nocleg-pod-warszawa

Noclegi pod Warszawą – gdzie warto się zatrzymać?

Do stolicy co roku przyjeżdżają miliony turystów. Ale do stolicy przybywa też dużo osób w  celach innych niż turystyczne – na przykład w celach zawodowych, na mecze czy koncerty. Zapotrzebowania dla noclegi dla gości odwiedzających Warszawę jest duże – nic więc dziwnego, że i oferta miejsc noclegowych zarówno w samej stolicy, jak i pod nią jest bogata i zróżnicowana.

Warszawa – niekwestionowane centrum kraju

Warszawa to nie tylko stolica naszego kraju, ale też ważne centrum polityczne, ekonomiczne, kulturowe, naukowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywają się tu liczne wydarzenia biznesowe i naukowe: kongresy, konferencje, targi oraz inne eventy – około 25 tysięcy każdego roku. Warszawa jest też miastem świetnie skomunikowanym z resztą kraju oraz z Europą i światem, dzięki czemu możemy tu gościć turystów przybywających z różnych zakątków globu.

Baza noclegowa stolicy

Rozbudowana i atrakcyjna baza noclegowa stolicy pełni niewątpliwe duży atut dla wszystkich osób wybierających Warszawę za cel podróży. Do dyspozycji gości jest kilkaset obiektów noclegowych, a w nich – kilkadziesiąt tysięcy miejsc. Naprawdę jest w czym wybierać!  Wśród miejsc, gdzie przybysze mogą zostać na noc, są m.in. hotele, hostele, motele, schroniska młodzieżowe. Są to obiekty o różnym standardzie oraz różnych cenach za pobyt – oferta stolicy jest dostosowana do różnych preferencji i możliwości finansowych gości. Ci z najbardziej zasobnym portfelem mogą skorzystać z oferty dobrych hoteli zapewniających luksusowe warunki pobytu, ale również dla osób z ograniczonym budżetem znajdą się miejsca, w których można skorzystać z noclegu w Warszawie w przyzwoitym standardzie.

A może tańszy nocleg pod Warszawą?

Interesującą opcją może być również nocleg pod Warszawą, a więc zatrzymanie się nie w samej stolicy, ale jednej z miejscowości znajdujących się blisko niej. Taki wybór ma wiele zalet. Niewątpliwym atutem są niższe ceny noclegów niż te w metropolii – za ten sam standard pobytu można zapłacić tu o wiele mniej.  Ale to nie jedyny atut przemawiający za zatrzymaniem się w takim miejscu Hotel Solec pod Warszawą. Warto też docenić kameralną atmosferę takich obiektów oraz panujące wokół nich ciszę i spokój, o które tak trudno w stolicy. Nie każdy turysta dobrze znosi zgiełk i hałas stanowiące nieodłączną część miejskiego życia. Wybierając obiekt zlokalizowany na obrzeżach stolicy lub już poza nią, można mieć pewność komfortowego wypoczynku. Dla wieli gości to bardzo ważny argument, niezależnie od tego, czy przebywają do stolicy w celach turystycznych czy służbowych.

butla-powietrzna

Zasady legalizacji butli powietrznych

Legalizacją potocznie nazywane są badania okresowe, którym podlegają butle powietrzne ze znakiem CE. Badania te odbywają się przy udziale inspektora UDT. Jakie butle zaliczamy do tej kategorii i jakie są szczegółowe zasady legalizacji – te oraz inne informacje zamieszczamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Co to są butle CE?

Pod nazwą tą kryją się butle wykorzystywane w aparatach oddechowych, zbiorniki gaśnic oraz zbiorniki przenośne w urządzeniach specjalnych lub będące urządzeniem specjalnym. Ich użytkowanie wymaga regularnego poddawania ich badaniom okresowym, czyli legalizacji. Przy zakupie nowej butli tego rodzaju należy zgłosić chęć jej użytkowania w UDT – wtedy butla zostanie poddana badaniu odbiorczemu i stosownie oznakowana poprzez również przez stempel inspektora UDT. Klient otrzymuje też papierowy protokół z badania wraz z decyzją zezwalającą na eksploatację. Badanie odbiorcze ma określony termin ważności, dopuszczenie butli do eksploatacji jest przedłużane właśnie przez legalizację butli, czyli ich badania okresowe. Warto też pamiętać, że każda zmiana sposobu użytkowania butli wymaga powtórzenia badania odbiorczego, nawet gdy badania okresowe są jeszcze ważne. Eksploatacja butli CE bez ich zgłoszenia niesie ze sobą konsekwencje prawne.

Jak często wymagane są badania okresowe butli?

Informacje na temat wytycznych dotyczących wykonywania badań okresowych butli CE znajdują się w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów z grudnia 2012 r w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. z 2012 r., poz. 1468) dozorowi technicznemu. Zgodnie z wyżej wymienionymi zapisami butle powietrzne oddechowe do nurkowania powinny być poddawane badaniom okresowym co dwa lata, a butle powietrzne do użytku lądowego co pięć lat. Jednak przepisy zastrzegają też, że mogą obowiązywać inne terminy badań okresowych butli, jeśli ich producent określił je w instrukcji użytkowania. Zatem podsumowując: terminy legalizacji butli są regulowane przez instrukcje ich producentów oraz obowiązujące prawo i wytyczne UDT.

Legalizacja butli: o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak zauważa ekspert z firmy „Agpol”, jeśli legalizacje butli powietrznych oddziela dłuższy okres czasu, warto poddawać butlę okresowej kontroli i ocenie przebiegu eksploatacji m.in. poprzez wykręcenie zaworu. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które przy napełnianiu butli korzystają z nieznanych lub niepewnych punktów napełniania.

toyota-hybrydowa

Toyota hybrydowa. Na czym polega jej innowacyjna technologia?

Toyota to prawdziwy pionier na rynku pojazdów hybrydowych. Modele takie jak Prius czy Auris zyskały status kultowych, wpisując się na stałe w krajobraz polskich i zagranicznych dróg. Co stoi za fenomenem popularnych hybryd? Dlatego napęd Hybrid Synergy Drive koncernu Toyota okazał się przełomowym, na trwałe zmieniając rynek motoryzacyjny?

Połączenie doskonałe

Hybrid Synergy Drive marki Toyota wykorzystuje największe dobrodziejstwa napędu elektrycznego – jego oszczędność i elastyczność – przy jednoczesnym zniwelowaniu najistotniejszej wady, czyli ograniczonego zasięgu działania. Stało się to możliwe dzięki równoległemu wdrożeniu silnika spalinowego jako podstawowego źródła energii. W teorii mamy zatem do czynienia z napędem spalinowo-elektrycznym. HSD nie obowiązują jednak ścisłe definicje. Technologia hybrydowa Toyota wykracza poza podziały i stwarza możliwość jazdy w pełni elektrycznej, z wyłączeniem standardowych funkcji silnika spalinowego.

Rozwiązanie w stylu eko

Napęd hybrydowy to przede wszystkim znacząca oszczędność dla portfela. Niewielkie wykorzystanie silnika spalinowego w procesie eksploatacji auta sprawia, że znaczącej redukcji (ponad dwukrotnej) podlega spalanie. Mniejszemu zużyciu ulegają też poszczególne elementy konstrukcji pojazdu – układ hamulcowy (napęd hybrydowy wspomaga hamowanie), a także sprzęgło, alternator, rozrusznik czy paski klinowe, których to części… hybryda zwyczajnie nie posiada! Ekonomice towarzyszą względy ekologiczne, związane z niższą emisją spalin. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem prawdziwie w stylu eko.

Potwierdzona niezawodność

Mniejsza ilość awaryjnych systemów i podzespołów to niższe prawdopodobieństwo wystąpienia rzeczywistej usterki na trasie. Potwierdzają to rankingi bezawaryjnych pojazdów, w których co roku hybrydowe modele marki Toyota święcą triumfy, zajmując czołowe miejsca. Auta cieszą się długoterminowym zaufaniem kierowców, wskutek czego nie tracą mocno na wartości i można je odsprzedać w korzystnej cenie, po latach satysfakcjonującej jazdy. To także dodatkowa korzyść ekonomiczna, na którą nie sposób przymknąć oko.

Poznaj hybrydę na własnej skórze

Szukasz samochodu nowoczesnego, niezawodnego, komfortowego i niekosztownego w eksploatacji? Toyota z innowacyjnym systemem Hybrid Synergy Drive może być odpowiedzią na Twoje codzienne potrzeby. Nawiąż kontakt z dealerem i przekonaj się o tym samemu. Renomowany salon samochodowy Toyota Centrum Wrocław oraz inne placówki na terenie całej Polski serdecznie zapraszają. Przyjdź, porozmawiaj z przedstawicielem Toyoty osobiście, umów się na jazdę testową. Odczuj to na własnej skórze. Z pewnością nie doznasz zawodu.

reklama-plandeka

Właściwości i zastosowanie reklam na plandekach

W dzisiejszych czasach reklama stanowi podstawową formę informacji wizualnej i jeden z najważniejszych elementów struktury marketingu. Żeby była skuteczna, musi zostać zaprojektowana i wykonana w odpowiedni sposób, który przyniesie wymierne efekty. Wśród najbardziej skutecznych systemów reklamy możemy wyróżnić reklamy wielkoformatowe na plandekach z wykorzystaniem nośników mobilnych.

Wysokiej jakości materiały

Plandeki reklamowe to produkt wykonany na bazie wysokiej jakości tkanin PVC. Stosuje się je zazwyczaj jako osłonę samochodów ciężarowych, dostawczych i osobowych, jednak można je wykorzystać również w przypadku łodzi, motorówek czy hal namiotowych. Na plandekę nanoszona jest reklama, najczęściej za pomocą druku wielkoformatowego lub, rzadziej, z folii wycinanej ploterowo. Takie rozwiązanie pozwala na użycie wielokolorowej grafiki oraz zdjęć w doskonałej jakości, dzięki czemu reklama jest doskonale widoczna i zwracająca uwagę potencjalnych klientów. Nowoczesna technologia druku solwentowego, wykorzystywanego przez firmę Parys, pozwala na wykonanie nawet najbardziej wymagających projektów i sprawia, że stworzone w ten sposób grafiki reklamowe są wodoodporne oraz odporne na wpływ wysokich i niskich temperatur. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci laminatu pozwala na ochronę wydruku przed promieniowaniem UV. Tak wykonana reklama jest trwała i wytrzymała na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Skuteczna reklama

Reklama wielkoformatowa z wykorzystaniem mobilnych nośników to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi marketingowych o bardzo szerokim zakresie oddziaływania. Jego wykorzystanie w znacznej mierze przekłada się na rozpoznawalność i popularność danej firmy. To bardzo korzystna alternatywa dla tradycyjnych reklam stacjonarnych – może dostać się niemal w każde miejsce, o każdej porze,, co pozwoli na dotarcie do bardzo dużej grupy klientów. Reklama mobilna jest w ciągłym ruchu, może poruszać się po ściśle ustalonej trasie, a więc jest w stanie dotrzeć do miejsc, gdzie w danej chwili panuje najwyższe natężenie ruchu, a przez to trafić do jak największej liczby odbiorców. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku krótkich kampanii reklamowych, takich jak otwarcie sklepu, akcja promocyjna lub informacyjna czy organizacja imprezy. Doskonale sprawdza się również przy długotrwałych kampaniach. Reklamy na plandekach mogą również stanowić formę reklamy stacjonarnej, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Czym charakteryzują się progresywne układy smarowania?

Smarowanie zapewnia maszynie skuteczne i wieloletnie użytkowanie, gdyż znacząco zmniejsza szkodliwe tarcie, które zachodzi między poszczególnymi elementami urządzenia. Za doprowadzenie smaru do konkretnych części odpowiedzialność ponoszą różnego rodzaju układy smarowania. Zastanawiasz się, czym charakteryzują się progresywne układy smarowania, jakie są ich zalety i gdzie znajdują zastosowanie? W takim razie znalazłeś się we właściwym miejscu.

Smarowanie ma na celu ochronę poszczególnych elementów maszyny i poprawę ich żywotności. Zabezpiecza urządzenie przed niebezpiecznym tarciem, które negatywnie odbija się na funkcjonowaniu maszyny. Środki smarne dostarczane są do łożysk urządzenia przy pomocy układów smarowania. Dlatego, jeśli zależy nam, żeby urządzenie działało sprawnie przez wiele lat, koniecznie musimy zadbać o odpowiednie smarowanie. Dlaczego warto postawić na progresywny układ smarowania? Podpowiadamy.

Jak działają progresywne układy smarowania?

Tego typu układy są zasilane z pompy, do której przyłączone zostają rozdzielacze progresywne.  Rozdzielacz główny doprowadza smar do rozdzielaczy drugiego stopnia, a te z kolei, mają za zadanie dostarczyć smar do punktów smarowania. Jeżeli mamy do czynienia z małą ilością punktów, wystarczy zastosowanie rozdzielacza głównego. Progresywne układy smarowania doskonale sprawdzają się przy maszynach i urządzeniach o niedużych rozmiarach.

Zalety progresywnych układów smarowania

Do największych zalet tego systemu należy prosta budowa i nieskomplikowana obsługa. Warto także zaznaczyć, że monitorowanie pracy całego układu jest bardzo łatwe, a system funkcjonuje niezawodnie. Ponadto progresywne układy smarowania wyróżniają się wysokim ciśnieniem pracy, znikomą wrażliwością na wahania temperatury i precyzyjnym odmierzaniem środka smarnego. Co więcej – progresywny system smarowania jest stosunkowo tani, biorąc pod uwagę skuteczność jego działania. Jeżeli szukamy kompleksowej obsługi z zakresu systemów smarowania, obejmującej zarówno doradztwo, projektowanie, jak i sprzedaż, montaż oraz serwis, postawmy na zaufaną firmę jak TriboTec z Wrocławia. Specjaliści dostarczają rozwiązania do przemysłu ciężkiego, maszynowego, hutniczego, spożywczego i innych.

Pamiętajmy, że smarowanie jest niezwykle istotne z punktu widzenia żywotności maszyny i jej bezproblemowego działania. Dlatego warto zainwestować w system, który zapewni urządzeniu sprawnie funkcjonowanie przez wiele lat. Postawmy na progresywne układy smarowania, które wyróżniają się prostą obsługą, precyzyjnym dawkowaniem środka smarnego i niezawodnym działaniem.

wegiel-kamienny

Zalety ogrzewania węglem kamiennym

Węgiel kamienny jest wciąż najbardziej popularnym materiałem grzewczym wykorzystywanym w naszych domach. Posiada on wiele praktycznych zalet, do których należy między innymi jego niska cena, wydajność i duża dostępność, ale, co ważne także ekologiczność, której brak był częstym zarzutem w stosowaniu węgla kamiennego. Okazuje się, że zarzuty te nie mają obecnie uzasadnienia biorąc pod uwagę fakt coraz częściej stosowanego ekogroszku.

Węgiel kamienny – charakterystyka i zastosowanie

Węgiel kamienny występuje pod kilkoma postaciami różniącymi się od siebie zawartością siarki i popiołu, a także wielkością. Są to groszek, orzech oraz kostka.

Węgiel kamienny charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co w praktyce daje nam wymierne korzyści w postaci uzyskania odpowiedniej temperatury przy niewielkim zużyciu materiału palnego. Kaloryczność węgla to najważniejszy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, ponieważ właśnie on decyduje o wartości opałowej węgla – radzi nasz rozmówca reprezentujący firmę Ekogroszek Centrum.

Używanie węgla ma uzasadnienie w przypadku docieplonych budynków, które za sprawą izolacji sprowadzają utratę ciepła do minimum. Innym rodzajem węgla jest węgiel brunatny, stosowany głównie w przemyśle, który jednak nie sprawdzi się w przypadku ogrzewania domów prywatnych ze względu na niską kaloryczność – jego użycie jest po prostu nieopłacalne.

Zalety ogrzewania węglem kamiennym

Niewątpliwą zaletą ogrzewania węglem kamiennym jest jego cena. Jest to najtańszy obecnie sposób ogrzewania budynków. Ponadto wyróżnia się on bardzo dużą dostępnością, co powoduje dużą konkurencję na rynku, a w konsekwencji wpływa również na jego niską cenę.

Aby zastosować ogrzewanie węglem kamiennym musimy zainstalować odpowiedni piec lub kocioł. Urządzenia te także wiążą się z niewielkimi kosztami zakupu, podobnie jak ich ewentualna naprawa.

Wbrew obiegowym opiniom ten sposób ogrzewania posiada wiele walorów ekologicznych, a to za sprawą ekogroszku, czyli nowoczesnej wersji węgla.

Ekogroszek – ekologiczny węgiel

Ekogroszek, oprócz tego, że posiada dużą kaloryczność i niewielką wilgotność, cechuje się także znikomą zawartością siarki i innych związków chemicznych, co skutkuje małą emisją zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. Produkowany jest na bazie starannie wyselekcjonowanych partii węgla kamiennego i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego węgla. Do używania ekogroszku stosuje się specjalne kotły wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, które są nie tylko ekonomiczne, ale pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu i zapewniają wygodę w użytkowaniu.

schody-dywanowe

Cechy i zalety schodów dywanowych

Nieskończona ilość sposobów na wykończenie wnętrz pozwala nam na wcielenie w życie nawet najbardziej śmiałych pomysłów. Szczególnie ostrożnie musimy podejść do kwestii schodów w mieszkaniu. Z racji ich gabarytów i funkcji zawsze będą rzucały się w oczy, dlatego ich ścisłe dopasowanie do zamysłu wnętrzarskiego to absolutna podstawa. Jedną z metod na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie schodów dywanowych.

Konstrukcja schodów dywanowych

Schody dywanowe – produkowane między innymi przez firmę Domschod – wbrew swojej nazwie nie mają nic wspólnego z dywanami (choć jeśli chcemy, możemy obić je wykładziną). Stanowią typ schodów, które nie mają belek policzkowych, czyli tych, do których montowane są stopnie. Klasyczne schody wyposażone są w tego typu belki, dzięki czemu łatwiej przenoszą obciążenia powstające na skutek ich codziennego użytkowania. Schody dywanowe radzą sobie z tym problemem zupełnie inaczej. Wykonane są przede wszystkim z dużo grubszych materiałów zdolnych do wytrzymania ciężaru osób, które z nich korzystają. Istnieją schody dywanowe wzmocnione od spodu belkami, a także kotwami mocującymi je do stropu oraz posadzki. Niekiedy te pierwsze sprytnie maskowane są przez balustrady. Same schody mogą być wykonane z dowolnego materiału, spośród których najczęściej wybierane są drewno oraz metal.

Jakie są zalety schodów dywanowych?

Brak belek policzkowych sprawia, że schody dywanowe wydają się „odchudzone” względem klasycznych. To właśnie dzięki tej cesze konstrukcje tego typu stanowią idealne rozwiązanie dla wnętrz stawiających na minimalistyczne podejście do kwestii schodów. Nie ograniczają przy tym naszych opcji. Podobnie jak klasyczne schody, także schody dywanowe występują w bardzo wielu rodzajach. Spotykane są schody dywanowe zabiegowe, proste, wachlarzowe, dwubiegowe i inne – możemy je zatem dobierać w zależności od naszych upodobań i wymagań. Widzimy zatem, że schody dywanowe konstruowane są na różne sposoby – sprawia to, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Ich mądre zaprojektowanie sprawia, że wpasują się zarówno we wnętrza modernistyczne, jak i minimalistyczne oraz high‐endowe. Są doskonałym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy szukają czegoś, co zespoi schody z resztą wnętrza i uczyni je mniej nachalnymi. Oczywiście o typie schodów warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku, co ma szczególne znaczenie przy schodach dywanowych, które ze względu na swoją konstrukcję oraz nieobecność tzw. „nosków” wymagają nieco więcej miejsca przy linii brzegowej.

badania-okulistyczne

Jak często należy wykonywać okresowe badania okulistyczne

Często o tym, by wybrać się do okulisty, myślimy dopiero wtedy, gdy coś niedobrego dzieje się z naszym wzrokiem albo gdy oczy przez dłuższy czas bolą, swędzą lub pieką. Oczywiście wizyta u specjalisty jest wówczas jak najbardziej wskazana, powinniśmy jednak odwiedzać go regularnie również wtedy, gdy teoretycznie nic się nie dzieje. Wiele schorzeń bowiem potrafi rozwijać się niepostrzeżenie. Jak często zatem należy badać wzrok?

Dzieci i młodzież do 18. roku życia, o ile nie zgłaszają większych problemów z widzeniem, powinny przechodzić podstawowe badania okulistyczne średnio raz na trzy lata. Są zresztą zwykle poddawane okresowym kontrolom wzroku w ramach odbywających się co jakiś czas obowiązkowych badań przeprowadzanych w przedszkolach i szkołach. Gdy u dziecka stwierdzona zostanie wada wzroku, trzeba je zabierać do okulisty tak często, jak zaleci ten ostatni.

Przed czterdziestką

Między 20. a 40. rokiem życia często zaniedbujemy badania wzroku, tłumacząc się brakiem czasu czy potrzeby. Zdarza się jednak, że potrzeba taka owszem, zachodzi – tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. „Niewyjaśnionego pochodzenia” bóle głowy albo problemy z koncentracją mogą bowiem wiązać się z nieostrym widzeniem, które uświadamiamy sobie np. dopiero po wejściu do niewłaściwego autobusu. Zamiast się męczyć, lepiej regularnie badać wzrok i w razie potrzeby skorygować go dzięki okularom albo soczewkom kontaktowym. Gdy już je nosimy, okulistę odwiedzajmy średnio raz w roku. W przeciwnym razie wystarczy stawiać się u niego dwa razy rzadziej.

W wieku średnim

Po czterdziestce dwuletnie odstępy między badaniami wzroku to minimum. Często bywa zaś, że powinniśmy je robić corocznie, jako że w tym okresie naszego życia istotnie rośnie ryzyko wystąpienia zaćmy czy jaskry. Jak dowiadujemy się w Centrum Medycznym „Ultramedic” w Bielsku-Białej, niebezpieczna jest zwłaszcza ta ostatnia, bo nie da się jej wyleczyć. Jeśli już jednak się pojawi, ale zostanie wykryta odpowiednio wcześnie – właśnie dzięki okresowym badaniom okulistycznym – na szczęście można skutecznie zahamować jej rozwój i tym samym ocalić wzrok.

Jego naturalna tendencja do pogarszania się wraz z wiekiem u wielu osób prowadzi do prezbiopii. Jest to zjawisko, które polega na tym, że przestajemy widzieć wyraźnie z bliska. Nie oznacza to jednak niestety, że jeśli do tej pory byliśmy krótkowidzami, to wada się „przesunie i wyrówna”. Konieczne będzie stosowanie po prostu różnych rodzajów soczewek, co wymaga stałego monitorowania podczas kontrolnych wizyt u okulisty przynajmniej raz w roku.

Osoby starsze

Z podobną częstotliwością powinny stawiać się na nie osoby z grup ryzyka, jeśli chodzi o zapadalność na niektóre choroby narządu wzroku – czyli m.in. obciążone nimi dziedzicznie, ale też te, które przekroczyły 60. rok życia. W tym wieku komórki regenerują się znacznie wolniej, „szwankować” zaczynają różne narządy i układy, w tym kluczowe dla widzenia układ krążenia oraz układ nerwowy. Podanie odpowiednio dobranych leków na podstawie przeprowadzonych badań pozwala natomiast przedłużyć sprawność i dłużej cieszyć się życiem.

skuter-sniezny

Na jakie elementy zwracać uwagę kupując skuter śnieżny?

Kiedy tylko kończą się letnie wakacje, wiele osób w naszym kraju już zaczyna myśleć o kolejnym sezonie wypoczynkowym, które kojarzy nam się z białym szaleństwem. Narty i deski to dziś niemalże standard, jednak skutery śnieżne też zyskują coraz więcej zwolenników. Czym właściwie jest skuter śnieżny, co powinniśmy o nim wiedzieć i na jakie elementy zwracać uwagę, kupując swój własny sprzęt do ekstremalnej jazdy po śniegu?

Czym jest skuter śnieżny i jaka jest jego historia?

Historia skuterów śnieżnych sięga początku ubiegłego stulecia. W 1908 roku powstał pierwszy prototyp skutera śnieżnego, zaprojektowany i skonstruowany przez rosyjskiego wynalazcę. Kilkanaście lat później, a dokładniej w 1924 roku, amerykański konstruktor stworzył swój własny prototyp skutera śnieżnego, który już trzy lata później został opatentowany. Skuter śnieżny to połączenie sań śnieżnych i skutera – tak można najprościej opisać ten sprzęt. Dobre, nowoczesne skutery śnieżne to pojazdy przystosowane do jazdy po wyznaczonych, śnieżnych szlakach, ale i po bezdrożach, umożliwiające także poruszanie się po lodzie. Dostępne są skutery jednoosobowe i dwuosobowe, z silnikami przyjaznymi dla środowiska naturalnego.

Co wziąć pod uwagę kupując skuter śnieżny?

Zaczynając poszukiwania idealnego skutera śnieżnego, powinniśmy wziąć pod uwagę, jaki ma silnik – najlepsza jest wersja czterosuwowa. Silnik czterosuwowy pracuje ciszej niż dwusuwowy. Zwracamy też oczywiście uwagę na to, jaką ma kanapę i czy ma oparcie, czy ma wystarczająco pojemny bagażnik i podgrzewane manetki. Najlepsze skutery śnieżne, które są dziś dostępne na rynku, mają przednie zawieszenie opierające się na wahaczach. To ważne dla komfortu jazdy, tak samo, jak szerokość tzw. gąsienicy i wysokość łopatek. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Taurus z Pruszcza Gdańskiego, im szersza gąsienica, tym bardziej stabilny pojazd. Warto zwrócić uwagę, czy skuter śnieżny jest wyposażony w bieg wsteczny z oczywistych względów. Istotny jest także rozrusznik elektryczny dobrej jakości. Jeśli chodzi o samą markę skutera, bierzmy pod uwagę, czy ma ona rozwiniętą sieć serwisową w kraju, by w razie awarii nie trzeba było przypadkiem wybierać się po pomoc fachowców do innego kraju.

Na koniec warto też wspomnieć o mocy – jeśli nasze przygody ze skuterem śnieżnym wyobrażamy sobie jako brawurową jazdę po śnieżnych terenach, moc musi być naprawdę spora. Skutery śnieżne wysokiej mocy mogą rozwinąć prędkość do nawet 150 km/h godzinę, a to naprawdę sporo. Trzeba dodać, że do prowadzenia skutera śnieżnego nie jest wymagane prawo jazdy i nie ma też obowiązku ich rejestracji, zawsze jednak należy zachować rozsądek.

szkola-prywatna

Szkoła prywatna czy publiczna – gdzie posłać swoje dziecko?

W pewnym momencie rodzice stają przed dylematem: czy lepszym wyborem dla dziecka będzie szkoła podstawa niepubliczna (prywatna), czy publiczna? Aby nie decydować w ciemno, warto przede wszystkim porównać oferty obu rozwiązań, poznać ich programy edukacyjne oraz propozycje zajęć pozalekcyjnych. Dobrym pomysłem jest również udanie się na dni otwarte szkół, w których można poznać atmosferę panującą w placówce oraz grono pedagogiczne. Co konkretnie wziąć pod uwagę wybierając szkołę?

Szkoła prywatna, a może publiczna? – kwestia opłat 

Podstawową różnicą między szkołą prywatną (niepubliczną) a państwową (publiczną) jest fakt, że w tej pierwszej funkcjonuje obowiązkowa opłata za naukę. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie, ile faktycznie kosztuje nauka dziecka – jaki koszt ponoszą rodzice zapisując dziecko do szkoły prywatnej, a jaki do szkoły państwowej. W szkole prywatnej opłata jest zwykle miesięczna. W ramach tej kwoty uczeń ma opłaconą naukę według podstawy programowej, czyli tradycyjne lekcje. Oprócz tego, szkoły prywatne umożliwiają dzieciom uczęszczanie na zajęcia dodatkowe wybrane według ich zainteresowań – najczęściej są to m.in. zajęcia muzyczne, teatralne, językowe, nauka gry na instrumentach, śpiew, taniec, szachy, karate i inne. Ponadto, w dobrych, prywatnych szkołach dzieci mają zapewnione również dodatkowe wyjścia (wycieczki, kino, teatr itp.), posiłki oraz możliwość skorzystania ze świetlicy (zazwyczaj 7.00-17.00).

Warto podkreślić, że w szkołach państwowych, mimo że rodzice nie płacą za naukę, to ponoszą wiele dodatkowych kosztów m.in. zajęcia pozalekcyjne, wyjścia w trakcie zajęć (wycieczki itd.), korzystanie ze szkolnej stołówki. Ponadto, w szkołach tych podstawa programowa nie zakłada tak intensywnej nauki języków, co nierzadko wiąże się z posłaniem dziecka do prywatnej szkoły językowej. Dodatkowo, w tych placówkach dzieci nie mają dostępu do świetlicy w tak dużym zakresie godzinowym, przez co rodzice zobowiązani są do częstszych zmian godzin pracy i dopasowania ich do godzin nauki dziecka. Z kolei, jeśli jest to niemożliwe, nierzadko decydują się na zatrudnienie opiekunki, która jest kolejnym, dodatkowo ponoszonym kosztem. Zatem zastanawiając się, czy wybrać dla dziecka szkołę prywatną, czy państwową, warto przekalkulować, jaki faktycznie będzie koszt obu rozwiązań.

Szkoła niepubliczna vs szkoła państwowa – renoma, opinie i liczebność klas

Należy również pamiętać, że wybór szkoły dla dziecka (np. Niepublicznej Szkoły Podstawowej Promyk ze Szczecina), powinien być związany z uprzednim sprawdzeniem opinii o placówce. Niezależnie od tego, czy jest to szkoła prywatna, czy państwowa, należy dowiedzieć się więcej o jej funkcjonowaniu od obecnych rodziców jej uczniów bądź dopytać tych rodziców, których dzieci już ją skończyły. W renomowanej szkole z dobrymi opiniami każdemu dziecku będzie dobrze, niezależnie od tego, czy będzie to szkoła prywatna, czy państwowa. Ponadto, na komfort dziecka, a także jego wyniki w nauce wpływ ma liczba osób w klasie, dlatego warto zdecydować się na szkołę, która gwarantuje mniejszą liczebność dzieci. Tym sposobem nauczyciel będzie mógł poświęcić każdemu uczniowi więcej uwagi.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu