oranzada

Oranżada. Ponadczasowy napój dla młodszych i starszych

Piło się ją z saturatora, przygotowywało domową z bąbelkami wprost z syfonu, ale najwięcej emocji budziła ta kupowana w szklanych butelkach zwrotnych, wypijana „na miejscu”, gdy wracało się ze szkoły lub gasiło pragnienie w upalny wakacyjny dzień. Landrynkowa w smaku, gazowana oranżada, to bez wątpienia napój wszechczasów smakujący i dużym, i małym.

Historia oranżady

Słowo „oranżada” pochodzi z języka francuskiego, w którym „orangeade” oznaczało napój zrobiony na bazie wody z dodatkiem soku pomarańczowego. Do Polski zawitała, początkowo tylko na magnackie stoły, w wieku XVIII i była to woda z dodatkiem cukru i soku pomarańczowego, która w niczym nie przypominała musującego napoju znanego dziś. Lucyna Ćwierczakiewiczowa publicystka z XIX w. podaje w jednej ze swoich książek kucharskich przepis na oranżadę zrobioną na bazie skórek pomarańczowych, cukru i spirytusu. Receptury napoju ulegały zmianom, by w XXw. wejść do masowej produkcji i, już musujące dzięki dodatkowi kwasu węglowego, podbić serca i podniebienia Polaków bez względu na wiek. Trzeba jednak zauważyć, że z oryginalnym napojem miała już niewiele wspólnego i to co większość z nas pamięta z dzieciństwa to biały lub czerwony gazowany napój o bardzo słodkim, wyraźnym smaku landrynek. Z czasem do składu produktu widocznego na butelkach zawitały takie substancje jak: sacharyna, acesulfan potasowy czy aspartam, z oryginalnego składu pozostawiając jedynie źródlaną wodę.

Oranżada jak dawniej

Moda na oranżadę przemijała wraz z pojawieniem się na rynku napojów typu cola bądź ich tanich zamienników pełnych sztucznych słodzików.

Obecnie oranżada powraca do swoich dumnych, pysznych i zdrowszych tradycji. Warto zrezygnować z potencjalnie niebezpiecznych substancji takich, jak aspartam czy sacharoza i wprost niebezpiecznych dla zdrowia, jak acesulfan k na rzecz cukru. Przekłada się to zarówno na większe bezpieczeństwo dla zdrowia, jak i wspaniały smak znany z dzieciństwa – mówi specjalista z firmy produkującej napoje gazowane AJKA z Dolic.

Smakująca jak dawniej oranżada ponownie powraca na stoły Polaków zyskując miano napoju kultowego. Obecnie modnie jest pić napoje wyprodukowane przez polskie firmy
o wieloletniej tradycji, które upraszczają składy produktów na rzecz tych bardziej naturalnych. Sprzyja temu również rosnąca w narodzie świadomość ekologiczna, ponieważ powrót do tradycji, w przypadku oranżady, oznacza też rezygnację z opakowań zawierających trujące środowisko substancje chemiczne, na łatwe w recyklingu szkło.

Piercing – czy to boli?

Piercing to przede wszystkim ozdoba ciała. Kiedy inni pytają, dlaczego zadajemy sobie ból, robiąc kolczyk w wardze, pępku czy na łuku brwiowym – odpowiedź jest prosta. Chcemy upiększyć swoje ciało i stworzyć nowy wizerunek. Ale właśnie – czy piercing boli? Jakie odczucia wiążą się z przekłuwaniem ciała? Sprawdźmy, na jaką skalę bólu powinniśmy być przygotowani, jeżeli zdecydujemy się w taki sposób wyrazić swoją osobowość!

Ból przy piercingu to kwestia indywidualna

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, że piercing ciała boli. To kwestia indywidualnego odczuwania bólu. Jedno jest pewne: liczba pasjonatów modyfikowania ciała rośnie i nie odstrasza ich możliwość chwilowego cierpienia. Bolesność jest zwykle niewielka i zależy od miejsca, w którym chcemy zrobić sobie kolczyk. Przekłuwanie których części ciała boli najbardziej?
Według odczuć osób, które zdecydowały się na piercing, przekłuwaniu uszu – zwłaszcza płatku ucha, brwi oraz okolic pępka (przekłuwanie samej powierzchni pępka boli mocniej!) nie powinno budzić w nas strachu. Nieco bolesne może być przekłuwanie małżowiny – w przypadku kolejnych części ciała skala powoli rośnie. Do zdecydowanie mniej przyjemnych należy przekłuwanie nosa, języka i wargi. Kolczyk w sutku boli jeszcze bardziej, ale najsilniejszy ból odczuwamy podczas przekłuwania genitaliów i dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn – mówi nasz ekspert z salonu piękności Metamorfoza.
Aby nie bolało po przekłuciu, musimy we właściwy sposób pielęgnować przekłute miejsce. O czym pamiętać?

Jak dbać o przekłute miejsce?

W gabinecie kosmetycznym, w którym wykonujemy piercing, możemy spodziewać się dokładnej dezynfekcji okolicy ciała, jaką zamierzamy przekłuć. Piercer (osoba, która wykonuje piercing) ułoży nas na kozetce i zaznaczy punkt, w którym wykona kolczyk. Następnie za pomocą igły z wenflonem dokona przekłucia i założy wybraną przez nas biżuterię.
Na koniec wizyty poinformuje nas, w jaki sposób pielęgnować świeże przekłucie. Na pewno musimy pamiętać o przemywaniu tego miejsca antyseptycznym płynem! Inaczej w rance zaczną mnożyć się bakterie. Warto też przemywać przekłute ciało roztworem soli fizjologicznej. Rana powinna zagoić się maksymalnie w ciągu miesiąca (zależnie od miejsca, w którym założyliśmy kolczyk). Jeżeli zauważymy, że miejsce dookoła przekłucia jest zaognione, powinniśmy skonsultować się z osobą wykonującą piercing. Najlepiej jest przez pierwsze dni nosić luźniejsze ubranie, jeśli robiliśmy kolczyk w pępku, sutku lub genitaliach i unikać forsujących treningów sportowych.

Gdzie wykonać piercing?

Piercing należy wykonywać jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, które dbają o zachowanie standardów higienicznych i czystość wykorzystywanego sprzętu. Piercer powinien dbać o nasze samopoczucie, pytając o bolesność zabiegu i informując o jego kolejnych etapach. Pamiętajmy, żeby nie przekłuwać ciała samodzielnie, ponieważ w związku z przerwaniem ciągłości skóry, może dojść do zakażenia.

Oczyszczalnia do hotelu – inwestycja opłacalna?

Hotel położony w malowniczej okolicy z dala od miasta wydaje się świetnym pomysłem na biznes. To samo możemy powiedzieć o zajazdach, zlokalizowanych przy autostradach, a więc również w znacznej odległości od aglomeracji. Niestety, prowadzenie takiej działalności ma swoje minusy. Przedsiębiorca musi poradzić sobie z rozmaitymi problemami, wynikającymi z braku dostępności infrastruktury miejskiej.

Kłopotliwe ścieki przemysłowe

Aktualnie największą niedogodnością dla właścicieli hoteli i zajazdów położonych nieco na uboczu jest konieczność zagospodarowania ścieków. Nieczystości, odprowadzane z systemu kanalizacyjnego budynków o przeznaczeniu komercyjnym, klasyfikowane są jako przemysłowe, toteż ich zagospodarowanie wymaga przestrzegania przepisów bardziej rygorystycznych, niż w przypadku ścieków komunalnych.

Co ciekawe, zgodnie z ustawą Prawo wodne, nawet jeśli przedsiębiorstwo technicznie ma możliwość korzystania z przyłącza do ogólnodostępnej sieci kanalizacyjnej, ścieki przemysłowe muszą spełniać konkretne normy środowiskowe. Bardzo często oznacza to, że ścieki muszą zostać wstępnie oczyszczone – zauważa nasz rozmówca z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie.

Oczyszczalnie przemysłowe dla hotelarstwa i gastronomii

Z punktu widzenia ekonomii i wygody, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla właścicieli hoteli jest montaż oczyszczalni przemysłowej. Takie urządzenia są łatwe w obsłudze, zaś okresowa konserwacja okazuje się znacznie tańsza niż regularne opróżnianie szamba.

Rodzaj oczyszczalni do hotelu powinien być dopasowany do jego potrzeb. Mamy tu na myśli przede wszystkim wielkość hotelu, a konkretnie ilość osób, które będą w nim korzystać z urządzeń sanitarnych.

Dla niedużych zajazdów, gdzie przewidywany dobowy przerób nie będzie przekraczał 7m3, wystarczająca będzie mniejsza oczyszczalnia, zbudowana z osadnika wstępnego oraz komory natleniania i klarowania. W większych ośrodkach wypoczynkowych lepiej sprawdzi się oczyszczalnia przemysłowa ze złożem obrotowym.

Korzyści budowy oczyszczalni dla hotelu

O najważniejszych korzyściach, wynikających z wyboru oczyszczalni dla hotelu, wspomnieliśmy już wcześniej. Bieżąca obsługa jest prosta, a okresowa konserwacja – niedroga. Ponieważ oczyszczone ścieki można odprowadzać do wód powierzchniowych, nie ma konieczności zamawiania wozu asenizacyjnego. W tym punkcie należy zauważyć, że opróżnianie klasycznego szamba jest nie tylko kosztowne, ale też stanowi nieprzyjemny widok dla hotelowych gości. Oczyszczalnia eliminuje ten problem.

Kolejną zaletą, istotną z punktu widzenia biznesu z branży hotelarskiej, jest brak nieprzyjemnych zapachów. Dla gości, którzy zatrzymują się w twoim hotelu czy zajeździe, a czasem stołują się w twojej restauracji, z oczywistych względów bardzo ważne jest, by wokół obiektu nie unosiły się zapachy z kanalizacji. Toteż nie ulega wątpliwości, że inwestycja w oczyszczalnię się opłaca.

dom-spokojnej-starosci

Jak działają domy spokojnej starości?

Domy spokojnej starości to miejsca, które świadczą specjalistyczną pomoc dla osób starszych. W takich placówkach przebywają seniorzy z demencją oraz ci, którzy nie są zdolni do samodzielnego życia ze względu na swój stan zdrowia i podeszły wiek. Domy spokojnej starości mają na celu zapewnienie takim osobom opieki, bezpieczeństwa i spokoju. Wyjaśniamy, jak działają takie miejsca.

Czym są domy spokojnej starości?

Domy spokojnej starości to takie placówki, które mają za zadanie świadczyć kompleksową opiekę nad osobami starszymi cierpiącymi na demencję lub niezdolnymi do samodzielnego życia. Miejsca, które funkcjonują w sposób prawidłowy, oferują seniorom fachową i specjalistyczną pomoc, ukierunkowaną na zaspokajanie ich potrzeb i dbanie o ich zadowolenie.

W dobrym domu spokojnej starości pensjonariusze znajdują nie tylko spokój, o którym mówi nazwa tego typu placówek, ale i zadowolenie oraz dobre samopoczucie. Choć podjęcie decyzji o przeniesieniu seniora do takiej placówki nie jest łatwe to należy wiedzieć, że może być on w niej o wiele szczęśliwszy, niż w domu rodzinnym, w którym ze względu na swoje dolegliwości, może czuć się ciężarem. W domu spokojnej starości wykwalifikowani pracownicy dbają o to, aby seniorzy czuli się dobrze i fizycznie, i psychicznie – zapewnia nasz rozmówca reprezentujący Dom Seniora HARMONIA.

Jak działają domy spokojnej starości?

Podczas wybierania domu spokojnej starości dla seniora, warto zwrócić uwagę na panujące tam warunki. Aby móc wykryć ewentualne uchybienia, warto znać zasady, których prowadzący takie placówki muszą przestrzegać. Przede wszystkim, dom opieki musi być przygotowany w ten sposób, by mógł zapewniać całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub niedołężnym. Co więcej, musi świadczyć określone usługi opiekuńcze i bytowe, dostosowane do możliwości pensjonariuszy, takie jak:

 • pielęgnacja (także ta w czasie choroby),
 • udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych,
 • opieka higieniczna,
 • niezbędna pomoc w załatwianiu spraw osobistych,
 • pomoc w czynnościach życia codziennego (w tym pomoc w ubieraniu się, jedzeniu i myciu),
 • organizacja czasu wolnego,
 • pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych,
 • zapewnienie wyżywienia,
 • pomoc w zakupie odzieży i obuwia,
 • pomoc w kontaktach z otoczeniem,
 • utrzymywanie czystości.

Ponadto, aby dom spokojnej starości mógł legalnie funkcjonować, to miejsce musi spełniać pewne warunki:

 • budynek musi być zaadaptowany względem potrzeb placówki (nie powinien mieć barier architektonicznych),
 • w budynku musi znajdować się winda, a jeśli jej montaż jest niemożliwy, to pokoje mieszkalne muszą być usytuowane na parterze,
 • pokoje mają być przeznaczone dla maksymalnie trzech osób, a pokoje jednoosobowe nie mogą mieć mniej, niż 9m2, a dwuosobowe i trzyosobowe nie mniej, niż 6m2 na osobę (wyjątkiem jest pokój dla osób leżących, który może być czteroosobowy),
 • poza pokojami mieszkalnymi w placówce muszą znajdować się takie pomieszczenia, jak pokój dziennego pobytu lub jadalnia, pralnia, jedna łazienka dla nie więcej, niż pięciu osób i jedna toaleta dla nie więcej, niż czterech osób, wyposażone w uchwyty dla osób mniej sprawnych.

Warto wiedzieć, że domy opieki podlegają kontroli i nadzorowi. Każdy, który nie realizuje zaleceń pokontrolnych podlega karze pieniężnej.

Na czym polegają badania lekarskie kierowców?

Badania lekarskie kierowców wykonuje się w ramach medycyny pracy. Są one potrzebne zarówno osobom, które dopiero planują zdobyć prawo jazdy, jak i okresowo u osób, które przedłużają prawo jazdy oraz u zawodowych kierowców. Pozytywne przejście niezbędnych testów skutkuje wydaniem niezbędnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodów. Na czym polegają takie badania?

Co sprawdza lekarz podczas badania na prawo jazdy?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, badanie lekarskie kierowców ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodów. W tym celu należy dokładnie prześwietlić stan zdrowia przyszłego kierowcy, w celu sprawdzenia czy prowadząc samochód nie będzie on stanowił żadnego zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego oraz dla pieszych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz medycyny pracy z Centrum Medycznego Med-Expert w Warszawie:

Przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi może być bardzo dużo. Głównymi elementami badania kierowców chcących zdobyć lub przedłużyć prawo jazdy kategorii A lub B jest sprawdzenie ich stanu wzroku, słuchu oraz równowagi. Dodatkowo w trakcie badania kierowcy wykonuje się również oceny stanu zdrowia układu ruchu, sercowo-naczyniowego, oddechowego i nerwowego. Lekarz bada także poziom glukozy we krwi oraz dokonuje oceny stanu psychicznego pacjenta. U zawodowych kierowców i osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C, D, C+E i D+E dodatkowo wykonuje się badania pola widzenia, ocenę reakcji na olśnienie, widzenia barwy czerwonej oraz widzenia zmierzchowego.

Co warto wziąć ze sobą na badanie?

Badanie kierowców składa się z kilku etapów. Na początku trzeba będzie samodzielnie wypełnić oświadczenie dotyczące stanu zdrowia, które ma na celu przede wszystkim sprawdzenie czy cierpimy na jakieś choroby przewlekłe i czy przyjmujemy na stałe jakieś leki. Jeżeli nie pamiętamy ich nazw warto jest się przygotować i zabrać ze sobą niezbędne informacje.

Następnie lekarz przystępuje do wykonania wszystkich niezbędnych badań i testów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w trakcie badania kierowców nie wykonuje się żadnych badań inwazyjnych oraz wysiłkowych. Udając się do lekarza medycyny pracy, musimy wziąć ze sobą stosowane okulary korekcyjne czy aparat słuchu. Jeżeli posiadamy, to warto wziąć ze sobą także aktualną dokumentację medyczną, czyli wyniki wykonywanych badań laboratoryjnych, a u osób które chorują na cukrzycę lub padaczkę, także kartę konsultacji diabetologicznej lub kartę konsultacji neurologicznej.

Po dokonaniu oceny naszego stanu zdrowia, otrzymamy od lekarza orzeczenie z ewentualnie wypełnionymi kodami ograniczeń, w których będą zaznaczone obostrzenia polegające np. na możliwości prowadzenia pojazdów, ale tylko w okularach lub soczewkach kontaktowych. Tak wypełnione orzeczenie będziemy musieli zanieść do Wydziału Komunikacji.

biuro-rachunkowe

Cechy dobrego biura rachunkowego

Korzystanie z pomocy profesjonalnej księgowej dla wielu firm jest najlepszym sposobem na prawidłowe prowadzenie rachunkowości przedsiębiorstwa oraz uniknięcie zbędnych problemów z urzędem skarbowym. Outsourcing usług księgowych z jednej strony odciąża przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, z drugiej zaś wiąże się z pewnym ryzykiem. W jaki sposób znaleźć solidne, godne zaufania biuro rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wymaga dużej wiedzy i dostępu do nowoczesnych narzędzi księgowych. Dla większości firm, które działają w branżach niezwiązanych bezpośrednio z finansami, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy księgowej.

Jednocześnie, powierzenie dokumentów finansowych zewnętrznej jednostce i przekazanie jej odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe może wiązać się z ryzykiem. W jaki sposób upewnić się, że podejmujesz współpracę z dobrym biurem rachunkowym, które rzetelnie wywiąże się z powierzanych mu zadań?

Wiedza poparta certyfikatami – bezpieczne biuro rachunkowe

Pierwszą kwestią, na którą bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, jest licencja nadawana księgowym przez Ministra Finansów. Sprawdź, czy biuro rachunkowe, z którym planujesz nawiązać współpracę, posiada certyfikat księgowy MF. Dobre kancelarie księgowe najczęściej udostępniają informacje na temat posiadanego świadectwa kwalifikacyjnego, a wiarygodność uprawnień możesz sprawdzić na rządowej stronie MF.

Kolejną istotną sprawą jest ubezpieczenie OC. Biuro rachunkowe powinno posiadać polisę odpowiedzialności cywilnej. Jest to gwarancja, że nawet w sytuacji popełnienia przez księgowego błędu, to nie klient będzie ponosił koszty ich naprawienia – wyjaśnia ekspert z krakowskiego Biura Rachunkowego mgr inż. Jolanta Krzyształowska.

Szeroka gama usług i doświadczenie w księgowości

Zwróć uwagę na zakres usług księgowych, które świadczy dana kancelaria. Jeśli potrzebujesz doradztwa podatkowego, prowadzenia pełnej księgowości, obsługi kadr i płac, upewnij się, że konkretne biuro rachunkowe będzie w stanie spełnić wszystkie twoje oczekiwania.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie osób zatrudnianych przez kancelarię. Im dłuższy staż w wykonywanym zawodzie, tym większe umiejętności praktyczne. Wieloletnia obecność biura rachunkowego na rynku jest najlepszym potwierdzeniem jakości świadczonych usług. Przetrwanie w branży zależy przecież od zaufania, jakim darzą firmę klienci.

Jasne warunki współpracy

Szeroka wiedza z zakresu finansów i zarządzania nimi w skrajnych przypadkach może stać się narzędziem skierowanym przeciwko klientom. Dlatego przy nawiązywaniu współpracy z biurem rachunkowym zalecana jest ostrożność. Dobre biuro rachunkowe w jasny i przejrzysty sposób sformułuje warunki. Oferta powinna wyszczególniać zakres usług wraz z ich wyceną.

Rodzaje klejów przemysłowych

Kleje przemysłowe to przede wszystkim kleje termotopliwe, poliuretanowe, wodne dyspersyjne, strukturalne akrylowe, epoksydowe, rozpuszczalnikowe czy cyjanoakrylowe. Mają wiele zastosowań w różnych branżach przemysłu, a każdy z wymienionych rodzajów klejów posiada odmienne właściwości. Sprawdź zastosowanie oraz charakterystykę poszczególnych rodzajów klejów przemysłowych.

Kleje przemysłowe to kleje, które przydadzą nam się zarówno podczas przeprowadzania dużych remontów, jak i do drobnych, domowych napraw. Ze względu na swoje właściwości są szeroko stosowane także w przemyśle. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kleje poliuretanowe

Kleje poliuretanowe to zdecydowanie najbardziej popularne i najchętniej wykorzystywane kleje przemysłowe. Charakteryzują się doskonałą przyczepnością do większości typów podłoży oraz bardzo dużą siłą klejenia. Są niezwykle odporne mechanicznie oraz posiadają bardzo dobre właściwości wypełniające. Spoina, którą tworzą po wyschnięciu, jest odporna na wodę, chemikalia oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Zastosowanie klejów poliuretanowych jest bardzo szerokie. Doskonale nadają się do klejenia drewna i materiałów drewnopochodnych, elementów metalowych, aluminiowych, miedzianych, ze stali nierdzewnej, ze stali ocynkowanej oraz kamienia sztucznego i naturalnego. Trwale zespolą szkło, PVC, tworzywa sztuczne oraz materiały izolacyjne.

Kleje akrylowe

Kolejnym, szeroko stosowanym rodzajem klejów przemysłowych, będą kleje akrylowe, dostępne w renomowanej firmie Worońko, będącej Autoryzowanym Dystrybutorem produktów Loctite, głównie klejów specjalnych.

Ten rodzaj klejów charakteryzuje się wysoką odpornością na uderzenia oraz wysoką adhezją. Najlepiej sprawdzą się do klejenia tworzyw sztucznych, o słabym napięciu powierzchniowym, takich jak PP i PE, a także innych, nietypowych powierzchni. Sprawdzą się nawet w bardzo cienkich spoinach, o grubości 1 mm.

Kleje epoksydowe

Klejami, charakteryzującymi się wyjątkową wytrzymałością, są kleje epoksydowe. Opracowywane na bazie polimerowych żywic epoksydowych, umożliwiają uzyskanie połączeń elementów konstrukcji o wytrzymałości porównywalnej do tradycyjnych łączeń mechanicznych. Warstwa utwardzonej spoiny jest wyjątkowo odporna mechanicznie. Kleje te stosuje się przede wszystkim do łączenia materiałów o bardzo gęstej strukturze, takich jak szkło czy metal. Ponadto kleje epoksydowe wykorzystuje się do klejenia:

 • stali węglowych, stopowych i nierdzewnych
 • aluminium
 • metali kolorowych
 • ceramiki
 • elementów kamiennych
pieczzatka-kolorowa

Pieczątki kolorowe – dlaczego warto zamówić pieczątkę z wielokolorowym odbiciem?

Prawdopodobnie żaden z elementów służących identyfikacji twojej marki nie jest dziełem przypadku. Nazwa firmy i jej logo, hasła marketingowe, wreszcie banery, plakaty i ulotki wpływają na sposób, w jaki obecni i potencjalni klienci postrzegają twoją działalność. Pieczątka, którą odbijasz na rozmaitych dokumentach i korespondencji, również może służyć sukcesowi twojego przedsiębiorstwa.

Czy twojej firmie potrzebna jest pieczątka?

Firmowa pieczęć czy stempel pełni głównie funkcję informacyjną. Dlatego musi znaleźć się na niej przede wszystkim nazwa firmy oraz jej adres, a także dziesięciocyfrowy NIP. Korzystanie z pieczątki w sytuacjach urzędowych i formalnych znacznie przyspiesza wszelkie formalności. Zwalnia też swojego właściciela z konieczności zapamiętywania wszystkich tych wiadomości, przy czym szczególnie kłopotliwy bywa zwykle numer identyfikacji podatkowej.

Jeżeli używasz pieczątki w kontaktach z klientami czy kontrahentami, warto umieścić na niej również numer telefonu i adres mail firmy. Podając swoje dane kontaktowe w tak przystępny sposób, zwiększasz szanse na to, że ktoś z nich skorzysta – podpowiada nasz rozmówca z drukarni COPIO w Sulejówku.

W ostatnim czasie pieczątki coraz częściej zawierają także logo firmy. To bardzo dobry pomysł z punktu widzenia kreowania i utrwalania wizerunku marki w świadomości odbiorców. Dobrze przygotowane logo budzi pozytywne skojarzenia, toteż warto jak najczęściej przypominać je klientom.

Po co komu pieczątka z wielokolorowym odbiciem?

Barwne pieczątki nie są nowością. Korzystają z nich rozmaite instytucje państwowe. Dyplomy szkolne i certyfikaty zawodowe zazwyczaj potwierdzają pieczęci czerwone, zaś dokumenty służb granicznych czy leśnych – zielone. Kolorowe odbicie w niektórych sytuacjach związane jest z prestiżem instytucji wystawiającej dokument, zaś w przypadku prywatnych przedsiębiorstw zwykle służy urozmaiceniu.

Z kolei pieczątki z wielokolorowym odbiciem otwierają przed użytkownikami wachlarz zupełnie nowych możliwości. Przede wszystkim pozwalają wiernie odwzorować barwne logo, jeśli firma korzysta właśnie z takiego projektu. Monochromatyczne odbicie pierwotnie barwnego elementu graficznego zakłamuje go i często odbiera mu cały urok. Sięgnięcie po pieczątkę z tuszami w różnych barwach pozwala wyeliminować ten problem.

Zalet wielobarwnego rozwiązania jest więcej. Nawet jeśli twoja firma nie ma kolorowego logo, na matryca pieczątki może obejmować inne ciekawe grafiki i ozdoby. Kolorowy ślad pieczątki pozwoli ci wyróżnić się na tle firm konkurencyjnych, ponieważ mocno rzuca się w oczy. Oryginalna odbitka pieczątki umacnia wizerunek przedsiębiorstwa, daje wrażenie jeszcze większego profesjonalizmu i sygnalizuje wysokie zaangażowanie w komunikację z odbiorcą.

fotelik-samochodowy

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Rodzice, którzy zamierzają podróżować z dziećmi autem, muszą koniecznie zaopatrzyć się w foteliki samochodowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa drogowego, każde dziecko o wzroście poniżej 150 cm, może być przewożone samochodem wyłącznie w foteliku. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać najlepszy fotelik, który zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo twojej pociechy.

Fotelik samochodowy to absolutna podstawa zachowania bezpieczeństwa dziecka podczas przewożenia go samochodem. Jednak aby fotelik faktycznie spełniał swoje zdanie, czyli chronił najmłodszych pasażerów w razie stłuczki bądź wypadku, musi spełniać odpowiednie standardy i być odpowiednio dobrany do konkretnego użytkownika.

Gdzie kupić fotelik samochodowy?

Choć wielu rodziców, szykujących wyprawkę dla swojego maleństwa, w ramach oszczędności decyduje się na zakup używanych przedmiotów, np. wózków dziecięcych, w przypadku fotelików samochodowych kategorycznie odradzamy takie postępowanie. Kupując fotelik z drugiej ręki nie możesz mieć pewności co do jego stanu. Istnieje prawdopodobieństwo, że sprzedawca oferuje ci fotelik powypadkowy. Dlatego fotelik samochodowy lepiej kupować w sklepie z artykułami dziecięcymi.

Podczas zakupu elementów służących bezpieczeństwu dziecka, podobnie jak w przypadku artykułów higienicznych, zawsze należy wybierać przedmioty fabrycznie nowe. Foteliki samochodowe są znacznie tańsze niż dziecięce wózeczki, także taki wydatek nie obciąży za bardzo domowego budżetu, za to zagwarantuje najwyższy stopień ochrony twojej latorośli – podpowiada ekspert z firmy NATIGO.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy dobieramy do wieku dziecka. Nigdy nie należy kupować fotelika na wyrost, co oznacza, że do momentu osiągnięcia przez malucha wzrostu 150 cm, prawdopodobnie będziesz zmuszony kupić ich kilka.

Dla najmłodszych przeznaczone są foteliki z grupy 0+. W sklepach z artykułami dziecięcymi zazwyczaj oznaczane są jako foteliki 0-9 kg, ponieważ nadają się do przewożenia malców w takim zakresie wagowym. Niektórzy producenci oferują też foteliki samochodowe 0-18 kg, które dzięki usuwanej nakładce mogą posłużyć nieco dłużej. Po ukończeniu pierwszego roku życia, dziecko najczęściej przesiada się w fotelik z kolejnych grup, od 9 do 36 kg lub od 15 do 36 kg.

Fotelik samochodowy musi być także dopasowany do modelu samochodu, w którym będziesz go montować. Najlepszym miejscem do umieszczenia fotelika jest środek tylnej kanapy, chyba że nie posiada ona trzypunktowych pasów. W takiej sytuacji fotelik montujemy na kanapie po stronie pasażera.

Kwestia montowania fotelika tyłem bądź przodem do kierunku jazdy wciąż jest przedmiotem sporów. Wg ekspertów największe bezpieczeństwo zapewnia jednak ta pierwsza konfiguracja. Wybierając fotelik samochodowy możesz wybrać model, który pozwala na oba sposoby montażu.

zadbany-trawnik

Zadbany trawnik wizytówką posesji

Wizytówką każdej posesji jest piękny, zadbany, zielony trawnik. Dzięki niemu zyskujemy przestrzeń do odpoczynku i relaksu w harmonijnym otoczeniu naszego ogrodu. Co więcej, zadbany trawnik niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści, takich jak zmniejszenie hałasu, wyeliminowanie kurzu oraz zanieczyszczeń, czy obniżenie temperatury powietrza. Jak zatem dbać o nasz trawnik?

Dbanie o trawnik nie zaczyna się z chwilą wykiełkowania pierwszych nasion trawy, lecz znacznie wcześniej. Aby mieć bowiem piękny trawnik, należy zacząć od odpowiedniego przygotowania gleby.

Przygotowanie

Glebę należy przekopać, odchwaścić oraz pozbyć się z niej kamieni. Następnie należy użyć odpowiednich nawozów, wzbogacających ziemię w niezbędne składniki odżywcze. Kolejny etap to wybór odpowiednich nasion trawy. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy trawnik będzie służył nam jedynie do wypoczynku, czy też będzie intensywnie użytkowany w inny sposób.

Pielęgnacja trawnika

Pierwsze zabiegi przy już istniejącym trawniku należy przeprowadzać tuż po odmarznięciu gleby. Zaczynamy od grabienia i usunięcia jak największej ilości wysuszonych, martwych roślin oraz mchu. Kolejna czynność to napowietrzanie. Jeśli nasz trawnik jest niewielkich rozmiarów, dziury w trawniku możemy zrobić za pomocą specjalnych grabi. Do większych powierzchni zalecany jest wertykulator spalinowy lub elektryczny, który zrobi dziury, zapewniające dostęp powietrza oraz wody.

Innym, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika będzie jego nawożenie. Równo rozsypane granulki zapewnią równomierny wzrost trawy na całej powierzchni.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Aby w pełni cieszyć się zadbanym trawnikiem przed naszą posesją, warto wykonywać dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, oferowane na przykład przez renomowaną firmę Lawn Care, kompleksowo zajmującą się zakładaniem oraz pielęgnacją trawników.

Będzie to:

 • odchwaszczanie
 • ochrona przed chorobami
 • wertykulacja
 • piaskowanie
 • wapnowanie

Używając najlepszej jakości preparatów odchwaszczających, pozbędziemy się między innymi stokrotek, mleczy, koniczyny oraz babek, nie naruszając samej trawy. Wertykulacja z kolei pozwoli na pozbycie się bakterii i grzybów, poprzez pozbycie się starej i martwej darni. Dzięki piaskowaniu poprawimy strukturę gleby oraz pozytywnie wpłyniemy na rozwój korzeni trawy.

Warto pamiętać, że niezbędne jest także regularne odkwaszanie trawnika. Na kwaśnej glebie bowiem trawa rośnie znacznie słabiej. Pomoże jej wapnowanie, podwyższające poziom pH podłoża i sprawiające, że trawa staje się gęstsza oraz silniejsza.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu