kolacja walentynkowa

Kolacja walentynkowa, czyli jak smacznie spędzić święto zakochanych?

Walentynki – jedyny taki dzień w roku!

14 lutego to taki dzień, w którym wszędzie roi się od serduszek, różu i czerwieni, a zakochani świętują – to w końcu ich czas! Wspólne spędzanie walentynek jest bardzo ważne nie tylko  dla par; zaproszenie tego dnia cichej sympatii na randkę jest ważnym sygnałem zainteresowania. W tym dniu staramy się być wyjątkowo romantyczni, aby wyraźniej niż zwykle pokazać drugiej osobie, jak bardzo jest dla nas ważna.

– W walentynki, inaczej niż na co dzień, możemy pozwolić sobie na przesłodzony, tkliwy romantyzm – mówi przedstawiciel Restauracji Vivandier. – Będzie on zupełnie na miejscu. Na co dzień nie mamy czasu ani sposobności, ale walentynki to dzień czułości i słodyczy. Warto raz w roku stanąć na głowie, aby ta druga osoba poczuła się wyjątkowo.

Wiele osób skrupulatnie planuje walentynki: przygotowuje trasę podróży, kupuje najlepsze miejsca w kinie albo rezerwuje stolik w restauracji. Ile par, tyle sposobów na udane walentynki. Przyjrzyjmy się bardzo popularnej metodzie na randkę: kolacji w restauracji.

Walentynkowa kolacja w restauracji – hit czy kit?

Wielu osobom walentynkowa kolacja w restauracji wydaje się zbyt banalna, sztampowa, oklepana albo za bardzo filmowa, sztuczna. W końcu życie to nie film. Takie osoby szukają więc alternatyw. Czy jednak rzeczywiście romantyczna kolacja we dwoje to nuda i przereklamowany sposób spędzania walentynek?

Uważamy, że nie! Przede wszystkim dlatego, że spędzanie czasu z drugą połówką może być fantastyczne niezależnie od okoliczności. Na to, jak dobrze się bawimy, wpływa przecież przede wszystkim towarzystwo!

Kolejną zaletą kolacji walentynkowej jest właśnie ta filmowość. Decydując się na klasyczną już romantyczną kolację we dwoje, możemy sprawić, że druga osoba poczuje się jak gwiazda. Sprzyjać temu będą: wieczorowe stroje, wykwintne dania, delikatny szum w głowie wywołany odrobiną wyśmienitego wina, a także stylowy wystrój i wyjątkowe traktowanie, jakie oferuje dobra restauracja. Jeżeli chcemy w spokoju porozmawiać, cieszyć się swoją obecnością, a jednocześnie rozpieścić podniebienie i pozostałe zmysły, oczarować i dać się oczarować – kolacja walentynkowa to idealny pomysł.

Biżuteria zawsze doskonałym pomysłem na prezent dla ukochanej

Walentynki, urodziny, dzień kobiet, rocznice ślubu… okazji do obdarowania ukochanej kobiety jest w ciągu roku bardzo wiele. Nic więc dziwnego, że często brakuje pomysłu na idealny prezent dla partnerki. Książka czy płyta muzyczna wydają się niezbyt wyjątkowe, a kupno ubrania czy butów to bez przymiarki dość ryzykowny krok. Istnieje jednak uniwersalny prezent dla kobiet, a jest nim biżuteria.

Biżuteria jako prezent idealny

Biżuteria to uniwersalny podarek na każdą okazję. Idealnie nadaje się zarówno na prywatne, bardziej intymne okazje, takie jak rocznice ślubu czy znajomości, ale znakomicie sprawdza się także przy bardziej oficjalnych wydarzeniach, jak święta Bożego Narodzenia. Zaletą biżuterii jako pomysłu na prezent jest szeroki wybór dostępnych produktów. Można bowiem zdecydować się zarówno na klasyczne wzornictwo, jak i bardziej oryginalne modele. Do wyboru są tradycyjne pierścionki, kolczyki i naszyjniki, ale także mniej oczywiste dodatki biżuteryjne, jak broszki czy ozdoby do włosów. Można zdecydować się na wzór uniwersalny, ale też na osobisty przekaz, np. indywidualnie projektowaną lub grawerowaną biżuterię, a także taką, która nawiązuje do okazji, np. w bożonarodzeniowe czy walentynkowe motywy. Wszystko to daje duże pole do popisu mężczyźnie, który chce obdarować swoją ukochaną. Nawet, jeśli już ostatnio podarowaliśmy kobiecie biżuterię, nie musimy rezygnować z tego pomysłu następnym razem. Wystarczy wybrać inny dodatek i wzór. Przykładowo jeśli ostatnio był to skromny wisiorek, kolejnym podarkiem może być dekoracyjna bransoleta. Warto bowiem zauważyć, że z biżuterią jest jak z ubraniami czy butami – tych nigdy nie jest za wiele. Im więcej dodatków, tym więcej możliwości kreowania stylizacji. Duży wybór biżuterii pozwoli kobiecie znaleźć coś odpowiedniego na każdą okazję.

Jak kupować biżuterię dla ukochanej?

W znanym powiedzeniu mówiącym, iż diamenty to najlepszy przyjaciel kobiety, jest trochę prawdy. Trudno znaleźć kobietę, która nie lubi biżuterii. Oczywiście ilu ludzi, tyle gustów, i tak też jest z biżuterią – trzeba wiedzieć, jaką wybierać. Jak to robić, podpowiada ekspert z firmy Laru oferującej biżuterię: Aby kupić idealną biżuterię, trzeba znać gust ukochanej. Inne ozdoby wybierzemy bowiem dla kobiet ceniących nowoczesny design, a inne dla romantycznych tradycjonalistek. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką biżuterię wybrać, zawsze można zdecydować się na bezpieczną klasykę: minimalistyczny styl i klasyczne materiały, takie jak złoto, srebro i diamenty. Rubiny, szmaragdy, szafiry i inne kamienie wymagają lepszej znajomości gustu obdarowywanej osoby – każda kobieta z pewnością ucieszy się z biżuterii w swoim ulubionym kolorze. Dobrze też wiedzieć, jaki rodzaj biżuterii preferuje ukochana – czy chętnie nosi ozdoby na szyję, czy może gustuje w bransoletkach. Dość ryzykownym podarkiem jest pierścionek, który może nastręczać problemów związanych z wyborem odpowiedniego rozmiaru. Bardziej bezpiecznym wyborem będą kolczyki czy wisiorki. Ponadto ważna jest jakość biżuterii. Wysokiej jakości ozdoby, opatrzone stosownym certyfikatem z profesjonalnego sklepu z biżuterią, zawsze zrobią dobre wrażenie na obdarowywanej osobie.

Udana konferencja. Jak ją zorganizować?

Konferencje należą do najważniejszych eventów w kalendarzu każdej dużej firmy. Pełnić ono może wiele różnych funkcji – od informowania pracowników, klientów, partnerów oraz media o najnowszych zdarzeniach z życia przedsiębiorstwa, poprzez edukowanie, do integracji zaproszonych na nie osób. Niezależnie od tego, jakie są faktyczne założenia stojące za konferencją, kluczowa dla jej powodzenia jest odpowiednia organizacja. O czym warto pamiętać zabierając się do tego zadania?

Cel konferencji

Pierwsze pytanie, które powinniśmy zadać sobie przed przystąpienie do przygotowań do organizacji brzmi: w jakim celu w ogóle organizujemy konferencję? -Istotne jest podejście do tego eventu jako do inwestycji – radzi manager Zajazdu na Kępie – organizacja będzie kosztować nas sporo czasu i pieniędzy, dlatego należy pomyśleć o korzyściach, które możemy przy tej okazji osiągnąć. Jeśli w czasie konferencji mamy zamiar poinformować media o nowym produkcie i planach na przyszłość, zyskamy na tym wizerunkowo, nagłośnimy naszą markę – jeśli z kolei konferencja jest wydarzeniem wewnątrzfirmowym, w czasie którego dziękujemy pracownikom za kolejny udany rok, podniesiemy w ten sposób morale kadry i zwiększymy jej zaangażowanie w pracę. Postawienie sobie wyraźnego celu pozwoli nam znacznie ułatwić proces organizacji.

Gdzie odbywa się konferencja?

Kolejną kwestią, którą powinniśmy przemyśleć jest wybór miejsca, w którym ma odbyć się konferencja firmowa. Wybór jest szeroki – od hoteli, przez restauracje i obiekty sportowe, kluby i teatry, po specjalne sale konferencyjne. Niekiedy organizatorzy decydują się na tak niebanalne miejsca, jak gospodarstwa agroturystyczne – wszystko zależy od postawionych założeń oraz nakładów finansowych. Zanim zdecydujemy się na konkretną lokalizację, warto brać pod uwagę takie jak czynniki jak czas trwania wydarzenia oraz możliwości dojazdu. Jeśli do obiektu trzeba jechać przez kilka godzin, nieopłacalne jest organizowanie konferencji dla pracowników, która potrwa jeden dzień – koszt i czas trwania dojazdów będą nieproporcjonalnie wysokie do korzyści, jakie osiągniemy. Powinniśmy również się zorientować jakie dodatkowe możliwości gwarantuje nam wybrana placówka – np. noclegi dla gości czy dodatkowe atrakcje.

Posiłki

Jedzenie to niezbędny element każdej konferencji. W dużej mierze to właśnie podane posiłki decydują o randze wydarzenia, z drugiej strony warto zachować równowagę między wystawnością a ceną posiłków. Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług obiektu oferującego posiłki, czy może zewnętrznej firmy cateringowej, dobór menu powinien być poprzedzony degustacją. Pamiętamy również o osobach na diecie wegetariańskiej lub bezglutenowej, ich potrzeby powinny być również zaspokojone.

Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi – poradnik wyboru oprogramowania

Managerowie specjalizujący się w kierowaniu nieruchomościami komercyjnymi wiedzą, że proces zarządzania budynkiem lub ich siecią może być bardziej efektywny, jeśli zastosuje do tego celu odpowiedni program klasy ERP. Najlepiej, by gromadził on w jednym miejscu wszystkie dane dotyczące najmu i najemców, przeglądów i niezbędnych napraw, magazynował dane finansowe oraz przeprowadzał ich prognozy i analizy, wreszcie dawał możliwość fakturowania poszczególnych najemców i jednocześnie całego budynku lub nawet firmy. Przedstawiamy poradnik pomagający wybrać takie oprogramowanie.

Oprogramowania do zarządzania nieruchomościami nie są nowością, ale wraz z postępem technologicznym nabierają coraz to nowego wymiaru, oferując różne dodatkowe funkcje. Nie trzeba zbytnio przedstawiać korzyści wdrożenia takiego oprogramowania, dlatego przytoczmy tylko te najważniejsze. To skrócenie do minimum czasu wykonania poszczególnych operacji i szybsze zaradzenie potrzebom klienta, automatyzacja wielu czynności (rozliczenie zużycia mediów, fakturowanie), zmniejszenie nakładów na pracę i wreszcie – poprawa wydajności samego procesu zarządzania oraz ogólny wzrost dochodów firmy. Jak widać, jest to ogromne ułatwienie dla użytkownika. Ale jak dobrze rozeznać się w ofercie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Przede wszystkim dobrze jest zidentyfikować największe trudności, z którymi zarządca nieruchomości się boryka. Wdrażane oprogramowanie do zarządzania nieruchomościami powinno usuwać te bolączki i ułatwić pracę managera. Logicznie rzecz biorąc, następnym krokiem powinno więc być określenie własnych oczekiwań co do oprogramowania. Warto jest wybrać te obowiązkowo niezbędne do prowadzenia procesu zarządzania i oddzielić je od tych, które będą mniej przydatne lub rzadziej wykorzystywane. To dobry moment na konsultację z własnymi pracownikami i próbę określenia, czy to akurat używane przez nich oprogramowanie stanowi największe utrudnienie w zarządzaniu nieruchomościami oraz czy nowy software może w jakiś sposób ogólnie poprawić działanie całej firmy.

Kolejne działanie to rozeznanie się na rynku oprogramowania. Na tym etapie potencjalny użytkownik powinien już znaleźć odpowiedź na pytania, jakiego rodzaju funkcjonalności systemu informatycznego potrzebuje i w jakim stopniu oprogramowanie to może pozytywnie wpłynąć na działanie jego firmy. Dostępna oferta jest niemała, od małych dostawców software’u począwszy, przez średniej wielkości firmy oferujące analogiczne oprogramowanie jako główną dziedzinę swojej działalności, aż po licencjonowanych przedstawicieli znanych koncernów IT, oferujących renomowane oprogramowanie użytkowane globalnie przez setki tysięcy firm. Wśród tej ostatniej grupy znajduje się również Redtulip Software, firma wdrażająca kompleksowe oprogramowanie dla przedsiębiorstw, oparte o rodzinę programów koncernu Microsoft. Poszukiwania dostawcy powinny zakończyć się sporządzeniem listy nie więcej niż pięciu producentów/dostawców oprogramowania.

Pora wreszcie na testowanie nowych narzędzi. Większość oferentów umożliwia ich sprawdzenie na wersji testowej programu. To w tym momencie przyszły użytkownik sprawdzi, czy dany system pomoże rozwiązać jego problemy w zarządzaniu nieruchomościami i czy sprawdzi się w codziennych obowiązkach wśród pracowników jego przedsiębiorstwa. Użytkownik ma też szansę porównania mocnych i słabych stron swojego obecnie stosowanego oprogramowania. Ten etap może być, zwłaszcza dla pracowników, nieco stresujący. Wynika to jednak z zetknięcia się po raz pierwszy z nową technologią i nieznajomości jej całkowitych możliwości. Większa funkcjonalność nowego oprogramowania z pewnością przyjdzie z czasem.

Po testach przychodzi czas na kontakt z dostawcą. Warto jest wyraźnie i jak najdokładniej określić własne oczekiwania co do nabywanego produktu, doradcy dostawcy będą bowiem lepiej mogli wyjaśnić funkcjonalność poszczególnych elementów swojego produktu, ewentualnie dobrać odpowiedni do potrzeb program, zademonstrują też jak ich produkt może najlepiej pomóc przy zarządzaniu nieruchomością przyszłego użytkownika oprogramowania. Do tego ostatniego celu warto jest przygotować np. scenariusz typowej lub najbardziej zagrażającej biznesowi sytuacji kryzysowej w danym budynku. Pracownicy dostawcy powinni poznać oczekiwania użytkownika co do programu w takich sytuacjach i przedstawić demo najlepiej dopasowane do jego oczekiwań. Jeżeli użytkownik waha się z podjęciem decyzji o wyborze dostawcy, powinien przeprowadzić powyższą procedurę wobec wszystkich rozważanych firm i wybrać najbardziej dogodne sobie rozwiązanie.

Po okresie testów i demonstracji powinno być już jasne, który z systemów zarządzania wybrać. Warto jednak jeszcze na chwilę powrócić do listy i sprawdzić propozycję dostawców co do opcji dodatkowych, czyli takich, które miło by było mieć. Jeżeli wytypowana firma zapewnia takowe, trzeba popatrzeć na koszty, np. czy nie zwiększą zbytnio całościowych kosztów wdrożenia nowego systemu. A do ceny ostatecznej zakupu wliczą się m.in takie elementy, jak własna inwestycja w niezbędną infrastrukturę, liczba użytkowników oprogramowania, koszty treningu pracowników i wsparcia technicznego podczas użytkowania itd. Warto sobie też zadać pytanie, czy oprogramowanie będzie również mogło być przydatne do zarządzania finansami przedsięwzięcia, czy raczej potrzeba będzie oddzielnego programu do księgowości. Oczywiście rozsądniej będzie wdrożyć system zarządzający i nieruchomością, i jej finansami. Jeżeli koszt inwestycji przekracza założony budżet użytkownika, można zapytać dostawcę, czy oprogramowanie może być rozbite na moduły (kupuje się tylko te niezbędne) lub wykupione na zasadzie Software as a Service. Wszystkie powyższe i przytoczone w poradniku problemy można rozwiązać wdrażając oferowany przez Redtulip Software program MS Soft4RealEstate.

Pozostaje wreszcie kwestia wiarygodności biznesowej dostawcy. Jeżeli jego firma wdrażała już analogiczne produkty w innych nieruchomościach, a samo oprogramowanie cieszy się dobrymi opiniami i zaufaniem użytkowników, to nie pozostaje już nic innego, jak… podpisać umowę na dostawę produktu. Miejmy nadzieję, że opisana tu procedura pomoże przyszłym użytkownikom przy wyborze niezbędnego im oprogramowania.

kwatery na wakacje w górach

Jak znaleźć dobre kwatery na wakacje?

Dobra kwatera to podstawa każdego udanego wyjazdu: urlopu, letniego wypoczynku od nauki i pracy, zimowego białego szaleństwa czy romantycznej wyprawy we dwoje. Niezależnie od tego, jaki jest cel Twojej podróży, zadbaj o dobre kwatery – to one będą rzutowały na to, czy wyjazd pozostawi miłe wspomnienia, czy też niesmak. Jak znaleźć dobre kwatery wakacyjne?

Dobre miejsce na wyjazd wakacyjny

Zanim zaczniesz szukać dobrej kwatery, warto zastanowić się nad miejscowością, która zapewni moc atrakcji w sezonie letnim. Tutaj należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Jeżeli kochamy góry i chcemy spędzać w nich każdą wolną chwilę, trzeba wybrać miejsce, którego infrastruktura jest przygotowana na przyjęcie turystów i wczasowiczów. Na co zwrócić uwagę? Podpowiada specjalistka z pensjonatu Willa Pod Miedzą.

Osoby przybywające do Bukowiny doceniają liczbę i różnorodność szlaków i tras. Można tutaj spacerować, jeździć rowerem, a zimą korzystać ze stoków. W okolicy znajdują się termy, które zadowolą osoby lubiące się pluskać i korzystać ze spa. Trudno się tu nudzić i wyjechać niezadowolonym!

Gdy już znajdziemy miejsce, w którym otoczenie i atrakcje nam odpowiadają, czas poszukać odpowiedniej kwatery, w której solidnie wypoczniemy. Jak ją znaleźć?

Czym charakteryzują się dobre kwatery na wakacje?

Znalezienie atrakcji, z których chcemy korzystać podczas wakacyjnego wyjazdu, ogranicza obszar, na jakim szukamy kwater noclegowych – zależy nam przecież, aby miejsce, w którym się zatrzymamy, było jak najbliżej interesujących nas rozrywek. Rzeczywiście, znalezienie noclegu w pobliżu wszystkich tych miejsc ułatwi poruszanie się po okolicy i przyczyni się do udanego wypoczynku. Nie należy jednak kierować się wyłącznie lokalizacją.

Baczną uwagę trzeba zwrócić na oferowany w kwaterach standard. Pokoje powinny być miejscem, do którego wracamy z przyjemnością, a nie z konieczności. Warto przyjrzeć się uważnie propozycji i dowiedzieć się, co obejmuje cena. Jak wyposażone są pokoje? Czy będzie gdzie zaparkować? Czy możemy zabrać zwierzęta?

Jeżeli szukamy kameralnej kwatery na wakacje, warto rozważyć pensjonaty. Pokoje z łazienkami zapewniają prywatność, a jednocześnie ich liczba jest ograniczona, więc nie będziemy co chwilę napotykać wielu obcych osób. Wyśmienita lokalna kuchnia i nawiązujący do miejscowych tradycji wystrój to kolejne atuty miejsc takich jak np. wspomniana Willa Pod Miedzą.

Warto zwrócić też uwagę na otoczenie. Najlepiej wypoczniemy w kwaterach ulokowanych w malowniczych zakątkach. Zapierający dech w piersi widok z okna oraz bliskość przyrody zapewnią udany wypoczynek przez cały pobyt.

eksploatacja klimatyzacji samochodowej

Najczęstsze przyczyny usterek klimatyzacji samochodowej

Niegdyś luksusowy dodatek, a dzisiaj to standardowe wyposażenie wszystkich nowo produkowanych aut. W naszej strefie klimatycznej właściwie z klimatyzacji należałoby korzystać przez cały rok, do czego zmuszają nas delikatne wilgotne zimy i upalne lata. Układ klimatyzacji schładza wnętrze kabiny samochodowej, kiedy jest gorąco oraz usuwa parę z szyb, gdy jest chłodno. Należy pamiętać, że klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisowania, gdyż tylko pod tym warunkiem będzie ona działała sprawnie i nie będzie szkodziła naszemu zdrowiu. Klimatyzacja jest tak ważnym elementem wyposażenia współczesnego samochodu, że wraz z jej rozwojem pojawiły się liczne warsztaty, które specjalizują się w jej serwisowaniu.

Zasada działania klimatyzacji samochodowej

Samochodowy układ klimatyzacji nie jest zbyt skomplikowaną instalacją, a zasada jego działania jest dosyć prosta. Wszystko działa tutaj w zamkniętym obiegu – mówi nam przedstawiciel warsztatu Slav AUTO ze Szczecina. Układ dzieli się na dwie podstawowe części: wysokociśnieniową i niskiego ciśnienia. Podstawowym urządzeniem jest tutaj kompresor, którego zadaniem jest sprężanie czynnika roboczego. Kiedy czynnik zostaje sprężony, to wysokie ciśnienie sprawia, że zostaje on mocno rozgrzany; w tym stanie trafia on do skraplacza, nazywanego przez nas często chłodnicą klimatyzacji. W skraplaczu, montowanym na przedzie samochodu, na skutek pędu samochodu i nieustannej pracy wentylatora następuje obniżenie temperatury czynnika roboczego, gdzie też przechodzi on ze stanu gazowego w stan ciekły. W tej postaci usuwa się z niego, przy pomocy filtru, zanieczyszczenia, powietrze i parę wodną. W kolejnym etapie czynnik zostaje gwałtownie rozprężony w parowniku, co powoduje jego silne schłodzenie. Tym samym powietrze, które opływa parownik, również zostaje schłodzone i w takiej postaci kierowane jest do kabiny.

Najczęstsze przyczyny usterek klimatyzacji samochodowej

Do typowych przyczyn awarii klimatyzacji samochodowej należy rozszczelnienie układu. Powoduje to ubytki czynnika roboczego, bez którego układ nie będzie działał. Inną dość częstą usterką tego systemu są uszkodzenia chłodnicy, która umieszczona z przodu auta, narażona jest na uderzenia różnych drobnych cząstek mechanicznych, a także dosyć szybko koroduje. Bardzo poważną usterką klimatyzacji jest awaria wentylatora, który pełni podstawową funkcję w chłodzeniu, gdy auto nie jedzie. Z kolei parownik to miejsce, w którym często zagnieżdżają się całe kolonie grzybów. Oczywiście najpoważniejszą i najpoważniejszą usterką będzie tutaj zawsze awaria kompresora, która jednak nie zdarza się często, pod warunkiem, że urządzenie to jest regularnie serwisowane. O tym, jak należy dbać o klimatyzację samochodową, warto zapytać sprawdzonego mechanika ze sprawdzonego warsztatu, jeśli chcemy się upewnić.

kasacja auta

Kiedy oddać auto do kasacji

Kiedy nasze auto nie przejdzie przeglądu technicznego, a jego wartość jest niższa niż kwota napraw, jakie musielibyśmy wykonać, czas na kasację naszych czterech kółek. Podobnie jest w momencie, kiedy nasz ubezpieczyciel po stłuczce uzna, że ponieśliśmy szkodę całkowitą. Trzeba jednak przyznać, że po pierwsze po naszych drogach jeździ wiele samochodów, które już nie powinny być dopuszczone do ruchu, ze względu na to, że stacje kontroli pojazdów przymykają oko na wady pojazdów. Druga sprawa: ubezpieczyciele często stwierdzają szkodę całkowitą, aby wypłacić nam niższe odszkodowanie. Przykład? Przed wypadkiem wartość naszego samochodu to 20.000 zł, wartość auta po stłuczce lub wypadku to dwa razy mniej, a koszty naprawy wyniosłyby 15.000 zł. Ubezpieczycielowi bardziej opłaca się uznać, że auto nadaje się wyłącznie do kasacji i zapłacić 10.000 zł niż pokryć koszty naprawy naszego samochodu. A jak powinno wyglądać złomowanie samochodu, by wszystko działo się zgodnie z prawem i bezpiecznie dla nas?

Formalności przy kasacji auta

Kiedy wybieramy się do punktu, który ma w swojej ofercie kasację samochodu, musimy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty: dowód rejestracyjny albo inny dokument, który potwierdza dane naszego auta, zaświadczenie z Wydziału Komunikacji, jeśli dowód rejestracyjny naszego samochodu został zatrzymany przez policję lub umowę kupna potwierdzoną w Urzędzie Skarbowym, jeśli pojazd wciąż figuruje w rejestrach na nazwisko poprzedniego właściciela. Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę, musimy przygotować także wpis do ewidencji działalności gospodarczej i upoważnienie do zezłomowania auta dla osoby, która wyrejestrowuje pojazd. Potrzebny będzie także dowód osobisty. Kiedy nasz samochód zostanie przyjęte do kasacji, otrzymujemy zaświadczenie, które to potwierdza, unieważnienie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Jeśli była wydana karta pojazdu, również powinna zostać formalnie unieważniona. Z tymi dokumentami oraz tablicami rejestracyjnymi udajemy się do wydziału komunikacji w urzędzie gminy, aby wyrejestrować samochód – mówi nam przedstawiciel Skupu samochodów – auto złom z Trójmiasta.

Dlaczego lepiej oddać auto do kasacji niż jeździć nim dalej?

Kiedy nasz samochód nie przechodzi przeglądu, wielu z nas szuka kolejnej stacji kontroli pojazdów, która być może przymknęłaby oko na jego niedoskonałości. Niestety zdarza się także, że nawet po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego przez policję, wciąż jeździmy autem – ryzykując. Ryzykujemy nie tylko to, że możemy dostać kolejny mandat. Ryzykujemy przede wszystkim nasze zdrowie i życie, ponieważ nie bez powodu dokonuje się przeglądów i nie bez powodu istnieją przepisy, które wyraźnie mówią, że auto niesprawne powinno zostać naprawione lub oddane do kasacji. To nie są przepisy, które mają wyciągać od nas pieniądze. To przepisy, które mają za zadanie zagwarantować nam bezpieczeństwo na drodze. Nie ryzykujmy – oddajmy pojazd do punktu kasacji samochodów, jeśli auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

nauka języka niemieckiego

Korzyści ze znajomości języka niemieckiego

Język niemiecki to jeden z najbardziej popularnych języków na całym świecie. W Niemczech, Austrii oraz Liechtensteinie jest językiem urzędowym. Jest powszechnie znany również w Szwajcarii i Luksemburgu. Chociaż w wielu innych krajach, w tym w Argentynie, Rosji czy Czechach nie ma statusu oficjalnego, także jest w nich chętnie używany. Jakie są korzyści ze znajomości tego języka?

Przełamanie własnych barier

Wiele osób uważa, że niemiecki jest bardzo trudnym językiem. Wcale tak nie jest. Jeśli znamy angielski, będziemy mieć jeszcze łatwiej – każdy z tych języków ma bowiem wspólnego przodka, jakim jest język germański. Dlatego warto przełamać swoje bariery i iść na pierwsze zajęcia. Kiedy zobaczymy, że damy sobie radę, nie trzeba będzie nas dalej przekonywać, że znajomość języka niemieckiego wiąże się z korzyściami. Co bez wątpienia powinniśmy tutaj podkreślić?

Język niemiecki otwiera możliwości biznesowe

Coraz chętniej emigrujemy do Niemiec, gdzie czeka na nas dobra praca i atrakcyjne zarobki, kilka razy większe od minimalnej płacy w Polsce. Dlaczego zatem nie wyjechać za granicę, gdzie możemy lepiej żyć i zapewnić swojej rodzinie przyszłość? Ze znajomością języka niemieckiego, znalezienie dobrze płatnego stanowiska nie powinno być większym problemem. Tym bardziej, że działa tam sporo wielkich, znanych wszystkim firm, takich jak Siemens czy Lufthansa. Wystarczy uwierzyć w swoje możliwości, a świat może otworzyć przed nami swoje drzwi.

Poszerzanie kręgu znajomych

Znając języki, mamy też szansę poszerzyć krąg swoich znajomych. Do tej pory zamykaliśmy się przed rozmową z osobami, które nie pochodziły z Polski. Znając kilka najprostszych słów, będziemy mogli porozumieć się np. z niemieckimi turystami, którzy coraz częściej odwiedzają nasz kraj. Tym razem, kiedy zapytają drogę, nie odpowiemy machając rękoma, że nic nie rozumiemy. Ułożymy w głowie zdanie, które zaraz wypowiemy na głos. Na pewno będziemy z siebie dumni. Kto wie, może też wybierzemy się do Niemiec na wakacje? I będziemy mogli skorzystać z oferty niemieckich biur podróży, które mają znacznie bardziej atrakcyjne oferty wakacyjne, niż biura w Polsce.

Warto uczyć się języków obcych

W dzisiejszych czasach szczególną uwagę powinniśmy przykładać do nauki języków obcych. Nie wystarczy już sama znajomość angielskiego, powinniśmy płynnie porozumiewać się również w innych językach, w tym w języku niemieckim, rosyjskim, włoskim czy francuskim. Dzięki takim umiejętnościom nie tylko nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem dobrej pracy, ale też będziemy mogli swobodnie podróżować po całym świecie – komentuje nasz rozmówca z Jagiellońskiego Centrum Językowego. Dlatego warto zapisać się na kurs, tym bardziej, że szkoły językowe wręcz prześcigają się w ofertach. Wybierając sprawdzoną placówkę, szybko zauważymy postępy i kłopotem nie będzie już dla nas poznawanie ludzi z różnych zakątków świata.

modne bluzki 2018

Najmodniejsze bluzki damskie w sezonie 2018. Przegląd rozwiązań

Bluzka to istotna składowa ubioru każdej kobiety. Ten klasyczny element odzieży jest niezwykle prosty w stylizacji i doskonale uzupełnia się z dolną częścią garderoby – spodniami, spódnicami czy szortami. Jakie bluzki damskie będą na topie w obecnym roku? Modowe trendy trudno przewidzieć, gdyż lubią się zmieniać co kilka sezonów. Mimo to możemy pokusić się o pewne prognozy. Prezentujemy je poniżej. Zapraszamy do lektury.

Co będzie rządzić w obecnym roku?

Obecny rok nie zapowiada rewolucyjnych zmian w upodobaniach odzieżowych Polek. Rozwiązania cenione w poprzednich latach i tym razem powinny znaleźć powszechne uznanie w oczach kobiet oraz znawców mody i stylu. Niesłabnącą popularnością zapewne cieszyć się będą szykowne bluzki zaopatrzone w motywy florystyczne, swobodne kroje odsłaniające ramiona, a także bluzki nawiązujące do podbijającego kobiece serca stylu boho. Ucieleśnieniem wymienionych trendów są bluzki z otworami na ramionach (tak zwane cold shoulder) oraz wzbudzające żywe zainteresowanie szczególnie w sezonie letnim crop topy.

Elegancja i casual, czyli wszystko czego potrzeba

Co z kobietami stawiającymi na szczególnie eleganckie stylizacje? Z pewnością nie odczują zawodu.

W ich przypadku idealnie sprawdzą się bluzki koszulowe zaopatrzone w dodatki w formie ozdobnych koronek i gustownych falbanek. Takie bluzki pasują między innymi do wieczornych wyjść na miasto. Panie ceniące casual zwrócą natomiast uwagę na gładkie koszulki z wykonanymi nadrukami. Tego typu odzież sprawdza się przy funkcjonowaniu na co dzień, jak również przy ubieraniu na nieformalne spotkania – objaśnia specjalista ze sklepu internetowego EOZONE.PL, prowadzącego sprzedaż odzieży premium damskiej oraz męskiej.

Gdzie zaopatrzyć się w modną odzież damską?

Wysokiej klasy markowa odzież kobieca nie jest dostępna wszędzie. Wiele sklepów sieciowych kusi wizją nabycia modnych ubrań w atrakcyjnej cenie, jednak w praktyce odzież ta przyjmuje postać tanich wyrobów wykonanych z nienajlepszych jakościowo materiałów. W odzież marek premium najlepiej zaopatrywać się w sklepach oferujących outlet odzieżowy znanych i cenionych producentów. Coraz szerzej w tym zakresie działają sklepy internetowe. Wspomniany wcześniej sklep online EOZONE.PL dysponuje ogromną ilością bluzek w rozmaitych fasonach, przeznaczonych na różne części sezonu. To świetne miejsce na rozpoczęcie zakupowych poszukiwań w celu uzupełnienia niedoborów w szafie z ubraniami.

gadżety firmowe

Gadżety reklamowe a pora roku. Dobór gadżetów w zależności od sezonu

Parasole

Szczególnie przydatne późnym latem oraz jesienią, czyli w okresie największych opadów. Ich zaletą jest nie tylko wysoka użyteczność, co do pewnego stopnia przekłada się na przywiązanie posiadacza parasola do marki, której logo widnieje na tkaninie, ale również bardzo dobra widoczność nadruku. Dzięki temu parasol staje się niejako banerem reklamowym, który wywiera wpływ również na osoby znajdujące się w jego pobliżu.

Czapki, kurtki, szaliki…

Czyli generalnie odzież zimowa. Podobnie jak w przypadku opisanych wyżej parasoli, tego rodzaju gadżety mają wpływ nie tylko na osobę, która z nich korzysta, ale również – dzięki zastosowaniu widocznego logo – również na osoby jedynie przebywające w jej pobliżu. Zasięg wpływu logo zostaje wtedy wielokrotnie zwiększony, informacja o firmie zostaje przekazana i utrwalona w pamięci szerokiego grona potencjalnych klientów. Tego rodzaju gadżety są szczególnie przydatne w okresie zimowym

Kubki

Kawa i herbata to zdecydowanie dwa najpopularniejsze napoje w wielu biurach i innych zakładach pracy. Jeśli chcemy „kupić” sobie sympatię pracujących w nich ludzi, podarujmy im naczynia, w których będą mogli przygotować sobie coś na rozgrzanie. Można śmiało powiedzieć, że stworzymy w ten sposób „ciepłe” uczucia względem naszej marki. Ciekawym, bardzo popularnym wariantem są kubki termiczne posiadające szczelne zamknięcie i wyłożone warstwą termoizolacyjną, trzymającą ciepło. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne zimą, kiedy wiele osób korzysta z kubków do rozgrzania się w drodze do i z pracy.

T-shirty

To kolejny rodzaj garderoby, który pozwala niewielkim kosztem znacząco zwiększyć zasięg naszej reklamy – tym razem jednak w sezonie wiosenno-letnim. Warto zadbać, żeby koszulki były wykonane z solidnej tkaniny, a nadruk na nich był wykonany z zastosowanie wysokiej jakości technologii.

Dlaczego? – Ponieważ w przeciwieństwie do kurtek, koszulki pierze się dość często – odpowiada specjalista firmy Good Gift – Jeśli po pierwszych praniach logo naszej marki zacznie znikać z koszulki, to po pierwsze stworzy to nam niezbyt pozytywny wizerunek wśród potencjalnych odbiorców, po drugie koszulka szybko wyląduje na dnie szafy i w ogóle przestanie pełnić swoją funkcję.

Witaj

Poradnik pkt.pl to ogromna baza wiedzy i potrzebnych wskazówek. Naszym celem jest dać Ci odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz udzielić praktycznych porad. W wyszukiwaniu odpowiednich zapytań pomagają poszczególne kategorie. Dzięki nim szybko i w łatwy sposób odnajdziesz propozycje na spędzenie wieczoru albo wyjazd na urlop, pomysły na zaskakujący prezent dla bliskiej osoby, a także inne potrzebne na co dzień informacje związane z kategoriami zdrowie i uroda, dom i ogród, elektronika, finanse, gastronomia, moda, motoryzacja, rozrywka i sport. Jeśli nie wiesz, jaki kupić aparat albo sprzęt narciarski, sięgnij po cenne wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, nic prostszego! Znajdź rozwiązanie każdego problemu!

poradnik.pkt.pl 2015
Regulamin korzystania z serwisu