Wybór odpowiednich stelaży meblowych sposobem na optymalne wykorzystanie przestrzeni

Bez względu na profil działalności przedsiębiorstwa, optymalne wykorzystanie przestrzeni pomieszczeń, w których jest ono prowadzone, bezpośrednio przekłada się na zyski i oszczędności. Projektując firmowe biuro zawsze musimy mieć na uwadze jego funkcjonalność, pamiętając o przyszłej rozbudowie pracującego w nim zespołu; urządzając hotel czy restaurację, myślimy o wygodzie możliwie największej liczby gości.

Utrzymanie wszystkich firmowych pomieszczeń, bez względu na to, czy prowadzimy działalność w wynajmowanym, czy we własnym budynku, wiąże się z wysokimi kosztami. Właśnie z tego powodu przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na marnowanie przestrzeni przez jej nieprzemyślane zagospodarowanie – mówi ekspert z firmy Miladesign.

Najlepszym przykładem poszukiwania najbardziej opłacalnych rozwiązań w tej kwestii jest coraz większa popularność biur typu open space, gdzie duża liczba stanowisk pracowniczych jest rozlokowana na otwartej przestrzeni. W sytuacji, gdy liczy się każdy centymetr kwadratowy, warto zdecydować się na meble szkieletowe.

Stelaże meblowe w przestrzeni biurowej

Olbrzymią zaletą mebli szkieletowych jest fakt, że nie zamykają one przestrzeni i są znacznie lżejsze niż sprzęty skrzyniowe. Oznacza to, że biurka i stoły na stelażach można z łatwością przenosić i zmieniać ich konfigurację, w zależności od potrzeb dynamicznie rozwijającego się biura.
Istotna jest oczywiście jakość stelaży, ponieważ to od niej zależy komfort użytkowania mebli oraz ich trwałość. Nowoczesne meble biurowe powinny być wykonane z solidnych materiałów, a w przypadku stelaży takim właśnie jest metal. Urządzając przestrzeń biurową warto jest wziąć pod uwagę zestawy mebli modułowych, które można dowolnie konfigurować i w razie potrzeby sięgać po dodatkowe elementy.
Aby zapewnić pracownikom maksymalną wygodę, warto zdecydować się na stelaże biurek i nogi stołów umożliwiające regulację wysokości blatu. Najbardziej nowoczesne rozwiązania pozwalają na łatwe, elektryczne sterowanie poziomem powierzchni roboczej. Natomiast w przypadku organizacji biura typu open space, doskonałym pomysłem jest wykorzystanie systemu workbench, w których kilka blatów montuje się na jednym, dużym stelażu, co oznacza nie tylko optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale także oszczędność na wyposażeniu.

Stelaże meblowe dla branży HoReCa

Prawidłowe zagospodarowanie dostępnej przestrzeni jest niesamowicie istotne również w branży restauracyjnej i hotelarskiej, przy czym przygotowując pomieszczenia przeznaczone dla gości, musimy kłaść jeszcze większy nacisk na estetykę. Wybór odpowiednich mebli oznacza więc zakup takich sprzętów, które zapewnią świetne warunki użytkowania pokoi hotelowych i sal restauracyjnych, umożliwią przedsiębiorcy obsługę jak największej liczby gości, a jednocześnie będą świetnie się prezentowały.
Spełnienie wszystkich tych wymogów jest możliwe, jeśli sięgniemy po meble na stelażach. Urządzając pokoje gościnne, warto zdecydować się na lekkie i solidne stelaże łóżek z metalu. Wygodny sen zapewnią listwy sprężynujące, zaś możliwość malowania proszkowego metalowego stelażu pozwala na uzyskanie pięknych efektów estetycznych.
Dużym ułatwieniem pracy restauracji, sal bankietowych i kawiarni jest wybór stołów czy stolików uchylnych. Dzięki możliwości złożenia blatu do pionu, takie meble można przechowywać na niewielkiej przestrzeni i z łatwością rozkładać wyłącznie w sytuacji, kiedy są one potrzebne.

 

wypadek-przy-pracy

Jak zwiększyć wysokość odszkodowania za wypadek w miejscu pracy?

Wypadki w miejscu pracy zdarzają się niestety zbyt często. Niezależnie od tego, kto zawinił i z jakiej przyczyny wypadek miał miejsce, poszkodowany pracownik ma prawo do uzyskania odszkodowania. Jego wysokość jest jednak zależna od wielu czynników powiązanych bezpośrednio z interpretacją zdarzenia przez odpowiednie organy. Niestety, jako że kwestia ta jest w pewien sposób subiektywna, kwota odszkodowania bywa zaniżana, z czym trudno walczyć w pojedynkę.

Sposób na zwiększenie kwoty odszkodowania

Chociaż pojęcie „wypadku przy pracy” używane jest bardzo często, warto na początku poznać jego definicję w świetle prawa. Jest to przede wszystkim zdarzenie nagłe i nieprzewidziane, które nastąpiło w trakcie wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych nałożonych przez jego pracodawcę. Aby mówić o wypadku przy pracy, musimy mieć do czynienia ze zdarzeniem spełniającym te wymagania oraz wynikłym na skutek przyczyn zewnętrznych – czyli niezależnych od pracownika. Ostatnim wymogiem jest powstanie uszczerbku na zdrowiu pracownika. I tutaj właśnie pojawia się pewien problem – wysokość wypłacanego ubezpieczenia jest bowiem zależna od stopnia owego uszczerbku. W naszym interesie leży to, by kwota odszkodowania była jak najwyższa, natomiast w interesie ZUS‐u wypłacającego należną kwotę – by była jak najniższa. Dochodzi zatem do pewnego rodzaju konfliktu interesów, w którym obie strony starają się udowodnić swoje racje. Walka z potężną, instytucjonalną machiną może być niezwykle wyczerpująca, ale tylko ona gwarantuje podwyższenie kwoty odszkodowania.

Warto posiłkować się pomocą wyspecjalizowanych placówek takich jak Europejskie Centrum Pomocy Poszkodowanym Jej przedstawiciele pomagają w zebraniu odpowiedniej dokumentacji powypadkowej, która służy do przygotowania profesjonalnych roszczeń kierowanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub każdego innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto bowiem wiedzieć, że z pomocy specjalistów tego rodzaju możemy skorzystać niezależnie od tego, czy dany wypadek miał miejsce przy pracy, czy też nie.

Dlaczego wysokość odszkodowania jest tak zmienna?

Kwestia określania uszczerbku na zdrowiu jest tak elastyczna ze względu na sposób, w jaki jest ona przedstawiana. Wysokość kwoty odszkodowania zależy od tego, w jakim procencie ciało pracownika zostało uszkodzone, co ma znaczenie zwłaszcza przy stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu. Obliczenia tego rodzaju bywają karkołomne i żmudne, wymagając przy tym dużych pokładów dobrej woli oraz chęci niesienia pomocy, a cechy te nie zawsze mają biegli powoływani przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto zatem zadbać o sporządzenie odpowiedniej dokumentacji samodzielnie, korzystając z pomocy placówki pomagającej poszkodowanym.

Kosmetyczne wypełnienia Inlay, Onlay alternatywą dla wypełnień kompozytowych

Rolą dzisiejszej stomatologii jest nie tylko leczenie zębów lub usuwanie tych, których nie da się uratować, ale też przywracanie pełnego komfortu życia przez uzupełnianie braków i udoskonalanie tego, co naturze nie do końca wyszło. Przejawem dążeń estetycznych w protetyce są wypełnienia Inlay, Onlay. Na czym polegają i jakie są ich największe zalety?

Czym są wypełnienia Inlay, Onlay?

Wypełnienia Inlay, Onlay pozwalają odzyskać piękny uśmiech szczególnie przy dużych ubytkach w koronie zęba. Inna nazwa to „wkłady koronowe”. Co wyróżnia tę metodę? Zapytaliśmy o to eksperta zajmującego się protetyką w Unimedex Dental Clinic.

Wypełnienia Inlay, Onlay pozwalają uzupełnić koronę i w pełni odwzorować kształt naturalnego zęba oraz jego koloru. Jest to możliwe dzięki technologii tworzenia tego typu wypełnień metodą 3D Cerec na jednej wizycie.

Jak powstają wypełnienia Inlay, Onlay? Stomatolog oczyszcza ubytek i opracowuje go, aby nadać mu kształt ułatwiający dalsze prace. Następnie wykonuje się skan optyczny i odlew ubytku. Jest on w pełni zrekonstruowany, a jego forma nie odbiega od tego, jak wyglądał przed ubytkiem. Tak idealne spasowanie nie było dotąd możliwe.

Zalety wypełnień Inlay, Onlay

Obok perfekcyjnego odwzorowania anatomii poszczególnych zębów największą zaletą wypełnień metodą Inlay, Onlay jest to, że mogą one być wykonywane z różnych materiałów: porcelany, kompozytów czy żywic. Najlepsze pod wieloma względami są wypełnienia porcelanowe. Dlaczego?

Sekret tkwi we właściwościach porcelany oraz jej wyglądzie. Co do zachowania w jamie ustnej kluczowe jest to, że porcelana nie wchodzi w żadne reakcje i jest zupełnie obojętna dla ustroju. Nie wydziela substancji, nie zmienia smaku potraw. Jednocześnie jest najtrwalszym materiałem stosowanym do wypełnień protetycznych. Wypełnienie Inlay, Onlay na bazie porcelany może wzmocnić uszkodzony ząb nawet o 75%, podczas gdy klasyczne wypełnienie zawsze wiąże się z osłabieniem.

Lepsza jest także żywotność. W przypadku zwykłego wypełnienia sięga ona najwyżej 7 lat, podczas gdy Inlay, Onlay posłuży dekadę. Jednocześnie cały okres użytkowania wypełnienia będzie maksymalnie komfortowy dzięki temu, że jego kształt idealnie odpowiada temu, jak wyglądał zdrowy ząb. Szczęka zachowa pierwotny kształt i wszystkie swoje funkcje.

Porcelanowe wypełnienie Inlay, Onlay to także najwyższy poziom estetyki. Porcelana doskonale naśladuje ząb pod względem barwy, przezroczystości i faktury. Ponieważ jest gładka, nie będzie miejscem gromadzenia osadu i przyczyni się do zachowania lepszej higieny jamy ustnej.

 

Dlaczego warto skorzystać z fachowej pomocy przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment odbioru  mieszkania od dewelopera. Radość z tym związana bardzo często potrafi przesłonić niestety nabywcy ewentualne mankamenty lokalu albo sprawić, że zostaną one zbagatelizowane. Dopiero gdy opadnie pierwsza fala zachwytu, na jaw wychodzą usterki i niedoróbki, których usunięcie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tej przykrej sytuacji można na szczęście uniknąć. Jak?

Osoba kupująca mieszkanie nie musi znać się na technikach budowlanych i wykończeniowych, elektryce i hydraulice. Trudno zresztą byłoby wymagać rozległej wiedzy na temat wszystkich tych zagadnień od kogoś, kto na co dzień specjalizuje się w zupełnie innej dziedzinie. Zgodnie z prawem możemy więc pojawić się przy odbiorze nieruchomości w towarzystwie osoby, której kompetencje pozwalają na ocenę tego, co dostarcza nam deweloper.

Fachowa pomoc

Nie każdy też jednak jest w stanie znaleźć wśród swoich znajomych kogoś, kto by takie kompetencje posiadał. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrudnić fachowca, który wskaże wszelkie niedociągnięcia techniczne występujące w oddawanym lokalu. – W Polsce taka usługa jeszcze nie jest powszechnie znana, na Zachodzie jednak aż 90 proc. odbiorów mieszkań odbywa się w obecności odpowiednio wykwalifikowanego inspektora – mówi przedstawiciel działającej w sektorze usług budowlanych firmy Baks z Katowic.

Zakres działań

Ekspert oceni stan okien, drzwi, ścian i podłóg oraz różnego typu instalacji, zweryfikuje, czy lokal jest oddawany do użytku z zachowaniem należytej jakości i standardów określonych w zawartej z deweloperem umowie, a także sprawdzi zgodność poszczególnych rozwiązań z projektem i obowiązującymi normami. Upewni się też nawet, czy mieszkanie faktycznie ma taką powierzchnię, za jaką zapłacił nabywca!

Zgodność z umową

Deweloper ma obowiązek na własny koszt wyeliminować zgłoszone na typ etapie problemy, tak aby dostarczyć nabywcy produkt w pełni zgodny z umową, w przeciwnym razie możemy go najzwyczajniej w świecie pozwać i z wszelkim prawdopodobieństwem wygrać sprawę sądową. Jeśli jednak zaakceptujemy mieszkanie w momencie odbioru, próby pociągnięcia dewelopera do odpowiedzialności za wykryte poniewczasie usterki mogą ciągnąć się bardzo długo.

Wymierne zyski

Zatrudniając fachowca do pomocy przy odbiorze lokalu, oszczędzamy więc czas, nerwy i pieniądze – włożone nie tyle w ewentualny proces, ile w poprawki, wymianę wadliwych elementów czy cały remont. Niewykryte wady w instalacjach z kolei przyczynić się mogą do ponoszenia zwiększonych wydatków na prąd, wodę czy ogrzewanie. Na to zaś, że ktoś zwróci te koszty w pełni, raczej nie ma co liczyć.

Metody i zalety termomodernizacji domów

Termomodernizacja to w największym skrócie proces mający na celu poprawę warunków cieplnych panujących w danym budynku, a w związku z tym również obniżenie kosztów jego ogrzewania. Korzyści płynących z przeprowadzenia termomodernizacji jest jednak więcej, a jej samej dokonać można na wiele różnych sposobów. Jakich? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Termomodernizacja przebiegać może zasadniczo w dwóch obszarach. Pierwszy polega na zwiększeniu efektywności instalacji grzewczej w budynku, drugi zaś związany jest z ograniczeniem strat ciepła. Przed przystąpieniem do termomodernizacji dobrze jest zlecić tzw. audyt energetyczny, dzięki czemu dowiemy się, na których rozwiązaniach należy skupić się w pierwszej kolejności, aby osiągnąć zadowalający rezultat.

Nie trzeba bowiem wprowadzać wszystkich możliwych usprawnień jednocześnie, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu. Warto tutaj nadmienić, że na termomodernizację domu można uzyskać dofinansowanie (w tym zaś przypadku wstępny audyt energetyczny to konieczność).

Metody

Jeśli chodzi o samo ogrzewanie budynku, termomodernizacja polegać może na wymianie źródła ciepła na bardziej nowoczesne lub wprowadzeniu rozwiązań zwiększających wydajność istniejącego już kotła. Oprócz tego w ramach termomodernizacji można zaizolować odkryte przewody c.o. oraz c.w.u., a także zainstalować pompę ciepła czy kolektor słoneczny.

Ograniczenie strat ciepła uzyskuje się natomiast w drodze docieplenia dachu, ścian zewnętrznych i podłogi na gruncie (albo stropu nad nieogrzewaną piwnicą), jak również poprzez wymianę starych, nieszczelnych okien i drzwi na nowe. – Mimo zastosowania wysokiej jakości warstw izolacyjnych ciepło wciąż może jeszcze uciekać przez spotykany powszechnie, ale nieefektywny system wentylacji grawitacyjnej – zwraca uwagę przedstawiciel firmy budowlanej TSG z Lublińca. Termomodernizacja obejmuje też więc często jego wymianę na system wentylacji mechanicznej, najlepiej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja). Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania przy okazji podnosi się jakość powietrza we wnętrzach, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców domu.

Zalety

Wśród innych korzyści płynących z termomodernizacji na pierwszy plan wysuwa się obniżenie rachunków za ogrzewanie – koszty mogą zmniejszyć się nawet o połowę. Poza tym pomieszczenia po prostu łatwiej dogrzać, a brak zimnych ścian i podłóg zwyczajnie zwiększa komfort przebywania w budynku. Jego ocieplenie wiąże się z kolei z odnowieniem elewacji, dzięki czemu dom wygląda atrakcyjniej, a jego wartość rośnie. Na koniec warto wspomnieć też o tym, że modernizacja systemu grzewczego i redukcja zapotrzebowania na paliwo wpływa na ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, szkodliwych pyłów i innych substancji mających negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie.

batony dietetyczne

Czym powinny charakteryzować się dobre batony dietetyczne?

Batony dietetyczne to doskonała przekąska nie tylko dla osób, które intensywnie trenują – to również doskonała alternatywa dla drożdżówek, pączków i innych słodkości, które chętnie podjadamy podczas biurowej pracy w tygodniu, czy weekendowego lenistwa w domu. Batony dietetyczne kojarzymy przede wszystkim z tymi, które zawierają wiele zbóż i orzechów, tym samym mają wysoki poziom węglowodanów, jednak powinniśmy do nich zaliczać również batony proteinowe – zawierają bardzo dużo białka, które na długo daje nam poczucie sytości. Dobre batony proteinowe nie zawierają węglowodanów, które mają wpływ na poziom cukru we krwi, mają też niską zawartość tłuszczu, za to zawierają dobre dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe omega. Powinniśmy wybierać batony, które odpowiadają naszym potrzebom. W naszym artykule przyjrzymy się kilku ciekawym produktom, aby zweryfikować, czy rzeczywiście warto po nie sięgać.

Smakowe, dietetyczne batony zbożowe

Nasz artykuł powstał z pomocą z twórczyni sklepu ZdrowaZielona.pl, który ma w swojej ofercie dietetyczne batony, a także między innymi przetwory, suplementy, kawy i herbaty. Baton z czekoladą dzięki swojej strukturze powoli uwalnia kolejne porcje energii, co zapewnia naszemu organizmowi odżywienie przez dłuższy czas – to bardzo ważne, by zaspokajać swój apetyt na dłużej i nie sięgać po kolejne przekąski. Choć zawiera czekoladę, nie rozpada się w wysokich temperaturach ani nie jest zbyt twardy przy temperaturach niskich. Śmiało możemy zabierać go ze sobą wszędzie i zawsze będzie gotowy do zjedzenia. Taki baton to optymalne rozwiązanie dla sportowców długodystansowych, podczas treningu cardio lub innego wzmożonego wysiłku. W składzie znajdziemy między innymi słonecznik, orzechy włoskie i migdały. Przed treningiem sprawdzi się baton z truskawkami, który ma wysoki poziom węglowodanów i zawiera optymalną ilość błonnika. Baton reguluje wchłanianie cukru i wzmacnia uczucie sytości. Po wysiłku fizycznym warto sięgnąć po baton z nasionami konopi, która zapewnia doskonały balans kwasów omega, jest też doskonałym źródłem białka. Śmiało możemy go nazwać batonem regeneracyjnym.

Batony proteinowe

Aby omówić, czym charakteryzują się dobre batony proteinowe, przyjrzymy się batonowi o smaku orzechowym FIT SPO SLIM Wafer Hazelnut. Baton zawiera aż 50% białka, które daje poczucie sytości, jak wspomnieliśmy we wstępie. Nie zawiera węglowodanów i ma niską zawartość tłuszczu, przy czym zawiera kwasy omega, które pochodzą z naturalnych źródeł. Baton zawiera także włókno prebiotyczne, które poprawia układ trawienny. Dostępne są także produkty o niższej zawartości białka, ze specjalnie skomponowanymi mieszankami protein, które można spożywać zarówno przed ćwiczeniami, w trakcie treningu jak i po jego zakończeniu.

Na koniec przyjrzyjmy się wyjątkowemu batonowi-galaretce z guaraną. Jeśli zależy nam na zwiększeniu wytrwałości i odporności fizycznej, oddaleniu zmęczenia, warto wybrać właśnie takie rozwiązanie. Guarana to naturalne źródło kofeiny poprawiającej efektywność treningu, wspomagającej pracę mięśni i przeciwdziałającej fazie katabolicznej. Podsumowując: dobre batony dietetyczne to nie tylko batony zbożowe – powinniśmy sięgać po takie, które odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.

firanki

Jak wybrać idealne firanki?

Mimo tego, że wszelkiego rodzaju rolety i żaluzje cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością, to wciąż wiele osób nie wyobraża sobie eleganckiego i przytulnego wnętrza pozbawionego tradycyjnych firan. Oferta producentów i sprzedawców specjalizujących się w tego rodzaju tekstyliach jest bardzo szeroka – jak wybrać z niej coś dla siebie?

Podstawy doboru firan

Okno stanowi punkt pomieszczenia, który szczególnie silnie przyciąga uwagę – wchodząc do pokoju od razu kierujemy wzrok w jego stronę. Jest to zasługa tego, że to właśnie za pomocą okien w ciągu dnia możemy doświetlić wnętrze światłem słonecznym. Od tego, jak prezentuje się okno, zależeć będzie w dużej mierze estetyka wnętrza – jeśli w oknie nie będą zawieszone dekoracje pod postacią firan, całe pomieszczenie może wydać się po prostu ascetyczne. Z drugiej strony należy pamiętać, że firana nie jest dekoracją sama w sobie i nie powinna być tak traktowana – stanowi ona raczej uzupełnienie wnętrza i powinna w związku z tym odpowiadać jego ogólnemu wystrojowi. Pamiętajmy również, że poza byciem dekoracją firany pełnią również inną funkcję, mianowicie służą ograniczaniu ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza, a także zmniejszaniu widoczności pomieszczenia z zewnątrz. Jeśli decydujemy się nie wieszać w oknach żaluzji lub rolet, dobrze jest pomyśleć o firanach z odpowiednio grubych tkanin, które zabezpieczą naszą prywatność przed spojrzeniami osób niepożądanych. W innym przypadku wystarczające będą firany typowo dekoracyjne, wykonane z lekkich, zwiewnych materiałów.

Materiał na firanki

Firanki dostępne na rynku wykonywane są z wielu bardzo różnorodnych materiałów – każdy z nich posiada odmienne właściwości, np. grubość, rodzaj splotu, ciężar czy odporność na zanieczyszczenia oraz zagniecenia. Do najpopularniejszych należą:

  • Woal – delikatny, pozwalający tworzyć efektowne upięcia, ale niemal przezroczysty, nie nadaje się do powieszenia w oknach bez żaluzji lub rolet.
  • Żakard – dość gęsta tkanina, przez którą przebije się niewiele światła słonecznego. Jego istotną zaletą jest, że nie trzeba go prasować, po praniu można powiesić go na karniszach, by wyprostował się pod swym własnym ciężarem.
  • Organza – podobnie jak woal jest to lekka i zwiewna tkanina, ale nie tak przezroczysta. Dzięki temu możliwe jest pokrycie jej ozdobnymi wzorami.

Kolorystyka i długość firan

Kolor oraz wymiary wybranych firan mają znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również naszego postrzegania przestrzeni.

W oknach niewielkich pokoi powinniśmy unikać wieszania ciemnych, ciężkich i długich firan, gdyż sprawią one, że wnętrze stanie się jeszcze mniejsze, przytłaczające – mówi doradca sklepu internetowego MagiaFiran.pl. Stawiamy raczej na jasne, lekki firanki, które będą pasować do kolorów wnętrza – ciemne tkaniny sprawdzą się idealnie w bardziej przestronnych wnętrzach, np. salonie.

szafy antybakteryjne na ubrania

Właściwości i zastosowanie szaf antybakteryjnych

O tym, że wiele bakterii stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia nie trzeba nikogo informować – na każdym kroku jesteśmy narażeni na wywoływane przez nie infekcje. Najpowszechniej stosowaną metodą radzenia sobie z nimi jest wzmacnianie odporności organizmu, np. poprzez odpowiednią dietę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istotna jest również odpowiednia higiena. W jej utrzymaniu mogą pomóc nam rewolucyjne urządzenie, jakim jest szafa antybakteryjna.

Czym jest szafa antybakteryjna?

Szafa antybakteryjna pod wieloma względami różni się od zwykłych szaf, obecnych w każdym mieszkaniu. Jej głównym zadaniem nie jest bowiem przechowywanie ubrań, lecz oczyszczanie ich z niebezpiecznych drobnoustrojów – nie tylko bakterii, ale również wirusów, grzybów czy roztoczy. W tym celu wykorzystywane jest promieniowanie UV-C. Czym jest promieniowanie UV-C? Nazywamy tak promieniowanie z zakresu ultrafioletu, charakteryzujące się długością fali od 100 do 280 nanometrów – posiada ono zabójczy wpływ na organizmy żywe, ponieważ prowadzi do rozpadu struktur DNA. Naturalnym źródłem promieniowania UV-C jest Słońce, jednak znaczna jego większość zostaje zatrzymania przez ziemską atmosferę. Może ono zostać wytworzone również sztucznie – lampy UV-C są powszechnie stosowane w medycynie w celach dezynfekcyjnych.

Zastosowanie szaf antybakteryjnych

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale ubrania stanowią doskonałą kryjówkę dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, które tylko czekają na dogodną chwilę, by zaatakować. Ich ofiarą nie musi paść osoba nosząca ubranie – wystarczy sobie wyobrazić sytuację, kiedy w tramwaju, szkole bądź pracy mamy kontakt z osobą zarażoną jakąś chorobą. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą na naszym ubraniu zawędrować do domu i zaatakować kogoś z naszej rodziny, nawet jeśli osoba ta nie miała żadnej styczności z chorymi. – Szafy antybakteryjne to rozwiązanie kierowane do osób, które żyją zgodnie z przysłowiem, że lepiej zapobiegać chorobie, niż ją leczyć – przekonuje przedstawiciel firmy Stopol Group, zajmujące się dystrybucją sprzętu zdrowotnego – Z ich pomocą możemy pozbyć się chorobotwórczych organizmów z naszych ubrań bez konieczności ich prania – jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które ze względu na swój tryb życia bądź wykonywaną pracę często się przebierają. Nowoczesny wygląd szafy sprawia, że można ją postawić zarówno w domu, jak i w biurze. Ich pomoc szczególnie docenią osoby, które zmagają się z alergią wywoływaną przez roztocza – te drobne pajęczaki zamieszkują drobinki kurzu, a ich odchody wywołują bardzo uciążliwą reakcję alergiczną pod postacią łzawiących oczu, kataru i kichania.

taśmy samoprzylepne

Jakie taśmy samoprzylepne przydadzą się podczas remontu?

Remontujemy i naprawiamy różne rzeczy. Czasem może to być generalny remont mieszkania, w który angażujemy mnóstwo pieniędzy, czasu i wysiłku a czasem kosztująca jeszcze więcej przebudowa domu jednorodzinnego wraz z wymianą całej stolarki drzwiowej i okiennej. Innym razem będziemy modernizować jakiś wielki biurowiec. Niezależnie jednak od zakresu  prowadzonych prac remontowych zawsze będzie nam zależało na tym, aby prace zostały wykonane solidnie, a końcowy efekt cieszył nasze oczy i jakością i estetyką wykonania. Jednakże remonty to nie tylko prace ogólnobudowlane; to także drobne, bieżące naprawy, które czasem trzeba wykonać w każdym domu. We wszystkich tych pracach, niezależnie od ich zakresu, bardzo pomocnym, w wielu sytuacjach wręcz niezastąpionym materiałem są przeróżnego rodzaju taśmy samoprzylepne.

Taśmy samoprzylepne w remontach ogólnobudowlanych

Do najpowszechniej i najczęściej wykonywanych prac remontowych należą wszelkiego rodzaju prace malarskie. Niestety wiążą się one z wieloma określonymi uciążliwościami i niedogodnościami, o których nieco więcej opowiadają nam pracownicy z firmy PK F.H.U Beata Kowalczyk z Warszawy. Jednym z największych problemów, jakie stoją przed malarzami, jest zabezpieczenie określonych części remontowanych pomieszczeń przed zachlapaniem farbami. Możemy je zabezpieczać specjalnymi foliami, które przymocowujemy właśnie przy pomocy różnego rodzaju taśm samoprzylepnych. Sama taśma również może stanowić ochronę. Pamiętać jednak należy, aby wybrać taśmę, która nie pozostawi na oklejanych powierzchniach żadnych śladów nawet po dłuższym czasie. Jeśli jakieś elementy np. ramy okienne czy futryny, chcemy osłaniać przez dłuższy czas, należy wybrać taśmę odporną na UV oraz starzenie.

Czasem należy wyznaczyć na pomalowanej już powierzchni, linię, która będzie oddzielała obszar, który chcemy pomalować innym kolorem. Tutaj przyda się tzw. precyzyjna taśma malarska maskująca, która może pozostawać na malowanej powierzchni do 3 dni, i która składa się z ekstra cienkiego i mocnego nośnika papierowego, a specjalna substancja klejąca pozwala na łatwe jej usunięcie nawet do 7 dni bez pozostawiania po sobie żadnych śladów. Podsumowując, należy powiedzieć, że różnego rodzaju taśmy samoprzylepne są materiałem nader często wykorzystywanym w budownictwie, a ich asortyment jest tak duży, że zawsze należy pieczołowicie dobierać odpowiednią taśmę do rodzaju wykonywanej pracy.

Taśmy samoprzylepne do drobnych napraw remontowych

Dwustronne i jednostronne taśmy samoprzylepne mogą nam posłużyć do pewnych drobnych, czasem doraźnych napraw. Będą to różnego rodzaju jednostronnie klejące taśmy tkaninowe (tekstylne), techniczne DUCT  pokryte laminatem i mocnym klejem, taśmy izolacyjne oraz taśmy  dwustronnie przylepne. Możemy przy ich pomocy szybko naprawić, skleić materiał, podkleić odchodzącą wykładzinę podłogową, czy zaizolować jakiś przewód elektryczny.

Prócz wyżej wymienionych rynek oferuje nam mnóstwo innych taśm do różnych specjalistycznych zastosowań. Jako przykład możemy tu wymienić chociażby taśmy do oznaczania linii, taśmy antypoślizgowe, taśmy ostrzegawcze, taśmy uszczelniające itd.

gastroskopia

Kiedy warto wykonać gastroskopię?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które umożliwia dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskop to rodzaj wziernika, który posiada własne źródło światła, za pomocą którego lekarz może dokładnie obejrzeć nasz przełyk, żołądek i dwunastnicę, a także pobrać materiał do badań. Gastroskopia to badanie diagnostyczne w przypadku chorób zapalnych, spowodowanych działaniem środków chemicznych, czy łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. Gastroskopia pozwala także na ocenę zaawansowania wielu zmian chorobowych, na przykład żylaków przełyku. Jakie są wskazania do gastroskopii i kiedy warto wykonać to badanie?

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopię warto wykonać, kiedy dręczące nas objawy sugerują choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz może zlecić je w przypadku różnych objawów:

  • dolegliwości, które sugerują nieprawidłowości w obrębie naszego przełyku, np. bolesne połykanie, czy zaburzenia połykania, przewlekłe wymioty, spożycie szkodliwej substancji
  • dolegliwości, które sugerują nieprawidłowości w obrębie naszego żołądka, czyli przewlekłe bóle brzucha, czy krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • dolegliwości, które sugerują nieprawidłowości w obrębie całego przewodu pokarmowego

Gastroskopię wykonuje się także u dzieci, u których zaobserwujemy niedostateczny przyrost masy ciała, czy wzrostu, a także wyraźny, nieuzasadniony niepokój.

Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Gastroskopia polega na wprowadzenie giętkiego aparatu przez ustnik, który pacjent trzyma zębami. Przed wprowadzeniem gastroskopu gardło pacjenta zostaje znieczulone roztworem lidokainy – dowiadujemy się w Gabinecie Chirurgicznym z Pracownią Endoskopii z Wrocławia. W czasie badania pacjent leży na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Jest to badanie inwazyjne, ingerujące w jamy naszego ciała, jednak określa się je jako badanie bezpieczne. Czas trwania gastroskopii to około 5-10 minut. Przygotowanie do gastroskopii nie wymaga bezwzględnie wykonania wcześniej żadnych innych badań. Trzeba jednak pamiętać, że co najmniej 6-8 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków ani napojów. Jeśli stale zażywamy leki, na przykład w związku z chorobą serca, czy niewłaściwym ciśnieniem, możemy przyjąć dawkę i popić ją niewielką ilością wody. W związku z tym, że wielu pacjentów obawia się przeprowadzenia badania gastroskopem, poza znieczuleniem miejscowym lekarz może podać pacjentowi środek uspokajający, co jest wskazane przez specjalistów. Pamiętajmy, że najistotniejszy element, który warunkuje prawidłowy przebieg badania, to nasze pozytywne nastawienie.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu