Co świadczy o jakości galanterii metalowej?

Galanteria metalowa to niezastąpione uzupełnienie każdej stylizacji. Dodatki krawieckie, takie jak guziki, napy, nity czy springi sprawiają, że ubrania, obuwie i torebki są funkcjonalne, ale też estetycznie się prezentują. Aby galanteria metalowa stanowiła praktyczny i efektowny dodatek, powinna odznaczać się najwyższą jakością. Co dokładnie się na to składa?

Wysokie standardy

Podstawowym wyznacznikiem jakości wszelkiego rodzaju produktów jest standard ich produkcji. Nie inaczej jest w przypadku galanterii metalowej, która ze względu na funkcje pełnione jako dodatek do wyrobów krawieckich i kaletniczych, narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia.

Intensywna eksploatacja guzików, nap czy springów, które służą do zapinania, łączenia, wykańczania, ale też zdobienia odzieży sprawia, że mogą się one szybko zużywać. – Zauważa przedstawiciel firmy Krawgors, której specjalnością jest import dodatków krawieckich i galanterii metalowej. – Dlatego też akcesoria tego rodzaju powinny być niezwykle trwałe i odporne. Pod tym względem istotne znaczenie ma materiał wykorzystany do produkcji.

Dobrej jakości galanteria metalowa powinna być produkowana przy użyciu wysokiej klasy surowców i nowoczesnych technologii. Importowane artykuły powinny być starannie selekcjonowane i pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu można mieć pewność co do niezawodności, trwałości, ale też estetyki metalowych wyrobów galanteryjnych.

Doświadczenie i renoma

Wiele na temat jakości oferowanych produktów, w tym również galanterii metalowej, może powiedzieć historia, doświadczenie oraz renoma firmy, która zajmuje się ich dystrybucją. Przede wszystkim warto zainteresować się, od jakiego czasu dane przedsiębiorstwo świadczy swoje usługi. Wieloletnia obecność na rynku może świadczyć o wysokiej jakości oferowanych produktów. To samo dotyczy renomy marki. Firmy, które z powodzeniem prowadzą swoją działalność i cieszą się uznaniem oraz dobrą opinią wśród klientów, najczęściej dostarczają dobre jakościowo artykuły. Dobrze, aby wybrana firma oferowała szeroką gamę galanterii metalowej, a więc nie tylko guziki czy napy, ale też np. springi, ćwieki, nity, oczka, klamerki i wiele innych akcesoriów. Asortyment tych dodatków może być również poszerzony o specjalistyczne urządzenia montażowe. Ważne są także usługi dodatkowe, np. możliwość wykonania indywidualnego logotypu na produktach. Wysokiej jakości galanteria metalowa to podstawa w branży krawieckiej, kaletniczej, ale i w wielu innych gałęziach przemysłu.

Cechy dobrej miski dla psa

Przy szykowaniu wyprawki dla swojego psa jednym z podstawowych elementów, o którym na pewno nie można nam zapomnieć, jest wybór dla niego odpowiednich misek. Każdy pies powinien mieć przynajmniej dwie miski: jedną na wodę, a drugą na karmę. Do miski na wodę powinien mieć stały dostęp, natomiast miskę na karmę powinien dostawać tylko na czas posiłku. Każdy właściciel wie, że pies musi mieć swoje miski, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że muszą być one także wykonane z właściwych materiałów.

Czynniki wyboru misek dla psa

Przy wyborze misek dla naszego pupila musimy zwrócić uwagę na dwa elementy. Najważniejsza jest oczywiście wygoda naszego psa i to żeby miska nie zmieniała smaku potraw czy wody. Dla właściciela jednak istotne będzie również to, żeby z psiej miski za każdym razem nie wypadało spożywane przez naszego pieska jedzenie czy nie pojawiała się pod nią ogromna kałuża po piciu wody.

Przynajmniej w niektórych elementach, potrzeby obu stron są ze sobą zbieżne. Psu bowiem będzie wygodnie korzystać z miski, jeżeli będzie ona odpowiednio stabilna. Ta stabilność sprawi również, że z miski w trakcie jedzenia będzie wypadało zdecydowanie mniej resztek pokarmu. Żeby to było możliwe, obie miski muszą też być oczywiście dobrze dobrane do rozmiaru psa. Tylko wtedy bowiem psu będzie naprawdę wygodnie z tych korzystać. Miski nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt wielkie.

Z jakich materiałów można kupić miski dla psa?

Obecnie w sklepach zoologicznych i internetowych można kupić trzy główne rodzaje misek dla psów. Są to miski z tworzyw sztucznych, miski metalowe oraz miski ceramiczne. Każdy z nich ma swoje zalety, ale ma także swoje wady.

Miski dla psów z tworzyw sztucznych – Ten rodzaj misek jest najtańszy, dlatego też jest często wybierany przez właścicieli. Niestety zazwyczaj też miski wykonane z tworzyw sztucznych są także bardzo lekkie, przez co mogą się łatwo przesuwać w trakcie spożywania posiłków. Miski z tworzyw mogą mieć dowolny wygląd i mieć nadrukowane dowolne wzory, jednak bardzo łatwo się także niszczą, pękają i rysują. Z tego względu nie zaleca się ich stosowania w domu, ale można je np. zabierać ze sobą na długie spacery, żeby dawać psu wodę w cieplejsze dni.

Miski metalowe dla psów – Najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, mają bardzo estetyczny wygląd, ale podobnie jak miski z tworzyw sztucznych charakteryzują się małym ciężarem, dlatego warto wybierać modele misek metalowych na gumowej podpórce. Miski te są bardzo łatwe do mycia, wystarczy je bowiem wrzucić do zmywarki, są także stosunkowo odporne na zarysowania i na innego typu uszkodzenia mechaniczne. Warto jest także wybierać miski metalowe od sprawdzonych producentów, ponieważ niektóre mogą nadawać wodzie metaliczny posmak. Trzeba wziąć także pod uwagę to, że metal może uczulać niektóre psy, więc do zakupu misek metalowych należy podejść ostrożnie.

Zdecydowanie najbardziej polecane są miski ceramiczne. Właściciele psów decydują się na ich wybór zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Miska ceramiczna charakteryzuje się bowiem stosunkowo dużym ciężarem, dzięki czemu nie będzie się przesuwała w trakcie picia przez psa wody lub jedzenia posiłku. Nie powoduje także u psa żadnych reakcji alergicznych, nie zmienia także smaku wody i karmy. Bardzo dużym atutem misek ceramicznych jest także ich piękny wygląd. Na rynku bez problemu znajdziemy miski ceramiczne w wielu bardzo ciekawych wzorach. Jedną z ciekawszych ofert ma sklep internetowy Bakado. Znajdą tam Państwo bardzo wiele różnorodnych wzorów, z których z pewnością uda się dobrać takie, które będą idealnie pasowały do wystroju kuchni.

Działka budowlana – definicja w świetle przepisów

Definicja działki budowlanej obecna jest w trzech aktach prawnych: w ustawie o gospodarce nieruchomościami, w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W definicjach tych istnieją niewielkie różnice, które przeanalizujemy w poniższym artykule.

Działka z nieruchomością

Według ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (z późniejszymi zmianami) przez termin działka budowlana należy rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce. Wyraźnie jest tu więc mowa o działce, na której nieruchomość już się znajduje. Takie zdefiniowanie ma ułatwiać ewentualne dostosowywanie działek z nieruchomościami, które nie spełniają wymogów znajdujących się w definicji.

Działka gotowa do zabudowania

Wszystkie osoby zainteresowane zakupem działek budowlanych z pewnością bardziej zainteresuje definicja zawarta w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (z późniejszymi zmianami) oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według definicji tej, działka budowlana to nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Jak mówi ekspert z firmy Inland Bimo Property, która sprzedaje atrakcyjne działki budowlane pod domy w Kobylance, niedaleko Szczecina:

Definicja działki budowlanej pojawiła się w rozporządzeniu ministra infrastruktury na początku 2018 r. i zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, wszelkie działki niebudowlane po spełnieniu wymienionych wymagań mogą stać się działkami budowlanymi. Oczywiście o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zakazuje budowy na danym terenie.

Wszelkie wymogi dotyczące realizacji obiektów budowlanych na działce uznanej za budowlaną można znaleźć w wyżej wymienionym rozporządzeniu ministra infrastruktury. Nowela z 2018 r. uściśliła między innymi wymagania dotyczące minimalnej odległości budynku od granicy działki (4 m – dla budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy oraz 3 m dla budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy, a jeśli plan miejscowy przewiduje taką możliwość – 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy niej) czy granicy lasu – wynosi ona 4 m, gdy granica lasu znajduje się na działce sąsiedniej, a gdy znajduje się na naszej działce budowlanej, możemy postawić budynek bezpośrednio przy granicy.

Zakup działki budowlanej powinien poprzedzać wybór projektu domu – jej parametry będą decydowały o tym, jaki dom będzie można na niej wybudować w świetle obowiązujących przepisów.

Czy w kantorze można płacić kartą?

Płatności kartą zdominowały nasze życie. Jesteśmy przyzwyczajeni do możliwości przeprowadzenia transakcji bezgotówkowych w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, dworcach czy na poczcie. Co jednak z wymianą walut? Czy możemy pójść do kantoru wyposażeni jedynie w kartę płatniczą? Dla wielu osób brak konieczności noszenia przy sobie sporej ilości gotówki może być zachętą do skorzystania z kantoru. Jakie są alternatywy?

Płatność kartą w kantorze

Stosowanie kart płatniczych to przede wszystkim bezproblemowe płacenie bez potrzeby pamiętania o odpowiedniej ilości gotówki w kieszeni. Zazwyczaj płatności kartą przyśpieszają także czas obsługi klientów. Dlatego także kupowanie waluty w kantorze nie musi oznaczać konieczności wypłacania w tym celu gotówki z bankomatu. Niektóre z kantorów umożliwiają płatność kartą w złotówkach. W tej sytuacji kantor może doliczyć dodatkowe koszty i kurs wzrasta nieznacznie, wciąż pozostając na atrakcyjnym poziomie. Gotówkę dostajemy do ręki lub otrzymujemy przelew na podany numer konta. Całkowicie unikamy wtedy przemieszczania się z gotówką, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza przy dużych kwotach.

Innym sposobem na dokonanie wymiany walut bez wypłacania pieniędzy, jest możliwość dokonywania transakcji walutowych z udziałem banku. Wpłaty i wypłaty mogą być wykonane przelewem na konto. Wymaga to zwykle uprzedniego skontaktowania się z kantorem telefonicznie lub drogą mailową. Jeżeli zależy nam na konkretnym terminie realizacji przelewów, pod uwagę musimy wziąć czas pracy banków oraz czasy przelewów międzybankowych.

A może wymiana przez Internet

Kiedy chcemy sprzedać obcą walutę, a nie chcemy lub nie możemy wypłacać jej w bankomacie, ponieważ łączyć się to będzie ze zbyt wysoką dla nas prowizją, idealnym rozwiązaniem będzie wymiana walut w kantorze internetowym.

Transakcje odbywają się zupełnie bezgotówkowo, właściwie nie musimy ruszać się z domu. – wyjaśnia przedstawiciel Kantoru Cent z Wrocławia – Ponadto transakcję możemy przeprowadzić o dowolnej porze i w zasadzie z dowolnego miejsca, wystarczy że posiadamy urządzenie z dostępem do internetu.

Co chyba najważniejsze, w kantorach internetowych wymienimy pieniądze taniej, ponieważ stosują one o wiele niższy spread, niż banki czy nawet kantory stacjonarne. Oszczędzamy dzięki nim pieniądze, ale także czas, jaki musielibyśmy poświęcić na dojazd do kantoru stacjonarnego.

Warunkiem wymiany walut online jest wprowadzenie na stronie internetowej kantoru, co najmniej jednego rachunku złotowego i jednego rachunku walutowego, między którymi będą dokonywane przelewy. Cały proces wymiany środków polega na przelaniu na wskazany numer konta kwoty obliczonej przy użyciu kalkulatora wymiany walut, dostępnego na stronie kantoru. Po jej zaksięgowaniu i otrzymaniu potwierdzenia otrzymujemy zwrotny przelew na numer rachunku, który podaliśmy, np. na rachunek kredytodawcy. I znów wszystko odbyło się bezgotówkowo.

Jak wybrać fototapetę do salonu?

Fototapeta do salonu to świetny sposób na urozmaicenie wnętrza. Dzięki temu, że producenci oferują nie tylko szeroką gamę kolorów, ale także wzorów i faktur, to można znaleźć odpowiednią praktycznie do każdego salonu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fototapety? Dowiedz się, co należy brać pod uwagę wybierając konkretny produkt, a także jakie wzory są obecnie trendy.

Na co zwrócić uwagę wybierając tapetę?

Wybierając konkretną fototapetę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rodzaj. W ofercie producentów znajdują się m.in. fototapety winylowe, lateksowe, papierowe, flizelinowe itd. Każda z nich ma inne zalety i różni się od siebie trwałością oraz ceną. Po wybraniu konkretnego rodzaju, warto zastanowić się, ile tej tapety faktycznie będzie potrzebne. Po zmierzeniu długości i szerokości ściany, warto dodać kilka centymetrów zapasu. Z kolei, jeśli fototapeta będzie miała wzór wymagający precyzyjnego łączenia, należy skorzystać z kreatorów, które umożliwią zamówienie odpowiedniej ilości materiału. Ponadto, fototapeta do salonu musi być też łatwa w montażu, dlatego też warto zdecydować się np. na fototapety samoprzylepne, które z pewnością będą łatwiejsze w aplikacji. Dodatkowo, aranżując salon przy użyciu tego typu materiałów, przed zakupem warto zastanowić się, czy fototapeta ma pokryć wszystkie ściany, czy może tylko jedną i stanowić główny punkt w pomieszczeniu.

Jakie wzory tapet są obecnie popularne?

Wybierając fototapetę, oprócz kwestii praktycznych, należy zastanowić się także nad estetyką. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele wzorów, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto podkreślić, że fototapety mogą korygować wymiary pomieszczenia i np. powiększać je. Jeśli salon nie jest duży, to na jednej ze ścian można zamontować tapetę z motywem leśnej drogi lub mostu, co nada mu głębi i optycznie wydłuży.

Z kolei przy niskich pomieszczeniach sprawdzą się fototapety, które optycznie je wydłużą. Warto zdecydować się wtedy np. na wysokie, pionowe konary drzew, wieżowce itp. – podkreśla specjalista ze sklepu Magicznesciany.pl.

Szukając odpowiedniej fototapety do salonu, warto także zwrócić uwagę na to, że tutaj głównie spędza się czas na relaksie i odpoczynku, dlatego warto wybrać kojarzące się z tym kadry. Popularne są np. fototapety z lasem, morzem, niebem itp. Z kolei, jeśli w salonie znajduje się też kącik do pracy, to na ścianie przed biurkiem może znajdować się fototapeta abstrakcyjna lub z jednolitymi wzorami. Warto również pamiętać, że w tym pomieszczeniu zazwyczaj spędza się najwięcej czasu, dlatego powinno być zaaranżowane z harmonią. Fototapeta musi pasować do wystroju, mebli, a nawet do podłogi oraz dodatków.

Półka na buty – rozwiązanie do stosowania w domu?

Półka na buty to idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają porządek w garderobie i cenią sobie komfort. Na rynku jest obecnie wiele firm, które umożliwiają stworzenie szafy, która będzie w pełni dopasowana do potrzeb użytkowników, w tym także m.in. do konkretnej ilości par butów. Dowiedz się, czemu warto mieć w garderobie specjalną półkę na buty oraz jaka sprawdzi się najlepiej.

Specjalna półka na buty w garderobie

Buty powinny być przechowywane w wyjątkowy sposób, czyli tak, by nie uległy przypadkowemu zniszczeniu oraz były łatwo dostępne. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie specjalnych półek w garderobie, które dzięki dopasowaniu modułowemu, uwzględnią potrzeby nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Firmy, które mają je w swojej ofercie, umożliwiają dowolną aranżację wysuwanych półek, których rodzaj może uwzględniać także rozmiar butów i ich wygląd (np. wysokość). Jest to świetny sposób przechowywania, który sprawia, że przechowywanie butów dopasowane jest m.in. do pory roku (można zamontować półki do codziennego użytku na dole, a górne pozostawić do butów zakładanych sporadycznie). Zaletą takiego systemu jest z pewnością to, że miejsce na podłodze zostaje uwolnione, a każda półka na buty przechowuje je w sposób harmonijny i przestronny. Ponadto, poprzez porządek i czytelne rozplanowanie obuwia, stworzenie stylizacji jest proste i zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Co warto podkreślić, to również fakt, że półki te wykonane są z trwałych materiałów i zazwyczaj są ażurowe, przez co obuwie może np. szybko wyschnąć. Dodatkowo pozwala to na utrzymanie porządku w szafie. Ponadto, istotnym jest także to, że dzięki takiemu systemowi przechowywania butów w garderobie nie ulegają one odkształceniom, przez co służą z pewnością dłużej niż gdyby były przechowywane np. w pudełkach. Nie dziwi fakt, że takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne i gości już w wielu domach.

Półka na buty nie tylko w garderobie

Oczywiście garderoba to nie jedyne miejsce, w którym można przechowywać buty. Półka na buty może być także kolejnym elementem szafy wnękowej w przedpokoju, sypialni lub w innym pomieszczeniu – podkreśla specjalista ze sklepu internetowego Wireli.eu.

Warto podkreślić, że ciekawym rozwiązaniem jest przechowywanie konkretnych rodzajów butów, w różnych pomieszczeniach. Np. w sypialni może znajdować się szafa z butami eleganckimi, w przedpokoju z codziennymi, a w pokoju gościnnym z butami szczególnymi, w tym luksusowymi. Popularne staje się rozwiązanie, w którym, wyjątkowe obuwie rozstawione jest na ażurowym regale, dzięki czemu goście mogą podziwiać unikalne przedmioty.

Usterki przekładni kierowniczych

Częsta jazda po nierównej, wyboistej nawierzchni, skręcanie kół podczas postoju, montaż zbyt szerokich felg to główne przyczyny zużywania się elementów przekładni kierowniczej. Chociaż część z nich można wyeliminować przez unikanie błędów podczas eksploatacji samochodu, nie sposób jeździć wyłącznie po prostych i gładkich drogach, gdyż takich jest niewiele. Z czasem pojawienie się usterek przekładni kierowniczej jest po prostu nieuniknione.

Poprawne działanie układu kierowniczego w samochodzie jest jednym z kluczowych elementów dla bezpieczeństwa jazdy. Zaniedbana usterka maglownicy prowadzi do pogłębiania się problemu, co w konsekwencji prowadzi do utraty kontroli nad torem jazdy. Każda awaria przekładni kierowniczej powinna być impulsem do naprawy. Jakie sygnały ze strony auta informują o usterkach tego układu?

Najczęstsze usterki maglownicy

Najbardziej charakterystycznym objawem awarii maglownicy są odczuwalne luzy na kierownicy. Przyczyną tego zjawiska jest wyrabianie się ząbków na listwie przekładni. W nowym układzie kierowniczym obciążenia amortyzowane są przez drążki kierownicze, jednak w momencie gdy te ulegną awarii (co sygnalizuje stukot przy skręcie), stopniowo ściera się listwa. Im dłużej kierowca ignoruje taki objaw, tym mocniej listwa zużywa się, a jej ząbki mogą nawet się odłamywać. Inną przyczyną luzów na kierownicy bywają wyrobione tuleje, które prowadzą listwę zębatą wewnątrz obudowy maglownicy. Dla właściciela samochodu jest to lepsza sytuacja, gdyż przy takiej awarii niekiedy wystarczy wyregulowanie przekładni.

Źródłem poważnych i drogich w naprawie awarii przekładni mogą być nieszczelności na obudowie maglownicy. Ten element wykonany jest z gumy i służy zabezpieczeniu mechanizmu przed brudem drogowym i wodą, których obecność na listwie w krótkim czasie prowadzi do całkowitego uszkodzenia układu. Jednak z biegiem czasu guma parcieje i pęka, a więc osłona ulega zniszczeniu. Wskazówką o tym problemie są wszelkie wycieki z przekładni oraz tzw. pocenie się tego elementu.

Problem zużywania się dotyczy też innych części gumowych, a w przypadku maglownicy są to uszczelniacze. Utrata smaru w przekładni kierowniczej prowadzi do zwiększenia tarcia w układzie, skutkuje dalszymi awariami. Dlatego stan wszystkich gumowych elementów maglownicy trzeba regularnie kontrolować, a podczas regeneracji przekładni kierowniczej – zawsze wymieniać je na nowe.

Wymiana przekładni kierowniczej

W sytuacji, gdy konieczna okazuje się wymiana przekładni kierowniczej, właściciel samochodu ma trzy opcje: zakup fabrycznie nowego elementu, regenerowanej maglownicy lub naprawa własnej przekładni. Pierwsze z rozwiązań jest zdecydowanie najdroższe i zazwyczaj nieopłacalne.

Jeśli maglownica nie jest złamana ani pęknięta, można poddać ją naprawie lub regeneracji, czego efektem jest przywrócenie fabrycznych parametrów. W niektórych warsztatach, np. firmy Ecars, pełen proces regeneracji zamyka się w ciągu jednego dnia. Jednak gdy właścicielowi auta zależy na szybkiej naprawie, może skorzystać opcji wymiany własnej, zużytej przekładni na regenerowany element tego samego modelu. W ten sposób może jeszcze szybciej i taniej zdobyć niezbędne części do naprawy.

Kuchnie tradycyjne. Charakterystyka

Tradycyjne kuchnie w stylu klasycznym dziś coraz częściej są wypierane przez nowoczesny minimalizm, jednak pomimo to cały czas istnieje spora grupa osób, którym nie podoba się nowoczesne wzornictwo i zdecydowanie wolą tradycję. Urządzając kuchnie, musimy zawsze pamiętać o tym, że będzie to serce naszego domu i w związku z tym musimy go urządzić w taki sposób, abyśmy się czuli jak najbardziej komfortowo. Czym się charakteryzują kuchnie tradycyjne?

Połączenie nowoczesności z tradycją

Pierwsze co musimy wiedzieć o kuchniach w stylu tradycyjnym to, że tak naprawdę są one połączeniem klasycznego wzornictwa z nowoczesną funkcjonalnością, komfortem i wygodą.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu z meblami ZOV w Poznaniu, w którym wykonuje się także meble na zmówienie:

Współcześnie wykonywane kuchnie tradycyjne są kuchniami nowoczesnymi w klasycznej otoczce. Znajdują się w nich wszystkie stosowane obecnie nowoczesne urządzenia kuchenne, zachowane są wszystkie niezbędne zasady umiejscowienia kluczowych elementów kuchni, a przy tym umieszczonych jest również wiele elementów dekoracyjnych, charakterystycznych dla bardziej klasycznego stylu.

Tym co jest najbardziej charakterystyczne dla klasycznej zabudowy kuchennej to drewniane fronty szafek z różnego typu zdobieniami. Jest to najważniejszy element całej zabudowy i to do niego są dopasowywane pozostałe zastosowane akcesoria. W kuchniach klasycznych dominują konkretne kolory. Zazwyczaj są to brązy, beże lub charakterystyczne bardziej dla stylu prowansalskiego biele. Zastosowane do budowy szafek oraz innych, mniejszych elementów drewno jest często łączone z elementami szklanymi.

Dla kogo kuchnia klasyczna

Oczywiście tak samo jak nie dla każdego jest kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym, tak samo nie dla każdego jest stworzona kuchnia w stylu klasycznym. Ma ona tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na pewno stylistyka kuchni tradycyjnej nie będzie odpowiadała osobom, które cenią minimalizm i prostotę formy oraz skupiają się wyłącznie na funkcjonalności wszystkich elementów wyposażenia swoich domów czy mieszkań. Styl klasyczny będzie dla nich po prostu zbyt staroświecki, a wszystkie umieszczone np. na meblach kuchennych elementy ozdobne nie będą miały dla nich żadnej wartości estetycznej.

Na pewno jednak konspekt kuchni tradycyjnej spodoba się osobom, które lubią jak wokół nich dużo się dzieje. Kochają zdobione meble drewniane, lubią umieszczać wokół siebie wiele różnorodnych elementów dekoracyjnych. Wtedy zdobione szafki kuchenne, zwracające na siebie uwagę lampy w kuchni czy zawieszone na ścianach ozdoby z pewnością będą dla nich niezwykle atrakcyjne.

Gdzie najlepiej prezentują się kuchnie w stylu tradycyjnym?

Oczywiście w domach i mieszkaniach, które są w całości urządzone w stylu klasycznym, gdzie znajduje się wiele zdobionych elementów umeblowania oraz różnego rodzaju dodatki. Zazwyczaj styl klasyczny w kuchni najlepiej się sprawdza w kuchniach, które są w oddzielnych pomieszczeniach. W aneksach kuchennych jest to po prostu trudniejsze, ponieważ wystrój kuchni musi być idealnie dobrany także do aranżacji salonu. Nie jest to jednak oczywiście niemożliwe do zrobienia.

Alkoholizm – choroba cywilizacyjna?

Z alkoholizmem borykała się każda społeczność znająca alkohol. Obecnie problem przybiera na sile. Pojawiają się głosy, że alkoholizm należy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Czy rzeczywiście tak jest? Jak nasz obecny styl życia wpływa na występowanie i nasilenie alkoholizmu? Jakie są społeczne przyczyny i konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu i uzależnienia od niego?

Czym są choroby cywilizacyjne?

Zanim przejdziemy do rozważań nad tym, czy alkoholizm można nazwać chorobą cywilizacyjną, warto przywołać cechy charakterystyczne tego rodzaju chorób. Choroby cywilizacyjne są związane z rozwojem społeczeństwa: nowymi technologiami, zmieniającym się stylem życia, udogodnieniami i tym wszystkim, co postrzegamy jako postęp. Choroby cywilizacyjne szybko opanowują daną populację i stają się jedną z głównych przyczyn zgonów.

Do chorób cywilizacyjnych zaliczają się m.in.: cukrzyca typu II, otyłość, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, astma, alergie i nowotwory. Do tej listy należy włączyć także choroby psychiczne, takie jak m.in. depresja i nerwica.

Do występowania chorób cywilizacyjnych przyczynia się wiele elementów życia w rozwiniętym społeczeństwie. Nie sposób wskazać jedną przyczynę. Znajdują się wśród nich: zmiana trybu życia na siedzący, wysoko przetworzone jedzenie o znikomej wartości odżywczej, zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, przewlekły stres, niedostateczna ilość snu i jego niska jakość i wiele, wiele innych – mówi specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość.

Czy alkoholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną?

Ludzie sięgają po alkohol od zarania dziejów, a alkoholizm towarzyszy nam od zawsze. Nigdy nie był jednak tak nasilony, żeby nie powiedzieć: powszechny. Fakt, że wzrost spożywania alkoholu i przypadków alkoholizmu jest skorelowany z rozwojem cywilizacyjnym, może sugerować, iż jest to choroba cywilizacyjna. Należy też zwrócić uwagę na to, że współczesny styl życia skłania do sięgania po alkohol i je ułatwia.

Alkohol jest często wybieranym sposobem na łagodzenie skołatanych nerwów. Sprawia, że przez jakiś czas nie odczuwamy stale towarzyszącego nam stresu, pozwala się rozluźnić szybko i łatwo. Wiele osób nie jest w stanie zasnąć bez jednego piwa czy lampki wina. Alkohol na krótko koi obawy o pracę, kredyt, bliskich. Ponadto w naszej kulturze towarzyszy wszelkim możliwym okazjom: imprezom rodzinnym, świętom religijnym, spotkaniom towarzyskim. Wybór trunków jeszcze nigdy nie był tak duży, podobnie jak jego dostępność. Alkohol jest praktycznie w każdym sklepie, na każdej stacji benzynowej i w każdym lokalu gastronomicznym.

W związku z powyższym alkoholizm należy uznać za chorobę cywilizacyjną. Prowadzi to do smutnej refleksji, że stanowi on cenę postępu i problem będzie się pogłębiał w miarę rozwoju społeczeństwa. Na szczęście przybywa też ośrodków terapii uzależnień i metod pracy z osobami uzależnionymi. Trwają też badania nad środkami farmakologicznymi, które mogłyby być pomocne w profilaktyce i leczeniu alkoholizmu.

Charakterystyka domów drewnianych

Domy drewniane nie bez przypadku stają się w Polsce coraz popularniejsze. Do drewnianych domów przekonuje nas przede wszystkim łatwość montażu i jego precyzja, krótki czas budowy i możliwość rozbudowy, a także oczywiście naturalność materiału, jakim jest drewno. Do wyboru mamy kilka typów konstrukcji nośnych: tradycyjne, wykonane z drewna klejonego oraz konstrukcje szkieletowe. To właśnie konstrukcje szkieletowe wzbudzają największe zainteresowanie, choć na naszym rynku to rozwiązanie stosunkowo nowe. Czym charakteryzują się domy drewniane?

Konstrukcje ścian, stropów i dachów – informacje ogólne

Budownictwo szkieletowe oparte jest na modułach, których szerokość związana jest z szerokości płyt poszycia (wykonywanego zwykle z płyt OSB). Zasadniczo osiowy rozstaw słupków w domach szkieletowych parterowych powinien być nie mniejszy niż 60 cm, a w domach piętrowych nie mniejszy niż 40 cm. Poszycie ścian wykonuje się zwykle z płyt o takich wymiarach, by maksymalnie ograniczyć odpady, czyli np. 120 x 240 cm. Rozstaw belek konstrukcyjnych i łat to kwestia indywidualna, zależna w pełni od projektu domu (czyli na przykład od samego układu jego bryły, czy obciążeń, którym poddawane będą dane elementy). Główne konstrukcje stropów w drewnianych domach szkieletowych składają się z belek stropowych, prostopadłych do nich skrajnych belek czołowych i podciągów. Dokumentacja projektu określa dokładnie wielkość i rozstaw belek. Podobnie jak w przypadku ścian, poszycie stropu najczęściej wykonywane jest z płyt OSB. Głównym elementem konstrukcji dachu w drewnianym domu szkieletowym są krokwie oparte na ścianach. Te właśnie elementy bezpośrednio przenoszą obciążenie pokrycia dachowego, wiatru i śniegu. Układ warstw ścian zewnętrznych, rodzaj pokrycia dachowego i wykończenie budynku jest kwestią indywidualną.

Zalety domów drewnianych

Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego LIGAR ze Stargardu, do drewnianych domów szkieletowych przekonuje nas przede wszystkim krótki czas budowy oraz bardzo dobra ochrona cieplna domu. Trzeba przy tym nadmienić, że czas budowy może być krótki pod warunkiem, że zdecydujemy się na usługi doświadczonej firmy, która na co dzień zajmuje się konstrukcjami szkieletowymi. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z firmą, która zaprojektuje dla nas dom i go wybuduje. Czas budowy skraca się ze względu na brak przerw technologicznych, gdyż domy szkieletowe budowane są w tzw. suchej technologii. Kolejna sprawa: domy drewniane możemy budować nawet zimą (poza wykonaniem żelbetowych fundamentów, gdyż te prace wykonuje się wyłącznie w temperaturach dodatnich). Na koniec warto też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zalecie domów drewnianych – łatwo  możemy je przebudowywać i modernizować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na początek postawić malutki domek, a w przyszłości go rozbudować.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu