Przyczyny niepłodności małżeńskiej

Niepłodność małżeńska to częsta odmiana niepłodności, która występuje w stałych związkach. Problem niepłodności nie dotyczy w tym przypadku, tylko kobiety lub mężczyzny, ale obydwojga partnerów. Gdy para przez co najmniej rok, mimo regularnego współżycia, bez stosowania metod antykoncepcyjnych, nie może doczekać się poczęcia, to możemy mówić o niepłodności małżeńskiej.

Wśród przyczyn niepłodności par szacuje się, że w 35% przyczyna leży po stronie kobiety, w 35 % po stronie mężczyzny, w 25% dotyka obojga partnerów, a w 5 % pozostaje niezdiagnozowana.

Niepłodność kobiet

Jeśli chodzi o główne przyczyny niepłodności u kobiet, to należy do niej: zaburzenie owulacji, wada macicy, niedrożność jajowodów, zrosty w okolicach przydatków macicy i zaburzenia zagnieżdżania zarodka. W ramach diagnostyki wykonuje się badania zaburzeń jajeczkowania (badania stężeń hormonów), diagnostykę radiologiczną drożności jajowodów i wad macicy (HSG) oraz diagnostykę endoskopową (laparoskopia, histeroskopia).

Niepłodność mężczyzn

Do głównych przyczyn niepłodności mężczyzn zaliczamy: zmniejszoną koncentrację plemników w nasieniu, słabą ruchliwość plemników i nieprawidłową ich budowę. Diagnostyka polega na badaniu nasienia, diagnostyce hormonalnej i konsultacji urologicznej.

Niepłodność małżeńska

Często przyczyną  niepłodności par są czynniki, które występują jednocześnie u kobiety i mężczyzny. Dlatego oboje partnerzy powinni być poddani diagnostyce niepłodności małżeńskiej.

 W niektórych przypadkach mówimy o niepłodności immunologicznej. Jest to sytuacja, kiedy wydzielina w drogach rodnych kobiety zawiera przeciwciała, które wchodzą w konflikt z nasieniem mężczyzny, uniemożliwiając zapłodnienie.

Warto skorzystać z usług dobrego i doświadczonego lekarza ginekologa i zrobić szczegółowe badania. W województwie lubuskim leczeniem niepłodności małżeńskiej zajmuje się m.in. poradnia położnicza dr Marka Blitka.

Czynniki, które wpływają na niepłodność małżeńską

Mężczyźni:

 • styl życia – stres, złe odżywianie, mało aktywny tryb życia, nałogi (alkohol, papierosy, narkotyki), stosowanie niewłaściwej odzieży podnoszącej temperaturę jąder
 • choroby – przebyte choroby, które zostawiły uszczerbek na zdrowiu (np. przebyte stany zapalne jąder i najądrzy, cukrzyca, gruźlica)
 • zażywane leki
 • wiek – z wiekiem  następuje pogorszenie sprawności seksualnej u mężczyzn
 • zanieczyszczenie środowiska

Kobiety:

 • waga ciała – zaburzenia wagi mogą powodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej i uniemożliwić zajście w ciążę
 • przebyte operacje brzuszne
 • styl życia – stres, złe odżywianie, mało aktywny tryb życia, nałogi (alkohol, papierosy, narkotyki)
 • choroby – przebyte choroby, które zostawiły uszczerbek na zdrowiu (np. choroby układowe i metaboliczne, cukrzyca, nieprawidłowa tolerancja glukozy, choroby tarczycy, endokrynopatie z podwyższonym poziomem androgenów, endometrioza, zakażenie narządów miednicy mniejszej)
 • wiek – z wiekiem  spada płodność u kobiet
 • zanieczyszczenie środowiska
 • zażywane leki

Leczenie niepłodności małżeńskiej

Najważniejsza w leczeniu  jest diagnostyka niepłodności małżeńskiej. Pary  muszą przejść szereg badań mających na celu odszukanie źródła problemu. Wykrycie podczas  badań jakichś nieprawidłowości jest pierwszym krokiem w leczeniu niepłodności i drogą do sukcesu.

Receptury sezonowe. Pomysły na napoje letnie

Letnie, upalne dni kojarzą nam się raczej z przyjemnym smakiem lodów i chłodnych napojów, niż z aromatem rozgrzewającej kawy bądź herbaty. Wysokie temperatury nie muszą jednak stanowić przeszkody w delektowaniu się swoimi ulubionymi napojami, bez których dzień nie smakuje tak samo dobrze. W cieplejszym okresie warto jednak sięgnąć po sezonowe receptury na orzeźwiające napoje w letniej wersji.

Herbata idealna na upały

Herbata to bez wątpienia jeden z ulubionych napojów na świecie, ceniony ze względu na swoje walory smakowe, ale i właściwości lecznicze. Nie bez znaczenia jest również uniwersalny charakter tego napoju – można go spożywać w różnych konfiguracjach i dowolnej temperaturze. Jak przyrządzić herbatę, by dobrze smakowała w upalny dzień?

W wysokich temperaturach chętnie sięgamy po chłodne, najlepiej zmrożone napoje. – Mówi przedstawiciel legendarnej marki kaw i herbat Julius Meinl. – W taki sposób bez problemu przyrządzimy herbatę. Najlepiej sięgnąć tu po energetyzujące herbaty ziołowe oraz orzeźwiające mieszanki owocowe. Dobrze sprawdzi się również odpowiednio przygotowana herbata czarna, np. klasyczna typu Assam.

Ulubioną herbatę warto wzbogacić sezonowymi dodatkami. Klasyczną kompozycję stanowi herbata owocowa z letnimi owocami, np. truskawkami i aromatycznym syropem z granatów. To orzeźwiający koktajl o energetyzującej, czerwonej barwie. Orzeźwienie zapewni również ziołowa herbata wzbogacona smakiem cytryny i imbiru w połączeniu z pomarańczami i aromatycznymi przyprawami, takimi jak cynamon czy goździki. Cytrusowa świeżość i zapach ziół poprawią nastrój w upalny dzień. Klasyczną herbatę Assam może wzbogacić egzotycznymi nutami granatu, bazylii oraz syropu z hibiskusa – to oryginalny przepis na mrożoną herbatę.

Kawa latem? Tak!

Ciężko wyobrazić sobie dzień bez kawy. Wysokiej jakości tradycyjna kawa wiedeńska to zastrzyk energii i chwila relaksu spędzona na delektowaniu się ulubionym napojem, czy to w domowym zaciszu, czy w ulubionej kawiarni. Latem jednak filiżanka gorącej kawy to nie zawsze dobry pomysł, na szczęście ten czarny napój można spożywać również na zimno. W tym celu warto wybrać swój ulubiony rodzaj kawy i zaopatrzyć się w sezonowe dodatki. Do schłodzonego napoju warto dodać kostki lodu, by dodatkowo obniżyć jego temperaturę. W letnie dni do kawy możemy dodać bitej śmietany, a nawet gałkę ulubionych lodów. Takie połączenie można dodatkowo “podkręcić” sezonowymi dodatkami, np. owocami czy ziołami – dobrze sprawdzą się tu maliny, cytrusy, takie jak pomarańcze i cytryny, ale też banany oraz mięta. Przy pomocy tych produktów przygotujemy pyszną kawę mrożoną bądź kawowy koktajl. Tak przyrządzony napój doda nam energii nawet w upalny dzień.

Zimowe dodatki do zapraw

Realizacja mokrych prac budowlanych, a więc takich, w których korzysta się z zapraw murarskich, może nastręczać nie lada trudności w sezonie jesienno-zimowym. Na przeszkodzie stają tu niskie temperatury, które niekorzystnie wpływają na jakość przygotowywanych mieszanek. Rozwiązaniem, które pomoże uporać się z tym problemem, jest stosowanie zimowych dodatków do zapraw. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają zimowe dodatki do zapraw?

Ujemne temperatury znacznie utrudniają wykonywanie prac murarskich. Istnieje wtedy bowiem poważne ryzyko zamarznięcia wody w zaprawie, co z kolei skutkuje problemami z wiązaniem i stabilnością gotowej mieszanki. Skraca to również czas pracy z zaprawą. Nie oznacza to jednak, że zimą nie da się prowadzić mokrych prac budowlanych. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków zimowych do zapraw. W jaki sposób działają tego typu produkty?

Zimowe dodatki do zapraw poprawiają jakość gotowych mieszanek i ułatwiają pracę z nimi. – Wyjaśnia przedstawiciel sklepu z chemią budowlaną i preparatami silikonowymi Bowit. – Przede wszystkim zmniejszają one ilość potrzebnej wody zarobowej, obniżając tym samym temperaturę zamarzania zaprawy. Sprawiają również, że masa staje się lepiej napowietrzona, bardziej wodoszczelna i mrozoodporna. Dzięki temu poprawia się plastyczność mieszanek i wydłuża się czas pracy z nimi.

Mokre prace budowlane z wykorzystaniem zimowych dodatków do zapraw można wykonywać przy temperaturze spadającej do nawet -10°C.

Rodzaje zimowych dodatków do zapraw

Asortyment produktów z zakresu chemii budowlanej do stosowania zimą jest coraz bogatszy. Na rynku znajdziemy specjalne domieszki do zapraw oraz betonów, które dodaje się do wody zarobowej. Dobrym rozwiązaniem są również plastyfikatory do betonu, które można stosować w ujemnych temperaturach. Wykorzystanie tego typu dodatków eliminuje potrzebę dodawania do masy wapnia. Warto przy tym pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta podczas stosowania zimowych dodatków do zapraw.

Zimowe dodatki do zapraw – zastosowanie

W jakich sytuacjach dokładnie przydają się zimowe dodatki do zapraw? Wykorzystuje się je przede wszystkim do wykonywania tynków oraz wylewek w ujemnych temperaturach. Służą one również do zimowej produkcji betonów towarowych, a także kostki brukowej, płyt, ścianek, bloczków i innych artykułów z zakresu galanterii betonowej. Zastosowanie zimowych dodatek do zapraw to gwarancja solidnie wykonanych konstrukcji nawet w niesprzyjających warunkach termicznych.

Rodzaje i zastosowanie czujników

Czujniki stosowane w automatyce to temat, który staje się z roku na rok coraz bardziej obszerny – istnieją nawet czujniki, które potrafią rozpoznawać kolory. Nic w tym dziwnego, skoro w samych smartfonach czujników mamy już kilka, to tym bardziej w zautomatyzowanych halach produkcyjnych – i nie tylko – mogą być ich dziesiątki. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rodzajom czujników. Będą to czujniki do detekcji obiektów oraz czujniki procesowe i pojemnościowe.

Czujniki do detekcji obiektów metalowych i nie tylko

Pierwszy rodzaj czujników do detekcji obiektów to czujniki indukcyjne. Omawiane czujniki służą do bezkontaktowej detekcji obiektów metalowych. Czujniki te wytwarzają pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości za pomocą obwodu rezonansowego. Gdy w wytworzonym polu pojawi się metalowy obiekt, urządzenie go wyczuwa. Nieco inaczej działają czujniki magneto-indukcyjne. Czujnik tego typu reaguje na zmiany pola magnetycznego. Czujniki wykorzystywane są na przykład w powszechnie używanych cylindrach, choć są dostępne także modele odporne na silne pola elektromagnetyczne, które mogą być stosowane np. w spawalnictwie. Omówione czujniki wykorzystywane są do identyfikowania obiektów metalowych na małej odległości. Jak mówi nam przedstawiciel firmy PG Systems z Sulejówka, gdy istnieje potrzeba detekcji obiektów nie tylko metalowych lub nie ma możliwości zamontowania czujnika blisko linii produkcyjnej, wykorzystywane są czujniki ultradźwiękowe lub fotoelektryczne.

Czujniki procesowe i pojemnościowe

Wśród czujników procesowych znajdziemy szeroką gamę urządzeń, które zapewniają jakość procesów produkcyjnych. Kontrolują one różne wielkości fizyczne. Najpopularniejsze są oczywiście czujniki temperatury – w zautomatyzowanym przemyśle nie wystarcza zwykły termometr. Zaawansowane czujniki są w stanie mierzyć temperaturę od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stopni Celsjusza. Przykładami takich urządzeń są czujniki firmy TURCK, które zapewniają pomiar temperatury w zakresie od -50° do +500°C. Kolejne popularne czujki procesowe to czujki ciśnieniowe oraz czujniki obecności przepływu. Z kolei czujniki pojemnościowe są wykorzystywane do kontroli granulatów, mediów o dużej lepkości, czy bezkontaktowej identyfikacji metali lub dielektryków. Omówione czujniki to jedynie kilka przykładów spośród wielu innych urządzeń tego typu, które wykorzystywane są w przemyśle i nie tylko. Zaawansowane technologie, zautomatyzowane linie, na których produkcja jest ciągle kontrolowana, nie tylko ułatwiają nam pracę. Poza tym, że dzięki liniom produkcyjnym jesteśmy w stanie wyprodukować znacznie więcej elementów w określonym czasie, niż bylibyśmy w stanie zrobić to ręcznie, między innymi dzięki przeróżnym czujnikom mamy też pewność co do jakości wyrobów.

Szlifierki do gipsu typu żyrafa – charakterystyka

Szlifierka do gipsu to niezbędny element wyposażenia każdej profesjonalnej ekipy budowlanej i remontowej. Urządzenia tego typu służą do szybkiego wydajnego wygładzania powierzchni ścian gipsowych w celu przygotowania ich do położeniu tynku, malowania czy naklejenia tapet. Spośród wielu rodzajów szlifierek na szczególną uwagę zasługują tak zwane żyrafy. Czym się one charakteryzują?

Szlifierka typu żyrafa – co to takiego?

„Żyrafą” nazywanym szlifierki wyposażone w teleskopową rękojeść, której długość można dowolnie zmieniać w wyznaczonym zakresie. Przykładowo długość rękojeści szlifierki LHS 225 PRO VARIO marki Menzer można regulować w zakresie od 155 cm do 195 cm. Szlifierki tego typu cieszą się sporą popularnością, ponieważ urządzenie można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także do aktualnie wykonywanego zadania.

Zalety żyraf

Możliwość regulacji rękojeści szlifierki to najważniejsza zaleta żyraf. Dzięki niej możemy z łatwością sięgnąć do dowolnego miejsca z wygodnej, stojącej pozycji – nie musimy się schylać, by wygładzić powierzchnie gipsu przy podłodze ani wchodzić na drabinę, by sięgnąć do sufitu. Do wielu modeli żyraf możemy podłączyć odkurzacz przemysłowy – dzięki temu pył powstający podczas szlifowania powierzchni jest na bieżąco usuwany, co nie tylko pozytywnie wpływa na komfort pracy, ale także zmniejsza zagrożenie dla zdrowia.

Jak wybrać żyrafę?

Wybór dostępnych na rynku modeli typu żyrafa jest dość szeroki, dlatego przed zakupem konkretnego modelu należy rozważyć, czy na pewno odpowiada on naszym potrzebom. Na co należy zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów szlifierek w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić parametry pracy urządzenia – mówi przedstawiciel sklepu internetowego CTN24.pl

Najważniejszym z nich jest moc, która wpływa na wydajność – im większa moc, tym dłużej możemy pracować z trudnym materiałem. Kolejny istotny parametr to rozmiar stopy, odpowiedzialnej za szlifowanie. Tutaj należy zachować umiar. Duża stopa co prawda przyspiesza pracę, jednak zwiększa również masę urządzenia, co przy długiej pracy może być bardziej uciążliwe. Dla zachowania jak największej precyzji należy sprawdzić, czy szlifierka posiada regulację prędkości obrotowej oraz jej zakres. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na całościową masę urządzenia oraz zakres regulacji długości rękojeści. Pod tym względem również należy zachować pewną rozwagę – długa rękojeść pozwoli nam szlifować wysoko położone sufity, jednak może być dość niewygodna przy pracy w ciaśniejszych pomieszczeniach.

Standard deweloperski, a standard ,,pod klucz”. Czym to się różni?

Dom od dewelopera to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu na szukanie działki, projektu i budowania domu od zera. Przy zakupie nowego domu od dewelopera wiele z nas zastanawia się czy kupić nieruchomość w standardzie deweloperskim czy w standardzie „pod klucz”. Każde z tych rozwiązań oznacza coś innego oraz posiada swoje wady i zalety. Czym różnią się od siebie te dwa standardy i który wybór będzie dla nas korzystniejszy?

Standard deweloperski

Dom w standardzie deweloperskim to przestrzeń do samodzielnego wykończenia przez kupującego. Oznacza to, że na podłodze będą wylewki betonowe a na ścianach tynki, dom będzie posiadał drzwi wejściowe oraz będzie miał rozprowadzone wszystkie instalacje elektryczne, grzewcze i wodno-sanitarne. Kupując dom w stanie deweloperskim musimy zdawać sobie sprawę z tego, co nas czeka. Dom musi zostać przygotowany do malowania, układania paneli lub płytek na podłogach, wykończenia łazienek, kuchni, zamontowania drzwi wewnętrznych itp.

Zaletą tego standardu jest możliwość dopasowania przestrzeni pod siebie i wykończenie jej zgodnie z własnymi gustami. Tutaj mamy również większy wpływ na jakość wykończenia, gdyż możemy nadzorować prace na każdym etapie. Część prac możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli obniżyć nam trochę koszty – mówi specjalista z firmy Gotowe Domy Drewniane ITS z Koszalina, zajmującej się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej. 

Jeżeli zależy nam na czasie, standard deweloperski nie jest dla nas, gdyż w domu tym nie da zamieszkać od razu. Z wprowadzeniem trzeba poczekać minimum 2 miesiące. Decydując się na dom od dewelopera musimy mieć chociaż minimalne umiejętności urządzania wnętrz i jakiś pomysł, w przeciwnym wypadku będziemy musieli ponieść więcej kosztów związanych z wykonaniem projektu przez architekta.

Standard pod klucz

Dom w standardzie pod klucz oznacza, że można w nim zamieszkać praktycznie od razu. Jedyne, co musimy zrobić, to kupić do niego najpotrzebniejsze wyposażenie. W takim domu mamy położone podłogi, pomalowane ściany, podłączone urządzenia sanitarne i grzewcze oraz rozprowadzone wszystkie instalacje. Niewątpliwą zaletą jest oszczędność czasu. Nie musimy wykańczać domu, jak w przypadku stanu deweloperskiego i nadzorować oraz koordynować prac wykończeniowych, z góry znamy kosztorys wykończenia. Cena takiego domu jednak jest większa, różnica zależy głównie od wybranego przez nas standardu wykończenia. Gotowe domy drewniane w standardzie „pod klucz” realizowane są, np. przez firmę ITS z Koszalina. Jest to dobry wybór dla osób, które nie potrafią planować finansów i organizować prac, które są konieczne w przypadku stanu deweloperskiego oraz w sytuacji, gdy gonią nas terminy wyprowadzki z dotychczasowego mieszkania lub domu.

Skąd wzięła się moda na foodtrucki?

Co ciekawe, historia foodtrucków rozpoczęła się w Teksasie już w XIX wieku. Po wojnie secesyjnej Amerykanie rozpoczęli podbój zachodu. Nie było zbyt wielu linii kolejowych, a więc żywność transportowano na własnych nogach. W roku 1866 pewien poganiacz bydła odkupił od armii starą furgonetkę i odpowiednio wyposażył, a potem w czasie przeganiania bydła przygotowywał jedzenia dla siebie i innych.

Od taniego hot-doga do wykwintnego burgera

Obecnie tylko w USA jest około 3 miliony foodtrucków. Ich idea polega na tym, że dojeżdżają one wszędzie tam, gdzie są głodni klienci, a w pobliżu nie ma żadnej restauracji. Takie były przynajmniej początkowe założenia. W Europie foodtrucki modne stały się kilka lat temu. Szybko pojawiły się i w Polsce, gdzie cieszą się coraz większą popularnością. Co ciekawe, wcześniej przyczepy kempingowe z jedzeniem kojarzyły się raczej źle, bo z okresem PRL-u. Dzisiaj rzecz ma się już zupełnie inaczej. Foodtrucki serwują jedzenie wysokiej jakości, przygotowywane ze świeżych składników na miejscu. W ten sposób podawane są m,in. burgery, hot-dogi, sałatki, lody czy frytki belgijskie. Nierzadko jakość tych dań dorównuje lub nawet przewyższa te z restauracji. Założenie własnego foodtrucka jest proste – wystarczy jedynie znaleźć przyczepę (można ich szukać w dobrych komisach samochodowych, taki jak na przykład Autoport w Jarocinie), odpowiednio wyposażyć i założyć działalność gastronomiczną.

Dania z całego świata

Na przestrzeni lat podejście do jedzenia serwowanego na ulicy znacznie się zmieniło. W Wielkiej Brytanii już w wieku XVIII na ulicach miast sprzedawano smażone ryby, puddingi czy węgorze w galarecie. Uległo to zmianie wraz z nadejściem czasów wiktoriańskich. Wówczas dżentelmenom nie wypadało jeść na ulicy. W ten sposób żywili się jedynie najbiedniejsi przedstawiciele społeczeństwa. Z czasem nastąpił rozwój przemysłowy, a do kraju przybyli imigranci z Afryki czy Azji. Dzisiaj na ulicach Londynu można zjeść serwowane w foodtruckach dania w zasadzie z całego świata. Cieszą się one bardzo dużą popularnością nie tylko wśród lokalnych mieszkańców.

Tajlandia i targi jedzeniowe

Nazywana obecnie największą uliczną kuchnią świata Tajlandia jeszcze niedawno wcale nią nie była. Do lat 60. ubiegłego wieku mieszkańcy tego kraju jadali głównie w swoich domach. Posiłek na targu był czymś niecodziennym i wyjątkowym. Z czasem ludzie zaczęli pracować w dużych warsztatach i zakładach, a więc nie mieli już czasu na przygotowywanie posiłków w domu. Mieszkali często w wieloosobowych pokojach pozbawionych kuchni. Zaczęły więc powstawać coraz to nowe targi z jedzeniem. Dzisiaj korzystają z nich chętnie również turyści z całego świata. Tajlandia pod tym względem jest naprawdę wyjątkowa.

Droga czy tania klamka? czy różnica w cenie odzwierciedla jakość?

Klamka to dość niepozorny, ale przecież niezbędny element wyposażenia każdych drzwi. Za pomocą klamki możemy wygodnie otwierać i zamykać skrzydło, ale oprócz funkcji użytkowej posiada ona również istotne walory estetyczne. Stanowi bowiem wykończenie drzwi, decydując o ich wyglądzie i stylu. Dobra klamka powinna być funkcjonalna i efektowna, czy jednak oznacza to, że musi być droga?

Wybór klamki – na co zwracać uwagę?

Wybór klamki wbrew pozorom może nastręczać nie lada trudności. Wachlarz dostępnych rozwiązań na rynku jest bogaty; do wyboru są klamki różniące się wyglądem, konstrukcją i materiałami, z jakich się je produkuje. Nie ulega wątpliwości, że najistotniejszym kryterium przy wyborze klamki jest jej design. Element ten powinien pasować nie tylko do samych drzwi, ale przede wszystkim do wystroju wnętrza. Do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu nowoczesnych pasują klamki w surowych, ale i futurystycznych formach, a także nawiązujące do kształtów geometrycznych. Z kolei do bardziej klasycznych wnętrz wybieramy tradycyjne kształty i spokojne kolory. Klamka powinna być wygodna w obsłudze, ale też odporna na uszkodzenia i niekorzystne czynniki, takie jak wilgoć. Dotyczy to w szczególności klamek do drzwi, z których najczęściej korzystamy, np. łazienkowych i kuchennych.

Klamki – cena a jakość

Ważnym kryterium w wyborze klamek jest również ich cena. Na rynku, np. w sklepie prowadzonym przez firmę VDS Ładne Klamki, dostępne są artykuły w bardzo szerokim zakresie cenowym – najtańsze modele kosztują kilkadziesiąt złotych, ale dostępne są również produkty bardziej ekskluzywne, których koszt zakupu wynosi kilkaset złotych. Czy jednak warto oszczędzać na klamkach? Do najtańszych rozwiązań należą klamki o prostej konstrukcji, wykonane np. z plastiku, jednakże ich jakość często pozostawia wiele do życzenia, szczególnie pod względem wytrzymałości, ale i estetyki. Więcej zapłacimy za trwalsze materiały, np. stal nierdzewną i bardziej efektowne wykończenia, np. mosiężne, z chromu bądź niklu. Sięgając po tego typu surowce mamy gwarancję co do ich wytrzymałości. Klamki te wyróżnia także oryginalne wzornictwo – niebanalne kształty i atrakcyjnie prezentujące się kolory. Ciekawym rozwiązaniem są np. klamki z tzw. Insertami, czyli różnokolorowymi wstawkami. Nie bez znaczenia jest też konstrukcja klamki do drzwi. Nieco droższe, ale zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze są mechanizmy wyposażone w dwie sprężyny, dzięki którym klamka po naciśnięciu automatycznie wraca do pierwotnej pozycji. Przy wyborze tych akcesoriów warto również zwrócić uwagę na renomę i doświadczenie producenta. Wysokiej jakości klamki nie muszą być drogie, ale z pewnością nie warto oszczędzać na ich zakupie.

Przykłady wyrobów z lateksu

Lateks to materiał o bardzo wszechstronnym zastosowaniu w szeroko pojętym przemyśle. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle gumowym, gdzie służy do produkcji kauczuku. Ma również wiele innych zastosowań w różnych branżach. Z czego wynika tak ogromna popularność wyrobów lateksowych oraz kauczukowych i gdzie dokładnie wykorzystywany jest lateks?

Właściwości wyrobów lateksowych

Lateks może być naturalny lub syntetyczny. W naturze pozyskuje się go z drzew kauczukodajnych, które wytwarzają specjalny sok mleczny. Z kolei emulsyjna polimeryzacja pozwala na otrzymanie lateksu syntetycznego. W szeroko pojętym przemyśle wykorzystuje się lateks charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami fizykochemicznymi. Do zalet tego typu materiałów należy przede wszystkim wysoka odporność na oddziaływanie substancji chemicznych oraz na ścieranie. Oprócz tego lateks doskonale radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych i środowiskach pracy. Dzięki temu ten elastyczny i lekki materiał znajduje wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu.

Lateks w przemyśle gumowym

Podstawowym obszarem zastosowań lateksu jest przemysł gumowy. To właśnie bowiem z lateksu ulegającego procesowi koagulacji wytwarza się kauczuk stanowiący podstawę produkcji różnego rodzaju wyrobów gumowych.

Z mieszanek gumowych wykonuje się zarówno wyroby formowe, jak i tłoczone. – Mówi specjalista z firmy Larkis, która zajmuje się produkcją uszczelek i innych artykułów silikonowych oraz gumowych. – Na uwagę zasługują tu przede wszystkim uszczelnienia, które znajdują zastosowanie m. in. w przemyśle motoryzacyjnym. Uszczelki są niezbędne np. w konstrukcji okien i drzwi, ale też urządzeń mechanicznych, siłowników i wielu innych elementów konstrukcyjnych.

Oprócz tego przemysł gumowy to również produkcja węży, amortyzatorów, taśm i innych materiałów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, samochodowym, budownictwie i wielu innych branżach.

Inne zastosowania lateksu

Mówiąc o bogatym wachlarzu zastosowań lateksu, nie sposób nie wspomnieć o branży medycznej i farmaceutycznej. Cenne właściwości lateksu są tam wykorzystywane przy produkcji artykułów, takich jak prezerwatywy czy cewniki. Poza tym produkuje się również detale lateksowe, takie jak nici, wężyki, osłonki czy baloniki. Wyroby z lateksu to również odzież, czego przykładem mogą być uniwersalne, jednorazowe rękawice. Na bazie lateksu wytwarza się różnego rodzaju masy i zaprawy, kleje, farby czy lepiki znajdujące zastosowanie w branży budowlanej. Ponadto lateks wykorzystywany jest też do impregnacji różnego rodzaju wyrobów.

Zalety farb kredowych

Farby kredowe potrafią nadać niesamowitego efektu starym meblom. Dzieje się tak ze względu na obecność kredy w składzie chemicznym, co stwarza chropowatą strukturę. Można ją jeszcze bardziej zaznaczyć poprzez zastosowanie właściwego pędzla. Matową barwę farby kredowej dodatkowo wzbogaca się efektami przecierek lub cieniowania, co nada meblom niepowtarzalnego charakteru.

Szerokie zastosowanie i różne kolory

Farby kredowe występują w wielu odmianach, które różnią się składem chemicznym. Wyróżnia się farby kredowe kazeinowe, mineralne, klejowe, magnetyczne, żywicowe oraz na bazie emulsji olejowej. Dzięki temu można je dobrać niemal do każdej powierzchni. Najczęściej ten rodzaj farby jest używany do drewna i materiałów drewnopochodnych, jednak odpowiednie rodzaje można także stosować do malowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych, łazienek i kuchni. Ponadto sprawdzają się także m.in. w malowaniu ram obrazów czy drewnianych poręczy na łóżku, co dodaje przedmiotom unikalnego charakteru. Jest wiele kolorów farb kredowych, jednak najpopularniejsze są odcienie pastelowe, często rozbielone. Szeroka gama barw umożliwia stworzenie ciekawych efektów dekoracyjnych na przykład za pomocą przecierek lub cieniowania, które uzyska się po zastosowaniu dwóch kontrastujących kolorów.

Odnawianie starych mebli

Farba kredowa produkowana jest na bazie wody, kredy i kilku innych składników. Używa się jej przede wszystkim do samodzielnego odrestaurowywania mebli. Doskonale sprawdzają się w meblach stylu rustykalnego, vintage, shabby, chic i prowansalskim. Główną zaletą ich używania jest to, że przed użyciem nie trzeba zdzierać powłoki starej farby, co znacznie wydłużyłoby proces renowacji. Wystarczy jedynie meble umyć i odtłuścić. Farby kredowe doskonale pokrywają malowaną powierzchnię. Wysoka zawartość kredy w emalii stwarza powłokę o matowym wykończeniu, która jest bardziej szorstka i mniej połyskliwa niż meble malowane fabrycznie.

Malowanie farbami kredowymi

Stosowanie płaskiego pędzla umożliwia gładkie malowanie, które nie pozostawia widocznej struktury. Do dekoracyjnego malowania służy owalny pędzel. Emulsja jest na tyle gęsta, że w przeciwieństwie do innych farb przeznaczonych do renowacji mebli, malowana warstwa tworzy grubą powierzchnię, która w dotyku jest dodatkowo chropowata. Specjalistka z firmy eMStyle w Legionowie dodaje:

Po skończonym malowaniu trzeba zabezpieczyć farbę za pomocą właściwego wosku lub lakieru. Środki ochronne mogą być bezbarwne lub z efektem cieniowania.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu