Jak wybrać fototapetę do pokoju dziecięcego?

Tylko od naszej kreatywności zależy, jakiego charakteru nabiorą w domu poszczególne wnętrza. Zwykle lubimy wybierać rozwiązania ponadczasowe, choć w praktyce co jakiś czas konieczne jest odświeżenie aranżacji. Urządzając pokój dla dziecka, nie należy stawiać na ponadczasowość – zdecydowanie warto pomyśleć o takim wystroju, wyposażeniu i dekoracjach, które będą sprawiały, że młody człowiek będzie w pełni czuł, że to jego miejsce. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów, na który coraz chętniej decydujemy się przy aranżowaniu różnych pomieszczeń, jest wykorzystanie fototapet. Stają się coraz popularniejsze, a co za tym idzie, producenci i dystrybutorzy dokładają wszelkich starań, by w ich ofertach znalazły się produkty dla każdego. W naszym artykule skoncentrujemy się na fototapetach dla dzieci.

Fototapeta dopasowana do upodobań dziecka

Kiedy wybieramy fototapetę do pokoju dziecka, warto przyjrzeć się bliżej upodobaniom młodego człowieka, a nie kierować się wyłącznie swoimi preferencjami. Wróćmy raz jeszcze do zagadnienia ponadczasowości: każdy, nawet bardzo młody rodzic miał okazję w swoim życiu poznać kultową Myszkę Miki. To niewątpliwie postać ponadczasowa, jednak nie każdy musi ją lubić. Jeśli nasze dziecko też ją poznało i pokochało, możemy wybrać fototapetę z motywem tego miłego gryzonia. Nasz maluch może mieć jednak inne zainteresowania: kochać się w samochodzikach z bajek, Kubusiu Puchatku, Królu Lwie, czy uśmiechniętych dinozaurach. Dzieci bardzo wyraźnie potrafią nam wskazać, co je naprawdę interesuje. Nie każda dziewczynka lubi cukierkowe kolory i cieszy się na widok Królewny Śnieżki – są przecież też i takie młode damy, które wolą jednak roboty, czy bohaterów takich jak Kapitan Ameryka. A co, jeśli jednak nie chcielibyśmy mieć w domu potworka z filmu, który lubi dziecko?

Możemy szukać wśród tapet bardziej uniwersalnych, z ciekawymi wzorami (serduszka, popularne ostatnio sowy, motywy roślinne) albo widokami. Zasada jest prosta: najpierw powinniśmy w gronie dorosłych domowników ustalić, co pojawi się na ścianie, a następnie z palety ustalonych możliwości dać dziecku wybór – mówi nam przedstawiciel Sklepu TanieFototapety.eu ze Szczecina

To znacznie lepsze rozwiązanie, by dziecko nie pogubiło się w zbyt wielu możliwościach i byśmy sami nie musieli codziennie oglądać stwora, który przyprawia nas o mdłości. Taka odrobinka egoizmu, ale uzasadniona.

A dlaczego warto zdecydować się na fototapetę?

W pokoju dziecka zależy nam przede wszystkim na tym, by pociecha czuła się w nim komfortowo i z chęcią do niego wracała. Fototapetą w innych pomieszczeniach możemy dodatkowo osiągnąć ciekawe efekty, które z pewnością zachęcą nas, by bliżej przyjrzeć się tym produktom. Panoramiczna tapeta może optycznie powiększyć nasze wnętrze, a perspektywiczna je zmniejszyć. Głębia fototapety może pomóc nam ukryć niedociągnięcia pomieszczenia, czyli na przykład krzywe ściany. W zależności od naszych preferencji niektóre wzory mogą działać na nas relaksująco, inne z kolei pobudzać do pracy. Podsumowując: dobrej jakości fototapeta to naprawdę ciekawe rozwiązanie do każdego wnętrza, któremu chcemy nadać charakter.

Charakterystyka domów pasywnych

Domy pasywne to mieszkaniowa technologia przyszłości. Pozwala zminimalizować koszty przeznaczane na użytkowanie lokum. Aby dom był rzeczywiście pasywny, stosuje się nowoczesne rozwiązania z zakresu termoizolacji i odzyskiwania energii. Jak powinien być skonstruowany dom pasywny? Jakich materiałów używa się do budowy i ile można dzięki temu zaoszczędzić? Poznaj domy pasywne.

Do budowy domów pasywnych wykorzystuje się najwyższej jakości materiały o jak najlepszych parametrach izolacyjnych. Stąd zawyżony o ok. 20% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem koszt wzniesienia pasywnej konstrukcji. Niemniej inwestycja zwraca się, bo koszty ogrzewania są niwelowane o niemal 90%. Przykładowo: zwykły dom o powierzchni 150 m2 pochłonie rocznie 5000 zł na ogrzewanie. Dom pasywny o tej samej powierzchni zużyje na ogrzewanie i podgrzewanie wody energię wartą jakieś 600 zł!

Ściany, stropy i podłogi w domu pasywnym

Dom pasywny wyróżnia się doskonałą termoizolacją. Dąży się do tego, aby współczynnik przenikania ciepła nie przekraczał 0,15 W/m2 × K, a wszystkie mostki cieplne (słabe punkty izolacyjne konstrukcji, przez które ucieka najwięcej ciepła) zostały zniwelowane. Jak można to osiągnąć? O tym powie specjalista z firmy SuperHouse, która specjalizuje się w domach pasywnych:

Do zapewnienia pasywności energetycznej wykorzystuje się wielowarstwowe układy. Dotyczy to zarówno ścian, jak i stropów oraz podłóg. Warstwa izolacyjna ścian ma grubość minimum 40 cm. Szczególną wagę przykłada się do zabezpieczenia potencjalnych mostków cieplnych.

Okna w domu pasywnym

W tradycyjnym domu okna to słaby punkt izolacji. Okna energooszczędne kosztują, więc często wybieramy te o gorszych właściwościach. Dodajmy do tego nieprawidłowy montaż – i ciepło ucieka, a my musimy stale dogrzewać wnętrze. Ten problem nie dotyczy domów pasywnych. Dla zachowania jak najniższego współczynnika przenikania ciepła całej konstrukcji wykorzystuje się superszczelne okna o potrójnych szybach. Całość powinna mieć współczynnik U nie wyższy niż 0,8 W/m2 × K. Odpowiedni rozmiar okien i ich ulokowanie pozwalają też korzystać z energii słonecznej. Celem jest to, aby ciepła dostarczanego przez słońce było o 40% więcej niż w zwykłym domu. Pozwala to mniej czerpać z ogrzewania oraz nie zużywać nadmiernie energii na oświetlenie.

Ogrzewanie w domu pasywnym

W standardowym domu większość energii wykorzystywanej do generowania ciepła ogrzewa pomieszczenia, a niewielka jej część – wodę. W domu pasywnym jest wręcz przeciwnie. To ogrzewanie wody kosztuje tu najwięcej (ale wciąż niewiele). Do ogrzewania całego domu wystarczy rekuperator. Ogrzewa on powietrze dolatujące, wykorzystując energię cieplną powietrza wywiewanego z budynku przez system wentylacji.

uzdatnianie-wody

W jaki sposób wykonuje się chemiczną korektę składu wody

Korekta chemiczna składu wody to proces polegający na takiej modyfikacji jej parametrów, aby mogła być ona bez przeszkód wykorzystana do różnych celów użytkowych. Woda o odpowiednich parametrach chemicznych stosowana jest bowiem w ciepłownictwie, chłodnictwie, a także w  przemyśle spożywczym. Korekcie poddawany jest zarówno skład chemiczny wody, jak i jej pH.

Obniżanie pH wody i usuwanie z niej związków organicznych

Poprawa parametrów chemicznych wody jest niezbędna do zapewnienia prawidłowej pracy instalacji wodnych oraz zapobiega tworzeniu się w nich osadów. Osady te mogą negatywnie wpływać zarówno na pracę całej instalacji, jak i na samą jakość wody. Mogą także przyczyniać się bezpośrednio do awarii instalacji oraz skracać jej żywotność.

Korekta składu wody, inaczej nazywana także uzdatnianiem wody, przebiega najczęściej z wykorzystaniem specjalnych środków chemicznych, których zadaniem jest neutralizowanie niepożądanych substancji naturalnie występujących w wodzie. Środki chemiczne, w zależności od przeznaczenia wody, obniżają lub podnoszą jej pH oraz usuwają z niej związki organiczne, które występujące w zbyt dużych ilościach mogą przyczynić się do powstawania niekorzystnych osadów. Związki te mogą być także obniżane do bezpiecznego stężenia, które nie będzie miało negatywnego wpływu na stan oraz pracę instalacji wodnej. Dystrybucją takich środków i urządzeń do ich stosowania zajmują się takie firmy, jak np. Systemy uzdatniania wody Procon z Warszawy.

Uzdatnianie wody do celów ciepłowniczych oraz chłodniczych

Woda, która przepływa przez instalacje ciepłowniczą musi posiadać odpowiednie parametry, aby zagwarantować prawidłową pracę kotłów i urządzeń grzewczych. W tym celu usuwane są z niej związki, które mogą powodować powstawanie osadów, np. kamienia kotłowego, szlamu oraz korozji. Za pomocą środków chemicznych usuwane są przede wszystkim jony wapnia i magnezu. Woda kotłowa powinna posiadać także odpowiednie pH, dlatego zazwyczaj przeprowadza się proces jego redukcji. Podczas chemicznej korekcji wody kotłowej usuwane są z niej także związki żelaza i manganu, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania rdzy oraz zamulają wodę, co prowadzi do formowania się w instalacji szlamu. Podobnie przygotowywana jest woda przeznaczona do celów chłodniczych. W przeciwieństwie jednak do wody kotłowej woda chłodnicza musi być dodatkowo pozbawiona wszystkich składników mineralnych i organicznych. Chemiczna korekta wody chłodniczej ma więc za zadanie przede wszystkim zapobiegać namnażaniu się w instalacji mikroorganizmów wodnych, których rozwój może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia ludzi.

systemy sterowania

Rodzaje elektronicznych systemów sterowania silnikami wysokoprężnymi

Elektroniczne systemy sterowania silnikami wysokoprężnymi mają za zadanie zapewnić silnikowi lepsze spalanie, większą moc i ograniczoną emisję spalin. Sterują one procesem wtrysku paliwa i zapewniają pożądaną wielkość momentu obrotowego przy nieprzekraczaniu obowiązujących norm czystości spalin.

Współczesne silniki wysokoprężne bazują w większości na elektronicznych układach sterowania EDC (Electronic Diesel Control). Dzięki sterowaniu elektronicznemu, nowoczesne silniki wysokoprężne mają zapewnioną precyzyjną i zróżnicowaną wielkość wtrysku, która dostosowuje się do aktualnego stanu pracy silnika.

Jak system sterowania wyznacza dawkę wtrysku paliwa?

Elektroniczne systemy sterowania bazują na mikroprocesorach o dużej mocy, które sterują pracą silnika. W odróżnieniu do silników wyposażonych w konwencjonalne pompy wtryskowe z regulatorem mechanicznym, w pojazdach posiadających układ sterowania, naciskając pedał przyśpieszenia nie mamy bezpośredniego wpływu na wtryskiwaną dawkę paliwa.

Za dozowanie paliwa odpowiada sam system sterowania, który ustala ją analizując wiele czynników, są to m.in.:

 • obciążenie silnika,
 • temperatura,
 • skład spalin,
 • położenie pedału przyśpieszenia,
 • masa powietrza zasysanego,
 • prędkość obrotowa wału korbowego i rozrządu,
 • ciśnienie powietrza doładowującego,
 • oraz wiele innych.

Uzyskane informacje są następnie przetwarzane przez algorytm sterujący na dawkę paliwa i kąt wtrysku. Dzięki sterowaniu dawką paliwa na podstawie kilkunastu parametrów, możliwe jest nie tylko uzyskanie wyższej mocy, ale także zwiększenie efektywności współczesnych silników wysokoprężnych.

Jak dodaje ekspert z firmy BTH Fast – Wyznaczana jest nie tylko dawka paliwa, ale również chwila jego wtrysku. Wynika to z konieczności zapewnienia prawidłowego działania silnika, w związku z czym najpierw powinno nastąpić rozpoznanie wykrytych błędów, a dopiero później wprowadzenie odpowiednich korekt, takich jak np. ograniczenie momentu obrotowego albo praca w trybie awaryjnym w zakresie prędkości obrotowej biegu jałowego. Powoduje to konieczność przesunięcia momentu wtrysku paliwa.

Układy elektronicznych systemów sterowania

 Elektroniczne systemy sterowania silników wysokoprężnych składają się z trzech grup elementów:

 • czujników i nadajników wartości znamionowych – które przetwarzają wielkości fizyczne w sygnały elektryczne, określające warunki ruchu i wartości znamionowe
 • sterownika – zajmującego się przetwarzaniem parametrów odebranych z czujników i nadajników według algorytmów przeliczeniowych i wysyłaniem na ich podstawie odpowiednich sygnałów wyjściowych
 • elementy wykonawcze – są to elementy (nastawniki), które odbierają sygnały wykonawcze od sterownika i na ich podstawie uruchamiają elementy wykonawcze.

Oczywiście EDC nie jest jedynym systemem sterowania silnikami wysokoprężnymi. Producenci silników często tworzą swoje własne, niezależne systemy. Przykładem takich rozwiązań jest opracowany przez inżynierów firmy DEUTZ system sterowania silnika D-VERT (DEUTZ Variable Emission Reduction Technology). Producentem elektronicznych sterowników do silników wysokoprężnych jest również firma COMAP oraz inni producenci.

wanna-i-kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa czy wanna? Na co się zdecydować?

Wiele osób w trakcie wykańczania lub remontu swojej łazienki zastanawia się nad tym czy zdecydować się na montaż wanny, kabiny prysznicowej, czy może obu tych elementów jednocześnie. W naszym artykule postaramy się pomóc w podjęciu decyzji wskazując na zalety i wady obu tych rozwiązań.

Zalety kabin prysznicowych

Zaczniemy od opisania zalet korzystania z kabin prysznicowych, a tych jest naprawdę sporo. Największa z nich jest natury ekonomicznej. Biorąc prysznic zużywamy bowiem zdecydowanie mniej wody, niż odbywając kąpiel w wannie, w trakcie prysznicu jest to „zaledwie” około 50-60 litrów wody, natomiast do napełnienia wanny, w zależności od jej wielkości, zużywamy od 150 do nawet 300 litrów wody. Rachunek wydaje się więc prosty – jeżeli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy na rachunkach za wodę, zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór kabiny prysznicowej.

Inną ważną zaletą kabiny prysznicowej jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na umycie. Prysznic nigdy bowiem nie trwa dłużej niż kilka minut, natomiast kąpiel w wannie może nam zająć nawet pół godziny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca z firmy IMEXtop32 w Gdańsku, która oferuje szeroki wybór elementów wyposażenia łazienek: To zestawienie jest bardzo istotnym argumentem przede wszystkim dla dużych rodzin, dla których poranna kąpiel bardzo często staje się walką z czasem. Posiadanie kabiny prysznicowej pozwala cały proces przyspieszyć, a przy tym pamiętajmy, że prysznic w nowoczesnej kabinie, która posiada deszczownicę może być równie przyjemny jak kąpiel w wannie.

Zalety wanien

To co jest wadą wanny, jednocześnie jest jej wielką zaletą. Czyż istnieje bowiem coś bardziej relaksującego niż długa, ciepła kąpiel w wannie? Tę możliwość cenią sobie przede wszystkim kobiety, które potrafią z codziennej kąpieli zrobić prawdziwy rytuał i czerpać z niego bardzo dużo przyjemności. Takiej możliwości nie dają kabiny prysznicowe, ponieważ nie można w nich przebywać w pozycji leżącej lub półleżącej.

Wanny są także świetnym wyborem, jeżeli posiadamy małe dziecko. Dużo łatwiej jest bowiem je wykąpać właśnie w wannie niż pod prysznicem. Nie zaleca się z kolei tego rozwiązania osobom starszym, które mają już pewne problemy z poruszaniem, z racji czego dużo łatwiej jest im skorzystać z prysznica niż odbyć kąpiel w wannie.

Jak wiec widać zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowe posiadają bardzo wiele zalet, ale mają też pewne ograniczenia. Jeżeli nadal nie potrafimy się zdecydować rozwiązaniem w dużych łazienkach może być umieszczenie obu tych elementów, natomiast w małych montaż wanny ze specjalnym parawanem, który ułatwia także wzięcie prysznica.

druk-wielkoformatowy

Druk ponad B0

Z pojęciem formatu arkusza papieru większość z nas spotkała się już w dzieciństwie. Każdy z nas w szkole podstawowej korzystał z kajetów w formacie A5, później zwykle chętnie zamieniając je na większe zeszyty A4, które znacznie ułatwiały szybkie sporządzanie dużej ilości notatek podczas wykładów na studiach. Jednak te standardowe, znane wszystkim formaty, nie wyczerpują możliwości współczesnej poligrafii i z pewnością nie zaspakajają jej potrzeb.

Co to jest format arkusza?

Format określa wymiary arkusza papieru lub formy drukarskiej w przypadku druku offsetowego – wyjaśnia nasz rozmówca z wrocławskiej drukarni ANEX. Rozmiary arkuszy w poszczególnych formatach są ściśle zestandaryzowane i zgodne z międzynarodową normą ISO 216.

Standardowe formaty szeregów A i B

Wspomniana norma ISO 216, nazywana także normą Hasiok, opisuje 2 szeregi formatów – A (format zasadniczy) i B (format pomocniczy).

W przypadku formatów szeregu A, stosunek boku krótszego do dłuższego jest zawsze taki, jak bok kwadratu do jego przekątnej, ale z zaokrągleniem do pełnych mm. Dzięki przestrzeganiu tej zasady, składając arkusz formatu A na pół wzdłuż krótszego boku, zawsze uzyskamy 2 mniejsze arkusze o proporcji boków identycznej, jak w arkuszu wyjściowym.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, format zasadniczy A wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji materiałów szkolnych i biurowych, takich jak zeszyty, notatniki czy bloki rysunkowe. W poligrafii natomiast zdecydowanie chętniej wykorzystywane są formaty z szeregu B.

Wymiary formatów szeregu B są średnią geometryczną dwu pośrednich wymiarów szeregu A, przy czym również zaokrąglamy do mm. Ich wymiary są znacznie większe, dlatego wykorzystuje się je do druku plakatów, posterów, kalendarzy, a nawet map i atlasów. Formaty B1 (707×1000 mm) oraz B2 (500×707 mm) doskonale sprawdzają się w druku składanych broszur i folderów ofertowych.

Druk formatu ponad B0

Niektóre projekty graficzne wymagają druku na znacznie większych arkuszach, przekraczających nawet wymiary największego formatu z szeregu B, czyli B0 (1000×1414 mm). Druk ponad B0 jest konieczny np. przy tworzeniu dużych plakatów reklamowych i innych materiałów marketingowych, przeznaczony do ekspozycji na dużych przestrzeniach.

Uzyskanie tak pokaźnego wydruku nie zawsze jest możliwe. Tego typu projekty realizują wyłącznie te drukarnie, które dysponują nowoczesnymi maszynami do arkuszowego druku offsetowego. W takich zakładach możliwe jest uzyskanie materiałów w formacie B0 plus (1200×1620 mm).

Jeśli szukasz firmy gotowej do realizacji druku ponad B0, zachęcamy do kontaktu z drukarnią offsetową ANEX we Wrocławiu.

leczenie-kamienia-nazebnego

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny, wbrew pozorom, jest bardzo poważnym problemem dla naszych zębów. Jego pojawienie się skutkuje demineralizacja szkliwa oraz sprzyja rozwojowi bakterii próchnicowych. W naszym artykule dokładnie opisujemy w jaki sposób dochodzi do powstawania kamienia nazębnego oraz w jaki sposób temu procesowi zapobiegać.

Jak powstaje kamień nazębny?

Powstawanie kamienia nazębnego jest efektem twardnienia (mineralizacji) płytki nazębnej. Uniknięcie procesu odkładania się kamienia jest więc związane z unikaniem odkładania się płytki nazębnej, do którego jednak dochodzi zawsze, ale dodatkowo sprzyjają mu złe nawyki, polegajcie na paleniu papierosów czy nieprawidłowej, to znaczy zawierającej duże ilości  cukru, diecie.

Generalnie płytka zaczyna się pojawiać na naszych zębach niedługo po ich umyciu. Po około kilkudziesięciu godzinach zaczyna jednak twardnieć i zamienia się w kamień nazębny. Do tego procesu dochodzi przede wszystkim na skutek działania śliny. Zawarte w  niej duże ilości soli mineralnych wchodzą w reakcje z płytką nazębną doprowadzając do jej mineralizacji. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej ARS DENTANA w Gdyni:

W zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego najważniejszą rolę pełni więc prawidłowa hiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym spożytym posiłku jest doskonałą receptą na zapobieganie odkładania się kamienia. Miękką płytkę nazębną można bowiem spokojnie usunąć ze swoich zębów przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, natomiast twardy kamień – tylko poprzez wykonywany w gabinetach stomatologicznych skaling.

Wpływ kamienia na zęby

Jeżeli w porę nie usuniemy ze swoich zębów kamienia będzie on miał bardzo negatywny wpływ na zdrowie zębów. Przede wszystkim odkładanie się najpierw płytki, a potem kamienia nazębnego skutkuje demineralizacją szkliwa. Obecne w nich bakterie powodują w krótkim czasie zakwaszenie środowiska w jamie ustnej, a to z kolei prowadzi do powstawania próchnicy. Oprócz tego odkładanie się kamienia nazębnego sprzyja powstawaniu chorób dziąseł i przyzębia, m.in. zapalenia dziąseł oraz paradontozy.

Unikanie powstawania kamienia nazębnego

Jak już wspominaliśmy, najważniejszym elementem przeciwdziałania odkładaniu się kamienia nazębnego jest stosowanie się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej płynem z fluorem to najważniejsze elementy przeciwdziałania powstawania kamienia.

Nie mniej istotne jest także wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. W trakcie takiej wizyty, dentysta oprócz sprawdzenia czy na naszych zębach nie pojawiła się próchnica, wykona także zabiegi profilaktyczne, które dodatkowo zabezpieczą je przed odkładaniem się płytki nazębnej.

bandaże -antycellulitowe

Rodzaje bandaży Arosha

Bandaże Arosha to bandaże stosowane w medycynie estetycznej. Zabiegi z ich wykorzystaniem polegają na zwijaniu wybranych fragmentów ciała. Bandaże Arosha pozwalają na zredukowanie cellulitu, modelowanie sylwetki, nadanie skórze jędrności oraz poprawę jej stanu. Zakładane są na uda, biodra, pośladki, biust, szyję oraz ramiona. Jakie rodzaje bandaży Arosha wykorzystuje się w medycynie estetycznej?

Bandaże Arosha Slim-Cel – bandaże wyszczuplające i modelujące

Są to bandaże, które wykorzystywane są do wykonywania zabiegów wyszczuplających i modelujących sylwetkę. Wykazują bowiem działanie redukujące tkankę tłuszczową, która negatywnie wpływa na naszą sylwetkę. Ich działanie wyszczuplające opiera się na stymulacji mechanizmu rozkładu trójglicerydów. Takich bandaży używa na przykład Gabinet Kosmetyczny Tutti Beauty, proponując je w kilku rodzajach zabiegów.

W skład bandaży Arosha Slim-Cel wchodzi bowiem kofeina, która wspomaga proces detoksykacji oraz naturalnego metabolizmu nagromadzonych w naszych tkankach tłuszczów. Kolejnym składnikiem bandaży Arosha Slim-Cel jest guarana, która usprawnia proces lipolizy trójglicerydów, dzięki czemu tłuszcz jest jeszcze lepiej i szybciej usuwany z organizmu. Dodatek wyciągu z kasztanowca z kolei chroni naczynia włosowate w skórze oraz stymuluje naturalny jej drenaż. Pozytywnie wpływa to m.in. na stan naszych nóg, gdyż niweluje w nich uczucie ciężkości. Dodatek brązowej algi z kolei przyczynia się do usuwania nagromadzonych metabolitów oraz usprawnia proces metabolizmu tłuszczów.

Bandaże Arosha Cel-Term – bandaże antycellulitowe

Bandaże Arosha Cel-term to bandaże, które z powodzeniem wykorzystywane są również do prowadzenia zabiegów antycellulitowych. Mają one bowiem właściwości stymulujące metabolizm oraz wymianę tlenową, która przebiega w komórkach tłuszczowych. W ich składzie znajdują się takie składniki, jak wspomniana już kofeina oraz brązowa alga, które mają właściwości wspomagające naturalny drenaż, detoksykację oraz przyspieszanie metabolizmu tłuszczów. Obecna w bandażach Arosha Cel-Term wąkrotka azjatycka pozytywnie wpływa z kolei na stan naszej skóry, poprawia jej sprężystość, a dzięki stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu, zapobiega także powstawaniu nieestetycznych rozstępów. Oprócz tych składników, bandaże Arosha Cel-Term wzbogacone są także w dodatkową substancję rozgrzewającą, która dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych wspomaga przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw naszej skóry.

egzamin-prawo-jazdy

Jak radzić sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy?

W obecnych czasach posiadanie prawa jazdy to w zasadzie konieczność. Własny samochód zapewnia nam komfort podróżowania i przemieszczania się po mieście, jednak nie tylko ze względów prywatnych warto postarać się o prawo jazdy. Jego posiadanie zdecydowanie ułatwia znalezienie atrakcyjnej pracy. Niestety, wiele osób obawia się egzaminu i odczuwa silny stres w trakcie wykonywania poleceń instruktora. Jak trzymać nerwy na wodzy, aby zdobyć wymarzone prawko? Podpowiadamy.

Dla nastolatków prawo jazdy to upragniony symbol dorosłości, dla osób starszych – poprawa jakości i komfortu życia. Nie ukrywajmy – komunikacja miejska nie jest najwygodniejszym sposobem dojeżdżania do pracy czy sklepu. Nic dziwnego, że tak dużo osób próbuje zdobyć wymarzone prawo jazdy. Jednak zdanie egzaminu to nie lada wyzwanie – musimy zmierzyć się nie tylko z testem i poleceniami instruktora, ale także z własnymi emocjami. Jak pokonać zdenerwowanie?

Odpowiednie przygotowanie

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest właściwe przygotowanie do egzaminu. Im pewniej będziemy czuli się z naszą wiedzą i umiejętnościami, tym łatwiej uporamy się z nerwami. Aby poznać tajniki jazdy i dowiedzieć się, jakimi zasadami należy kierować się podczas prowadzenia auta, powinniśmy znaleźć cieszącą się renomą szkołę, taką jak szkoła jazdy Alien w Szczecinie. Doświadczeni instruktorzy w jasny i prosty sposób objaśnią zarówno znaki drogowe, jak i zasady ruchu drogowego. Co więcej – nowoczesne samochody i indywidualne podejście do każdego kursanta sprawi, że bez trudu opanujemy wszystkie umiejętności praktyczne.

W trakcie egzaminu

Dzień egzaminu jest niezwykle ważny. Pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim pozytywne nastawienie. Warto zastosować siłę wizualizacji – wyobraźmy sobie, jak gładko przechodzimy przez wszystkie etapu egzaminu i odbieramy upragnione prawo jazdy. Za każdym razem, gdy poczujemy zwątpienie lub stres, wracajmy do naszej wizualizacji. W dniu egzaminu nie warto przeglądać notatek – wszystkie informacje mamy już w głowie! Unikajmy także osób negatywnie nastawionych do egzaminu, które są pewne swojej porażki – ich słowa i zachowanie mogą sprawić, że i my poczujemy zdenerwowanie. Pamiętajmy także o głębokim, spokojnym oddechu i uśmiechu – to zawsze pomaga!

Samodzielność, komfort, dorosłość – z tym wiąże się prowadzenie własnego pojazdu. Jeśli chcemy zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie, postawmy na zaufaną szkołę nauki jazdy, która zatrudnia tylko najlepszych instruktorów.

przeprowadzka-pakowanie

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Zmiana miejsca zamieszkania to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nowe otoczenie, znajomości, praca i cztery kąty sprawiają, że czujemy przyjemne podekscytowanie, ale także i obawy. Martwi nas przede wszystkim sama przeprowadzka – w końcu musimy spakować dobytek życia i przetransportować go w zupełnie inne miejsce, często na drugi koniec kraju. Jak przygotować się do przeprowadzki? Gdzie szukać pomocy?

Decyzja zapadła – przenosimy się do nowego lokum. Pragniemy rozpocząć życie w innym mieście, postanowiliśmy zmienić pracę lub wraz z powiększającą się rodziną zostaliśmy zmuszeni, aby zamienić mieszkanie na większe. Aby oszczędzić sobie trudów związanych z przeprowadzką, warto szczegółowo zaplanować jej etapy. W końcu do przewiezienia mamy mnóstwo rzeczy – od ubrań i książek, po duże meble i sprzęty AGD. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.

Staranne pakowanie i opisywanie rzeczy

Przygotowania do przeprowadzki warto rozpocząć od starannego przejrzenia swojego dobytku. Czy wszystkie ubrania są nam potrzebne? Może nie warto przewozić do nowego mieszkania rzeczy, które od dawna nie widziały światła dziennego i tkwią nienoszone w szafie? Zmianę miejsca zamieszkania potraktujmy jako okazję do pozbycia się nadmiaru odzieży. Nieużywane ubrania możemy sprzedać lub oddać potrzebującym. Tak samo warto postąpić z meblami i zastawą stołową. Gdy oczyścimy przestrzeń, pora rozpocząć pakowanie. Przydadzą się kartony, folia, taśma klejąca i marker. Każde pudło należy opisać – dzięki temu proces rozpakowywania w nowym mieszkaniu przebiegnie znacznie szybciej, a firma przeprowadzkowa będzie wiedziała, w których pudłach umieszczone są wyjątkowo delikatne przedmioty.

Transport mienia

Przewiezienie dorobku życia to nie lada wyzwanie. Ciężkie meble i sprzęty nie zmieszczą się w samochodzie osobowym, a ich noszenie jest niebezpieczne dla naszych pleców. Dlatego dajmy sobie pomóc – profesjonalna firma przeprowadzkowa, jak A-2 Logistic we Wrocławiu, przewiezie cały nasz dobytek we wskazane miejsce. Co więcej – pracownicy firmy pomogą nam odpowiednio zapakować delikatne przedmioty o nieregularnych kształtach. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie rodzinne pamiątki i porcelana dotrą do celu w idealnym stanie. Firma zajmuje się przeprowadzkami nie tylko na terenie Wrocławia – działa w całym kraju i pomaga przewieźć dobytek także za granicę.

Organizacja przeprowadzki do duże wyzwanie, do którego warto się starannie przygotować. Pamiętajmy o odpowiednim zapakowaniu wszystkich przedmiotów i opiszmy pudełka. Skontaktujmy się także z zaufaną firmą przeprowadzkową, która oferuje profesjonalny transport mienia. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że proces zmiany miejsca zamieszkania przebiegnie sprawnie i bez komplikacji.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu