Czym zajmuje się medycyna pracy?

Medycyna pracy to dziedzina medycyny zajmująca się przeprowadzeniem specjalistycznych badań oraz monitorowaniem stanu zdrowia osób, które rozpoczęły pracę zarobkową. Wizyta u lekarza medycyny pracy czeka więc każdego, kto zostaje zatrudniony na umowę o pracę lub inne umowy wymagające orzeczenia o zdolności do pracy. Czym dokładnie zajmują się lekarze medycyny pracy i kiedy trzeba się do nich zgłosić.

Medycyna pracy – podstawowe informacje

Każdy, kto podpisuje umowę o pracę, musi zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu sprawdzenia, czy może ze względów zdrowotnych wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Z lekarzem medycyny pracy mają często do czynienia także uczniowie, studenci oraz uczestnicy różnego rodzaju specjalistycznych kursów. Lekarze medycyny pracy czuwają także nad zdrowiem osób oddelegowanych do pracy z zakładów karnych.

Medycyna pracy stworzona została w celu ochrony zdrowia pracowników narażonych na niekorzystne warunki pracy i wiążące się z nimi komplikacje zdrowotne. Jej zadaniem jest także zapewnienie profesjonalnej opieki profilaktycznej, która ma na celu szybkie wykrycie niekorzystnych zmian zdrowotnych oraz informowanie pracowników, jak chronić się przed czynnikami szkodliwymi, na które narażeni są oni w czasie wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Medycyna pracy, a dokładniej służba medycyny pracy obejmuje m.in. pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, osoby narażone na działanie czynników szkodliwych, które uczą się zawodu, a także uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Jej zadania wykonują wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki i psychologowie, a także inni specjaliści posiadający odpowiednie kwalifikacje – wyjaśnia ekspert z firmy Profi-Med z Goleniowa.

Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny pracy?

Obowiązek skierowania pracownika do lekarza medycyny pracy spoczywa na pracodawcy; koszty wizyty lekarskiej oraz związane z nią badania także powinien opłacić pracodawca. W przypadku uczniów lub studentów, a także osób odbywających kursy obowiązek ten spoczywa na dyrektorach i kierownikach konkretnych jednostek.

Osoba zatrudniona, bo w tym przypadku mamy najczęstszy kontakt z lekarzami medycyny pracy, powinna zgłosić się do specjalistycznego ośrodka, gdy:

 • zamierza podjąć pracę na konkretnym stanowisku (zazwyczaj po podpisaniu umowy i przejściu obowiązkowych szkoleń),
 • zmienia stanowisko pracy u tego samego pracodawcy lub zmienia pracę,
 • upływa termin ważności zaświadczenia o zdolności do pracy,
 • przebywała na zwolnieniu chorobowym w okresie trwającym dłużej niż 30 dni.

Technologia cleanroom. Projektowanie pomieszczeń czystych

Clean room to pomieszczenie, którego parametry środowiskowe są ściśle kontrolowane. Najczęściej wykorzystywane są do produkcji leków, sprzętu komputerowego lub prowadzenia badań naukowych. Takie wnętrza są projektowane i budowane w sposób, który ogranicza wprowadzanie i gromadzenie się tam drobnoustrojów. Jak zatem projektuje się pomieszczenia czyste? Sprawdź!

Co to jest clean room?

Clean room to rodzaj pomieszczenia, hali produkcyjnej lub pokoju, który w swoim założeniu ma mieć dokładnie kontrolowane parametry środowiskowe. Oznacza to, że panujący w nim mikroklimat musi być pod stałym nadzorem.

Clean roomy zostały zaprojektowane w celu wyeliminowania wpływu zanieczyszczeń i drobnoustrojów na wykonywaną w nich pracę. Jest to szczególnie istotne w branżach farmaceutycznej, medycznej oraz podczas prowadzenia badań naukowych, gdzie nawet najdrobniejszy szczegół może zafałszować całkowicie wyniki – wyjaśnia cel powstania clean roomów ekspert z firmy Care System.

Clean roomy to także świetnie przystosowane hale produkcyjne, gdzie dla dobra konsumenta wymagana jest wysoka sterylność pracy.

Jak projektuje się clean roomy?

Pomieszczenie czyste w większości przypadków składa się z dwóch głównych części:

 • Przestrzeń pracy – miejsce wyizolowane od wszystkiego co dzieje się na zewnątrz. Panują tam kontrolowane warunki środowiskowe,
 • Jednostka klimatyzacyjna – część clean roomu, której zadaniem jest filtrować i oczyszczać dostające się do przestrzeni pracy powietrze.

Projekt clean roomu za każdym razem należy zacząć od ustalenia potrzeb klienta. Są to informacje kluczowe, które będą warunkowały zakup odpowiedniego sprzętu, zastosowanie ograniczeń i środków bezpieczeństwa. Od rodzaju prac, które będą wykonywane w clean roomie, zależy także ilość śluz, w tym śluz podawczych, a także dygestoriów z rękawami.

Koszt zaprojektowania i wykonania pomieszczenia czystego mocno zależy od klasy czystości, którą chce się uzyskać, ilości zaangażowanego sprzętu do pracy i wyposażenia clean roomu.
W przypadku clean roomów lepszy efekt przeważnie uzyskuje gospodarując do pracy mniej przestrzeni. Wśród projektantów panuje więc tendencja do poszukiwania oszczędności metrażowych.

Clean room to pomieszczenie, które może być dostosowane dokładnie do potrzeb klienta. Począwszy od klasy czystości, po liczbę wejść, system zabezpieczeń oraz ilość śluz podawczych. Te wszystkie elementy składają się na projekt pomieszczenia, które w przyszłości ma być wolne od zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Warto zatem wybrać rzetelnego wykonawcę, który stworzy wnętrze o parametrach zgodnych z założeniami.

Czym zajmują się dekarze?

Zawody rzemieślnicze przez długi czas nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Obecnie zaczyna się to zmieniać, bo na rynku brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Dekarze to przedstawiciele jednego z wielu zawodów rzemieślniczych; specjalizują się oni w kryciu, konserwacji i naprawie dachów, a także zajmują się innymi pracami, które obejmują m.in. montaż i naprawę orynnowania dachu.

Zakres usług dekarskich

Dekarze świadczą zarówno usługi z zakresu układania pokryć dachowych, jak i ich konserwacji oraz naprawy. W zależności od posiadanego doświadczenia dekarz może oferować także dodatkowe usługi ciesielskie, wykonywać odwodnienia dachów, jak również zajmować się pracami z zakresu doświetlenia poddaszy mieszkalnych i strychów, czyli montażem świetlików, okien dachowych i włazów, które są niezbędne w celu zyskania łatwego dostępu do dachu.

Dobrego dekarza cechuje zarówno wiedza, jak i doświadczenie, pozwalające na świadczenie wysokiej jakości usług rzemieślniczych. Przedstawiciele tego zawodu muszą oznaczać się nie tylko wyobraźnią przestrzenną i zdolnościami manualnymi, ale także mieć predyspozycje do pracy na wysokości – wyjaśnia ekspert z firmy Blacharstwo-Dekarstwo Zdzisław Olszewski z Mosiny.

Doświadczony dekarz dzieli się swoim doświadczeniem z klientami, doradzając m.in. wybór pokrycia dachowego, które najlepiej spełni oczekiwania właściciela nieruchomości.

Kiedy warto skorzystać z usług doświadczonego dekarza?

Krycie dachów budynków mieszkalnych oraz przemysłowych musi odbywać się z przestrzeganiem pewnych zasad. W zależności od wybranego materiału konieczne jest właściwe przygotowanie konstrukcji ciesielskiej oraz przestrzeganie zasad gwarantujących szczelność dachu i jego odporność na coraz bardziej nieprzewidywalną i gwałtowną pogodę.

Z usług doświadczonego dekarza warto skorzystać nie tylko na etapie wznoszenia budynku, którego zwieńczeniem jest oczywiście dach, ale także podczas jego użytkowania. Systematyczne sprawdzanie stanu pokrycia dachowego oraz jego naprawy także powinny być wykonywane przez profesjonalną firmę dekarską, która dysponuje nie tylko doświadczeniem, ale także specjalistycznym sprzętem. Generalny remont budynku również wymaga skorzystania z usług firmy dekarskiej, bo bez wymiany lub naprawy dachu odnowiona nieruchomość nie będzie zapewniała komfortu zamieszkania.

Warto wiedzieć, że z usług dekarza powinno skorzystać się także w sytuacji, gdy dach na naszej nieruchomości wykonany jest ze szkodliwego dla zdrowia eternitu. Wówczas konieczny jest wybór firmy dekarskiej, która ma uprawnienia do zdejmowania szkodliwych pokryć dachowych.

Domowy obiad w restauracji? To możliwe!

W pracy nie zawsze ma się czas, aby zjeść smaczny obiad, dlatego szczególnie mocno docenia się miejsca, w których serwowane są domowe posiłki. Tym bardziej, gdy zawód związany jest z częstymi wyjazdami i spędzaniem większości czasu w trasie. Gdzie najlepiej zjeść obiad, aby było jak w domu? Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego miejsca.

Gdzie w trasie warto zatrzymać się na obiad?

Dla zawodowych kierowców, menadżerów i innych osób, które większość czasu pracy spędzają prowadząc pojazd, zdrowy i ciepły posiłek jest na wagę złota. Na szczęście przy wielu trasach co rusz czekają całodobowe stacje benzynowe, na których praktycznie zawsze można przekąsić coś ciepłego. Niestety, nierzadko są to posiłki typu fast-food, które chociaż kaloryczne, to nie wychodzą na zdrowie. Dlatego też, zamiast z nich korzystać, warto szukać miejsc, w których można stołować się w lepszych warunkach. Podczas tego typu pracy obiad w restauracji to najlepszy sposób na porządny posiłek, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też, na trasach można spotkać już wiele miejsc, w których w menu znajdują się pyszne i domowe obiady, co niewątpliwie kusi kierowców do zrobienia sobie przerwy. Najlepiej sprawdzą się miejsca takie jak nowoczesne restauracje z miłą obsługą, bogatym menu i w dogodnym miejscu (najlepiej przy autostradzie np. A2).

Czym jeszcze powinno charakteryzować się takie miejsce?

Miejsce na postój osób, które zawodowo są praktycznie cały czas w trasie nie może być tylko miejscem, aby coś zjeść. Lepiej sprawdzą się miejsca wszechstronne, w których oprócz konsumowania posiłków, kierowca może skorzystać także z innych usług.

Dlatego też tak dużą popularnością wśród kierowców cieszą się miejsca, gdzie znajduje się nie tylko restauracja, ale także prysznic, pod którym w każdej chwili można się odświeżyć – podkreśla specjalista z firmy Gama-Trans ze Słubic.

Niewątpliwie najlepiej sprawdzają się także miejsca, gdzie oprócz domowego posiłku, można także zaopatrzyć się w sklepie w niezbędny w drodze asortyment. Oprócz tego, najchętniej odwiedzane są takie miejsca postojowe, na których można także zadbać o samochód. I tak kierowcy chętnie zatrzymują się tam, gdzie znajduje się myjnia. Często są kierowcami zawodowymi, dlatego wygląd ich pojazdu musi być reprezentatywny. Dodatkowo, istotnym są także usługi takie jak np. wulkanizacja. Tym samym wybierając miejsce na postój w drodze, istnieje kilka kwestii, które oprócz możliwości zjedzenia domowego obiadu, warto wziąć pod uwagę, aby umilić sobie przerwę.

Podstawowe akcesoria rowerowe

Jazda na rowerze to popularna metoda aktywnego spędzania czasu bez względu na porę roku. Rower staje się także podstawowym środkiem lokomocji w wielu większych miastach. Zakup samego jednośladu to spory wydatek, jednak aby poruszać się nim po drodze, konieczne jest dokupienie kilku akcesoriów. Co zaliczamy do podstawowego wyposażenia roweru? Dowiedz się więcej.

Podstawowe wyposażenie roweru

Rower, jako pojazd, którym można poruszać się po drogach publicznych, musi być odpowiednio wyposażony. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, każdy rower obowiązkowo musi być zaopatrzony w:

 • jedno światło przednie o barwie białej lub żółtej,
 • jedno światło tylne odblaskowe,
 • jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem,
 • jeden skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek rowerowy lub sygnał ostrzegawczy,
 • kierunkowskazy, jeśli konstrukcja pojazdu uniemożliwia w inny sposób sygnalizowanie zamiaru skrętu.

Jest to lista obowiązkowych akcesoriów, które należy zamontować w rowerze zanim przystąpi się do jazdy po drodze. Oprócz podstawowego wyposażenia w sklepach rowerowych dostępnych jest wiele gadżetów, których zadaniem będzie ułatwienie jazdy, zwiększenie jej komfortu, czy też dodanie samemu pojazdowi szyku i oryginalności w wyglądzie.

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Wśród przydatnych akcesoriów, które mogą być montowane w przypadku jednośladów, dużą popularnością cieszą się koszyki lub bagażniki na zakupy. Dostępne są w różnych wielkościach i kolorach, a ich montaż jest bardzo prosty i zwykle polega na założeniu uchwytów koszyka na kierownicę.

Popularnym akcesorium rowerowym, często widywanym na ulicach są specjalne foteliki dziecięce, które są montowane na bagażniku pojazdu. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia przewóz dziecka, jednak kwestie bezpieczeństwa pozostawiają wiele do życzenia. Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą przewozu dzieci rowerem jest zamontowanie przyczepki dziecięcej. Pojazd taki często montuje się przy tylnym kole rowerowym, co zwiększa jego stabilność podczas jazdy – omawia temat akcesoriów rowerowych do przewozu dzieci ekspert z serwisu twój-sklep-rowerowy.pl.

Wśród innych, często wybieranych przez rowerzystów akcesoriów znajdują się uniwersalne bidony na wodę i sakwy, które skutecznie zwiększają ładowność pojazdu. Coraz częściej można spotkać także rowery wyposażone w liczniki rowerowe, które ukazują prędkość jazdy i inne parametry jazdy. Najnowsze urządzenia mogą mieć nawet wbudowany moduł GPS.

Spośród wielu dostępnych akcesoriów rowerowych warto wybierać te, które nie zmniejszają bezpieczeństwa na drodze, a mogą wpłynąć pozytywnie na komfort podróży.

Zabieg Repair Star – zalety i efekty

Lifting to jeden z najskuteczniejszych zabiegów odmładzających, dzięki któremu można pozbyć się zmarszczek, fałdek i innych defektów estetycznych oraz oznak starzenia się skóry. Współczesna medycyna estetyczna umożliwia przeprowadzenie liftingu bezinwazyjnego, a więc niewymagającego interwencji chirurgicznej. Jedną z takich metod jest zabieg Repair Star. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Na czym polega zabieg Repair Star?

Repair Star to skuteczna metoda liftingu bez użycia skalpela i nici. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą najnowocześniejszych technologii skupionych w jednym urządzeniu.

Działanie aparatu Repair Star opiera się na trzech filarach, a mianowicie wstępnym chłodzeniu, energii fal radiowych oraz światła podczerwieni. – Tłumaczy pracownik Przychodni Specjalistycznej High-Med w Warszawie. – Specjalna głowica chłodzi skórę, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Wstępne chłodzenie pomaga również obniżyć oporność skóry, która w tym celu zostaje dodatkowo podgrzana światłem IR. Połączenie tych dwóch procesów lepiej przygotowuje tkanki na działanie fal radiowych, które dzięki temu mogą dotrzeć głębiej i bardziej precyzyjnie rozgrzewać komórki w  danym obszarze.

Efekty zabiegu Repair Star

Synergiczne działanie fal radiowych oraz światła podczerwieni przy udziale wstępnego chłodzenia skutecznie odmładza skórę i pomaga pozbyć się niedoskonałości. Zabieg Repair Star daje następujące efekty:

 • Redukcja niedoskonałości – zmarszczek, bruzd, skutków trądziku;
 • Bezinwazyjny lifting twarzy i ciała – poprawa napięcia skóry, likwidacja fałdek i zwiotczeń, stymulacja produkcji kolagenu;
 • Modelowanie sylwetki – wyszczuplanie i spalanie tkanki tłuszczowej.

Zabiegi Repair Star mogą być przy tym stosowane zarówno na twarz, np. na bruzdy nosowo-wargowe, czoło, okolice oczu czy też w celu poprawienia owalu, ale też na inne fragmenty ciała, np. na dekolt, szyję czy ramiona oraz na dolne partie w celu modelowania i wyszczuplenia sylwetki.

Repair Star – dlaczego warto?

Największą zaletą metody Repair Star jest jego wysoka skuteczność oraz szybkie efekty w postaci widocznie odmłodzonej, zdrowszej skóry pozbawionej zmarszczek i innych nieestetycznych zmian. Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniane efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Oprócz tego zabieg ten jest bezpieczny oraz bezbolesny, nie powoduje dyskomfortu i efektów ubocznych, a także nie wymaga rekonwalescencji. Nic więc dziwnego, że wszechstronne działanie aparatu Repair Star docenia coraz więcej pacjentów korzystających z usług przychodni specjalizujących się w nowoczesnej kosmetyce oraz medycynie estetycznej.

Organizacja pogrzebu pod względem formalnym

Organizacja pogrzebu nie jest prostym zadaniem chociażby dlatego, że istnieje wiele formalności, których należy dopełnić w tym wyjątkowym czasie żałoby. Aby temu sprostać, warto wybrać zakład pogrzebowy, który przygotuje niezbędne dokumenty. Jakie formalności należy załatwić organizując pogrzeb? Dowiedz się, jakie konkretnie wnioski należy przygotować i przesłać do wybranych instytucji.  

Jakich formalności należy dopełnić organizując pogrzeb?

Pogrzeb to wyjątkowo trudne wydarzenie, gdyż jego organizacja związana jest także z obowiązkiem dopełnienia niezbędnych formalności. Na początku sporządzana jest karta zgonu, która zazwyczaj wystawia lekarz. Następnie koniecznym jest uzyskanie aktu zgonu. W tym celu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i okazać kartę zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz wypełnić i przekazać wniosek o wydanie aktu zgonu. Dopełnienie tych formalności uprawnia do organizacji pogrzebu, dlatego też później można udać się już bezpośrednio do zakładu pogrzebowego. Ponadto, warto też pamiętać, że osoba organizująca pogrzeb, może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, który z reguły otrzymuje najbliższa rodzina, a czasami także dom pomocy społecznej, osoba obca, pracodawca itp. Można go otrzymać, gdy zmarły był rencistą lub emerytem, ubezpieczonym, osobą pobierającą zasiłek chorobowy bądź macierzyński lub miała ustalone prawo do emerytury. Aby go otrzymać należy pamiętać, by złożyć wniosek w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci zmarłego. Do oddziału ZUS należy złożyć dokumenty takie jak:

 • uzupełniony wniosek o wypłatę zasiłku,
 • skrócony odpis aktu zgonu,
 • i oryginały poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy może być wypłacany nie tylko przez ZUS, ale także KRUS, MSWiA oraz Wojskowe Biuro Emerytalne.

Bliscy osoby zmarłej, którzy chcą przeprowadzić kremację zwłok, muszą pamiętać również o sporządzeniu stosownego oświadczenia. Dodatkowo, jeśli konieczna jest także ekshumacja zwłok, należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu – podkreśla specjalista z zakładu pogrzebowego Charon z Elbląga.

Czy formalności trzeba dopełniać osobiście?

Należy podkreślić, że utrata bliskiej osoby związana jest z bólem i tęsknotą, dlatego też wiele osób nie ma chęci, czasu ani głowy do tego, by zajmować się organizacją pogrzebu i w tym dopełnianiem formalności. Zdają sobie z tego zakłady pogrzebowe, dlatego te świadczące usługi profesjonalnie, chętnie służą wsparciem. Wystarczy wypisać upoważnienie, aby wszelkie dokumenty zostały sporządzone i złożone w odpowiednich instytucjach przez pracownika zakładu pogrzebowego. Takie rozwiązanie z pewnością jest najlepszym, aby w spokoju przeżyć żałobę.

Wynajem auta. Zalety rozwiązania

Wynajęcie samochodu to komfortowa i niedroga usługa, która sprawdzi się zarówno przy pojedynczym wyjeździe, jak i długotrwałym czasie użytkowania. Wypożyczalnie kierują swoje oferty do klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Długoterminowe korzystanie z auta na wynajem jest często bardziej korzystne niż zakup lub leasing nowego samochodu.

Samochody dostępne na każdą okazję

Samochód na wynajem to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy pojazd uległ uszkodzeniu lub znajduje się u mechanika, a nadeszła pilna potrzeba wyjazdu. Auta wynajmują także osoby, które na co dzień ich nie potrzebują, jednak od czasu do czasu muszą gdzieś pojechać. Może to być wyjazd pracowniczy, wakacyjna podróż, przewóz określonych towarów lub dojazd do miejscowości, do której nie dociera komunikacja międzymiastowa. Pracownik firmy Baltic Cars w Gdańsku mówi:

Ze względu na różne potrzeby naszych klientów, oferujemy wynajem aut osobowych, jak i samochodów dostawczych. Nasza flota to ponad 80 pojazdów różnych klas – od małych aut miejskich, przez samochody rodzinne i duże kombi, po sportowe coupe oraz mniejsze i większe samochody z przestrzenią bagażową dostępne dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B

Wynajem krótkoterminowy

Samochód można wynająć krótkoterminowo, co sprawdza się np. wtedy, gdy trzeba odbyć jedną podróż lub przez określony czas szybko poruszać się po mieście. Doceniają to szczególnie kierowcy dużych aglomeracji, takich jak Trójmiasto. Komunikacja miejska przeważnie jest mało wygodna, ponieważ poszczególne przesiadki zajmują mnóstwo czasu i nie wszędzie nią dojedziemy. Z kolei korzystanie z taksówek i samochodów dostępnych na minuty przez cały dzień może być bardzo kosztowne. W przypadku wynajmu krótkoterminowego płaci się za każdą dobę użytkowania auta. Dodatkowo można otrzymać wyposażenie w postaci fotelika dziecięcego, nawigacji, ładowarki telefonicznej, parasola czy spacerówki. Ponadto istnieje możliwość podstawienia samochodu lotnisko lub dworzec.

Cechy wynajmu długoterminowego

Długoterminowy wynajem wiąże się z elastyczną ofertą, która jest przygotowana zarówno pod osoby indywidualne, jak i przedsiębiorstwa. W porównaniu do zakupu lub leasingu pojazdu główną zaletą wynajmu samochodu jest, łatwiejsza dostępność bez badania zdolności i historii kredytowej Użytkownik nie musi martwić się o ubezpieczenie, przegląd, wymianę opon oraz serwis, ponieważ należy to do firmy wynajmującej. Dodatkowo wypożyczalnia oferuje rabaty, upusty lub możliwość negocjacji cen przy dłuższym terminie wynajmu. Dodatkowym atutem jest to, że fakturę za wynajem można w pełnej wysokości rozliczyć jako koszt prowadzenia działalności. Niezależnie od rodzaju wynajmu warto zwrócić uwagę na zasady obowiązujące w wybranej firmie. Wypożyczenie auta nie musi wiązać się z limitem kilometrów, blokowaniem karty kredytowej, ukrytymi opłatami czy zawiłymi formalnościami.

Jak wygląda proces tworzenia tatuażu?

Tatuaże stały się bardzo modne. Nikogo już nie dziwi widok wytatuowanej osoby. Tatuaże są piękne, pomysłowe i wielu posiadaczy tych ozdób twierdzi, że niezwykle uzależniające. Jest to jednak nałóg nieszkodliwy. Jeśli pragniemy ozdobić w ten sposób swoje ciało, to warto wiedzieć, jak wygląda cały proces tworzenia tatuażu – od pomysłu do wyjścia z salonu tatuażu z gotowym wzorem na skórze.

Wybór wzoru i tatuatora

Zwykle tatuaż ma odzwierciedlać jakąś część naszej osobowości, przypominać o ważnym wydarzeniu czy osobie, manifestować nasze przekonania lub pasje. Dla niektórych zdobienie ciała jest sztuką tworzenia niebanalnych, przyciągających wzrok wzorów. Niezależnie od tego, co nami kieruje, warto przemyśleć swój wybór, który – jeśli nie zdecydujemy się na zabieg usuwania tatuażu – pozostanie z nami na zawsze.

Warto przemyśleć także styl, w jakim chcemy wykonać tatuaż. Czy będzie to tatuaż tradycyjny, czy dot work, czyli tworzenie tatuażu poprzez nagromadzenie kropek (z ang. dot) o różnym zagęszczeniu, a może akwarela, przywołująca na myśl obrazy namalowane farbą, która wypływa poza kontur. Jeśli zdecydowaliśmy się na konkretny styl, wybierzmy artystę, który się w nim specjalizuje.

Przed zabiegiem tatuowania warto pamiętać o tym, aby wypocząć. Jeśli sesja ma trwać kilka godzin, najedzmy się i nawodnijmy. Przez kilka dni przed wykonaniem tatuażu nie wolno pić alkoholu, zażywać leków, które rozrzedzają krew (np. aspiryna), a wielu tatuatorów odradza picie podnoszącej ciśnienie kawy. Nie zalecane jest też korzystanie z solarium.

Nie taki tatuaż straszny, jak go malują

Pojawiamy się w studio, a tatuator przedstawia nam przygotowany projekt. To czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek i ustalenie ostatecznego wyglądu wzoru, dopasowanie jego rozmiaru. Wybrany fragment ciała jest dezynfekowany, niezbędne jest także usunięcie włosów. Dezynfekcja obejmuje również cały sprzęt i miejsce pracy. Zdarza się, że przed rozpoczęciem tatuowania powierzchnia skóry smarowana jest specjalną maścią o właściwościach znieczulających.

Wzór nanoszony jest na skórę za pomocą kalki i rozpoczyna się tatuowanie. Zazwyczaj pierwszym etapem jest wykonanie konturu, a następnie wypełnienie, cieniowanie i dopracowanie całości. Jak mówi ekspert ze śląskiego studia tatuażu Monaché Ink:

Wykonywanie tatuażu polega na wprowadzaniu igły z barwnikiem pod skórę. Igły dobiera się w zależności od etapu wykonywania tatuażu – inna służy do konturowania, inna do cieniowania. Igły są bardzo cienkie i wykonane ze stali nierdzewnej. Napędza je sprężyna i elektromagnes, dzięki czemu pracują precyzyjnie i niezwykle dokładnie.

Tatuator co jakiś czas przeciera skórę za pomocą papieru nasączonego płynem bądź wazeliny. Pozwala to na wypływanie osocza i przynosi ukojenie, zwłaszcza tym osobom, które odczuwają silny ból.

Gotowy tatuaż smarowany jest specjalną maścią i osłaniany folią. Tatuator udziela wskazówek, po jakim czasie można zdjąć folię oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać dla jak najszybszego i najlepszego zagojenia powstałej rany.

Jak uzyskać auto z OC sprawcy?

Ubezpieczenie OC gwarantuje osobie poszkodowanej likwidację koszty na koszt ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, a przy okazji możliwość wynajmu samochodu zastępczego. Przed udaniem się do wypożyczalni, warto jednak sprawdzić, kiedy i na jakich zasadach poszkodowanemu przysługuje pojazd zastępczy. Jak to więc wygląda w praktyce?

Zgłoszenie do ubezpieczyciela sprawcy

Jeśli samochód na skutek zdarzenia drogowego, które nastąpiło z winy innego kierowcy, wymaga naprawy bądź nie nadaje się do użytku, poszkodowanemu należy się auto zastępcze. Takie zapotrzebowanie powinno zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Dobrze jest równolegle zgłosić szkodę z PC. Ubezpieczyciel w tym przypadku nie może odmówić opłacenia kosztów wynajmu samochodu, twierdząc, że dana osoba może korzystać z komunikacji miejskiej. Co ciekawe, są jednak pewne sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego.

W jakich sytuacjach możemy spotkać się z odmową?

Tak jest wówczas, gdy poszkodowany ma do dyspozycji drugi samochód, który może wykorzystać do wykonywania codziennych obowiązków np. odwożenia dziecka do szkoły czy dojazdu do pracy. Podobnie jest w sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni poszkodowanemu, iż do tej pory ten auto użytkował raczej okazjonalnie i nie jest mu ono niezbędne na co dzień. Problem pojawia się także wówczas, gdy osoba poszkodowana chce wynająć samochód bardziej wartościowy niż ten uszkodzony na skutek zdarzenia drogowego. Wypożyczone auto powinno być tej samej klasy co, auto uszkodzone.

Jak długo możemy korzystać z samochodu zastępczego?

Samochód zastępczy z OC sprawcy można użytkować do chwili naprawienia uszkodzonego auta. Nie zawsze jednak ubezpieczyciele tej zasady przestrzegają.

Czasami nie chcą uwzględnić np. czasu oczekiwania na potrzebne do naprawy części, co oczywiście jest niezgodne z prawem – podkreśla specjalista z wypożyczalni NadCars.

Podczas wynajmowania auta zastępczego są trzy możliwości. Samochód można wynająć z warsztatu naprawczego, o ile taka możliwość w ogóle istnieje. Ubezpieczyciel rozlicza się wówczas z właścicielem zakładu. Ponadto można zdecydować się na wypożyczalnię samochodów. Czasem to sam ubezpieczyciel wskazuje firmę zajmującą się wypożyczaniem aut. Warto przy tym pamiętać, że firma ubezpieczeniowa pokrywa w takim przypadku tylko koszty wynajmu samochodu. Koszty jego użytkowania np. paliwa pokrywa oczywiście sam zainteresowany. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu