Jak rozkręcić własny biznes

Jak rozkręcić własny biznes?

Chcesz rozkręcić własny biznes? Nie wiesz, jak rozpocząć własną działalność? To nic trudnego! Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć własną firmę i o czym pamiętać, prowadząc przedsiębiorstwo. Dowiedz się, jak napisać biznesplan, jaką formę działalności wybrać i kiedy możesz liczyć na dofinansowanie działalności. Sprawdź, jak prowadzić firmę i odnieś sukces w branży.

Napisz dobry biznesplan

Jeśli planujesz założyć własną działalność lub chcesz rozwinąć swoją firmę i wprowadzić nowe pomysły, dobry biznesplan to podstawa. Taki dokument będzie ci potrzebny również wtedy, gdy będziesz chciał uzyskać dofinansowanie. Jak go napisać?

Nie ma na to uniwersalnego przepisu. Kształt dokumentacji będzie determinowała specyfika branży, w której działasz i zakres całego przedsięwzięcia. Aby biznesplan był dobrze napisany, przed rozpoczęciem jego tworzenia powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań: co i kiedy chcesz robić? Gdzie chcesz prowadzić swoją działalność? Dla kogo przeznaczona będzie oferta twojej firmy? Jakie zasoby będą ci potrzebne? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci w stworzeniu swoistej „drogi” rozwoju przedsiębiorstwa.

Pisząc, możesz również skorzystać z internetowych poradników, które krok po kroku wyjaśniają, czym jest biznesplan i jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Poradnik jak napisać biznesplan znajdziesz na portalu BiznesFinder w sekcji Firma.

Wybierz formę prawną działalności

Jeśli zakładasz firmę w pojedynkę, sprawa jest prosta – musisz założyć jednoosobową działalność gospodarczą. To forma działalności dedykowana mniejszym przedsiębiorcom. Jej założenie jest proste i nie trwa długo – wystarczy, że wypełnisz wniosek CEIDG. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej do wyboru masz kilka form opodatkowania – skalę podatkową, podatek liniowy i ryczałt ewidencjonalny.

Masz zaufanego wspólnika lub grupę przyjaciół? W takim wypadku możesz wybierać spośród kilku form działalności – spółki cywilnej, spółki akcyjnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej i innych. Każda z tych form ma wady i zalety, które najlepiej poznać jeszcze przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, kto może założyć daną spółkę i jakie ma prawo jej członek. Jeśli masz wątpliwości, którą formę działalności wybrać, zajrzyj na BiznesFinder i przeczytaj o formach prawnych działalności.

Zarejestruj firmę

Masz już pomysł na biznes? Wiesz, jaką formę działalności wybrać? Czas zarejestrować firmę! To nic trudnego – wystarczy, że udasz się do odpowiedniego urzędu, w którym złożysz wniosek CEIDG-1 (jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną) lub zarejestrujesz spółkę w KRS (jeśli zakładasz spółkę akcyjną, komandytową itp.).

Aby cały proces przebiegł sprawnie, sprawdź wcześniej, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji poszczególnych spółek i o co warto zadbać przed rejestracją. Pomyśl o założeniu firmowego konta w banku, zamów pieczęć, a w razie wątpliwości skorzystaj z usług prawnika.

Rejestrując firmę, pomyśl również o dofinansowaniu. Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania środków unijnych, a także wsparcia z urzędu pracy. Możesz także wziąć kredyt lub pożyczkę albo skorzystać z leasingu finansowego. Pomoc możesz również znaleźć w ośrodkach innowacji i przedsiębiorczości.

Zadbaj o kwestie prawne i finansowe

Stało się! Założyłeś własną firmę, która za jakiś czas zacznie odnosić pierwsze sukcesy. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, zadbaj o finanse w firmie. Pamiętaj o ubezpieczeniu OC przedsiębiorstwa, dowiedz się, jak możesz kupić samochód na firmę i jak sprawdzić wiarygodność przedsiębiorców, z którymi będziesz współpracować.

Dobrze prowadzona księgowość to niezbędny element każdej, dobrze funkcjonującej firmy. Jeśli nie wiesz, jak rozliczać rachunki samodzielnie, zatrudnij specjalistę, który zrobi to za ciebie. O tym, jak wybrać biuro rachunkowe, przeczytasz na BiznesFinder – portalu o tematyce biznesowej, który pomoże ci rozkręcić działalność.

Prowadząc firmę, prędzej czy później będziesz również musiał zmierzyć się z kwestiami prawnymi. Przepisy zmieniają się każdego dnia, dlatego warto być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. Bardzo ważną kwestią jest RODO, czyli unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Nieprzestrzeganie przepisów RODO jest karalne, dlatego pamiętaj, by stosować się do obowiązków z nim związanych.

Pamiętaj o marketingu

Dzisiaj bez odpowiedniej reklamy i dobrze prowadzonego marketingu firmy trudno o nowych klientów. Skuteczna promocja to niezbędny krok, jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów, przyciągnąć nowych odbiorców czy stać się bardziej rozpoznawalnym na rynku.

Obecnie warto postawić na marketing internetowy. Ważna jest przede wszystkim strona WWW firmy, na której klienci będą mogli znaleźć informacje o przedsiębiorstwie i jego produktach. Pamiętaj też o założeniu profilu na portalach społecznościowych – Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Pomocne mogą być również linki sponsorowane w Google.

Masz małą firmę i nie wiesz, jak ją zareklamować? Na BiznesFinder znajdziesz porady również dla mniejszych przedsiębiorców. Sprawdź, jak zareklamować małą firmę, zdobądź nowych klientów i zacznij sprzedawać już dzisiaj!

brama-automatyczna

Nowoczesna automatyka do bram i przesłon – charakterystyka

Wszelkiego rodzaju markizy, rolety zewnętrzne, okiennice, żaluzje, bramy, a także ekrany projekcyjne mogą zostać wyposażone w nowoczesną automatykę do otwierania i zamykania. Zdecydowanie ułatwi to ich obsługę, np. poprzez wygodne sterowanie zdalne. Wiele rozwiązań pozwala również na połączenie wszystkich elementów zautomatyzowanych w system Domu Inteligentnego. Co zatem warto wiedzieć o nowoczesnej automatyce do bram i przesłon?

Używanie przesłon zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak rolety czy żaluzje, staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Przede wszystkim spowodowane jest to bezpieczeństwem, a także ochroną przed hałasem, nadmiernym światłem czy utrzymywaniem ciepła w pomieszczeniu. Tego typu rozwiązania mogą zostać wyposażone w nowoczesną automatykę, która zdecydowanie podnosi wygodę i komfort użytkowania. Wyróżnia się kilka rodzajów napędów, np. niewidoczne napędy zintegrowane w bramie, które sprawdzają się w przypadku budowania bram uchylnych, napędy podziemne, które nie posiadają widocznych ramion i cylindrów, a także napędy rurowe, idealne dla bram rolowanych. Na polskim rynku w czołówce systemów znajdują się tacy producenci jak Somfy i Hormann. Ich autoryzowanym dealerem jest firma Deco Square z Poznania, która realizuje zlecenia na terenie całej Polski. Czym zatem charakteryzują się te dwa rodzaje systemów?

Napędy firmy Hormann – producent oferuje głównie napęd do bram garażowych, bram wyjazdowych, które mogą zostać wyposażone w nowoczesny system sterowania radiowego, czyli BiSecur. W przypadku napędu do bramy garażowej, system ten zabezpiecza przed podważeniem bramy, np. podczas włamania. Dodatkowo gwarantuje aż o 50% krótszy czas otwierania drzwi garażowych, a także zapewnia łagodny rozruch i wyhamowanie. W przypadku  bram wjazdowych Hormann, układ posiada nowoczesne zabezpieczenie, poprzez zatrzymanie bramy, gdy ta napotka przeszkodę podczas otwierania. Specjalne fotokomórki rozpoznają obecność osób i przedmiotów.

Napędy Somfy – firma Somfy oferuje przede wszystkim zautomatyzowane napędy do markiz, rolet zewnętrznych i wewnętrznych, bram wjazdowych i garażowych, różnego typu żaluzji i zasłon, a także do ekranów projekcyjnych. Dodatkowo produkty te mogą być sterowane poprzez autoryzowaną aplikację, z każdego miejsca na świecie. Sprzęt producenta Somfy wyróżnia się niezawodnością, nawet w najbardziej wymagających warunkach.

pokoj-goscinny

Na co zwracać uwagę rezerwując pokój gościnny?

Wybierając się w podróż służbową lub na wakacje, trzeba rozważyć kilka opcji noclegowych. Dotyczy to szczególnie turystycznych miejscowości, gdzie ofert jest mnóstwo, zaczynając od tanich pokoi gościnnych, przez chatki, po ekskluzywne apartamenty. Należy wiedzieć, że koszt za nocleg to ponad połowa budżetu, jaki przeznacza się podczas urlopu. Dlatego warto wybrać tanie, ale wygodne miejsce. Na co należy zwrócić uwagę?

Podczas urlopu każdy pragnie zrelaksować się, zapomnieć o problemach i odpocząć. Niestety nawet w czasie wakacji dopada nas zmartwienie dotyczące budżetu. Okazuje się, że ogromna część funduszy, jakie przeznaczamy podczas urlopu, dotyczy miejsca noclegowego. W wielu przypadkach jest tak, że w pokoju lub wynajmowanym apartamencie spędzamy minimum czasu, ponieważ w ciągu dnia zwiedzamy miasto i jedynie nocujemy w danym punkcie. W takich sytuacjach warto postawić na optymalne rozwiązanie, które pozwoli sporo zaoszczędzić. Mowa o tanich pokojach gościnnych. Jakie plusy posiada ten typ zakwaterowania i na co warto zwrócić uwagę rezerwując pokój gościnny?

Dlaczego warto wybrać tani pokój gościnny?

Coraz więcej turystów i osób podróżujących w celach biznesowych, rezygnuje z wynajmowania drogich apartamentów na rzecz tanich i przytulnych pokoi gościnnych. Przykładem są noclegi w Kielcach (woj. świętokrzyskie), jakie oferuje tonocleg.pl. Czym przekonują do siebie takie miejsca?

 • Jest to najtańszy rodzaj zakwaterowania, nawet w przypadku idealnej lokalizacji, np. w samym centrum miasta.
 • Bardzo dobry standard pokoi za niewielką cenę.
 • Każdy pokój wyposażony jest w identyczny sprzęt, jak w pokojach hotelowych, tj. lodówka, telewizor, bezpłatny internet bezprzewodowy, czajnik, suszarki do włosów, itp.
 • Każdy pokój posiada prywatną łazienkę, czyli tak samo, jak w przypadku droższych pokoi hotelowych.
 • Pokoje gościnne przystosowane są do goszczenia rodzin z dziećmi w każdym wieku, ale również pracowników i zorganizowanych grup.

Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji noclegu?

Rezerwacja miejsca noclegowego powinna być priorytetem podczas planowania wycieczki lub podróży służbowej. Warto mieć świadomość, że należy zarezerwować dane miejsce odpowiednio wcześniej, aby być spokojnym i nie rozczarować się w przypadku braku wolnych pokoi. Dotyczy to szczególnie małych miejscowości, gdzie nie ma zbyt dużo ośrodków turystycznych. Podobnie jest w czasie wakacji, kiedy to mnóstwo wczasowiczów odwiedza dane miasto i zostaje w nim przez kilka, a nawet kilkanaście dni. W takich sytuacjach znalezienie pokoju może być trudne i stresujące. Podczas wyboru taniego pokoju gościnnego, trzeba również rozważyć jego lokalizację. Jeśli zależy nam na zwiedzaniu miasta, dobrze, jeśli hostel ulokowany jest blisko przystanku komunikacyjnego. Jednak, gdy celem wycieczki jest podążanie górskimi szlakami, warto wybrać taki pokój gościnny, aby był jak najbliżej szlaku, aby nie tracić czasu i sił na dojazd do miasta. Warto również sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy sklep, apteka, piekarnia, punkty gastronomiczne, a także, czy hostel gwarantuje bezpłatny parking.

podatki

PIT, CIT, VAT – kilka słów o najważniejszych podatkach w Polsce

PIT, CIT, VAT to najważniejsze podatki w Polsce. Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba samodzielnie zdecydować o rodzaju opodatkowania, które najkorzystniej dopasuje się do modelu biznesowego i bilansu finansowego prowadzonej firmy. Warto dłużej zastanowić się nad wyborem opodatkowania, gdyż złe decyzje w tym zakresie mogą sporo kosztować.

PIT, CIT, VAT to różniące się od siebie podatki

 • PIT – to podatek od osób fizycznych. Podstawowym aktem prawnym, regulującym podatek PIT jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. PIT to podatek bezpośredni, którego podstawowymi kategoriami są: przychód i koszty jego uzyskania, a wtórnymi – dochód i strata. Dochód ustalany jest na podstawie katalogu źródeł przychodu. Opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyłączeniem dochodów zwolnionych od podatku. Od ustalonego dochodu oblicza się podatek (na podstawie skali podatkowej), który pomniejsza się o ulgi i ubezpieczenie zdrowotne.
 • CIT – to podatek dochodowy od osób prawnych, bez względu na to, w jaki sposób nabyły one tę osobowość. Inaczej mówiąc, CIT jest podatkiem uiszczanym przez spółki i przedsiębiorców. Stawka jest stała i wynosi 19%, a w przypadku małych lub nowych firm wysokość podatku wynosi 15%. Podstawa opodatkowania definiowana jako dochód, to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania w danym roku podatkowym.
 • VAT – To podatek od towarów i usług. Ma charakter pośredni, gdyż nie jest płacony bezpośrednio w urzędzie skarbowym, tylko podczas nabycia danego dobra lub usługi. Płacą go wszyscy przedsiębiorcy, a podstawowa stawka wynosi 23%. Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie podatku VAT płaci jego wysokość zależną od sprzedaży.

Prowadzenie księgowości na własną rękę wymaga odpowiedniej wiedzy i konieczność rozeznania w stale zmieniającym się prawie podatkowym i rachunkowym. Nieodpowiednie kwalifikacje niosą ze sobą ryzyko popełnienia błędów. Warto więc finansową część prowadzonej firmy powierzyć biuru rachunkowemu, np. cieszącemu się dobrą reputacją Biuru rachunkowemu Kuhn z siedzibą w Wodzisławie Śląskim. Cechuje je bogate doświadczenie i wykwalifikowana kadra pracownicza. Rozliczanie podatków przy pomocy profesjonalnego biura rachunkowego ma wiele zalet, przede wszystkim właściciel danej firmy nie musi tracić czasu i może zająć się rozwojem firmy, nie musi stale monitorować finansów i martwić się o terminy, czy popełnienie błędów, których konsekwencje są bardzo dotkliwe. Warto pamiętać, iż biuro rachunkowe daje gwarancję prawidłowego i bezbłędnego prowadzenia finansowej części prowadzonego przedsiębiorstwa, co skutkuje szybszym rozwojem firmy i mniejszym stresem.

Poduszki ozdobne – doskonały pomysł na prezent

Chyba każdy miał problem z doborem odpowiedniego prezentu dla bliskiej osoby. Niewątpliwie jest to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli naprawdę chcemy kogoś uszczęśliwić. Ciekawym pomysłem mogą okazać się poduszki ozdobne, które dopełniają aranżację wnętrz i stanowią bardzo ciekawy element wystroju. Komu warto podarować taki prezent?

Odpowiednią niespodziankę trzeba bardzo dobrze przemyśleć i wybrać coś, co pozytywnie zaskoczy i umili czas bliskiej osobie. Niezależnie od okazji, czasami bardzo ciężko znaleźć coś, co spodoba się dziecku, partnerowi, rodzicom lub przyjaciółce. Okazuje się, że prosta rzecz, taka jak poduszki ozdobne, to jeden ze sprawdzonych pomysłów na oryginalny prezent. W zależności od kolorystyki i motywu, poduszki mogą stonować lub ożywić otoczenie. Idealnie sprawdzają się również w mieszkaniach, gdzie dominują monochromatyczne barwy. Ciekawe wzory spodobają się dzieciom i miłośnikom dobrego designu.

Komu podarować ozdobną poduszkę na prezent?

Ozdobna poduszka to prezent, który niezależnie od okazji i wieku uszczęśliwi każdą osobę.

Na rynku można znaleźć tysiące rodzajów poduszek, które mają przeróżne kształty, kolory, wzory, a nawet specjalnie dedykowane napisy. Sklep Art-Zasłony z Braniewa, w swojej ofercie posiada mnóstwo poduszek, które podzielone są na kategorie okolicznościowe. Jedną z kategorii są poduszki dla zakochanych. Taki prezent to idealny sposób na wyrażenie drugiej połówce naszych uczuć. Poduszki są ozdobione miłosnymi nadrukami, wśród których można znaleźć serca, czerwone róże czy urocze zwierzątka. Dodatkowo nadruk jest ekologiczny, bardzo trwały i charakteryzuje się dobrą pigmentacją – co skutkuje wyraźną i trwałą grafiką. W ofercie nie brakuje również poduszek dla dzieci, wśród których można znaleźć motywy popularnych bohaterów filmów i kreskówek. Miękka tkanina jest bardzo przyjazna dla skóry. Najmłodsi zdecydowanie ucieszą się z takiego prezentu. Osoby, które cenią sobie ciekawy design, z pewnością będą zadowolone z poduszek, które prezentują dzieła znanych artystów, zdjęcia kwiatów czy  zwierząt. Ozdobne poduszki to świetny pomysł na prezent, gdyż odpowiednio dobrane sprawią mnóstwo radości tym młodszym jak i wymagającym. Są miękkie, co pozwala szybciej i przyjemniej zasypiać, a ozdobny nadruk idealnie podkreśli charakter danego pomieszczenia. Sprawdzają się świetnie w salonie, sypialni czy na plaży.

kupno-mieszkania

Rynek pierwotny czy wtórny. Gdzie szukać ofert nieruchomości?

Zakup pierwszego mieszkania albo domu to zawsze duże przeżycie i stres. Nie ma czemu się dziwić, ponieważ jest to inwestycja na długie lata, a często nawet i całe życie. Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć w związku z zakupem nieruchomości, to czy będziemy szukać mieszkania na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Które z tych rozwiązań ma więcej zalet?

Zalety rynku pierwotnego

Niektórzy twierdzą, że z mieszkaniem jest jak z samochodem – najlepsze jest auto nieużywane prosto z salonu, ponieważ mamy pewność, że ma idealny stan techniczny i wszystkie najnowsze bajery. Oczywiście porównanie to jest nieco na wyrost, ale nie można nie dostrzec pewnej ukrytej w nim prawdy.

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego na pewno możemy liczyć na wyższy standard budynku, niż na rynku wtórnym (no chyba, że kupujemy 2-3 letnie mieszkanie, ale to raczej rzadkość). Do dyspozycji mamy też budynki na zamkniętych osiedlach z podziemnym garażem, a czasem nawet z portiernią. Co więcej, nie musimy się obawiać o nadciągającą falę remontów zdezelowanych instalacji w budynku, co jest praktycznie pewne w nieruchomościach, które pamiętają jeszcze poprzedni ustrój.

Drugim atutem jest dowolność w zaprojektowaniu mieszkania, ponieważ deweloperzy coraz częściej dają nam możliwość ingerencji w układ mieszkania jeszcze na etapie jego budowy. Dzięki temu, możesz poprzestawiać ściany i stworzyć taki układ, jaki Ci będzie pasować. A nawet, jeśli nie chcemy zmieniać projektu to i tak dostajemy mieszkanie w stanie surowym i tylko od nas zależy, jak je wykończymy. Zwolennicy rynku pierwotnego zwracają także uwagę na fakt, że łatwiej takie mieszkanie sprzedać w przyszłości, kiedy zdecydujemy się przenieść do większego mieszkania albo domu pod miastem.

Zalety rynku wtórnego

Było o mieszkaniach deweloperskich, teraz czas na zalety rynku wtórnego. Zacznijmy od najbardziej oczywistej – ceny. Kupując na rynku wtórnym możesz wybierać z szerszej oferty, a koszt zakupu mieszkania często bywa niższy o nawet kilkanaście procent (oczywiście w zależności od lokalizacji). Co więcej, poprzedni właściciel z reguły nie jest zainteresowany wywozem starego umeblowania, więc możesz od niego je odkupić za ułamek wartości. Dzięki temu wprowadzisz się zaraz po podpisaniu umowy i możesz wymieniać meble etapami, co pozwoli Ci uniknąć kosztownych inwestycji zaraz po wydaniu majątku na zakup mieszkania.

Kolejnym atutem jest lokalizacja. Ze względu na wysokie ceny działek, większość mieszkań deweloperskich powstaje na obrzeżach. Dlatego, jeśli chcesz mieszkać w centrum i nie wydać majątku na apartamentowiec, pozostaje Ci rozejrzeć się na rynku wtórnym. Dodatkowo, Twój przyszły dom już stoi, więc możesz go zobaczyć, poznać okolicę i nie musisz się obawiać, że otrzymasz inny lokal niż ten, który widziałeś na projekcie. Nie martwisz się też o opóźnienia w budowie, bo przecież dawno jest już skończona.

Na koniec warto wspomnieć o infrastrukturze. Żłobki, przedszkola, transport publiczny – to wszystko jest na starych osiedlach. W przypadku nowych inwestycji czasami wprowadzasz się do bloku pośrodku niczego, a na budowę przystanków, sklepów i reszty infrastruktury miejskiej musisz cierpliwie czekać.

Nie rezygnuj z żadnej opcji

Jak widzisz każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Może dlatego, gdy spytaliśmy specjalistów z agencji Sfera Nieruchomości S.C. – gdzie lepiej szukać nieruchomości – odpowiedzieli, że najrozsądniej jest po prostu przejrzeć zarówno oferty z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. To słuszne podejście, zwłaszcza, że przeglądanie ofert nic przecież nie kosztuje.

uslugi-poligraficzne

Rodzaje usług poligraficznych

Poligrafia jest branżą specjalizującą się w produkcji szeroko pojętych wydruków. Warto przy tym zaznaczyć, że na ten proces składa się szereg czynności i usług związanych z projektowaniem i przygotowaniem do druku, różnymi technikami drukowania, a także obróbką introligatorską. Jakie wyróżniamy podstawowe usługi poligraficzne i na czym one polegają?

Druk

Do podstawowych i najważniejszych usług świadczonych przez firmy działające w branży poligraficznej należy wytwarzanie wydruków. Materiały te mogą być przygotowywane przy pomocy różnych technik, z czego największą popularnością w przypadku większych nakładów cieszy się druk offsetowy. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu cylindrów obciągniętych gumą, za pomocą których przenosi się obraz z formy drukarskiej na zadrukowywaną powierzchnię, np. papier. Do zalet druku offsetowego należy niski koszt uzyskania pojedynczego wydruku, jednak uruchomienie produkcji wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego technologia ta wykorzystywana jest dla wysokonakładowego druku materiałów, takich jak:

 • Książki i czasopisma – to nie tylko usługi składu i drukowania, ale także uszlachetniania druku oraz zdobienia, np. lakierowania, złocenia, czy foliowania. Usługi druku książek obejmują również przygotowanie opraw.
 • Ulotki, foldery, naklejki, wizytówki – mogą być drukowane w różnych formatach, na różnych podłożach, np. papierze o dowolnej gramaturze.
 • Plakaty – druk offsetowy pozwala tanio i szybko uzyskać dużą liczbę wydruków w dowolnym formacie.

Oprócz tego druk offsetowy wykorzystywany jest do druku teczek reklamowych, bloczków konferencyjnych, notesów i wielu innych materiałów.

Inne

Profesjonalne firmy działające w branży poligraficznej, czego przykładem jest Drukarnia Interdruk z Warszawy, oferują również inne usługi związane z szeroko pojętym wytwarzaniem wydruków. Do takich nietypowych zleceń poligraficznych należy m. in. wykonywane i zdobienie specjalnych karnetów okolicznościowych, np. ślubnych. Ponadto oferty takie mogą również obejmować tłoczenie i nadruki na płytach CD, a także projektowanie i wykonywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych, takich jak smycze, naklejki czy magnesy na lodówkę, które powstają przy pomocy różnych technik, w tym także drukarskich. Jak się zatem okazuje, usługi poligraficzne to niezwykle szeroki zakres czynności związanych z wytwarzaniem wszelkiego rodzaju materiałów drukowanych, w szczególności na potrzeby branży reklamy i marketingu, ale także do innych celów.

awaria-turbosprezarki

Najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek

Turbosprężarka jest jedną z ważniejszych części, którą znajdziemy pod maską naszego auta. Jest to wirnikowa maszyna, składająca się z turbiny oraz sprężarki, osadzonych na wspólnym wale. Jej głównym zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego. Turbina urządzenia zasilana jest spalinami z silnika, z kolei sprężarka zasila silnik sprężonym powietrzem. Jak wiele części i ta ulega awarii. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek?

Awaria turbosprężarki jest jedną z najpoważniejszych awarii auta, jaka może nam się przydarzyć, dlatego powinniśmy starać się za wszelką cenę jej uniknąć. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są najczęstsze awarie turbosprężarek.

Obcy materiał

Zdarza się, że do korpusu ssącego lub wydechowego silnika dostanie się piasek, kamienie, śruby, połamane elementy silnika lub pęknięte elementy przełączeniowe; wówczas mamy do czynienia z awarią, spowodowaną obcym obiektem. Powoduje to pogięcie lub wyszczerbienie się łopatek turbiny lub koła kompresji. Przed wymianą turbosprężarki upewnijmy się, że układy ssące i wydechowe w silniku są drożne.

Problem oleju

Kolejnymi, najpopularniejszymi przyczynami awarii turbosprężarki są problemy z olejem: bądź jest on zanieczyszczony, bądź też następują przerwy w jego dostawie. Jeśli olej silnikowy jest niskiej jakości lub jeśli nie pamiętamy o jego regularnej wymianie, powinniśmy liczyć się z pojawieniem się głębokich rys na łożyskach turbosprężarki. Oprócz brudnego oleju, przyczyną ich powstawania będzie także zablokowany lub uszkodzony filtr oleju bądź niesprawny zawór przelewowy. Z kolei 4-5 sekundowe przerwy w dostawie oleju prowadzą do wypalenia oraz wypolerowania powierzchni łożysk. Będzie się tak działo również w przypadku, gdy samochód nie był użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie oleju jest zbyt niskie bądź silnik został nieprawidłowo uruchomiony po wymianie lub regeneracji turbosprężarki. Jeśli przerwy w dostawie oleju są dłuższe i trwają około 10 sekund, mówimy o niedobrze ciśnienia oleju. Oprócz rys, powoduje on przebarwienia techniczne. Jeśli takie zauważymy, sprawdźmy, czy nie została uszkodzona pompa olejowa lub czy przewód, smarujący turbosprężarkę, nie jest zagięty. Jeśli nasza turbosprężarka uległa awarii, zwróćmy się do renomowanego serwisu turbosprężarek TURBO-TECH. Jeśli naprawa okaże się niemożliwa, pracownicy zaproponują nam kupno nowego, wysokiej jakości urządzenia.

Przegrzanie

Ostatnią, niemniej niebezpieczną przyczyną awarii turbosprężarki jest przegrzanie. Jeśli temperatura spalin jest zbyt wysoka lub jeśli po skończonej pracy zbyt szybko wyłączymy silnik, wówczas następuje nagromadzenie węgla, powstałego w wyniku wypalającego się oleju. Wypala się on w trakcie przejścia wyższej temperatury z korpusu wydechowego turbosprężarki na korpus środkowy. W efekcie omawianego procesu, może powstać korozja łożysk podzespołu, a poszczególne części mogą zostać zagięte lub ulec pęknięciom.

Zalety wyrobów z tworzyw sztucznych

Zalety wyrobów z tworzyw sztucznych

Wyroby z tworzyw sztucznych cieszą się ogromną popularnością w niemal każdej gałęzi przemysłu na całym świecie. Z wykonanych z tego surowca przedmiotów korzystamy na co dzień i chętnie się nimi otaczamy. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięczają one właściwościom materiału, z którego są wykonane. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zalety posiadają tworzywa sztuczne.

Czym są tworzywa sztuczne?

Bardzo często określa się wszystkie tworzywa sztuczne mianem plastiku. Nie jest to jednak prawdziwe określenie. W rzeczywistości plastik należy bowiem tylko do jednego z rodzajów tworzyw sztucznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Hubeny, zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych: Właściwa definicja tworzyw sztucznych określa je jako materiały, które zbudowane są z syntetycznych, wytworzonych przez człowieka polimerów. Mogą one składać się z nich w 100% bądź zawierać w sobie także zmodyfikowane polimery naturalne. Ich skład zaś uzupełniany jest, w zależności od potrzeby, tzw. modyfikatorami. Najpopularniejszymi pośród modyfikatorów są napełniacze, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV oraz środki spieniające i barwniki.

Zalety tworzyw sztucznych

Zalety wyrobów z tworzyw sztucznych można sprowadzić do zalet samego surowca. A ten ma ich wiele. Po pierwsze tworzywa sztuczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością właściwą. Oznacza to, że stosunek wytrzymałości mechanicznej do ciężaru właściwego jest korzystny. Dzięki temu zaś przedmioty wykonywane z tego materiału mogą być trwałe i odporne m.in. na uszkodzenia mechaniczne. Tworzywa sztuczne wyróżniają się również małą gęstością, która w praktyce umożliwia np. produkcję wyrobów, mogących unosić się na wodzie. Duża łatwość w formowaniu pozwala z kolei na produkcję przedmiotów o rozmaitych kształtach oraz wykorzystywanie różnych technik produkcyjnych takich jak np. rotomoulding czy overmoulding. Overmulding, inaczej zalewanie to proces polegający na obtrysku surowcem metalowych części lub wiązek kablowych takich jak wtyczki. Tworzywa sztuczne świetnie się sprawdzają jako powłoki kabli i wtyczek, mają bowiem bardzo dobre właściwości elektroizolacyjne.

Kolejna zaletą tworzyw sztucznych, na którą warto tutaj zwrócić uwagę jest wysoka odporność na działanie substancji chemicznych oraz wody. Dzięki niej wyroby z tworzyw sztucznych nie ulegają korozji, co w połączeniu z długą żywotnością oraz brakiem konieczności konserwacji, czyni je bardzo praktycznymi.

Nie bez znaczenia pozostaje estetyczny wygląd wyrobów z tworzyw sztucznych, który jest osiągalny dzięki możliwościom zabarwiania surowca (na dowolny kolor bądź pozbawiania go koloru w ogóle), tworzenia pożądanej faktury powierzchni oraz efektu połysku.

folia spożywcza

Jakie standardy powinna spełniać folia spożywcza? Podstawowe informacje

Folia spożywcza PCV to – jak sama nazwa wyraźnie wskazuje – specjalny rodzaj materiału, dedykowany dla przemysłu spożywczego. Głównym zadaniem folii spożywczej jest bezpieczne przechowywanie towarów, z dochowaniem ich należytej świeżości. Folia tego typu charakteryzuje się szczególną rozciągliwością i dość dużą przezroczystością. Bardzo często występuje pod nazwą folii na gorący stół, jako że umożliwia pakowanie produktów przy pomocy specjalnych maszyn pakujących. Co jeszcze warto wiedzieć o folii spożywczej?

Charakterystyka folii spożywczej PCV – najważniejsze cechy produktu

Do często wymienianych cech folii spożywczej PCV (folii na gorący stół) należą: mocna rozciągliwość, elastyczność oraz wysoka przejrzystość. Nie jest to jednak wszystko, o czym należy pamiętać. Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowe właściwości oddychające folii. To głównie dzięki nim, materiał foliowy nadaje się do pakowania różnego typu artykułów spożywczych. Zapakowana żywność ma zagwarantowaną odpowiednią wymianę tlenu i pary wodnej. Utrzymana jest właściwa równowaga gazowa, w konsekwencji czego wewnętrzna strona folii nie podlega niepożądanemu zapoceniu. Dodatkowym atutem folii spożywczej PCV jest jej wysoka wytrzymałość na zrywanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu sprawdza się ona świetnie przy magazynowaniu i transporcie. Materiał foliowy posiada również doskonały efekt pamięci, tzn. zdolność powrotu do poprzedniego kształtu.

Folia spożywcza w praktyce – co warto o niej wiedzieć?

Folia spożywcza PCV jest dostępna na sprzedaż w wielu szerokościach. Może się też różnić innymi istotnymi parametrami, m.in. pod względem: grubości, długości, wydajności, rozciągliwości, przepuszczalności wody, tlenu, dwutlenku węgla itd. Z reguły, w sklepach dostępnych jest kilka wariantów folii spożywczej – przykład stanowi oferta renomowanej firmy Centropack. Gdzie najczęściej stosuje się folię? Przede wszystkim przy pakowaniu świeżych artykułów spożywczych, takich jak mięso, drób, wędliny, wędzone ryby, owoce, warzywa, grzyby, pieczywo. Dotyczy to również wyrobów garmażeryjnych i cukierniczych. Oczywiście z uwagi na kontakt z żywnością, folie muszą posiadać deklaracje producenckie, potwierdzające ich zgodność z wymogami rozporządzeń, dyrektyw i ustaw (krajowych oraz europejskich). Przed zakupem warto sprawdzić, czy dana folia została przetestowana pod kątem bezpieczeństwa żywności oraz czy spełnia wymogi dotyczące ochrony środowiska.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu