Cechy dobrego psychiatry  

Depresja, psychoza, nerwica i inne choroby związane z psychiką wymagają specjalistycznego leczenia. Osobie chorej pomoże psychiatra, gdyż oprócz tego, że oficjalnie może zdiagnozować chorobę, to dodatkowo może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Jakie konkretnie cechy powinien posiadać lekarz psychiatra? Dowiedz się, czy każdy psychiatra może prowadzić psychoterapię oraz w jaki sposób wybrać kompetentnego lekarza.

Depresja, nerwica i inne choroby: Jaki powinien być psychiatra? – wiedza i dobro pacjenta

Decydując się na wizytę u psychiatry, warto podkreślić, że w przeciwieństwie do psychologa, ten specjalista jest lekarzem, który ukończył medycynę, a także specjalizację podyplomową w zakresie psychiatrii. Jego kwalifikacje umożliwiają mu oficjalną kwalifikację choroby psychicznej u pacjenta. Tym samym psychiatra może leczyć depresje, nerwice, psychozy i inne stany chorobowe, po zdiagnozowaniu których może wystawić recepty na leki. Dobry psychiatra wykorzystujący swoją wiedzę dzięki stosowanym metodom prowadzi pacjenta do zdrowia. Aby do tego doszło i np. depresja, nerwica lub psychoza została wyleczona, należy właściwie dopasować leki – kompetentny lekarz będzie pytał o samopoczucie po zastosowanych lekach i w razie nieprawidłowości będzie reagował zmianą preparatów bądź dawek. Dobrze wybrany psychiatra rozpozna właściwie zły stan pacjenta i dzięki analizie i otwartości na niego, odpowiednio się o niego zatroszczy. Choroby psychiczne wymagają nie tylko standardowego rozpoznania i leczenia, ale również zajrzenia w emocje pacjenta, zgłębienie jego problemów, poznanie go i prawdziwa chęć jego dobra.

Jaki powinien być psychiatra? – cierpliwy, współczujący, praktyk itp.

Psychiatria zajmuje się leczeniem psychiki, w tym także emocji, dlatego lekarz dotykający tak delikatnych sfer ludzkiego życia, powinien być osobą nie tylko kompetentną, ale także niezwykle empatyczną i komunikatywną. Ponadto, należy podkreślić, że leczenie depresji, psychozy, nerwicy, lęków i innych, tego typu stanów chorobowych nierzadko jest długotrwałe, dlatego dobrego psychiatrę cechuje także cierpliwość i umiejętność okazania potrzebnego choremu współczucia. Dodatkowo, psychiatra powinien być specjalistą, który tłumaczy m.in. objawy, stany, skutki uboczne leków itp. – dobry lekarz jest szczery i informuje chorego o jego stanie. Leczenie nerwicy, depresji, lęków i innych stanów psychicznych wymaga także, by lekarz miał wiedzę popartą praktyką, dlatego wybór powinien paść na specjalistę, który miał doświadczenie w pracy z chorymi np. w szpitalu. Warto również podkreślić, że po unormowaniu stanu pacjenta, nierzadko zalecana jest psychoterapia, dlatego warto by lekarz równolegle był także psychoterapeutą.

Psychoterapia (np. w gabinecie psychoterapeutycznym Barbary Targosz z Krakowa) pomoże odnaleźć w życiu pacjenta równowagę i poradzić sobie m.in. z poczuciem smutku, niepokoju, trudności w relacjach międzyludzkich, problemami z podejmowaniem decyzji oraz brakiem poczucia własnej wartości i pewności siebie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy psychiatra jest psychoterapeutą i przeprowadza psychoterapię, a także że psychoterapeuta nie jest lekarzem i w związku z tym nie ma uprawnień np. do oficjalnego stwierdzenia choroby psychicznej bądź przepisania leków.

Na czym polega druk offsetowy?

Drukowanie dużych nakładów jest najbardziej opłacalne w metodzie druku offsetowego. Jest to jedna z technik druku płaskiego. Jej szybkość, niskie koszty i wszechstronność sprawiają, że wydruki offsetowe towarzyszą nam na każdym kroku. Dowiedz się, jak powstają gazety, książki i ulotki, po które sięgasz. Poznaj druk offsetowy, jego cechy charakterystyczne i największe zalety.

Najważniejsze cechy druku offsetowego

Druk offsetowy znacznie różni się od druku cyfrowego. Inne są rozmiary urządzeń i zasady ich działania; stosuje się także odmienne materiały. W druku offsetowym stosuje się farby drukarskie, a podłożem może być materiał, który jest w stanie je wchłonąć. Do takich zalicza się przede wszystkim papier.

W druku offsetowym nie drukuje się poszczególnych stronic czy egzemplarzy publikacji. Farbą pokrywa się całe arkusze, które następnie są rozcinane, a mniejsze fragmenty łączone w książkę, gazetę, katalog, kalendarz czy inny materiał drukowany. Arkusze są prowadzone przez maszynę, która nanosi farbę drukarską dzięki systemowi wałków, rolek i docisków. Papier wchłania farbę, a jej trwałość zapewniają procesy suszenia i polimeryzacji.

Ponieważ arkusze mają znaczną powierzchnię, również maszyny drukarskie muszą być odpowiednio duże. Są one bardzo masywne. Mogą mieć nawet kilka metrów długości, choć ich rozmiary zależą od roku produkcji i możliwości, jakie oferują. Trzeba bowiem wiedzieć, że druk offsetowy może być zarówno czarno-biały, jak i kolorowy.

Druk offsetowy charakteryzuje się tym, że im wyższy nakład, tym niższy koszt wykonania jednego egzemplarza książki, gazety itp. Wynika to z faktu, że znaczna część kosztów i pracy wiąże się z odpowiednim nastawieniem maszyny. Do każdej publikacji musi być ona odpowiednio przygotowana. Sam wydruk staje się tym tańszy, im więcej drukujemy.

Zastosowania druku offsetowego

Jak wspomniano, druk offsetowy sprawdza się przede wszystkim przy dużych nakładach. Dlatego z usług poligraficznych takich firm jak Grist99 korzystają najczęściej wydawcy książek i czasopism, ale też agencje reklamowe i większe firmy, które stawiają na drukowane materiały.

W drukarniach offsetowych powstają:

 • podręczniki, z których uczą się dzieci i młodzież,
 • gazety i czasopisma, w których szukamy informacji i rozrywki,
 • książki, przy których możemy się zrelaksować,
 • ulotki, katalogi i foldery, dzięki którym można atrakcyjnie przedstawić ofertę i pozyskać nowych klientów,
 • plakaty i afisze widoczne w przestrzeni miejskiej,
 • wiele przydatnych na co dzień materiałów: kalendarze, teczki, koperty, zeszyty, notatniki.
warsztat samochodowy

Do czego służą wózki warsztatowe?

Co powinno wchodzić w skład wyposażenia profesjonalnego warsztatu samochodowego? Gdybyśmy zadali to pytanie komuś niezbyt obeznanemu z tematem, w pierwszej odpowiedzi pojawiłyby się zapewne narzędzia i elektronarzędzia. Osoby bardziej doświadczone wymieniłyby szereg urządzeń takich jak kompresory, podnośniki czy sprzęt diagnostyczny. Tylko prawdziwy profesjonalista wie, jak duże znaczenie mają tak niepozorne sprzęty, jak wózki warsztatowe.

Czym jest wózek warsztatowy?

Wózek warsztatowy to mobilny mebel, przeznaczony przede wszystkim do przechowywania różnego rodzaju narzędzi ręcznych (śrubokrętów, kluczy etc.), mniejszych elektronarzędzi (np. wkrętarek) oraz innych sprzętów, potrzebnych w czasie wykonywania diagnostyki i napraw samochodów.

– W pewnym sensie są to bardziej zaawansowane skrzynki narzędziowe – wyjaśnia przedstawiciel firmy Darkomp, specjalizującej się w sprzedaży wyposażenia warsztatów samochodowych – Ich funkcja jest dokładnie taka sama, jednak funkcjonalność znacznie szersza. W jednym wózku zmieścimy zdecydowanie większy komplet narzędzi, ponadto wózek wyposażony jest w kółka, dzięki czemu można go bez problemu przemieszczać po terenie warsztatu.

Wszystkie narzędzia na swoim miejscu

Każdy profesjonalny mechanik doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę w funkcjonowaniu warsztatu odgrywa porządek i organizacja pracy. Walające się bez ładu i składu przyrządy są nie tylko trudne do odnalezienia, ale również stwarzają bardzo poważne zagrożenie dla osób przebywających w warsztacie. Wózki warsztatowe to rozwiązanie problemu bałaganu. Wiele szuflad o różnych głębokościach pozwoli skutecznie zorganizować wszystkie narzędzia, dzięki czemu nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie ich szukać – znacznie ułatwi to pracę.

Wielkość i mobilność

Wózki warsztatowe to atrakcyjne alternatywa dla zwykłych skrzynek narzędziowych – są od nich większe, pozwalają więc przechowywać wiele kompletów narzędzi i innych sprzętów. Dzięki kółkom możemy je bez problemu przemieszczać z miejsca na miejsce, nie musimy więc daleko chodzić, żeby wybrać potrzebne nam właśnie narzędzie.

Trwałość i odporność

Niegdyś meble warsztatowe wykonywane były z drewna – obecnie standardem są sprzęty wytwarzane z metali, przede wszystkim stali nierdzewnej. Nie inaczej jest w przypadków wózków warsztatowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu te ruchome meble są bardzo odporne na uszkodzenia, o które wcale nietrudno w warsztacie samochodowym, a także wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, wysokie temperatury czy kontakt z różnymi substancjami chemicznymi.

oczyszczalnia ścieków

Biologiczne oczyszczanie ścieków w świetle przepisów

Przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Z powodzeniem zastąpią oczyszczalnie drenażowe oraz szamba. Tanie w eksploatacji, bezpieczne oraz ekologiczne, coraz częściej wybierane są przez właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak warunki ich montażu determinują przepisy. Sprawdź, jakie.

Oczyszczalnia biologiczna jest zbiornikiem, łączącym w sobie beztlenowe oraz tlenowe oczyszczanie ścieków. Posiada system napowietrzania oraz złoża czynne. Dzięki zastosowanej nowoczesnej technologii, oczyszczona woda może zostać ponownie zużytkowana, na przykład do podlewania. Jest to rozwiązanie ergonomiczne oraz finansowo korzystne, jednak nie pozbawione pewnych ograniczeń prawnych. Jednym z ich jest dopuszczalność montażu tego typu zbiorników jedynie na terenach liczących poniżej 100 000 mieszkańców. O czym jeszcze należy pamiętać?

Pozwolenie na budowę     

Każdą budowę oczyszczalni należy zgłosić, jednak tylko te o przepustowości powyżej 5m3/dobę wymagają pozwolenia na budowę. Jeśli przepustowość jest mniejsza i jest ona wykorzystywana na potrzeby danego gospodarstwa domowego lub rolnego, takie pozwolenie nie jest wymagane.

Normy

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska od stycznia 2016 roku każda oczyszczalnia biologiczna musi spełniać normę EN-PN 12566-3:2005 + A2:2013. Sprawdzenie, czy oczyszczalnia spełnia obowiązujące normy odbywa się na podstawie protokołu z badań, który wystawia niezależna instytucja. Przeprowadzane przez nią badanie ma na celu weryfikację, czy ściek wychodzący spełnia przepisy, także unijne. Najwyższej jakości oczyszczalnie biologiczne, spełniające wyżej wymienione przepisy, a także tworzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi, oferuje producent bio oczyszczalni EKO-BIO.

Odległości

Kolejnym zagadnieniem, związanym z biologiczną oczyszczalnią ścieków, jest ich usytuowanie na działce względem studni głębinowej, rur gazowych oraz kabli elektrycznych. Ponieważ używanie biologicznej oczyszczalni ścieków związane jest z odprowadzaniem nieczystości, zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych substancji, instalacja powinna być zamontowana tak, aby nie narazić wód gruntowych na skażenie. Wedle prawa rozsącznik powinien zatem znajdować się w odległości co najmniej 30 metrów od studni głębinowej, a zbiornik 15stu. Wymagana odległość od kabli natomiast jest określana jako bezpieczna.

Zanim zatem zdecydujemy się na instalację oczyszczalni biologicznej zapoznajmy się z obowiązującymi przepisami, aby w przyszłości uniknąć kłopotów.

sprzedaz-spolki

Na czym polega sprzedaż spółek?

Sprzedaż spółki to popularna usługa, przydatna osobom, które chcą w krótkim czasie stać się właścicielami gotowej spółki. Niezależnie od tego, czy jest to spółka akcyjna, komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością lub inna, zakładanie każdej z nich w standardowy sposób, wiąże się z długotrwałym procesem. Jak kupić gotową spółkę? Dowiedz się więcej, jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania.

Biznes: Sprzedaż spółki – kto może sprzedać, kto kupić i czy to legalne?

Obecnie, na rynku działają firmy, które zajmują się sprzedażą spółek. Z reguły za ich pośrednictwem można zarówno pozbyć się każdej spółki (najczęściej spotykaną opcją sprzedaży jest spółka komandytowa, akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością tzw. spółka z o.o.) bądź dokonać jej zakupu. Sprzedaż spółki jest świetną usługą dla osób, które chcą dokonać jej zakupu – tego typu gotowa spółka od razu może rozpocząć działalność. Warto również podkreślić, że spółki na sprzedaż są czyste, co oznacza, że nie mają długów, żadnej historii gospodarczej oraz że usługa jest w pełni legalna.

Na czym konkretnie polega sprzedaż spółek? Co można zyskać?

Sprzedaż spółek to bardzo popularna usługa, która polega na przygotowaniu konkretnej spółki do wymogów kupującego. Niezależnie od tego, czy jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowa, akcyjna bądź inna, osoba, która dokonuje zakupu otrzymuje wszystkie niezbędne do jej prowadzenia dokumenty. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

 • numery KRS i REGON,
 • adres spółki,
 • kapitał zakładowy do 5 tys. zł,
 • rejestrację dla podatków CIT i VAT/VAT-UE,
 • umowę spółki z klasyfikacją PKD, bogatą w szczegóły i zapisy, które zabezpieczają przedsiębiorcę,
 • aktywne konto bankowe,
 • sprawozdania finansowe i księgi rachunkowe,
 • niezbędne dokumenty transferowe.

Ponadto, niektóre firmy w ofercie posiadają także wirtualne biuro, które zazwyczaj prowadzą darmowo (np. Meritum – Centrum Obsługi Biznesu z Oleśnicy). Warto również podkreślić, że za zakupem gotowej spółki przemawia dopasowana, szczegółowa umowa, która w przeciwieństwie do standardowej umowy dostępnej np. podczas rejestracji spółki przez internet, bardziej chroni biznes i interesy właściciela. Dodatkowo, skorzystanie z usługi jaką jest sprzedaż spółek, umożliwia legalne korzystanie z niej w krótkim czasie (maks. 24 godziny), a także jest gwarancją braku zadłużeń i wad prawnych spółki. Tego typu transakcja umożliwia oszczędność czasu i pieniędzy (nie trzeba odwiedzać np. ZUS-u i urzędu skarbowego), a tym samym jest wygodnym rozwiązaniem, w którym nie istnieje konieczność biegania po urzędach.

tarcica

Tarcica – rodzaje i zastosowanie

Tarcica jest podstawowym produktem, powstającym w efekcie pracy każdego tartaku. Wytwarzana jest w wyniku rozpiłowywania drewna okrągłego, a więc pochodzącego z pnia lub elementów korony nie będących gałęziami, metodą przecierania. W literaturze specjalistycznej technologii obróbki drewna przecieranie określa się także mianem tarcia, stąd nazwa produktu końcowego tego procesu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

Przecieranie drewna okrągłego w tartakach odbywa się z wykorzystaniem specjalnych obrabiarek: pilarek ramowych (traków), taśmowych lub tarczowych. Stopień obróbki, jakiej zostało poddane drewno w tartaku, jest kryterium pierwszego podziału tarcicy – na nieobrzynaną i obrzynaną.

Nieobrzynaną nazywamy tarcicę obrobioną wyłącznie w dwóch równoległych płaszczyznach. Uzyskuje się ją przez jednokrotne przetarcie na trakach, a krawędzie boczne pozostają w takim przypadku obłe, nieobrobione. Jeśli obróbce poddano wszystkie cztery płaszczyzny, a także krawędzie czoła, mamy do czynienia z tarcicą obrzynaną.

Podział tarcicy ze względu na wielkość

Dalsza klasyfikacja tarcicy zbudowana jest w oparciu o wymiary elementów i może różnić się w poszczególnych krajach. Polska Norma wyróżnia sześć podstawowych rodzajów tarcicy: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki i belki. Warto zauważyć, że wymiary zaliczające tarcicę do konkretnego sortymentu różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z tarcicą drewna iglastego czy liściastego.

Zastosowania tarcicy

Drewno naturalne należy do najstarszych ze znanych człowiekowi materiałów budowlanych, a ze względu na swoje właściwości i łatwość pozyskania wciąż pozostaje jednym z najbardziej lubianych surowców. Sposób wykorzystania tarcicy w przemyśle budowlanym uzależniony jest od gatunku drewna, z którego została wykonana i jej sortymentu – mówi ekspert ze składu drewna Ecowood Polska w Golęczewie pod Poznaniem.

Podstawowym rodzajem tarcicy wykorzystywanej w charakterze materiału budowlanego są deski, czyli elementy o grubości 19-45 mm i szerokości 75-250mm. Deski z drewna świerku skandynawskiego doskonale nadają się do układania parkietów, a nawet wykańczania elewacji. Dzięki procesom profilowania i ryflowania można uzyskać z nich typowe deski tarasowe bądź podłogowe.

Krawędziaki (przekrój 100/100-175/175 mm) również wykorzystywane są do budowy podłóg, ale jeszcze częściej używa się ich w charakterze drewna konstrukcyjnego, do wznoszenia szalunków, a także elementów małej architektury, takich jak altanki i pergole. W budownictwie tradycyjnym służą jako element pomocniczy przy budowie więźb dachowych, pełnią też ważne funkcje przy wznoszeniu konstrukcji szkieletowych.

W budowie dachów wykorzystuje się także łaty, które często powstają w wyniku klejenia kilku warstw cieńszych tarcic. Wzmocnionych w ten sposób łat używa się przy pracach ciesielskich do wznoszenia konstrukcji więźby dachowej. Z klejonki powstają też legary podłogowe. Mniejsze sortymenty tarcicy drzewnej stosuje się w pracach wykończeniowych, np. z listew wykonywane są boazerie czy inne rodzaje okładzin ściennych.

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – co to takiego?

Wizyta w Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to doskonała okazja, aby przekonać się poprzez własne zmysły, na czym polega sztuka tworzenia naczyń ceramicznych. W dolnośląskiej manufakturze czeka na was mnóstwo wspaniałych, ceramicznych wyrobów – każdy, od początku do końca, wytwarzany jest ręcznie. Dzięki temu naczynia są wyjątkowe, zupełnie inne od tych, które produkowane są w fabrykach przez maszyny. Warto się o tym przekonać.

Ceramika wizytówką Bolesławca

Ceramika posiada wiele przydatnych cech, wśród których można wymienić: dobre właściwości chemiczne, dielektryczne i izolacyjne oraz odporność na działanie wysokich temperatur i czynników chemicznych. Wszystkie te zalety sprawiają, że jest ona wdzięcznym materiałem do wytwarzania różnego rodzaju naczyń, a dzieje się to w manufakturze, takiej, jaka istnieje w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Każde naczynie jest tam produkowane ręcznie – przechodzi przez ręce wielu osób, które są specjalistami w konkretnych zadaniach. Dzięki temu nieuchwytnemu odciskowi twórców, którzy dbają o to, aby nadać naczyniom niepowtarzalny kształt, formę oraz ostateczny, efektowny wygląd, produkty z Bolesławca są unikatowe i wyjątkowe. Można odnieść wrażenie, że produkcja naczyń ceramicznych w Bolesławcu jest owiana tajemnicą, a konkretne receptury przechodzą jedynie z pokolenia na pokolenie. Na szczęście tak nie jest. Co więcej, w Żywym Muzeum Ceramiki każdy może na własne oczy i ręce poznać sztukę tworzenia naczyń ceramicznych.

Atrakcje podczas wizyty w muzeum

W trakcie wizyty w manufakturze goście mogą przyjrzeć się z bliska wszystkim etapom produkcji i poznać sposoby tworzenia ceramicznych produktów. Od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie i szkliwienie, aż po ostateczny wypał kamionkowych naczyń. Wszystko odbywa się w towarzystwie przewodnika, który porozumiewa się także w języku angielskim i niemieckim. Oprócz tradycyjnej wizyty organizowane są również specjalne warsztaty ceramiczne dla dzieci, które pomogą im rozwinąć swoje zdolności manualne oraz wrażliwość artystyczną. Najmłodsi goście mogą podczas nich własnoręcznie ulepić i pomalować gliniane naczynia.

W trakcie wizyty w Bolesławcu warto także zajrzeć do wielkiego sklepu w manufakturze, który kusi tysiącami pięknych ceramicznych naczyń, ale również różnych figurek oraz dekoracji. Zdobione na wiele sposobów, unikatowe produkty mogą stać się ozdobą każdego domu, urządzonego zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Czy warto kupować meble na zamówienie?

Trudno wyobrazić sobie życie w domu bez mebli – dzięki nim przestrzeń mieszkalna staje bardziej funkcjonalna, komfortowa i estetyczna. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm meblarskich, dostarczających sprzętów wysokiej jakości, jednak minusem manufaktury jest fakt, że wszystkie meble są takie same, sprowadzone do z góry wyznaczonych standardów. A co jeśli potrzebujemy mebli niecodziennych? Wtedy warto zastanowić się nad meblami na zamówienie.

Jakie meble wykonywane są na zamówienie?

Termin „meble na zamówienie” kojarzony jest zwykle z meblami kuchennymi. Obecnie znaczną większość kuchni wyposaża się w sprzęty wykonywane w ścisłym oparciu o ich wymiary – takie rozmiary pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń oraz dostosować kuchnię do indywidualnych wymogów domowników. Niemniej również inne rodzaje mebli mogą być wykonywane na specjalne zamówienie, dotyczy to zarówno krzeseł i stołów, jak i łóżek oraz szaf. Świadczeniem takich usług zajmuje się między innymi firma Meble Sosnowe Star.

Dlaczego warto kupować meble na zamówienie?

Kupno mebli wyprodukowanych indywidualne zamówienie może wydawać się dużo bardziej czasochłonne, niż zakupy w salonie meblowym oferujących sprzęty produkowane seryjnie. Przede wszystkim musimy znaleźć wykonawcę, który będzie w stanie zrealizować nasze zamówienie. Dalej należy określić wymiary, jakie mają mieć nasze meble, zdecydować o ich wyglądzie – potem musimy czekać na realizację zamówienia. Im więcej mebli zamawiamy, tym dłuższy czas oczekiwania. Z drugiej strony – czy kupno mebli seryjnych jest prostsze? Wystarczy pomyśleć, ile czasu należy spędzić na przeglądaniu ofert salonów meblowych w poszukiwaniu mebli, które z jednej strony będą odpowiadać naszym wymogom estetycznym oraz pasować do naszego wnętrza. Jeśli wiemy dokładnie czego chcemy, kupno mebli na zamówienie jest znacznie prostsze.

Meble dopasowane do naszego ciała

Dobre meble to przede wszystkim meble wygodne. Trudno za wygodne uznać łóżko, w którym się nie mieścimy bądź biurko, które jest tak niskie, że wymusza pochyloną postawę. Meble produkowane na zamówienie to świetnie rozwiązanie dla osób, które szukają sprzętów wygodnych i idealnie pasujących do ich wzrostu.

Niepowtarzalne sprzęty w naszym domu

Nie bez znaczenia jest również estetyka mebli – w końcu to one decydują o tym, jak prezentuje się nasze mieszkanie. Meble na zamówienie sprawdzą się, jeśli w ofercie typowych salonów meblarskich nie znajdujemy rozwiązań, które satysfakcjonują nas pod względem wizualnym. Takie elementy wyposażenia znacząco podnoszą wartość całego wnętrza, czynią z niego niepowtarzalną przestrzeń, w której możemy odpoczywać jak chcemy.

Kompleksowa obsługa podróży służbowych. Dlaczego warto zaufać profesjonalistom?

Podróże służbowe to codzienność dla wielu firm – zarówno dużych korporacji, jak i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Uczestniczenie w wydarzeniach branżowych, nawiązanie kontaktów oraz bezpośrednio kontakt z klientami to znacząca inwestycja w rozwój firmy, jednak samo zorganizowanie podróży może okazać się bardzo kłopotliwym, czasochłonnym zajęciem. Są jednak firmy, które mogą nam w tym pomóc.

Pomoc w organizacji podróży służbowej – na czym to polega?

Obsługa podróży służbowych to usługa oferowana przez firmę CST Lotnicze. Na czym ona polega? W bardzo dużym skrócie usługodawca w imieniu klienta wykonuje wszystkie czynności związane z organizacją podróży – wyszukuje najdogodniejsze przeloty oraz miejsca noclegowe na czas podróży, a następnie wypełnia wszystkie formalności, m.in. rezerwuje bilety w wyznaczonej klasie przelotowej oraz kontaktuje się z hotelem. Ze strony klienta jedyne formalności to złożenie zamówienia z wytycznymi dotyczącymi podróży (termin, miejsce docelowe etc.) oraz potwierdzenie jego realizacji.

Dlaczego to się opłaca?

Obsługa podróży służbowej przez zewnętrzną firmą to usługa, która może przynieść firmie sporo korzyści. Na jakiej zasadzie? Przede wszystkim chodzi o znaczną oszczędność czasu, czyli najcenniejszego zasobu, jakim dysponuje firma. W pewnym momencie rozwoju przedsiębiorstwa dochodzi do momentu, kiedy wykonywanie pewnych czynności samodzielnie jest po prostu nieopłacalne – tak jest właśnie w przypadku organizowania wyjazdów służbowych. Poszukiwanie dogodnych opcji transportu do miejsca docelowego oraz obliczenie stosunku czasu podróży do jej kosztu to zadanie nie tyle trudne, co po prostu pożerające mnóstwo czasu. Czas ten można przecież spożytkować na działaniach bardziej produktywnych, przynoszących zysk. To samo dotyczy procedury rezerwowania noclegów – oferta hoteli i innych obiektów wypoczynkowych jest bardzo rozbudowana, zapoznanie się z nią i wybranie odpowiedniego miejsca może okazać się bardzo czasochłonne. Jeśli podróż służbowa ma obejmować kilka celów, jej zorganizowanie okazuje się być pracą na wiele godzin. Zlecenie tego zadania zewnętrznej firmie wiąże się z wydatkiem niewielkim w porównaniu do strat, które ponieślibyśmy zajmując się tym osobiście.

Wysoki poziom profesjonalizmu

Zorganizowanie podróży służbowej to zadanie bardzo odpowiedzialne – żeby przebiegała ona bezproblemowo należy dopilnować wielu drobnych szczegółów. Tutaj ujawnia się drugi powód, dla którego warto skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu usługami – po prostu znają się na rzeczy. Wiedzą gdzie i jak szukać ofert przelotów oraz noclegów, żeby było to jak najbardziej opłacalne, oraz jak zaplanować podróż, żeby bezproblemowo dotrzeć z punktu A do punktu B. Sami często nie posiadamy takiego doświadczenia.

testy-alergiczne

Kiedy warto wykonać testy alergologiczne?

Testy alergologiczne czy też testy alergiczne pozwalają wykryć, co jest przyczyną uczulenia. Mając tę wiedzę, łatwiej wyeliminować czynnik wywołujący alergię ze swojego życia i tym samym podnieść jego jakość oraz nie dopuścić do rozwoju chorób związanych z alergią. Kiedy warto wykonać testy alergologiczne? Jakie symptomy wskazują na to, że możemy borykać się z alergią?

Czym jest alergia i co uczula najczęściej?

Alergia, inaczej uczulenie, to nadmierna i odbiegająca od normy reakcja organizmu na jakiś czynnik. Nazywany jest on alergenem. U alergików procesy zachodzące w układzie odpornościowym są nieadekwatne i skierowane ku temu, co u zdrowego człowieka nie wywoła żadnej reakcji obronnej. Do objawów alergii należą: katar, łzawienie oczu, zmiany skórne, swędzenie, duszności, a także biegunki i nudności. Alergia zalicza się do chorób cywilizacyjnych.

Alergenami mogą być: pyłki roślin, kurz, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, pokarmy, określone substancje chemiczne, w tym niektóre leki, sierść czy jad pszczeli. Alergeny dzielą się na całoroczne i sezonowe. Te pierwsze działają cały rok. Zaliczają się tu np. sierść kota, kurz, penicylina. Alergeny sezonowe są obecne tylko przez pewien czas, np. kilka tygodni. Do takich należą przede wszystkim pyłki roślin. Osoby na nie uczulone odczuwają ulgę zimą, kiedy rośliny nie są aktywne.

To, jakie alergeny występują w danym rejonie świata, zależy od szerokości geograficznej, klimatu i zwyczajów kulinarnych. W Polsce pacjenci nadmiernie reagują najczęściej na pyłki traw i drzew, jad pszczół, kurz, sierść psią lub kocią, a także szeroką gamę składników obecnych w diecie: krowie mleko, jajka, ryby, orzechy oraz owoce cytrusowe.

Kiedy wykonać testy alergologiczne?

Wiele osób jest uczulonych na więcej niż jeden czynnik. Dlatego znalezienie alergenu i wyeliminowanie go lub przeprowadzenie odczulania jest trudne bez wykonania testów alergologicznych. Naturalnie, można próbować samemu znaleźć alergen i niekiedy to się udaje. Warto obserwować swoje reakcje i szukać w otoczeniu tego, co może je wywoływać. Jeżeli pojawią się podejrzenia, co może być alergenem, warto go w miarę możliwości wyeliminować i dalej śledzić, czy objawy ustaną.

Ta metoda zajmuje jednak czas, obniża poziom życia i nie jest skuteczna, jeżeli alergię wywołują np. pyłki traw, które nie sposób całkowicie usunąć z otoczenia. Znacznie szybszą i pewniejszą metodą są testy alergologiczne, podczas których w kontrolowanych warunkach podawane są różne alergeny. Takie wydzielenie czynników uczulających pozwala precyzyjnie określić alergen i podjąć odpowiednie leczenie.

Kiedy je wykonać? Najlepiej jak najszybciej, gdy tylko zaobserwuje się objawy i wykluczy np. przeziębienie. Alergia, nawet lekka, może z czasem przerodzić się w astmę, zapalenie płuc i inne poważne choroby. Nie należy jej lekceważyć! Testy alergologiczne można wykonać w pracowni AlergoMed.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu