Jak zaprojektować dobrą stronę internetową?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy we współczesnym świecie bez wykorzystania strony internetowej. Jest ona miejscem prezentowania oferty, ułatwia nawiązanie kontaktu między klientem a przedsiębiorstwem i stanowi ważny element budowania pozytywnego wizerunku firmy. Jak powinna być zaprojektowana dobra strona internetowa? Jakich błędów unikać?

Co musi się znaleźć na stronie internetowej?

Wchodząc na strony internetowe firm, zauważysz, że pewne elementy są podobne, nawet jeśli firmy te działają w zupełnie odmiennych branżach. Praktycznie wszędzie znajdziesz takie zakładki, jak: „O nas” („O firmie”), „Oferta”, „Portfolio” („Realizacje”) czy „Kontakt”. Dlaczego tak jest? Czy twórcom brak pomysłu na coś nowego?

Taki dobór i układ treści jest podyktowany przyzwyczajeniami i potrzebami internautów. Twoja strona powinna dostarczać wiedzy o tym, kim jesteś i co robisz. Inaczej jej tworzenie mija się z celem. Za najważniejszą zakładkę uważa się „O mnie”, ponieważ tam nie tylko prezentujesz w skrócie zakres swojej działalności, ale też masz sposobność do pochwalenia się swoimi osiągnięciami, wiedzą i doświadczeniem, a także do wzbudzenia zaufania, bez którego trudno o przekonanie odwiedzającego do Twoich usług czy produktów.

Na dobrej stronie internetowej nie może zabraknąć przejrzystego menu, dzięki któremu użytkownik z łatwością będzie nawigował po Twojej witrynie – mówi specjalista z agencji reklamowej Arfa. – Jeśli masz dużo treści, dodaj wyszukiwarkę. Jej brak może sprawić, że osoba, która nie jest w stanie szybko znaleźć tego, co ją interesuje, wyłączy stronę i skieruje się do konkurencji.

Wygląd i treść dobrej strony internetowej

Wygląd strony internetowej powinien zachęcać do zapoznania się z nią. Nie może więc być przeładowana obrazkami, różnymi fontami i wielkościami oraz kolorami liter. Należy unikać elementów animowanych, ponieważ sprawiają one, że strona długo się otwiera, a w Internecie każdy oszczędza czas.

Liternictwo warto ograniczyć do dwóch fontów. Lepszej czytelności sprzyja także dobór kolorów. Strona WWW nie powinna być pstrokata, bo światło ekranu dostatecznie męczy oczy. Badania wskazują, że najszybciej czyta się ciemnoszare litery na jasnym, również lekko szarym tle. Warto więc odejść nieco od czarnych liter na białym tle – te zarezerwowane są dla druku, ale na wyświetlaczach nie wyglądają tak dobrze.

Jeśli chodzi o teksty, warto mieć na uwadze to, że w Internecie użytkownik nie czyta strony od deski do deski, a jedynie pospiesznie „skanuje” jej treść, szukając najistotniejszych informacji. Dlatego to, co najważniejsze, warto umieścić na samej górze. Akapity powinny być krótkie i mocno wydzielone. Ściana tekstu odstrasza! Warto stosować nagłówki, które nie tylko podnoszą czytelność, ale też sprzyjają pozycjonowaniu.

urolog

Kiedy udać się do lekarza urologa?

Urologia to specjalizacja medyczna, która zajmuje się narządami moczowo-płciowymi. Dla większości mężczyzn wizyta w gabinecie urologicznym łączy się z bardzo dużym stresem, dlatego zazwyczaj odkładają ją na ostatnią chwilę, gdy odczuwane dolegliwości są już bardzo silne. To błąd. W naszym artykule postaramy się nieco przybliżyć pracę lekarza urologa oraz wskazać na niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do umówienia się na wizytę.

Czym zajmuje się urolog?

W ramach prowadzonej praktyki lekarskiej lekarz urolog zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Wbrew powszechnej opinii, urologia nie dotyczy tylko mężczyzn. Lekarze tej specjalizacji zajmują się również leczeniem kobiet. Takie mylne wyobrażenie bierze się z faktu, że urologia dotyczy także leczenia impotencji u mężczyzn, jednak oprócz tego urolog leczy również szereg innych dolegliwości, m.in. choroby nerek, stany zapalne narządów płciowych (zarówno męskich, jak i damskich), choroby zewnętrznych narządów płciowych, zaburzenia pracy pęcherza, torbiele nerek czy nowotwory prostaty, jąder i pęcherza moczowego. W zakresie zainteresowań lekarza urologa są więc schorzenia i choroby całego układu moczowego, począwszy od nerek aż po zewnętrznego ujścia cewki moczowej.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Z racji tego, że wizyta u urologa dla większości pacjentów jest bardzo wstydliwa, zazwyczaj staramy się ją odkładać na jak najdalszy termin.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Gabinetu urologicznego w Łodzi:

Na pewno dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie urologicznym łączy się z koniecznością przełamania własnych lęków, jednak w zdecydowanej większości przypadków, lęki te są bardzo przesadzone. Trzeba też pamiętać, że większość najczęściej odczuwanych dolegliwości, dzięki wizycie u specjalisty, można skutecznie wyleczyć.

Wizyta u urologa na pewno będzie konieczna, jeśli doskwiera nam jedna z niżej wymienionych dolegliwości:

 • Problemy z nietrzymaniem moczu,
 • Bóle przy oddawaniu moczu,
 • Zmiany w moczu (np. krwiomocz, białkomocz, ciemna barwa moczu, spieniony mocz czy ropa w moczu),
 • Zbyt częste oddawanie moczu i uczucie parcia na pęcherz,
 • Problemy z erekcją,
 • Ból lub obrzęk jąder,
 • Pieczenie lub swędzenie cewki moczowej.

Wszystkie te dolegliwości można wyleczyć poprzez szybkie postawienie diagnozy oraz dobraniu odpowiedniej terapii. W trakcie wizyty u urologa trzeba pamiętać, żeby postarać się przekazać mu jak najwięcej informacji na temat swoich dolegliwości. Warto więc przed odbyciem wizyty przygotować historię swojej choroby, listę przyjmowanych leków oraz odbytych zabiegów operacyjnych.

wczasy-zdrowotne

Wczasy zdrowotne. Jak powinny przebiegać?

Polski rynek oferuje nam bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju miejsc wypoczynku połączonego z szeroko rozumianym relaksem i poprawianiem stanu zdrowia. W ofercie znajdziemy wszelkie ośrodki SPA, sanatoria i miejsca, gdzie możemy skorzystać z pobytów urozmaiconych ćwiczeniami, dietami i programami wspomagania zdrowia. Wybór jest tak szeroki, że trudno zdecydować, w których dostaniemy rzetelną pomoc i towarzyszyć nam będą doświadczeni eksperci.

Jest kilka wspólnych cech rekomendowanych wyjazdów zdrowotnych:

Początkowa konsultacja i zalecenia

Każdy organizm jest inny, ma inne schorzenia czy indywidualne potrzeby. Stąd niezbędna będzie konsultacja przed rozpoczęciem wypoczynku i określenie wspólnie ze specjalistą, jaki cel chcielibyśmy osiągnąć. Aby wykorzystać jak najlepiej czas, powinniśmy otrzymać dopasowane do nas zalecenia dietetyczne, program ćwiczeń czy zabiegów rehabilitacyjnych. Tutaj mogą też się przydać wyniki badań, jakie posiadamy. Są ośrodki, w których cała niezbędna diagnostyka wykonywana jest na miejscu.

Dieta

Bardzo duża część tego rodzaju wyjazdów to są wszelkiego rodzaju wczasy odchudzające. Proponują nam odżywianie oparte na wyliczonej wartości kalorycznej czy eliminacji pewnych produktów. Najczęściej otrzymamy 5 gotowych i zbilansowanych posiłków o wyznaczonych porach, aby uregulować i podkręcić nasz metabolizm. Ciekawą wariacją na ten temat są również tzw. diety detoksykacyjne. Opierają się na eliminacji wielu obciążających produktów z pożywienia. Często są to oczyszczające posty warzywne. Mogą się też opierać na podawaniu jakiegoś produktu o dobroczynnym działaniu, jak na przykład detoks aloesowy oferowany przez Centrum Holistycznej Odnowy Siódmy Las.

Program ćwiczeń

Nie ma zdrowia bez aktywności fizycznej. Jest równie ważna jak odpowiednio dobrana dieta. Niektóre tego typu pobyty są ukierunkowane na specyficzny rodzaj aktywności. Bardzo popularne są np. różnego rodzaju wczasy z jogą, ale zdarzają się też turnusy taneczne, z fitnessem, ćwiczeniami w basenie, wyprawami górskimi. Nawet jeśli sport nie jest odgórnie umieszczony w planie dnia naszego pobytu, warto samemu zaplanować czas na spacery, pływanie, wycieczki rowerowe czy niezbyt obciążające ćwiczenia.

Oferta dodatkowa

Tutaj w zależności od ośrodka mogą się znaleźć różnego rodzaju zabiegi relaksacyjne czy lecznicze: masaże, sauny, baseny i tym podobne. W wielu miejscach będziemy mogli wziąć udział w warsztatach czy wykładach na temat zdrowego stylu życia. Niektóre pobyty zapewniają kontakt z ekspertami różnych dziedzin: dietetykami, fizjoterapeutami czy psychologami.

Warto rozważyć opcję takiego wyjazdu przynajmniej raz w roku. Zostaniemy objęci fachową opieką. Eksperci zatroszczą się o to, co jemy. Będziemy mogli się skupić tylko na sobie i relaksie. A organizm na pewno odwdzięczy się nam sprawniejszym funkcjonowaniem przez kolejny rok.

rower

Jak dobrać akumulator do roweru elektrycznego?

Rowery wyposażone w silnik elektryczny to wynalazek nienowy, jednak przez wiele lat ignorowany – dopiero w dzisiejszych czasach, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii rozwiązanie to zaczyna zdobywać popularność. Kluczowym elementem roweru elektrycznego jest akumulator zapewniający zapas energii do napędzania silnika. Co należy brać pod uwagę przy wyborze takiego akumulatora?

Napięcie

W tym przypadku zasada jest prosta – napięcie baterii powinno odpowiadać napięciu, do jakiego fabrycznie dostosowany został silnik roweru.

Jeśli silnik pracuje przy napięciu 36V, dokładnie takie samo powinno być napięcie baterii – wyjaśnia przedstawiciel firmy elektrycznenapedy.plCo prawda istnieją silniki, których sterownik pozwala na współpracę z bateriami o innych parametrach, generalnie jednak zaleca się zachowanie podobnych parametrów.

Rodzaj gniazda do baterii

Tutaj również mamy do czynienia z bardzo prostą zasadą – połączenie baterii powinno odpowiadać wejściu w rowerze. Najpopularniejszym rozwiązaniem, które znajdziemy w większości silników, jest wejście 4-pinowe.

Wymiary i kształt baterii

Jeśli posiadamy rower z fabrycznie zainstalowanym silnikiem, nie mamy zbytnio wyboru w tej kwestii – kupując nową baterię musimy wybrać model kształtem i wymiarem pasujący do egzemplarza, których chcemy wymienić. Jeśli jednak sami konstruujemy rower, możemy zdecydować się na jedno z kilku obecnych na rynku rozwiązań:

 • Silverfish – to najpowszechniej stosowany typ baterii rowerowych. Można ją bez problemu zamontować na bagażniku roweru bądź w dolnych lub tylnych częściach ramy.
 • Bottle – kształtem bateria ta bardzo zbliżona jest do silverfish, również może być mocowana w różnych punktach ramy, jednak zwykle instaluje się ją w miejscu, gdzie zwykle montowany jest uchwyt na bidon.
 • Down Tube – w tym przypadku możliwości montażu nie mamy zbyt wielu, prawie wyłącznie instaluje się ją w miejscu bidonu.
 • Rear Back – montowane, zgodnie ze swą nazwą, z tyłu roweru, na bagażniku.
 • Frog – bateria dość rzadko stosowana, montowana pod siodełkiem w mniejszych rowerach i rowerach składanych .

Moc silnika a pojemność baterii

Większa moc silnika zapewnia lepsze przyspieszenie i lepsze wsparcie przy podjazdach, ale powoduje również szybsze rozładowanie baterii. Dlatego też pojemność akumulatora do roweru powinna być dostosowania do możliwości układu napędowego. W przypadku rowerów konsumenckich sprawa jest dość prosta, bowiem zgodnie z przepisami silnik takich pojazdów nie może mieć mocy wyższej niż 250W. Jeśli jednak posiadamy niestandardowy model z silnikiem o większej mocy, warto zdecydować się na zakup baterii o większej pojemności. Pojemność ta powinna być dostosowana do naszych potrzeb i stylu jazdy – przykładowo podczas spokojnej jazdy po mieście bateria rozładuje się dopiero po przejechaniu na niej około 90 km. Jeśli jeździmy po bardziej zróżnicowanym terenie i chcemy wyciągnąć z silnika jak najwięcej, ta sama baterii zużyje się po dwukrotnie krótszym dystansie.

Jak przebiega audyt BHP?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo. Wynika to z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby mieć pewność, że wszystkie przepisy są spełnione, a rozwiązania stosowane w przedsiębiorstwie pozostają zgodne z wytycznymi, przeprowadza się audyt BHP. Jak przebiega i dlaczego warto z niego korzystać? Wykonaj audyt BHP i upewnij się, że Twoi pracownicy są bezpieczni.

Jaki jest cel audytu BHP i dlaczego warto go wykonać?

Audyt BHP to procedura przeprowadzana przez wykwalifikowanego audytora w zakładzie pracy. Każde przedsiębiorstwo musi stosować się do przepisów BHP, a ich realizacja jest zależna od charakteru firmy i uwarunkowań wynikających ze stanowisk pracy. Inne środki bezpieczeństwa są konieczne w biurze, a inne w hucie. Niezależnie od tego, jak wygląda praca w danym miejscu, naruszenie przepisów BHP może nieść przykre konsekwencje prawne, ponieważ naraża pracowników na uszczerbek na zdrowiu.

Audyt BHP przeprowadza się po to, aby mieć stuprocentową pewność, że działania podjęte w celu dostosowania miejsca pracy do przepisów BHP są skuteczne, adekwatne i wystarczające – wyjaśnia specjalistka z firmy 4Tel Partner. – Dzięki informacjom zawartym w raporcie audytu można podjąć środki zaradcze, jeżeli audytor znajdzie nieprawidłowości czy niedociągnięcia. Dzięki temu przedsiębiorstwo minimalizuje ryzyko wypadków przy pracy i dotkliwych kar w razie kontroli organu państwowego.

Przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy mogą wydawać się rozbudowane i zagmatwane. Dopilnowanie tego, aby przestrzegać ich wszystkich, to duże wyzwanie dla pracodawcy. Łatwo tu o nieumyślne naruszenia prawa. Audyt BHP daje gwarancję tego, że unikniemy fatalnej w skutkach pomyłki.

Na czym polega audyt BHP?

Podczas audytu BHP uprawniony specjalista bada dokumentację związaną z systemami BHP w przedsiębiorstwie. Określa, czy są odpowiednie do stanowisk i rodzaju wykonywanej pracy. Następnie porównuje stan faktyczny z normami. Audytor BHP sprawdza także, czy regulaminy wewnętrzne obowiązujące pracowników są zgodne z przepisami i przestrzegane. Podczas audytu kontrolowana jest też ważność szkoleń BHP.

Badaniu podlegają wszelkie aspekty związane z bezpieczeństwem pracowników, a więc m.in.: stroje robocze, środki ochrony indywidualnej, sprawność systemu przeciwpożarowego, stan techniczny maszyn, przystosowanie stanowisk pracy. Audytor przeprowadza też ocenę ryzyka zawodowego, do której odnosi wszelkie informacje pozyskane nt. BHP w firmie.

Audyt nie kończy się na ocenie bezpieczeństwa i higieny pracy. Istotne jest to, że audytor umieszcza w raporcie nie tylko wykaz niedociągnięć, ale też metody poprawy sytuacji. Wykonując zalecenia ujęte w dokumencie, można obniżyć liczbę wypadków i zachorowań wśród pracowników, ograniczyć straty i uniknąć kar.

Najważniejsze akcesoria rowerowe

Teoretycznie do tego, by jeździć rowerem, wystarczą dwa koła, łańcuch, pedały i kierownica oraz rama, która to wszystko spina. W praktyce jednak przyda się jeszcze co najmniej kilka akcesoriów. Dzięki nim korzystanie z roweru jest zdecydowanie wygodniejsze, a przede wszystkim – bardziej bezpieczne. Co powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego rowerzysty?

Oświetlenie

Jednym z podstawowych elementów są lampki rowerowe. Zarówno przednia, jak i tylnia (czerwona) zwiększają naszą widoczność dla innych uczestników ruchu, i to nie tylko po zmierzchu. Pierwsza z nich ma również inne zadanie, którym jest oświetlenie drogi oraz znajdujących się na niej ewentualnych przeszkód. Lampki to jedna z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Najtańsze nie tylko słabo trzymają się roweru, ale też z reguły już po pierwszym deszczu nadają się do wyrzucenia.

Zapięcia

Tanie zapięcia co prawda nie są aż tak wrażliwe na wilgoć, jednak również potrafią nie spełnić należycie swej funkcji.

Zamiast cienkiej linki, którą stosunkowo łatwo jest przeciąć, lepiej zainwestować w znacznie solidniejszy U-lock lub łańcuch – mówi przedstawiciel salonu rowerowego Saveno. – Jest on niestety cięższy i nieco mniej poręczny, ale za to bez problemu da się nim przypiąć rower również do latarni lub grubszego słupka – dodaje.

Zestaw do napraw

Podobnie jak w samochodzie warto wozić zapasowe koło i narzędzia potrzebne do jego wymiany, tak i rowerzysta powinien mieć na podorędziu przedmioty przydatne w razie awarii. Na pewno dobrze jest mieć ze sobą pompkę, zapasową dętkę i klucz typu multitool, a także torebkę lub saszetkę (mocowaną np. pod siodełkiem, na bagażniku albo ramie bądź pod nią), w której wygodnie umieścimy wszystkie tego typu przedmioty.

Bidon z dodatkami

Gdy jeździmy dużo albo często wybieramy się na dłuższe wycieczki, przyda nam się też bidon, dzięki któremu w razie potrzeby uzupełnimy poziom nawodnienia organizmu. A skoro bidon, to również mocowany do ramy uchwyt na niego, zwany niekiedy koszyczkiem. Zaopatrzyć się też możemy w specjalny pokrowiec pozwalający dłużej utrzymać niską temperaturę napoju w upalny dzień (oraz wysoką w chłodny).

Inne akcesoria

Wśród pozostałych akcesoriów rowerowych, które warto posiadać, wymienić można choćby błotniki (jeśli nasz jednoślad nie jest w nie wyposażony standardowo), a także przedmioty zakładane nie na rower, ale na rowerzystę. Chodzi m.in. o:

 • odpowiednio dobrany kask – przy czym liczą się przede wszystkim jego konstrukcja i waga (a nie np. kolor!),
 • okulary – poprawiają komfort widzenia w danych warunkach oświetleniowych oraz zabezpieczają oczy przed pyłem i owadami,
 • rękawiczki – chronią nie tyle przed zimnem, ile przed odciskami i zdarciem skóry w razie wypadku; poprawiają również chwyt na kierownicy.

Zasady działania aptek internetowych

Z roku na rok apteki sprzedające leki przez internet zyskują coraz większą popularność. Ten wyjątkowo nowoczesny i wygodny sposób dystrybucji budzi już duże zaufanie wśród klientów. Sceptycy, którzy wciąż wybierają tradycyjny sposób kupowania leków tłumaczą, że nie są przekonani o bezpieczeństwie takiej praktyki. Nie ma się jednak czego bać. Aby to udowodnić, przedstawiamy zasady działania aptek internetowych.

Czym jest apteka internetowa?

Apteki internetowe to nic innego, niż punkty sprzedaży lekarstw oraz innego rodzaju produktów, które dostępne są w stacjonarnych aptekach. W ich przypadku jednak cała oferta udostępniona jest do sprzedaży internetowej.

Apteki internetowe od tych zwyczajnych różnią się przede wszystkim sposobem dokonywania zakupów. Tego typu apteki zapewniają klientom wysyłkową sprzedaż produktów, takich jak leki bez recepty, dermokosmetyki, środki opatrunkowe i higieniczne, zdrowa żywność, sprzęty medyczne, czy suplementy diety. Z usług takiej apteki skorzystać można o dowolnej porze dnia – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący APTEKĘ MIROWSKĄ.

Na czym polega działanie apteki internetowej?

Apteka może sprzedawać produkty przez internet, jeśli spełnia pewne warunki. Musi, przede wszystkim, posiadać odpowiednie zezwolenia, które są wydawane przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Ta instytucja kontroluje i czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem, zarówno aptek internetowych, jak i podlegających pod nią punktów stacjonarnych. Te ostatnie są niezbędne, np. do realizacji recept i odbierania zamówień złożonych drogą elektroniczną.

Co więcej, apteki internetowe muszą posiadać zezwolenia i koncesje na sprzedaż medykamentów, a informacja na ten temat musi być podana do informacji konsumentów na ich stronach internetowych.

Nadzór odpowiednich organów nad działalnością aptek internetowych daje gwarancje bezpiecznych zakupów. Dlatego, warto ich dokonywać tylko w pewnych miejscach.

Po czym poznać legalną aptekę internetową?

Jako, że w internecie nie brakuje oszustów, warto być bardzo ostrożnym w kwestii dokonywania wszelakich zakupów online, także w przypadku aptek internetowych. Istnieje bowiem ryzyko zakupienia preparatu niewiadomego pochodzenia, nielegalnego lub nawet szkodliwego. Warto więc wiedzieć jak odróżnić legalną aptekę internetową od stron internetowych, które je naśladują.

Prawdziwa, legalnie działająca w internecie apteka musi posiadać specjalne logo, które chronić ma konsumentów przed fałszywymi lekarstwami. Logo to przedstawia biały krzyżyk z czterema paskami w tle, spośród których trzy są w odcieniach zieleni, a jeden jest szary. Kliknięcie w ten symbol uaktywnia wykaz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, gdzie znaleźć można informacje o aptece, z której korzystacie i jej zgłoszeniu do Inspektoratu Farmaceutycznego.

Ponadto, na stronie legalnej apteki internetowej znajduje się też odnośnik do krajowego rejestru zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych oraz do rejestru udzielonych zgód na prowadzenie aptek szpitalnych i zakładowych.

wyprawka-noworodek

Z czego powinna składać się wyprawka dla noworodka?

Na narodziny dziecka czekamy z niecierpliwością. Jeśli jest to nasza pierwsza pociecha, możemy nie wiedzieć, jak przygotować się na nowego członka rodziny. W co powinniśmy się wyposażyć, aby w pierwszych dniach jego życia niczego nam nie zabrakło? Jest kilka elementów, których na pewno nie może zabraknąć w wyprawce dla noworodka. Sprawdźmy, czego będzie potrzebować nasze maleństwo.

Ubranka dla noworodka

Skupimy się na najpotrzebniejszych rzeczach, które są absolutnym MUST HAVE w pokoiku naszego maleństwa. Bez jakich ubranek nie możemy się obejść?
W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się:

 • kilka sztuk body z krótkim i długim rękawem (nawet latem mogą zdarzyć się chłodniejsze dni, lepiej żebyśmy mieli w co ubrać maluszka),
 • kilka koszulek lub kaftaników z krótkim i długim rękawem,
 • kilka par śpioszków i pajacyków,
 • 2-3 cienkie czapeczki,
 • kilka par bawełnianych skarpetek,
 • 2-3 bluzy lub ciepłe sweterki,
 • kilka par półśpiochów lub spodenek,
 • jeśli jest zimno – kombinezon, ciepłą czapeczkę i rękawiczki,
 • cienkie rękawiczki, aby dziecko nie drapało się po twarzy. W ostateczności można zastąpić je skarpetkami,
 • pieluszki bambusowe lub muślinowe.

Pamiętajmy! Ubranka dla noworodka powinny być wyprodukowane z przyjaznych dla skóry materiałów. Najlepszą odzież dla maluszków i inne akcesoria do wyprawki znajdziemy w sklepie internetowym Bebe Space. Warto tam zajrzeć, aby zrobić udane zakupy w jednym miejscu!

Akcesoria dla noworodka

Poza ubrankami konieczne nam będą też akcesoria, które ułatwią odpowiednie zajmowanie się maleństwem. To oczywiście wanienka, w której wykąpiemy naszą pociechę, przewijak oraz bardzo wygodny i praktyczny otulacz, a także wózek. Nie obejdziemy się bez łóżeczka, pościeli i kocyków. Bardzo przydatna jest też poduszka do karmienia, podgrzewacz do butelek, sterylizator i szczotka do ich mycia. Oczywiście nie zapominamy o samych buteleczkach i smoczkach. Ponadto mamy doceniają laktatory. Warto mieć je na uwadze!

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka

W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się również kosmetyki do jego pielęgnacji. Jakie?
Do najpotrzebniejszych kosmetyków zaliczają się:

 • preparaty do kąpieli,
 • krem na odparzenia,
 • nawilżane chusteczki,
 • krem ochronny,
 • proszek lub płyn do prania dziecięcych ubranek.

Przydadzą się także patyczki, nożyczki i szczoteczka do włosów. Wszystko możemy kupić, ale te rzeczy na pewno wykorzystamy niejednokrotnie. Dlatego warto umieścić je na swojej liście i przy najbliższych zakupach dla maleństwa, które niedługo pojawi się na świecie, włożyć je do koszyka. Czy to internetowego, czy tego w sklepie stacjonarnym. Wybór należy do nas!

Jakie działania obejmują usługi kadrowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin, również z celem działalności nie związanej. Trzeba wiedzieć; co, gdzie i jak? By uniknąć przykrych konsekwencji ze strony ZUS, US i PIP. Można zatrudnić wykwalifikowanego pracownika i ponosić niemałe koszty związane z tym zatrudnieniem lub postawić na outsourcing.

Usługi kadrowe: zakres obowiązków

Usługi kadrowe mogą dotyczyć większości spraw związanych z zatrudnianiem pracownika od procesu rekrutacji, po dokumentację związaną z rozwiązaniem stosunku pracy, czyli całej dokumentacji dotyczącej zatrudnienia. Najczęściej obsługa kadrowa obejmuje:

 • sporządzanie umów o pracę i umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło),
 • prowadzenie ewidencji czasu pracy i ewidencji urlopowej,
 • prowadzenie teczek osobowych,
 • kierowanie na okresowe badania lekarskie,
 • wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu,
 • sporządzanie dokumentacji związanej z ustaniem stosunku pracy,
 • wystawianie świadectw pracy,
 • dokumentacja związana z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, np. sporządzanie deklaracji PFRON,
 • czynności związane ze zgłaszaniem i wyrejestrowywaniem pracowników w ZUS.

Profesjonalna firma świadcząca usługi kadrowo-płacowe pozwala zadbać o bezpieczeństwo firmy dbając, by wszystkie czynności były zgodne z przepisami obowiązującego prawa. Ponadto zdejmuje z pracodawcy konieczność prowadzenia korespondencji z urzędami prowadząc je w jego imieniu – mówi specjalista z firmy Biegli S&S – Biuro usług księgowych i badania bilansów.

Dlaczego warto zlecić usługi kadrowe firmie zewnętrznej?

Outsourcing usług kadrowych jest popularnym rozwiązaniem, które wybiera coraz więcej firm. Jest szereg powodów, dla których rozwiązanie to jest dla firmy korzystne, należą do nich:

 • oszczędność – zarówno zatrudnienie specjalisty z zakresu kadr, zakup czasopism fachowych pozwalających na aktualizację wiedzy w zakresie kadr, jak i zakup specjalnego oprogramowania koniecznego, by prowadzenie dokumentacji i naliczanie składek przebiegało bez zakłóceń, jest kosztowne,
 • więcej czasu dla przedsiębiorcy na działania dotyczące innych aspektów działalności firmy,
 • niezawodność – firmy oferujące usługi kadrowe wykonują swoje zadania zgodnie
  z terminami ustalonymi w umowie, podczas gdy w działach kadr poszczególnych firm zdążają się absencje chorobowe powodujące opóźnienia,
 • bezpieczeństwo dla firmy – wysoko wykwalifikowani pracownicy firm zewnętrznych mają szeroką i aktualną wiedzę, która zapewnia rzetelność wykonywanych przez nich czynności.

Hotel jako miejsce organizacji imprezy okolicznościowej

Zarówno urodziny, jak i innego rodzaju jubileusze, a tym bardziej przypadające tylko raz w życiu wydarzenia takie jak wesele, chrzciny, pierwsza komunia czy studniówka – to wyjątkowe okazje, które warto uczcić wydaniem uroczystego przyjęcia. Jego bezproblemowy przebieg ułatwia skupienie się na radosnych aspektach i dzielenie dobrymi emocjami ze zgromadzonymi gośćmi. Aby tak właśnie było, warto rozważyć organizację imprezy w hotelu.

Zdejmie nam to z głowy wiele problemów zarówno na etapie planowania, jak i realizacji przygotowań, a także już podczas trwania przyjęcia. Nie będziemy musieli bowiem osobiście zajmować się dekorowaniem sali, puszczaniem muzyki i oczywiście gotowaniem – powierzając to wszystko zawodowcom. Do nas należeć będzie co najwyżej podjęcie kilku istotnych decyzji, ale jeśli mamy tylko mgliste pojęcie na temat tego, jak właściwie powinna wyglądać nasza idealna uroczystość, doświadczony personel hotelu z pewnością pomoże nam w sprecyzowaniu oczekiwań, zadając właściwe pytania i wysuwając rozliczne propozycje. Zminimalizuje to też ryzyko, że zapomnimy o czymś ważnym, co przypomni nam się w samym środku zabawy – i ją najpewniej zepsuje.

Catering

Niezależnie od tego, czy dana impreza okolicznościowa ma być huczna, czy też przybrać raczej formę kameralnego bankietu, jednym z kluczowych powodów, dla których warto urządzić ją w hotelu, jest jedzenie. Szef kuchni w hotelowej restauracji nie tylko przygotuje na miejscu świeże i smaczne dania, ale też opracuje niebanalne menu, uwzględniając zgłoszone uwagi czy preferencje (np. wegańskie), jak również idealnie wyważając liczbę i ciężkość poszczególnych potraw.

Serwis

Ich serwowaniem również zajmą się profesjonaliści. Zadbają przy okazji, by nikomu nie zabrakło napoju w kieliszku lub szklance, a także podejmą skuteczną interwencję w sytuacji przypadkowego rozlania zupy lub stłuczenia talerza. Dzięki temu gospodarze będą mogli poświęcić maksimum uwagi swoim gościom, a także skupić się na istocie całego wydarzenia. Na koniec zaś oszczędzone im zostanie sprzątnięcie po całej imprezie (podobnie jak wcześniejsze sprzątnięcie przed nią, nakrycie stołów etc.)

Nocleg

Nie wolno też zapominać o tym, że hotel to przede wszystkim miejsce, w którym można zatrzymać się na nocleg. Jest to kolejna zaleta, jeśli chodzi o organizację okolicznościowego przyjęcia, bo nawet jeśli nie planujemy zapraszać na nie osób przybywających z daleka, to możliwość odświeżenia się czy wręcz wypoczęcia przez chwilę w cichym pokoju hotelowym często okazuje się błogosławieństwem. Pozwala bowiem wytrwać do końca przyjęcia w świetnej formie parze młodej czy jubilatowi, a więc „gwiazdom wieczoru”. Docenią ją również choćby starsi krewni.

Oprawa

Na koniec kwestia przez wielu pomijana, a przecież mogąca mieć istotny wpływ na to, że uroczystość na długo zapadnie w pamięci zgromadzonym. Chodzi mianowicie o piękny, nierzadko klimatyczny wystrój hotelowej sali bankietowej, który podkreśli wyjątkowość całego wydarzenia i nada mu stosowną oprawę. W kieleckim hotelu Uroczysko na przykład „scenografię” tworzy kilkumetrowe przeszklenie z widokiem na panoramę sosnowego lasu, połączone z blaskiem kryształowych żyrandoli i LED-owych lampek na suficie, imitujących rozgwieżdżone niebo. Ciekawym uzupełnieniem tego wszystkiego są oferowane przez hotel atrakcje dodatkowe w postaci wytwornic dymu, śniegu czy baniek mydlanych lub wyrzutni konfetti, a także efektownych pokazów pirotechnicznych.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu