przeprowadzka

Decydujesz się na przeprowadzkę? Zrób plan działania!

Przeprowadzka to skomplikowana operacja logistyczna. Przeniesienie się do nowego lokum wymaga od nas dużego zaangażowania. Często też wiąże się z dużą ilością nerwów. Żeby oszczędzić sobie stresu, przed przeprowadzką powinniśmy opracować własny plan działania. Jak zaplanować przeprowadzkę, by udało się ją przeprowadzić szybko i sprawnie? O czym trzeba pamiętać? Odpowiedzi na to potykanie znajdziecie w tym krótkim poradniku.

Po pierwsze – spisz wszystkie rzeczy, które chcesz przewieźć do nowego mieszkania

Przeprowadzka to okazja do zrobienia generalnych porządków w naszych rzeczach. Dlatego najlepszym sposobem na jej zaplanowanie, jest przeanalizowanie, które przedmioty chcemy koniecznie ze sobą zabrać do nowego lokum, a które nie będą nam potrzebne, bo na przykład już się zużyły, wyszły z mody albo przestały nam się podobać. Na listę powinny trafić tylko te rzeczy, które na pewno chcemy mieć przy sobie w nowym mieszkaniu. To ułatwi nam proces pakowania i pozwoli uniknąć zagracenia nowego lokum już w momencie wprowadzenia się do niego. Planując, co zostaje, a czego się pozbywamy, bierzmy też pod uwagę metraż nowego mieszkania.

Po drugie – pakowanie

Kiedy mamy już gotową listę przedmiotów, które chcemy zabrać ze sobą, możemy zabrać się za pakowanie. Ale zanim do tego przejdziemy, zadbajmy o to, by było w co zapakować poszczególne przedmioty. Najlepiej sprawdzą się tutaj solidne kartony. Możemy je po prostu kupić, albo wykorzystać opakowania po różnych sprzętach AGD, które zalegają na strychu czy w piwnicy. W pakowaniu ważne jest, by nie robić tego chaotycznie. Dzielmy rzeczy nie tylko na kategorie, ale tez na pomieszczenia, w których mają się znaleźć w nowym lokum. Dzięki temu rozpakowywanie się także pójdzie nam sprawnie. Pamiętajmy, by każdy karton został opatrzony etykietą, byśmy wiedzieli co jest w środku. Rzeczy, które nie będą przewożone w kartonach, takie jak meble czy rośliny, tez musimy odpowiednio zabezpieczyć, by nie uszkodziły się podczas jazdy.

Krok trzeci – transport

Ostatnim krokiem do udanej przeprowadzki, jest znalezienie dobrej firmy transportowej, która przewiezie cały nasz dobytek do nowego mieszkania. Przeprowadzka własnym autem jest skomplikowana i często wymaga pokonywania trasy ze starego mieszkania do nowego co najmniej kilkukrotnie. Firma transportowa dysponuje pojazdami, które pozwolą przewieźć wszystko na raz, dzięki czemu cała przeprowadzka przebiega bardzo sprawnie. Dobrą firmą transportową organizująca przeprowadzki jest Przeprowadzki Transportwawa24 Kamil Ciechomski.

chore-zatoki

Jak wyleczyć skutecznie zatoki i zatkany nos?

Zapalenie zatok to okropnie nieprzyjemne schorzenie, które w dodatku ma tendencje do powikłań i nawrotów. Podstawowe objawy, to uczucie zatkanego nosa, ale też bardzo silne bóle głowy i wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła. Kluczem, do pozbycia się problemu, jest go nie lekceważyć. To bardzo ważne – jeśli raz nie doleczymy zapalenia zatok ta choroba będzie nas prześladować przez wiele lat!

Reaguj już na pierwsze objawy

Początkiem zapalenia zatok najczęściej jest zwykły katar – może mieć on związek z infekcją, lub po prostu mieć charakter alergiczny. Taki niegroźny katar może mieć poważne skutki. Powoduje on znaczny obrzęk błony śluzowej nosa, przez co ujścia zatok są zamknięte. Sprawę pogarsza wydzielina śluzowo-surowicza. W takiej sytuacji zatoki są odcięte od świeżego powietrza, co powoduje ich choroby.

Zatoki, by były zdrowe, potrzebują po prostu odpowiedniej wentylacji. W innym przypadku rozwijają się tam szkodliwe drobnoustroje. Stan zapalny zatok powoduje zwiększenie ilości wydzieliny, która teoretycznie ma nam pomóc w pozbyciu się z zatok szkodliwych drobnoustrojów. Jeśli jednak nos jest niedrożny, sytuacja jeszcze się pogarsza. Wtedy pojawiają się bóle uciskowe w okolicach oczu, czoła, nasady nosa a także szczeki. Jeśli występują u nas takie bóle, a katar nie mija przez ponad 8 dni wówczas powinniśmy zastosować różne naturalne sposoby czyszczenia zatok aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu zatok. Taki przewlekły stan trwający często miesiącami lub latami doprowadza do nieżytu błony śluzowej nosa co w konsekwencji może spowodować powstanie polipówi trudności z oddychaniem.

Skutki antybiotykoterapii

Najczęściej stosowaną metodą są kuracje antybiotykowe. Zdarza się jednak, że taki lek to tylko sposób na chwilową ulgę. Niestety, często ostre zapalenie zatok zmienia się w zapalenie przewlekłe ponieważ najczęstszą przyczyną chorób nosa, zatok i gardła są bakterie paciorkowce i gronkowce, które są oporne na antybiotyki. Dlatego przed podaniem antybiotyku powinniśmy zrobić wymaz z gardła i nosa w celu wykrycia konkretnych szczepów bakterii, aby w dalszym etapie wykonać antybiogram o ocenić czy przyjmowany antybiotyk wogóle zadziała na dany szczep bakterii. Niestety większość z nas w desperacji przyjmuje kilka antybiotyków jeden po drugim z nadzieją ,że pozbędziemy się problemu chorych zatok, nosa lub gardła. Często zdarza się, że nie tylko nie wyleczymy zatok ale czujemy się jeszcze gorzej, przychodzi osłabienie organizmu, zostajemy z chorą wątrobą i żołądkiem oraz mamy wyjałowione jelita z pożytecznych bakterii biorących udział w prawidłowym trawieniu pokarmu.

Naturalne sposoby leczenia zatok

Jeśli nie będziemy prawidłowo leczyć zapalenia zatok, to może ono przejść w stan chroniczny utrzymujący się często miesiącami. Pomocy możemy więc szukać w medycynie naturalnej, która zna wiele sposobów na przewlekłe problemy z zatokami – naturalne metody leczenia zatok proponuje Centrum Terapii Naturalnych LALIMED – Lublin.

1) Pierwszym krokiem w LALIMEDZIE jest pzreprowadzenie testów biorezonansowych w celu wykrycia ognisk zakażnych konkretnych szczepów bakterii i wirusów obciążających układ oddechowy. Następnie w zależności od wyników testów stosowanie są konkretne terapie biorezonansowe w celu usunięcia tych ognisk zakaźnych konkretnych bakterii i wirusów, w tym także gronkowców i paciorkowców oraz innych bakterii będących głowną przyczyną zapalenia zatok. Usunięcie tych przyczyn powoduje, że objawy same znikają. Często stosuje się także terapie na rozpuszczanie polipów nosa.

2) Kolejnym bardzo dobrym sposobem na pozbycie się choroby z zatok są płukanki do nosa.

Najczęściej stosowane są płukanki z soli fizjologicznej, które dają dużą ulgę. Jednak jeszcze skuteczniejsze są płukanki tzw.”neti-neti”. Do ich wykonania używa się specjalnych buteleczek z dziubkiem i wczasie płukania nosa wlewa się do jednej dziurki nosa zawartość pojemniczka a drugą dziurką nosa płukanka wylewa się na zewnątrz. Cały zabieg wykonujemy nad zlewem. Jednak najważnieszy jest skład płukanki, który działa niszcząco na bakterie.

Do wykonania płukanki używamy :

– 250 ml ciepłej wody

– 15 ml srebra koloidalnego

– 15 kroplli wody utlenionej

– 15 kropli jodyny

Płukankę wykonujemy codziennie 1-2 razy przez okres 2 tygodni. Częstym objawem oczyszczających się zatok jest spływanie ropnej wydzieliny po kilku dniach stosowania płukanki. W tym czasie należy być cierpliwym ponieważ oczyszczanie zatok z  wydzieliny może potrwać nawet 2 tygodnie.

3) Przy zapaleniu zatok bardzo korzystne są inhalacje z zastosowaniem olejku pichtowego z syberyjskiej jodły białokorej. Inhalacje tego typu skutecznie rozpuszczają wydzieliny z nosa.

4) Niezwykle pomocna jest również akupunktura jako jedna z najstarszych metod przywracania równowagi biodynamicznej w organizmie. W przypadku akupunktury należy zastosować od kilku do kilkunastu zabiegów.

5) W celu udrożnienia zatok można przyjmować syrop chrzanowo-miodowy (dostępny w sklepach zielarskich), który dezynfekuje cały układ oddechowy.

6) Wiele osób stosuję okłady z rozgrzanej soli na okolice czoła. Sól doskonale rozpuszcza śluzy i wysusza zatoki.

7) Dobre rezultaty daje naświetlanie chorych zatok lampą BIOPTRON, która emituje konkretny rodzaj światła działający leczniczo na zatoki.

Przypadek zapalenia zatok, to dowód na to, że nawet zwykłego przeziębienia nie powinniśmy lekceważyć, bo może przynieść to bardzo przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Przeziębienia i grypy dają mnóstwo powikłań pochorobowych w postaci zapalenia zatok, nieżytów nosa i gardła, zapalenia mięśnia sercowego, przesostu zastawek serca, zapalenia stawów, infekcji nerek, nerwobóli, przewlekłego zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu. Dlatego zawsze powinniśmy zadbać o to aby chorobę doleczyć do końca aby w przyszłości nie spowodowała przykrych powikłań.

Sprzedaż lekarstw w świetle prawa. Co warto wiedzieć?

Każdy z nas kupuje leki. A czy znasz swoje prawa jako pacjent i klient apteki jednocześnie? Na jakie pytanie farmaceuta musi udzielić Ci odpowiedzi, a co powinieneś przed wizytą wiedzieć sam? Czy to prawda, że sprzedaż lekarstw na receptę może odbyć się bez recepty i czy wiesz, jak długo jest ona ważna? Warto znać odpowiedzi na wszystkie te pytania.                                            

Prawa pacjenta

Sprzedaż leków w naszym kraju regulują przepisy zawarte w Ustawie Prawo Farmaceutyczne oraz w Ustawie o Izbach Aptekarskich. Najistotniejsze zapisy dla nas – pacjentów udających się do apteki – dotyczą naszych praw. Dobrze jest je znać.

1. Mamy prawo pytać

Według ustawy, w aptece mogą pracować wyłącznie farmaceuci oraz technicy farmaceutyczni. Ich obowiązkiem jest: wydawanie produktów leczniczych, sporządzanie leków recepturowych oraz udzielanie informacji o lekach i wyrobach medycznych.

W praktyce oznacza to – jak tłumaczy farmaceuta z apteki „Pod Wagą” w Szczecinieże mamy prawo pytać o szczegółowe informacje na temat leków, a farmaceuta ma obowiązek nam odpowiedzieć. Dobrze też jest pamiętać o tym, kiedy stoimy w aptece w kolejce i złościmy się na to, że „farmaceuta ucina sobie pogawędki z klientami”. Każdy pacjent ma prawo pytać.

W przypadku leków na receptę, farmaceuta zobligowany jest poinformować pacjenta o sposobie dawkowania leku. Może także przybliżyć ewentualne działania niepożądane specyfiku oraz wyjaśnić, jakie interakcje mogą zajść pomiędzy przyjmowanymi lekami. Tutaj jednak pacjent musi wcześniej poinformować farmaceutę o wszystkich substancjach, jakie przyjmuje. Obowiązkiem farmaceuty jest także udzielanie niezbędnych wskazówek przy doborze produktów medycznych (leków) bez recepty lekarskiej oraz przy wyrobach medycznych i suplementach diety.

2. W godzinach otwarcia apteki musi być obecny magister farmacji

Technik farmacji nie ma uprawnień do wykonywania wszystkich czynności. Technik nie może sporządzać, wytwarzać ani wydawać produktów leczniczych i wyrobów medycznych o silnym działaniu, substancji odurzających oraz niektórych substancji psychotropowych. Nie może także udzielać fachowych porad na temat leków na receptę. Jeśli więc nie masz pewności, czy rozmawiasz z farmaceutą, czy technikiem – zapytaj, masz prawo.

3. Apteka nie jest sklepem

Obecnie apteki oferują produkty medyczne, wyroby medyczne oraz wiele suplementów diety. Mimo tego, według ustawy, apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, a nie sklepem. Co prawda, w aptece tak jak w sklepie kupujemy, ale w aptece mamy prawo do uzyskania fachowej i obiektywnej informacji na temat produktów. Farmaceuci nie mogą ograniczać się tylko do udzielania informacji handlowych. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to m.in., że mamy prawo prosić o tańszy zamiennik leku przepisanego przez lekarza. Apteki są bowiem ustawowo zobowiązane do informowania o dostępności tańszych odpowiedników leków. A pacjent ma prawo podjąć decyzję, czy chce kupić lek z recepty, czy jego dostępny zamiennik. Wyjątek od sytuacji stanowią recepty, które lekarz wyraźnie oznaczył „NZ” – nie zamieniać. Wówczas farmaceuta nie może proponować mniej kosztownego zamiennika, a pacjent musi wykupić dokładnie ten lek, który zapisał lekarz na recepcie.

4. Farmaceuta może wydać lek dostępny wyłącznie na receptę bez recepty

Jest to możliwe. Kiedy? Ustawa mówi, że pacjent może otrzymać lek standardowo dostępny na receptę, nawet jeśli tej recepty nie ma, jeśli jest to lek „na ratunek życia”. Do leków „na ratunek życia” zaliczają się produkty medyczne, które pacjent stosuje stale i nie może przerwać ich dawkowania. Są to leki hipotensyjne, diabetologiczne, hormony tarczycowe itd. Musimy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji zapłacimy za lek 100% ceny.

5. Recepta:

  • recepta jest dokumentem – pamiętaj, aby traktować ją tak jak inne dokumenty, bo zniszczona odbiera Ci możliwość refundacji leków
  • recepta na antybiotyk jest ważna 7 dni – jeśli nie wykupisz leku w tym czasie, recepta traci ważność, a Ty musisz ponownie udać się do lekarza
  • recepta na pozostałe leki jest ważna do 30 dni od daty jej wystawienia
  • recepty nie musisz realizować osobiście – a osoba, którą o to poprosisz, nie ma obowiązku legitymowania się w aptece; farmaceuta może jednak poprosić o weryfikację danych osobowych z recepty, kiedy są one wypisane niewyraźnie bądź błędnie; pamiętaj też, aby w miarę możliwości, nie prosić o pomoc przy realizacji recepty dzieci, farmaceuta może bowiem odmówić wydania leków dzieciom poniżej 13. roku życia

Warto znać najważniejsze przepisy regulujące sprzedaż lekarstw w polskich aptekach. Nasze zdrowie jest bezcenne.

soczewki-okularowe

Jak dobrać właściwe soczewki do okularów ?

Nowoczesne salony optyczne mają nam wiele do zaoferowania. I nie chodzi tu tylko o szeroki wybór modeli oprawek. Znacznie więcej możliwości mamy też teraz przy wyborze soczewek do okularów. Odpowiednio dobrane soczewki mają wpływ na komfort używania okularów, dlatego warto rozsądnie podejść do ich wyboru. Najlepiej, jeśli na zakup okularów ruszymy odpowiednio przygotowani. Najważniejsze informacje na temat nowoczesnych soczewek znajdziecie w tym poradniku.

Soczewki – najważniejsza część okularów

Zacznijmy od banału, o którym jednak często zapominamy – to soczewki są najważniejszą częścią naszych okularów. Wydaje się to oczywiste, jednak praktyka wskazuje na to, że znacznie więcej czasu i uwagi poświęcamy oprawom okularowym, niż tym, co w tych oprawach się znajdzie. Można oczywiście powiedzieć, że optyk i tak musi wstawić w nie to, co zapisał lekarz. To jednak tylko część prawdy. Chociaż soczewki musza oczywiście spełniać wymogi zapisane przez lekarza na recepcie, to bardzo dużo zależy od tego, na jakie dodatkowe rozwiązania się zdecydujemy podczas zakupów w salonie optycznym.

Po pierwsze – wybierz tworzywo

Wybór tworzywa, z którego wykonane są soczewki naszych okularów jest bardzo istotny. Skuteczne i trwałe są soczewki szklane. Są one jednak bardzo ciężkie, co stanowi problem zwłaszcza przy dużych wadach wzroku. Dziś takie soczewki odchodzą do lamusa, a zastępują je znacznie lżejsze soczewki z polimeru plastiku. Takie soczewki są też tasze w produkcji. Nie są jednak tak trwałe. Lepszym rozwiązaniem są soczewki poliwęglanowe – pierwotnie okulary z takimi soczewkami produkowano na potrzeby wojskowe. Są one bardzo trwałe i lekkie. Jednak dziś największa nowością są soczewki z materiału Trivex, który pod wieloma względami przypomina soczewki poliwęglanowe, ale jest odporniejszy na pojawianie się aberracji chromatycznych.

Po drugie – powłoki

Soczewki okularowe, mogą być pokryte różnymi powłokami, poprawiającymi nasz komfort widzenia. Podstawą są połówki antyrefleksyjne, które pozwalają na wyeliminowanie odblasku światła. Widać to zwłaszcza na fotografiach. Ważna jest także ochrona oczu przed promieniami UV – taki filtr także powinien zostać nałożony na nowoczesne soczewki okularowe. Jeśli wykonujemy pracę biurową, optyk może nam zasugerować soczewki z filtrem chroniącym oczy przed światłem emitowanym przez ekran komputera. Ciekawym rozwiązaniem są też powłoki chroniące nasze okulary przed zaparowywaniem – sprawdza się to zwłaszcza zimą. Latem za to docenimy szkła fotochromowe, które pod wpływem promieni słonecznych ciemnieją. O wybór soczewek najlepiej zapytać dobrego optyka – znajdziemy go w salonie  Optic Design.

okulary

Okulary czy soczewki kontaktowe – co lepsze?

Ze względu na wielogodzinna pracę przed ekranem komputera, coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. W takiej sytuacji, często musimy zdecydować, jak korygować wadę – tradycyjnymi okularami, czy może soczewkami kontaktowymi? Jedno i drugie rozwiązanie ma pewne wady i zalety. Przygotowaliśmy ich porównanie, by każdemu ułatwić wybór najbardziej dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Co więc musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy, czy zainwestować w soczewki czy w okulary?

Okulary – tradycyjne rozwiązanie z charakterem

Okulary są rozwiązaniem znacznie starszym niż soczewki kontaktowe. Wciąż jednak cieszą się ogromną popularnością. Dziś okulary są wręcz pożądanym elementem modnych stylizacji. Odpowiednio dobrane oprawki, mogą sprawić, że będziemy wglądać zniewalająco – dodadzą naszej twarzy charakteru. Większość z nas dysponuje jednak zaledwie jedną parą oprawek – przez co nie zawsze możemy dopasować je idealnie do swojego stroju. To może być problemem. Poza tym, okulary mogą sprawić nam wiele kłopotu zimą, lub w trakcie deszczy. Chociaż nowoczesne soczewki okularowe mogą być wyposażone w specjalną formułę zapobiegająca zaparowywaniu, lun odpychająca krople deszczu, to jednak w takich sytuacjach mamy bardziej ograniczona widoczność niż w soczewkach kontaktowych. Wiele osób uprawiających sport także skarży się na to, że noszenie okularów w trakcie ćwiczeń nie jest dla nich komfortowe. Oprawki sprawdzą się natomiast u tych, którzy mają bardzo wrażliwe oczy – zakładanie soczewek może ich podrażniać.

Soczewki kontaktowe

Soczewko kontaktowe mają wielu zagorzałych fanów. Nie wpływają one na wygląd naszej twarzy, jednak możemy znaleźć rozwiązania, które podkręcą odrobine naturalny kolor naszych oczu. Soczewki dostępne są w wielu wariantach – np. soczewki jednodaniowe, lub takie, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Noszenie soczewek jest nieco droższe niż zakup okularów, jednak ten koszt rozłożony jest w czasie. Tutaj nie mamy już problemów z dopasowaniem stroju. Wiele osób twierdzi, że noszenie soczewek kontaktowych korzystnie wpływa na ich samoocenę. Tak naprawdę nikt niewtajemniczony nie wiem że mamy problemy ze wzrokiem. W soczewkach możemy biegać, pływać  i uprawiać sport, bez obaw, że coś się z nimi stanie. Soczewki znajdziemy w ofercie Zakładu optycznego Krystyna Pokorna-Stafin. Warto jednak wiedzieć, że przy niektórych wadach wzroku dobranie soczewek kontaktowych może być bardzo trudne. Dlatego to rozwiązanie nie dla każdego. Najlepiej decyzję o zakupie soczewek przedyskutować najpierw z okulistą.

obrobka-cnc

Główne zalety obróbki CNC

Obróbka w technologii CNC jest dziś wykorzystywana niemal w każdej branży. Wynika to z jej niepodważalnych zalet. Ta technologia pozwala na bardzo precyzyjne wycinanie elementów z różnego rodzaju tworzyw – metalu, drewna czy plastiku. To wykonania takiej obróbki niezbędne są oczywiście nowoczesne maszyny, które pozwalają się tak precyzyjne programować i są w stanie wykonać skomplikowane elementy. Co warto wiedzieć na temat obróbki CNC? Jakie są jej zalety?

Najważniejsze zalety obróbki w technologii CNC

Obróbka CNC ma bardzo wiele zalet, na co największym dowodem jest jej ogromna popularność. Taki sposób obróbki charakteryzuje się przede wszystkim ogromna precyzja. Takie go poziomu wykonania detali nie jesteśmy w stanie osiągnąć właściwie w żaden inny sposób i dotyczy to także naprawdę małych elementów. Poza tym obróbka CNC pozwala także na wielokrotne wykonywanie identycznych elementów na podstawie tego samego projektu – dzięki temu ryzyko wystąpienia jakiś błędów produkcyjnych jest naprawdę minimalne. Co również bardzo istotne, taki sposób obróbki elementów z metalu, drewna czy tworzyw sztucznych, pozwala je wykorzystać w maksymalnie wydajny sposób – w ten sposób oszczędzamy materiał na którym pracujemy i minimalizujemy liczbę odpadów.

Kluczową zaletą obróbki CNC jest połączenie szybkości i precyzji – bardzo dokładnie wykonane elementy są produkowane w błyskawicznym tempie – wielokrotnie szybciej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych technik obróbki. Ostatnia zaletą, o której koniecznie trzeba pamiętać, jest możliwość obrabiania elementów z na urządzeniach z kilkoma osiami. Wszystkie te zalety powodują, że maszyny CNC są stosowane w wielu różnych branżach – między innymi w przemyśle rolniczym, mechanicznym i motoryzacyjnym.

Wady obróbki CNC

Mimo wielu zalet obróbki CNC, nie jest to rozwiązanie idealne – i tak jak każda inna technika obróbki ma też kilka wad. Jedną z najważniejszych wad dotyczących obrabiarek CNC, jest konieczność opracowania projektu w specjalnym oprogramowaniu o nazwie CAD – opracowanie takiego projektu wymaga od nas fachowej wiedzy. Poza tym, taka obróbka to wciąż nieco wyższe koszty, niż obróbka metodą tradycyjną – czyli obróbka ręczna. Poza tym CNC sprawdza się tylko na pewnej puli wybranych materiałów. Dodatkowo zakres obrabiania materiału ogranicza pole pracy obrabiarki. Jednak mimo tych kilku zalet, technologia CNC jest świetnym rozwiązaniem, które nieustannie się rozwija. W procesie produkcji kruszarek w firmie Makrusz S.A. są stosowane tokarki i krawędziarki ze sterowaniem CNC.

kurs-bhp

Outsourcing BHP. Dlaczego warto zaufać specjalistom z zewnątrz?

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. Zobowiązują go do tego przepisy. Jednym z podstawowych elementów działań związanych z bezpieczeństwem w miejscu pracy są kury BHP. Każdy pracownik musi przejść przez takie szkolenie. Samodzielne prowadzenie takich kursów wymagałoby od nas właściwego wykształcenia i sporo czasu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest przekazać związane z tym obowiązki dobrej firmie zewnętrznej.

Co warto wiedzieć o outsourcingu?

Zanim przejdziemy do spraw związanych z BHP, skupmy się najpierw na samym pojęciu outsourcingu. To coraz powszechniejszy model prowadzenia firmy, który polega na zlecaniu innym podmiotom gospodarczym części obowiązków związanych z naszą działalnością. Dzięki temu możemy korzystać z usług specjalistów, nie zatrudniając ich u siebie, czyli ograniczając w ten sposób koszty. Sprawy związane z BHP wymagają eksperckiej wiedzy, dlatego przekazanie ich  wykonania firmie zewnętrznej to dobry pomysł. Kursy BHP poprowadzi dla nas na przykład specjalizująca się w tej branży firma Avis.

Zalety korzystania z pomocy ekspertów

Outsourcing usług związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, oraz Ochroną Przeciwpożarową, to dobry pomysł, ponieważ gwarantuje on nam – jako właścicielom przedsiębiorstwa większy spokój i pewność, że sprawy tak ważne jak bezpieczeństwo naszych pracowników, są w rękach prawdziwych ekspertów. To też kwestia spokoju podczas ewentualnych kontroli – kiedy prowadzeniem kursów BHP zajmują się u nas fachowcy z doświadczeniem, możemy mieć pewność, że wszystkie kontrole będą u nas przebiegać bez żadnych problemów.  To jednak nie wszystko – duże znaczenie dla naszego przedsiębiorstwa, zwłaszcza, kiedy prowadzimy małą firmę, będzie też zmniejszenie kosztów przeznaczanych na BHP.

Angażując firmę zewnętrzną, zyskujemy usługi na lepszym poziomie, inwestując w to mniej pieniędzy – nie musimy utrzymywać specjalnego stanowiska dla pracownika, który będzie się zajmować BHP dla nas. Takiej firmie płacimy tylko za wykonane usługi. Takie usługi to nie tylko samo prowadzenie szkoleń, ale tez stała obsługa naszej firmy, polegająca na regularnej analizie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w naszym przedsiębiorstwie. Tacy fachowcy udzielą nam wielu profesjonalnych porad, rozwieją nasze wątpliwości dotyczące aktualnych przepisów i zadbają o to, by nasza firma spełniała wszystkie prawne wymogi związane z bezpieczeństwem. Możemy też liczyć na opracowanie ocen ryzyka i instrukcje BHP dotyczące poszczególnych stanowisk pracy.

depilacja-laserowa

Zalety depilacji laserowej

Współczesna moda jest nieubłagana dla włosów na ciele. Skóra ma być gładka. Cóż, łatwo powiedzieć… Codzienne golenie się jest uciążliwe, a depilacja woskiem – bolesna. Pojawia się też problem podrażnień i wrastających włosków. Obecnie najlepszym sposobem na trwałe usunięcie owłosienia są zabiegi depilacji laserowej. Poznaj zalety tej metody – szybko pozbędziesz się maszynek i wosku!

Na czym polega depilacja laserowa?

Zabiegi depilacji laserowej można przeprowadzić w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych, np. Day Spa Dermalogica. Wykorzystuje się do tego nowoczesne urządzenia emitujące wiązki światła laserowego o odpowiedniej długości fali. Jak to się dzieje, że laser usuwa włoski?

Laser emituje ciepło, które jest pochłaniane przez włosy, natomiast nie narusza w żaden sposób skóry. Energia cieplna, docierając z ogromną precyzją wprost do włosa, uszkadza go. Cebulka się obkurcza i obumiera, a włos wypada. Zabieg depilacji laserowej polega więc na celowym i kontrolowanym naruszeniu struktury włosa.

W salonie Day Spa Dermalogica wykorzystywany jest Lumedin – certyfikowany medyczny laser diodowy przeznaczony do depilacji. Wykazuje się wysoką skutecznością dzięki emitowaniu światła o długości fali 808 nanometrów. Zapewnia dobrą penetrację skóry i dotarcie ciepła do każdego niepożądanego włoska. Za komfort zabiegu odpowiada potrójny system chłodzenia z użyciem wody, powietrza oraz szkła szafirowego.

Do niedawna depilacja laserowa była przeznaczona wyłącznie dla osób o ciemnym owłosieniu – jasne z trudem pochłania energię cieplną. Obecnie coraz szerzej dostępne są nowoczesne lasery, które radzą sobie nawet z jasnymi włosami.

Dlaczego warto wybrać depilację laserową?

Depilacja laserowa wygrywa ze wszystkimi konwencjonalnymi metodami usuwania owłosienia. Jej największą zaletą są długotrwałe rezultaty. Golenie maszynką trzeba wykonywać codziennie lub co drugi dzień, aby zachować gładkość skóry. Depilator przynosi efekt najwyżej na kilka tygodni, a jego stosowanie jest bolesne. Podobnie jest w przypadku wosku czy pasty cukrowej. Tymczasem zabieg depilacji laserowej jest trwały. Włosy nie powinny odrastać, a jeżeli już się pojawią po kilku latach, są cienkie i osłabione. Efekty zabiegu zależą od indywidualnych cech każdej osoby oraz stanu gospodarki hormonalnej.

Z uwagi na trwałość efektu depilacja laserowa jest zabiegiem stosunkowo tanim. Zastanów się, ile pieniędzy przeznaczysz na maszynki, pianki, depilatory, woski, pasty i środki łagodzące skutki uboczne tradycyjnej depilacji, a potem porównaj to z ceną kilku serii zabiegów depilacji laserowej (5‒6 dla pewności rezultatów). Do bilansu zysków i strat dodaj także czas poświęcony na golenie i zakupy, a także dyskomfort wynikający z podrażnień – widać jak na dłoni, że depilacja laserowa, która jest wolna od tych wad, po prostu się opłaca!

etui-na-telefon

Rodzaje etui na telefon

Produkowane w tych czasach telefony nie należą do najbardziej trwałych urządzeń – wystarczy je upuścić, aby go potłuc. Wymiana uszkodzonych części na nowe bywa kosztowna, dlatego warto działać prewencyjnie i odpowiednio zabezpieczyć swój telefon przed ewentualnym wypadkiem. Najlepszym sposobem będzie kupno odpowiedniego etui. Wybierać można spośród kilku ich rodzajów.

Czym kierować się przy wyborze etui?

To, jakie etui na telefon wybrać zależy przede wszystkim od stylu życia, zawodu i preferencji osoby wybierającej. Jak można się domyślić, inne będzie odpowiednie dla osoby pracującej w banku, a inne dla studenta. Choć estetyka etui to jego ważny element, który należy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji, to jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego jakość.

Dobrych ofert najlepiej szukać w sklepach internetowych, takich jak np. Absorb. Zazwyczaj mają one szeroki wybór różnego rodzaju etui, w bardzo korzystnych cenach.

Rodzaje etui na telefon

W sklepach znaleźć można bogatą ofertę etui na telefon. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale też materiałem i formą. Wśród różnych rodzajów etui znaleźć można:

  • futerał typu „wsuwka” – może być wykonany ze skóry lub materiału skóropodobnego, dobrze chroni telefon przed zarysowaniami i amortyzuje upadki; ten rodzaj etui to jednak propozycja dla osób, które nie korzystają z telefonu zbyt często – wyjmowanie i chowanie go do futerału na dłuższą metę może być uciążliwe,
  • hardcase – to rozwiązanie uniwersalne, który sprawdzi się u każdego posiadacza smartfona; takie etui chroni tylną część obudowy smartfona, do którego warto dokupić ochronę na ekran (np. w postaci hartowanego szkła); można znaleźć hardcase’y w różne wzory i w różnych kolorach, dlatego każdy posiadacz smartfona znajdzie takie etui, które w pełni będzie odpowiadało jego potrzebom,
  • nakładka skin/sticker – podobnie jak hardcase, chroni tylną część smartfona, jednak nie nakłada się ją na podstawową obudowę, ale nakleja jako dodatkową warstwę ochrony; może być wykonana ze skóry ekologicznej, usuwa się ją bez problemu (nie pozostawia śladów po kleju); nakładki dostępne są w wielu wzorach i kolorach,
  • etui z klapką – chroni zarówno tył, jak i przód smartfona, a jednocześnie nie ogranicza możliwości jego użytkowania, tak jak „wsuwka”, świetnie sprawdzi się jako ochrona telefonu biznesowego,

Czy warto kupić etui na telefon?

Dla niektórych posiadaczy smartfonów zakup etui może wydać się zbędnym wydatkiem, jednak możemy zagwarantować, że taka inwestycja z pewnością szybko się zwróci. Dzięki ochronie telefonu łatwiej można zadbać o jego bezpieczeństwo i dobry stan. Odpowiednio dobrane etui sprawi, że z telefonu korzystać będziecie jeszcze przez wiele lat, bez konieczności wydawania pieniędzy na drogie naprawy i wymiany uszkodzonych części.

urzadzenia-czyszczace

Nowoczesne urządzenia czyszczące dla domu

Czyszczenie domu wielu osobom kojarzy się z udręką. Konieczność ręcznego usuwania zabrudzeń – sięgania po rozmaite środki czystości, przyrządy i akcesoria – stanowi wątpliwą przyjemność, a w dodatku zabiera czas i siły. Tak jednak być nie musi. Z pomocą przychodzą innowacyjne technologie. Wiele nowoczesnych urządzeń czyszczących to rozwiązania bazujące na automatyce, zapewniające łatwe i bezwysiłkowe czyszczenie. Po jakie urządzenia warto sięgnąć, by czyszczenie domowych wnętrz stało się przyjemnością?

Wśród nowoczesnych urządzeń, wykorzystywanych do czyszczenia domowych wnętrz, jesteśmy w stanie wymienić wiele produktów. Należą do nich m.in. odkurzacze, szczotki, mopy czy froterki. Zaimplementowane technologie sprawiają, że nie mamy do czynienia ze zwykłymi narzędziami do porządków, a zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Dużym wyborem takich sprzętów czyszczących dysponuje np. renomowana marka Kärcher. Są one dostępne w Polsce za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów, takich jak firma Kerpol ze Szczecina. Poniżej znajduje się lista urządzeń, o których szczególnie warto wiedzieć.

Odkurzacze wielofunkcyjne

Obecnie produkowane odkurzacze wielofunkcyjne to modele o szeregu zalet, będące w stanie zrealizować kilka celów jednocześnie. W zależności od rodzaju odkurzacza, może on zbierać suchy i wilgotny brud oraz wodę, wyprać dywan i tapicerkę, a nawet usunąć zalegający popiół z kominka. Za nietypowy odkurzacz uchodzi zwłaszcza pochłaniacz pyłu. To dość niewielkie urządzenie, które umożliwia zachowanie porządku przy pracach domowych wykonywanych z pomocą wiertarki, bez potrzeby korzystania ze standardowego odkurzacza.

Odkurzacze parowe

Na równi z odkurzaczami wielofunkcyjnymi stawia się odkurzacze parowe. Łączą one cechy tradycyjnych odkurzaczy bazujących na sile ssącej, a także popularnych parownic domowych, wykorzystywanych do czyszczenia parą wodną. Tym samym, odkurzacze parowe zapewniają skuteczne odkurzanie oraz zbieranie wody (do ok. 0,5 litra). Czyszczenie parą i odkurzanie przy pomocy jednego urządzenia z aż dwoma zbiornikami pozwala na pracę bez zbędnych przerw i skutkuje uzyskaniem doskonałych efektów czyszczenia w możliwie krótkim czasie.

Szczotki akumulatorowe

Rozwój technologiczny urządzeń czyszczących objął również szczotki. Obecnie sprzedawane szczotki akumulatorowe do wnętrz domowych są polecane zwłaszcza osobom posiadającym zwierzęta. Bezprzewodowe działanie, kompaktowe rozmiary i ruchomy przegub sprawiają, że urządzenia te są znacznie wygodniejsze niż tradycyjna miotła. Niezawodnie usuwają włosy z dywanów oraz śmieci z podłóg twardych, zamiatając bezpośrednio przy krawędziach. Opróżniane zbiornika zanieczyszczeń odbywa się szybko, bez utrzymania kontaktu z brudem.

Mopy elektryczne

Mopy elektryczne, w przeciwieństwie do mopów konwencjonalnych, umożliwiają mycie podłóg bez ich uprzedniego odkurzania. Zbiornik wody czystej, zawierający wodę ze środkiem czyszczącym, automatycznie zwilża pad walcowy z mikrofibry. Elektrycznie napędzany pad obraca się w przód, likwidując luźne/suche zabrudzenia i wycierając podłogę w jednym przejściu. Tak wyczyszczona podłoga wysycha w mniej niż dwie minuty. System odkurzający obecny tuż nad padem zasysa wodę z zabrudzeniami z pada do zbiornika na brudną wodę. Dzięki temu, pad zachowuje czystość i gwarantuje dobre rezultaty czyszczenia.

Froterki z odsysaniem

Froterki (polerki) z opcją odsysania umożliwiają osiąganie satysfakcjonujących wyników czyszczących przy nanoszeniu środka nabłyszczającego i froterowaniu podłóg twardych, takich jak parkiet, linoleum czy kamień. Na skuteczność czyszczenia wpływa m.in. kształt głowicy polerującej, pozwalający na polerowanie podłóg w narożnikach i tuż przy ścianach. Do rozwiązań wpływających na komfort użytkowania polerki należą też system włączania/wyłączania (bez schylania się; blokada zwalniana stopą), schowek na zapasowe pady polerskie i worki filtracyjne, a także niewielkie kółka ułatwiające transport urządzenia.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu