pianka poliuretanowa

Jak wyeliminować mostki termiczne dzięki piance poliuretanowej?

Występowanie mostków termicznych powoduje wychłodzenie ścian, co prowadzi do istotnych strat ciepła. Są to miejsca, w których często dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni. Jest to spowodowane skraplaniem się pary wodnej oraz zawilgoceniem materiałów budowlanych. Mostki termiczne, tak groźne dla budynków oraz elementów konstrukcji, należy ograniczać do minimum już na etapie budowy. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pianki poliuretanowej.

Rodzaje mostków termicznych

Mostki termiczne występują najczęściej na łączeniach elementów i styku z gruntem. Są to zatem takie lokalizacje jak np. miejsce montażu stolarki drzwiowej czy okiennej, przy ścianach fundamentowych, przy płycie balkonowej, wieńcach oraz nadprożach. Należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów mostków termicznych. Mostki termiczne konstrukcyjne znajdują się w miejscach styku elementów, które nie są jednorodne materiałowo (może to być miejsce łączenia się ściany z pustaków ceramicznych z wieńcem wykonanym z betonu). Mostki termiczne geometryczne tworzą się z kolei w miejscach, w których powierzchnia przegrody zewnętrznej, czyli tej, która oddaje ciepło, jest większa niż powierzchnia wewnętrzna – ta, która ciepło przyjmuje. Tutaj przykładem może być naroże budynku. Mostki termiczne liniowe są zlokalizowane na krawędziach otworów drzwiowych i okiennych, a także tam, gdzie płyta balkonowa styka się z płytą stropową, ścianą bądź wieńcem. Najmniej istotne są mostki termiczne punktowe, które można zauważyć w miejscach przebicia izolacji termicznej budynku przez łączniki wykonane z materiałów o dużej przewodności cieplnej (np. śruby w drewnianych konstrukcjach czy metalowe łączniki).   

Zalety zastosowania pianki poliuretanowej

Mostki termiczne, które są przyczyną szybszej utraty ciepła w budynku, są nieuniknione. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ale warto zadbać o ich ograniczenie. Do uszczelnienia nie wystarczy izolacja z płyt styropianowych lub wełny mineralnej. O wiele lepiej sprawdzi się pianka poliuretanowa, która rozprężając się, zwiększa objętość nawet 120-krotnie, docierając tym samym do trudno dostępnych miejsc. Tworzy ona warstwę pozbawioną spoin, a w przypadku nałożenia od wewnątrz – nie zanika i nie utlenia się. Ponadto pasuje do wielu podłoży – nie zsunie się z cegły, tynków, betonu, drewna, styropianu czy szkła – i jest odporna na grzyby oraz pleśń. Najważniejsze jednak, że pianka poliuretanowa nie traci swoich właściwości, mimo upływu lat. Nie należy się zatem obawiać, że w ciągu kilku lat z takim ociepleniem wzrośnie zużycie ogrzewania. Do zalet pianki można zaliczyć również fakt, że nie obciąża ona konstrukcji i gwarantuje wygłuszenie pomieszczenia oraz lepszą jakość powietrza, co sprawia, że w budynku jest mniej kurzu i alergenów. Należy ją jedynie ochronić przed działaniem promieni UV.

Warto dodać, że jest to bardzo szybka i „czysta” metoda ocieplania – przekonuje specjalista z firmy Sin-Pur, która specjalizuje się w izolacji pianką poliuretanową.

Zakończenie komina

W jaki sposób zakończyć komin?

W przypadku domów jednorodzinnych właściciele nieruchomości bardzo często dochodzą do wniosku, że w sytuacji, kiedy komin został postawiony, nie ma konieczności dodatkowego jego zabezpieczania. Nic bardziej mylnego. Brak odpowiedniego zakończenia kominowego może być przyczyną wielu niedogodności – począwszy od niewłaściwego ciągu, aż po pojawiającą się wewnątrz pomieszczeń wilgoć, zwłaszcza w miejscu w którym „przebiega” komin. 

Systemy kominowe – co warto o nich wiedzieć? 

Nowoczesne systemy kominowe zbudowane są z powtarzalnych elementów, które w prosty sposób łączą się ze sobą. Proces budowy komina czy montażu wkładu kominowego powinien być zlecony profesjonalistom. Jest to czynność wymagająca odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Prawidłowo zbudowany komin opiera się o czynności, które wykonuje się segmentowo. Elementy łączone są ze sobą kielichowo, aż do osiągnięcia wymaganej przez projekt wysokości. Bardzo często pomijany przez właścicieli domów jest element jego wykończenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej istotnej czynności do momentu, aż nie wystąpią pierwsze problemy z tym związane:

 • brak odpowiedniego ciągu kominowego,
 • pojawienie się wilgoci wewnątrz komina,
 • „spuchnięte” ściany oraz farba – w tych w pokojach, przez które przechodzi komin.

Zakończenie komina – w jaki sposób powinno zostać wykonane?

Jeżeli komin został wzniesiony na wymaganą wysokość – zgodnie z projektem budynku – konieczne jest zamontowanie odpowiedniego wykończenia na jego szczycie. Specjalista z firmy  Komin-Flex zauważa:

Należy pamiętać, że odpowiedni ciąg komina jest podstawą do sprawnego działania kotła oraz wentylacji. Poprawny ciąg możliwy jest do uzyskania dzięki montażowi nasady kominowej instalowanej na szczycie komina. Dzięki zastosowaniu nasady w zdecydowanym stopniu zabezpiecza się go przed wystąpieniem ciągu wstecznego, czyli cofaniem się spalin do wnętrza przewodów.

Wykorzystanie nasady kominowej to również skuteczny sposób na ochronę paleniska przed wiatrami opadającymi – przyczyniają się one do przyduszania komina oraz zanikania efektu ciągu. Dużą zaletą takiego wykończenia komina jest również jego zabezpieczenie przed ptactwem – ruchoma końcówka skutecznie je odstrasza i zniechęca do budowania gniazd na kominach.

Zakończenie komina – czy warto go zastosować?

Zakończenie komina powinno być normą w wykończeniu domów jednorodzinnych. To dzięki niemu możliwe jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie tego elementu, ale co najważniejsze poprawa jego właściwości.

Zaburzenia rozwoju u dziecka

Przyczyny zaburzeń rozwojowych u dzieci

Temat jakichkolwiek zaburzeń rozwoju dzieci jest niezwykle trudny dla każdego rodzica. Pod tym pojęciem kryje się fakt, że dziecko nie osiąga danych funkcji poznawczych, umiejętności fizycznych i emocjonalnych w tym wieku, w którym jest to spodziewane. Choć zaburzenia mogą mieć przeróżne postacie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że wielu z nim można zapobiegać, ale w tym celu konieczna jest znajomość przyczyn najważniejszych zaburzeń rozwojowych.

Jakie zaburzenia rozwoju u dzieci można wyróżnić?

Jak już wspominaliśmy, deficyty mogą mieć zupełnie odmienny charakter. Eksperci z Fundacji Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka tłumaczą, że:

,,Praktycznie każde zaburzenie świadczy o tym, że mózg dziecka rozwija się w sposób nieprawidłowy. Warto mieć na uwadze również to, że jedno zaburzenie czy wada, mogą prowadzić do innych, niejednokrotnie poważniejszych skutków.” Najważniejsze dysfunkcje rozwoju dziecka to:

 • zaburzenia i trudności w zapamiętywaniu informacji oraz uczeniu się,
 • nadaktywność ruchowa lub ospałość,
 • dysleksja– trudności w czytaniu,
 • dysgrafia, czyli kłopoty z pisaniem,
 • dyskalkulia, która polega na trudnościach w liczeniu,
 • zespół Aspergera– ogólne zaburzenia w interpretacji uczuciowych i społecznych sygnałów,
 • kłopoty z poruszaniem się i utrzymaniem właściwej pozycji ciała, kiedy dziecko nie siada lub nie podtrzymuje swojego ciężaru na rękach zgiętych w stawach łokciowych.

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń rozwojowych u dzieci?

Bardzo ważnym aspektem, który ma wpływ na zaburzenia rozwojowe u dzieci są uwarunkowania genetyczne, często dziedziczone z pokolenia na pokolenie. W tym przypadku rodzice nie powinni się jednak obawiać, ponieważ jest to powód najbardziej łagodnych zaburzeń, które można skutecznie wyleczyć u specjalisty z dziedziny pediatrii czy rehabilitacji. Czynnikiem, który może być zależny od, na przykład, osoby prowadzącej poród, ale też przebiegu całej ciąży, są mechaniczne lub funkcjonalne uszkodzenia mózgu dziecka. Również palenie papierosów czy picie alkoholu w ciąży może prowadzić do uszkodzeń mózgu płodu. Nie wolno zapominać też o dużym wpływie potrząsania głową małego dziecka na mechaniczne urazy mózgowia, zarówno przez jej nieodpowiednią stabilizację czy niedostosowaną do wieku zabawę. Najważniejsze są jednak bodźce zewnętrzne, dostarczane przez rodziców i środowisko. Ważne jest, aby dziecko miało kontakt z czynnikami, które pobudzają rozwój umysłowy, nie poleca się zaś używania telefonu czy grania w gry komputerowe we wczesnym okresie życia dziecka.

nauka hiszpańskiego

Czy warto uczyć się hiszpańskiego z książek?

Rynek książek przeznaczonych do nauki języków obcych stale się rozwija. Pojawia się na nim wiele nowych pozycji, które nauczyciele dopasowują do programów szkolnych, umiejętności dzieci, ale też celów postawionych sobie do osiągnięcia przez ucznia. Co jednak, jeśli chcesz nauczyć się języka obcego np. hiszpańskiego samodzielnie z książki? Każdy wie, że samodzielna nauka jest trudna. Czy jednak właściwe dopasowanie publikacji pozwala osiągnąć sukces?

Książki poprawiają zdolności językowe

W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest wręcz niezbędna do bycia konkurencyjnym pracownikiem. Metod szybkiej i skutecznej nauki języka hiszpańskiego, i wielu innych jest wiele. Aplikacje mobilne, nauka szybkiego zapamiętywania, metoda konwersacyjna…. Wszystkie kuszą, ale wymagają też poniesienia z góry narzuconych nakładów pieniężnych, nierzadko wysokich. Wielu jednak zapomina, że najbardziej znaną i najstarszą metodą nauki języka było czytanie książek w języku obcym. Dla wielu jest to metoda stara, niepasująca do dzisiejszego świata technologii. Okazuje się, że nauka języka hiszpańskiego z książek może być skuteczna. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Czytanie pozwala opanować język

Wiele osób uważa, że czytanie zagranicznych książek jest stratą czasu. Nawet jeśli nie mają problemów ze słuchaniem, znają wiele niezbędnych słówek, to jeśli nie będą czytać, nie osiągną zamierzonego celu na poziomie C1 czy C2. Osiągnięcie zaplanowanych efektów wymaga połączenia wielu elementów (a to właśnie w książkach znajduje się najwięcej słówek, zwrotów), zainteresowania tematem i poświęcenia kilku chwil.

Wybieraj różnorodne książki

Decydując się na naukę języka hiszpańskiego, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ważne jest nie tylko poznawanie słówek, ale też ich używanie w codziennym życiu, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie czytanie zwiększa nasz zasób wyrazów. Przeciętny mówca nie dobiera każdego wypowiedzianego słowa powoli, z niezwykłą starannością. Warto również pamiętać, że samo prawidłowe dobranie słów nie jest wystarczające, ważne jest również ich brzmienie. W codziennym życiu, w mowie można powiedzieć, że dzień był fatalny, ale już w piśmie takiego określenia nie powinno się używać.

Im więcej czytasz, tym szybciej się uczysz

Wiele osób zgodnie potwierdza, że im większa ilość czasu spędzanego na czytaniu książek, tym szybsze i prostsze jest zapamiętanie kolejnych słówek. Właściwe książki możesz kupić w księgarni SIESTA. Jak gwarantuje jej przedstawiciel, jeżeli nie znajdziesz w katalogu jakiegoś tytułu, napisz wiadomość na adres: księgarnia@siesta.pl, a sprowadzona zostanie dla Ciebie każda książka.

Większość osób jest wzrokowcami. Każda czynność angażująca wzrok, pozwala na jeszcze lepsze zapamiętanie etapów danej lekcji. Dlatego dla wielbicieli seriali ciekawą formą nauki może być kurs w formie telewizyjnego sitcomu. Materiały w nim zawarte oparte są na codziennym języku i emocjach związanych z przygodami, romansami i dramatami bohaterów serialu, które rozgrywają się w biurze w Madrycie. Kurs znajdziesz w wersji on-line, a także na płycie z dołączoną książką do nauki hiszpańskiego. Zawiera dużą ilość ćwiczeń gramatycznych i słownikowych. Dostępny jest na trzech poziomach (A1, A2 i B1).

Co oczywiste, poziom lektur, a także innych publikacji do nauki języka hiszpańskiego – np. kompendiów gramatycznych czy leksykalnych – dopasuj do aktualnego poziomu swoich umiejętności. Jeśli zaczynasz od podstaw, wybierz materiały dla początkujących – np. samouczki, które pozwolą Ci przebrnąć przez podstawowe zwroty. Krok po kroku nabędziesz umiejętności, które pozwolą Ci przejść do literatury przeznaczonej dla uczących się hiszpańskiego, a następnie – do Cervantesa w oryginale.

Znaczenie jakości lakieru dla trwałości karoserii nadwozia

Możemy wyróżnić różne rodzaje lakierów samochodowych. Różnią się między sobą m.in. wyglądem, składem czy konieczną liczbą aplikowanych warstw. Wiele z nich ma również różną odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wybierając właściwy, należy zwrócić głównie uwagę na powód ich wykorzystania. Czy rodzaj lakieru ma znaczenie dla trwałości karoserii?

Podział lakierów samochodowych ze względu na połysk

Najpopularniejszym podziałem lakierów samochodowych jest ten ze względu na ich wykończenie. Można wyróżnić lakiery:

 • niemetaliczne – tzw. monokolory. Wyróżniają się dużą twardością, a w konsekwencji zapewniają odpowiednią ochronę karoserii. Stosuje się je głównie w wersjach podstawowych aut.
 • matowe – popularne w przypadku aut sportowych, wyróżniające się jednak najmniejszą odpornością na utlenianie i uszkodzenia,
 • metaliczne – najbardziej połyskliwe z uwagi na zawartość sproszkowanego aluminium. Warto dodać, że zajmują drugie miejsce w rankingu trwałości.
 • perłowe – są bardziej podatne na uszkodzenia niż metaliczne. Pozwalają uzyskać efekt różnobarwności dzięki kryształkom otoczonym cząstkami aluminium.

Dodatkowo dostępne są specjalne lakiery samochodowe, takie jak kameleon, neon i z efektem rdzy. Wszystkie z nich możesz wykorzystać korzystając z profesjonalnej usługi lakierowania samochodu w warsztacie.

Podział lakierów samochodowych ze względu na skład

Jeszcze nie tak dawno w ofercie producentów lakierów samochodowych można było znaleźć ich wersje bazowe i akrylowe. Wprowadzone przepisy w zakresie ochrony środowiska sprawiły, że dołączyły do nich również lakiery wodne, które są ekologicznym rozwiązaniem. Czym się różnią? Lakier akrylowy jest substancją dwukomponentową, nakładaną jednowarstwowo i utwardzaną chemicznie. Jego spoiwem są żywice poliakrylowe. Z kolei jego bazowa wersja to jednokomponentowa substancja, którą obowiązkowo należy pokryć lakierem bezbarwnym. Dodatkowo, wymaga ona użycia rozcieńczalnika. Ostatnim, nowym ich rodzajem jest wspomniany lakier wodny, zwany również wodorozcieńczalnym. Aplikuje się go w połączeniu z lakierem bezbarwnym. Pomimo iż czas jego schnięcia jest najdłuższy, to uzyskiwana trwałość jest porównywalna do klasycznej powłoki bazowej.

Specjaliści z firmy CLS Walder wyjaśniają, że akrylowa wersja pozwala tworzyć powierzchnie bez połysku, natomiast bazowa zarówno matowe, jak i metalizowane. Wybierając odpowiedni ich rodzaj do dokonania korekty lakierniczej, należy wziąć pod uwagę tabliczkę znamionową znajdującą się w aucie i kupić zgodny z nią lakier, wskazany przez producenta. W przypadku malowania dużych powierzchni należy zasięgnąć porady specjalisty.

Jak odświeżyć ślizg deski wakeboardowej?

Deska wakeboardowa, tak jak każda inna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Tylko właściwe jej przechowywanie i dbanie o nią zapewnia komfortowe wykorzystanie  w każdych warunkach. Szczególnie należy zwrócić uwagę na jej przygotowanie do sezonu. Pomimo iż czynności te nie są łatwe do wykonania, można je przeprowadzić w domu. O czym pamiętać? Jak odświeżyć jej ślizg?

Ważna jest nie tylko konserwacja, ale też użytkowanie

Specjaliści zajmujący się sprzedażą sprzętu wakeboardowego z Xtreme Shop wyjaśniają, że ważne jest nie tylko prawidłowe konserwowanie i dbanie o deskę wakeboardową, ale też jej właściwe użytkowanie. Przede wszystkim przed jej użyciem należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i ryzykiem, jakie ze sobą niesie omawiana dyscyplina. Co więcej, przed zdecydowaniem się na wykonanie ekstremalnych czynności należy na spokojnie ocenić swoje umiejętności, ale też stan fizyczny i zdrowotny. W trakcie uprawiania sportów należy pamiętać, że zakazane jest spożywanie zarówno alkoholu, jak i środków odurzających. Każdorazowo przed jazdą należy sprawdzić dokładnie sprzęt, akcesoria, śruby, krawędzie i powierzchnię ślizgową. Osoby decydujące się na wykorzystywanie deski przy pomocy motorówki powinny także skontrolować linkę holowniczą. Nawet najmniejsze wątpliwości czy usterki muszą być skonsultowane ze specjalistą. Należy także pamiętać, że omawiany sprzęt przeznaczony jest jedynie do stosowania na wodzie. Prawidłowe użytkowanie wakeboardu pozwoli wydłużyć czas jej eksploatacji bez konieczności serwisowania
i odświeżania.

Jak konserwować deskę wakeboardową?

Decydując się na samodzielne konserwowanie deski wakeboardowej, należy pamiętać, że pod żadnym pozorem ślizg nie może być woskowany, lakierowany bądź w jakikolwiek inny sposób modyfikowany. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na jej wyczyszczenie jest użycie wody i mydła. Po każdej jeździe wystarczy przepłukać go wodą i osuszyć. W przypadku zauważenia usterek, każdorazowo zaleca się kontakt ze specjalistycznym serwisem. Tylko osoby mające wiedzę i doświadczenie w naprawie sprzętu tego rodzaju zapewnią uzyskanie właściwych efektów, ale też pełne bezpieczeństwo w późniejszym użytkowaniu. Należy zaznaczyć, że jest to sprzęt, który nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych. Zbyt długa ekspozycja może spowodować wyblaknięcie kolorów. W związku z tym zaleca się, aby nie użytkowane deski przechowywać w pokrowcu, w odpowiednich warunkach.

Pilnowanie i przestrzeganie tych kilku wspomnianych zasad jest sposobem na zapewnienie nie tylko komfortowej jazdy, ale też długiego i bezproblemowego użytkowania sprzętu.

Kiedy warto udać się do endokrynologa?

Endokrynologia to dziedzina medycyny o nieco enigmatycznej nazwie, dlatego nie każdy być może wie, czym się ona zajmuje. Jej obszarem działań są problemy związane z gruczołami wydzielania wewnętrznego, które z kolei zajmują się produkcją hormonów. Czy wiesz, jakie objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w tej kwestii? Jeśli nie, zapraszamy do przeczytania tekstu.

Niepokojące objawy przed wizytą u endokrynologa

Za każdym razem, kiedy zauważysz nieprawidłowości w funkcjonowaniu Twojego organizmu, powinieneś udać się do lekarza, aby to sprawdzić. Z jakimi objawami iść na wizytę do endokrynologa?

 • Zmiany skórne. Kiedy pojawiają się problemy natury endokrynologicznej, stan skóry się pogarsza. Można to zauważyć np. na twarzy, kiedy cera staje się przesuszona albo wręcz przeciwnie, zwiększona jest produkcja sebum. Często pojawia się również nagły, obfity trądzik.
 • Zwiększające się owłosienie. Ten problem dotyka najczęściej kobiety. Włosy pojawiają się u nich w miejscach, które są charakterystyczne dla mężczyzn.
 • Zaburzenia miesiączkowania. Kolejnym objawem dotyczącym kobiet jest rozregulowanie się cyklu. Może ono mieć wiele powodów, część z nich jest związana z problemami endokrynologicznymi.
 • Wahania wagi. Oczywiście waga jest czymś, co u wielu ludzi stale się zmienia. Ale jeśli zmiany te zachodzą zbyt gwałtownie, może być to objaw insulinooporności albo problemów z tarczycą.
 • Nadmierna senność i potliwość. To kolejne objawy, na które trzeba zwrócić uwagę. Może pojawić się również nadpobudliwość.
 • Wahania nastrojów. Chociaż objawy tego typu kojarzą się z zaburzeniami psychicznymi, to nie zawsze muszą się z nimi wiązać. Czasem nagłe zmiany nastrojów mogą świadczyć o występowaniu problemów z tarczycą.
 • Inne objawy. Należą do nich np. obrzęki dłoni i stóp, podwyższone lub obniżone libido, a także przedwczesne dojrzewanie u dzieci.

Endokrynolog – jakie choroby leczy?

Wiesz już, jakie są objawy, z którymi warto udać się do endokrynologa. Ale jakie konkretnie choroby można leczyć w specjalistycznych placówkach, takich jak np. Centrum Medyczne Credomed? Są to przede wszystkim choroby tarczycy, takie jak niedoczynność, nadczynność czy Hashimoto. Endokrynolog leczy również choroby przytarczyc. Mogą pojawić się także problemy z nadnerczami, trzustką, szyszynką i przysadką mózgową. Leczeniu często poddawane są również gruczoły płciowe, zarówno żeńskie, jak i męskie. Niedobór hormonów może natomiast doprowadzić nawet do depresji. To tylko przykłady chorób – endokrynologia to bardziej rozbudowana dziedzina medycyny. Jeśli tylko zauważysz u siebie któryś z wymienionych objawów, koniecznie udaj się do lekarza.

Komody we wnętrzach. Pomysły i inspiracje

Wybór odpowiedniego rodzaju mebli to jeden z kluczy do sukcesu w projektowaniu efektownego wnętrza. Najkorzystniejszymi wyborami są takie rozwiązania, które łączą w sobie dobry design, odpowiadają wrażliwości użytkownika oraz są funkcjonalne i praktyczne. Jednym z przykładów takich mebli są bardzo popularne komody. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom dobrze wpisują się w obowiązujące trendy związane z unikaniem zbyt dużych i dominujących mebli.

Zalety komód

Komody przez długi czas były meblami, które królowały we wnętrzach domów – zarówno tych bardzo eleganckich, jak i nieco skromniejszych. Wraz z modą na duże i rozbudowane regały komody odeszły nieco w zapomnienie. Ostanie lata to jednak ich triumfalny powrót.

Niewątpliwie do wzrostu popularności komód przyczyniła się tendencja do rezygnacji z dużych mebli, które zabierają z pomieszczenia światło i ograniczają ilość dostępnej przestrzeni. Komoda, choć bardzo funkcjonalna, spełnia te wymagania. Nawet mebel o nieco większych rozmiarach będzie nadal postrzegany jako niezbyt narzucający się i lekki.

Komoda to mebel, który pozwala na zmieszczenie bardzo dużej ilości rzeczy. Zawdzięcza to zwykle umiejętnemu łączeniu szuflad i ukrytych za drzwiczkami lub odsłoniętych półek. Wielką zaletą komody jest to, że do wykorzystania pozostaje również sporych rozmiarów blat. Ze względu na wysokość, na jakiej się znajduje, może on służyć zarówno jako miejsce do ustawienia dekoracji, jak i przestrzeń do pomieszczenia różnych potrzebnych przedmiotów i akcesoriów od sprzętu audio i RTV aż po lustra czy lampy.

W jakiej roli sprawdzi się komoda?

Komody to wymarzone meble do sypialni. Ze względu na dużą ilość szuflad świetnie się nadają do przechowywania bielizny czy różnych ubrań lub rzeczy osobistych. Dzięki swej niezbyt dużej wysokości nie są tak przytłaczające, jak szafy, a jednocześnie mogą być wykorzystane jako miejsce do ustawienia elementów dekoracyjnych czy oświetlenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z nich jako z toaletki – mówi specjalistka z firmy Meble K&D.

Komodę można również wykorzystać w przedpokoju, zwłaszcza jeśli jest wyposażona w chowane za drzwiczkami półki. Bardzo przydadzą się też szuflady, gdzie można schować przydatne akcesoria, czy rzeczy, z którymi zwykle jest kłopot po powrocie do domu – klucze do drzwi, kluczyki od auta, czapki czy szaliki.

Komoda jest też znakomitym wyposażeniem dziecięcego pokoju. Ze względu na mniejszą wysokość nawet mniejsze dzieci mogą mieć pełny dostęp do wszystkich szuflad czy półek.

Dobrym miejscem na komodę jest też salon. Można na niej ustawić telewizor lub różne dekoracje – lampy, niewielkie rzeźby, ozdobne wazony, świeczniki czy nawet rośliny w doniczkach.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Detoks to inna nazwa odtrucia czy też oczyszczenia organizmu z pozostałości po toksycznych substancjach zawartych, w tym przypadku w alkoholu. Dzięki niemu układ krwionośny osoby, która jest uzależniona, może samoistnie się zregenerować. Detoks pomaga również w uzupełnieniu niedoboru elektrolitów, które zostały utracone na skutek długotrwałego zażywania alkoholu etylowego. Wyjaśniamy więc, w jaki sposób przebiega takie odtrucie.

W jakich sytuacjach stosowany jest detoks alkoholowy?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że odtrucie alkoholowe jest niejednokrotnie pierwszym i przełomowym krokiem w dalszym leczeniu uzależnienia. Jak tłumaczą specjaliści z Ośrodka Odpocznienie:

Detoks jest często jedyną szansą na przerwanie ciągu alkoholowego. Pozwala również złagodzić fizyczne i psychiczne dolegliwości pacjenta, związane z odstawieniem napojów wyskokowych.

Wynika z tego, że detoks powinny przejść osoby u których pojawił się, tak zwany, zespół abstynencyjny. Jest on reakcją na gwałtowne zaprzestanie picia i objawia się ogólnym rozdrażnieniem, kłopotami ze snem i koncentracją oraz bólami głowy czy mięśni. Warto zaznaczyć, że długotrwałe zażywanie alkoholu powoduje szereg zmian w organizmie. Chodzi tu, przede wszystkim, o:

 • znaczne podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, które może skutkować wylewami czy nawet zawałem mięśnia sercowego,
 • stopniowa degradacja wątroby, która jest odpowiedzialna za neutralizację toksyn zawartych w alkoholu,
 • zniszczenie komórek trzustki i zaburzenie pracy układu pokarmowego.

Jaki jest przebieg odtrucia organizmu z alkoholu?

Aby przeprowadzenie detoksu alkoholowego było możliwie, musi zostać zbadany ogólny stan zdrowia pacjenta. Mowa tu o pomiarze ciśnienia tętniczego, tętna czy temperatury. Ważne jest też badanie krwi pod kątem substancji toksycznych w niej zawartych. Istotą odtrucia alkoholowego jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego, a dokładniej– uzupełnienie niedoboru płynów i elektrolitów w organizmie pacjenta. Aby tego dokonać, wykwalifikowany personel przygotowuje płyn infuzyjny (kroplówkę), która będzie zawierać składniki takie jak: witamina B1, magnez i potas.  Pacjent, który jest poddany detoksykacji, musi pozostawać pod ścisłą i ciągłą kontrolą pracowników danego ośrodka. Bardzo często, w celu zniwelowania fizycznych dolegliwości, podawane są środki przeciwbólowe, nasenne czy też uspokajające. Warto zaznaczyć, że detoks alkoholowy powinien trwać od 7 do 10 dni. Jest to kryterium przyjęte przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak dokładny czas odtruwania ustalany jest indywidualnie, w zależności od stopnia zatrucia i reakcji pacjenta na terapię.

Biżuteria z żywicy – idealny prezent dla niej.

Nie ma kobiety, która nie byłaby wielbicielką ozdób i oryginalnej biżuterii. Wisiory, broszki czy kolczyki są noszone przez panie na co dzień, ale najbardziej efektowne z nich są wybierane jako uzupełnienie stylizacji na ważne wyjścia. Dlatego czasami warto zwrócić uwagę na biżuterię, która wyróżnia się zarówno formą, jak i tworzywem, z jakiego została wykonana. Do tej grupy należą ozdoby takie jak pierścionki czy kolczyki z żywicy.

Dlaczego biżuteria wykonana z żywicy jest tak wyjątkowa?

Do wykonywania biżuterii z żywicy wykorzystywany jest jej specjalny rodzaj – jest to tak zwana żywica epoksydowa. Jej skład opiera się na tym naturalnym surowcu, do którego dodano utwardzacz. Właśnie dzięki temu ozdobom można nadać tak finezyjne i wymyślne kształty.

Biżuteria, która powstaje z żywicy, jest tworzona ręcznie. Sprawia to, że ozdoby takie charakteryzuje niezwykła precyzja wykonania – każdy ich detal jest starannie dopracowany.

Ozdoba z żywicy pozwala także poczuć się nieco bliżej natury. Dzieje się tak, gdyż można w niej zatopić płatki kwiatów czy też ziarna kawy. Jednocześnie jest to gwarancją jej niepowtarzalności – nie ma dwóch takich samych egzemplarzy biżuterii. Każda ozdoba jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Żywica to świetny materiał do produkcji efektownej biżuterii. W dzisiejszych czasach, kiedy wyroby jubilerskie są wytwarzane na skalę masową, ozdoby z tego tworzywa zdecydowanie się wyróżniają. Ich zaprojektowanie i wykonanie wymagają umiejętności oraz kreatywności, ale rezultat pracy jest zawsze zachwycający – mówi specjalistka z firmy Projekt Żywica.

Jaka biżuteria może powstać z żywicy?

Żywica to niezwykle plastyczny surowiec, który można dowolnie kształtować. Sprawia to, że biżuteria z żywicy jest naprawdę nietuzinkowa.

Z żywicy powstają takie precjoza jak kolczyki, naszyjniki, bransolety czy też pierścionki. Można także zdecydować się na cały komplet takich ozdób. Biżuteria z tego materiału jest o wiele bardziej oryginalna od wyrobów jubilerskich, które powstały z metali. Może ona stanowić wyjątkowy upominek dla każdej kobiety.

Dlatego też takie naszyjniki czy pierścionki to strzał w dziesiątkę, jeżeli mają one stanowić prezent dla osoby lubiącej niebanalne dodatki. W żywicy zatopione są kwiaty – stokrotki, dmuchawce, pąki róży czy hortensje. Natomiast pierścionki wykonane w całości z tego surowca to znakomity podarunek z okazji Dnia Matki, mikołajek czy też urodzin. Doskonałym upominkiem są również kolczyki – wiszące lub sztyfty – które często mają nietypową formę.

 

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu