkich liniach produkcyjnych. Wraz z automatyzacją procesów zwiększa się tempo i precyzja wykonywanych prac, co przyczynia się do wzrostu popularności CNC w różnych branżach. W poniższym artykule postanowiliśmy scharakteryzować obrabiarki CNC pod względem możliwości ich zastosowania.

Hurtowa obróbka elementów

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co oznacza numeryczne sterowanie komputerowe maszyn przemysłowych. W praktyce jest to możliwość wykonania dokładnego projektu i bardzo precyzyjne jego odwzorowanie przez maszynę. Dzięki temu błędy mogą wystąpić jedynie na drodze planowania, a nie samego procesu wykonawczego. Dlatego też obróbka maszynami CNC jest bardzo pożądana w przypadku wykonywania produktów w ilości hurtowej. Kolejne kopie są idealne względem siebie. Klient nie musi obawiać się, że część serii będzie inna, bo operator coś źle ustawił lub przypadkiem coś przesunął.

Zastosowanie w różnych branżach przemysłowych

Maszyny CNC mogą pracować przy obróbce stali, miedzi, aluminium, drewna i tworzyw sztucznych. Za pomocą sterowania komputerowego wiercą otwory, gną blachy i docinają duże kawałki do dalszego procesu obróbki. Maszyny CNC znajdziemy m.in. w przemysłach motoryzacyjnym, lotniczym, metalurgicznym, energetycznym, górniczym, stoczniowym, petrochemicznym, rolniczym i w sektorze budowlanym. Mogą one pracować samodzielnie lub wspólnie z innymi maszynami linii produkcyjnej. Ekspert z zakładu produkcyjno-usługowego ADMOT w Mazańcowicach mówi:

Maszyny CNC redukują potrzebę ręcznego sterowania i tym samym zwiększają wydajność produkcji. Sam proces jest szybszy i dokładniejszy, co jest szczególnie ważne w przypadku wykonywania trudniejszych zleceń.

Rosnąca popularność maszyn CNC

Same maszyny nie różnią się szczególnie pod względem konstrukcyjnym od maszyn ręcznych. Także wykonywana przez nie obróbka działa na takiej samej zasadzie jak obróbka manualna. Jednak wysoka jakość powstałych elementów oraz niewielki czas potrzebny na wykonanie dużych zleceń sprawia, że maszyny CNC będą coraz powszechniejsze w zakładach, co poskutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na produkty wysokiej jakości. Obrabiane elementy przeważnie mają gładką powierzchnię i precyzyjnie wykończone detale. Nie trzeba więc ich ponownie szlifować. W niektórych branżach ceni się także możliwości pozwalające zwiększyć różnorodność, która wpływa na estetykę wyrobu. Dzięki temu CNC mogą być stosowane nie tylko do prostych prac, ale także do metaloplastyki lub innych pochodnych dziedzin.

Z jakich elementów składa się księga przychodów i rozchodów?

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów służy ewidencji wszystkich zdarzeń księgowych w przedsiębiorstwie. Jest ona stosowana w przypadku księgowości uproszczonej. W każdą z 17 kolumn księgi przychodów i rozchodów powinny być wpisywane określone zdarzenia księgowe. Dowiedz się więcej na temat objaśnień do elementów, z których składa się księga przychodów i rozchodów.

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów służy ujmowaniu wszystkich zdarzeń gospodarczych w przypadku prowadzenia księgowości uproszczonej. Musi być ona prowadzona m.in. przez:

 • spółki jawne osób fizycznych,
 • spółki partnerskie,
 • spółki cywilne osób fizycznych.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów najlepiej powierzyć profesjonalistom, bo samodzielne prowadzenie księgowości jest nie tylko wyjątkowo czasochłonne, ale także może wiązać się z ryzykiem popełnienia wielu błędów księgowych. Zgodnie z zasadą, księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona systematycznie i zgodnie ze stanem faktycznym. Niedopuszczalne jest dokonywanie zapisów w terminie innym, niż przewiduje prawo, czyli po rozpoczęciu kolejnego dnia działalności firmy. Zasada ta dotyczy podatników, którzy samodzielnie prowadzą księgę przychodów i rozchodów. Powierzając prowadzenie księgi przychodów i rozchodów pracownikom biura rachunkowego, można uniknąć konieczności codziennego poświęcania czasu na niezbędne czynności księgowe.

Księga przychodów i rozchodów uwzględnia wszystkie zdarzenia gospodarcze w przedsiębiorstwie. Do jej prowadzenia zobowiązani są nie tylko niektórzy przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne, które rozliczają się na zasadach ogólnych lub wybrały podatek liniowy i osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Księga przychodów i rozchodów składa się z 17 elementów, czyli rubryk, które trzeba odpowiednio uzupełnić – wyjaśnia ekspert z firmy COMPO SYSTEM z Łodzi.

Z czego składa się księga przychodów i rozchodów?

W przypadku księgi przychodów i rozchodów mamy do czynienia z aż 17 kolumnami, które należy odpowiednio wypełnić. Pierwsze 3 kolumny uwzględniają kolejno:

 • numer zapisu do księgi,
 • dzień miesiąca właściwy dla dokumentu, który stanowi podstawę wpisu,
 • numer dowodu księgowego.

Kolumna 4 i 5 przeznaczone są do zapisu danych kontrahentów, czyli imion, nazwisk lub nazw firm, a także adresów w przypadku transakcji dotyczących zakupu lub sprzedaży, o ile poświadczającymi je dowodami księgowymi są paragony lub faktury. W przypadku dziennych zestawień sprzedaży lub wewnętrznych dowodów księgowych kolumn tych nie należy wypełniać. Kolumna 6, 7 i 8 służą kolejno ewidencji:

 • rodzajów przychodów lub wydatków,
 • wartości sprzedanych towarów lub usług,
 • pozostałych przychodów.

Kolumna 9, 10 i 11 służą kolejno do:

 • sumowania wartości przychodów (z kolumny 7 i,
 • ewidencjonowania zakupu towarów oraz materiałów zgodnie z ceną ich zakupu,
 • ewidencjonowania kosztów ubocznych zakupu.

Kolumna 12 księgi przychodów i rozchodów służy ewidencjonowaniu wynagrodzeń dla pracowników w formie gotówkowej oraz w naturze. Kolumna 13, 14, 15, 16 i 17 służą do ewidencji wydatków oraz kosztów. Uwzględniają one kolejno:

 • pozostałe wydatki np. opłaty czynszowe,
 • sumę wydatków z kolumny 12 i 13,
 • inne zdarzenia gospodarcze, które nie zostały wymienione we wcześniejszych kolumnach oraz przychody dotyczące miesięcy i lat następnych,
 • koszty działalności na cele badawczo-rozwojowe,
 • uwagi i dodatkowe informacje dotyczące konkretnych zdarzeń gospodarczych z uwzględnieniem przypisanych im kolumn oraz wierszy.

Wszystko pod ręką, czyli cechy dobrej szafy warsztatowej

Szafki warsztatowe są przeznaczone do przechowywania narzędzi i pozostałych elementów niezbędnych do codziennej pracy technicznej. Wykorzystuje się je w serwisach samochodowych, w halach magazynowych i w przydomowych garażach.  Takie meble mogą być wyposażone w dodatki ułatwiające utrzymanie porządku i zwiększające funkcjonalność. Jak wybrać dobry model?

Dopasowana do indywidualnych potrzeb

Klienci coraz częściej kładą nacisk na to, by nabywane produkty były jak najbardziej dopasowane do ich preferencji użytkowych. Tak więc wytwórcy muszą dziś dostosowywać meble warsztatowe do wymagań każdego klienta.

Szafy mogą być wyposażone dodatkowo w różnego typu szuflady, półki
z możliwością regulacji itd. Układ wewnętrzny mebla musi uwzględniać codzienne zadania danego warsztatu lub hali magazynowej. Jeśli na przykład potrzeba więcej przestrzeni do przechowywania ubrań roboczych, to warto to uwzględnić już na etapie dokonywania zamówienia.

Dobrze, jeśli oferowane są meble o różnym sposobie zamykania (wersje roletowe, przesuwne itd.), ponieważ to także ma istotne znaczenie w kontekście aranżowania przestrzeni roboczej.

Najbardziej renomowani dostawcy, tacy jak Brastech, doradzą klientowi najlepsze rozwiązanie i dostosują wybrany produkt do jego oczekiwań. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców.

Dobra organizacja miejsca

Podstawą efektywnej pracy w warsztacie lub w jakimkolwiek innym miejscu pracy z narzędziami jest odpowiednia organizacja wszystkich elementów. Nawet najmniejsze śrubki powinny mieć swoje miejsce i nie powinno być żadnych wątpliwości, gdzie się znajdują.

Szafki warsztatowe muszą więc zapewniać utrzymanie porządku na stanowisku pracy dzięki łatwemu dostępowi do wszystkich akcesoriów i przedmiotów pomocniczych.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie porządek w warsztacie, będą szafy warsztatowe z pojemnikami o różnej wielkości, w których można gromadzić zarówno drobne, jak i nieco większe elementy.

W kontekście organizacji świetnie sprawdzają się szuflady o różnej ładowności. Ich przestrzeń wewnętrzna może być przystosowana na przykład do umieszczenia piankowych wkładów lub do montażu przegródek ułatwiających przechowywanie niewielkich przedmiotów.

Dobrze, jeśli szuflady mają etykiety samoprzylepne, ponieważ umożliwia to opisanie ich zawartości.

Sprytne rozwiązania

Świetnie sprawdzają się między innymi perforowane ścianki wewnętrzne. To rozwiązanie zapewnia łatwe zawieszenie haków, wsporników i uchwytów na narzędzia, także wraz z pojemnikami. Perforowane panele umożliwią natomiast ergonomiczne wykorzystanie powierzchni użytkowej.

Wewnątrz szafki można także zamontować specjalne listwy zaczepowe, na których będą zawieszone półki. W nowoczesnych szafkach jest ponadto opcja zamontowania mechanizmu blokującego wysuwanie kilku szuflad jednocześnie, co chroni mebel przed upadkiem.

Mleczko odstraszające owady. Jak to działa?

Sezon wiosenno-letni sprzyja dłuższemu przebywaniu na dworze. Wiele z nas wyjeżdża w góry, nad morze, jezioro, piknikuje na łonie natury czy spaceruje po lasach. Ciepłe pory roku sprzyjają owadom. Blisko zbiorników wodnych często mamy do czynienia z komarami, a w wysokich trawach z kleszczami. Warto wówczas skorzystać z preparatów odstraszających owady, takie jak mleczko, balsam czy spray, które ochronią nas przed tymi insektami.

Jak działa mleczko odstraszające owady?

Mleczko odstraszające owady to preparat, który powoduje, że po jego użyciu stajemy się mało atrakcyjni i wręcz niewidzialni dla komarów, kleszczy i innych insektów.

Aplikacja takiego mleczka na naszej skórze sprawia, że tworzy się wokół niej ochronna warstwa zapachowa, która nie zabija owadów, tylko je odstrasza – podkreśla nasz rozmówca reprezentujący firmę Moskito Guard, w której możemy zakupić preparaty odstraszające owady.

Aplikację każdego preparatu należy wykonać na skórę, unikając bezpośredniego kontaktu z twarzą, szczególnie omijać okolice oczu i nosa. Dobrze wiedzieć, aby nie stosować preparatów na rany i skórę podrażnioną oraz pod ubranie. Wiele środków może być wykorzystywanych do ochrony dzieci oraz po konsultacji z lekarzem mogą z nich korzystać kobiety w ciąży.

Jakie mleczko odstraszające owady wybrać i kiedy je stosować?

Najlepszym wyborem będzie zakup bezpiecznego balsamu na kleszcze, komary, muszki i inne owady, który jednocześnie pielęgnuje skórę, np. balsam Moskito Guard. Ma on przyjemny zapach, jest wodoodporny, nie zawiera DEET ani alkoholu oraz posiada bezpieczny skład chemiczny. Preparat ten działa długo i skutecznie – nawet do 8 godzin! Nie pozostawia tłustej warstwy na ciele i dobrze się rozprowadza. Dzięki temu, że ma on formę mleczka, jest dużo bardziej wydajny niż inne preparaty w sprayu odstraszające owady. Warto go mieć zawsze pod ręką i stosować za każdym razem, gdy planujemy wyjść na zewnątrz, szczególnie na spacer do lasu, gdyż kleszcze mogą wywołać niebezpieczne choroby np. boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Najbardziej niebezpieczne mogą być owady w krajach tropikalnych, które często przenoszą potencjalnie śmiertelne choroby, takie jak malaria, żółta gorączka czy denga. Jeżeli wybieramy się na wakacje, możemy taki preparat odstraszający owady kupić w mniejszej wersji, co pozwoli nam zmieścić go w każdej torebce. Oprócz tego możemy wybrać chusteczki nasączone balsamem czy plastry, które można nakleić w miejscu ukąszenia owada, aby załagodzić nieprzyjemne swędzenie. Ochrona przed niechcianymi owadami jeszcze nigdy nie była tak łatwa!

Ile kosztuje powiększenie biustu?

Kształtny i odpowiednio duży biust to niezaprzeczalny atrybut kobiecości. Właśnie z tego powodu tak wiele pań decyduje się na przeprowadzenie operacji plastycznej powiększenia biustu. Dzięki niej można stać się właścicielką piersi w wymarzonym rozmiarze. Żeby przeprowadzić taki zabieg, należy zgłosić się do godnego zaufania chirurga plastycznego, wykonać zalecone badania oraz dysponować określonymi funduszami. Z jakimi kosztami wiąże się powiększenie biustu?

Powiększanie biustu – co ma wpływ na cenę zabiegu?

Poszukując informacji na temat zabiegu powiększania piersi, można szybko zauważyć, że koszty operacji mogą być naprawdę różne. Ceny za wszczepienie implantów mogą diametralnie różnić się miedzy sobą. Co zatem ma wpływ na taki stan rzeczy?

Ogromne znaczenie ma miejsce, gdzie będzie wykonywany zabieg. W mniejszych miastach ceny mogą być nieco niższe niż w przypadku dużych metropolii. Niektóre panie, właśnie ze względu na mniejsze koszty, biorą pod uwagą poddanie się operacji za granicą. Jednak nie zawsze jest to trafiony pomysł – jakość usług w takich klinkach może pozostawiać wiele do życzenia.

Nie bez znaczenia pozostaje jakość wykorzystywanych materiałów, w tym samych implantów. Aby zapobiec komplikacjom, muszą być one wykonywane przez sprawdzonych producentów. Ponadto w cenie są umiejętności chirurga plastycznego. Płacąc więcej, można spodziewać się najlepszych efektów po operacji.

Wiele kobiet zapomina, że powiększanie piersi to inwazyjny zabieg. Jeżeli będzie on wykonany niestarannie, nieumiejętnie i z wykorzystaniem implantów niskiej jakości, może skończyć się to fatalnie dla pacjentki – mówi specjalista chirurg plastyk doktor Weiss.

Operacja powiększania piersi – ile to kosztuje?

Decydując się na operację powiększania biustu, należy nieco głębiej sięgnąć do kieszeni. Jednak kobiety, które przeszły taki zabieg, podkreślają, że nowy wygląd, był tego wart.

Myśląc o operacji biustu, trzeba liczyć się z kosztami nie mniejszymi niż kilkanaście tysięcy złotych. Za taką cenę można przeprowadzić zabieg w klinice o doskonałej reputacji. Operacja wykonywana przez doświadczonego chirurga plastycznego to najczęściej wydatek minimum 19 tysięcy złotych. Kwota ta obejmuje również hospitalizację, która jest niezbędna po tak inwazyjnym zabiegu.

Czasami można spotkać się z klinikami, które dają możliwość powiększenia piersi za zdecydowanie mniejsze kwoty. Nie można jednak być pewnym tego, czy po zabiegu nie wystąpią komplikacje. Ponadto pracujący tam specjaliści nie zawsze spełniają oczekiwania swoich pacjentek. Kształt powiększonych piersi może znacznie odbiegać od początkowego założenia.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu